lste kl. B. De Groot en J. E. Sickens; tot luit. ter zee lste kl., de luits. 2de kl. S. Woldringh en M. "W. L. Olivier; tot luit. 2de kl., de adelborsten lste kl. G. F. Noordhoek Hegt en A. W. Tirion. Pensioen verleend aanH. Remminga, comm. lste kl. by's Ryks belastingen, ƒ616; H. F. C. Stapel, id., ƒ422 en J. S. Appelboom, verifi cateur by 's Ryks belastingen, ƒ628. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot offic. van gez. lste kl., de id. 2de kl. J. De Haan, van dat personeel. De heer H. Rademacher, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. by het pers. van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuwe. JM o t de reddingstoestellen, ex- «tincteurs, enz. der brandweer alhier zal morgen namiddag om halfzeven weer eene oefening gehouden worden, thans aan het Heilige Geest- of Arme "Wees- en Kinderhuis op de Hoog- landsche Kerkgracht. Tegen een fabrikant alhieris proces verbaal opgemaakt wegens verzuimde kennisgeving aan den burgemeester van een in z\jne fabriek plaats gehad hebbend ongeluk en zulks in verband met artikel 15 der Arbeidswet. Te ongeveer halfacht gisteravond waren drie jeugdige knapen in de Haven aan het varen. Ter hoogte van eene der bruggen gekomon, gingen de jongens aan het schom melen, met het gevolg dat één hunner over boord sloeg. Een voorbijganger, het gevaar ziende, waarin de jongen verkeerde, begaf zich te water en haalde den drenkeling op het droge. Omtrent het gisteren vermelde ongeluk met den machinist M. van de IJsel- stoomtram, meldt men ons dat dit niet te Voorschoten, maar to Wassenaar is geschied. Het ongeval is gekomen door het smeren van de onderdeelen der machine. Toen nu de machine iets vooruit moest, kon de machinist or niet spoedig genoeg onder vandaan komen, •zoodat hy beklemd raakte tusschen de machine en den grond. Men heeft toen den man er onder uit moeten graven, want met kelder winden konden de helpers niets uitrichten. 'Toen de man er eenmaal onder uit was, is h\) binnengedragen by mejuffrouw de wed. Nell en na verbonden te zyn door de genees kundigen Doutz en Van Praag per rytuig naar Leiden vervoerd. Dat het met de controle op onzo spoorwegen niet bepaald is, zooals 't behoort, blykt ook uit het volgende: In de vorige week reisde iemand uit Leiden naar Leeuwarden, via Enkhuizen, zonder dat zyn plaatsbewys ook maar eene enkele maal werd nagezien op dien ganschen tocht. Noch op de Hollandsche iyn, noch op Staatsspoor of Spoorboot scheen men het dus noodig te achten zich te over tuigen, of de reizigers van deugdelyke biljetten waren voorzien. Uit Scheveningen is het bericht ontvangen, dat de gebroeders De Rooy, te Waddings veen, voor de inzending van schaatsen op de Sporttentoonstelling met de gouden medaille zyn bekroond. Een der arbeiders van den heer V. d. T., te Waddingsveen, is hoogst ernstig gewond door den slag van een paard. Nog is te K a t w y k aan Zee van •de lste reis ter haringvisschery aangekomen K W 48, „De Hoop," sch. J. Van Duivenbodon, reeder D. Ouwehand Dzn., met 295 kantjes volle, 40 kantjes maatjes-en 15 ton steurharing. In de vorige week werden te Katwyk ■$500 kantjes pekel- en 200 ton steurharing aangebracht. Enkele dor te Noordwyk aan Zee thuisbehoorende schuiten liepen in Vlaar- dingen binnen en zonden hare steurharing naar Noordwyk ten verkoop. Er werd betaald ex „Corns. Jacob" ƒ5, ex „Johanna Adriana", ƒ0.50, ex „Eben Haözer" 6.70, ex „Helena Johanna" ƒ9.50 per kantje. Pekelharing bleef to Vlaardingen. Sommige onzer govangenissen, ook de Haagsche, schynen weder overvol te zyn. Er zyn reods pogingen aangewend om van Den Haag gevangenen naar elders te verplaatsen, zolfs naar Maastricht. Daar echter is allerminst plaats, zoodat men zelfs een aantal manlyke gevangenen naar de vrouwen- afdoeling heeft moeten overbrengen. De diefstallen, welke nog steeds in noordelyk Haarlemmermeer gepleegd wor den, doden.eenige burgers besluiten, zelf des nachts de wacht te houden; in een der jongste nachten is door hen een verdacht persoon, te Amsterdam woonachtig, aange houden en aan de politie overgeleverd. Een Duitscher, die gisternacht, omstreeks 1 uur, in eenigszins opgewon den stemming het café met damesbediening „Europa," gelegen in den Nes tegenover „De Brakke Grond," te Amsterdam, verliet, schynt met den 29-jarigen portier van dat „hotel", gewooniyk genaamd „Pietje Puk," twist te hebben gekregen. Eensklaps haalde de Duit scher eene revolvor uit den zak, mikte en trok af, maar Pietje was hem te vlug af, bukto en de kogel vloog over hem heen. Een tweede schot, in de Wyde Lombardsteeg ge lost, trof evenmin, doch Piet viel, toen hy zyn aanvaller wilde grypen, met dezen tegen de straatstoenen, waardoor hy een hoofdwonde bekwam. In het Binnen-Gasthuis werd de man verbonden. De Duitscher word, na hevig verzet, door een viertal politie-agenten naar het bureel St.-Pietershal in arrest gebracht. In den beginne wilde hy niet zeggen wie hy was en waar hy woonde, doch later gaf hy op chef te zyn aan de Deli-brouwery. Gistermorgen is hy door don officier van justitie gehoord. De toestand van den gewonde is niet buiten gevaar. De in beslag genomen revolver was met nog vier scherpe patronen geladen. Omtrent den vyf weken ge leden te Amsterdam plaats gehad hebben den diefstal, waarvan thans de daders zyn ontdekt, kan worden medegedeeld dat deze gepleegd werd by eene 74-jarige weduwe, stief grootmoeder van een der daders, wonende op de Rozengracht, onder omstandigheden, welke niet voor beschrijving vatbaar zyn. Het ontvreemde bestond uit effecten, coupons, geld en geldswaardige papieren, eon en ander ge borgen in eene trommel. De eersten zyn teruggegeven, daar de ont vreemding spoedig ontdekt werdvan de Jaat- sten slechts een gedeelte. Tot dusver werd in de Hilversumsche Vaart, waar de trommel volgens verklaring in bet water werd gewor pen, vergeefs gedregd. Zondag-namiddag, ongeveer kwart voor zessen, is te Utrecht een hevige brand uitgebroken in twee hooibergen, gelegen aan den Wittevrouwen-Singel naby den Kleinen Singel en toebehoorende aan den heer v. H., koopman in hooi, stroo, enz. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt hooibroeiing. Het vuur werd na langdurigen arbeid be dwongen. Het verbrande is by de Tielsche brand waarborg- m aatschappy verzekerd Een 12-jarige knaap werd door eene der brandspuiten, op weg naar den brand op den Singel, overroden. Door eenige heeren in de sociëteit van het park „Tivoli" ingedragen, werd hy daarna per rytuig naar huis gebracht. In het „Nieuwsbl. v. Ned." is een verslag opgenomen van eene meeting teFin- sterwolde, waar ook Geel als spreker optrad. Vóór hij don katheder betrad, bood de voor zitter hem namens de afdoeling Finsterwolde van den sociaal-democratischen bond eene parapluie ten geschenke aan. Hierop nam Geel het woord, vertelde dat hy zyno invryheid- stelling aan de arbeiders had te danken, dat hy verbaasd was over den omvang, dien de arbeidersbeweging genomen had, en zeide toen, volgens den verslaggever: „hoo goed eene krachtige vereeniging ook zy, men ver- gete niet, dat daarby wapens behooren en niet van die kleine, b. v. revolvers, waarmee ik, jammer genoeg, nog misschoot; neen, wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs do gelederen van soldaton uiteen kan doen spatten." Broedermoord! Zondagmorgen werd te Apeldoorn oen treurig drama af gespeeld. Twee broeders, Do Gr. genaamd, de oudste 25, de andere 18 jaren tellende, hadden al vroeg te veel gedronken en kregen daardoor twist, welke zóó hoog liep, dat de oudste broer zyn jongeren broer met een mes een stoot gaf, zoodat hy kort daarop den geest gaf. Zondagmiddag arriveerde de officier van justitie uit Zutfen om een voorloopig onder zoek in te stellen en lykschouwing te doen. De dader bevindt zich in arrest en wqrd gisteren naar Zutfen overgebracht. Omtrent dezen moord wordt nader het volgende gemeld: De beide broeders G. en H. De Gr. kregen om eene kleinigheid ruzie. De oudste G., die nog onder den invloed van sterken drank verkeerde, pakte zyn broeder by de keel en gaf hem eenige klappen. De vader, dit hoorende, vermaande G. om zyn broeder niet te slaan, doch werd door G. ook bedreigd en achtervolgd; H., die bang was dat zyn broeder weder in huis zoude komen en wetende, dat hy, beschonken zynde, graag een mes gebruikte, nam een op tafel liggend mes weg, waarmede hy naar buiten ging. Daar werd hy opnieuw door G. aangegrepen en by de nu volgende worsteling bekwam G. eene zeer gevaarlyke wonde in den rug. De onmiddellyk ontboden geneesheer vermocht geene hulp meer te verloênenna oen halfuur was G. een ïyk. Volgens H. is het wel mogelyk, dathyby de worsteling zyn broeder verwond heeft, doch volstrekt niet met opzet. Hdie op last van den burgemeester in arrest genomen was, is later op last der justitie weder in vryheid gesteld. Men meldt uit Kaatsheuvel van 8 Augustus aan de „Noord-Br. Omtrent den toestand alhier valt weinSg byzonders te vermelden. Het blyft gelukkig rustig. Betoont nog deze of gene boer eenige onverschilligheid by het binnenhalen der tiend, dan worden dadelyk de noodzakelyke gepaste maatregelen genomen en hebben er geene ornstige incidenten meer plaats. In de Heistraat had eene vergadering plaats van ontevredenen. Zekere v. O. hield eene rede over de tienden. Te 10 uren werd door den kastelein de zaal ontruimd. Er waren socialistische blaadjes in omloop. Eenigen zongen na het ontruimen der zaal „Wien Neerlandsch Bloed," terwyl zy de marechaussees op steenwojpen onthaalden. Alles liep verdor gewoon af. Zaterdag, in don laten avond, zyn de alhier tydelyk gestationneerde marechaussees naar Kapelle opgerukt, alwaar ernstige ongere geldheden hebben plaats gehad voor het huis van notaris Middelkoop. Het volk werd met de paarden uiteengedreven, waardoor enkelen in de nabygelegen vaart geraakten. Men vond in den tuin van den notaris eene roode broek, aan een stok gebonden. Op twee plaatsen is de tiend nog gestolen. Een streng onderzoek is ingesteld. De nacht liep verder rustig af. Te Wieringerwaard is door den waarnemenden districts-veearts rotkreupel geconstateerd. Te Tilburg is gisternacht een moord gepleegd op den 23 jarigen fabrieks arbeider C. v. H. Het lyk is gevonden op een weiland bij zyne woning in de wyk Oerle. De marechaussees zyn op het bericht dadelyk ter plaatse verschenen en hebben den vermoedelyken dader, zekeren B., ge arresteerd. Zaterdag-nacht ontstond te Kam pen brand in een gebouw, waarin de tabaks- kervery van den heer N. J. Stibbe wordt uitgeoefend. De brandweer slaagde er in by- tyds do vlammen te blusschen. Dak en zolder zyn byna geheel door den brand vernield, evenals een groote voorraad tabak. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Aan de Ryks- en gemeentely k e politie te Loosdrecht is het gelukt de daders te ontdekken van een ruim eene maand ge leden te Amsterdam gepleogden diefstal van effecten en geld, onder bezwarende omstandig heden. Reeds werden de daders tot bekentenis gebracht. Het EngelsGhe tydschrift „The Graphic" heeft weer iets byzonders gegeven. Het biedt zyn lezers op één vel papier, aan ééne zyde bedrukt, de portretten aan van de onlangs gekozen 605 leden van het Engelsche Parlement. De portretten zyn uitgevoerd in phototypie (zink) en zeer duidelyk. Het vel papier heeft eene oppervlakte van 0.77 by 1.24 meter. De gereproduceerde afbeeldingen zyn verdeeld in 14 strooken, waarvan elk eene hoogte heeft van 17'/2 millimeter. Het geheel vormt met de verschillende gelaats uitdrukkingen eene bezichtigingswaardige collectie volksvertegenwoordigers. De uitbarsting van de Etna was Zondag iets minder. De bisschop van Toligno (Perugia) is in een eerste-klasse wagen van een uit Florence komenden trein vermoord gevonden. Een verdacht persoon moet in hechtenis ge nomen zyn. Een verschrikkelijk spoorweg ongeluk heeft op de lyn van den Staatsspoor weg tusschen de stations Grandjean en Faille- bourg plaats gehad. De sneltrein van Parys, welke te 6 uren te Bordeaux aankomt, is gederailleerd. De I machinist en de hoofdconducteur zyn gedood. i De stoker is ernstig gekwetst. Er zyn ook verscheiden roizigers gedood of gekwest, ter wyl do materiëele schade buitengewoon groot is. De restauratiewagen is geheol vernield. Een aanslag is gepleegd op het hotel „Het wapen van Pigotl", to Pathskeal, by Limerick. Eene blikken doos met petroleum waaraan eene lont verbonden was, was naby den muur geplaatst en ontplofte met een he- vigen slag in den vroegen ochtend. De eige- naar van het hotel had ijverig deelgenomen aan de jongste verkiezingsbeweging. De cholera breidt zich in Perzië uit. Te Tabriz komen wekelyks 100 gevallen voor; in de Jodenwyk van Teheran per dag 15 tot 30 gevallen mot doodelyken afloop. De bevolking vlcuht naar de bergen. De priesters uit Astrabad hadden het ver- schynen der cholera toegeschreven aan den verkoop van alkoholische dranken. Naar aan leiding daarvan heeft de bevolking de drank huizon geplunderd en de koopwaar vernield van Armenische kooplieden, die tot Russische nationaliteit behoorden. De Russische consul vroeg telegraphisch hulp, waarop 25 kozakken gezonden werden om het consulaat te beschermen. Eene Russi sche kanonneerboot is in de buurt van Astra bad aangekomen. De Russische legatie te Teheran heeft voldoening doen vragen. De epidemie woedt hevig in de dorpen van het district Yezd en nadert Kashan. Uit Rusland wordt gemeld dat de regeering krasse maatregelen neemt tegen hen, die door het verspreidon van valscbe geruchten de bevolking ophitsen. Zoo werden to Nischni— Novogorod een paar boeren gegeeseld, die ver telden dat de choleralyders lerend werden be graven. Toch hadden o. a. te Makorovka nieuwe woelingen plaats. Evenals by de standjes in andere plaatsen werden ook hier de gasthuizen bestormd. Uit St.-Petersburg werd gisteren aan de „Indép. beige" getelegrafeerdDe openbare meening is smartelyk getroffen door een ge val van cholera met doodelyken afloop, dat gisteren hier is voorgekomen. "Verscheidene winkels zyn gesloten en vele mensehen ver laten de stad. De politie noodigt de inwoners uit bedaard te blyven en verordent voor zorgsmaatregelen. BECLANE». KLEINE BESPARINGEN. Tegenwoordig bestaat er geene moeilykheid met het plaatsen van het geld, dat men van dag tot dag en van maand tot maand ter zyde legt. Onze vaders en moeders stelden zich tevreden met de brandkast voor hunne bank, of met gewooniyk min of meer vernuf tige bergplaatsen. Hunne steeds toenemende besparingen vormden slechts een dood, wer keloos, niets voortbrengend kapitaal, waarvan de waarde zelfs zyn eigenaar een voort- durenden schrik aanjoeg. Ook waren diegenen, die hun spaargeld waagden aan onzekere speculaties, welke verbazende profijten be loofden, niet zoozeer te blamen. Thans heeft men slechts de moeilykheid eene keuze te maken tusschen de talryke goldelyke ge stichten, waar men kleine en groote sommen in vollen waarborg en met volle zekerheid van profijt kan vastzetten. De eenige vraag is hoe men sparen moet. Ontberingen en opofferingen ter zyde stellende, is er geene betere manier om te sparen dan goede zorg voor het lichaam te dragen. Want dit laat ons toe regelmatig te werken en, wat zooveel waard is, het belet het verkwisten van ons gewonnen geld in 's dokters behandelingen en medicynen, die dikwyls meer kosten dan al het geld, dat eene familie gedurende jaren heeft kunnen besparen. Een voorbeeld zal vol doende zynMynheer H. F. VAN KOEZANT, Ryswykscheweg 256, 's-Gravenhage„Ik kan U niet in het openbaar myn innigen dank betuigenzoo neem ik toevlucht tot het papier om U van myn oprechten, welgemeenden dank te verzekeren voor Sequaii's Olie en Prairie- Bloem, die my het gebruik myner leden hebben teruggegeven. Dat die dank welge meend is, kunt U opmaken uit het feit, dat ik na acht jaren lyden hopeloos was ooit weer te zullen herstellen, te meer, omdat verschillende geneeskundigen, wier hulp ik had ingeroepen, my niet konden helpen, maar zich wel lieten betalen." 4914 44 BUITENLAND, Frankrijk. De opbrengst der belastingen en indirecte I inkomsten in de afgeloopen maand Juli was l

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2