eene Noodhulp. Nationale EENE EQUIPAGE. N°. 9958. Woensdag XO Augustus. A0. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. JPolitie. Vervolg der Advcrtentiën. Terstond gevraagd: Hotel „Sport", Zendt Eten uit in alle prijzen, Bruine lacoba- alle modellen en nummers. jtrfoJlt» mi LEVENSVERZEKERING-BANK, Gevonden VOORHANDEN: Wat is cr tegen de Aziatische •Cholera te doen? Dr. ATJGh DYJES, Gezondheidsvoorschriften voor liet Huisgezin. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Frenoo per poet1.40. Afzonderlek® Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEÊN: Ten 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere neer pleetsruimte. Yoor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. KOLONIE IV. BATAVIA, 2-8 Juli. Vervolg Onmiddellijk na ontvangst der officiéele rapporten werd door het gewestelijk bestuur de ter reedo van Menado voor vertrek naar Singapore gereed liggende Engelsche stoomer „Normanby" aangehouden ter overbrenging van 800 zakken rijst naar Taroena, waarheen Let stoomschip op 12 Juni jl. zou vertrekken. In een der rapporten wordt een relaas ge geven van de genomen maatregelen om voe dingsmiddelen onder de behoeftigen te ver deel en. Daarna gaat het reisverslag aldus voort: Den lOden gingen wij de kust langs in noordelijke richting en stopten te Kandhar. De ravage, in dit r\jk aangericht, is ontzet tend. Kolossale uitgestrektheden van klapper- boomen zijn met den grond gelijk gemaakt. De heuvels aan het zeestrand zjjn hier en daar gespleten of afgebrokkeld. Do negorij Kandhar is voor het grootste gedeelte verwoestbijna alle huizen zijn onder het gewicht van asch en modder ingestort. De doctor-djawa biedt de hoogst noodige hulp aan de gekwetsten en door het vuur geteis- terden. Het is een afzichtelijk schouwspel, de met brandwonden overdekte lichamen in de half ingestorte huizen te zien liggen. Daarop gaan we naar Sawan, alwaar we den toestand nog erger vonden; hier is letterlijk geen enkel huis overeind blijven staan. Ont zaglik zijn de verwoestingen, door het vuur aangebracht; de negorij Bahoe (tusschen Sa- wan en Taboekan) is totaal door een vuur stroom verzwolgen. Al de menschen, die zich op dat oogenblik daarin bevonden, zijn omgekomen door het vuur of in de golven, omdat de negorij door het vuur ingesloten is geraakt en de menschen aan de zeezijde niet konden ontsnappen, daar de kust aldaar eenige tientallen meters steil uit zeo uitsteekt. Volgens de officiéele rapporten was het aantal personen, dat bij de ramp van Groot- Sangi is omgekomen, nog niet op te geven, daar van het binnenland nog niets bekend was; de gissingen liepen van 800 tot 15000 uiteen. De „Celebes-Ct." spreekt van 1100. BB besluit van 7 Juli 1892 is aan den assistent-resident van Buitenzorg J. A. Har deman de bijzondere tevredenheid van den gouverneur-generaal betuigd wegens de onver schrokken, bezadigde en beleidvo.le wijze, waarop liy is opgetreden bij gelegenheid van den in het laatst van de maand Juni jl. ge- pleegden doodslag op het kamponghoofd van Bodjong-Rangkas, behoorende tot het particu liere land Tjampea, in de afdeeling Buitenzorg. Te Tandjong-Priok hebben gevallen van cholera met doodelijken afloop plaats gehad. Twee inlanders, met name Ketjil en Rakim, zyn de slachtoffers. Den volgenden middag kreeg eene inland- sche vrouw, die men dagelijks aan het station van het Spoor van Tandjong-Priok ziet koewé koewé en koffie verkoopen, ook de cholera. Zy werd naar huis gedragen en was binnen het uur een ïyk. Volgens de jongste berichten uit Menado is de gouvernementsschool te Tondano voor kinderen van hoofden en aanzienlijke inlanders der Minahassa in brand gestoken. Ziedaar de poppen aan het dansen! Er behoeft maar weinig by te komen en de goprojecteerde expeditie naar Lombok zal eene gedecideerde wezen naar de Minahassa, sedert jaren het land van rust, orde en trouw aan deNeder- landsche regeering. BHU.) In de Macao-straat te Deli werd Maandag avond een politie-oppasser door drie inl. mili tairen aangevallen; twee hunner openden het gevecht, waarby één eene lichte wond in 't ge zicht bekwam, maar de derde bediende zich van eene korte yzeren staaf en gaf den oppasser daarmee zulk een hevigen slag op het hoofd, dat deze bewusteloos neerzeeg en later overleed. Uit het gehouden visum repertum bleek, dat de schedel over eene lengte van 12 centi meters gescheurd was en dat bloeduitstorting in de hersenen den dood van den ongelukkige had veroorzaakt. De vermoedeiyke moordenaar is evenals zyne twee kameraden gevangengenomen. De aanleiding tot dezen doodslag is onbekend, maar vermoedeiyk wel weder in eene vrouwen- porkara te zoeken. Deli-Crt Uit Singapore wordt aan het „Bat. Nieuwsblad" geschreven De heeren Loveridge en Verbeek hebben van het Engelsche gouvernement vergunning gekregen, om naar parelmoerschelpen te duiken in de wateren der Straits Settlements. Ge noemde heeren zyn vorleden Donderdag van Singapore vertrokken en kwamen gisteravond terug met het verblydende nieuws, dat zy in hunne pogingen geslaagd zyn. Dit zal aan Singapore eene nieuwe industrie verschaffen en zullen velen, die nu geen werk kunnen vinden, daarmede gebaat zyn. De regeering heeft voorgoed afgezien van haar denkbeeld, om de pupilleninrichting te Gombong op te heffen en dus zal deze ook in de toekomst hot toGvluchtsoord blyven voor onverzorgde knapen en kinderen van geheel onvermogende ouders. Zaterdag jl. werd ons als stellig bericht, dat er een telegram van Buitenzorg was ge komen, volgens hetwelk de expeditie naar Lombok zou doorgaau, doch later hoorden wy weer dat er nog niets beslist was. Zeker is het echter, dat het 2de, 6de en 9de bataljon infanterie, benevens het halve 8de eskadron cavalerie en eene groote artilleriemacht, zich gereed moeten houden om elk oogenblik te kunnen vertrekken, en dat, ingeval de expeditie doorgaat, de 1ste compagnie van het te Meester- Cornelis liggende 11de bat., die geheel uit Europeanen bestaat en op oorlogssterkte gehouden wordt, met eene sectie artillerie op Bali aan land zal worden gezet om den Karang- As8ommers te beletten hun vorst te hulp te komen. De majoor-intendant Boers zou met de expeditie meegaan. Jam-Bode Uit Atjeh schryft Max aan de „Sum. Crt." In den ochtend van 24 Mei jl. kwam eene bende Atjehers heel brutaal op den weg tus schen Pakan Kroeng Tjoet en KotaPohama, om op die bentings te schieten en wellicht ook om het transport in de prauw aan te vallen, maar van uit die beide bentings rukte een detachement uit, resp. onder de luitenants Westendorp en Webb, aan wie het gelukte de Atjehers na eenige schermutseling te ver jagen. Luitenant Westendorp kreeg daarby twee licht, gewonden. In don avond van 15 op 16 dezer waren eenige Atjehers voornemens een geschut te plaatsen in een der loopgraven langs den Anagaloengsclien dyk by Larabaroe. Luitenant Hoolbooin trok van Lambaroe er op uit met vyf fuseliers en trof weldra zes Atjehers aan, bezig eene soort houten voetstuk voor een geschut te maken. De onverlaten waren allen ongewapend, zoodat genoemde officier ze ge makkei yk met zyne revolver kon neerschieten, hetgeen hy dan ook werkelyk gedaan heeft. Door dou gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Dcpartoment. Verleend: Eén jaar ver lof naar Ncdorland, met iDg. van I Aug. a. 8., wegens dringondo redenen, aan den notaris, tevens vendu meester te MagolaDg (Kedoe) G. M. Schuurman. Ontslagen: Op verzoek cc-rvol uit 'a lands dieDBt met ingang van 6 dezc-r do vice president van het Hooggerechtshof van N.-I., Mr. 1'. C. E. 1 Specht G/yp. Benoemd: Tot tyd- vervanger van den notaris, tevens vendumeester te Magelang (Kedoe), G. M. Schuurman, gedurende diens afwezigheid mot verlof naar Nederland, M. M. Willemez Geeroms, candidaat- notaris, wordende hij in verband met deze benoe ming met iDg. van 1 Aug. a. e. eervol ontslagen uit zijne betrekking van Sden commies bij den Post en Telegraafdienst. Departement van Oorlog. Geplaatst: De van Pontianak geëvacueerde kapitein-intendant P. Brouwer op bet bureau van den gewestelijken intendant to Batavia. Overgeplaatst. Van Pontianak naar Malang, do mil apocb. lste kl. S. Jacobsvan Malang naar PoDtiaoak do mil. apotli. lste kl. H. B. Caijaux vaa Batavia Daar Fort-de-Kock als kwartiermeester van hot garnizoen aldaar, de lste luit.-kwartiermr. J. F. L. Schneider; van Forl-de-Kock naar Se- mai ADg, do lste luit.-kwartiermeester A. G. Kompocs. Overgeplaatst: Bij den generalcn staf do luit.-kol. der artillerie J. J. K. De Moulin. Yorleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den oü'. van goz. lsto kl. A. Ekerman. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens vol- braohten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der iüf. E. J. G. W. Benschop en do 2de luit. dor iuf. F. A. B. Op 't Eijnde. Bevorderd: Tot lsten luit.-kwartiermr. by <le milita'ro administratie, de 2de luit.-kwartiermr. P. A. C. Bolto. By hot wapen der inf.tot luit.-kol., do maj. F. P. Sievera; tot kapt. de lste luits. E P. J. Geluk, M. G. E. L. Ton Sckaurotli, G. J. H. Bruijuis en D. W. F. Yau Langen; ou tot lsten luit., de 2de luite. H. J. Hillebrandt, P. A. Peereboom, O. Ton Eelking en D H. W. O. Mec-ke. Departement van Marine. Verleend: Eeno vor- lofsverlengiDg, wegens ziekte te Sookaboemi, voor den tijd van een maand, aan don luitenant ter zee 2de kl. J. M. Van Wickevoort Crommolin era verlof uaar Soekaboemi voor den tyd van een maand, wegens ziekte aan den 2den commies bij bet depar tement der Marino C. A. Gibson. Ovor geplaatst: Van 'sGouvememeiite-stoou1- scliip „Tcrnate'' naar de „Gier," de 2de stuurman D. C. Ten Havovan stoomschip „Sp: rwer naar stoomacli p „Valk" do 2do stuurman J. W. G. Beukersvan stoomschip „Valk" naar stoom schip „Sportver" de 2de stuurman F. W. A. Ludwig van stoomschip „Valk" naar stoomschip „Reiger" de lste machinist fl. Van Zantenvan stoom schip „lteigor'' Daar stoomschip „Valk" do lsto machinist S. H. Meijer. ZOETEREOUDE. Geboron: Elisabeth Gcc-r- truida. d. van J. P. Kwestroo en K. Waescnaar. Wilhelmina, d. van J. Bosman en Th. Yerwor. PioterLo Hiltje, d. van J. Koning on C. Marseille. Gorardu8 Wilhelmus, z. van G. Yerdegaal od F. Yuq Haaster. Anto ius Huibertus, z. van E. I. G. v. d. Stasij en A. De Yogel. Overleden J. M. Batenburg, wcduwDcar van M. Whlzori 56 j. E. J. Bryneu, vrouw van J. II. C Sierat 41 j. Do winkeliers, die aan het politie-burool geïnformeerd hebben naar den heer 1,. T. VAN KLEEF, wonende Raamsteeg No. 01, zich noemende journalist, kunnen dio alsnu be komen. VERBETERING. In do advertentie van de Zaterdag-avond ten overstaan van Notaris Mr. J. A. F. COEBERGH in bod gebrachte perceelen (zie L. D. v. gisteren) staat Perceel No. 4het Huis in den Boterhuispolder, onder Leiderdorp, vermeld als in bod gesteld op 330dit moet zijn ƒ030. Terstond verhoogd met ƒ100. een bekwaam SniMHNECHT, P. G., on gehuwd, bekend met vuur- en bankwerk en hoefbeslag, by E. LlHtiERWA, Mr. Smid te Leidschendam. 4918 6 TELF.FHOONNUMMER 205. Diner9 van 7 uren. Nette Logeerkamers. Uitstekend Ontbijt. ECHT Hbm. PILSENER. Tfcfë in zindeiyke, met water verwarmde bussen. Aanbevelend, B. M, DUITSER. 4570 10 Wordt verlangd Plantage No. O. 4920 G. S. POPP, BlerbottolariJ: Korte Dlefsteog 8. Tolophoonnuramer 106. Beste Bieren. Blllijkste Prijzen. 2160 9 EN 4730 13 95 Haarlemmerstraat 150. HOTTER DAM. OPGERICHT JANUARI 1863. Kapitaal/*1,000,0U0. Kcftervcn„5,000,000. Sluit alle soorten van levens-, kapitaals-* en rcnte-verzekerlngen. Agent: de Heer P. ESSERS, Pieterskerk hof 19, te Lelden. Correspondent: de Heer I. DE 9H \MH, te Leiden. 7275 13 Voor 60 Centen Belangri jke Verloting te Woerden van Elegante Equipage, met 2 Paarden be spannen. Verder: fraaie RIJ- en Koets paarden, Rijtuigen, Koelen, Scbapcn, Landbouwwerktuigen, enz. Xog ecu beperkt aantal Loten ver krijgbaar bjj D. BOLLE, Hang bij de Visch- markt, Botterdam, per stuk 0.60, fr. 0.65, - 5 Loten ƒ2.85, fr. ƒ2.95, - 1© Loten 5 65, fr. ƒ5.75, 20 Loten ƒ11.20, fr. ƒ11.30. 4842 16 een bikkelen BSorloge met Ketting. Tegen betaling der advertentiekosten terug te be komen ter Secretarie der gemeento Sassenheini. 4917 5 Prima oude VETTE Lcldsehe Kaas. Adres: Wed. J. STEENHAUER ZONEN, Mandenmakerssteeg 4, bij do Waag. 4025 5 B(j alle Boekhandelaars zijn te bekomen DOOR Oberstabsarzt lste kl. te Hannovor. fO.25. 1. Hot kind in het eerste levensjaar. 2. Eerste hulp bij ongelukken. 3. Hoe men bi) besmettelijke ziekten handelen moet. f 0.25.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5