LEIDSCÏÏ mil DAGBLAD. 9368, 3!a,auxclag; 52S Augustus. A9. 1332. geze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. Feuilleton. (Jeld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.40. AJeonderljilie Mommen.0.05. Tweede Blad. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat er geene bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van den heer P. F(Jn van Draat, om ontslag uit zyne be trekkingen van leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, ten gevolge van zijne benoeming tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht. Z(j geven derhalve in overweging aan adressant eervol ontslag te verleenen uit zijne beide genoemde betrekkingen met ingang van 1 September a. s. Kaar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den heer C. Ritsema Cz., deelen zy tevens mede dat de dochter van adressant, G. M. Ritsema, sedert 1 Maart jl. wegens ziekte de lessen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes niet hoeft kunnen bijwonen. Zij geven mitsdien in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor zyne dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over do laatste twee kwartalen van den cursus 1891/92. Ten vervolge op hun vroeger rapport ten geleide van de Gemeenterekening over 1891, deelen B. en Ws. den gemeenteraad alsnog o. a. het volgende mede: a. Dat van de gelden ten bedrage van 4600 voor vernieuwing van do Spanjaards- brug van den dionst 1890, op Yolgn. 176 „Onvoorziene Uitgaven' van den dienst 1891 overgebracht, vermeerderd met het subsidie van do Provincie ad 2760, het aandeel van Rijnland ad 2300 en de door Alkemade en Leiderdorp toogestane bijdragen, resp. ad/" 75 en f 50, (uitmakende totaal 97S5), in den dienst 1891 is beschikt over een bedrag van 9316.17. In deze som is niet begrepen de boete van den aannemer wegons te late op levering, ten bedrage van f 1002 50 inge houden. Met het oog op eene eventueel© gedeeltelijke teruggave van de voormelde boete, dient het overschot op dezen post ad 408.29 van het batig slot der rekening van 1S91 te worden afgetrokken en to worden overgebracht in do begrooting voor 1892. b. Dat. in zake de kosten van oprichting van eene nieuwe Gehoorzaal, waarvoor een bedrag van 59,902.75 van Volgn. 105 en 106 der begrooting voor 1890 op den post „Onvoorziene Uitgaven'' van 1891 alsnog te 13) Jaren goledon had hy, op een pleizier- reisje, al de schoonheden van het bosch, in de omstreken van Wilhelmshagen gelegen, leeren kennen. Hy herinnerde zich dat men urenlang in dat doolhof kon ronddwalen, zonder een uitweg te vinden. In dat scboone bosch wilde by zich oen eenzaam plekje opzoeken, een, waar weken lang een lyk, zonder door iemand te worden gevonden, kon rusten. Dit plan werd door hem met koortsachtige drift nagejaagd. In zijne pogingen 6laagde by naar wenscli; by was dan ook steeds een door het geluk be gunstigd sterveling geweest. Aan het station ontmoette hy een zjjncr bekenden, maar ge durende den overtocht bleef hij alleen ineen eerste-klasse coupé. Des morgens in Wilhelmshagen aankomende tn toen dadeiyk den weg naar het hem bekende bosch inslaande, had hy hot geluk geen levend wezen te ontmoeten. Zijn spoor was verloron geraakt, niemand kon vermoe den waarheen hy zich begeven had. Eenige uren dwaalde hy door het bosch, tot hy ein- betalen werd overgebracht, een bedrag van f 3872.71 niet is kunnen worden uitbetaald, in afwachting van 's Raads beslissing op het (nog in te dienon) rapport van de Commissie, door den Raad in zyne Vergadering van 3 Maart 1892 aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de kosten van den bouw der Gehoorzaal. Ook dit bedrag dient in de begrooting van 1892 te worden overgebracht. c. Dat door do Stedelyke Gasfabriek niet is beschikt over een bedrag van ƒ251.10, zijnde een gedeelte van de op den post „Onvoorziene Uitgaven van 1891" overge schreven, onbetaalde som van 103,900, voor de vernieuwing en uitbreiding dier fabriek nog bestema. d. D it wegens niet ingewisselde coupons een bedrag van 24.75 onbetaald is gebleven, waaronder begrepen is de coupon No. 4S7c ad f 2, vervallen 1 Juli 1884 en bereids uit den dienst 1890 in dien van 1891 overgebracht. De onder a tot d genoemdo bedragen van 468.29, ƒ3872.71, ƒ251.10 en 24.75, te zamen ƒ29,475.75, zullen derhalve op den dienst 1892 Volgn. 178 Onvoorziene Uitgaven, moeten worden overgebracht, waartoe een sup- pletoire staat van begroeting voor dienzelfden dienst, in ontvangst op Volgn. \a „Gedeelte van het vermoedeiyk batig saldo van don dienst 1891" ad 29,475.75 en in uitgaaf op den post „Onvoorziene Uitgaven" tot een gelyk bedrag, benevens een staat als bedoeld wordt by art. 14 der voorschriften betreffende de rtkening van Ontvangsten en Uitgaven der gemeenten in de provincie Zuid-Holland, tegelljkertyd ter vaststelling worden gevoegd. B. en Ws. helderen verder op het verschil, dat er bestaat tusschen de eindcyfers der be grooting en der rekening. Beginnende met de ontvangsten, blykt dat ƒ37,997.75 meer is ontvangen dan bij de be grooting was geraamd. De werkelijke ont vangsten toch bedroegen ƒ1,071,318.805, ter wijl do geraamde ontvangsten beliepen ƒ1,033,321.055. Dit belangryke verschil vindt in hoofdzaak zyn grond in de mindere ont vangst ad ƒ20,000, wegens opgenomen kas geld, terwyl onder Volgn. 49 der rekening (geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken) het geheele bedrag der geldleening ad ƒ250,000 (reëel ƒ240,000) in ontvang is gebracht, en deze post, eerst by de begrooting op memorie uitgetrokken, werd verhoogd met een bedrag van ƒ173,700.095, I zynde het totaal dor sommen, welke vóór het sluiten dor rekening over 1890 niet meer konden worden vereffend, delyk eene plaats gevonden had, welke hem tot volvoering van zyn plan uitnemend ge schikt bleek. Hy legde zich in het gras neder en bracht zich nog eenmaal zijn doelloos leven in her innering, om daardoor des te meer tot vol voering van het door hem genomen wan hopig besluit te komen. Dit laat«;t6 wilde hij juist volbrengen, reeds was door hem de revolver voor het doel in de vereischto houding gebracht, toen hy in zljno nabyheid een koraal hoorde aanheffen. Hy liet toen eensklaps zyn arm slap langs bet lyf vallen en bet overige weet gy. Dit is de geschiedenis van Frits Gelukskind. Hoe bevalt zy u, mijn waardo hoer Pechmayer?" De aangesprokene zag met groote, verwon derde, nog rneer dan gewooniyk uitpuilende oogen den verteller aan. „En dat is alles?" vroeg hy, liet voor onmogeiyk houdende, dat het verhaal reeds ten einde was. „Wilt ge nog meer? Ik zeide u ïeeds, dat rayne levensgeschiedenis kort, doch leer- ryk zou zyn." „En gy hebt u dus alleen uit verveling willen doodschieten, mynheer Gelukskind? Zoo iets is niet denkbaar; als het ware ge heel onmogelyk. Ik verveel my bijna altyd, terwyl alsnog te verhalen blyft een bedrag van ƒ842.52 op de Volgnrs. 5 en 6 (Plaatse lijke Directe Belasting). Overgaande tot het geven van een over zicht van de uitgaven, blykt dat het geraamde bedrag der uitgaven, zooais die by verschil lende Raadsbesluiten zyn verhoogd, bedra gen 1,033,321.05s terwyl de werkelyke uitga ven hebben bedragen 882,316.80s uitmakende een verschil van 151,004.25 Dit verschil is ontstaan door eene mindere uitgaaf op verschillende posten, welke door B. on Ws., evenals die der ontvangsten, afzonder! yk worden genoemd. De geheele mindere uitgaaf bedraagt151,004.25 overeenkomende met hot ver schil tusschen de geraamde uitgaven ad1,033,321.05s en de werkelyke uitgaven ad 882,316.805 151,004.25 Hierdoor komt men tevens tot hei bedrag van het batig slot der geheele rekening. Irnmors, wanneer meer is ontvangen dan ge raamd was37,997.75 en minder is uitgegeven dan geraamd was151,004.25 dan moet de som, of 1S9,002.— uitmaken hot verschil tusschen de werkelyke ontvangsten der rekening ad1,071,318.SO5 en de werkelyke uitgaven der rekening adS82,316 80s 189,002.- waaruit blykt dat de rekening goed is opge maakt. Zooals uit het rapport verder blykt, zyn over bet diensljaar 1891 nog betalingen te doen, welke vóór het sluiten van de rekening niet konden plaats hebben, tot een totaal bedrag van 29475.75. Met het oog hierop nemen B. on Ws. de vryheid den Raad ter vaststelling aan te bieden eene suppletoire begrooting dienst 1S92, in ontvang op den post „gedeelte van het verinoedelyk batig saldo van den dionst 1891" ad 29475.75 en in uitgaaf op den post „Onvoorziene Uitgaven" tot een gelyk bedrag. Tevens bieden zy ter vaststelling aan een staat, bedoeld by art. 14 der voorschriften I betreffende de gemeenterekening, om bedoelde I uitgaven rechtstreeks uit den alsdan ver- hoogdon post voor „Onvoorziene Uitgaven" te voldoen. vooral indien ik alleen ben, doch my om die reden dood te schieten, daaraan heb ik nooit gedacht. Hue is het mogeiyk, dat iemand, die rijk is, tot zulke voornemens kan komen?" Een spottend lachje speelde om de lippen van hein, die zich den naam van Gelukskind gegeven had. „Dat is de levensbeschouwing van het meerendeel der mensehen", antwoordde by. „Die geld heeft, moet, volgens hen, gelukkig zyn. Daarom wordt door de dwaze volks klasse de rykdom als het gouden kalf aan gebeden; zy begrijpt niet, dat er geen grooter ongeluk bestaat dan het vermeend geluk. Ware ik arm, moest ik mijn brood verdienen, had ik een doel voor oogen, waarvan het bereiken der moeite waard was, dan zou het my wellicht ook mogelijk zyn myn leven te verdragen. Op die gedachte kwam ik, toen gij my uwe levensgeschiedenis verhaaldet, en onmiddellyk rees in mijne ziel de gedachte, dat ik weieens eene proef zou kunnen nemen, of een leven, zooals door u geleid wordt, de moeite en last van het bestaan waard is. Vind ik het even belangloos, even vervelend, even ondraaglijk als mijn vroeger bestaan, dan blyft my nog altya myn bevryder, myne getiouwu revolver over. Ik wil u een voorstel doen, vriend Pech- PRIJ8 DER AD VERTENTEÊN Ye» 1—6 regeli ƒ1.06. Iedere regel m—x ƒ0.17 Grooter# lettere neer plaatsruimte. Teer het incasseeren buitea de stad vordt ƒ0.10 Wekend. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat het Oud-Rechterlyk Archief, ten gevolge van lekkages in het lokaal van het Invalidenhuis, waarin dat archief tot dusverre werd bewaard, is overgebracht naar een benedenlokaal van het Raadhuis, waar vroeger het Archief van de Wees- en Mom- boirkamer werd geborgen. Tegen die overbrenging bestond by den minister van binnenlandsche zaken geene bedenking, doch door Zyne Excellentie werd in overweging gegeven in het bedoelde lokaal eene zoldering van rietplanken aan te brengen onder de kinderbalkjes, tot meerderen waar borg tegen lekkages door den plankenvloer, welke by het schrobben kunnen voorkomen, waarvan eene uitgave van ongeveer 60 het gevolg zal zyn. B. en Ws. geven dientengevolge in over weging hen te machtigen tot het aanbrengen van de bedoelde zoldering over te doen gaan, wordende tevens een staat van af- en over- sehryving ter vaststelling aangeboden, bij welken staat Volgn. 75 wordt verhoogd met 60 door afschryving van dat bedrag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Ten gevolge van het overiyden van dr. H. Boursse Wils is eene vacature ontstaan als stads-genees- en heelkundige. Ondor mede- deeling dat de heer D. Stigter, adjunct-stads- genees- en -heelkundige alhier, heeft verzocht voor die betrekking in aanmerking te komen, geven B. en Ws. in overweging tot de benoeming van een stads genees- en -heel kundige voor den tyd van drie jaren over te gaan, met ingang van 1 September a. s. De Gemeente-Commissie van het Neder- duitsch-Hervormd Kerkgenootschap heelt B. en Ws. bericht dat zy van het aanbod, gedaan naar aanleiding van het Raadsbesluit van 4 Aug. jl., om den toren vao de Pieterskerk over te nemen met bijbetaling door de gemeente van 700, geen gebruik wenscht te maken. Aan het bovenaangehaald Raadsbesluit kan alzoo geen gevolg worden gegeven en B. en Ws. geven den gemeenteraad mitsdien in over weging hun College te machtigen tot de in hun rapport van 14 Juli jl. bedoelde her stellingen aan den toren der Pieterskerk, waarvan de kosten worden geraamd op 700, over te gaan en vast te stellen den tevens overgelegden staat van af- en overscliryving op de begrooting voor dit jaar, strekkende tut verhooging van Volgn. 99, onderhoud van huizen, torens en poorten, enz. met/'700, to vinden door afschryving van dat bedrag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. mayer! Wanneer gy dit aanneemt, zyn wij beidon geholpen, gy voor altyd wellicht, ik zeker voor korten tyd; maar dit laatste kam u geheel en al onverschillig zyn. Uw hoogste wensch is voor het oogenblik alleen, dat gy uw oom zyn geld kunt terugbetalen, om daarna te trachten zoo spoedig mogeiyk vijf honderd thalers ryk te worden, ten eindo Anne-Marie naar Amerika te volgen. Zoudt gy een offer voor de vervulling dezer wen- schen willen brengen „Ieder, ieder!" riep Pechmayer opgewon den. „Verlang van mij wat gy wilt, ik doe het!" „Ik zal in het geheel niet te veel verlangen. Gij zult de ronde som van drie duizend mark bekomen, dat is juist zooveel als gy noodig hebt, met inbegrip der reiskosten naar Ame rika, wanneer u my dien schoonen naam van Gottlieb Pechmayer met al haar toebehooron, als daar zyn uwe getuigschriften, uw aan- stellingsbrief te Osternau, enz., en vóór alles de sohoone zwarte rok, welke u zoo voortref- feiyk staat, wilt verkoopen. Wordt xe'volqd.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5