Liernur's rioolstelsel voor geheel Leiden. Burgerlijke Stand. Iniertyd werd door ons uitvoerig medege deeld onder welke voorwaarden de heer Charles Th. Liernur, hoofdingenieur van bet „Inter nationaal hygiënisch technisch Institut voor het rioleeren van steden", te Berlijn, namens dat Institut in hot begin van het vorig jaar aan den gemeenteraad heeft verzocht, hem concessie te verleenen voor de toepassing van zijn stelsel voor het verzamelen en poudret- teeren der faecale stoffen op de geheelo be bouwde kom dezer gemeente en al hare oventueele uitbreidingen. Ook werd door ons een uittreksel gegeven van het verslag, over dit onderwerp uitge bracht aan de Commissie van Fabricage, door den heer Knuttel, toenmalig gemeente-archi tect alhier, die zich op de door hem aange voerde gronden gelukkig zou achten, zoo hij mocht medewerken Leiden het stelsel van Liernur te verschaffen en zoodoende een einde te makon aan een toestand, waarover men in deze stad reeds zoo lango jaren heeft geklaagd, waartegen men reeds eeuwen tever geefs heeft gestreden. Door het college van Burgemeester en Wethouders werd vervolgens de concessie aanvrage van den heer Liernur gesteld in handen van het Bestuur dor Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid alhier. Ook dat bestuur nu heeft daaromtrent rapport uitgebracht, waarin het in de eerste plaats aan B. en Ws. zyn dank betuigt voor de geboden gelegenheid, betreffende deze voor onze gemeente zoo gewichtige quaestie zyn officiéél gevraagd advies te geven. Nadat de verschillende stukken by de leden ter bestudeering waren rondgezonden, heeft het Bestuur vergaderd, ten einde daarover van gedachten te wisselen. Als resultaat zyner beraadslagingen adviseert het den Raad onzer Gemeente af te raden gunstig te beschikken op de aanvrage van den heer Liernur. Uit voerig wordt dit advies volgenderwyze toe gelicht. Wanneer eene Gemeente mot eene Maat schappy een contract sluit, waarbij wordt overeengekomen dat de Maatschappij aan de Gemeento tegen geldelijke vergoeding bepaalde diensten zal bewijzen, is natuurlyk winst bejag het hoofddoel der Maatschappij. In vele gevallen kan echter door eon behoorlijk opge maakt contract worden verkregen, dat do belangen van Gemeente en Maatschappij sa mengaan. Of dit nu mogolyk is, waar het geldt de verwijdering en verwerking van men- schelyke faecaliën, betwijfelt het bestuur ten sterkste. Wanneer, op welke wyze dan ook, faeca- lién van vele duizenden menschen op ééne plaats zijn bijeengebracht, rijst de groote vraag: wat er nu verder met deze steeds aangroeiende onwelriekende massa moet ge daan worden. Sommigen zijn van meening, dat men er met voordeel poudrette of ammo nium sulfaat uit kan vervaardigen, terwijl icy, zegt het bestuur, van oordeel zijn, dat dergelijke producten, wanneer alle onkosten der vervaardiging in rekening worden gebracht meer zullen kosten dan zy op de markt waard zijn. Zeer leerzaam is ten dezen opzichte de ervaring, in Londen opgedaan. Algemeen i3 bekend dat Londen, eene stad met eeno be volking als van geheel Nederland, al zijn vuil (faecalién, huis- en fabriokafval, straat- vuil, enz.) wegspoelt langs twee grootecloaken, die aan den rechter- en linker-Theems-oever stroomafwaarts loopen. Aan het einde der cloaken zijn stations, waar in onderaardsche kelders met behulp van chemische middelen alles wat neergeslagen kan worden, wordt neergeslagen. Het heldere water wordt in de Theems gelaten en de neerslag overgevoerd in schepen, die zich naar do Theems monding begeven en daar hun inhoud in het water storten. Deze wyze van handelen wordt gevolgd als verreweg de minst kostbarenadat men met alle hulpmiddelen, die der Engelsche industrie ten dienste staan, uit het bezinksel mest- koeken had vervaardigd. Wat nu technisch wél, maar finantiëel niet kan als Engelschen op groote schaal werken, zal volgena onze overtuiging, aldus lezen wy verder in het advies, op eeno schaal van één op honderd naar Leiden overgebracht, goene betere resul taten opleveren. De Maatschappy zal finantiëel het best af zyn, als zy weinig faecaliën ver zamelt on omgekeerd zal Leiden, dat de onkosten draagt, niet geholpen zyn als hot vuil niet overal en volledig wordt verwijderd. Daarom zouden wy raden dat als besloten vjordt in geheel Leiden het Liemurstelsel in te voeren, dan ook de Gemeente zelve de exploitatie in handen moet 7i-emev. De vraag ryst dan of wy vryheid vinden op maatregelen aan te dringen, om daartoe over te gaan. Om tot een antwoord te geraken, denken wy ons een toestand, waarin het Liemur stelsel, zooals 't thans wordt voorgesteld, over geheel Leiden in volle werking is. Welk ver schil zou er dan zyn met dien, waarin wy thans verkeeren? Dit verschildat onze faeca liën niet meer voor een groot deel (misschien wel voor het grootste deel) in den bodem en voor het overige deel in de grachten teiechl- komen. Het vuil, nu in den bodom aanwezig, blyft echter in dien bodem, terwyi bodemen grachten by voortduring verontreinigd worden met massa's vuil, afkomstig van de straten, uit de huizen, uit varkenskotten en last not least uit fabrieken. Als man deze massa's kon vergelyken met hetgeen Loidens inwo ners gezamenlijk aan faecaliën produceeren, zou men tot het besluit komen, dat er door het Liemurstelsel slechts voor een klein deel verbetering was gekomen en dat eene behoor lyke rioleering van Leiden dan evenals nu onmisbaar is. Wanneer hygiënische maatregelen worden beraamd, dient men, aldus vervolgt het rapport, rekening te houden met hetgeen rnogelykis. Elk ziet in, dat wy den vervuilden bodem niet schoon kunnen maken, tenzy men de geheele stad wilde afbreken en vele meters diep den bodem ging uitgraven en wegbrengen, om daarna alles met zuivere snecie aan te plem pen en daarop een nieuw Leiden te bouwen. Wij zullen wèl doen het vuil in onzen bodem te laten waar het is, hetgeen, voor zooverre men than3 over dergelyke zaken kan oordeelen, uit een hygiënisch oogpunt ook volstrekt geen bezwaar maakt, mits er zoo min mogelyk in goroerd worde (wat vanzelf wordt nagelaten) en men geen water uit den bodem meer ge bruike als drinkwater voor don mensch; een eisch, waaraan reeds voldaan wordt, sedert onze duinwaterleiding onbosmet en onverdacht water binnen het bereik van den armste ge bracht heeft. Zal men dan zeggen dat de hygiënische toestand van Leiden zoo hopeloos slecht is, dat men geen kans ziet, zelfs niet door het brengen van groote finantiéele offers en door toepassing van hetgeen wetenschap en techniek ter beschikking stellen, verbetering te ver krijgen In geenen deele! In de eerste plaats is de gezondheidstoestand, hoewel voor verbetering vatbaar, niet meer zoo slecht als hy in vroeger jaren, d. w. z. vóór het in werking zyn der duinwaterleiding, was. Toen de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid in 1873 in haar adres aandrong op volledige invoering van het Liemurstelsel, d. w. z. niet enkel afvoer van faecaliën, maar volledigen afvoer van alle vuil, leverde de bevolking van Leiden een groot contingent zieken en dooden aan fubris ty- phoïdea, het gevolg van infectie door drink water, dat kiemen dier ziekte bevatte. Daarin is nu juist door de duinwaterleiding groote verbetering gekomen. Wil men over den gezondsheidtoestand oordeelen, dan heeft men noodig te kennen twee zaken, die gemeenlyk worden aangeduid met de namenmortaliteit en morbiliteit. De mortaliteit van Leiden is bekend en thans niet ongunstig; de morbiliteit laat zich niet onder cyfers brengen. Het veiligst is in dezen de ervaring der medici te hulp te roepen. Welnu, alle medici zullen zeggen dat do be volking van Leiden een belangryk verlies lydt aan levenslust en werkkracht ten gevolge van chronische Malaria. Sedert de vroegste tyden weet men dat een moerassige bodem en stilstaand water, maar vooral het wroeten in dien bodem, de gevallen van Malaria doen toenemen- en vorergeren. Nu kan niemand verzekeren, dat hot mogelyk zou zyn, om Leidon vry van Malaria te maken, maar wat wel mogelyk schynt, is den hygiëni- schen toestand hier aanzieniyk te verbeteren. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid is van oordeel, dat men hoe eer hoe beter moet ontwerpen: een be hoorlyk stelsel van rioleering voor Leiden; dat men grachten, welke voor de scheepvaart gemist kunnen worden on die stilstaand, ver vuild water inhouden, moet dempen of over welven; dat men in overleg met en met be hulp van het Waterschap van Rynland moet trachten in de te behouden grachten meerderen aanvoer van versch en meerderen afvoer van bedorven water to krygon. (Gelyk men weet, is dienaangaande mot Rynland dqor de ge meente Leiden eene overeenkomst als proef neming aangegaan). De verbinding met de zee is er en een machtig stoomwerktuig staat gereed om hulp te bieden. Kan men tevens huiseigenaren verp'ichten zeiven verbetering aan te brengen, des te beter. Verder wordt in het rapport nog opgemerkt, dat, als een behoorlyk rioolstelsel voor geheel Leiden is vastgesteld, men de uitvoering van het werk by gedeelten zou kunnen doen plaats hebben. Ten slotte herhalen wy, aldus eindigt het rapport, dat de hier genoemde verbeteringen even noodig bly ven, al waro het Liemurstelsel, zooals het thans wordt voorgesteld, over ge heel Leiden in werking. Daarom zouden wy dan ook radon het antwoord op de vraag: of de faecaliën afzonderlijk volgens de thans voorgestelde methode-Liernur zullen verwijderd worden, te verdagen totdat Leiden behoorlyk gedoleerd is en wy van de meest stinkende grachten verlost zy'n. Biykt dan nog het Liemurstelsel voor afzonderlyken afvoer van faecaliën noodig, zoo zal de gemeente het in eigen exploitatie moeten nemen en zal het voordeel verkregen worden, dat Leiden tyd gewonnen heeft en niet voor de geheele wereld de kosten van dure proefnemingen heeft te betalen. X^inantiltel Overzicht. Hoewel de afgeloopon week zich wederom door groote kalmte in zaken kenmerkte, gaven toch sommige noteeringen groote slingeringen te aanschouwen. In de eerste plaats was dit het geval met Aandeelen Hollandsche Spoorweg- maatschappy, welke meer aangeboden waren, waardoor de prys niet onbelangryk achteruitging. Overigens wordt de hooge koers dezer aandeelen moer gehandhaafd in verband met de soliditeit dan met de rente-opbrengst, daar by eventueelen overgang aan den Staat het aandeelen kapitaal meer dan voldoende ver zekerd wordt geacht. Dezelfde prysvermindering deed zich voor by de Aandeelen Nieuwe Afrikaan- scheHandelsvennootschap, waarin ook het aanbod overwegend was. De zeer ongun stige berichten, welke in den laatsten tyd uit den Congo-Staat werden vernomen, ver oorzaakten blykbaar eenigon angst ten op zichte der zekerheid dezer Afrikaansche onder neming. De overweging echter, dat deze han delsonderneming van de troebelen in den Congo-Staat niets te vreezen heeft, was waarschynlyk oorzaak, dat tegen de verlaagde koersen flinke aankoopen plaats hadden, zoo dat ten slotte een deel van het verlies kon worden herwonnen. Dat de toestand in Portugal goene ver andering aantoont, schynt thans ook het ongeduld der Duitscbo houders op te wekken. In Duitschland althans wordon pogingen aan gewend tot invoering van den maatregel om een derde der coupons te ontvangen, voor het resteerende 2/3 certificaten uit te geven en de stukken, waaraan de coupon ontbreekt, verhandelbaar to verklaren. Dezen maatregel schynt men in Portugal toch niet zoo onver schillig gade te slaan. Het is bekend dat de Portugeesche regeering nooit machtiging tot eene dergelyke uitgifte heeft gogeven, doch met doze certificaten blyven do obligatiehou ders steeds eene vordering op Portugal be houden, waaraan men dit land, by de eerste gelegenheid, welke zich mocht voordoen, krachtig zal kunnen horinneron. Overigens ontkent de regeering bepaald alle geruchten betreffende nieuwe voorstellen voor de couponbetaling. Zy heeft den wensch te kennen gegeven, de thans bestaande besluiten door de Cortes bestendigd te zien. Ook voor de obligatiehouders der F ra n s c h- Oostenryksche spoor heeft zich in Duitschland een comité gevormd om te trach ten do spoorwegmaatschappy te dwingen, de coupons ten volle uit te betalen. Het comité wenscht de September coupon zelf in handen te hebben. Om het nu den houders gemak- kelyk te makon, wil men de coupons voor- loopig met 5 Mark uitbetalen en uitkeering van het resteerende na beslissing der zaak. Deze maatregel geldt alleon do September- coupon en geeft niet do minste belemmering in handel der obl'gatiën. De berichten uil V e n e z u e 1 a worden steeds treuriger en duiden op een hopeloozen toe stand. Verschillende provinciën hebben zich afgescheiden om een zelfstar. i g bestaan to voeren, do berichten omtrent den burgoroorlog luiden steeds verwarder en wat reeds lang te voorzien was, het overmaken der gelden voer de couponbetaling, j*3 thans achterwege ge- bleven. Niet te verwonderen is het, dat, zelfs tegen de tegenwoordige koersen, veel obliga tion to geldo worden gemaakt, daar het einde van dezen toestand niet is te voorzien. Natuurlyk waren ook obligation Merida- spoor tegeri verlaagde koersen ter markt, daar de spoorwegen in Venezuela evenzeer door de burgeroorlogen worden getroffen. De berichten uit Uruguay luidden even eens ongunstig; men vernam zelfs dat ook uit dezen staat de overmaking der gelden voor de coupons achterwege was gebleven. De eerste storting voor de volgende coupon heeft echter plaats gehad. In particuliere be richten uit Uruguay wordt ontevredenheid uitgedrukt dat de verontrustende berichten omtrent dit land hun oorsprong hebben te Londen, doch niet door 's lands toestand wor den bewaarheid. De zeer belangryke daling van den zilver- prijs moet natuurlyk van invloed zijn op de finantiéele verbintenissen van Brazilië en Mexico. Het is geen wonder, dat de koers van de obligation dezer landen achteruit gaande was. Omtrent Amerikaansche Spoorwegen valt mede te deelen dat de koersen der verschil lende soorten Florida Central Pe ninsular steeds achteruitgingen, in verband met de byzonderheden, in het vorig ovorzicht vermeld. Voor de waarden dezer maatschappy is de voorgestelde reorganisatie geono verbe- toring. De gewone aandeelen komen in de slechtste conditie, daar nu het dividend tot 4 pcc. op de 2de-proforente aandeelen, by eventueeleci achterstand, eerst moot worden ingehaald. Bovendien wordt door de verwis seling der 1ste preferente-aandeelen in gecon solideerde obligation, do vaste rentelast grooter, wélke, naar te vreezen is, te zwaar zal bly- ken te zyn in vergeiyk met het opbrengst- vermogen der maatschappy. De balans der Western N.-York Pennsylvania wyst over hetafgeloopen jaar een overschot van 550,000 dollars. Volgens het reorganisatie-plan komt aan de 2de hvpo- theek-obligatiön een gedeelte hiervan toe. Men zal evenwel moeten afwachten hoe hot be stuur der spoorwegmaatschappy over de uit- koering denkt on of ditmaal eenige betaling op de coupon zal plaats vinden. Do netto-ontvangsten van den Union- Pacific spoorweg bedragen over do maand Juni 535,000 dollars meor dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Het belang van dit cyfer wordt sterk verminderd, wanneer mon in aanmerking noemt dat dezelfde maand van het vorige jaar eene vermindering aangaf van 400,000 dollars, zoodat do feitelijke voor uitgang bedraagt 140,000 dollars. De Illinois-Central heeft een dividend van 2«/j pet. aangokondigd, de C h i c a g o Burlington Quincy eon dividend van iy4 pet. Bijnlandsche Bank. SASSENHE'M. Geboroo: Klazina. d. van Johan nes Nicolaas Berkbout en Co nelia Christina Vermeij Cornelia, d. van Johannes Badt-r en Elizabeth Mes- ro*u. Martina, d. van An© De Jong en Joosje Nagtegal. Johannes, z. van Petros v. d. Eist en Matia Jacobs Noorderuieer. Jacob, z. ran Johan nes Van Nieuwkoop on Johanna Lugtigheid. Wil- helmina, d. van Johannes Vrijburg en Anna Maria v. d. Zwet. Jouaunos, z. van Cornelia v. d. Wilden en Adolphina Pettonella Jacoba Van Toom. Sara Gerardiua FraDciena, d. van Johannes Pieter Oude- hoorn en Catbarina Maria v. d. Wilk. Cornelia, d. van Johannes WaeseDaar en Leoa Van Munnter. Hondrika Maria, d. van Marcus Johannes Van Kam pen en Johanna Aogustinus, Overleden: Maria Van Essen, GO j. Mar- tinus Joseph v. d. Fluit, 3 m. Maria Catbarina Van Leeuwen, 72 j. Adriauus Elfermg, 14 in. Jan Bie'er, 12 m. Gehuwd: Adrianus v. d. Vlugt met Theodora Nigtf-n. Willem Dorropaal met Jannetje Ten Broeke. David Blansjoar met Alida Adriana Klnio. KOUDEKERK. Bevallon: A. Van Elk geb. Bijvers, Z. Overleden: A. G. Kok, 2 m. OUDSHOORN. O verled on: C. C. v. d. Bo3ch d. 8 m.— 8. Versloot, wed. P. V-rhageo, 80 j. C. Hogendoorn, echtg. van M. Bouthoorn, 64 j. REEUWIJK. Bevallon: C. Hagen geb. Natzyl, Z. N. Macdaniël geb. v. d. Leedon, Z Overleden: L. Vermeulen. P. Micdanièl. Gehuwd: T. Wi'dachut eu E. G. Hey. D. Israel en E. Jongeneel. TER-AAR Bevallen: A. v. Zwieten geb. Nien- wc-Bhuijzen, Z. H. Dsn Hartog geb. Suaterse. Z. Gehuwd: A. De Bruijn, jm. 24 j. cn J. Van Elk. jd. 22 j. WOUBRÜUGE. Bo vallen: 8. Zandvliet geb. Koost, D. Overleden: A. Van Rtft, wed. v*.n A. Van Goozon, 53 j. H. W. Leellang, jd. i m. M. V^n T.jjlirgen, jm 2 j. Gehuwd: A. Rietkerk, jm. 23 j. en E. Van dpr ii9an jd. 27 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: M. Bosnian geb. Kouwiuhoven. D II. 1' '°h'r geb. v. d. Sluin, D. W- Niesicg geb. l .-kkcr, D. C. Van Leeuwen gelVac der Mandon, D. Overleden: W. Vm de Lagemaat, jm. 4 m.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2