MATTHIAS DE VRIES. Bijverdiensten. schen gemeenteraad. Hunne opvolgers had den besloten, dien d<g feestelijk te vioren, maar dit besluit is door de regeering vernie tigd en iiu zullen particuliere feestmaaltijden worden gehouden. Vooral in het zesde arron dissement (in den revolutietijd do wijk des Cordeliers), waar het standbeeld van Danton staat, zal de herdenking op groote schaal plaats hebben. Te St.-Ouen, dat een socialistischen ge meenteraad beeft, zal heden ook feest worden gevierd. De dappere Zwitsers zijn te Luccon, in het aangezicht van Thorwaldsens beroemden leeuw herdacht. Duitschlnnd. Do „Reichsanzeiger" bevat de besluiten be treffende bet ontslag van Herrfurth, op zyn verzoek, als minister van binnenlandsche zaken en zijne vervanging door dan minister president Zu Eulonburg. De heer Herrfurth is benoemd tot groot kruis in de orde van den Rooden Adelaar. Op zijne reis van Berlijn naar Varzin werd prins Bismarck te Kolberg in Pommeren door eeno menigte van ongeveer 4000 men- schen begroet. Do prins werd zoodanig toege juicht, dat hy zelf niet aan hot woord kon komen. De Berlynsche bladen melden dat graaf Szechenyi, gezant van Oostenrijk-Hongarije, weldra zyn post zal verlaten. Bovendien zullen de volgendo diplomatiek© veranderingen plaats hebben: generaal Von Schneir.itz, gezant te St.-Petorsburg, zal zich in October terugtrek ken en vervangen worden door graaf Vedel, adjudant des keizers. Graaf Munster, gezant te Parys, zal aan het einde van dit jaar zyn ontslag nemen. Baron De Radowitz wordt als zyn waarschijnlijke opvolger genoemd. België. Te Brussel werden gisteren de zittingen van het AnthTopologisch congres onder lei ding van den Brusselschen hoogleeraar Heger hervat. Allereerst bracht de heer Dimitri Drill, advocaat te Moskou, rapport uit over do grondbeginselen van de School der crimineele anthropologic. Dr Ilouzé, uit Brussel, bestreed in een lang rapport de stelling van Lombroso, dat uit een anatomisch oogpunt de misdadiger is aan gewezen. Do heer Warnots, uit Brussel, zette uiteen dat de misdadigers door de maatschappij worden gemaakt. Dr. Jelgersma (Meerenberg) hield eene voor dracht over not physische, het mtellectueele en het moreelo karakter van den geboren misdadiger en zette uiteen dat deze karakters van pathologischen oorsprong zyn. De stellingen van den heer Drill werden van verschillende zijden aangevallen, waarop zich een merkwaardig incident voordeed. De heer Meyer, officier van justitie, de abt Baets, van Gent, en professor Nyssens, uit Gent, sloten zich bi) de anthropologic aan, als oen natuurlijk hulpmiddel in vele gevallen van strafrecht, waarby zy eenig voorbehoud maakten met betrekking tot het absolutismo van eenige anthropologen, en de ontkenning van den vrijen wil. De voorzitter drukte zyne vreugdo uit over hot feit, dat de oude crimineele School en de Kerk zelve tot de anthropologie komen. De feesten te Doornik ter herdenking van de stichting der processie voor 800 jaren, zijn goed geslaagd. Straten en kerken waren bewonderenswaardig versierd en vooral de kathedraal pronkte met kóstbare decoratie. De pontificale mis werd bijgewoond door den pauselijken nuntius, door al de bisschoppon van België, gomytcrde abten, paters, do bis schoppon van Luxemburg, van Kameryk, enz., enz. Zfjne Em. do kardinaal officieerdo, bygestaan door mgr. Cartuy veis en verscheidene kanunniken. De uittocht van do processie was schoon, doch slechts met moeite slaagden de jagers to paard er in, de noodige ruimte in de straten te bekomen. De kostbare en kunstig bewerkte banieren en relkjuiokasten wekten elks bewondering, doch de groote by- val v;as voor de historische gedeelten van den stoet. Het was zes uren 's avonds, toen de stoet in de kerk terugkeerde. O root'Britannië. De heer Lowther deelde in öe gistoren gehouden zitting van het Lagerhuis mede dat de ken betrekkelijk Oeganda onver wijld zullen overgelegd worden. De Engelscbe Oost-Atrikaansohe Compagnie heeft ter kennis gebracht v. n al hare beambten, dat zij zich tegen 31 Dec. a. s. uit Oeganda moeten terug trekken. Naar het schijnt, heeft Lugard in eene ver deeling van grondgebied toegestemd, Volgens deze schikking zouden do gewapende Franscbe katholieken in Buadu blijven, terwyi in Oeganda allo godsdienstige gezindten vry zouden zyn. Vorder deelde Lowther mede, dat do En- golsche Oost-Afrikaansche compagnie depeches van Lugard had ontvangen. Aan hot depar tement van buitenlandsche zaken was men met den inhoud daarvan echter nog niet bekend. Bij de behandeling van het adres van ant woord betoogde Gladstone dat een krachtig bestuur en goede wetten voor Ierland onmo gelijk zijn, zoolang de wetten niet overeen stemmen met de wenschen van het volk. De dwangwet mag niet langer gehandhaafd wor den dan noodig is. De verhouding tusschon Engeland en Ierland blijf: op den voorgrond. Met betrekking tot eene amnestie morkte Gladstone op, «lat deze voor enkele gevangenen onmogelyk te beloven is. Ten aanzien van de uitgezette pachters hoopt hy op eene vrijwillige schikking tusschen de landeigenaars en pachters, waardoor de nood zakelijkheid voor een wettelyk ingrijpen zou vervallen. De hoofdbeginselen van eene wot op hot zelfbestuur van Ierland zouden moeton zyn gehoele en voldoende handhaving van het oppergezag der koningin. Aan Ierland moet de goheele regeling van eigen aangelegenheden worden overgelaten. Men moet de Iersche afgevaardigden in hot Parlement doen zitting houden. Indien de wet op het Iersch zelfbestuur door het Hoogerhuis mocht worden verworpen, dan zou eene liberale regeering dezo verwer ping niet mogen opvatten als het einde van hare taak. Zy zou de wenschen van Groot- Britannië niet vergeten en in de zitting van 1893 andermaal eene ernstige poging wagen. Balfour verklaarde daarop, dat de party, welke eene ontbinding van den band tusschen Groot Britanr.iü en Ierland wenscht, slocht3 gedeeltelykis samengesteld uit aanhangors van Gladstone. Do anderen zyn zyne bondgenooten en tegelykertyd zyne meesters. Hy beklaagde den minister, die voor Ierland rekent op de macht der gewone wet, want zeker zal hy daarin niet slagen. De antwoorden van Gladstone op de vragen van Mac Carthy waron vaag. Verder vroeg spr of de dynamiet-mannen in vryheid zullen worden gesteld. De unionistische party ziet de toekomst met vertrouwen te gemootde tegenparty doet dit met angst en beven. De toekomst behoort aan de unionisten en de kiezers zullen spoodig tot hen wederkeeren, ten einde tot vruchtbaren wetgevenden arbeid te komen. Men verzekert dat Sir Charles Dilko in het Lagerhuis zal voorstellen de onderhan delingen van 1887 omtrent de ontruiming van Egypto weder op te vatten. Het schynt dat dit voorstel ondersteund zal worden door een lid der consorvatiovo party. Oostenrijlc-Xïons-.-TVXoiiarcliie. Hot Staatsblad bevat een persooniyk schry- ven van den keizer, waarin baron Prazak, den be jaarden Bobeemschen „Landsmann"-minister, op aanvraag ontslag wordt verleend. In het schryvon spreekt do keizer zijne dankbaarheid uit voor de diensten, door dezen minister be wezen, en wordt do heer Prazak tot lid voor het leven van het Heeronhuis benoemd. Griekenland. De Kamer heeft zonder wyziging de be grooting goedgekeurd. Allo belastingmaat regelen, welko door de regeering waren voor gesteld, werden eveneens aangenomen. De zitting zal eerstdaags gesloten worden. Afga uiïst au. Do opstand der Hazarra's tegen don emir van Afghanistan wordt zeer ernstig. Al de voornaamste volksstammen hebben nu aan de Afghanen den oorlog verklaard en hebben een monsterverbond aangegaan tegen den emir. Deze zamelt al zijne krachten bijeen, ten einde aan den opstand het hoofd te bieden. Hy heeft 20,000 geregelde troepen en een even groot buitengewoon leger opgeroepen. Telegramraen. WEENEN, 9 Augustus. Het handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Servl. is heden ge- teekend. ATHENE, 9 Augustus. De kening is heden avond naar Aix-les-Bains vertrokken. YOKOHAMA, 9 Augustus. Het nieuwe Japansche ministerie is als volgt samenge steld: Ito, president; Inoye, binnenlandsche zaken; Mutsu, buitenlandsche zaken; Wata- nahe, financiën; Yamagata, justitie; Oyama, oorlog; Niri, marino; Kono, openbaar onder- wys; Kuroda, openbare middelen van ver voer; Goto, landbouw en koophandel. BRUSSEL, 9 Augustus. De Opper-Congo- Maatschappy zal den Belgischen minister president verschillende stukken zenden, waar uit blykt hoe nadeelig do politiek van den Congostaat is voor den Belgischen handel. De tusschenkomst der Belgische regeering wordt ingeroepen, om hieraan eon einde te maken. TANGER, 9 Augustus. De Moorsche troepen zijp. hedenochtend opnieuw tegen de opstande lingen opgetrokken. o November 1820 9 Augustus 1892. Onze Leidscho Hoogeschool heeft een barer oud-leden, tevens een harer sieraden verloren ra oen langdurigen achteruitgang is prof. Do Vries gisteravond bezweken. Het is moeilyk zich, onmiddellyk na den dood van een be roemd man, volle rekenschap te geven van zyne beteekenis: in allen govalle is het voor eeno waardeering van zyn persoon en zyn werk noch thans de tyd, noch hier de plaats. Een korte herinnering van het voornaamste uit zyn lang. werkzaam en over het geheel voorspoedig loven moge hier dus volstaan. Don Oden Nov. 1820 te Haarlem geboren, zoon van den doopsgezinden predikant ds. Abr. De Vries, van wien hij eene zorgvuldige classieke opleiding ontving, studeerde hfj aan onze Hoogeschool, dio hy zijn leven lang heeft liefgehad, en wier roem hy op velerlei wyze verhoogd heeft. In 1843 gepromoveerd, word hy tot leeraar aan het Gymnasium alhier benoemd; in 1849 volgde hy prof. Lulofs te Groningen op, van waar hy in 1853 weder hierheen terugkeerde. Sedert dien tyd is hy Leidsch professor gebleven tot verloden jaar, toen hij, door do wet gedwongen, het ambt dat hem lief was moest nederloggen. De Vries was inderdaad in vele opzichten het type van een Leidsch professor en ge leerde: hy leefde met zyn goheele hart in en voor zyn ambt en zijn vak. Z'yne werkkracht was, vooral in vroeger jaren, zeer groot; nog grooter zyn liefde en geestdrift voor onze taalstudie, voor onze moedertaal en voor het vaderland. Daardoor heeft hy zeer veel tot stand gebracht, en tot nog meer den eersten stoot gegeven. De uitbreiding en hervorming van de vaderlandscho taalstudie als acade misch studievak, en hetgeen daarop de kroon zette: het doctoraat in de Nederlandscho lettoren is zyn werk goweest. "Wat zyn oigenlyken wetenscliappelyken arbeid betreft, noch oene poging tot waar- deoring, noch eene bloote opsomming zou hit r voegenalleen zij gewezen op hot door zicht on den tact, noodig om op 30-jarigen leoftyd een uitgewerkt ontwerp voor een nationaal en wetenschappelijk Woordenboek samen te stellen, en op den moed, do veer kracht en het zelfvertrouwen, vereischt om die reuzentaak op zich te nemen naast zyn toon nog zeer zwaar professoraat en zyn Middelnederlandsch Woordenboek. Die energie, dat vertrouwon in de zaak die hy voorstond heeft hem, misschien nog meer dan zyne groote kennis en zyne dege- lyke wetenschap, gemaakt tot den stichter der Nedorlandsche pbilologie. Hy, niet alleen, maar toch hy in de eerste plaats, heeft de studie der Ncderlandsche taal tot eene weten schap verheven en voor die wetenschap eene plaats geëischt en veroverd aan onze hoogescholen naast de classieke en de oostor- sche philologie. Warm vereerder en volgeling van Jacob Grimm, heeft hy, zonder zijn Hollandschen aard te verloochenen, diens methode hier te lande ingevoerd en eene school gesticht: alle beoefenaars der Nederlandsche taalstudie, ook al zyn zy niet in den eigenlyken zin zyne leerlingen, en al verschillen zy in richting en opvatting soms vry wat van hom, eeren hem als den Nestor en als hun aller voorganger. Zijn besten en gelukkigsten tyd heeft De Vries zekor tusschen 1S50 en 1880 gehad: in zyn laatste levensjaren is hy zwaar be proefd door ziekte en door sterfgevallen in zyn huisgezin. Toen bij voor twee jaar zyn laatste ambtsfeest, zijn veertigjarig professoraat, vierde, deed het al wie hem kenden goed hem neg eer.s, voor 't laatst, in zijne kracht te zien, dankbaar voor de welverdiende hulde die i.oa. an ei schillende zjjden werd.bewezen. Doch dit was slechts eene korte opflikkering; niet zonder moeite gaf hy nog twee jaar college en voltooide hy nog ééne aflevoring van het Woordenboekna het neder- leggen van zyn professoraat bleek zyne kracht geheel gebroken. Vele zyner naaste betrekkingen zyn hem voorgegaan in hot graf; gelukkig dat de avond zyns levens, in menig opzicht eenzaam, door de trouwe zorg en liefde zyner huisgenooten en zijner vrienden verhelderd is. In de Annalen der Leidsche Hoogeschool en der Nederlandsche Taalwetenschap zal zyn naam eene eerste plaats bekleeden. M. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 14.5° C. 58.1° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 58.1° F.'s middags om 12 uren 18.5 C. 65.3° F.'s namiddags 4 ureD 18 5° C. 65.3° F. O.-I. MAILDIEXSTB*. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 12 en 26 Aug.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 19 Augustus; laatste lichting aan het postk. 's av. 10.10. Via Genua (Ned. Mail) 23 Augustus; laatsto lichting aan het postk. 's ar. 5.40. Via Marseille (Ned. Mail) 10 en 30 Aug.; laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Marseille (Fransche Mail) 19 Augustus; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.30. Via Brindisi (Engelsche Mail) 12 en 26 Aug. laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.45. De uren van lichting zyn gerekend naar den spoortyd, dus 20 minuten achter by den plaatseiyken tyd. UITLOTINGEN. Tarkache Joton a fr. 400. Trokking van 1 Aug. 1892. Oblig. No. 1247277 fr GOO.OOO1159260 fr. 60,000; 467795 eu 1340714 elk fr. 20,000; 1480251, 844341, 1421753, 1051867, C8917 tn 9433Ö1, elk fr. 6000; 250117, 1028159, 1769899, 1187946, 197587, 695473, 30379, 1159266, 131683, 899691, 899695 eu 939299, olk fr. 3000; 1747916, 451762, 451222, 3811G7, 1028151,1186186, r.0030, 757103, 250118, 16-15749, 16055*6, 3S9121, 72.1801, 990009, 95291, 74636, 946840, 775886, 797144, 1605538, 9'295, 278764, 1747947, 1706623, S5938, 911304, 91303 en 647495 elk fr. ÏOOU. Verder 55 1 Obi. per afloeeing a fr. 400. ILICHT^'ffKitAXË. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 1 tot 7 Augustus. Datum. Uur Aantal. Gem. En* StftUdk 1 Aug. 7.46 9 30 7 16.4 *i 2 7.45 9.30 8 16.8 3 7.46 9.45 7 16.6 4 7.45 9 45 8 16 4 5 7.45 9.45 7 16.8 6 7.45 9.45 8 16.8 7 7.45 9.30 8 16.8 Dit betcokoct: Wanneer men 5 cubic feet 1-11.6 liters por uur vau zulk gas verbrandt in een Sugg's Londou-Argand-Standard burner No. 1* met 24 gaatjes, wordt een liebt verkrogen, dat in sterkte gelrjlt staat mol 16.4, 16.8 enz. 8tandaardkaarsen, waarvan eli.o kaars 20 grams 7.8 grammen Spermaceti per nur verbrandt. ADVERT ENTIËN. Bevallen van een Zoon W. OORT, Echt genoot van W. B. OORT, 1ste Luit. O.-I. L. 6 Augustus. 4941 4 Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig ïyden, onze dierbare Vader en Behuwdvader MATTHIAS DE VRIES, Oud- Hoogleeraar aan de Ryks-Universitoit to Leiden, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam, Dr. S. G. DE VRIES. Mr. J. H. DE VRIES. Leiden, j g allgustus ls9.2 Zwolle, 4940 10 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na eon kortstondig HJden, de jongste van onzen tweeling, onze lieve PIETER. Slechts 0 maan den mochten wjj ons in het bezit verheugen. Leiden, P. PIKET. 4934 t> 10 Aug. 1892. J. C. PIKET-Lens. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel van hier als van elders ontvangen bi) het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Aan'oehuwd- en Grootmoeder, be tuigen wij onzen harteiyken dank. 4938 7 Rotterdam, Uit aller naam, Augustus 1892. M. "\V. DEIJTZ. fiollue, 'jvirlffi Pprscntn gevraagd, die in hun vr\jon ty l crv-.ro? hunno inkomsten zouden vermoerduien. B'itven aan het Butq^L van dit Blad onder No. 4930, 0

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3