N°. 9957. Dinsdag O Augustus. A°. 1892. feze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van J!'on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 Augustus. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nunnden1.10. Fr&noo por post1.40. Afzonderlijke Nominen.0.05. PRUS DER ADVEBTENTTÊN: Ven 1—0 rogels ƒ1.05. Ieders regel meer f i.lTJ. j Grootore letters neer pleetemimte. Voor het Incasseeren buiten de sted wordt 10 berekend. Met diep loedwezen vernemen wy dat de gezondheidstoestand van onzen hooggeachten stadgenoot, den oud-hoogleeraar dr. Matthias De Vries, zeer zorgelyk is. Toen in het begin van dit seizoen het muziekcorps der dd. schutterij alhier voor het eerst onder directie van zijn nieuwen kapelmeester, den heer Joh. C. Geyp, in den tuin van Musis Sacrum" optrad, maakten we de natuurlijke opmerking dat het nog moeilijk was een oordeel uit te spreken over den invloed, welken de nieuwe leiding op genoemd corps zou hebben, doch dat men, met het oog op de bekwaamheden van den directeur als musicus, goede verwachting mocht koesteren. Die verwachting is, getuige de sedert ge geven concerten, niet beschaamd geworden. Do heer Geyp bleek de voetstappen van zijn voorganger te volgen. Al waren alle uitvoe ringen niet onberispelijk, er is toch vooruit gang merkbaar. Dit was in het bijzonder gisteravond het geval. Het programma was zoodanig samengesteld dat het de krachten van het corps niet overtrof, waardoor de verschillende nommers tot hun recht kwamen. Bovendien was de keuze ook van dien aard, dat het gehoorde, naast het muzikaal genot, tevens veel genoegdn verschafte. Zoo werd o. a. Conradi's potpourri „Reis durch Europa" luide toegejuicht. Er werd eene ge- heele of gedeeltelijke herhaling van verlangd, maar alleen het Wien Neerlandsch Bloed werd voor den tweeden koer gegeven. In „La voleuse d'Amour", polka miniature pour cornet, heeft men met den heer Geyp ook kennis kunnen maken als niet onver dienstelyk componist, wiens lieve toonzetting eveneens veel applaus ten deel viel. Do b\j het 4de regiment infanterie tot 2óen luitenant benoemde cadets zullen den llden Augustus a. s. in functie treden en zijn ingedeeld als volgt: De 2de luit. H. Van Hennekelen bij de 3de comp. van het 1ste bat. te Delftdo 2de luits. A. A Walraven Holle en jhr. F. A. G. Beelaerts Van Blokland respectievelijk bij de 1ste en 2do comp. van het 3de bat. te Haarlem; de 2de luits. W. Petter bij de 4de comp. van het 2de bat. en H. Dyserinck by do 3de comp. van het 2de bat., alhier in garnizoen, en de 2de luits. H. F. Waldeck by de 1ste comp. en J. Van Greuningen by de 4de comp. van het 4de bat., eveneens alhier in garnizoen. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 2 tot en met 8 Juli, alsmede de „Deli-Crt." van 6 en 9 Juli. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen42, ƒ21.50, 4.50 en ƒ2.25. Dinsdag 20 Sept. a. s. zal te Zoeter- wonde, ten gevolge van het bedanken van het gekozen Raadslid don heer J. De Lange, eene verkiezing voor een lid van den Raad plaats hebben. Volgens achterstaande advertentie denkt de heer Th. Enderle zyn vroeger aangekon digd plan thans tot uitvoering te brengen. Beroepen is by de Herv. gem. te Brielle, dr. A. J. Van 't Hooft, te Nootdorpte Benschop, ds J. Boer Knottnerus, te Cothen. By de 1ste, 2de, 3ce en 4de comp. van het 1ste reg. vesting-art. te Utrecht zyn de miliciens der lichting van 1890 voor her halingsoefeningen onder de wapenen ge komen; by de 5de en 6de battery van het 2de reg. veld-art. te Leiden eveneens de mi liciens der lichting van 1889. By koninklyk besluit zyn benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 1ste klasse, tydelyk in de divisie van in spectie Leiden, P. J. Idema Greidanus, thans inspecteur der reg. en dom. van de tweede klasse in die divisie van inspectie; van de 2de klasse, tijdelijk in de divisie van in spectie Zutfen, F. H. Oldenhuis Gratama, thans inspecteur der reg. en dom. van do 3de klasse in die divisie van inspectie; van do 3de klasse, tydelyk in de divisie van inspectie Middelburg, J. W. Maassen, thans ontvanger der reg. en dom. te Sliodrecht. Te Haarlem circuleert een adres aan den minister van justitie en een aan den Commissaris der Koningin in Noord Holland, met verzoek, den inspecteur van politie H. Scherpenhuyzen, die 22 jaar by do Haarlem- sche politie is, tot commissaris te benoemen. Aan het verzoek van den Raad te Haarlemmermeer, tot oprichting van een nieuw armbestuur, wordt thans gevolg gegeven. Het tegenwoordige, bestaande uit B. en Ws., zal vervangen worden door een met 16 leden, terwyl de gemeente verdeeld zal worden in acht armenwyken. De Nederlandsche hoofdcommissie ter viering van het 4de eeuwfeest der ontdekking van de Nieuwe Wereld heeft besloten, dat het Columbusfeest zal gevierd worden te Amster dam op 12 October a. s. De feestviering zal bestaan in het houden eener feestrede door den voorzitter, den heer J. W. Brouwers. Deze feestrede zal worden begeleid met muziek en zang, zoo mogolyk door eene cantate, betrek king hebbende op de gebeurtenis der feest viering en den held van het feest. Daarna zal een feestbanket voor heeren worden gehou den. Als beginsel bij do geheele feestviering is aangenomen dat zy geheel op eigen kosten der feestvierenden zal plaats hebben. De burgemeester der gemeente Jutfaas ontving een regeerings-telegram, waarby Hare Majesteit de Koningin-Regentes verzoekt namens Hoogstdezelve den inwoners dier ge meente zeer te danken voor de hulde, den vorigen dag op Haren doortocht gebracht aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes. Thans wordt bericht dat de prins en de prinses Von Wied en kinderen zich tusschen 10 en 16 Augustus a. s. naar de badplaats Domburg zullen begeven. Daar het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen verscheidene ver bodsbepalingen bevat, welke hen betreffen, die niet zyn bestuurders en beambten der spoorwegmaatschappyen en evenmin reizigers, en de IJooge Raad de wet van 6 Maart 1818 niet toepasselyk heeft verklaard ingeval van overtreding van een maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 27 der spoorwegwet, heeft de Regeering het noodig geacht eene aanvulling der strafbepalingen der spoorwegwet voor te stellen en overtreding van de bepalingen van een algemeenen maatregel van bestuur, in art. 27 der wet van 9 April 1875 bedoeld, door anderen dan bestuurders, beapibten of reizigers, strafbaar te stellen met eene boete van ten hoogste 75 gulden. Een daartoe strekkend wetsontwerp is by de Kamer inge komen. Wegens het voorkomen van gele koorts, Aziatische cholera en pokken in verscheidene plaatsen in het buitenland, zyn by kon. be sluit van 13 Juli jl. de volgende bepalingen vastgesteld: In-, door- en vervoer van lom pen, gebruikte kleedingstukken en ongewas- scben lyf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door de munsters van I binn. zaken en financiën aan te wijzen. De I aanwyzingen worden telkens, ten minste drie dagen vóór dat zy in werking treden, door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. De voornoemde ministers zyn bevoegd die aanwyzingen te veranderen, zoo dikwijls de omstandigheden dit gedoogen of noodig maken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers mede gebracht, onder het verbod zyn begrepende beschikkingen over deze onderwerpen worden ook in de Staatscourant geplaatst. Dit besluit blyft één jaar van kracht cn troodt in wer king op 11 dezer. De inspecteur van het wapen der artil lerie, luitenant generaal Schneider, heeft zich heden met zyn adjudant, den kapitein De Wit, naar de legerplaats te Oldebroek begeven. Jhr. mr. De Stuers, gezant te Parys, is gisteravond in het „Hotel des Indes" te 's-Hage aangekomen, ten einde zyn jaariyk- schen verloftyd aldaar gedeelteiyk door te brengen. De 3de afdeeling van de Staatscommissie voor de arbeidsenquête is heden in het gebouw van de Tweede Kamer byeengekomen tot voortzetting der getuigenverhooren. Omtrent de uniform-quaestie voor onze militaire wielryders blijkt uit de gevoerde correspondentie tusschen het Bondsbestuur er) den minister van oorlog, dat deze in beginsel niets tegen het vaststellen van eene dergelyke uniform had, mits alle militaire wielryders verplicht waren die aan te schaffen. Daar de kosten van aanschaffing voor som mige militaire wielryders wellicht een bezwaar zouden zyn, deed de minister twee voorstellen lo. elke militaire wielryder zou verplicht zfin zich voor eigen kosten een volledig kostuum aan te schaffen, waartegen het bedrag der dageiyksche schadeloosstelling, die de militaire wielrijder in dienst geniet, eenigszins verhoogd zou worden, of 2o. aan den militairen wielryder van rykswege eene uniform-kleeding te ver schaften, mits deze zich verbond om gedu- rendj vyf jaren, ingeval van mobilisatie van het, leger, binnen 24 uren na de oproeping en zoo lang het leger geheel of gedeelteiyk gemobiliseerd is, als zoodanig beschikbaar te zyn en deze zich geheel onderwierp èn aan de krygstucht èn aan de militaire wetten èn aan alle bepalingen, die de minister van oorlog mocht goedvinden voor hen vast te stellen. Het Bondsbestuur heeft thans een schry ven aan al onze militaire wielryders gericht, om hunne meening over deze beide voorstellen te mogen vernemen. De heer J. H. Van den Heuvel heeft ontslag genomen als lid van den gemeente raad te Maassluis. Volgens een te Helder loopend gerucht, zouden de Koninginnen nog dit jaar aan het Nieuwediep een bezoek brengen. Het „D. v. Z.-H." kan mededeelen dat van zulk een bezoek ten hove geen sprake is geweest, en waarschyniyk zal er ook voor eerst wel niet aan worden gedacht. Jhr. S. M. S. De Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, vertoeft voor eenige weken in de residentie. Van 1 October a. s. tot ultimo Januari 1893 worden de volgende officieren, behoo- rende tot de vestingbataljons, gedetacheerd by de corpsen artillerie: by het 1ste reg. vesting art. te Utrecht de 1ste luit. P. WT. Bosboom, van het 4de reg. inf. te Gouda; by het 3de reg. vest. art. te Gorkum de 2de luits. H. Z. A. Van de Roemer, van het 2de reg. inf. te 's-Bosch, J. Goldenberg, van het 3de reg. inf. te Bergen-op Zoom, en H. J. Terpstra, van het 6de reg. inf. te Geertrui denberg. De gemeenteraad van Arnhem heeft be noemd tot ontvanger don heer J. F. Dyck- meester te 's Gravenhage. Er bestaat gelegenheid om een apotheker te plaatsen als apotheker 2de kl. by de zee macht (met den rang van luit. ter zee 2de kl.), op een traktement van 2000 's jaars, Aanmelding vóór 1 October a. s. met gezegeld verzoekschrift by den minister van marine. De standplaatsen der apothekers by de zee macht zyn: do maritieme directiën te Wil lemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis. De officier van adm. 2de kl. O. J. Grul- leman8, uit Oostlndië in Nederland terugge keerd, is op non-activ. gesteld. By beschikking van den minister van binnonl. zaken is, met 16 Aug., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan H. G. Odink, als assistent concierge bij de Ryks-academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. De minister van binnenl. zaken heeft het vervoer van herkauwende dieren en var kens verboden uit de afdeeling Epen, gemeento Wittem. Den 308ten Juli jl heeft in de Staats- Archieven te Rome de nederlegging plaats gehad der Nederlandsche akte van bekrachti ging der Internationale Sanitaire Conventie van Venetië, van 30 Jan. 11. De „Sts.-Ct." bevat het verslag der commissie, in 1891/92 belast met het af nemen van de practische examens van apo theker. (2de zitting). Blykens by het dep. van marine inge komen bericht, is Hr. Ms. instructiekorvet „Nautilus" in den namiddag van u dezer van den zomeroefeningstocht te Hellevoetsluis teruggekeerd. Het stoomschip „Jason", van Amsterdam via Liverpool naar Java. passeerde 5 Aug. Port-Said; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 7 Aug. des morgens van Boulogne sur-Mer en passeerde 8 Aug. des morgens Lizard; de „Castor", van Am sterdam naar de Levant, is 7 Aug. Tarifa gepasseerd; de „Dubbeldam" vertrok 6 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Ko ningin Emma", van Singapore naar Hamburg, passeerde 7 Aug. Dungeness. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 11 Aug. met plaats hebbeD. By koninklyk besluit is benoemd tot burgemeester van Velsen J. C. A. Weerts, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuw*. De machinist M.van de IJsel- stoomtram, heeft Zaterdag te Voorschoten zyn arm en been gebroken. Do man, die onder de machine zat, werd, doordat zyn stoker plotseling de machine in beweging stelde, een eind ver meegenomen, maar doordien hy zich vasthield, liep het nog met 't breken van arm en been af. Door de machine met behulp van kelderwinden op te tillen, werd de ongelukkige er onder uit gehaald, waarna hy por rytuig naar het ziekenhuis alhier werd vervoerd. De kermis, welke te Zoeterwoude gewooniyk in het begin van September ge houden wordt, zal dit jaar, met het oog op de Landbouwtentoonstelling, verschoven wor den tot Woensdag 21 en duren tot en met Vrydag 23 September. In den wedstryd van den Neder- landschen Schaakbond zyn de pryzen behaald als volgt: Eorste klasse: 1ste prys van ƒ100 F. Van don Berg, te Amsterdam2de prys van 50 en 3de prys van 30 gedeeld door jhr. A. E. Van Foreest, te Arasterdam, en R. J. Loman, te Londen. Tweede klasse: 1ste prys van ƒ50 N. W. Van Lonnep, te 's-Gravenland, die hierdoor in het vervolg niet anders dan in de eerste klasse mag mededingen; 2 v prys van 30 J. R. Deen en 3do prys van ƒ20 A. Bleijk- mans, beiden te Amsterdam. Hot ingesteld onderzoek, door de commissie, bestaande uit hoeren leden van inspectie en tractie der Boll. IJz.-Spoorw.- Maatechappy, naar het om: v;- op de lyn Rotterdam Den Haag, Zondag 31 Juli jl. trein 22 by de residentie kómen, heeft niet6 aan het licht gebracht ent de oor zaak van het déraillement.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1