delyk maakt, zoo moet ook de gekookte melk van tuberculeuze dieren aan het gebruik door Gen mensch onttrokken worden; deze kan echter aan dieren gevoederd worden. De melk van dieren, verdacht van tuber- culoze, mag slechts in gekookten toestand gebruikt worden. Bovendien moest het koken der melk steeds regel z\jn, daar ook by schynbaar geheel gezonde koeien de melk toch tubercol-smet- stof bevatten kan. Het bereiden van zuivel uit do melk van tuberculeuze dieren moet verboden worden, daar ook in het zuivel de smetstof levensvat baar blyft." Aan het bovenstaande behoeft door mij zeker niet veel toegevoegd te worden. Yele Hol- landsche lezers zullen de krasse maatregelen, door den Duitschen schrijver voorgesteld, te machtig vinden, maar enkele nuttige wenken zijn er toch zeker uit te putten. Vooral in onze sireek, waar tuberculose onder het rundvee, gepaard met uiertuberculose, zoo schromeiyk veel voorkomt, kan er niet genoeg op aangedrongen worden, dat men steeds de melk vóór hot gebruik even flink doorkoko! Tevens zou het allo aanbeveling verdienen, om koeien, behept met, of zelfs verdacht van tuberculose, van de melkproductie uit te sluiten. Groote melkinrichtingen en zuivel fabrieken moesten hierin het voorbeeld geven, en het vee, dat de melk produceert, onder deskundig toezicht stellen, opdat den consu lenten de meest mogelijke waarborgen ge geven worden, dat zy zich met het zoo onschuldig uitziend voedingsmiddel niet lang zaam doch zeker vergiftigden. Aan vele in richtingen in ons vaderland is dit reeds zoo. Mocht deze practische maatregel spoedig overal ingang vinden! Nog te meer verdient deze maatregel aan beveling, nu het mond- en klauwzeer zich in ons land onder het rundvee verspreidt, en hot boven allon twyfel zeker is, dat do melk van koeien, lydende aan deze ziekte, by den mensch een hevig blaaruitslag (aphthae) in den mond veroorzaken kan! Zelfa de verachtelijke snoever, dio in het open baar (o, schandel) durft beworen hot een i ge specifieke, onfoilbaro en veiligo middel tot genezing en voorkoming van cholera te bezitten, Óu dit onder den naam van „Onmiddellijke verlich ting" tracht aan den man te brongon, schijnt nog niet op het idóe gokomen te zijo, zijn mengsel ook tegen tuberculose aan te bevelen. Waarom niet'? Mundus valt deoipi, deoipiatur ergo! Leiden, 13 Augustus. Op het Museum van Kunstny verheid te Haarlem zal van af Zondag 14 Augustus gedurende slechts enkele dagen tentoonge steld zyn eene verzameling aanplakbiljetten, geteekend door Cheret, den op dit gebied der ■decoratieve kunst zoozeer beroemd geworden kunstenaar. Deze belangryke verzameling, zoo compleet als men slechts zolden in de gelegenheid zal zijn te aanschouwen, werd byoengebracht met de welwillende medewerking der heeren Frans Boersma, Bauer [en Martinus Nyhoff, te 's-Gravenhage. Een groot aantal dezer biljetten wordt door struikgewas zou hem zoowel voor den moge- l(jken vyand als voor zyne vrienden de hazen genoegzaam verbergen, zoodat hy van hieruit gemakkelyk het wild over vallen kon. Peter liep met opzet de breede brug by de hoeve voorby, als vreesde hy op den zandweg een onwelkomen kennis teontmoo- ten. Hy volgde hot voetpad langs het beekje, om een minuut of vyf verder over eene smalle plank te gaan en dan veilig den kool hof te bereiken. Doch hetzy door de duisternis misleid, hetzy dat hy te veel in gedachten verdiept was, hij liep de bewuste plank ongemerkt voorby on bemerkte zyne dwaling niet eerder, vóór hy aan den grooten draai kwam, die, zooals hy wist, reeds betrokkeiyk ver het vonder voorby was. Hy stond stil om te overleggen wat hy doen zou. Terugkeeren lachte hem niet toe, te meer, daar hy reeds het bewuste kreu- pelboscbio aan de ovorzyde voor zich zag liggen. Daarom vond hy 't het beste, de beek maar over to springen. Met dat doel trad hy naar den oever en zocht naar de geschikte plaats, waar hy den sprong doen kon. Juist toondo een vluchtige manoschyn een paar passen terug eene goede de firma Nyhoff hier te lande ingevoerd en verkrygbaar gesteld. De tentoonstelling van oude en moderne zilversmidswerken, die in do rotonde van hot Museum gohouden wordt, wordt steeds druk bezocht. De tentoonstelling der werkstukken van de loerhngon der school zal morgen, Zondag, voor het laatst geopend zyn. In het Pensioen Korte Voorhout No. 8, te 's Gravenhage, is afgestapt jhr. mr. De Stuers, Nederlandsch gezant te Parys. Uit het „Bat. Hbl." deelden wy reeds hot een en ander mede over de onrust, welke in de Minahassa heerscht. Het „Hbl." bevat thans een belangryken brief van een lid der Inlandsche aristocratie in de Minahassa, gericht aan een vriend in Europa, die instaat voor des schrijvers eerlykheid en betrouwbaarheid. De brief is in goed Noderlandsch gosteld en doet zion wat van de zyde der inlanders als de oorzaken der onlusten wordt beschouwd. Volgons dit schryven is de resident Stakman de aanleiding van alles. Hy is de heer Van dor "VVyck opgevolgd, die, naar het heette, te zwak was en hy zou den boel nu eens in orde brengen. Reeds eonige maanden na zyn optreden bracht hij den schrik er onderdoor een der meest ontwikkelde ïadja's, die van Siauw, en oen der oudste hoofden, den hoofd- djaksa van Kalenkongan, te ontslaan. De eerste stierf van hartzeer in ballingschap, de tweede zoekt nog steeds naar recht. De resident Stakman, onbekend met do zeden en gewoonten van het land, maakte nu allerlei bepalingen, welke groote onte vredenheid verwekten. Aan de Regeering had hy een koffierapport ingediend, waarin hy in hoofdzaak voorstelt afschaffing van heeren en cultuurdiensten en in compensatie daarvan eene verhoogde hassil-belasting. Hy was zoo zeker, dat die voorstellen zouden worden aan genomen, dat by reeds met de voorbereidende maatregolen begon, als: het aanleggen, ver harden en verleggen van wegen. Dit deed hy, omdat de wegen anders later te veel zouden kosten en zyne begrooting onjuist zou biyken. Met het oog op latere afschaffing meende hy nu daartoe ook de heerendiensten hooger op te mogen voeren, waardoor tevens de voor gestelde afkoopbaarstelling gemakkelyker ingang zou vinden. Vorder dreef hy de hassil- belasting houger op en dwong tct betalen. Eindolyk heeft hy, zoogenaamd op initiatief der gemeente en zonder de beslissing der Regeering af te wachten, depinontol diensten afkoopbaar gesteld, wat groote ontevredenheid verwekte. Nog meer staaltjes van ongeschiktheid en onhandigheid worden in den brief meegedeeld. En wat het onderzoek van den regeerings- commissaris en den hem toegevoegden con troleur-secretaris naar de grieven der bevolking betreft, volgons den schry ver mocht of kon de resident geen schuld hebben} en alios wat in de memorie van majoor "YVawo Rantoe (het districtshoofd van Sonder) stond, moest on waarheid bevatten van az. Alles werd in hot werk gesteld om den resident en eenige zyner even schuldige controleurs te sparen en in 't gelyk te stellen. Het kon zyn, zegt do schry ver, dat de regeerings commissaris; Gallois werkelyk misleid is door de rapporten van den residenteene andere meening is dat gelegenheid, om de overzydo te bereiken. Verheugd over zyne ontdekking, ging Peter er heen, vast besloten daar den sprong te doen, want, al mocht hy missen, wat byna onmogelijk was, dan was de beek nog te ondiep, om zyno laarzen over te scheppen. Uit vrees, dat het geweer by zyn sprong in de struiken mocht blyven haken, nam hy het van zyn schouder en hield het in de linkerband vóór zich. Met de rechter-duwde hy de takken opzy, en zoo voorbereid sprong hy naar den anderen oover. Op hetzelfde oogenblik, dat Peter de over- zyde bereikte, knalde er plotseling een schot, daarna volgde nog eonige minuten lang een klagend en langzaam verzwakkend geluid, dan werd alles weer stil als te voren. Peter was op de oeverhelling op zyn ge weer gesprongen, het was afgegaan en had den ongelukkige doodelyk getroffen. Na slechts weinige oogenblikken blies hy den laatston adem uit. Zoo stierf Peter Van der Wilg, die door zyne zucht naar sterken drank zichzelven rampzalig gemaakt en het huiselyk geluk van eene brave familie moedwillig ver woest had. hy een zydelingsche opdracht van den G.-G. heeft gekregen om de zaak zooveel mogelyk te onderzoeken ten gunste van het bestuur en dus ook van de Regeering. De schryver zegt dat hoe welmeenend de bedoelingen van den resident ook mogen ge weest zyn om als hervormer op te treden, hy gebleken is totaal ongeschikt te zyn, daar hy gebruik maakt van onwettige handelingen on niet te werk gaat met bezadigdheid, waar van hy voorbeelden aanhaalt. Zyn brief eindigt met de volgende woorden „Uit goede bron kan ik u mededeelen dat de resident zal gehandhaafd blyvon. Geve God, dat de Minahassa, tot het uiterste gebracht, niet in opstand kome. Gelukkig zien hoofden en bevolking nog met vertrouwen op tot onzo geliefde en geëerbiedigde Koningin, van wie zy nog alles verwachten." De 1ste luit. by het corps mariniers J. M. Ente van Gils wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Hr Ms. stoomschip „Van Speyk" en belast met hot bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers De officier van gezondheid 2de kl. by de zeemacht E. C. Lorentz wordt met 16 dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Blykens by het depart, van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. stoomschip „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, in den ochtend van den llden dezer te Havre aangekomen. Aan boord van dien bodem bevinden zich 300 man en was alles wèl. Toen het fregat de haven binnenvoer, be groette het den vasten wal met 21 kanon schoten, welk saluut van den oever beant woord werd. De „Friso" zal te Havre blyven gedurende het internationale brandweer-concours. Het stoomschip „Reichstag", van Oosfc- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 10 Aug. Adende „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Genua 11 Aug.; de „P. Caland" arriveerde 11 Aug.van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 12 Aug. te Genua; de „Voorwaarts" vertrok 12 Aug. van Singapore naar Hamburg; de „Edam", van Rotterdam naar Baltimore, vertok 11 Aug. van Boulogne; de „Koningin Emma", van Singapore naar Hamburg, ver trok 12 Aug. van Bremerhaven. Gemengd Nieuw** De zoogenaamde Millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, biedt zich in de Rot- terdamsche bladen per advertentie aan koffie huishouders aan om gedurende de kermis dagen in hun café tegenwoordig te zyn tegen nader overeen te komen conditiën. Eerst was er sprake, dat zy zelve met eene tent de kermis zoo komen „opluisteren". Gevaarlyke vervalschingon. De gezondheidscommissie te Amsterdam waar schuwde onlangs tegen aldaar verkocht wor dende gecondonseerde melk, merk „Melk meisje", die geheel afwykt van deonvervalschte soort en byna uitsluitend uit styfselpap be staat. Deze vervalschte stof wordt in blikken bussen verkocht, die den vorm en de grootte hebben van die der echte „condensed milk" en dezelfde etiquette dragen als dezo. By vergelyking is alleen verschil te bespeuren in de dikte en de grootte der letters en in den vorm der letters W. en Z. in het met rooden inkt schuin gedrukte „Prepared in Switzerland"verder in eene andere verdeeling der woorden over de regels, in de aanbeve ling en gebruiksaanwyzing, alsmede in den afwykenden vorm van den rand om de etiquette. Het „Mdbld. tegen Vervalscbingen", dit ver meldende, herinnert dat ook ons land twee fabrieken bezit: „Arcadia", te Purmerend, en „Hollandia", te Vlaardingen, waar voortreffe- lyke gecondensoerde melk uit onze Holland- sche melk vervaardird wordt, die het gerust met de Zwitsersche kan opnemen. De „Zutf. C t." vermeldt dat de heer Davenport Woensdag of Donderdag der volgende week zyne eerste séance in den schouwburg te Deventer zal houden. Van daar zou hy zich vermoedelyk naar Arnhem begeven. Te Winschoten had een treurig ongeluk plaats. Het tienjarig zoontje van M. De Vries, brievenbesteller aldaar, kwam op het schoolpad voorby een geladon turfwagen. Met een stok sloeg hy naar het paard, dat hierdoor eenigszins schichtig werd. De dieren- plager verschrikte, viel neer en kreeg een voorste en een achterste wiel over zyn hoofd. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd aangebracht, overleed hot kind reeds binnen een uur. Een drukwerk, verzonden uit k Amerika en geadresseerd naar Hillfoot (Dol- land), kwam werkelyk den geadresseerde in handen; de postbeambten hadden begrepen, dat het naar Hellevoetsluis (Holland) moest. In Engeland hebben het„Leger des Heils" en zyn generaal in den laatsten tyd weder evenals vroeger blootgestaan aan hevige aanvallen in een deel der groote pers. Men boschuldigde generaal Booth, dat hy het geld verkwistte ten bate zyner eigen familie door extra-stoomboottochten, eerste-klasse- hotels, enz.; dat de boeken niet in orde waren en do balans niet te begrypen was;eindelyk dat het geld niet werd besteed, althans niet zooals beloofd was. Aan den anderen kant ontving generaal Booth bewyzen van sympathie door e6ne circulaire, welke onderteekend was door personen van naam (b. v. Merdeen, H. Labouchere, Josephine Butler, F. W. Fauar, Tom Mann, Isabel Somerset, W. T. Stead, Arnold White, Francis Peek e. a.), waarin steun voor het Leger werd gevraagd. Intus- schen bleven do beschuldigingen gehandhaafd tot onlangs, toen de generaal op reis was, in de „Times" het voorstel werd geopperd, dat eenige personen, waarin het publiek ver trouwen kon stellen, een onderzook zouden instellen. De goneraal heeft op de onlangs gehouden jaarvergadering te Exeter-Hall dit voorstel beantwoord en verklaard daarmee in te stem men als de vraagpunten duidelyk werden ge steld. Thans is daarvan het volgende bepaald lo. De commissie moet bestaan uit onpar- tydige personen; 2o. Zy moeten mannon zyn van zulk een stand en bekwaamheid, dat hunne uitspraak by het volk gewicht in de schaal legt en het overtuigt; en 3o. Zyne grootste tegenstanders moeten zich bereid verklaren, om de uitspraak dezer commissie aan te nemen als beslissend. En laat dan deze commissie drie quaesties oplossen a. Heeft generaal Booth persoonlyk in eenig opzicht voordeel by het Maatschappelijk Plan, of is hy de belanglooze dienaar van het publiek, dien hy voorgeeft te zyn? b. Worden de boekhouding, de geldzaken en de balans behandeld op eene eorlyke, zaak kundige en eervolle wjjze? c. Worden de gelden besteed volgens het stelsel, dat uitgewerkt is in het Plan voor Engelands Donkerste Wildernissen, en worden zy op zulk eene zuinige en zaakkundige wijze besteed, dat men eene behoorlyke mate van succes mag verwachten? De „Times" heeft dat aanbod aangenomen. We zullen er dus wel meer van hooren. Het bovenstaande is ontleend aan den „Oorlogs kreet" van 13 Aug., welke het vertaalde uit het Engelsche orgaan van het Leger. In Engeland is dezer dagen met een ballon eene proef genomen om to bewij zen dat het ongeluk in Crystal Palace geen noodlottigen afloop zou hebben gehad, als de kapitein het hoofdtouw had doorgesneden. Do ballon zou dan eeno parachute hebben ge vormd, zoodat allen heelhuids de aarde be reikt zouden hebben. De ballon was zóó gemaakt, dat op eene hoogte van 3000 M. eene lont een zoom van den ballon deed verbranden, waarop een zandzak den ballon van boven tot onder openscheurde. Het hoofdtouw was vooraf doorgesneden en alles ging zooals men ver wacht had. De ballon vormde een uitstekend valscherm en kwam langzaam naar bene den, hoewel er zooveel ballast aan hing, als het gewicht van drie menschen bedraagt. By het neerkomen bleven zelfs eenige in de mand neergelegde flesschen heel. Te Rysel-heeft een effectenma kelaar, Sevez genaamd, zich uit do voeten gomaakt, naar het schynt een aanmerkelyk tekort achterlatende. Drie jonge dames van 16 tot 18 jaar stonden dezer dagen te Weenen terecht wegens diefstal van rozen van een kerkhof. De jonge schoonen protesteerden ten sterkste tegen de beschuldiging van diefstal en er kenden onder veel tranen, dat zy des nachts rozen van het kerkhof hadden geplukt om die op het hart te leggen. Eene kaartlegster had haar dit aangeraden, verzekerende dat zy dan gelukkig zouden trouwen, want: „Friedhofrosen bei Nacht Haben immer Glück gebracht." De rechter orkonde dat het boos opzet niet was gebleken en sprak de beschul digden vry.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10