9960 Vrijdag; 18 Augustus. A°. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Peter Van der Wilg. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommore0.06. PRIJS DER ADTERTENTZËN: Tan 1—6 regel» f 1.06. Iedere regel meer Grootere lettors naar plaatsruimte. Yoor het inoasseeron buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nienws. In den nacht van 9 op 10 dezer is by de wed Koeckhoven aan den Sloterweg te Haarlemmermeer van eene koe de staart afgesneden en het dier zoodanig gewond, dat het moet afgemaakt worden. Op het landhek stond „Dit hebben de Belgen gedaan." Men vermoedt echter dat de schuldigen ingeze tenen zyn. De haan van den Waddingsveen- schen kerktoren, welke sinds jaren niet be greep uit welken hoek de wind waaide, heeft een streng examen ondergaan en draait thans lustig met alle winden mee. De 54-jarige sjouwer P. DuV., wonende te Dordrecht, had Dinsdagavond in zijne woning twist met zyne wederhelft. Het ging daarby nogal luidruchtig toe, zoodat al spoedig eenige buren en voorbijgangers bleven staan. Uit hun midden schynt iets geroepen te zyn, wat Du V. zich aantrok, want eensklaps kwam hy naar buiten, keerde weer in zyne woning terug en snelde opnieuw de straat op, gewapend met een mes, dat hy den eerste den beste, die hem in den weg trad, in het lyf stak. Het was de 20-jarige blikslager A. J. De Swart, wien het mes in de rechterzy de trof, zoo diep, dat zelfs de long werd geraakt. Toen de dolleman, die eerst in zyne woning gevlucht was, kort daarop weer buiten kwam, thans gewapend met een riek, werd hy door do politie inge rekend. De verwonde, die door zyne vrienden naar het politiebureel was gebracht, werd daar door den geneesheer der politie, dr. D J. Admiral, verbonden en vervolgens per vigi lante naar het gasthuis overgebracht. Hoewel zyn toestand zich aanvankelyk vry ernstig liet aanzien, schynt die thans geene reden tot bezorgdheid meer te geven. Men schryft aan het „D. v. Z.H.": „In de laatste tyden zyn herhaaldelyk op verschillende postkantoren en meer bepaald op do groote, valsche postwissels aangeboden, die met zooveel zaakkennis zyn nagemaakt, dat ze van de echte by na niet zyn te onder scheiden. Er schynt een komplot te bestaan, dat zyne stempels en verdere benoodigdheden in Duitschland laat vervaardigen, zoo althans luiden de geruchten. „Bekenden met het „vak" moeten het wezen, daar op de groote postkantoren da- geiyks honderden postwissels worden aange boden ter uitbetaling. Het is heslist onmo- geiyk om do wissels in alle détails na I te zien. Nu dit schandelyk bedrijf reeds j eenigen tyd voortduurt, is het ten eenenmale onverklaarbaar, dat van hooger hand geene afdoende maatregelen genomen worden om die bedriegery tegen te gaan. „In Frankrijk zyn sedert jaren ingevoerd de postwissel-adviezen, waardoor bedrog on- mogeiyk is. Wel kost dit meer arbeid, doch daardoor is oplichterij onmogelyk. „In deze moet rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat de beambten, be last met de uitbetaling, reeds voldoende met arbeid zijn belast, zoodat zy geene gelegen heid hebben om desnoods met een vergrootglas de aangeboden wissels aan beide zyden te beschouwen. „Moet echter dat schandelyk bedryf nog langer worden voortgezet?" Dinsdag-morgen woedde boven de Over-Betuwe een hevig onweder. Naby de Drielsche spoorwegbrug werden vyf arbeiders, die geschuild hadden onder eene zoogenaamde lorre, door den bliksem getroffen; zy werden eenigszins bewusteloos, doch herstelden spoe dig. Langen tyd gevóélden zy evenwel nog eenige verlamming. Onder Eist werd een os door het hemel vuur gedood. Te Helmond sloeg de bliksem in eene woning aan den Bakelschen weg. Het hemelvuur baande zich een weg door den schoorsteen, vernielde deze en sloeg de kat, die onder den schoorsteen zat, dood. De inmiddels ontstane brand word door de bewoners spoedig ge- bluscht. Te Grave werd het paard, waarmede dé zoon van de weduwe T., te Neerasselt, aar. het ploegen was, door den bliksem getroffen en bleef voor den ploeg dood. De jongeling bleef ongedeerd. De oudstryder Arie De Sterke, te Dordrecht, die reeds op 17-jarigen leeftyd deelnam aan Napoleons tocht naar Rusland, waar hy tot Smolensko doordrong en later onder den Prins van Oranje by Quatre-Bras en Waterloo streed, is Zondag overleden. Te Nieuw ediep hebben twee marine-officieren, met inachtneming van alle vormen, met de sabel geduelleerd. Beide par tyen moeten licht gewond zyn. Naar de om standigheden, waaronder het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld. By een hardloopery over 100 KM., die te Bayonne word gehouden en 11 uren duurde, stierven drie deelnemers ten gevolge van overspanning. Eenige anderen werden ernstig ziek door een zonnesteek. De aanvaring, welke in den nacht van Zondag op Maandag by Helsingfors plaats had, was ernstiger dan men dacht. De stoomboot „Ajax," welke 100 pleizier- reizigers aan boord had, kwam in botsing met de stoomboot „Reineberg." De „Ajax" zonk onmiddellyk. Yan de reizigers werden slechts 10 gered. Tot dusver zfin 35 ïyken gevonden. Naar men uit Celina, in Ohio, meldt, waren verleden Zaterdag twee met elkander op gespannen voet staande mannen, Shryrock on Day, op een akker aan het werk. De eerste, eene schoof missende, nam eene hooivork en sloeg er Day mee. Deze zeide dat, zoo de ander zulks nog eens deed, hy hem in de dorschmachine zou werpen. Shry rock sloeg Day nogmaals en deze volbracht zyne bedreiging. Shryrocks lichaam werd in de machine tot onherkenbaar wordens toe verminkt. Spoedig daarop nam de broeder des vermoorden wraak, door Day met de hooivork dood te slaan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw geacht Dagblad voor het volgende. Nog slechts enkele dagen, en de bouw- vereeniging „Eigen Haard" zal het genoegen smaken, dat de gereed zynde huizen, aan de Laatste Straat op „Vreewyk", door een aantal leden bewoond zullen worden. Wie hacl gedacht dat de poging van eenige werk lieden, tot het oprichten van zulk eene ver- eeniging, met een zoo gunstigen uitslag zou worden bekroond? Zeker was dat het geval niet geweest, wanneer die werklieden niet waren gesteund door een aantal achtenswaardige ingezetenen, die, om het zoo te noemen, de koe by de horens pakten en, ingenomen met het plan, onmiddellyk hunne medewerking verleenden en voortdurend de vereeniging met raad en daad hebben terzyde gestaan en nog doen. Yele bezwaren zyn daardoor voor de vereeni ging gemakkeiyk gemaakt of uit den weg geruimd, en zeker ben ik de tolk der leden, wanneer ik hier hartelyken dank breng aan allen, die daaraan hebben medegewerkt, en niet het minst aan het Bestuur der vereeni ging tot bevordering van den bouw van werk manswoningen. Bescheidenheid verbiedt my namen te noe men, want ik ben overtuigd dat dit niet wordt gewenscht; hunne eenige voldoening zal zyn, vruchten van hun arbeid te zien, in den vorm van eene goede woning voor den werkman, en dat hun de gelegenheid wordt geschonken, voort te gaan met het helpen verbeteren van den toestand der arbeiderswoningen. Dat te bereiken, is het doel van bovenge noemde vereenigingen. Moge haar streven meer en meer ingang vinden by de werklieden, maar ook vooral by de mcergegoede ingezetenen van Leiden, opdat hieruit weer geleerd mag worden dat niet door scheiding van of schelden op het kapitaal, maar wel door samenwerking der verschillende klassen in de maatschappy ver betering is te verkrygen. Dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, teeken ik my, Hoogachtend, Een lid der Bouwver. „Eigen Haard." Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Vrijdag 12 Aug., des avonda te halfacht, HarmoDio-Coucert, door het Stafrauziekcorpa van liet 4de Regiment Infanterie, direoteur de Heer Gottfried Mann. Eerat-e afdeelingNo. 1. „En raae Campagne", Marehe, Strauas; 1. Ouvorturo „Lo Roi d'Yvotót", A. Adam; 3. „Eetudiantina", Walzc-r nach Spanischen National-Melodien, E. Wald- toufel; 4. a. Ouverture Pastorale, bMelodrama, de l'Opéra „Philémon et Bancie", (late Uitv.) Ch. Gounod; 5. Fantaieie do l'Opéra: „Joan do Nivelle" do Léo Delibes, Y. Bonn olie. Twoode afdeeling No. 6. Entr'-Act und Brautchor ana „Lohengrin", It. Wag ner; 7. Coucertstuk voor Es-Clarinet, Op. 97, G. M&ud; 8. a. Romance voor Trombone, J. H L. Rijken; 6. „Parade Militaire", Morcean do Genre, J. Massenet; 9. Fantasie sur des Motifs do „Carmcn", Opéra do Bizet, G. Munn. ALFEN. Bevallen: O. De Vos geb. v. d. 8pek Z. V. Do Loeuw geb. v. d. Giessen, D. N. Van Santen geb. v. d. Mout, D. E. Vlaeman geb. Do Bree, Z. Overleden: J. E. Ram, d. 2 j. L. Vcrkley, z. 2 m. J. Lit, d. 5 m. H. G. v. Schaik, d. 4 rn. A \RL ANDERVEEN, Bevallen: A. Van Staveren gc-b. v. d. Lede, D. Overleden: P. Stapper, z. 4 m. D. J. Uithol, z. 5 j. Gehuwd: F. Pennewaard, jm. 23 j. cd A. L. v. d. Berg, jd. 24 j, BODEGRAVE. Bevallen: A. P. Baolde gob. Koomaus, D. W. Sterk geb. Lugthart, Z. M. H. v. d. Maat geb. Van Breukolcn, Z. D. Van Dam gob. Verdouw, Z. C. P. Van Katwijk goh. Bakker, D. Gehuwd: P. v. d. Nont, jm. 22 j. en C. Laffreo, gescheiden echtgcnooto van F. H. Turnor, 31 j. B09KOOP. Gehuwd: W. PanDebakker, 27 j. on J. Brand, 24 j. EA7ERSWOUDE. Bevallen: A. Do Vogel geb. Van Veen, D. P. Koot goh, Vlasveld, Z. Gehuwd. D. Van Klaveren, jm. 20 j. on J. v. d. Helm, jd. 21 j. 13.) Den smid volgen durfde hy niet; hy had reeds gezien dat de herberg vol was en dat hy dus geene gelegenheid zou hebben Willem onder vier oogen te spreken. Snel volgden de gedachten elkander op; hy kon den smid wel even meenemen naar buiten, maar dat zou een vreemd gezicht voor de anderon zyn en daarenboven, Willem kon ook weinig geld by zich hebben en dan moest hy toch by den waard borgen, en dit laatste kon hy nooit of nimmer van zich verkrygen. Geen andere weg stond hem dus open dan terug te keeren en zyne belofte, om heden avond te komen, maar te verbreken; hoe zeer hy ook verlangde binnen te gaan, de omstandigheden maakten het hem onmogelyk. Het was voor Peter om razend te wor den; zich een volgenden keer te veront schuldigen met de bewering, dat hy ziek was, ging niet aan; immers, de smidsvrouw had hem gezien en gesprokenmaar ook, wat zou Willem wel zeggen, als hy hoorde dat Peter in het dorp geweest was en niet „De Posthoorn" bezocht had? Ook zyne andere vrienden zouden hem missen, en als die dan morgen by de kerk aan Willem vroegen waar Peter geweest was, dan hoor den ook zy, dat hy zich wel in het dorp, maar niet volgens zyne belofte in „De Post hoorn" had laten zien. Hy werd door die kwellende gedachte als wanhopig en vroezende door nog meer anderen gezien te worden, snelde hij weer denzelfden weg naar „Eikenhorst" terug. Het was een donkere avond; de maan verschool zich achter dichte wolken en alleen de heldere sneeuw verhinderde eene volko- mon duisternis. Peter, nog steeds door allerlei gedachten gepynigd, was reeds, vóór hy het wist, de woning van Goverts genaderd. Zoodra by het huis van dien vrek, zooals hy zeide, vóór zich zag, ontbrandde zyn toorn in dubbele mate. Deze alleen was de oorzaak, meende Peter, dat by thans zoo ongelukkig hier liep; Goverts toch had dit alles kunnen voorkomen. Weder als den vorigen avond, hief hy zyne vuist op en weder stiet hy eene ver vloeking uit. „Ik zal je krygen, gierigaard", knarste Peter, toen hy juist de dorpsklok zeven uren hoorde slaan. Met dien klank scheen zich eene plotselinge ingeving van hem meester te maken, want haastig liep hy over het ys der sloot, die den zandweg van do spooriyn scheidde, en snelde deze op in de richting van het lichtje aan den wissel, ter plaatse, waar de lyn zich splitste. Hier gekomen, hield Peter stand en zag on luisterde om zich; doch alles was stil, geen enkele voetstap klonk in do vage duisternis, welke hem omringde. Met een forschen ruk haalde hy den wissel over, doch slechts zóó ver, dat de trein niet op de andere lyn kon loopen en dus ontsporen moest. Daarna yide hy, vlugger nog dan hy gekomen was, denzelfden weg weder terug. Nauwelyks had hy den zandweg weer be reikt, of de slagen der seinklok kondigden de komst van den trein aan. Yerschrikt hield Peter stilhet was, of iedere slag hem door merg en been drong, of elke klank hem luide zyne misdaad verweet. Nog stond hy in twyfel, nog kampten twee gedachten in zyn binnenste om den voorrang, toen de deur van het wachthuis geopend werd en Goverts mot zyne lantaarn naar buiten trad. Eene vreemde lichtstreep drong in de duis ternis naar boven en het scheen Peter, of daarin allerlei gezichten hem aangrynsden. De schrik overmande hem zoodanig, dat zyne beenen den dienst weigerden en hy ecu oogenblik als vastgenageld stond. Nu eerst begon hy berouw te gevoolon over de bedreven misdaad en hij was op het punt Goverts toe te roepen, dat de wissel verkeerd stond, maar by gevoelde den moed daartoe ontbreken. Zyn hart bonsde hoorbaar en toen hy in de verte het gedreun van den naderenden trein vernam en byna op hetzelfde oogenblik het schrille gefluit hoorde, zonk Peter als verlamd ter aarde. Plotseling doorkliefde een akelige gil de lucht. Goverts, die steeds de loffelyke ge woonte bad, terstond na het passeeren van een trein den wisselstand voor een volgenden te regelen, opdat hy mogelyk door eene onvoorziene omstandigheid niet te laat kwam, Goverts ziet thans eerst aan het licht, dat de wissel verkeerd geplaatst is, en hy stoot nu den kreet van ontzetting uit, welke zoo akelig den omtrek doordringt en de echo's in den stillen avond opwekt. (Vervolg mmnee\jde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5