Leiden, 13 Augustus. W\j vestigen de ndacht op de publi catie van Burgemeester en Wethouders van 11 Augustus jl., waarbij de ingezetonon worden herinnerd aan 9 bepalingen dor Alge- meene Politieverordening in zake het veront reinigen van straten en grachten on gewaar schuwd tegen het gebruik van voor de gezondheid schadelik drinkwater. Tevens kunnen wy rnededeelen dat in den laatsten tyd door het Gemeentebestuur onder scheidene maatregelen zfln genomen tot be vordering van de reinheid van de straten en grachten, terwijl de pachter van het ophalen van asch en vuilnis mede is uitge- noodigd bij voortduring voor eene onverwijlde opruiming van vuilnis en het dagelijks geheel ledigen van de vuilnisbakken zorg te dragen. Wil vertrouwen dat nu ook de ingeze tenen in het belang van de gezondheid zoo veel mogelijk hunne medewerking zullen ver- leonen, ten einde te bevorderen dat door do genomen maatregelen het daarmede beoogde doel worde bereikt. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn hedenmiddag even vóór twaalven per Staats spoor van Soestdijk in de residentie aange komen, tot het brongen van het reeds aan gekondigde bezoek aan de races, welke heden te Clingendaal werden gehouden. Met denzelfden trein, welke HH. MM. naar Don Haag bracht, arriveerde ook Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar. KH. MM. waren vergezeld van de vorstin van Bentheim, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, en den vorst van Bentheim en de drie jeugdige prinsen van Bentheim. Vele autoriteiten, o. a. de Commissaris der Kouingin in Zuid-Holland, de heer Fock, de burgemeester mr. Roest, de gouverneur der residentie, generaal majoor Van Helden, de grootmeester graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis. generaal majoor graaf Dumonceau, de plaatselijke commandant Henckons en de gep. luit.-generaal jhr. .Yerspyck, hadden zich ter begroeting van HH. MM. by aankomst op het perron vereonigd, terwyi voorts ter verwel koming van de Duitsche vorsten en vorstin zich mede daar bevonden de zaakgelastigde van het Duitsche keizerrijk, baron Gaertner, en de militaire attaché Von Böhlen und Halbach. Nadat de Koningin Regentes op de bekende minzame wyze allen begroet en Koningin Wilhelmina den autoriteiten vriendelyk de hand gereikt had, onderhield de Groothertog zich met de autoriteiten op de meest hartelyke wyze. De Koningin Regentes stelde vervolgens den vorst en de vorstin van Bentheim aan de autori teiten voor, ook aan de leden der Duitsche legatie. Buiten het station gekomen, nam het Vorstelijk gezelschap in open rytuigen plaats. In het eerste gala-rijtuig waren gezeten de beide Koninginnen, do Groothertog en do vorst van Bentheim, terwijl in het volgende plaats nam de vorstin van Bentheim met hare drie zonen. Door de zeer talryke menigte, die zich in de Rynstraat on voorts langs den geheelen wog van het station naar het Paleis bevond, werden de Vorstelijke personen luide toege juicht. Van het stationsgebouw wapperde de drie kleur, terwyl ook van het Paleis de standaard vlag was geheschen. De Koninklyke trein werd begeleid door den directeur-generaal der Staatsspoorwegen. De heer Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, is heden (Zaterdag) naar Ems ver trokken. Wie in deze dagen een bezoek brengt aan de Residentie en Schevoningen, mag niet verzuimen een uurtje te wijden aan de keurig ingerichte schildoryen-tentooiistelling, georga niseerd door de Kunstclub van Rotterdam. Het netto gebouwtje staat ter zyde van den ingang der Sporttontoonstelling; het be staat uit drie nette, comfortable salons, waarin eene collectie schilderijen is geëxposeerd, zoo prachtig, als men ze slechts zelden in ons land vereenigd zal vinden. De Hollandsche kunst maakt hier naast de Fransche een inderdaad zoor gunstig figuur; wy noemen slechts de namen van Daubigny, Dupré, Vollon, Ziorn, Courbet, Corot, Delpy, Rousseau, Mesdag, Israëls, Maris, Vrolyk, Roelofs, Rochussen, Hamel, Willems, De Vriendt, Brown, Von Uhde, Corcos, om een ieder te overtuigen, dat hier voor „elk wat wils" is. Wie eene goedgevulde portemonnaie ter z(jner dispositie heeft, wordt hier „l'ombarras du choix" aangeboden. Men verneemt dat de heer Legrand, gezant van Frankryk te 's Gravenhage, by vernieuwing met byna algemeene stemmen gekozen is tot lid van den algemeenen Raad van het departement du Nord, voor het dis trict Valenciennes. De heer L. A. T. Binnendyk is gisteron voor de Haagsche rechtbank beëodigd als notaris te Noordwyk. Do rekening der gemeente Koudekerk over het dienstjaar 1891 is door den ge meenteraad vastgesteldin ontvangst op f 10276.27, in uitgaaf op f 9264.20 en geeft dus oen batig saldo van f 1012.07. De voordracht voor het college van zetters, door den gemeenteraad aldaar opgemaakt, bevat als eerste candidaten de heeren A. Dorrepaal (aftredend) en A. Van dor Lee (in de plaats van W. Kwakernaak, die wegens hoogen leeftyd niet moor in aanmerking wenschte te komen) en als tweode candidaten de heeren A. Hoogeboom en J. Kwakernaak. Naar w(j met zekerheid vernemen- zal eerstdaags het koninklijk besluit verschynon, waarvan reeds vroeger sprake was, en waarby ingesteld wordt eene Staatscommissie, belast met het onderzoek der vraag of do gedeelte lij ko droogmaking van de Zuiderzee,, geiyk zfi ontworpen is door de Zuiderzee-Vereeniging, uitvoerbaar en in het algemeen belang van den Staat moet gerekend worden. Dv. Z.-H.) Ook na de tegenspraak van vroegere berichten, daaromtrent in enkele bladen ver schenen, schryft thans Pol de Mont aan een der Haagsche bladen dat er sprake is, dat H. M. de Koningin Regentos en H. M. Koningin Wilhelmina den laatsten uittocht van de maskerade te Antwerpen, den 21sten dus, zouden bywonen. Het stoomschip „Koningin Emma," van Singapore naar Hamburg, arriveerde 12 Aug. te Hamburg; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Aug. van Genua; de „Zaandam," van Baltimore naar Amsterdam, is 12 Aug. Scilly gepasseerd de „Oranje Nassau," van Suriname naar Am sterdam, arriveerde 12 Aug. te Havre. By koninklyk besluit is met ingang van 1 Sopt. a. s.lo. de kapt.-ter-zeo F. J. Beekman eervol ontheven van hot bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord2o. het bevel over genoemd wachtschip opgedragen aan den kapt.- ter-zee P. C. Pabst, onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. schroefstoom- schip 1ste klasse „Van Galen"; 3o. het bevel over genoemd schroefstoomschip opgedragen aan den kapitein ter zee W. F. Blaauw, onder eervolle ontheffing van do waarneming der betrekking van inspecteur van de artillerie der marine, tevons lid der commissie tot het examinoeren van zee-officieren en adelborsten 4o. de waarneming van laatstgemelde betrek kingen tydelyk opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. A. F. Van Maren Bontz Van den Berg. Benoemd: by het wapen dor inf,totlsten luit., de 2do luit. J. J. Ver'orugh, van hot wapen, gedetacheerd by het leger in Ned.- Indiö; by het 3do reg., tot lsten luit., de 2de luit. K. K. F. Dil, van hot corps; by het 8ste reg., tot lsten luit., de 2de luit. J. Trimpe, mede van het corps. G«M0ng<! Nlouwn. Deze week werden op „Rhynzigt" genomon 419 zwembaden door heeren en 51 door dames. Temperatuur van het water 19° Celsius. LTitmuntend weder begunstigde gis teren de wedrennen te Clingondaal, doch het be- zook hield daarmede lang geen goly ken tred. Het was nog minder dan den laatsten keer. Het tei rein bood weinig nieuws, alleen waren eenige toebereidselen gemaakt voor de ontvangst dor Koninginnon op heden. Het tribune-terrein was door een hek in een vak meer verdeeld dan gowooDiyk, zoodat het gedeelte voor de middel-tribune, waar men heden de vorstelyke bezoeksters hoopte te zien, als het ware af gescheiden is. Overigens waren gisteren nog geeno belangryke toebereidselen gemaakt. Slechts 3 ritten allen wedrennen kwamen op het programma voor, waarschyniyk om het hippische feest van heden to schitterender te doen zyn. Hoewel onder de ingeschreven paarden oude bekende voorkwamen, waren het meerendeels paarden, wier namen nog niet dikwerf op de Clingendaal-programma's vermeld stonden. De Haagsche Broodfabriek, direc teur de heer Van der Putten, is op de Sport tontoonstelling te Scheveningen bekroond met do zilveren modaille. Te Haarlem heeft in den laten avond van Donderdag oen zeer tragisch voorval plaats gehad. Men herinnert zich het geval van den heer Balabrega, op wien, torwyl by een paar jaar geleden met zyne aanstaande in den Hout wandelde, door een yverzuchtig medeminnaar (Hoojrerbeets, die nog in de gevangenis zyne straf ondergaat) geschoten werd, waarbij vooral het meisje ernstig gekwetst werd. Deze heer B. nu, later met dat meisje gehuwd, doch sinds April des vorigen jaars weduwnaar en vader van twee kinderen, een tweeling van juist zestien maanden, heeft ten huize van zyn vader, by wien hy inwoonde, een dier kinderen, een jongetje, in bod geworgd. Na liet plegen van deze verschrikkelyke daad, waarvan door de huisgenooten niets was bespeurd, heeft hy zich naar het bureau van politie begeven en daar zyne misdaad geopen baard. Onmiddellijk daarna is door de politie en justitie in bodooldo woniDg een onderzoek ingesteld, waar helaas bleek, dat de mededeeling van den dader waarheid bevatte. Men vond het jongetje dood in de wieg liggen en in drukken aan den hals bevestigden de wyze, waarop het feit was verricht. Den vreeselyken toestand der familie te beschry ven, is ondoeniy k. Hoezeer de vader in den laatsten tyd stil en in zichzelven gekeerd was, bleek toch steeds, dat hy zyne kleinen, ook om de by hunne geboorte overleden moeder, innig liefhad. Uit zyne be kentenis moest men nog vernemen, dat hy ook het tweede kindje, een meisje, hetzelfde lot had willen doen ondergaan, doch daartoe de moed hem ontbroken had. Toen B. werd afgevraagd wat hem tot dit snood bedrijf had geleid, bleef by het stil- zwygen bewaren en gaf slechts te kennen dat hy nooit of nimmer de reden aan iemand ,zou bekend maken. In een briefje, in d9 slaapkamer gevonden, gaf hy aan zyne familie van zyne daad kennis. Op verzoek van den officier van. justitie is door twee geneeskundigen zyn geestestoe stand onderzocht. B. is vervolgens tegen 3 uren in den nacht naar het huis van bewaring overgebracht. Nader meldt men uit Haarlem Balabroga heeft aan zyne familie een brief geschrovon, waarin hy mededeelt, de daad te willen plegen om den kinderen het ver driet, dat er op de wereld is, te besparen. Inderdaad blykt het ook thans onmogelyk, eene andere beweegreden te vinden voor de vreeselyke daad, dan eene vlaag van wan- hopigen waanzin. Balabrega staat by allen, die hem kennen, bekend als iemand van een zachtaardig karakter, en allen, die hem eenigs- zins van naby konden gadeslaan, weten hoe innig veel hy van zyne kinderen hield. De deelneming met den ongelukkigen jongen man zeiven en met zyne familie is dan ook in deze stad algemeen. De correspondent te Haarlem van de „N. R. Ct." schryft dat omtrent het treurige geval nog de volgende byzonderheden te melden zyn De ongelukkige F. H. G. Balabrega is een zeer oppassend man, werkzaam aan de Duinwater-maatschappy, en aldaar zéé gezien, dat zelfs by zyn huwelyk zyn chef en diens echtgenoote tegenwoordig waren. Na den dood van zyne vrouw ging hy inwonen by zfin vader en zusters, welke laatsten voor de twee kleinen meer waren dan eene moeder kon zyn. Ook B. zelf was goed voor zijne kinderen, en iederen middag kon men hem. van het kantoor komende, met de twee kleinen op den schoot voor de ramen zien zitten, met hen dollende en stoeiende dat het een lust was om te zien. Hij was in één woord voor de kinderen een liefhebbend vader. Er worden allerlei dingen met betrekking tot het vreeselyke voorval verteld, maar de eenvoudige waarheid is, dat de man na den dood van zyne vrouw leed aan vlagen van melancholie en dan dagen achtereen niet sprak. Zoo is het ook weder geweest de laatsto vier dagen. Wel stoeide en speelde hy thuis komende met zyne aanvallige kinderenwel ging hy 's avonds uit om op do kermis ver- poozing te zoeken (zoo was hy b. v. Donder dag-avond tot 10 uren in de sociëteit „Do Vereeniging", waarvan hy lid was), doch spreken deed hij byna tot uiomand. Reeds op het concert, hetwelk in „De Vereeniging" werd gegeven, schynt hy met bet verschrik kelijk denkbeeld te hebben rondgeloopen want na te 10 uren van daar te zyn wegge gaan, heeft hy eerst benedon in zyne kamer een brief aan zyne familie geschreven, waarin hy, zonder juist te zeggen wat hy zou doen, haar bezwoer niet te onderzoeken wolke redenon hem tot de verschrikkelyke daad hebben verleid. Hierop is hy naar de slaap kamer der kinderen gegaan en heeft het jongetje geworgd. Waarschyniyk van zyne vreeselyke daad verschrikt, is hy de d9ur uitgeloopen en heeft hy zich by don inspecteur van politie Nol- thenius als moordenaar van zyn kind aan gemeld. Wegens de groote kalmte, waarmede hy deze mededeeling deed, twyfelde de inspec teur aan de waarheid en zond zijn adjururt- jrjspecteur naar het huis van den vader, om te onderzoeken wat er van het verhaal waar was. Niemand der huisgenooten had iets bemerkt; zoodat, toen men opeens voor het verschrikkelyke feit stond, zustors en vader als verpletterd waren. B. blijft in de gevangenis zwygen. Geen woord komt hom over de lippen omtrent het vreeselyke feit door hem gepleegd. Dat men hier te doen heeft met oen psychiatrisch raadsel, hetwelk alleen zal kunnen worden opgelost door een geneesheer voor krank zinnigen, is do algemeene meoning. Men schryft uit Apeldoorn: B\1 hot tweede onderzoek door den officier van justitie naar het overly den van De Gr., die gepasseerden Zondag met zyn ouderen broer twist had gehad, is door getuigen gebleken, dat de overledene nog eenige oogenblikken voor zyn dood heeft bekend zelf in zyn eigen mes te zijn gevallen en niet door zyn broer te zyn doodgestoken. De overledene heeft slechts kort geleefd nadat hy die wond ge kregen had. Doordat hy zich, waarschyniyk ten gevolge van het gebruik van sterken drank, zoo erg driftig maakte, kreeg hy hevig bloed verlies, waarop spoedig do dood volgde. Uit Tilburg meldt men datde derde by den aldaar gepleogdon moord be trokken persoon niet voortvluchtig is. Hij werd wel gearresteerd, doch is na ondervraging op vrye voeten gesteld. Te Muntendam (Groningen) wordt nu reeds 3 weken eene vrouw vermist Zij is toen op rois gegaan naar.Groningen (de stad), om door Sequah te worden behandeld, doch is niet teruggekeerd. Alle nasporingen zijn vergeefs. De uitbarsting van de Etna neemt nog steeds toe. De lavastroom blyft vloeien en richt by voortduring groote verwoestin gen aan. In do mynen by Salles-Gagnières is door het breken van den kabel de kooi omlaaggestort, waardoor acht werklieden wer den gedood. In het proces-Wolff c. s. te Ber lijn heeft het Landgericht den handelsraad Wolff (firma Hirschfold Wolff) veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en 5 jaren verlies van eor, en Leipziger tot 10 jaren tuchthuis straf en 5 jaren verlies van eer. Szamatolski werd vrygosproken. Wolff werd beschuldigd effecten, ter ge- zamoniyke waarde van ruim 5,000,000 M., welke hem door verschillende personen waren toevertrouwd, zich te hebben toegeëigend of te hebben verduisterd. Leipziger had hem daarby als heler ten dienste gestaan en Szamatolski werd ter verantwoording geroepen omdat hy Wolff in 5 gevallen van misbruik van vertrouwen zou hebben geholpen. De firma Hirschfeld Wolff bestond sinds 1827 en had voortdurend hooge depots van ryke en aanzienlyke personen. Finantiüel Overzi.ch.t- Niettegcnstaande de buitongewone stilte, welko thans allerwogen in don handel heerscht, was de Amsterdamsche beurs in de afgeloopen week over het algemeen in vaste stemming. j In Hollandsche fondsen werd de aandacht getrokken door de ryzing in aan deel on Hol- landscho Spoor en obligation Duin water-maatschappy. Voor de ryzing der eersten is moeilyk eene verklaring te vinden, daar, voor zoover eene beoordeeling mogelyk is, het dividend over het loopende iaar zeker niet hooger geschat wordt dan dat van het vorige. Do meerdere levendigheid voor de obligaten Duinwater-maatschappy vond haren oorsprong in de dezer dagen gehouden vergadering, waarin besloten werd tot uitvoering over te gaan der door B. en Ws. van Amsterdam voorgeschreven uitbreidingswerken en voor j dat doel eene geldleening aan te gaan van f 3,000,000. De voor obligatiehouders gevaar- lyke klip van overneming door de stad Am sterdam schynt dus omzeild, altyd wanneer men or in slaagt het benoodigde kapitaal te vinden. Verder is nog molding to maken van ee.ic

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6