N°. 9967. Zaterdag 20 Augustus. A0. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 19 Augustus. Feuilleton. (J chl alleen maakt niet gelukkig. Burgerlijke Staiul. LEIDSCïïtóBAGBLAD. PEU8 DER AD VERTENTIEN Yan 1—6 wgela ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaataruimte. Yoor het lno&seeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidee per 8 maandenf 1.10. Franoo per poet.'.7....'.'.. 1.40. ▲Csonderltjke Nommora.0.06. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Lei den zal hare zevende vergadering houden op Zaterdag 3 September a. s., des voormiddags te 10 uren precies, aan het "Warmondorhek. De punten van behandeling zijn de vol gende lo. Opening door den voorzitter. 2o. Rekening van den penningmeester. 3o. Verkiezing van drie bestuursleden. (Dubbeltal voor de vacature-Kuijpersde heeren H. J. A. Hueber te Leiden en W. Streefkerk te Zoeterwoude. Idem voor de vacature-Aartse de heeren G Mulder te Leiden en H. Weiland te Rijnsburg. Idem voor de vacature-Cramer do heeren S. P. Perdijk en L. Vermaas te Leiden.) 4o. Bedenkelijke verschijnselen in do onderwijzerswereld. In te leiden door den heer D. J. M. De Hondt. 5o. De moraal in de opvoeding. In te leiden door den heer O. Mulder. 6o. Pauze. 7o. Moet bij de op leiding van onderwijzers een deel van den beschikbaren tijd aan de Logica besteed wor den? In te leiden door den heer J. A. Van Dijk. 8o. Keuze van de plaats tot het hou den der volgende vergadering. (Door het be stuur worden voorgesteld: Scheveningon en De Vink.) 9o Omvrage en sluiting. Na afloop der vergadering zal er gelegen heid zijn op de buitenplaats van Giaaf Van Limburg Stirum te wandelen. Daarna is het gewenscht, dat de leden zich weer aan het Warmonderhek vereenigen, ten einde nog eenigen ti)d gezellig samen te zijn, waarna een gemeenschappelijke maaltijd zal gehouden worden. Ter voldoening aan de opdracht van den Geneeskundigen Raad heeft de geneeskundige inspecteur voor Zuid-Holland, dr. Carsten, ter kennis van den gemeenteraad te 's-Graven- hage gebracht do bekende conclusie in zake den hygiënischen toestand van Scheveningen, in verband met de geheerscht hebbende epide mie van vlektyphus. Met het oog op de volks gezondheid dringt de inspecteur by den ge meenteraad op spoedig handelen aan. Zyn schryven is gedagteekend van 15 dezer. Zaterdag 27 Aug. a. s. zal de vergadering van onderwyzers en onderwyzeressen in het arr. Woerden te Alfen worden gehouden onder presidium van den arrondissements-school- opziener den heer C. A. Zelvelder. De te behandelen onderwerpen zyn: lo. Nieuwste opvatting van den eisch der aanschouweiyk- 10.) Ik keek naar hetgeen zy deden en dacht er niet het minst aan mede te spelen, doch toen de thalers van den een naar den ander vlogen, het spel levendiger, de inzet hooger werd, klom myne belangstelling en ontwaakte in myn binnenste opnieuw de hartstocht voor het spel. Een onweerstaanbare lust om mede te spelen beving my. De duivel had my weer in zyne klauwen!" „Verder Pechmayer, verder!" „Vergeef my, ik kon niet anders! Ik was werkeiyk van den booze bezeten. Ik vroeg den heeren of ik mocht medespelen en toen zy mij dit vergunden, zette ik my met koorts achtige haast aan het spel. .Sedert een jaar had ik niet gespeeld. Ik verloor, verdubbelde den inzet en verloor weder. Daarna won ik eenige thalers, om ze op nieuw te verliezen en hooger in te zetten, ten einde het verlorene weder te winnen. Myn verlies werd al grooter en grooter. In myne vertwyfeling dronk ik glas op glas, het schemerde voor myne oogen, ik kon niet meer denken en toen na verloop van een heid, 2o. Doel en streven van den Bond van 1 Nederlandsche onderwyzers en 3o. Eenige grepen uit de Aardrykskunde van Nederland, met het oog op de studie en het onderwys, welke onderwerpen zouden worden ingeleid door de heeren Van Kalsbeek, van Woerden, Paen, van Waarder, on dr. H. Brink, van Bussum. Op de stichting „Bloemendaal", te Loos duinen, van de „Vereeniging tot Christelyke verzorging van Krankzinnigen", is tot genees heer benoemd de heer dr. D. Schermert, te Rotterdam. De gebouwen moeten met 1 Nov. a. s. voor de opneming van patiënten ge reed zyn. De 120 beschikbare plaatsen zyn reeds byna alle besproken. De Vereeniging heeft met Ged. Staten van Zeeland en van Groningen eene overeenkomst gesloten van 30 en 50 lyders. De landmeter van het kadaster F. Bos, belast met den velddienst te Winschoten, is met 1 Nov. werkzaam gesteld te Maastricht. De navolgende adspirant-landmeters zyn werkzaam gesteld by de hermetingen: Th. L. Kwisthout te Roermond met 1 Sept. by die van Zoeterwoude, A. N. Hamelburg te Maastricht en H. R. Pyls te Eindhoven met 1 Nov. by die van Venendaal. De teekenaars van het kadaster J. M. Le Clercq en E. J. Van Erkel, thans werkzaam te Zutfen, zyn met 1 Sept. werkzaam ge steld op het bureau van den ingenieur verificateur van het kadaster alhier. Van den 4den des namiddags 4 uren af tot en met den 15den dezer zyn door de schut sluis op het Merwedekanaal bewesten Utrecht geschut 490 vaartuigen in op- en 560 vaar tuigen in afvaart. De scheepvaart langs dezen waterweg is steeds toenemend. Klaarblykelyk verplaatst zich ook een deel der beweging van over Gouda nu langs het Merwedekanaal. Gemengd Nieuwe. Een ontrouwe kassierslooper te Arasterdam, een 54 jarig man, heeft uit zyne portefeuille, waarin zich ruim ƒ10,000 bevonden, een bedrag van ƒ600 of 700 aan bankpapier ontvreemd en tot verberging van zyne misdaad het verhaal van eene aanran ding verzonnen. Verschillende omstandigheden deden de politie aan do waarheid van dat verhaal twy- felen, te meer, daar niemand van hen, die het voorval hadden kunnen gadeslaan, iets gezien had. De man werd daarop naar het politie- bureel geleid, waar zyne kleeren werden on derzocht. Dit had ten gevolge dat de vermiste paar uren myn laatste twintig-markstuk ver loren was, werd het mij duideiyk, dat ik ook myn leven verspeeld had. Ik was een tot het tuchthuis vervallen dief geworden niet myn geld had ik verspeeld tot op den laatsten penning, maar hetgeen my voor myn oom was toevertrouwd. Ik zat weer alleen aan de tafelde heeren hadden my verlaten, toen zy niet meer aan my konden verdienen, en ik had hun vertrek niet eens opgemerkt. Als een booze droom kwam my voor het geen ik doorleefd had. Ik legde het hoofd op de tafel en weende. Na verloop van eenigen tyd tikte de kellner my aan en verzocht my het lokaal te verlaten. Ik had niets te be talen; myne vrienden hadden daarvoor ge zorgd. Ik vertrok, wankelende op myne voeten. Hoe ik naar myne woning ben gekomen, weet ik niet meer; den geheelen dag lag ik in eene ylende koorts, om eerst tegen den avond te ontwaken. En dat ontwaken was vreeselyk. Nu eerst werd my recht duideiyk hetgeen ik ge daan had; thans eerst kwam ik tot het besef een verloren man te zyn. Van my zou myn oom het geld vorderen. Als dief zou ik aan het gerecht overgeleverd en in de ge vangenis geworpen worden. bankbiljetten tusschen de voering van den hoed werden gevonden. De man is oogenblikkeiyk in arrest ge nomen. 1 Te Breda hebben eenige vrouwe lijke volgelingen van het Leger des Heils het weder hard te verantwoorden gehad. In de Drieststraat werden zy aangehouden door een 4-tal kerels, die eene harer hetzelfde meisje, dat eenige maanden geleden door het straatpubliek zoodanig is mishandeld, dat zy geruimen tyd zwaar ziek is geweest eene kroeg wilden binnenslepen. Op den Haagdyk werden zy door een hoop volk al gooiende en scheldende achternagezet. Op het einde van den Haagdyk maakte men het zoo erg, dat zy in het stedelyk ziekenhuis de vlucht moesten nemen. Nadat zy daar eenigen tyd verbleven hadden, werden zy door de politie afgehaald en naar huis geleid. BredCt.) Door sommige bladen werd ge meld dat te Oudeschoot een vader zyn stief zoon had vermoord. By onderzoek is echter gelukkig gebleken, dat er geen moord hoeft plaats gehad, maar dat het op de volgende wyze een „moord" geworden was. S. A., te Mildam, heeft- een stiefzoon, een jongen, die niet tot de gezeglyksten en de deugdzaamsten behoort.'Zaterdag-avond haalde deze knaap zich om de eene of andere reden van zyn stiefvader een duchtig pak slaag op den hals. Misschien wel is het wat al te hardhandig toegegaan, althans de buren liepen te hoop, trokken party voor den jongen en gaven op luide wyze hunne afkeuring jegens den stief vader te kennen. „De kerel slagt him wrachtig dea", zei eene buurvrouw, en toen op hetzelfde oogenblik de Asser postkar door het dorp reed, riep een der vrouwtjes den postiljon met radde tong na: „Je magge te Oueschoot. wel ris an 'e poliesje zegge, dat A. syn jonge dood slaat." Heeft doodgeslagen", verstond de postiljon by het ratelen van de kar. Gevolg: een valsch gerucht te Oudeschoot. Nog laat in den avond begaven de gemeente- veldw. Kort en een nachtwacht zich op weg naar Mildam en vonden daar alles in diepe rust. Van een moord geen sprake. Tot volkomen geruststelling voegt de „Asser Crt." er nu nog aan toe, dat de „vermoorde" knaap 's anderen middags met een gezonden eetlust uit gasten is geweest te Oudeschoot. Dat was ook ai zoo goed. Ik was verloren, reddeloos verloren 1 Maar j liever sterven dan in het tuchthuis te belanden. Plotseling kwam my het Wandelitz meer voor den geest. Hoe dikwerf was ik in myne jongensjaren van uit Wilhelmshagen naar dat meer in het woud gewandeld, om urenlang op gindschen heuvel te zitten, in gedachten verdiept en turende in het donkergroene water. Als eene ingeving kwam my dit plot seling voor den geest. Ik maakte my voort; op den stoel naast myn bed lag myne reistasch, ik had haar des morgens gepakt, ten einde in don namiddag te kunnen vertrekken, en thans herinnerde ik my daarin ook twee thalers aan geld ge borgen te hebben. Dit was juist voldoende om een spoorkaartje naar Wilhelmshagen te koopen en met den nachttrein te vertrekken. Hetgeen verder plaats greep, hoe ik vertrok ken en hierheen gekomen ben, herinner ik my nauwolyks; ik weet alleen dat ik in de laatste oogenblikken nog zong en toen nu, het overige is u bekend. Ik ben een ongelukkig, reddeloos verloren mensch!" „Gy zyt een vreemd perceel, vriend Pech mayer", hernam de ander. „Gy bestaat uit tegenstrydigheden. Ik begryp u niet en het minst vat ik het hoe iemand, die een onnoo- zele twaalfhonderd thalers verloren heeft, Te Maassluis heeft zich een geval van pokken by eene gehuwde vrouw voorgedaan De werkplaats van Edison te Ogden (Nieuw-Jersey), is ingestort. Edison zelf ontkwam met levensgevaar; 4personen wer den gedood, vele andere gekwetst. Weer iets nieuws. De echtge- noote van het congreslid te Chicago, mevrouw Taylor, is op een denkbeeld gekomen, dat bepaald origineel mag genoemd en waar- schynlyk door vele dames zal nagevolgd worden. Reeds langen tyd is het bepaald eene manie onder de vrouwen van Washington en Chi cago, om de handteekeningen van congres leden en hooggeplaatste ambtenaren in hare confession-, poëzie en andere albums te ver zamelen, terwyl zy in de wolken zyn, als een der beroemdheden daarby een speech of een gedicht voegt. Mevrouw Taylor kwam echter dat alles te gewoon voor. Een harer witte onderrokken, rijk versierd met echte kanten, doet thans do ronde in het Huis der afgevaardigden en op een daarop vastgespeld briefje verzoekt do eigenares van het kleedingstuk aan elk lid, om zyn naam daarop te schryven, welke zy zelve later mot zyde borduurt, opdat ~y in het bezit kome van een origineel toilet artikel. Men kan zich voorstellen, dat een en ander niet weinig de vroolijkheid der congresleden opwekt. BILLEGOM. Geboren: Klaasje, d. van Marlnus Dansen ou Klaaeje Yan Keulen. Lanrentinua, z. van Jacobus Van Roode en Anna Cornelia Louwkamp. Ondertrouwd: Jan Hendrik Paasc en Pryna Brammeijcr. Jan Boterbloem en Maria De Wit, wonende to Cobjosplaat. Hubertus Petrua Yan Niekerk, wonende te Saesenheim, en Johanna Belona Caeandor. Getrouwd: Johannes Van Daalen, wonende t-o Arnhem, on Wllhelmina Agatha Aiders. Overleden: Rulgerus Lommerse, 28 d. NOORDWIJK. Gob o ren: Helona, d. van W. Caspers on A. v. Ke9teren. Adriana Maria, d. van A. J. O vermeer en M. A. Kouwets. Johannes, z. van M. v. Duivenbodo en J. Plug. ALFEN. Bevallen: M. Yan Leeuwen geb. Zwaan. Z. Overleden: J. M. Yan Onselen, d. 1 j. A. De Goede, z. 2 j. BODEGRAVE. Bevallen: C. P. Van Katwijk geb Bakkor, D. D. Mouri* geb. Hommels, D. D. Spoor geb. Pijl, D. Overleden: E. Wolswijk, 3 j. T. J. Sterk, 7 d. HAZERSWOUUE. Bevallen: A. Bogaards geb. Van Dorp, D. Overleden: T. Verheul, d. 3 w. M. v. d. Tholen, echtg. van B. Brouwer, CC j. T. E. Koot, d. 22 j. J. 8mits, z. 2 J. Gehuwd: K. Tom, jm. 23 j. en M. v. d. Bosch jd. 20 j. G. De Joog, jm. 29 j. en J. Van Borgen, wed. 25 j. daarover zoozeer in vertwijfeling geraken kan. Bah, 't is een bagatel!" „Ik vrees voor de gevolgen", zeide Pech mayer binnensmonds. „O, ik ben verloren, reddeloos verloren!" Pechmayer kreeg geen antwoord. Zjjn lot genoot keek droomend in het rond, terwijl zijne hand werktuiglijk eene bloem plukte. Zijn tamelijk knap gelaat, dat de sporen droeg van volkomen afmatting en onverschilligheid, werd plotseling opgehelderd door een lachje, de doffe, droomerige oogen kregen glans, de uitdrukking van zjjn gelaat veranderde als door een tooverslag. „Vriend Pechmayer, daar schiet mij eene gedachte door het hoofd", zeide hij, zjjn lot genoot met één blik van liet hoofd tot de voeten opnemende, „en origineele, verstandige lieden zouden wellicht zoggen eene prachtige gedachte. Gij, vriend Pechmayer, speelt eene gewichtige rol in m(jn gedachtengang. G(j bevalt mij, ik stel belang in je en dat is veel gezegd, wanneer lk u verzeker mjj sedert enkele jaren om niets bekommerd te hebben. Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5