Het Landjuweel te Antwerpen. Burgerlijke Stand. Weldra zullen te Antwerpen groote feesten worden gevierd, welke voorzeker tal van vreemdelingen naar de Scheldestad zullen tiekken. Geen wonder: het Landjuweel van 1561 zal worden opgevoerd. Wat is dat landjuweel? zullen zeker onze lezers belangstellend vragen, on ten einde aari die belangstelling te voldoen, deelen wy daaromtrent het navolgende mede. Het landjuweel was een stuk zilverwerk, dat als prijs gegeven werd aan die Rede rijkerskamer, welke in den prijskamp de over winning had behaald. Dergelijke prijskampen waren in de 15de en 16de eeuw in ons land, waarby toen ook nog België behoorde, zeer gewild en het was vooral in de zuidelijke gewesten, bovenal in de steden Antwerpen en Brussel, dat zij zeer in trek waren. Yan heinde en ver komende, trokken de rederij kerskamers met hare banieren en muziek en dikwijls in de zotste kostumen de stad bin nen en deden dan aan den vreedzamen wed strijd der kunst mede. Do benaming landjuweel ging al spoedig over op den geheelen prijskamp en op al de feestelijkheden, welke te zijnor gelegenheid gegeven werden, on die dikwijls dagen, ja weken duurden. Het belangrijkste landjuweeldat ooit heeft plaats gehad, was zeker dat van het jaar 1561. Trouwens, alles was in zijn voordeel. Het waren toen nog dagen van vrede en geluk: Kunsten en letteren bloeiden, schil ders, letterkundigen, wier werken nu nog grooten eerbied inboezemen, waren als het ware sterren aan den onbewolkten hemel, en niemand dacht dat weinige jaren daarna de oorlogsvloek over diezelfde vreedzame gewes ten zoude heerschen. Zoo werd in 1561 in Antwerpen het landjuweel gevierd op eene wijze, welke werkelijk nog in onze dagen aller bewonlering en verwondering zal ver wekken. Wanneer men leest van het aantal wagens, door de eerste meesters geschilderd, van het aantal ruiters en van knechts, die aan den optocht deelnamen, het aantal muziekcorpsen, dat hunne opgewekte tonen hooren deed, en vooral des avonds hot ont zettend aantal toortsdragers, die alom licht verspreidden, dan zal men eerlijk moeton bekennen, dat de optochten van do tegen woordige dagen, bh hetgeen toen gedaan werd, geheel in het niet verzinken. In Antwerpen wil men nu het landjuweel, zooals het in 1561 word uitgevoerd, opnieuw doen opvoeren. Kosten noch moeite zhn ge spaard. Eene flinke commissie had de zaak aangepakt, en groot is de verwachting van hetgeen men op 14, 16 en 21 Aug. a.s. te Antwerpen zal kunnen aanschouwen. Tn een brief uit Antwerpen, voorkomende in het „A. Hbl.", lezen wy daaromtrent het navolgende Het zy my veroorloofd, een gering denk beeld te geven van het onvergelijkbaar en thusiasms, waarmede het inrichtingscomiteit, waarvan de hoeren Max Rooses en baron De Vinck de ziel en de arm waren, de veertien volksmaatschappijen wist te bezielen, welke reeds vóór 3 maanden den oproep, zich tot verwezenlijking van het plan, door de Aka demie van Oudheidkunde" opgericht, bh deze, nu haar vijftigjarig jubileum vierende, ver- eeniging aan te sluiten, beantwoordden. De koortsachtige opgewektheid, de een drachtige bedrijvigheid, welke van einde Mei af onder al deze kringen heeft geheerscht, is vlakaf uniek en onbeschrijfelijkIn groote meerderheid behoorondo tot den kleinen, minder gegoeden burgerstand, hebben de leden dezer kringen avond aan avond, na don harden dag- arbeid, soms tot diep in den nacht „kamer gehouden", zooals zh dat hier nog heeten eerst om de onderwerpen vast te stellen, welke zh in den stoet zouden voorstellen, de plans hunner wagens en de samenstelling hunner gioepen te bespreken, de aanbiedingen der „aangesproken" costumiers te bestudeoren, enz. enz, daarna om zich te oefenen in het „staan" op de wagens of het „gaan" in de groepon, om de oudo Nederlandsche liederen, in den stoet uit te vooren, aan to leercn,en wat dies meer! Zelfs hunne vrjje Zondags uurtjes werdon opgeofferd; velen, die nooit oen paard bereden, moeten thans als ruiters optreden; geen Antwerpsohe manége en rjj- school, waar niet een vijftigtal dezer uitzon- derings-cavaliers zich sedert weken al oefenden Over geringe geldmiddelen beschikkende, deden onze volksjongens, dank aan hun schrander beleid en hunnon onvolprezen kunst zin, oens te meer wonderen! Een tweetal der meestvermogonde vereenigingen schrikten er niet voor terug, respectief 30 en 20 duizend gulden uit te geven, terwyl arbeid en moeite van de medewerkende artistenschilders, beeldhouwors, enz., en van hare eigen leden, alsmede het ieveren van een aanzienlijk deel dor benoodigdo materialen, niet eens in reke ning kwamen! Geheel Antwerpen, kan men zeggen, heeft medegewerkt tot het nu verzekerde welslagen van het aanstaande feest. Het „Verbond der Handelsnatiën" heeft kosteloos zijne prach tige paarden ter beschikking gesteld van de inrichters van den optocht; de groothandel heeft eenige duizendon franken geschonken, om voor de 14 deelnemende kringen evenveel geldprijzen uit te lovenal de muziekcorpsen van de militaire bezetting verleenen hunne medewerking; ja, zelfs Brussel heeft zich door de algemeene geestdrift laten meesleepen ep hare prachtige verzameling oude muziekinstru menten in leengebruik afgestaan. De Antwerpsche adel, ofschoon grooten- deels verfranscht en in het algemeen zeer wars van alle populaire of althans door de mindere standen ingerichte botoogingen, van welken aard ook, hoeft zich ditmaal bij de kunstenaars en burgers aangesloten, en zich in gericht tot dé wellicht prachtigste groep van de geheele maskerade, die namelijk van de rederijkerskamer „De Violiere", welke in 1561 „het Landjuweel" opzette. Van de naar teeke- ningen van Frans Van Kuyk uitgevoerde kostumen worden en niet ten onrechte wonderen verteld. De stoet zal ongeëvenaard groot en grootsch zyn. In dit dubbel opzicht zal hy alles, wat tot heden toe in België gezien werd, stellig zeer verre in de schaduw stellen. Verbeeld u, lezer, een stoet, samengesteld uit een vyftigtal praalwagens, waaronder verschillende van reusachtige afmetingen, een der wagens van den „Rubenskring" is 10 meter lang, 8 hoog en 4 breed, uit talryke praaltooneelen en groepen to voeten te paard, waarin meer dan 2000 mannen en vrouwen, minstens 500 paardon en 30 muziek groepen zullen optreden, eene straatlengte beslaande van circa 5000 meter, groot genoeg om den geheelen boulevard, van het gerechts hof tot aan de Paardenmarkt, of al de straten van de Teniersplaats tot de O.-L.-Vrouwe- kerk te bezetten. De pryzon, door de inrichtende „Akademie" uitgeloofd, verschillen van 2200 tot 4200 fran ken, eene zeker niet overdreven belooning! De maatschappijen hebben wonderen ge daan, wonderen van opoffering, om iets onge meens voort te brengen, wonderen van kunst smaak in het samenstellen en uitvoeren der groepen, welke de rederijkers der XVIde eeuw zullen voorstellen en der wagons, die allerlei historische en zinnebeeldige onderwerpen zullen verbeelden. Er zijn onder die wagens meesterstukken van vinding en van sierlijk heid. De pracht in kleederen, het getal der deelnemers zal in evenredigheid staan met de heerlijkheid der wagens. Eene der maat schappijen kleedt vierhonderd en tien man in zijde en fluweel, anderen tweehonderd, anderen honderd. Om den gang, het stilstaan en vooruitgaan van den langen stoet te regelen, heeft men een vernuftig stelsel van seinen uitgedacht. Een man vat post op de hoogste gaandery van Onze-Lieve-Vrouwe-toren, anderen zyn geplaatst op de daken van sommige hooge gebouwen', in de straten, waar de stoet voorbij trekt door middel van vlaggen van verschil lende kleur doen de commissarissen van den stoet teokens aan de posten op de daken, dozen brengen ze over aan den man op den toren, die heel de stad door gezien wordt en die aan het hoofd van den stoet hot bevel van voortgaan of stilstaan overseint. De stoet van het Landjuweel van 14, 16 en 21 Augustus zal alles overtreffen, wat wy hier ooit in Antwerpen en België gezien hebben en zal het prachtigste feest zijn, dat er aan de Scheldeboorden werd gevierd sedert 1561. De volksmassa, welke te Antwerpen ver wacht wordt, is fabelachtig groot. Reeds sedert meer dan 14 dagen is in de voomaamsto hotels, ja, tot zelfs in de grootste koffiehuizen, welke gewoonlijk geen logies verstrekken, op alle kamers door het publiek als 't ware beslag gelegd, terwijl in al de straten, waar de optocht voorby moet. haast geen beschikbaar balkon of venster onverhuurd is gebleven Met het oog op het Landjuweel zyn in België door den Staat 600 waggons 1ste en 2de klasse in gebruik gesteld voor oxtra- treir.cn: 110 goederonwaggons zijn voor het vervoer van reizigers ingericht. De Grand Central organiseert zelf ook een aantal extra- treinen. Op de lijn Antwerpen Brussel alleen wor den, tegen Zondag 14, niet minder dan veertig bijzondere treinen ingericht, terwyl, om onge lukken te vermyden, een groot aantal reizigers treinen, zoowel internationale als andere, niet aan het Oost-station, maar bjj uitzondering in het Zuid- of ook in hetStuivenborgstation zullen stoppen. Ook uit Amsterdam, Keulen, Berlyn, Bazel, Parijs, Weenen, St.-Petersburg, enz. worden byzondore treinen verwacht. Er zal inderdaad eene babylonische ver warring van volkeren en spraken dezer dagen in de Scheldestad heerschen. Eene nieuwe attractie zot aan de Land juweelviering de tegenwoordigheid bij van den koning en de koningin en prinses Clé mentine. Ongeveer te één uur zullen dé vorstelijke personen te Antwerpen aankomen en zich onmiddellijk na ontvangst door de be voegde autoriteiten, begeven naar het konink lijk paleis Meir, waar zij de aristocratische groep van „De Violiere" zullen ontvangen, en daarna, tusschen 2 en 3, het défilé van de maskerade by wonen. Metspanning wordt, door de eens zoo oranje gezinde bevolking der Scheldestad, een ander, ofschoon nog niet officiéél aangekondigd, bezoek tegemoetgezien, dat namelijk van de Regentes en van Koningin "Wilhelmina der Nederlanden. Zooals zelfs Franschgezinde or ganen als „La Chronique" en „l'Etoilo" mede deelden, zullen HH. MM. mag het te Ant werpen met groote vreugde vernomen gerucht waarheid worden in Antwerpen op schitte rende wyze ontvangen worden. BUITENLAND. Belg;i8« De uitvaart van wylen den predikant Emile Rochedieu, te Brussel, heeft Donderdag met den grootsten eenvoud plaats gehad. Er waren vele dames met hare kinderen, die kransen droegen, tegenwoordig. De hulpprediker Clé ment Nicolet en anderen herdachten in het sterfhuis het leven vol toewijding des over ledenen, waarna men naar de kerk toog, welke geheel met zwart behangen was. De meeste predikanten van België maakten in ambtsgewaad deel uit van den stoet. De heer Kógel in het Duitsch, uit naam van den kerkeraad, de hoeren Andry en Kennedy Anet uit naam van Evangelisatie- en Zendings- voreenigingen, voerden hier het woord en de predikant Gayat deed het slotgebed. Aan het graf, waar ook do burgemeester Buis tegen woordig was, sprak nog de Antwerpsche predikant Wagner een afscheidswoord. Als ridder der Leopoldsorde werd den over ledene de militaire eer bewezen. Het gedenkteeken voor Jan Van Beers wordt Maandag in het .Stedelijk Park te Ant werpen onthuld. Luidens berichten uit Brussel heeft de heer Van Eetveld, minister van binnenland- sche zaken van den Congostaat, gisteren een verlof van verscheiaone weken aanvaard. Hot bestuur der Opper-Congomaatschappy heeft Donderdag den minister Beernaert een adres aangebeden, waarin de grieven dier maatschappij worden opgesomd en de tus- schenkomst der Belgische regeering wordt verzocht. De minister heeft onmiddellijk ge antwoord dat hy de noodige inlichtingen zal viagen. Het handelssyndicaat, waarvan Hodister directeur in Afrika was, heeft gisteren eene dopeche uit Congo ontvangen, waarin de dood van vijf zijner agenten wordt gemeld, name lijk van Fourot, Noblesse, Piorret, Masscho en Chauinont. Voorts deelt hy mede dat de Arabieren verschillende factorijen aan de Lualaba en de Opper-Lomani hebben geplun derd. Kapitein Thys, die do depecho heeft geteekend, laat zyne beduchtheid doorsche meren voor de tookomst, hoewel hy er bij voegt dat de Arabieren der Falls zich tot dusver rustig houden. Het gistermorgen uit Brussel vermelde bericht betreffende den volledigen ondergang van den post, waar Hodister bevel voert, bevat wellicht waarheid, maar met zekerheid is niets bekend, zoodat men te Brussel alle hoop nog niet verloren heeft. Op dien post bevonden zich 16 Europeanen. Do laatste van Hodister ontvangen berichten werden in April 11. ver zonden. Uit de inlichtingen, welke by verschillende personen zyn ingewonnen, blykt dat de be weging moot zyn uitgegaan van de oevers van het Tanganika meer. waar zich de anti- slavorny-expeditie van kapitein Joubert en kapitein Jacques bevonden. Men zou dus bier niet te doen hebben met een opstand der Ara ieren van Nyangwe, maar met een inval uit do streek van Nyangwe door benden, welke het Arabische hoofd van Tanganika vijandig gezind zyn. De Fransche Regoering heeft eindelijk de verwachte nota tot den Congostaat gericht. Zy handhaaft daarin al hare vroegere eisclien. Op het voorstel tot instolling van een scheids gerecht wordt in de nota niet geantwoord. "V enezuela. De „Temps" heeft een correspondent naar Venezuela gezonden, maar het werd hem niet vergund te landen en hy heeft zich nu op Martinique gevestigd. Van daar meldt hy, dat de republiek in een toestand van vol slagen anarchie verkeert. Generaal Urdaneta, een der aanvoerders van de gouvernements troepen, heeft, in het Westen zich tot dictator geproclameerd. De hoofdstad Caracas is over geleverd aan militaire willekeur. Twee vijan dige legers kampeeron op korten afstand van do stad; zij schermutselen van tfid tot tyd met elkander en plunderen in den omtrek. De stad lydt gebrek en de soldaten, die ook gebrek lyden, persen der burgerij geld af. Generaal Crespo heeft geen gouvernement kunnen tot stand brengen. Vreemdelingen hebben veel te lijden. Offi cieren haalden de paarden weg vandenDuit- schen gezant, hetgeen aanleiding gaf tot een gevecht, waarby de kok van het gezantschap werd gewond. Ook den Deenschen consul werden zijne paarden ontnomen. De ambu lances van het Rooue Kruis, welke bijna ge heel door vreemden werden onderhouden, werden geplunderd door militairen, die de bedden, het linnen en f 12,000 stalen. De aanvoerders zijn aan den eenen kant generaal Mendoza en generaal Monagas, die den ouden en zwakken dr. Yillegas als presi dent erkennenaan den anderen kant generaal Velutini en generaal Crespo. De ^New-York Herald" verneemt uit La Guayra, dat Crespo het leger der regoering onder Mendoza geslagen heeft by Victoria en dat hij nog meer genaderd is tot Caracas. Zeer velen verlaten het land of zenden, hun geld naar West-Indië. De spoorweg van Puerto Cabella naar La Guayra is vernield; die van La Guayra naar Caracas staat stil, omdat het personeel met geweld by de troe pen is ingelijfd. De „New-York Herald" ontvangt een nader telegram uit Trinidad, waarin gemeld wordt dat het leger der vroegere regeering in Vene zuela op 10 dezer na een bloedig gevecht de stad Barrascas aan den Orinoco heeft genomen. De bevelhebber der opstandelingen, generaal Valdez, word doodolfik gewond. Generaal Deocharm zamelde echter de krijgs macht van Crespo's aanhangers weder bijeen en trok daarmede Donderdag naar Barrancas op, deed een aanval op de stad en nam deze weder in. Aan beide zyden werd greot vorlies geleden. Op het oogenblik, dat het telegram werd afgezonden, trok een leger der opstandelingen op tegen Cmdad, in de provincie Bolivar. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag li Aug.. to halfacbt. door het Stafmuziekcorpa van het 4do Regimen: Infanterie, direc eur do Heer Gottfried Maun. Eerete afdeeling: No. 1. ,,'t Vierde", Maracli. 6- Mann2. Ouvorturo „Les Dragona de Villare", A Msillart; 3. „Lee ratiDenre", Valae, E. Waldtenfel; 4. Fantaieie de l'Opóra de Suppu: Donoa Juanita", G. MandTweede afdeeliog No. 5. Ouverture „Enryantbe", C. M. v. Webcr; 6. Yalae-Caprice. A. Rubinetein; 7. a2,e, Entr'Act zum Drama „Ro?s munde", F. Scbnbert; hGavotte, C. Silae: 8. Fan taieie tur des Motifa de „Lakmé", Opéra de Léo Delibee (op verzoek), G. Mano. KOUDEKERK. Bevallen: T. Spek geb. Haan D. F. Van Egmond geb. Dorrepaal. Z Ovorloden: A. Reonoveld, wed. van A. v. d. Bergb, 87 j. G. 8pok, 1 d. Gehuwd: C. H. Groen, wednr. van A. De Graaf, en G. Starreveld, ji. LEIDERDORP. B o v a 11 e n J. Dingjan geb. RaL- rok, Z. W. A. Van Nieuwkerk geb. Vnu Kampen hout?, D. T. Klootwijk geb. Groenenboom, D. - J. C. Janeen geb. Rijke, Z. Overleden: E. Van Donk, z. 12 j. A. Koróc- bof z. 3 m. Gehuwd: A. W. De Zwager, 28 j. en S. Van Zijp, 18 j. W. F. Slejjaor, 28 j. en J. Koera 22' OUDSBOORN. Bevallen: J. M. Waardenbor,- geb. fiernée, Z. J. Oakam geb Kop. Z. M.Vr» Poelgeest geb. Heen, D. M Pela geb. Oakam, Z. (wonende to HekeDdorp). REEUWIJK. B e v a 11 o n 8. 8chouten geb. Slap* pendel, Z. Overleden- W. A. Vorkley. 4 j. - G. 8toatl,art lj. M. Erberveld. 10 j. A. Kivita, 5 tn. TER-AAR Bivallen: A. Ven Dam geb. Van Yeeu. Z. C. Kouwenhoveu geb. Siaaeu. D. OvorVedcn: T. Broziu?, d. 7 J WOL'BRUGGE. Bevallen: P. v. d. Geeat geb. 1 Hoogc^boom, D.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2