Van de haringvisschery zyn te Katwyk aan Zee aangekomenKW 23 „Adriana", sch. A. Den Haas, roeder F. E. Meerburg, mot 220 kantjes volle en GO kantjes maatjesharing; KW 40 „Mr. De Savornin Lohmam", sch. T Guyt, reedor A. Van Roon, 280 kantjes volle, 60 kantjes maatjes- en 70 ton steurharingKW 70 „De twee Gezusters", sch. H. Plug, reoder J. Schoonenberg, 260 kantjes volle en 32 kantjes maatjesharing; KW 68 „Op hoop van zegen", sch. Jb. Van Duyn, reeder J. Van Holst, 247 kantjes volle en 68 kantjes maatjesharing; KW 51 „Dirk Bastiaan", sch. H. Haasnoot, reedor B. Parle- vlict, 293 kantjes volle, 34 kantjes maatjes- en 40 ton steurharing. Eene Zandvoortsche schuit besomde f 42.70 38 kt. tongen en 4 kl. grietjes f 12.40, schol f 4.85, keu f 2.05, schar f 5.50 per mand. 112 kantjes steurharing f 4.35 4.70 per kantje zonder ton. Voor de verbreeding van den spoorweg by het station Gouda ten behoeve van het medegebruik door do Hollandsche IJzeron-Spoorweg-Maatschappy, zyn dezer da- -:gen eenige treinen zand gestort op den spoor wegberm in de richting naar de brug over de Gouwe. De slappe grond te dier plaatse is oorzaak geweest, dat nagenoeg al dat zand in don grond verzonken is, mot het gevolg dat de bermsloot over eene niet onbeduidende lengte verstopt is geworden. Er bestaan plannen om de „Prins- Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee ander maal te vergrooton, waardoor een 80-tal plaat sen beschikbaar zou komen. Thans worden er ruim 100 oude zeelieden verpleegd. Do hoeren mrs. Viruly Verbrugge en Modderman, rechter en sub.-officier van justitie te Rotterdam, hebben zich, vergezeld van een geneesheer, naar Maassluis begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar do oorzaken van het by ongeluk doodschieten van den 18 jarigen visscher W. Zaterdag hadden de internationale wielerwedstrijden om het kampioenschap van het vasteland op de wielerbaan te Arnhem plaats. Den vorigen avond, dus Vrydags, te 10 u. 43 m., kwamen de wielrijders uit het buiten land, waaronder eon 30-tal ledon van do Engel- scho wielrydersvereoniglng „Catford C.-C.", 4 Duitschers en eenige Franschen, Belgen en Schotten te Arnhem aan. Zy werden foes'oiyk ontvangen aan het Geldersch-Overyselsch wielrijders-clublokaal. Zoowel bij hunne aankomst als gedurende hun verblyf in dit lokaal werd door den heer H. B. Goettscb, te Arnhem, vuurwerk ont stoken. Zy werden verwelkomd door den heer D. Fockema, in do Engelsche taal. Daarna sprak de heer J. C. Burkens, 1ste socretaris van den Alg. Ned. Wiolrydersbond, hen aan in de Duitsche taal, waarna den wielrijders de eerewyn werd aangeboden. De wedstrijden namen Zaterdag een aanvang te 2 uren. Zij worden geopend door een wedstrijd op veilighoidswielors van meet, open voor hen, -die vóór 1 Januari 1892 nooit een prys hadden gewonnen op do baan. De 18 wielrijders reden in 2 afdeolingen. fn den beslissings-wedstrijd wonnon de hetren J. Feith, van Amsterdam, in 3 min. 24k/s sec., de verguld-zilveren medaille, N. Stap, van Bussum, in 3 m. 25V5 sec., do zilv. mod., en J. P. Van Hoorn, van Leerdam, de bronzen med. De afstand b9droog 1609 meter. Record was 2 m. 32'/s sec. No. 2 was de internationale wedstrijd van meet op den driewieler, om het kampioen schap van het vasteland. Afstand 5000 M. Winner was de heer M. Adler, van Am sterdam, in 10 m. 7 sec. Hy verdiende de gouden herinnerings-medaille en den titel van kampioen voor het vasteland. Aan dezen eorsten prys was ook verbonden eenzilvoren beker, welke het eigendom van den rijder wordt, als hy hem twoemaal achter elkander, of driemaal in het geheel heeft gewonnen. In 1888 werd deze gewonnen door den heer fl. F. H. Van Leeuwen, to Leipzig; in 1889 door den heer W. G. H. Bramson, te Londen in 1890 door don heer K. N. graaf Stadnicki, te Dutilin, en in 1891 door den heer P. W. Scheltema-Beduin, te Londen. Hierna volgde een kampwedstryd tusschen loden van de Catford Cycling-club en loden van den Algem. Nederl. Wielrycers-bond. In do eerste afdeeling wonnen de heeren li. Raland. te Deventer, en W. .T. Rademaker, te Schoveningenin do 2do afd. deheeron A. E. Good, to Londen, en R. G. Merry, teLon den. on in do 3.1e afdeeling de heeren C. A. Koning, te Rotterdam, en de heer P. W. Scheltema-Beduin. De Engelsche rijders wer den dus geslagen door onze landgenooten. In den internationalen wedstrijd op den hoogen tweewieler, afstand 2000 meter, record 3 min. 233/- s., won de heer R. Protin, van Luik, in 3 min. 17k/3 sec. Hy verbeterde du3 den besten tyd over dezen afstand. Na hem volgden J. J. Ott Bultman, van Haarlemmermeer, en H. J. Wolter, van Amersfoort. Veel publiek woonde deze en de volgende dien dag gehouden wedstrijden by. Gisteren hadden de laatste der door den Alg. Ned. Wielrijdersbond uitgeschreven wieler wedstrijden op do baan te Arnhem plaats. Des morgens Hot zich het weder niet zeer gunstig aanzien, maar te 1 uur, toen do wodstryden begonnen, klaarde de lucht op. Duizendon belangstellenden woonden de bo- langrykste races, welke dit jaar op het vaste land van Europa plaats hadden, by. De gemeenteraad van Groesbeek heeft den geneesheer J. C. Stoltz met alge- meene stommen ontslagen als gemeente geneesheer, wegens zyne handelingen by het ontstaan en heerschen der pokziekte en ver- waarloozing der patiënten, tot de behoeftige klasse bohoorende. Verschillende feiten werden in die vergadering daaromtrent medegedeeld. Uit het door den voorzitter gedane verslag omtrent de geheerscht hebbende pokken epidemie bleek, dat in het geheel waren aan gegeven als aangetast 98 personen, waarvan 19 overleden. 60 onteigeningen en vernieti gingen van voorwerpen, die met de lyders aan die ziekte in aanraking waren geweest, werden er gedaan, tot een totaal bedrag van f 1576.13. Op den 3den dezer werden de 2 laatste woningen, waarin de ziekte voorkwam, ontsmet, zoodat do epidemie gelukkig weer tot de geschiedenis behoort. ArnhCt.) Hot Hof van La Manche heeft eene jonge vrouw, die haar kindje van 10 maanden lovend had begraven, nadat zy een kwartier lang tevergeefs trachtte het kind te worgen, veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. To Koblenz hoeft een in hechtenis genomen 23 jarig daglooner bekend, dat hy een veertiental branden, welke in den laatsten tyd te LïUtzel-Koblonz plaats grepen, heeft aangestoken. Do eenige reden, die hy opgaf, was: zyn genoegen in het zien van groote vlammen, en dit was opgewekt door lectuur. KOLONIËN. BATAVIA, 2-8 Juli. Vyf personen verbrand te Solo. Nog nooit, zoo scbryft „De Vorstenlanden," hebben wij hier een brand gehad, waarby het verlies van zooveel menschenlevens te betreuren is geweest als by dien van 27 Juni in do kam pong Ngangottan, achter de slachteryen van de heeren Straub en Galestien. De brand ontstond in eene dor kamers van de door ongeveer 30 tjina klontongs be woonde bygebouwen van den Chinees Tjook Sien, door het omvallon van een lampje, waarby een Chinees lag te schuiven. Hetzy dat de baba door het opium beneveld was of op het zien van het vuur, dat de gordynen van het bed reeds had aangetast, niet recht meer by zyne positieve was, hy maakte geen alarm, zoodat hy en zynehuis- genooteü, bestaande uit twee vrouwen en twee kinderen, in minder dan geen tyd door do vlammen waren omringd. Naar wy vernemen, heeft vooral de korpo raal Drayer van het garnizoen te Solo zich verdienstelijk gemaakt door te trachten die ongelukkigen te redden, te laat echter, want vier waren reeds in do vlammen omgoko- kon. Drayers edele pogingen werden bekroond met het redden van een der kinderen, dat echter zóó met brandwonden was overdekt, dat het in het hospitaal is overleden. Het was ongeveer 10 uren, toen het brand- signaal werd geslagen. De autoriteiten en eon paar brandspuiten kwamen spoedig opda gen, maar men kon weinig meer uitvoeren dan eenige Javaansche woningen omverhalen. In het geheel zyn 14 huizen verbrand en word de schade op fö000 geschat. Minahassa-onderzoek. Ofschoon, naar ons wordt bericht, de heor Gallois by zyn onder zoek het mogelyke gedaan heeft om het be stuur to sparen, moet hy, na zyn bezoek aan de afdeeling Kema, toch hebben verklaard dat aldaar zooveel rechtmatige grieven van de bevolking aan het licht waren gekomen, dat het niet wel mogolyk wezen zou den resident Stakman te handhaven. Dat zou dan toch, dunkt ons, na al wat over de wyze, waarop de enquête is gehouden, aan het licht kwam, geene collectie kleinig heden moeten wozen! {Bat. Nbl.) De Indische bladen bevatten thans om trent do ramp, welke Groot-Sangi door do uitbarsting van den Goonoong Awoe heeft getroffen, uitvoerige mededeelingen, welke de vroeger door ons vermelde particuliere be richten niet alleen bevestigen, maar zelfs een nog treuriger tooneel er van beschrijven. Evenals in Nederland, hebben ook in Indiö zich commissiön gevormd tot het inzamelen van bydragen voor de arme, grootendeels christen-bevolking, die zoo ontzettend door do ramp heeft geleden. De civiel-geneeshoer te Laboean-Deli, dr. B. Hagen, heeft ontslag uit zyne betrek king gevraagd. Redding van schipbreukelingen. Zater dagavond arriveerde te Batavia de „Paknam- Koeteij" van Koetei, behalve eene lading steen kolen, drie schipbreukelingen medebrengende. Deze ODgelukkigen, inlandsche visschers van Paré Paré (Celebes), hadden in een kleine vlerk- prauw zes en twintig dagen op zee rondge zwalkt, de laatste 16 dagen, toen hun proviand op was, levende van regenwater, dat zy af en toe opvingen, en van gevangen vliegende visch. De 1ste stuurman Rol ufs ontdekte hen ter hoogte van het eiland Bawéan, ongeveer een 460 mylen van den vasten wal, zoodat doze menschen aan hem en aan den gezag voerder Jens hun leven te danken hebben. Den 29sten Juni des ochtends keerde te Soerabaia lek uit zee terug het Ned. s. s. „Resident Broers", kapitein W. Kemnish; nadat gonoemd stoomschip het anker had laten vallen, sprong met een geweldigenjslag de stoomketel uitéén, waardoor drie inlandsche vuurstokers ernstig verwond worden (ver brand.) De hulp van den officier van gezondheid van Hr. Ms. „Bromo" werd ingeroepen, doch, zoo meldt het „Soerab. Hand.," niettegen staande alle mogelyke moeite, welke die ge neesheer aanwendde om die ongelukkigen in hot leven te houden, overleden twee er van eenige uren daarna onder de hevigste pynen, torwyl de derde, die milder hevig verbrand was, op zyn verzeek naar zyn kampong werd vervoerd. Hot ongeluk moet zyne oorzaak hebben door het niet werken der voedings- pomp, die verstopt was geraakt. De 1ste luitenant-kwartiermeester S. Yan Lier, die by vonnis van den krygsraad te Makassar ter zake van „ontrouw in zyne ad ministratie en valschheid in authentieke ge schriften, door een openbaar ambtenaar in de uitoefening zyner bediening begaan en het desbewust gebruik maken van die valscho geschriften" tot de straf van 7 jaren tucht huis en 2 geldboeten, ieder van f 50, met vervallenverklaring werd veroordeeld, heeft het verzoek gedaan om naar Batavia te wor den opgezonden, om daardoor boter in de gelegenheid te zyn zijn rechtsgeleerden ver dedigers te raadplegen. Door den gouveruonz-geneifaul Van Ned.-Indië zy'n do volsoode btwohikkinjren genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig vorlof naar Europa, wegens ziekto, aan den erchiteot dor 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. worken J. W. P. Vrijbergen. Ontslagen: Uit 's lands dionst, eervol, de op zichter der 1ste kl. bij don wateret. en 'a lands borgerl. openb. werken R. E. Nitschmann. on de 3de comm. bij hot depart, van financiën J. V. Gerrits, met be paling dat dit ontslag wordt gerekend to zijn ingo gaan op 15 Juni 1892. benoemd: tot advocaat on proonreur bij don Raad van Justitie te Semarang mr. Tb. B. PI. yto; tot griffier van do landradon te Amboina, Baparoea en Wabaai, tevens auditour-militair bij deu krijgsraad te Amboina, «1e ambtenaar voor de rechter lijks raaebt, mr. Pb. Kleintjes, thans ter beschikking van den directeur van justitio; tot lston e bstituut- griffier bij het hooggerechtshof van Noderlandsch- Intië, do 2de substituut-griffier bij dat bof mr. L. A. O. Kollmanntot hoofdonderwijzer aan de school tor opleiding van inlandacho geneeskundigen to Welto- vreden, met ingang van 4 Joh 1892, de ambtenaar op non-activitoit J. Postma, laatstelijk onderwijzer der 2de klasse bij het openbaar lager onderwgs voor Europeanen en met dozm golrjkgestcldentot contro leur der 2de klasse bij het binuoolacdich bestuur op Java eu Madoera, do adspirani-coniroleur A. H. Blaaser. B o last: Met de waarneming der betrekking van huismeester l»ij het krankzinnigengesticht te Buiten zorg, do gopeDsionneerde majoor-intendant by de mili taire administratie H. F. O. Van Cattenbnrcb. Gestold: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blykeu voldoende te zijn, ter beschikking van de Weeskamer te Batavia, om te worden belast met werkzaamheden, de boekhouding betreffende, de ambt. op wacbtgold A. B. Brouwer, laatstolijk adj.-boekh. bij de Wees- on Boedelkamer te Padang. Machtiging verleend: Tot uitreikiog aau mej. J. Smit, eener akto van toelating tot uitoefening als vroedvrouw der verloskunde in Ned.-Indië. Goedgokourd: Dat door den laDdraad te Kaotoardjo (P.agelco) is benoemd tot buitengewoon hubetituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, J. A. Voogd. Verplaatst: van de residentie Semo rang naar de ros. Beaoeki. de coutr. lete kl. M. J. A. Kruseman; v-ti r.-:?oeIa naar Semirarg, dc coatr. lste kl. H W. Hoeke; van de rea. Z.- en O.-afdeeliDg van Borneo naar de reB. Mcnodo, de contr. Into kl. W. A. Kantor; van Meoado naar Amboina, de contr. lste kl. C'. Van de Velde; en van AmboiDa naar de Zsider- en Ooster-afdeeliDg van Borneo, de contr. lste kl. R. O Van der Bout. Overgeplaatst; Van dc roe. Bali en Lom bok near do ros. Cheribon de opziebtor 2do kL W. L. Mulder; van Chorlbou naar 8e res. Menado do opzichter 2de kl. H. J. E. G. F. Hofmeier vau Menado naar de ree. Soerabaia de opzichter 3de bj. O. F. J. Hamel; van. Soerabaia Daar de ree.BnU en Lombok, ton einde als eerstaanvolgend watersteetH- ambtenaar op te treden, de opzichter 2do kl. G. Vail do Beek; van Cheribon naar de ros. 8emarang do oo- zichtor 2de kl. J. B. Westhoff; van Chonbon na4r de res. Djokjakarta, ten einde als eerstaanwezend waleretaatsambtensar op te treden, do opzichter 2de kl. C. Van dor Voort; van Soerabaia naar de rea. Madioon do opzichter lste kl. J. J. SterkoDburg. Toegevoegd: Aan deu chef 2do Waterstaatg- afJoehng voor do opnemingen en wo ken ter verbe tering der bovlotiirg door de Bindopradja on Doet». matie-leidiDgen (afd. Iudramajoe, ris dentio ChoriboD) de dienstdoende opziohter 3de kl. L. Korthals. Gestold: Tor beschikking van den reeident van Soerabaia ten behoeve der werken voor de over brenging der fabriek voor do marine on hot stoom wezen naar hot marise-ëtabliesement tc Soerabaia de opzichter lste kl. W. II. Gulden&nr. Verplaatst: Van do opneminge-scotio Bandong (Preangor Regentschappon) naar het kadastraal bu rend te Cheribon de adjuDct-landmoter 3de kl. H Bokhorst. Verlengd: Hot aan don controleur 2do kl. Lij het B. B. op do buitenbezittingen, A. C. Voeuhnijzen, verleond binnonlandsch verlof naar Gadok nader met ééuo maand, dojr te brengon te Garoet. Department vai' Ocrlog. Ontslagon: Op ver zoek eervol uit Hr. Ms. mil. dieDst met behoud vau rtolrt op ponuioon, wegens volbrachton diensttijd, de kapiteins der inf. J. G. Meijjoa en W. J. E. Philips; wogens voortdnxendo ongeschiktheid voor alle mil. diensten, de off. van gez. lste kl. dr. E. Amtzeniui. Ovorgeplaatst:By den generalen staf de kapt. inf. G. A. Hanson. Ingetrokken: Do overplaatsing van den luit - kol. F. P. Sievers der inf. van Atjeh bij het 4ds dei ot-bat. te Padang. Overgeplaatst: Van het 5do hst. te Sema- raug naar het garnizoens-bat. te Palembang de lste lui inf. A. A. Haims; van het garniz.-bat. te Palembeng bij het 5de bat. te Soms-rang, de lste luit. inf. H. C. P. Le Roux; van hot 4do depot bat. te Fort do Koek bij hot tweede - bat. iDf. to MagelaDg, de luit. Inf. A. K. F. Swart; van het garniz.-bat. ter Sum. Ooetkuet bij het Cdo bat. to Malang, de lste luit. inf. F. W. H. Tuinonburg van het 6de bat. inf. te Magelang naar bet l8do bat. to Buitenzorg, de 2deluit. inf. A. C. L. Phafl'; vsd hot 11de bat. to Mr.-Cornelis bij do troepen macht in Atjeh, do lste luit. iDf. W. B. Oort; van het lste depot-bat. te Mr.-Cornolis bfi het 9do bat. to Batavia, do 2do luit. rnf. W. P. Broekman; van Atjeh naar Baudjermasin als gowestelgk inten dant, de kapt.-kwartierm. C. J. Smith; van Bata via naar Atjeh, ter beschikking van den gow. inten dant, do kapt.-kwartiorm. H. A. EngcriDgh. In Commissi o: Gestold nsar SemaraDg, ter tij lelijke waaruemiDg der betrekking van gewestelijk intendant aldasr, do majoor-ÏDtend. bij het dopt. vau Oorlog te Batavia J. H. C. Vermeer. Onthoven: Van de betrekking van gewestelijk intendant te Bandjermasin en overgeplaatst naar Se- marang, de kapitein-intendant G. J. A. Sohotman. Dcpartemont van Marino. Vorloend: 2 jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don lston opziener voor bet vak van scheepsbouw bij hot marine-établis sement to Soerabaia "W. Berkhemer eu aan dea machine-steller bij genoemd établissement A. Ouwe- lotn. Bij hot marire-établiseement te Soerabaia: T ij d o 1 ij k belast: Met do waarnoming der betrokking van laten opziener bij hot vak vau scheeps bouw, do 2do opziener voor dat vak C. Brayne. Benoemd: lij-lelyk, boven de formatie to 3dea opzioner voor het vak van scheepsbouw, de comman deur voor dat vak G. J. A. F. W. Brands; tot machine-steller <lo ambtoDaar op wachtgeld W. F. Danekos, laatstolrjk bankwerker bij do fabriek voor do marine en het stoomwezen te Soorabaia. Vorloend: Eea verlof naar Garoet voor den tijd van twee maanden, wegens ziekte, aan den teekenaar bij het Hydrograpbisch Bureau te Batavia, J. C. Noordhoorn. BUITENLAND. Duitschland. Tot dekking van de uitgaven, welke door de aanstaande militaire voordrachten zulletl ontstaan, zullen by den Ryksdag belasting voorstellen worden ingediend, waaromtrent de overwegingen nog niet zyn afgeloopen. In goed onderrichte kringen te Berlyn acht men het echter zeker dat in de eerste plaats het oog zal worden gevestigd op wijziging der brandewynbelasting, door vermindering der premie aan do bevoorrechte branders, en op verhooging der rechten op tabak. "Waarschyniyk zal de heer Miquel, minister van financiën, het voorzitterschap aanvaarden der commissie, welke de voorloopige beraad slagingen zal voeren over eene handelsovereen komst tusschen Duitschland en Rusland. Tot dusver schynt laatstgenoemde mogendheid tot noemenswaardige concessit-n, als vergoeding voor eene verlaging der rechten op don graan- invoer in Duitschland, niet geneigd. De hoop op eene verstandhouding is te Berlyn dan ook niet zeer groot. De prinses van Schaumburg-Lippe, zuster des keizers, doopte Zaterdag het te Kiel ge lukkig van stapel geloopen nieuwe oorlogs- pantserschip met den naam „Woerth." Prins Von Bismarck is Zaterdag te halfeen aan het Stettin-station te Berlyn aan gekomen. Eénige duizenden personen, die over het algemeen tot het meer beschaafde deel eer

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2