Dinsdag lö Au«u@tus. <Qcze fëcurant wordt degelijks, met uitzondering van feestdagen, uitgegeven. Dit lioinnicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 Augustus. r:n. SS63. A®. 1832. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzond er!o Nommcre0.05. rZon- en PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 rogel® ƒ1.05. Iedere regel moer Qrootere lottere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren halten de et&d wordt f0.10 berekend. Ds. li Van KleefF, te Alkmaar, heeft het •beroep mar de Evang.-Luth. gemeente alhier tangen on en. Voor het examen Fransche taal, lager onderwy is nog geslaagd mej. F. Wybrands, van Leiden. Voor .e hoofdakte is geslaagd de heer "W. A. K riost, van Zoeterwoude. Gt arende de tweede helft der maand Juli zyn aan hot postkantoor alhier bezorgd -de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden I P. Van Dalen, J. Schuts, C. Gerritsen, J. KV. Lischot, AmsterdamTer Kuile, Enschedee; Mvr. J v. Doornink, GeortruidonbergOorschot, •Gouda; L J. Zuystra,'s-GravelaudHoogen- straten, W. De Wit, Don Haag; Rudolph, IJlst; E. Haalebos, Roermond; Kiek, A. M. De Bruyn, Rotterdam; A. Groenendijk, Vlaar- -dingen; Mvr. Lamoraal Wichoré, Zwolle; Wed. G £1. Eelenbos, D. Zaan, niet vermeld. BriefkaartenB. Ten Bruggencate, D. Hon driksen, Amsterdam; Van Hoos, Den Haag; Mevr. M. Boogaarts, Kralingen; Dr.-W. J. Ter Kuile, niet verfoeid. H Brieven, verzonden gewoest naar België: T. v. d. Heuvel, Wed. Gyraarto, Antwerpen; naar OostenrijkG. Lembach, Görz. Do bekroningen, welke behaald werden op de in Maart jl. door do afdeeling Oegst- gecst en Omstreken der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur in „Zomerlusi" aan don Stationsweg alhier gehouden tentoon stelling, zullen a. s. Donderdag-avond in het zelfde lokaal worden uitgereikt. Muziek dei- klei no kapel van het vierde reg. inf. zal de plechtigheid opluisteren. g» By do heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 50, 10 en 5 piectoliters, waren do prezen: 21.50, f 4.50 en ƒ2.25. Heden is by het 4de regiment infanterie alhier het examen aangevangen tot toelating op den cursus. Aan dat examen wordt deelge nomen door 19 onderofficieren van alle bataljons van hot regiment. I Heden vangen do dag-en avondconcerten in den tuin der Schovcningsche Sporttentoon- stelling aan, te geven door het muziekcorps van liet 7de reg. infanterie, onder directie van den heer Zaagmans, dio op verzoek van den Duitschon keizer onlangs naar Berlin is ge- "weost om de rauziokcorpsen aldaar do Neder- ïandsche Volksliederen te helpen instudeeren. Na die van het 7de regiment komt de muziek van hot 4de uit Leiden, onder directie van den heer Gottfried Mann, on in do laatste 14 dagon dezer maand zullen de gewone (Dondordagsche) concerton plaats hebben van de Koninklijke Militaire Kapel, en voorts tot 30 Aug. dos avonds muziekuitvoeringen van het muziekcorps van het 3de regiment infan terie uit Bergen-op Zoom, onder leiding van den heer Bonman. Directeuren van het „Bataafsch Genoot schap" te Rotterdam hebben benoemd tot leden consultanten de volgende leden: P. Galand, dr. M. W. Beyorinck, J. M. Tolders, dr. E F. Van Dissol en W. F. Leemans; en totledon: C. Lsly, minister van WM H. en N., dr. J. Lory, to Utrecht, dr H. Bos., te WageniDgen. dr. J. F. Oudemans, te Amsterdam, prof. dr. H. F. Wisman, te Leiden, dr. L. II. Reieher, t® Leiden, dr. Ch. M. Van Deventer, te Am sterdam, T. M. Van Panthaleon baron Van Eek. luit.-kol der genie, te 's Gravenhage. Li Te Antwerpen is het jaarlyksch congres der Belgische Vereeniging voor oudheidkundo W geschiedenis gehouden. Uit ons land waren aanwezig dr. Jan Ten Brink, J. A. Frederiks, rar. M. T. Van Lanschot, dr. De Man en A. A. Vorsterman van Oyen. Dr. J. Ten Brink en dr. De Man zyn tot oercloden der Ver eeniging benoemd. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich hedenochtend naar Soestdijk be geven, alwaar hij door H. M. de Koningin- Regentes in audiëntie werd ontvangen. De groothertog van Saksen Weimar zal morgen, Dinsdag, intrek nomen in het hotel „Kurhaus", te Scheveningen. Do heer Floquet, voorzitter der Fransche Kamer van Afgevaardigden, en mevr. Floquet, zyno echtgenoote, zullen eeno rois door ons land maken. Do vorst en de vorstin van Bentheim deden Zaterdag-middag te 's-Hago met hunne zonen eon wandelritje en woonden daarna de raiddag-voorstelling by in den circus van Oscar Carré. Vooral de jeugdige prinsen amuseerden zich uitmuntend on vonden veel vermaak in do vertooning van het „Waterballet" en de kunsten, die Eduard Bonnet! y zyno gedres seerde katten liet verrichten. By vertrek betuigden do hoogo bezoekers hur.no ingenomenheid. De vorst en do vorstin van Bentheim en do jonge prinsen brachten dienzelfden namid dag te halfvyf onverwachts een bozoek aan do Sporttontoonslolling te Schoveningon. Do vorstelijke personen worden ontvangen door de heeren Travaglino, Picrson en Van Marle. Do belangrijkste afdeeüngon, o. a. de Konink lijke inzending, werden bezichtigd. Ook de galonj werd m oogenschouw genomen. By oene wandeling in den tuin speelde de muziek do Nedarlandsche en Duitsche volksliederen. Do duikertoestol en de phonograaf werden ook bezichtigd. Te lialfzes vertrok de familie, door bovengenoemde hoeren uitgoloide gedaan. Niettegenstaande de plannen voor eene nieuwe spoorwegbrug by Wostervoort reeds zyn vastgesteld en welhaast ter uitvoering zullon komen, wordt dezer dagen toch nog een nauwgezet onderzoek ingesteld naar het draagvermogen der bestaande. Twee ambte naren zijn reeds ruim oeno week daarmee bezig. Tot aanvulling van het bericht uit Amsterdam omtrent do benoeming van den heer Wouter Hutschenruiter tot directeur van het muziekcorps der schutterij te Utrecht dient, dat hy aldaar <^pk optreedt als direc teur van hot zoogenaamde stads orkest, dat des winters drie concerten 's weeks in „Tivoli" geeft. Als 4oficerlmeester le Amsterdam ter ver vanging van den heer Ch. Timmner, treedt het aanstaande seizoen in het Concertgebouw op de iiGer Leopold Kramer, uit Praag. r Do voordracht ter benoeming van een' leeraar in wiskunde aan het gymnasium te Amersfoort bestaat uit de heeren: lo.lGt F. G. Do Bruyn, te Arnhem; 2o. N. J. Van der Lee, te Zutfen, en 3o. G. De Vries, te Am sterdam. „Het Centrum"' heeft ter gelegenheid van hot 25-jarig priesterfeest op heden van dr. Schaepman een feestnummer doen ver schijnen, opgeluisterd o. a. met het poitret van den jubilaris, zoowel op diens tegen- woordigon leeftyd als van vóór 25 jaren, toen hy zijne loopbaan begon. De 1ste luit. van hot corps mariniers W. G. Vennekool, uit Oost-Indiê in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van dat corps. Blijkens bericht van don consul-generaal te Londen zal hot, te beginnen met 19 Aug. a. s., tot nader order verboden zyn lompen, beddegoed en ongewasschen of versleten kleederen, betzy al of niet aan landverhuizers toebohoorenöe, in Engeland en Wales te lossen (behalve voor wederuitvoer) of te landen, j wanneer die goederen herkomstig zijn uit oenige vrecmio Europeesche haven ten Noorden van Duinkerken, met uitzondering van de Noorsche, Zweedsche en Deensche havens. De Nederlandsche havens zijn derhalve onder dit verbod begrepen. Door tusschenkomst der Duitsche en Fransche postadministratie kunnen postpak ketten, hot gewicht van 2 KG. niet te boven gaande, worden verzonden naar Japan en de Japansche kantoren op Korea. Hot port be draagt 3. Elk pakket behoort vergezeld te' z(jn van drie douaneverklaringen. - Bij koninklijk besluit van 12 Aug. 1892 is mot wyziging in zooverre van het Kon. besluit van 28 Juni 1892, waarby o. a. de kapt. J G. Poitegies, van het 6de reg. inf., krachtens are. 42, sub 2b, der wet van 28 Aug. 1851 (Stsbl. No. 128) op pensioen is gesteld, met bepaling van het bedrag van dat pensioen, ingovolgo de artt. 15 en 19 der wet van dczolfdo dagteekening (Stsbl. No 129)r o. a. gewijzigd bij de wet van 29 Moi 1S77 (Stsbl. No. 114), op 1400 'sjaars, be paald, dat het aan genoemden kapitein toe gelegd pensioen geacht moet worden te zyn verlcond krachtens art. 42, sub 2c, der eerslgonoemde wet, en voorts mot toepassing van do artt. 14b en 19 der in de tweeds plaats genoemde gewyzigde wet, tot het be drag van ƒ1517 'sjaars. Gomengd Nieuw». Portretten zijn van die souve nirs, waarmede men familio, \rionden en kennissen een byzondor genoegen kan doen. Wis b uit er dan ook niet reeds laten maken en hoovelen zullen er nog vervaardigd wor den! Onze voornaamste photografen genieten cp dit gobicd oeno gunstige reputatie en laten niet na al datgene in het werk le stellen, om hurmo inrichtingen aan de nieuwere eischen, welke hunne kunst telkens stelt, te voldoen. Zoo hooft de heer M. C. Dingjan, wiens photographische inrichting sedert vyf jaren op het Gerecht No. 5 gevestigd is geweest, thans aan den Ouden Singel No. 52, tegen over don schouwburg, een atelier geopend, dat geheel nieuw en overeenkomstig de vor deringen des tyds is uitgovoerd. Eene ruime en netto wachtkamer, waarin verschillende kunstproducten van den eigenaar zyn tentoongesteld, goeft uitzicht op een fraai aangelegden tuin, aan do achterzijde waarvan zich, geiyk met den beganen grond, het atelier bevindt, dat alles aanbiedt wat men if\ eene dergelykc inrichting mag verwachten. Uit- en inwendig smaakvol bewerkt en in zachte kleuren beschilderd, is er ook een geheel nieuw, kostbaar toestel aanwezig, tegen welks kosten de heer Dingjan niet heeft opgezien om het zich aan te schaffen. Eigenaardig is hot om de mechaniche, doel treffende samenstelling er van na te gaan. Een nieuwe -.op doek geschilderde tuin tot achtergrond en raeubelon van allerlei soort stoffeoron het geheel. Het in het atelier vallende licht uit het noorden verkeert eveneons in goede conditie. Niet alleen tot het maken van afzonderlyke portretten, maar ook tot het nemen van gro^re en kleinere groepen is er gelegenheid, aangezien door het by trekken van de aan grenzende werkkamer bet eigenlyke atelier nog meer kan vergroot worden. Een en ander geeft den indruk, dat de heer Dingjan er zich op heeft toegelegd om ook dit atelier aan alle billijke eischen, welke men mocht stellen, te doen beantwoorden en em den goeden naam, welken hy zich in zyn vorig atelier reeds heeft verworven, in het nieuwe volkomen te blijven handhaven en zoo mogoiyk nog te verhoogen. Hod ennamiddag is een jong paard van de paardentram alhier by het station, toen het aldaar aankwam, geschrikt, ten ge volge waarvan het zóó onhandelbaar werd, dat de leidsels uit de handen van den koetsier werden gerukt en de viervoeter op het plein met kracht er van door ging. Het kwam in zyne vaart eerst mot de borst tegen een rijtuig aan en vervolgens nog tegen een lantaarnpaal. Dientengevolge bekwam het dier hevige ver wondingen aan hals en borst, en was het bloedverlies zeer groot. Het paard werd naar de remise by de Utrechtsche brug vervoerd. Men dacht dat het voor verder gebruik wel ongeschikt zou zynsommigen vreesden zelfs of het wel in het loven zou blyven. Wegens het nog heerscben van den typhus te Katwyk aan Zee is door den minister van oorlog van de miliciens van 1892 uit die gemeente, die een verlof hadden tot 15 Augustus, het verlof alsnog verlengd tot 26 September a. s. De internationale wedstrijden in het kunst- on figuurryden op tweewielers hebben op het electrisch verlichte sportterrein to Scheveningen, Zaterdag avond plaats gehad, onder byna voortdurondo regenbuien, welke natuuriyk van grooten invloed waren op het bozoek aan dit vermaak. Het phantaisieryden gaf nu eens sierlijke bewegingen met de werktuigen op de baan van cement, dan weder allerkoddigste wondin gen van de vélocipèdisten te aanschouwen. De jury hoeft toegekondden eersten prys aan do club „Immer Weiter," Hollands kam- pioon voor 1892, uit Deventer, en een anderen prijs aan een buitonlandschen mededinger, den heer Gail Teters, uit Duren (Duitschland). De renbaan te Clingendaal zag er Zaterdag feestelijk uit en het was vol. De voor de hooge bezoeksters bestemde plaats was smaakvol versierd. Even over één uur namen do wedrennen een aanvang. Het koslto den beryders by het eerste nom- mor nogal moeite de paarden in draf te houden, daar de meeste telkens in galop dreigden over te slaan. Kort voor den aanvang van den tweeden rit werd de komst der Koninginnen aange kondigd door het signaal van do eerewacht dor jagers, waarna de troepen de geweren presenteerden en het muziekcorps van het 3de rog. huzaren het „Wilhelmus" speelde. Tegen twee uren kwamen de Koninginnen op het torrein. Zy werden door het rencomité en door den burgemeester van Wassenaar ontvangen. De jonge freule Van Brienen bood aan ieder der Koninginnen een fraaien bouquet aandio van do Koningin bestond uit tuber- rozen en gardenias met oranjelinien, tervrfjl die van de Regentes met de Waldeck-Pyr- montsche kleuren was samengebonden. Beid» Koninginnen bedankten met een handdruk. Voorafgegaan door den kamerheer van dienst jhr. Hooufft, betrad de Regentes aan don arm van den groothertog van Saksen de trap pen van de loge, daarby der Koningin de hand reikende. Nadat aan de hooge bezoeksters, zoomede den groothertog, programma's waren aangeboden, liet de Regentes hare dochter door een adju dant de inrichting der baan uitleggen en zicli daarna mevrouw Van Brienen voorstellen, die door de beide Koninginnen minzaam werd ontvangen, terwyl ook andere heeren en dames, o. a. de burgemeester van Wassenaar, in den loop van den wedstrijd werden voorgesteld. Nadat de Koninginnen hadden plaats ge nomen, ving de tweede rit aan. Voor den vierden rit, Koninginne-cup, waren opgekomen 5 van de 8. Prys „Mistielawe" van baron Van Brienen, gereden door luite nant Mock, die aan de Koninginnen gepre senteerd werd en wion door Koningin Wil- helmina do prys werd overhandigd, waarna de Regentes zich eenige oogenblikken met hem onderhield. Na afloop van don rit werdon door da Koninginnen eenige ververschingen gobruikt. Na de pauze werden de wedrennen hervat.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1