LEIDSOÏÏ DAGBLAD. H'. 3357. Zaterdag SO Augustus. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 Augustus. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fran.-/ per po»t1.40. Afzor.dnriyko XomraeraB 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer Orootere letters naar plaatsruimte. Voor Lot incassooron buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. I'alentblailen. De Burgemeester, lioofJ ?au het bcetuur der ge- oueonte Lolden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de Patentblad •n voor de gepatenteerden, wonende in do wykea I, II en III, over het dienst jaar 1892,93, b\j bet collego van zetters, in een ■der vertrekken van lipt ltaadkois dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 2 2. Dinsdag 2 3, Woensdag 24 eu Donde-dag 25 Augustus e. k., telkens des namiddags vau één tot drie uren, terwijl na bet vers'rij'en van dien termijn do onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan do deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor liunno laoeito mogen eisehea tien cents, zonder aueer. Do Burgemeester voornoemd, H. C. JUTA, Wetk., lo.-Burgemeester. Leiden, 19 Angustus 1992. IIR AA' K W KT. Burgemeester en Wethouders van Leiden breugen ter algemeens kennis da' door GERBRAND PÈL, wonecdo te Zaandam, een verzoekschrift is inge diend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in hot perceel Haarlemmerstraat Nc. 115. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. 0. JUTA, Woth., lo.-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Aug. 1892. Hedennamiddag om halftwee werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier ter ■aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. J. Schneither, in leven wet houder dezer gemeente, alsmede oud-ambtenaar by de rechterlijke macht en hot postwezen in Nederlandsch-Iiidiü. Voor zoover de Raadsleden zich in do gemeente bevinden, waren zy met.den wet houder en den tijdelyken wethouder de heeren De Sturlor en Dckhuyzen naar don dooden- akker opgekomen, waar ook andere personen, die den overledor.o hadden gekend, door hunne aanwezigheid van hunne belangstelliug go- tuigden. De met drie fraaie kransen en evenzoovelo bloemstukkon behangen rouwwagen werd gevolgd door drie rijtuigen, waarin, be halve do naaste betrekkingen, ook gezeten waren do heer Juta, oudste wethouder en waarnemend burgemeester, de gemeente secretaris mr. E. Kist, de oud-wethouder de heer II. J. Bool, voor deze golegenhoid uit Doventor, zyne tegenwoordige woonplaats, overgekomen, en oonige intiemste vrienden van don overledeno, w. o. het Raadslid de heer Zillesen, bet oud-Raadslid dc heer Alma en de vorige gemeente-architect de heer Knuttel. Toen de met kransen en bloemen bedekte kist in de groeve was neergelaten en daarin nog lovonde bloemen waren gestrooid, was, naar de lieer Bool zeide, aan den droeven plicht voldaan om den overledene te brengen naar zijne laatste rustplaats, den man, die in de kracht van zijn nuttig leven, na een lang durig en 6martelyk, ondraagiyk lyden, uit de maatschappy is weggerukt. Spr. herinnorde er aan dat het by zyn leven de wensch van den overledene was geweest dat by zyn graf niet zou worden gesproken. Daarom zou de heer Bool dan ook over dlons loven heden niet spreken; maar toch mocht hy die den doode hier en in Indiö zoo goed en zoo lang gekend had niet nalaten hem te dezer plaatse, ook namens de vele andere vrienden, die de overledene zich had verworven een laatsten vriendengroet toe te roepen. Zy zullen hem niet vergeten. Zyne nagedachtenis zal hij hen in dankbare herinnering blyven voorWoven. Do heer J. H. Krelage, uit Haarlem, zoide namens de weduwe en verdere betrekkingen dank voor de dezer dagen betoonde deel neming en de thans aan den overledene be wezen laatste eer; waarmede de eenvou dige, maar daarom niet minder treffende plechtigheid was volbracht. „Wat in het vat is, verzuurt nietis een oud Hollandsch spreekwoord, dat vo«ral in dezen tyd, dien van de inmaak, op den voor grond treedt en dat gisteravond wel van too- passing mocht geacht worden op velen van hen, die in den tuin van het café „Zomer- lust", aan den Stationsweg alhier, tegen woordig waren. Wat er dan voor die velen wel in het vat was en er gisteravond zou uit te voorschyn komen, hoewel dan juist niet ingemaakt? De tastbare bekroningen, de getuigschriften, medailles of in plaats van dezen de geldelyke bedragen, behaald op de in Maart dezes jaars gehouden tentoonstelling in „Zomerlust" van bol- en knolgewassen in uitgebreiden zin van wege do afdeeling Oogstgeest en Omstreken van de „Algemeene Yoreeniging voor Bloem bollencultuur", govestigd te Haarlem. Lang hadden do bekroonden moeten wachten op hunne onderscheidingen, maar gisteravond worden dezen verkregen en dat wel onder fees- teiyke omstandigheden. In den tuin van Zomerlust" toch waren in eene geïmpro viseerde muziektent do leden van do kleine kapel van het vierde regiment infanterie ge zeten, welke onder leiding van den stafmuzi kant den heer Do Bock de aanwozigen ver gastte op on in vrooiyko stemming bracht door eenigo welgekozen nummers, terwijl de tuin, behalve door de gewone gaspitten, ver licht werd door eenige kleurige ballons, waar voor de eigenaar van „Zomerlust", die tuin en zaal welwillend ter beschikking had ge steld, had gezorgd, en men verrast werd, mede vanwege den lieer De Haan, op ecno bengaalsche verlichting in twee kleuren van hot geheel. In de pauze tusschcri do beide muziek - afdeelingen, had, naar luid van het programma, do plechtige uitreiking der bekroningen plaats. De heer M. J. Van Laren hield, alvorens hy, bij ontstentenis des voorzitters, hiertoe als vice-president overging, eene toepasselgkerede. Do daarna achtereenvolgens aan de in den tuin staande groene tafel verschonende be kroonden worden krachtig toegejuicht, ver volgens harteiyk gelukgewenscht cn daarna werd menig glas op hun succes geledigd. Een der bekroonden werd zelfs in triomf door den tuin gedragen, wel een bewijs van de heerschende geestdrift, welke don jongen dames tevens waakzaamheid afdwong voor hare bloomen-cadeaux Gin hot moet ge zegd worden, ook den jongeren heeren. Nadat do heer Van Laren na de uitdecling nog een woord van gelukwensching en aan moediging tol: de nu inderdaad bekroonden had gesproken, betuigden do heeren Van do Pavord Smits cn Blokhuis, van Lisse, (de laatste namens de zustervereeniging aldaar) dank aan hot bestuur der Oegstgeestsche afdeeling voor hetgeen het in Maart en nu gedaan had en deed. De heer Van de Pavord Smits stelde voor uit te roepen: „Leve het bestuur! Leve de afdeeling Oegslgeest!" waaraan natuuriyk gaarne werd voldaan. De zeer genoeglyke en gezellige avond, be gunstigd door prachtig zomeravondweder. werd vanwege de muziek besloten met het „"Wien Neerlandsch bloed", dat staande werd aangehoord. Velen bleven daarna nog van het aangename zitje profitoeren, een en ander nog eens herdenkende van de inöertyd zoo welgeslaagdo tentoonstelling en by herhaling hunne ingenomenheid betuigende met het tot uitvoering gekomon plan van het bestuur, j om de uitreiking der bekroningen te doen I plaats hebben op de wijze als nu was geschied, j In do koninklyke Vlaamsche Academie I heeft de heer Micheels hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den Leidschen hoogleeraar De Vries. Hy heeft de verdiensten j aangetoond, die de afgestorvene heeft ver- I worven met zyn veertigjarig werken aan het ontwerp van zyn Nederlandsch Woor denboek. Naar ons wordt medegedeeld, zal de muziek der dd. Schuttery alhier van 12 tot 17 Sep tember a. s. ccncerton geven ter Sportten- toonstelling te Scheveningen. Wat het geven van concerten aldaar botreft, valt dus den beiden Leidschen muziekcorpsen eene zelfde eer te beurt. De vice admiraal N. Mac Lood, directeur on commandant der marine te Amsterdam, hield gisteren, vergezeld van zyn adjudant, den luit. ter zee 1ste kl. J. Luytjos, en den dirig. officier van gezondheid 2de kl. L. P. Gfisberti Ilodenpyl, inspectie aan de Kweek school voor do Zeevaart te Leiden. Krachtens koninklyke machtiging heeft de minister van oorlog de aan de militairen gogovon vergunning, om in kleine of dage- lyksche tenue, buiton dienst, in het openbaar te rooken, in dien zin uitgebreid, dat het voortaan aan militairen ook geoorloofd zal zyn te rooken, wanneer zy, in andere dan de kleine of dagelijksche tenue gekleed, buiten dienst, in bet openbaar verschijnen. In onderscheidene militaire afdeelingen bestaan 120 vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid. De directeur van do Franscho opera te 's-Hago, do heer Mertens, hoeft voor het met 1 Oct. te openen tooneeljaar drie zangeressen van erkende bekwaamheid aan de opera ver bondon: mej. Br.rety, falcon zangeresmej. Jeanne Fouquet, contr'-alto voor de opera, en mad. Cognault, eerste zangeres voor de opera comique. De directie is ovoneens met den uitgever Durand, te Parys, overeengekomen omtrent don „Tannhauser" en „Samson en Dalila" van Saint Saóns. De minister van oorlog heeft zich heden ochtend te aclit uren van 's I-lage naar Utrecht begeven, ten einde de oefeningen der be zettingstroepen, welke in de omliggende forten gehouden worden, by te wonen. De minister van justitie is voor eenige dagen uit Den Haag vertrokken. Aangaande het bezoek van den groot- hortog van Saksen aan de sporttentoonstelling te Scheveningen wordt nog gemeld, dat hy er zeer lang vorwylde. Vooral werd zyne aandacht getrokken door de inzendingen van H. M. do Regentes, wat die voorworpen be treft, welke de herinnering verlevendigen aan gebeurtonlssen uit hot leven van wijlen M. Willorn III. Do groothertog vertoefde ook geruimen tyd bij de inzending van den prins Von Wied, b\j de Oostenryksclie af deeling en de afdeeling schoone kunsten. Toen de groothertog van do galery door don tuin naar het hoofdgebouw terugkeerde, werd hy begroet mot het Duitsche Volkslied, ge volgd door het „Wien Neerlandsch Bloed," door het muziekcorps gespeeld. By koninklijk besluit van 17 dezer is de sergeant der artillerie van het leger in Ned.- IndiC-, K Ligthart, ter zake van zyn gedrag bij het vuurgevecht by het blokhuis Sabang (Atjeh en Onderhoorigheden) op 4 Mei 1892, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Geref. Kerken. Aangenomen: NaarLop- persum, door don heer H. Metfering, te Kam pen naar Aarlanderveen, door den heer Van der Valk, candidaat. Bodankt is voor Hooin, Purmerend en Zaan dam door den heer Van der Valk, candidaat. Naar men verneemt, hoeft de Koningin- Regentes eene nitnoodiging aangenomen van don gemeonteraad van Haailem, om aan die stad een bezoek te brengen. Het bezoek der beide Koninginnen zal in de eerste helft der maand September, na den vierden, des voor middags plaats hebben. Reeds zyn in overeenstemming met Burg. en Weths. de plaatsen bepaald, waar van ge- meentewege eerebogon zullen worden opge richt, terwyl door de burgery het bericht met groote geestdrift is ontvangen. Naar wy vernemen, zyn by het hoog heemraadschap Rynland plannen in bewerking tot vergrooting der schutsluizen en kolk te Spaarndam; by doorgaan der reeds lang bestaande plannen zouden zeeschepen, te IJmuiden geschut, Haarlem kunnen be reiken. (Amst. Ct.) Blykens het verslag der commissie, te Utrecht belast met het afnemen van het voeartsenykundig examen, hadden zich aan gemeld 26 candidaten, allen leerlingen van. het vierde studiejaar van 's Ryks Veeartseny- school. Aan 16 hunner is het diploma van veearts uitgereikt, nl. aan de heerenJ. D. Van don Bergh, van Schoonhoven; G. Bulk, van Boskoop; W. F. Eisen, van Velp, H. G. Van Ilarrovelt, van Ridderkerk; W. H. VanHase- len, van Amersfoort; L. Van Kempen, van Echt; R. L. Klinkenberg, van 's-Gravenbage J. Knol, van Mensingeweer; S. De Lange, van Harderwyk; C. A. Van der Leeden, van Mier- loo; J. Maas, van Amersfoort; H. Remmelts, van Assen; C. Roodzant, van Melissant; G. C. Verkaik, van Snelrewaard; H. J. De Vries, van Uskwort; C. T. G. H. De Wildo, van Padang. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat te vervullen zal zyn de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan de Ryks hoogere burgerschool met driejarigen, cursus te Sappemeer. Jaarwedde ƒ2100. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 27 dozer aan to meidon by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. A. T. Van Aken, to 's Gravenhage. De examens ter vorkryging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onder wys, met uitzondering van die voor het hand en rechtlynig teekenen, de gymnastiek, de Engelsche taal, de landbouwkunde, den tuin bouw en de houtteelt, en die voor het lager onderwys in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, zullen dit jaar in November en December worden ge houden. Zy, die zich aan deze examens wen schen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September a. s. by het dep. van binnenl. zaken aanmelden by schry'ven op ongezegold pnpier. De kapt.-intendant C. F. Ouwerling, van do 2de divisie inf. te Arnhem, is aangewezen om belast te worden mot den verplegingsdienst in do legerplaats bij Zeist, gedurende den tyd, dat de veldbataljons van het 1ste en 4de reg. inf. aldaar kampeeron. (24- Aug. 22 Sept.) Woensdag overleed te Zutfen dr. W. Van der Lee, gedurende eenige jaren werkzaam als 2de geneesheer aan het krankzinnigen gesticht aldaar en secretaris van de comm. van toezicht op het M. O.. Van boide function, welke hij zoo ernstig waarnam, kon hy slechts door zijn droevig lyden besluiten in dit voor jaar afstand te doen Door den minister van binnenlandscho zaken is aan de Gedeputeerde Staten der provinciën eene missive gezonden, inhoudende dat door hem de adviezen zijn ingewonnen van de rijkslandbouwleeraren en van dr. Ritzema Bos, leeraar in de dierkunde aan do ryks- land'oouwschool te Wageningen, omtrent het geen kan worden gedaan tot voorkoming van de schade, welke de tweede generatie van de rups van den Jamma-uil, die groot nadeel aan den landbouw heeft toegebracht, zou kunnen aanrichten. In afwachting dat de rapporten van ge noemde deskundigen in de Staatscourant zullen worden opgenomen, wyst do minister er op, dat, hoewel daaromtrent geene zekerheid be staat, het toch in hooge mate waarschyniyk is, dat do bedoelde tweede generatie zich spoe dig opnieuw zal vertoonen, en dat het daarom wenschelyk is, ter voorkoming vannoggrootera

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1