N°. 9960. Vrijdag 13 Augustus. A0. 1892. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. (leid alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. AIeoDdsrl{jk* Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1—8 regelt 1.05. Iedere regal maar ƒ0.17$. Grootere lettere naar plaataruimU. Teor het incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nomincr bestaat uit TWEE Diaden. Binnenkort zal een aanvang .gemaakt wor den met een nieuw, boeiend feuilleton, een roman van ADOLPH 9TKECKFUS9, getiteld Officieel© Kennisgevingen. Openbare Gezondheid. Eurgexnoesler en Wethouders der gemeente Leiden vestigen de aandacht van de ingezetenen op de onder scheidene bepalingen der Algemeene Politieverordening waarbij verboden ie de openbare etraat te veront reinigen, of vuilnis in gemeentewater te werpen, als mede op de tegen de overtreding bedreigde strafi'en. Zij noodigen de ingezetenen dringend uit, ook in het belang van de openbare gezondheid, in geen geval die bepalingen te overtreden, terwijl bovendien ten ernstigste wordt gewaarschuwd tegeu het gebruik van gracht-, pomp- of regonwater als drinkwater. Het uitsluitend gebruik van duinwater als zoodanig wordt dringend aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C JUTA, Wethouder, 1°.-Burgemeester. E. KI8T, Secretarie. Leiden, 11 Aug. 1892. Leiden, 11 Augnstns. Heden werden in de verschillende garni zoenen by de staven der corpsen en by het koloniaal werfdepot op plechtige wyze voor het front der troepen de nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Militaire Acade mie, beëedigd en in functie gesteld. Te dezer stede bedroeg hun getal zeven en had de plechtigheid plaats op het Schutters veld. De beide alhier in garnizoen liggende bataljons van het vierde regiment waren er in groot tenue onder de wapenen en werden gecommandeerd door den majoor Mac Leod, van het vierde bataljon. Toen het carré gevormd was, geschiedde de beëediging door den kolonel Bloem, regi ments commandant, waarna voor de beledig den door de troepen tweemaal werd gedefi leerd, eens in den gewonen en ééns in den versnelden pas. De stafmuziek deed natuurlyk by herhaling het Wilhelmus hooren. Het regiments-vaandel werd thans niet enkel door de vaandel compagnie, maar ditmaal door de beide bataljons met al de hoofdofficieren naar de woning van den kolonel, aan de Garen- markt, gebracht. Evenals by de wapenschou wing, was ook hierbij eene groote menigte tegenwoordig. De weg werd nu langs do Mare, Donkersteeg, Maarsman ssteeg, Breestraat en Steenschuur genomen. Hedenavond bieden de officieren hun nieu wen collega's in het hotel Levedag een diner aan. De by het 4de reg. inf. nieuwbenoemde 2de luit. J. Van Greuningen is nader inge deeld by het 4de bataljon van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen. Voor het examen Fransch, lager onder- wys, zyn geslaagd de dames: A. C. Lugten, van Egmond aan Zee; A. Van Slooten, van Bennebroek, en de heeren J. Gouwentak en A. L. Van den Berge, beiden van Leiden, en Th. Haasnoot, van Katwyk aan Zee. Aangaande de gisternamiddag te 's-Gra- venhage gehouden zomervergadering van den Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland wordt het volgende medegedeeld Dr. Egeling heeft wegens gezondheids redenen ontslag gevraagd als lid. Eene langdurige gedachtenwisseling vond plaats over het verslag van den inspecteur dr. Carsten, omtrent zyne verrichtingen in zake den typhus te Scheveningen. Algemeen werd de flauwe houding van het dagelyksch bestuur van 's-Gravenhage in deze afgekeurd en de door een lid gemaakte ge volgtrekking, dat de gezondheidsbelangen van 's-Gravenhage en Scheveningen niet te best aan het gemeentebestuur zyn toevertrouwd, vond geene tegenspraak. Do vergadering machtigde den inspecteur tot den Gemeenteraad der residentie een schryven te richten, waarin de Geneeskun dige Raad de overtuiging te kennen geeft, dat Schoveningen door zyne opeengehoopte bevolking in bekrompen, ongezonde woningen, door de onvoldoende rioleering en het gebrek aan goed drinkwater in de dicht bevolkte buurten meer en meer een broeinest wordt voor besmettelijke ziekten en dat onverwijlde voorziening in dezen toestand een dringende eisch is. Aan eene commissie uit den Raad, bestaande uit prof. Mac Gillavry en de doctoren Van Iterson (Gouda) en Cramer (Rotterdam), is een onderzoek opgedragen naar de beste wyze van ontsmetten van woningen. Mede is eene commissie, bestaande uit de heeren dr. Snyder, Thorn, Leeson en Kros, belast met het onderzoek naar de behoefte aan vroedvrouwen in deze provincie (Z.-H.) en zulks ter beantwoording der vragen van eene commissie uit de vergadering van de ge neeskundige inspecteurs. Het commissie-verslag omtrent het onder zoek naar de oorzaken der kindersterfte in het 1ste levensjaar, werd tot de najaarsver gadering diligent verklaard. Door den gemeenteraad van Waddings veen zyn voor de verschillende scholen aldaar gelden disponibel gesteld, om ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin eene prys- uitdeeling te houden aan die leerlingen, welke zich het meest door getrouw schoolbezoek hebben onderscheiden. B. en Ws. van WaddiDgsveen zyn met de hoofden der beide openbare soholen in overleg getreden, of het invoeren der vrye- en orde oefeningen op 1 Jan. 1893 al dan nietmoge- lyk is. Mochten ernstige bezwaren tegen het invoeren bestaan, dan zou een uitstel van een paar jaar aan de Regeering worden aange vraagd. In 't laatst der volgende week zal te Utrecht eene conferentie worden gehouden van ambtenaren ter gemeente-secretarie uit verschillende provincién, ten einde de oprichting te bespreken van het weduwenfonds, waar omtrent door het bestuur der vereeniging van ambtenaren ter secretarie in Noord-Holland aan de verschillende Zusterverenigingen de medewerking is verzocht. In de onlangs te Rotterdam gehouden vergadering der betrek- keiyke vereeniging van Zuid-Holland stelde de heer Blankestyn, te Oegstgeest, als voor zitter, namens hot bestuur, voor daaraan geene adhaesie te betuigen, waartoe de vergadering besloot. Evenwel zullen hoogstwaarschyniyk toch oen paar bestuursleden de te houden vergadering officieus by wonen, om meer bekend te worden met de toelichtingen, waarop de grondslagen zyn gebaseerd. De 2de luit. H. C. Fortanier, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt van 2 Januari tot 1 December 1893 gedetacheerd by de militaire verkenningen te 's Hage. Als hoofdredacteur van de nieuw op te richten ochtend-courant te Amsterdam, zal optreden de heer H. L. A. Obreen, corres pondent van de „N. R. C." te Parys. Aan de „Martha-stichting" te Alfen aan den Ryn is gelegateerd door wylen den heer P. v. D., te H. by N. 1000, en door mejonkvr. M. J. Crommelin, te Zeist, f 5000. By de op 1 October 1892 aanvangende winterdienstregeling op de lynen der Exploit- maatschappy komt geene wyziging in den treinenloop Rotterdam Arasterdam via Har- melen—Breu kelen en terug, doch worden o. a. opgeheven de treinen van 12 uur middag van Rotterdam naar Utrecht, van 4.46 en 10.16 nm. van Rotterdam naar Utrecht, van 10.52 vm. van Amsterdam WP. naar Eindhoven Luik, van 3.55 nm. van Amsterdam WP. naar Arnhem, van 7.26 vm. en 8.21 nm. van Arnhem naar Amsterdam en Rotterdam, van 7.24 nm. van Utrecht naar Rotterdam en Den Haag en de treinen van 7.55 vm. van Utrecht naar Leiden en van 5.29 nm. van Leiden naar Utrecht. Sedert eenigen tyd bestaat te Rotterdam plan tot oprichting van een Arbeidsraad. Thans is men hiermede zoover gevorderd, dat door afgevaardigden van 10 vakvereenigingen concept-statuten zyn opgemaakt, waaruit het doel kan blyken. Het doel dat men beoogt is: a. den toe stand der werklieden in de gemeente zooveel mogeiyk te verbeteren; b. te waken voor de belangen der werklieden, en c. geschillen tusschen werklieden en werkgevers zoo moge- ïyk te voorkomen of te vereffenen. Om tot dat doel te geraken zal de Raad zich op de hoogte trachten te stellen van den bestaandon toestand; wyzen op de gebreken welke hy opmerkt en trachten, door een be roep te doen op de wetgevende lichamen, daarin vorbetering te brengen. De Raad richt een Arbeidsbeurs op en doet uitspraak in ge schillen tusschen werkgevers en werklieden. De Raad benoemt uit zyn midden een be stuur van 12 personen, waarvan 6 werklieden, 3 werkgevers en 3 personen niet tot beide categorieën behoorende. Dit bestuur vormt een centraal-bureel van arbeid. By onderzoek van een geschil, zal het be stuur eerst minstens 3 werkgevers en 3 werklieden, tot het vak behoorende, moeten hooren. alvorens uitspraak te doen. Na deze uitspraak zyn partijen zedelijk verplicht zich te godragen overeenkomstig de beslissing. Men kan echter in beroep komen by eene vergadering van vakgenooten, behoorende tot den Raad, of by eene vergadering waartoe worden opgeroepen alle personen tot den Raad behoorende. Het afzonderlyk gesloten postverdrag met België geeft eenig verschil met de perten, welke verschuldigd zijn naar andere landen der postvereeniging, nameiyk: voor brieven gefrankeerd 10cents; onge- frankeerd 20 ets per 15 gram; voor nieuwsbladen en tydschriften (ten minste eenmaal per week verschynende) tot en met 40 gram 1 cent; boven 40 tot en met 100 gram 2'/a cents; en verder 2'/2 cents per 100 gram voor andere gedrukte stukken tot en met 15 gram 1 cent; boven 15 tot en met 50 gram 2'/2 cents; en verder 2'/2 cents per 50 gram. By verzending echter van gedrukte stukken onder een open omslag (enveloppe) is ver schuldigd 21/, cents per 50 gram. Het recht van verzekering van de brieven met aangegeven waarde naar België bedraagt slechts 2'/2 cents per 300 franken. Het maximum-gewicht dor monsters naar België is bepaald op 350 gram. Indertyd werd in verschillende bladen melding gemaakt van het manmoedig gedrag van den sergeant Arie Van Duinen, by het gevecht to Lamith, in Indië. Dat toen in wer- kelykheid niet overdreven werd, is dezer dagen gebleken. Van Duinen werd toch jl. Zaterdag by den burgemeester van Dordrecht ontboden en ontving uit diens handen een eigenhandig schryven van den minister van koloniön, benevens eene som van f 300, als blyk van tevredenheid door de officieren in Atjeh voor hem byeengebracht. Op de eerst volgende audiëntie van den minister wordt de dappore stryder door Z. Exc. ontvangen en men verwacht dan nog eene onderscheiding voor hem. Met wyziging der voorloopige regeling betreffende de oprichting en het beheer der Koloniale Reserve, vastgesteld bij kon. besluit van 24 Augustus 1890, is het volgende bepaald: By den staf van het corps kan nog worden ingedeeld een sergeant-majoor of sergeant- gymnastiek- en schermmeester; by dien staf kunnen twee schryvers ingedeeld wordenby het vaste personeel eener reconvalescenten- compagnie kunnen slechts zes korporaals in gedeeld worden; de soldy wordt vastgesteld voor een sergeant majoor, gymnastiek- en schermmeester, op ƒ1.60 's daags voor een sergeant-gymnastiek- en schermmeester, op f 1.35 's daags. By het middelbaar onderwys in Ned.- Indië kunnen worden geplaatst: lo. een vol ledig bevoegd leeraar in de wis- en natuur kunde, by voorkeur gepromoveerd, met be stemming voor de hoogere burgerschool te Semarang; 2o. een volledig bevoegd leeraar in de Duitsche taal, met eene akte voor de Engelsche of Fransche taal. Aanmelding binnen eene maand (gerekend van 9 dezer) by een op zegel geschreven, aan het depar tement van koloniën gericht request. Men zie verder Nr. 187 der Staatscourant. Het zilveren priesterfeest van dr. Schaep- man, op 16 Aug. a. s., zal in het seminarie te Ryzenburg worden herdacht met een om streeks 10 uren opgedragen mis. Daarna zal den jubilaris door de commissie het hulde- blyk worden aangeboden, en tot 3 uren zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid geboden worden, om persooniyk hunne geluk- wenschen te brengen. Het schynt dat het gemeentebestuur van Middelburg reeds officieel bericht heeft ont vangen van eon bezoek, aan die gemeente door HH. MM. de Koninginnen in het volgend jaar te brengen. Wy kunnen er byvoegen, dat bij die gelegenheid ook Vli6singen de eer van het koninklyk bezoek zal hebben. Vad Tot onderwyzeres in den solozang aan de muziekschool der Maatschappy t. b. d. Toonkunst te Haarlem, in de plaats van mej. Tonia Bastiaans, die wegens haar aan staand huwelyk voor die betrekking bedankt heeft is benoemd mej. Nanny De Roever, gediplomeerd Olève aan het Conservatorium te Amsterdam. Te Voorst is op 65-jarigen leeftyd over leden de heer B. Veenstra, bekend wegens de rekenkunstige werkjes voor de lagere school, welke hy heeft geschreven. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Rotterdam was als volgt: Uit gebracht 1826 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 914. Gekozen is de heer F. B. 's Jacob (lib.) met 965 stemmen. De heer J. M. Voorhoeve (antir.) verkreeg 429 en do heer L. W. Jansen (kath.) 401 stemmen. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Rotterdam is dat uitgebracht werden 1743 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 872. Gekozen werd mr. C. H. B. Boot (kath.) met 922 stemmen. Mr. J. W. Bahlmann (kath.) verkreeg 396 en dr. "W. B. Van Staveren (antir.) 395 stemmen. Het stoomschip „Glaucus," van Java naar Amsterdam en Liverpool, heeft na vol brachte reparatie op 8 Aug. de reis voort gezet; do „Schiedam," van Baltimore naar Rotterdam, vertrok 10 Aug. van Baltimore; de „Spaarndam" arriveerde 10 Aug. van Rot terdam te Nieuw-York; de „Patroclus," van Amsterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 9 Aug. te Liverpool; de „Prins Alexander" vertrok 10 Aug. van Batavia naar Amsterdam de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, is 9 Aug. Sagrès gepasseerd; de „Zuid-Hol land," van Rotterdam naar Batavia, is 10 Aug. Port-Said gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 12, en die van do ministers van waterstaat en binnenlandsche zaken op 13 dezer, zullen niet gehouden worden. By koninklyk besluit is aan den voor

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1