K°. 9955 Zaterdag 6 Augustus. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.06. PRUS DER ADVERTENTEËN: Van 16 regel» f 1.06. Iedere regel meer f0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Het Uozcnfeest ln „ïomcrzorg." De verwachting is geenszins teleurgesteld: het rozenfeest, in aansluiting met de gister namiddag gehouden rozententoonstelling, uit gaande van de afdeelingen Leiden en Om streken en Boskoop van de Nederlandsche Maatschappij vooi Tuinbouw en Plantkunde, is gisteravond in „Zomerzorg" uitstekend ge slaagd. Viel die tentoonstelling een druk bezoek ten deel, niet minder groot was de opkomst naar het feest. Evenals des middags ontving ook nu ieder by het binnentreden eenige rozen, terwijl deze schoone bloemen in den loop van den avond met kwistige hand den dames werden aan geboden, die aldus langzamerhand in het bezit van geheele rozenbouquetten kwamen. Uit die herhaalde aanbiedingen kon men nagaan hoe groot de aanwezige rozenschat moest zijn, te meer, daar nog tal dier bloemen gebruikt moesten worden tot het vullen der bloemen mandjes, waarvan elk lid in de pauze er een ontving. Na de pauze prijkten dan ook alle tafeltjes, waaromheen de met rozen getooide familiön gezeten waren, met zoo'n aardig, keurig opgeschikt mandje. In de pauze werd door prof. dr. W. F. R. Suringar, eer9 voorzitter der Leidsche afdee- ling, medegedeeld dat de medailles en daarby beh'jorende gelden niet nu, maar eerst later aan de bekroonden, wier namen wij gisteren reeds vermeldden, zouden uitgereikt worden. Tevens sloeg de heer Suringar een terugblik op de gehouden tentoonstelling van rozen, die koninginnen der bloemen, welke in zoo'n groot aantal, in zoo'n reusachtige verschei denheid in Zomerzorgs zaal waren bijeenge weest en welke zoo goed was gelukt. Spreker dankte achtereenvolgens de ver schillende inzenders, ook die onder hen, wien het niet te doen was geweest om mede te dingen naar eene bekroningde inzenders der planten tot opluistering en der fraaie groene planten, de heeren Van Wezelenburg, Homerik en Van Laren dus, wier versiering ook des avonds der zaal een fee-teiyk aanzien gaf; verder de regelingscommissie, de jury en inzonderheid de deelnemers aan het waarborg fonds, waardoor de afaeoling was in staat gesteld deze tentoonstelling, waaraan natuurlyk kosten verbonden waren, te kunnen doen plaats hebben. Den eigenaar van „Zomerzorg", den heer Couvée, werd insgelijks dank betuigd voor den wel wil lenden afstand van zaal en tuin. Het gezellige bijeenzijn in tuin vooral onder de veranda en zaal werd verhoogd door de uitvoering van eenige zangnummers door het quartet „Loreley", van Haarlem, dat telkens grooten bijval voor zijn zuiver gezang van de verschillende liederen mocht verwerven alsmede door de voordrachten van den heer L. Jansen Frz., mede uit Haarlem, waarvan vooral de laatsten bijzonder voldeden. Aan het einde van den genoeglijken avond werd nog door den waarnemenden voorzitter der afdeeling Leiden en Omstreken, den heer A. D. D. Schretlen, een woord van warmen dank gebracht aan allen, die medegewerkt hadden, op welke wijze dan ook, tot het welslagen van rozententoonstelling en rozen feest. De ijze, waarop thans de gebruikelijke jaarlykscho feestavond kon worden doorge bracht, viel klaarblijkelijk zeer in den smaak en ten hoogste voldaan keerde mon, beladen met geurende rozen, huiswaarts. Gemengd Nieuws» Men meldt ons uit Alkemade: Namens den generaal-majoor in de 1ste mili taire afdeeling is door den burgemeester algemeen bekend gemaakt, dat jongelieden van 17 tot 20 jaar, die van 1 Oct. tot 28 Februari willen deelnomen aan de vrije oefe ningen in den wapenhandel, zich daarvoor ter secretarie hebben aan te melden uiterlijk vóór den löden Augustus a. s. Yoor al degenen, die hiervoor in de termen vallen en mogelijk door de loting voor de Nationale Militie tot de gelederen worden aangewezen, kan het als zeer nuttig en raadzaam worden geacht, aan die oproeping van hun burgemees ter spoedig gehoor te geven. Twee mannen, Waterreus, uit Scheveningen, en v. d. Pol, uit 's-Graven- hage, zagen Woensdag namiddag nabij een der hoofden van het ververschingskanaal een dier aan het strand te Scheveningen spar telen, welk dier zij aanvankelijk voor een bruinvisch hielden. Zy wisten het beest te bemachtigen en nu bleek het een jonge wal visch te zijn van ruim Vfa meter lengte en ongeveer 50 kilo gewicht. Het- dier, dat een kwartier na de vangst stierf, zal te Sche veningen ter bezichtiging worden gesteld. Dat namens H. M. deKoningin- Regentes jhr. L. R. J. A. Roosmalen Nepveu van Doorn, Friesland bezocht om den arbei- derstoestand aldaar te onderzoeken, is, naar men ons nader meldt, niet juist. Jhr. Nepveu doet dit niet namens H. M. (de omstandig heid, dat jhr. N. adjudant is van H. M., gaf tot deze mededeeling aanleiding), maar als hoofdbestuurder van het comité in Nederland tot bevordering der emigratie naar Canada door aan arbeiders flnantiêelen steun te ver schaffen voor de kosten van overtocht, enz. Dit comité heeft vooral het oog op Friesland geslagen, waar de toestand van tal van arbei ders treurig is, en wenscht daar met de emi gratie aan te vangen. Jhr. Nepveu riep in dezen de hulp in van ds. De Hoogh te Nyehaske, by Heerenveen, met dit gevolg, dat deze heeren by de invloed- rykste personen medewerking ondervonden en eerstdaags eene vergadering zal worden gehouden, waarin tot oprichting van een co mité in Friesland zal worden besloten, om daarna, zoo mogelyk, met de landverhuizing aan te vangen. UD.) De opening der jacht op klein wild is in de provincie Utrecht bepaald op Zaterdag 3 September a. s., met uitzondering van de jacht op fazanten, welke geopend wordt op Zaterdag 1 October, terwyl de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrydags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend. Het parochiaal armbestuur van St.-Pieter, te 's-Hertogenbosch, dat gedurende schier het geheele jaar aan on- en minver mogenden bons uitdeelt, waarvoor brood, warme spys, rijst, steenkolen, enz., kan worden ingeruild, is door zekeren A. B., requesten- schryver aldaar, danig bedrogen. Deze toch wist de echte bons zoo keurig na te maken, dat zelfs de bestuursleden van de parochie ze kwalijk van de echte konden onderscheiden. Hy kreeg voor zyne bons dan ook geregeld waar, en zoo was het leven van den requesten- schryver, die met zyn vak al niet zoo heel veel verdient, onbezorgd. Eindelyk echter kreeg de politie lucht van deze leefwyze, en nu was het gedaan met het inwisselen de man bevindt zich nu in arrest. Toen de bekende ontploffing in Vóry's restaurant te Parys plaats had, was daar ook een hoogst bekwaam schrynwerker, j Marcher genaamd, 36 jaar oud, vader van vier j kinderen, waarby thans een vyfdo verwacht wordt. De arme man werd door het voorge- 1 vallene geheel ontsteld. Herhaaldelyk vor- j beeldde hy zich van anarchisten omringd to zyn en gevoelde hy een onweerstaanbaren aandrang om iedereen te vermoorden, dien by zag. Eindelyk heeft hy zich Maandag-avond by de politie aangegeven, smeekende om ge vangengezet te worden, daar by anders zijne eigen kinderen vermoorden zou. Hy is nu in eene infirmerie opgenomen. Eene vreeseiyke ramp. Te Ohio City, naby het Eriemeer, heeft ©ene botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Een der treinen bestond uit wagens, die mot vaten petroleum geladen waren. Onmiddellijk waren eenige honderden nieuwsgierigen op de plaats des onhoils. Plotseling had eene hevige ont ploffing plaats, doordien een der vaten in brand geraakt was. Meer dan tweehonderd menschen kregen kokende olie over het lichaamverscheidenen hunner werden ernstig gewond, daar veler kleederen in brand geraak ten. Twaalf personen bekwamen zulke vreese lyke brandwonden, dat zy binnen weinig tiidj onder de hevigste pynen bezweken. Te Chalon, aan de Saöne, baad den eene Mme. Bonnotte met hare twee doch ters van 18 en 25 jaar Zondag 11. in de rivier, toen eene sleepboot voorbykwam en de daar door veroorzaakte deining de dames van de been wierp, met het droevig gevolg, dat de moeder en het oudste meisje verdronken. Het jongste is ernstig ongesteld. Zondag is een zwaaronwoder losgebarsten boven Sussex, in Delaware. Een armhuis werd door den bliksem getroffen en het gebouw was spoedig in brand. Van de 28 verpleegden zyn 4 in de vlammen omge komen en velen gekwetst. ALKEMADE. Geboren: Adrianne, z. van Dirk Groen in 't Woud en Cornelia Van Yelzon.*Jacoba Mario, d. van Adrianus Souneveldt en Barondina Wilhelmina Grooneveld. Johannes Nicolaae, z. van Dirk Van der Meer cn Wilhelmina Petronella Van Zaal. Overleden: Jacoba Johanna Bubo, 1 m, d. van Fredorik Rube en Dirkje Lamers. Leendert Van dor Zwet, 45 j., ochtgcn. van Anna Van Klink. Doodgeboren een kind van het vr. geel. van Adriaan Snijders en Maria Heemskerk. Dastiaan Koot, 2 m., z. van Johannes Koot en Apolonia Van der Hoorn. ALFEN. B o v a 11 o ilM. Slootweg geb. Bogaards, Z. P. Ovorvliet geb. Domburg, Z. W. De Vos gob. Verkerk, D. Overleden: J. Slootweg, cchtg. van A. O. Bui, 66 j. D. Roodnat, d. 6 m. N. Ammorlaan, wednr. van M. Boogord, 77 j. Gehuwd: K. Hoogteijling en E. v. d. Vliet. A AR L ANDER VEEN. Bovallon: E. v. Veen gob. v. Looij, D. W. Lemkes geb. Van Wijk, Z. Overleden: K. G. Oo«torman, d. 15 j. C. Vahrmeijor, d. 28 j. C. Van Veer, d. 1 j. P. Stapper, z. 4 m. R03KOOP. B o va 11 en: A. Niouworf geb. Van Willigen, Z. A. v d. Willik geb. Goudkado, Z. Overlodon: S. v. d. Boach, 6 w. J. M. Oolpa gob. v. d. Berg, 36 j Gehuwd: J. v. d. Tooreu, 25 j., en W. Van Hc-ijningon, 23 j. Peter Vau der Wilg. Door T. PLUM. 1.) I. Het ging er woelig toe in „De Posthoorn." De lezer moet weten, dat de-re naam ge geven werd aan de dorpsherberg van Elzen- daal, een welvarend plaatsje aan den Veluwe- zoow. De boeren uit den omtrek waren van ouder tot ouder gewoon, des Zaterdags- namiddags naar het „daarp" te gaan om daar boodschappen voor „moeder de vrouw" te doen of zich voor den Zondag te laten scheren. Dan, na gedaan werk, konden zy, ook ouder gewoonte, onmogelyk „De Post hoorn" voorbyloopen, waar de „klaoro" zoo goed was en de kastelein zoo'n ruime maat gaf. Zoo vulde zich dan de dorpsherberg na het valien van den avond weldra met tal van bezoekers, want ook de jongen van dagen, die nog geen vrouw of baard hadden, liepen toch hun baas als een trouwe knecht na. Nu, „De Posthoorn" kon verscheidene gasten bergen, eer ze vol was; naar de grootte gerekend, was het nog eene echt Holland- sche herberg uit den tyd van Jan Steen. Toch waren ook hier reeds de nieuwe be grippen over weelde en vermaak doorgedron gen en deze maakten met de overbiyfselen uit het verleden een vreemd contrast. Deed de planken vloer aan den nieuwen tyd den ken, het gestrooide witte zand er op, dat langs de wanden in geheimzinnige kronkels lag, bracht onwillekeurig den ouden tyd voor den geest. Behoorden de verbleekte schil deryen, de geschiedenis van Genoveva voor stellende, met de helder gewitte muren nog tot een vroeger tydperk, de splinternieuwe kransbrander sprak duidelyk van de ver lichte negentiende eeuw. En als een der grootouders van de gasten weder „De Posthoorn" ware binnengetreden, hy zou zich wel aan een tafeltje hebben neergezet om de kaarten in handen te nemen, maar hy zou vreemd opgezien hebben, als zyne naneven en medespelers „toeback" in den vorm van eene sigaar „soghen", die den gouwenaaar hier had verbannen. Maar nog vreemder zou hy opgekeken hebben, als hy in het midden der gelagkamer het biljart gezien had. "Want werkelyk had de waard er een laten plaatsen, daar de meeste jongelui dat spel in de stad hadden geleerd en ook hier gaarne hunne kunst aan den dag legden. Ja, het moet tot eer van den leerzuchtigen boerenstand gezegd worden, hoe conser vatief ook de ouderen in sommige opzichten nog waren, zy namen toch gaarne do keu ter hand om te toonen, dat ook zy ouderen de kunst in de stad beoefend hadden. En de waard voer er niet slecht by, al zeide hy, dat hy het ding niet voor zyn pleizier gekocht had. Het ging er thans woelig toe. Langs de wanden zaten aan verschillende tafeltjes do gewone luidruchtige kaartspelers en praters en in bet midden liepen om het biljart een viertal spelers, die telkens hunne gedachten over een „fijnen bal" of een „beest" luid schreeuwend uitdrukten. Vooral één der spelers spaarde zyne keel niet; nu, hy had in deze ook recht tot spre ken, want Peter Van der Wilg of eigeniyk Peet van den Zandhof, zooals hy in de wan deling heette, had het ver in de kunst gebracht. Het behoorde dan ook tot de zeldzaam heden, dat hy de party betalen moest, en daarom kon hy een paar „klaores" meer drinken dan een ander, zei hy. Ook thans weer had de dikke waard hem voor de zoo veelste maal dien avond zyn glaasje gevuld; Peter toch kreeg van het spelen steeds dorst en daar hy altyd speelde, als liy in „De Posthoorn" was, moest hy ook altyd drinken. Hy had juist zyn dorst gedeelteiyk gelescht, en in dien tyd het spel gevolgd, toen hy zyn biljartstok greep om weer te spelen. Maar Lambert, zyne tegenparty, die Peter om zyn meesterschap in de kunst niet mocht ïydon, riep hem eensklaps toe: „Ho, Peet, ik bin er nog an, ik heb er weer een geraaokt." „Dat lieg je", schreeuwde Peter botweg en onder den invloed van do zooveel glaasjes, „de leste was mis!" „'t Is nietes", riep Lambert weer, „'k liob hem zuuver gemaokt!" „Beroerde bokkeboer, meen je, da'k niet meer zien kan? Denk je da'k dronke bin? Allo, ik speule, zeg ik." Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1