K°. 9985. Donderdag 3.@ A0. 18C2. <§eze (Courcni wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. bit noinuicv bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 Augustus. PRIJ3 DEZER COURANT: Toor Loidon per S maandenƒ1.10. Franco por post1.40. Afisonderiyke Nummers,m 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: ▼an 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofiiciëelo Koanisgevingeu. Burgemeester en Wethouders van Leideo, Gezien het adres vau O. V wN MASTKICflT, hou dende verzoek otn vergunning lot oprichting van eeno -slachterij in het porcpel Ververstraat No. 6; Gelet op cie artt. en 7 der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven bij dezo kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek mei de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag 31 Aug. aanst., 's voormiddag* to dl uren, op liet llaadhuis, gelogenboid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester -on Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wetb., io.-Burgtmeester. E. KIST, Secretaris- Leidos, 17 Augustus 1892. Directe Belastlogcn. J)e Burgemeester van Leiden brengt tet algo- meene keuum, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het primitief kohier vau liet Patentrecht, Wijken VII, VIII en IX, van ■den dienst 1892/93, en executoir verklaard don lóien Aug. 1*92, c-n herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den by de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Weth., lo -Burgemeester voornoemd, 17 Aug. 1892. B. C. JÜTa. Er dreigde voor bet zevende zomer-concert op „Zomerzorg" weer een onweersbui, maar het is goed afgeloopon. Nadat er slechts enkele droppels gevallen waren, werd de lucht gisteravoi.d hoe langer hoe helderder. Yeleri had dén reeds vroeg ceno ^.plaats onder de veranda ingenomen, doch zfr die in den tuin zeiven gezeten waren, hadden daarom volstrekt niet te klagen. Het was er aangenaam, te meer daar de kapel der grenadiers het programma andermaal op zulk een wyze -uitvoerde, dat aan menig nummer oen luid applaus ten deel viel, o. a. aan Pugni's „La Fille de Pharaon," grand divertissement de ballet, inet zijne heerlijke solo-partyen, en aan Dunkiers fan tasie op Mozarts opera „Don Juan." In de pauze bracht hot wandelen der dames in hunne lieve zomor-toilotten bovendien veel gezelligheid teweeg. Door de afdeeling Katwyk, Valkenburg on Rynsburg is besloten aan het hoofdbestuur dep Hollandsche Maatschappij van Landbouw oene zilveren medaille aan te bieden, ter'uit- loving als pr(Js voor de best gekeurde bloem kool op de a. s. tentoonstelling, te Leiden te.houden. Ter benoeming van oene leerares in de geschiedenis aan de II. B.-S. voor meisjes te Groningen is voorgedragen mej. J. M. Proot, te Leiden. Men schrijft ons lieden uit Noordw\jk: Het schoone Lindenplein te Noordwijk- Biynen bood dezen heerlijken zomermorgen een fraai schouwspel «aan toen een «SÖ-tal jongelieden op ferme rossen gezeten zicli gereedmaakte om den pauselijken internun tius Mgr. Rinadini, van don Noordwflkefhoek af te halen en als eerewacht de gemeente binnen te leiden. Te ongeveer negen uren zette de stoet zich in beweging. In open rijtuig gezeten, opende de heor A. Op de Laak, omhangen met hot lint der pauselijke orde, hem geschonken, den stoet. Daarna eonige ruiters. Nu volgden de rijtuigen van de kerk- en armbesturen en vervolgens de overige ruiters. In uitmuntende ordo waarvoor trouwens het organiseerend talent van den heer Op de Laak volkomen waarborg was ging het voojt tot den Noordwijkerhoek. D;i;>r kwam het rijtuig, waarin Mgr. Rinaldini met gevolg gezeten was. Nadat Mgr. uit het rijtuig was gestegen, heette de pastoor der parochie, de zeereerw. heer Honig, don Pau selijken gezant in het Fransch welkom en dankte voor de eer der parochie bewezen, terwijl de heer Op de Laak, eveneens in het Fransch, do vreugde der parochianen vertolkte over het heuglijk bezoek en eindigde met een „Leve de Paus! Leve do Internuntius!" welke kreten enthou3iastisch door de eerewacht en de aanwezigen herhaald werden. In de aangegeven orde werd thans de tocht voortgezet naar het met vlaggen en wimpels getooide dorp, waar do hooge bezoeker oene mis celebreerde in verband mot het feit, gisteren reeds in dit blad vermeld. (De Patroon der Noordwjjkselie kerk is niet de II. Ilyronimus, zooals in die correspon dente gemeld werd, maar de H. Jeroen). Te Rypwetering wapperde Maandag 11. uit on by alle huizen de vaderlandsche drie kleur. Dit was ter eere van den zeereerw. heer A. C. Hoogstraten, pastoor aldaar, die dien dag zijn 25 jarig priesterfeest vierde. Hoewel de jubilaris nog geen vier jarc-n de herderlyke bediening te Rypwetering waar neemt, heeft hjj toch de algemeone hoogachting en genegenheid weten te verwerven en was do deelneming in dit feest algemeen. Op uitdruk kelijk verlangen van den pastoor zou de feestviering onkel een geostelyk karakter dragen. De plechtige dienst werd door den jubilaris verricht met assistentie van den welc;env. pater J. Hesseling, van do Orde der Capucijnen, en den weloorw. heer Louritz, kapelaan te Roelof- Ai endsveen. Na het Evangelie hield de jubilaris eene treffende cn zeer schoone toespraak tot zijne parochianen. De plechtigheden worden opgeluisterd door den echt kerkelyken zang der kooileden. De kerk was smaakvol ïuet groen, bloemen, schilden, enz. versierdvooral de met bloemen getooide lichtkronen maakten een schoon effect Morgen, Donderdag, zullen de plechtigheden herhaald worden en zal alsdan de feestrede gehouden worden door den lioogeerw. lieer J. A. Erersteyn, deken van Middelburg, pastoor to Goes. Voor jongelieden van den 17 jarigen tot den militieplichtigen leeftijd, die van af 1 October tot 28 Februari a. s. den cursus voor de vrijwillige oefening in den wapenhandel wenschon te volgen, wordt ter gemeente secretarie van "Woubrugge de gelegenheid tot aanmelding opengesteld tot en met 01 dezer. Voor de akte Fransche taal, lager on derwijs, is toegelaten do heer W. Uittenbo gaard, van Bodegrave. Goedgekeurd zijn ue statuten der ^.Ver- oeniging voor Christelijk Schoolonderwijs", te Oude Wetering, gem..Alkemade, en is ze a's rechtspersoon erkend volgens de wet van 22 April 1855. Benoemd is tot onderwijzeres aan de openbare school aan den Rijndijk te Ilazers- woudo mej. A. J. Nyland, te Middelburg. Op de voordracht kwamen voor de dames A. Sytsma, A. J. Nyland en II. J. Oostveen. Benoemd is tot kapelaan te Voorschoten de eer w. lieer C. Engering, te Naaldwijk; tot kapelaan te Naaldwijk de oei w. heer Bellinger, te Spierdijk. Ter benoeming van een onderwijzer 4de kl. aan de kostolooze school Tullingstraat te 's-Gravenhage zijn voorgedragen de heeren H. A. Van loeren, C. J. Dikshoorn on;J. Van der Veer, onderwijzers resp. te Loosduinen, Zeist en Poortuga&l. De groothertog van Saksen-Wei mar is gisteravond to G 11. 11 m. (stadstyd) per Staatsspoor te 's-Hage aangekomen. Z. K. H. werd aan het station verwelkomd door zijne dochter, de groothertogin van Mecklenburg, die gisterochtend in het Kurhaus te Scheveningen is aangokomen, terwijl de burgemeester der residentie mede op het perron ter begroeting aanwezig was. De groothertog, die vergezeld was van zijn adjudant, den luit.-kol. De Palézieux Falconnet, begaf zich met zijne dochter in een Hofrytuig naar het Kurhaus te Scheveningen. Over het gisteren te „Rijsonburg" ge vierde priesterfeest van dr. Schaepman ver noemt „Het Centrum" o.a. het volgende: Reeds op den weg tusschen het station en hot seminarie toonde de driekleur, die van do landhuizen en woningen langs den weg wapperde, dat de bewoners in het feest van don jubilaris deelden. De kleino gemeente Rijsenburg vlagde algemeen, evenals het seminarie. In devesti bule nam dr. A. Jansen de hónneurs waar voor de aanstroomende bezoekers en precies te halfolf was de ruime kapel gevuld. Na do kerkelflko plechtigheid kwamen allen in de keurig versierde recreatiezaal te zamen en daar werd dr. Schaepman opgewacht door de loden van het feestcomité, door geeste lijken. door leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten, enz., enz. Onder luide toejuiching deed dr. Schaep man zijne intrede en werd het eerst toege sproken door mr. Cremers, oud-afgevaardigde van Almeloo, die in oen hartelijk, schoon woord den jubilaris namens do katholieken in Nederland geluk wensclito on hem het huldeblijk, benevens het album, dat do namen dor deelnemers bevat, overhandigde. Do nestor der oud-leerlingen bood do feest gave der heeren kapelaans, een prachtigen schrijflessenaar, aan. In eene overschoone improvisatie, waarin dr. Schaepman allen herdacht, die hem tot moester of tot vriend waren geweest, dankte hij de belangstellenden in zyn zilveren priester feest en verzocht, God voor hem te bidden, opdat hij door een langdurig werken ter eere van God, kerk en vaderland, zich kwijten kon vau dori plicht der dankbaarheid. Do benoeming van een directeur van de vennootschap „Staal water bronnen", te Haarlem, kan spoedig worden verwacht. Er zijn in het geheel 83 sollicitanten. De machines zyn uit Duitschland aange komen. Hot totaal van do ingeschreven som men bedraagt ƒ130,000, zoodat in het najaar eene tweede storting voorloopig voldoende kan worden geacht en men de som toereikend acht, om op dezen voet de zaak te exploi- teeren. Door een medicus te Amsterdam zal eene brochuro over de bron worden geschreven, die ook in het Engelsch vertaald en aan tal van artsen in ons land en in het buitenland toegezonden zal worden. Bij koninklijk besluit is aan L. E. Hin- richs, als gewezen onderwijzer in do bijzon dere slrafgewingenis voor vrouwen te Gor kum, bobalvo het hem toegekende pensioen van 407 's jaars als gewezen onderwijzer aan de openbare tusschenschool voor jongens aldaar, verleend een pensioen van 104 's jaars. Benoemd lot notaris binnen het arr. Breda, slandplaats Oudenbosch, mr. H. Scholten, candidaat-notaris te Breda. Do kapitein L. Ilooseboom, van den staf der artillerie, werkzaam by de werkplaatsen voor draagbare wapenen, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen be paald op 1539 's jaars. iBenoemd: b\i het wapen der art., by bet 2de reg. veld-art., tot eersten luiti, de 2de luit. jbr. W. A. Ortt, van bet corps; by het 3de reg. vesting-art., tot kapitein, de eerste luit. J. N. A. baron Van Wassenaer a an St.-Pancras, van het 4de reg. vesting-art. De gewone audiëntiën van de ministers van binnenlandsche zaken en van w., b. en n. zullen op 20 dezer niet gehouden worden. Gemengd Nlemwa* Een schipper nam hedenmorgen, doordien zijn vaarboom hem ontschoot, onder de Korenbeursbrug alhier een onvrijwillig bad. Door een collega werd hy uit het water ge holpen. De man ontdeed zich, staande op zyne schuit, van zflne natte kleedjj, wrong de verschillende stukken daarvan uit en trok zo daarna weer am, om vervolgens zyn tocht voort te zetten. Heden oindeljjk is de schutting om het nieuwe museumgebouw vöor geologie en mineralogie op het Van-der-Werf-park, by de Garenmarkt, geheel verdwenen. De sedert korten tijd geopende nieuwe Vinkbrug over het Galgewator by Leiden is hedenmiddag defect geraakt, zoodat de passage er over gestremd is. De reizigers van Leiden naar Den Haag enz. en omgekeerd moeten er nu uit- en in de verschillende treinen overstappen. Te Oudshoorn (Z.-H.) is Maandag het roeischuitje van den koopman C. Hoogen- doorr, ventende met groenten, op den Rjjn omgeslagen, door het terugwerken der slèep- boot, waaraan hot bevestigd wa6, met het gevolg, dat genoemde Hoogendoorn onmid dellijk in do diepte verdwoen. De ongelukkige stond bekend als oen oppassend huisvader en is enkele uren na het ongeval levenloos op gehaald, eene weduwe met 7 kinderen achter latende. V ervalsching van postwissels. Meermalen werd in den laatsten tijd melding gemaakt van vervalsching van postwissels en een ijverig onderzoek naar de vervalschers ingesteld. Dezer dagen schynt het gelukt te zjjn den hosteller E. B. d. K,, sedert 3 jaren werkzaam aan hot postkantoor te 's-Graven hage, to betrappen op het vervalschen van postwissels en dientengevolge had d. K. zich gisteren voor de avrond. rechtbank te 's-Gra- vonhage to verantwoorden, beklaagdzich één postwissel, groot 50.60, betaalbaar te 's Gra- venhage, geadresseerd aan mevrouw B., opzet telijk te hebben toegeëigend. Meerdere ver- valschingen waren geconstateerd, doch in de dagvaarding werd er slechts één ten laste gelegd. De zaak moet zich volgenderwyze hebben toegedragen. De postwissels, aan liet postkan toor te 's-Gravenhage ontvangen, worden aldaar ingeschreven en vervolgens naar de bestellers- kamer geëxpedieerd, waar zy door een paar bestellers worden voorgesorteerd, welke do wissels, brieven, enz. op hunne beurt weer Ier hand stellen aan de wykbestellers,- die do brieven, stukken en wissels nader sorteeren (op 't nummer hunner wijk leggen) en voor zien van hunne stempelnummers mot letter (karakter, zooals men dat by de post noemt). Aan de letter ziet men dus het nummer der bestelling, aan het cijfer welke besteller het stuk bezorgd heeft. Volgens het rapport van do deskundigen, belast met het onder zoeken der vervalschingen, was het stempeL cyfer 18 (van den beklaagde) vervangen door 10, waardoor een ander besteller werd aan gewezen als met de bezorging van den ver- valschten postwissel belast. En nu trachtte de beklaagde die het hem ten laste ge legd© hardnekkig ontkende, do zaak aldus te verklaren. Een ander besteller zou zjjn stempel dat hjj wel eens eene enkele m.oal had laten liggen in de bestellerskamer, hebben weggenomen en daarmede het vervalscbte stuk hebben afgestempeld om do aandacht op een ander te doen vallen; Maar aldus vroeg de voorzitter welk belang zou hjj er dan bjj gehad hebben aan hot cyfer te knoeien en daar 10 van te maken? Aangenomen de mogelijkheid, zou men juist hot cyfer 1H hebben laten staan. De verklaring, door den beklaagde hierop gegeven, was dan ook niet recht duidelijk. Tevens wees het O. M. den bekl. er op dat er 7 vervalechte postwissels gevonden waren, op verschillende datums gestempeld, en be klaagde dus minstens 7 malen zyn stempel moet hebben laten liggen. De verschillende bestellers, die gisteren gehoord werden, verklaarden dat de mogelijk heid bestond om elkanders stempel te gebrui-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1