1,884,600 fr. beneden de raming, maar 4,189,400 fr. meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De werkliedenparty te Roubaix vierde gisteren feest naar aanleiding van den goeden uitslag der Zondag gehouden herstemmingen voor de Algemeene Raden. De werkplaatsen waren gesloten. De betoogers, geleid door den adjunct en voorafgegaan door eene roode vlag, brachten een bezoek aan den maire, die socialist is. By het uiteengaan van den optocht nam de politie, ondanks het protest van den adjunct, de roode vlag in beslag en arresteerde twee personen. Clichy is de voornaamste verblijfplaats der Parysche voddenrapers, die er gehuisvest zyn in armzalige krotten, in groepen verdeeld, die met den naam van cités bestempeld zyn. Daar dit ware broeinesten zyn van besmetting, te gevaarlijker nu de cholera zich hier en daar vertoont, zoo hebben de huisbazen dier krotten aanzegging bekomen dat zy onteigend worden. De voddenrapers zullen dus elders hunne tenten moeten opslaan. Duitschlnnd. De voorgenomen wijziging der brandewijn- belasting in Pruisen moet hierin bestaan, dat de premie aan do bevoorrechte branders ge leidelijk in den loop van verscheidene jaren zal worden afgeschaft. De gisteren te Berlijn aangevangen be raadslagingen van de gevolmachtigden uit Pruisen en de Bondsstaten over de grondsla gen eener handelsovereenkomst met Rusland, zyn, naar men verneemt, in deze enkele zit ting reeds afgeloopen. Men maakt hieruit op, dat de regeling zeer gemakkelijk zal zyn. Duitschland verleent do voordeelen zijner andere handelsverdragen en verlangt daar tegen lagere invoerrechten voor zyne nyver heidsvoortbrengselen. Beltfia. In Brusselsche kringen, welke goed op de hoogte zyn van de zaken van den Congostaat, wordt verzekerd, dat het verlof, gevraagd door den heer \an Eetveld, minister van binnen- landsche zaken van dien Staat, zyn gewoon jaarlijksch verlof is. Na afloop van dit verlof zal de heer Van Eetveld zijne werkzaam heden hervatten. Te Brussel is na eone kortstondige ziekte overleden de predikant E. Rochedieu, voorzitter van de synode der vereenigde protestantscne kerken in België. Hy was den 25sten Nov. 1826 te Chadeuil, Dróme, geboren, is een kleine dertig jaar geleden predikant by do "VVaalsche gemeente te Delft geweest en stond sedert 1867 te Brussel, waar zijne niet onwel sprekende leerredenen steeds een talrijk en getrouw gehoor lokten. In het begin van Juli heeft hy nog zyn vyf-en-twintig-jarigen arbeid aldaar feestelyk herdacht en daarby over vloedige blyken van hartelijke belangstelling ontvangen. Tydens den oorlogstyd (1870) bewees hy groote diensten in de Fransche ambulances en overal, waar iets goeds en menschlievends te doen viel, stond hy vooraan. Toen zyn dood in do kerk werd bekend ge maakt, bracht menige oprechte traan de schoonste hulde aan zyne nagedachtenis. Hy was ridder der Leopoldsorde. Italië. i bondag hield de katholieke vereoniging in den Ricoi-schouwburg te Rome eene byeen- komst en begaf zich vervolgens in optocht naar het standbeeld voor Columbus, om daar een krans neer te leggen. By den stoet voegde zich ook de katholieke vereeniging Testaccio. In het begin ging alles ordely'.;, doch nadat men eenige straten was doorgetrokken, hielden de anti-katholieken eene betooging, waarby, onder allerlei uitingen, het Italiaansche vaandel ontplooid werd. Toen ontstond een groot tumult; de anti katholieken zongen het volkslied van Garibaldi en op het Pincio had een gevecht plaats, waarby het vaandel verscheurd werd. De politie trachtte tevergeefs de tegenbetoogers uiteen te dry ven. Deze laatsten echter slaagden er in den katholieken te beletten, hun krans neder te leggen. Vele personen werden gewond. Eenige uren later verscheen een andere optocht van omstreeks 1000 personen met 3 vaandels in de voornaamste straten en hield eene betooging voor de bureaux der liberale bladen. De kreet „Leve koning Humbert!" werd herhaaldelyk vernomen. Groot-Britannië. In de troonrede, waarmede het Parlement gisteren geopend is, wordt gezegd dat vóór de ontbinding van het Parlement de wetge vende maatregelen waren afgedaan en dat het dus niet noodig is, dat het Parlement biyft zitting houden in dit buitengewone seizoen. De hoop wordt uitgesproken dat, indien de Huizen in de volgende zitting weder bijeen komen, zy zullen voortgaan met het maken van nuttige en weldadige wetten. Anders wordt in de troonrede niets gezegd. Het Hoogerhuis heeft het adres in antwoord op de troonrede reeds aangenomen. Het Lagerhuis is tot a. s. Maandag uiteen gegaan. In den loop der beraadslaging verklaarde lord Salisbury zich er over te verwonderen, dat de hoofden dor oppositie hunne beginselen niet verdedigd hebben. Naar zyne meening zou in het volgend zittingjaar het Hooger huis het middelpunt zyn van allebelangryke handelingen; hy hoopte dat dit college met zyn gewoon beleid en overleg zyne gewichtige taak zou vervullen; dat het zich zou kanten tegen nieuwe leerstellingen, welke geen vasten grondslag hebben en waardoor de aandacht zou worden afgeleid van de groote beginselen, waarop het ryk rust. Alleen door eerbiediging dier beginselen kan de Staat zich met glans handhaven. De heer Asquith stelde als amendement voor, te verklaren dat vertrouwen van het Lagerhuis en het land in de regeering nood- zakelyk is en de tegenwoordige regeering dat vertrouwen niet bezit. De heer Burt ondersteunde dit amendement. De heer Goschen achtte het onmogeiyk, dat de oppositie het stilzwijgen zou bewaren omtrent het vraagstuk der Home rule. Hy betwistte de bewering, als zou dit vraagstuk de groote quaestie zyn geweest, welke aan het oordeel der kiezers was onderworpen. De unionisten waren alleszins in hun recht, wan neer zy de Home rule bekampten. De heer Mc. Carty bestreed de Iersche politiek der regeoring, omdat zy zich door voortdurende dwangmiddelen kenmerkt. Hy wenschte van de oppositie de verzekering te ontvangen dat, indien de voordracht betreffende de Home rule het Iersche volk aannemeiyk mocht voorkomen, de totstandkoming daarvan met kracht zou worden doorgezet Mocht zy door het Hoogerhuis verworpen worden, dan moest zy toch aan het hoofd der liberale be ginselen worden gehandhaafd. Hy wees op de noodzakelykbeid van een onderzoek ten opzichte van de verdreven pachters en de staatkundig veroordeelden. Hy hoopte dat de dwangwet afgeschaft en tot op hare afschaf fing geschorst zou worden. De heer John Redmund ondersteunde het amendement-Asquith, ten einde het tegenwoor dig kabinet tot aftreden te noodzaken. De heer Redmund wees op de noodzake- lykheid voor de liberale party om, wanneer zy aan het gezag komt, hare beloften ten opzichte van de Home rule te vervullen en de desbetreffende voordracht tot stand te brengen vóór alle andere, welke ten behoeve van Ierland gevraagd worden, aangezien het Parlement steeds de volledige controle heeft op de Iersche aangelegenheden. Hy vroeg insgelyks een onderzoek omtrent de verdreven pachters en de staatkundige gevangenen. De liberale party, zeide hy verder, kan rekenen op den voortdurenden steun der Parnellisten, indien zy hare beloften nakomt. De discussie werd daarop verdaagd. 31u.roli.lco. Volgens een telegram uit Tangor heeft een deel van het leger van den sultan Zon dag een aanval gedaan. Er zyn 60 opstan delingen gedood. De soldaten van den sultan leden geen verliezen. Volgens een later bericht is het leger van den sultan met 3000 versterkt en gekam peerd op een afstand van 3/4 myl van Tanger. Het beschikt over drie veldstukken en twee kanonnen van zwaar kaliber. De soldaten maken de straten der stad onveilig. Zy stelen alles wat zij grypen kunnen. Er hadden elk oogenblik schermutselingen plaats tu8schen de soldaten van den sultan en de opstandelingen. De vyandelykheden tusschen de Marok- kaansche troepen en de Anghera's zyn gis teren geschorst, maar zouden heden of "Woens dag hervat worden. Omtrent het Zondag geleverde gevecht meldt de „Times"' nog, dat 1500 soldaten van den sultan met twee stukken te halfdrie 's namiddags een aanval deden op de Anghera- heuvelen. De troepen weiden echter tot op drie myien van Tanger teruggeslagen. Drie uren na den eersten aanval rukte de cava lerie aan, maar werd eveneens teruggeslagen. Allen waren te zes uren in het kamp terug. De troepen hadden, volgens dit bericht, 15 man en 35 paarden verloren. Telegrammen. BUDA-PESTH, 8 Augustus. Eene vuurwerk- makery midden in de stad is in de lucht ge sprongen. Do directeur is gedood, zyne vrouw ernstig gewond. DUQUESNE, 8 Augustus. De werkstakers hebben in de mynen der Carnegie-maatschappy (Pennsylvania) den arbeid hervat. Dit resultaat zal een ongunstigen invloed hebben voor de werkstakers van Homestead. PARIJS, 8 Augustus. De onderhandelingen tusschen de Spaansche regeering en de Banque de Paris over eene leening van 50 millioen, zullen binnen 48 uren afgeloopen zyn. HAMBURG, 8 Augustus. De Senaat heeft den in- en doorvoer verboden van gebruikt linnengoed, kleederen, vederen, lompen, vruch ten, groenten, boter en weeke kaas uit Rusland. LONDEN, 8 Augustus. Het „Blauwe Boek" over Marokko is heden verschenen. De daarin opgenomen stukken bevestigen over het alge meen de reeds openbaar gemaakte berichten. Alleen blykt dat sir Evan Smith het tractaat niet verscheurd heeft, maar wel een stuk, dat hem op onregelmatige wyze was ter hand gesteld. In eene depecho van 18 April verklaart 6ir Evan Smith, dat Spanje, Italië, Duitsch land en Oostenryk het aan den 6ultan onder worpen tractaat hadden goedgekeurd. Eene depeche van lord Dufferin i. d. 23 Mei bevat de mededeeling, dat de Fransche minister Ribot het tractaat zou onderwerpen aan het onderzoek der departementen van buitenland- sche zaken en koophandel, en kennis zou geven van den uitslag van dat onderzoek. Lord Duf ferin vroeg den 9den Mei of het tractaat reeds onderzocht was. Ribot antwoordde dat dfc bepalingen hem onberispelyk voorkwamen, doch gewaagde tevens van de loopende ge ruchten, dat sir Evan Smith nog anderever- zoeken, dan in het tractaat voorkwamen, tot den sultan zou gericht hebben. Lord Dufferin gaf daarop aan Ribot de verzekering, dat die geruchten ongegrond waren. In eene latere depeche verklaarde sir Evan Smith, dat het tractaat volkomen wettig was, ofschoon de sultan na de onderteekening de volmacht aan zyne vertegenwoordigers ontnam. LONDEN, 9 Augustus. Uit San-Francisco is 20,000,000 dollars aan goud naar Nieuw- York verzonden, om het evenwicht te her stellen, dat ten gevolge van de jongste ver zendingen naar Europa verstoord was. LEIDEN» 9 Augustus. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 18.5° C. 65.3° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 19.5° C. 07.1° F.'s middags om 12 uren 20"> C. 68° F.; 's namiddags 4 ureD 18 5° C. 65.3° F. In plaats van den gepensionneerden militairen apotheker Henstedt zal het onder- wys aan de pharmaceutische kweek9lingen, die te Utrecht voor ryksrekening tot militair apotheker worden opgeleid, gegeven worden door den aldaar geplaatsten lsten luitenant van dien diensttak Yerlaan. De 2de luitenant der artillerie J. R. Van der Moer en de 2de luitenant-kwartiermeester A. H. Scheepens hebben verplaatsing by het Indisch leger aangevraagd. H. M. de Koningin van Saksen, die ongeveer eene maand te Scheveningen ver toefde, heeft heden die badplaats verlaten en is des ochtends per Holl. Spoor van kwart voor negenen van Den Haag naar Brussel vertrokken. H. M. werd vanwege het Duitsche gezantschap aan het station uitgeleide gedaan. Do Commissaris der Koningin in Overysel, de heer Geertsema, vertoeft met verlof in de residentie. Als Hofdame behoort ook nog tot het gevolg van do thans te Scheveningen ver toevende aartshertogin Maria Josepha van Oostenryk, gravin Festeticz. Zondag bezochten 4643 betalende personen de Sporttentoonstelling te Scheveningen. Van 31 Juli tot 7 Aug. zyn door de tourniquets 42,838 personen gegaan; totaal sedert de opening (1 Juni) 286,718. Door de heeren Bos c. s. te Amsterdam is concessie aangevraagd voor don aanleg van eene stoom- of electrische tramlyn van Nieuwer- Amstel (Amsteldyk) langs den Amstel via Ouderkerk tot Uithoorn en terug, tot vervoer van passagiers en goederen. Door de arr.-rechtbank te Tiel is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lyst van aanbeveling: mr. N. Van Hasselt, substituut-griffier by gemelde recht bank; mr. I. W. Losecaat Vermeer, rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten, en mr. D. Wesseling, kantonrechter te Heusden. 4 Marktberichten. Bodegrave, 9 Aug. Aangeroerd 243 wagens Kaas, 14737 stuks, wegende 65987 KG. Prya lete soort Goudsche 25.a 27.50, zwaardere 2de soort 23.a 24.50; hieronder 28 wagens Derbykaas, prjjs lste soort/"26.a f 27.50, 2desoort/"24.— a 25 50. 29 wagens Edammer Kaas: prjjs lste soort 29. a 80.50, 2de soort 25.a 26.50, commissie wagens Leidsohe Kaas :fhet sohip- pond. Handel matig. Aangevoerd paard, hitten, schapen, lammeren, varkens en 37 biggen. De pryzon waren als volgt: Paarden a hitten a schapen a flammeren a biggen 6 a ƒ10.—. Schiedam, 9 Aug. Moutwijn ƒ8.—. Jenever 12, id. Amst. proef 13.50, Spoeling, commissie Rotterdam) 8 Aug. Op de veemarkt waren giste ren aangevoerd: 122 runderen, 146 vette- en graskal- veren, 169G schapen, 512 varkens, bok, nuchtere kalveren, biggen, paarden. De prijzen van het vee waren als volgt: runderen lste qual. 37 a 38 o., 2de qnal. 35 a 36 c.. 3de quaL 32 a 33 c.; vette kalveren 1ste qnal. 43 a 45 o., 2de qual. 39 a 41 c.schapen lste qnal. 27 Vs 30 c.. 2de qual. 25 a 271/9 c-. varkens lste qual 26 a 261/) o., 2de qnal. 25 a 261/9 c., 3de qual. 24Va 25 c., Londensche a c., alles per 1/3 KG. Nnchtoro Kalveren a (slacht), dito (fok) tot biggen tot .—.paarden/tot per stuk. Lamsvleeech Handel willig. Rotterdam) 8 Augustus. De aanvoer van Inland- sche artikelen bestond heden hoofdzakelijk uit Tarwe, Gerst en Koolzaad. Tegen volgende week wordt ook Nieuwe Rogge en Erwten verwacht. Van Inland8che Witto Tarwe gaat de qualiteit achteiuit on maakt dit de koopers zeer terughou dend. Ofschoon en détail nagenoeg vorige prijzen werden besteed, moest men dikwijle, om geheel te konnen opruimen, zich eenige verlaging getroosten. Canada, weinig aangeboden, bleef vorige prfizen waard. VI. en Zeeuweche, do beste ƒ8.ƒ8.20 tot 8.40 dito dito middelb. „6.25, «6.70 7.20 Flakk. en Overm., de beste 7.76, 8.8.20 dito dito middelb. 6.6 30 6.60 Mindere en geringe soorten „4.40, „4.80 5.26 CanadaC.6.40 6.70 Voorte werd verkocht per 100 Ko Goede qnal. Witte van 8.60 tot 9.25 Betere dito „9.50 9.75 Mindere dito „7.50 8.25 Inlandsche Roode Tarwe werd niet aangebodon anders dan van inferieure qualitoit. Bnitenlaudsche Tarwe word in do Witte soorten onveranderd gedetailleerd. Overigens werd weinig van passende qualiteit aangeboden. Goede Boort ferm prijshoudend. Inlandsche Rogge was meestal van onvoldoende qualiteit, die zeer moeilijk te plaateeD was Zeeuwsche en VI., n. qual., ƒ6.10, ƒ6.60 tot 6.90 Ovcrm. en N.-Brab., „5.—, „5.30 „6.90 Geringere soorten 4.30 4.70 Buitenlandsche Rogge werd weder weinig gezocht. De loco-voorraad is kleinnochtans was men alge meen zeer tot verkoopeo genegen. Van Boekweit werd Amenkaansche op f182 a 190 en Fransche op f 165 a ƒ170 gehouden. On- frisscho ƒ144 a 155. Boekweitgrottou alleea Middel a&Dgeboden, die geene attentie vond. Van Gerst was de qualiteit minder dan vorige weok. Jarige Chevalier- komt weinig meor VOOt. Nieuwe VI. en Zeeuwsche Winter- van f 4.60 tot f 5.20 Overm. en Flakk. 4.30 5. Afw. en mindere soorten 8.75 4. VI., Z. en Flakk. Zomer- 4.25 4.75 Mindere qualiteit. Jarige Winter of Zomer, n. qual. 3 50 4.40 Chovalicr-„4.60 5.70 Nieuwe Winter- werd ook verkocht van ƒ7.35 tot ƒ8.per 100 Kilo, geringere qualiteit daaronder. Buitenlandsche Gerst onveranderd. Haver ging langzaam van de hand. Buitenlandsche schaars en vaBtcr. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ4.tot 4.50 Zeeuwsche en andore inl. Voers. „3.50 „3.75 Lichtere dito dito 3.3.25 Geringere soorton Voorts per 100 Kilo: Inlandsche Voerf 7,50 tot /"7.80 betere8. Libau7.75 Big» Spelt niet getoond. PaardenbooneD kwamen by na niet voor. Duivonboonen f C.90 tot 7.50. Bchapenboonen f 6.25 tot 6.90. Van Bruine- en Wittoboonen is de aanvoer te gering, om die te Doteeren. Blauwe Erwten. Reeds waren enkoio partytjes Niouwe aan do markt. Volgenden Maandag zal daar van moer aanvoer zijn. Schokkers zoDdor aanvoer. Buit. Voer-Erwton nog even stil. De boste ƒ6.30 tot 6.75 mindere 6tot 6.20. Maïs. Bonte Amcrikaanecheƒ6.80 a 6.85 dito van mindere qnal. 6.50 6.60 Foxanian6.20 6.30 ditouit stoomboot Cinq&Dtlno6.70 Odessa6.20 Koolzaad. De aanvoer werd geheel verkocht. Het beste 8.60 a ƒ8.80 en minder droge qualiteit van 8.25 tot ƒ8.50. Lijnzaad onveranderd. Hennepzaad vau f 7.75 tot 9.25. Kaoariezaad 60 ceDte boogcr. Het beste 8.75 tot ƒ9.middcl-qualiteit ƒ8.— tot 8.25 en geringere soorten ƒ7.tot /"7,75. Publieke Veilingen: De geannonceerde 25 LastWestcrn-Rogge en 25 Last Voer Erwten werden opgehouden. Alkliiaur, 8 Aug. Aangevoerd: 13 RunderoD ƒ230 a 2G0; IOC v-.tte kalveren ƒ0.75 a ƒ0 85; 29 Duchtiro id. ƒ7 a ƒ10; 161 schapen 12 a ƒ21; 192 vette varke^e ƒ0.44 a f 58; 80 magere id. 16 a 20.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3