de beklaagden Napin, Djatim en Miming tot de straf van vier jaren dwangarbeid buiten den ketting en sprak beklaagde Djan vrU; op grond, dat het visum repertum niet te- waagde van verwondingen, welke met het wapen, door Djan gevoerd (een palang pivtoe), konden zijn toegebracht en beklaagde dus geen deel aan den moord had genomen; ver wees verder de drie inlandsche beklaagden in <lo kosten van het geding met uitzondering van die, welke ten laste van Djan zouden vallen en door den Staat worden gedragen. Een zeer talryk publiek was by deze uit spraak tegenwoordig. De voorlezing van het vonnis ving kwart voor tienen aan en eindigde omstreeks halfelf De heer Holst zal, naar men vernoemt, niet in revisie gaan tegen 't vonnis. BUITENLAND. Frankrijk. De burgemeester van Havre heeft aan den gemeenteraad een schryven medegedeeld, dat de minister van openbcre werken tot den prefect van het departement dei' Beneden-Seine gericht heeft. In dezen brief wordt medegedeeld, dat de regeering een voorstel heeft aangenomen, waarbij de onkosten voor de vergrooting der •haven van Havre en de verbetering der Beneden-Seine van 88,000,000 fr. tot op de •helft verminderd worden. De minister noodigt den gemeenteraad en de Kamer van Koophandel uit, de helft der kosten voor hunne rekening te nemen. De ministerraad beraadslaagde gisteren over het geschil met den Congo staat. Bij do verkiezingen voor de Algemeene Raden zyn in 79 departementen gekozen: 1*278 republikeinen en 198 conservatieven, terwjjl nog 143 herstemmingen moeten worden gehouden. De republikeinen winnen 189 stem men en verliezen or 13. België. Naar men te Brussel verzekert, heeft de Opper-Congomaatschappy, na alle pogingen langs administratieven weg te hebben uitgeput, 'bij het gerechtshof van Boma eene gerechte lijke vervolging ingosteld tegen hot bestuur van den Congostaat, naar aanleiding van het in Oebanghi gerezen geschil. Zy vraagt eene schadeloosstelling van ruim een half millioen. Men acht het waarschyniyk dat de verliezende partij in beroep zal komen by den Hoogen Raad van den Congostaat, welke to Brussel ■zijn zetel heeft. De Belgische bladen bevatten verder hef tige artikelen, in antwoord op de aanvallen van 'Sommige Fransche bladen op den Congostaat. Yoor do internationale kunsttentoonstel ling, welke in hot midden dezer maand te Gent geopend zal worden, heeft de Brusselsche schilder B.inaise een reuzenstuk ontworpen, dat 9 meter breed is en tafereelen uit het lovon van Jacob Van Artevelde voorstelt. Groot-Britannic. In de zitting van het Huis der Gemeenten, gisteren goopend, werd, op voorstel van den -conservatief sir Matt. W. Ridley en onder steund door den heer Gladstone, de heer Arthur Wellesley Peel opnieuw en eenstemmig tot voorzitter gekozen. De minister Balfour wenschte hom met zyne verkiezing geluk. Daarna ging de vergadering uiteen. De troon rede zal Maandag worden gelezen. Tot dien tyd zullen de byeenkomsten gewyd zyn aan het afleggen van den eed door de leden. De koningin van Engeland zal ge9no •receptiën meer houden. De gewone bezoeken zullen door de prinses van Wales worden •ontvangen. Griekenland. In de gisteren gehouden zitting der Kamer werd do Staatsbegrooting in behandeling ge somen. Delyannis hield eene rede, waarin hy Trieoupis verantwoordelyk stelde voor den tegenwoordigen finantiëelen toestand en dezen verweet, het tekort van 67 millioen veroor zaakt te hebben. Delyannis betuigde verder zyne gehechtheid aan het koningschap. Amerika. Eene schikking is tot stand gekomen tus- schen de commissie voor de tentoonstelling ■te Chicago en de regeering der Yereenigde Staten. Eerstgenoemde zal zich thans verge noegen met een subsidie van staatswege V3n 2,500,000 dollars, zynde de helft van hetgeen zy eerst gevraagd had. Telegrammen. LISSABON. 4 Augustus. De raad van be stier der koninklyke spoorwegen leeft het verslag goedgekeurd, benevens verschillende voorstellen, welke op 1 October a. s. bydeal- gemeeno vergadering zullen ingediend worden. VALENCIA, 4 Augustus. Troepen zyn ge zonden naar verscheidene dorpen in de pro vincie Murcia, waar do orde verstoord wurd ten gevolge van het heffen der accynzen. SIMLA, 4 Augustus. Volgens hier ontvan gen depeches zyn Afghaansche stammen in botsing gekomen met de Cbineezen en Russen op de Pamir en Alichur, en hebben zy vele Kirghiezen krygsgevangen gemaakt. De expe ditie van kolonel Yanoff was te Aklash aan gekomen Een 500-tal Russen bevond zich op de hoogvlakte van Pamir. ST.-PETERSBÜRG, 4 Augustus. Officieel wordt gemeld, dat de cholera is verschenen in het dorp Perawo nabij Moskou. MOSKOU, 4 Augustus. Op de Kasan-lyn zijn drie cholera-govallen voorgekomen, waar van twee met doodelijkon afloop. Overigens ia in den stand der ziekte geene verandering. LONDEN, 5 Augustus. De „Couneil of Fo reign Bondholders" bericht dat 2000 houders van Portugeesche obligation buitenlandsche 3 pCts. schuld, vertegenwoordigende een kapi taal van 2,350,000 pd. st., de op 1 Juli vervallen coupons hebben aangeboden en daarvoor in ontvangst genomen hebben het 1/3 in ge reed geld, dat door Portugal was aangeboden, benevens het „certificaat" van den Couneil voor hot onbetaalde deel. Aan de „Daily News" wordt uit Odessa bericht dat Rusland waarschyniyk eene nota tot de mogendheden zal richten met betrek king tot de terechtstelling te Sofia. Volgens de „Times" zal de a. s. troonrede byna uitsluitend handelen over buitenlandsche zaken. LEIDEN, 5 Augustas. Thermometerstandgisteravond om 8 ureü 14° C. 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 58.1° F.'s middags om 12 uren 18° C. 64.4° F.'s namiddags 4 uren 20° C. 68° F. H. M. de Koningin van Saksen, die heden verjaart en te Scheveningen vertoeft, heeft op haar geboortefeest tal van gelukwenschen en bloemen als huldebetoon uit het buiten land ontvangen. Het gevolg van Hare Keizerlyke Hoog heid de Aartshertogin Maria Josepha, reizende onder den naam van gravin Rottenhof, die hedenmorgen te Scheveningen is aangekomen, bestaat uit de markgravin Pallavicini en baron Turkheim, kamerheer. Op het „Oranje-Hotel" is nu ook de Oosten- ryksche vlag geheschen. Gisteren vierde de nestor onzer vader- landsche toonkunstenaren, de heer J. C. Boers, te Delft, zijri tachtigsten verjaardag. Gedurende den geheelen dag werden hem uit verschillende plaatsen van ons land bewyzen van sympathie gebracht, o. a. door eene deputatie uit zyne vaderstad Nymegen, de bakermat van de meeste zyner composities, en dat nimmer de gelegen heid liet voorbygaan om hem als een zyner verdienstelyke zonen te eeren. De receptie, welke door den jubilaris ten zijnen huize gehouden werd, was zeer druk bezocht en het avond-concert in het „Agneta"- -Park prachtig. Aan den gemeenteraad van Utrecht is medegedeeld, dat de burgemeester van 9 31 Aug. met verlof gaat. Do kosten der ontvangst van HH. MM. op 10 Juni, ten bedrage van f 40,000, zullen worden gevonden uit do ge wone middelen, waartoe f25,000 van het batig saldo van 1891 op 1892 wordt overge schreven. Zooals uit de benoemingen in de Staat s- tlurant van lieden blykt, heeft ook de Re geering hulde gebracht aan de verdiensten van het personeel van den ryks-waterstaat by het tot stand brengen van het Mcrwede- kanaal, door den heer P. H. Kemper, die de uitvoering van de werken in do sectie Utrecht geleid heeft en sedert 1 Mei jl., nadat de heer Wellan tot andere functiën was geroepen, met de leiding van het geheel belast is, te bevor deren tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tot verduidelyking van het hiervoor ver meld verslag, moge nog dienen, dat de aan bieding van bloemruikers te Jutfaas plaats had by het terugryden, toen HH. MM. stil hielden om die in ont vangst te nemen en den burgemeester dank te betuigen voor de hulde, aan HDn. door dio gemeente gebracht. Een aardig blyk van minzaraeu tact gaf Koningin Wilhelmina by de ontvangst te Vreeswyk. Het zoontje van den burgemeester, dat den voor H. M. bestemden ruiker zou overhandigen, bleef er op kindormanier een oogenblik mee in zyne handen staan. De Koningin bo.og zich toen vriendelyk voor over en nam den kleinen man de bloemen af en schudde hem harteiyk de hand onder het uitspreken van eene vriendelyke dankbetuiging. Alvorens Vreeswyk te verlaten, deden HH. MM. een rit door het versierde dorp. Do woning van den burgemeester blonk inzon derheid uit door hare nette versiering. Tot laat in don avond was het zeer druk te Vreeswyk. In het dorp do Bilt, waar HH. MM. gis teren omstreeks d'/4 uren op haren terug tocht naar Soestdyk passeerden en van paarden verwisselden, welke aldaar in de stallen van het hotel Poll gestald waren, was overal de driekleur ontrold en eene grooto massa men- schen samengekomen, die HH MM. luide be groetten. Het verwisselen dor paaroen geschiedde zonder dat HH. MM. het rytuig verlieten. Uit Kaatsheuvel meldt men dat tot heden de toestand rustig bleef cn dat met het binnenrijden der tiend is aangevangen. By een landbouwer zijn do ruiten en vensters ingeslagen. Het stoomschip „Dunbar Castle" arri veerde 3 Aug. van Vlissingon te Kaapstad; de „Admiral," van Hamburg on Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 3 Aug. van Zanzibar; de „Bundesrath," van Amster dam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 4 Aug. van Napels; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Aug. te Suez; de „Reichstag" vertrok 3 Aug. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Rotterdam", van Amsterdam naar Nieuw- York, is 5 Aug. Lizard gepasseerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De Leidsche kermis van het jaar 1892 behoort weder tot het verledoneze heeft zich gekenmerkt door een druk bezoek harer- zyds en door buitengewoon prachtig weder. Tegeiykertyd - wie zou het elders kunnen gelooven? - is te Leiden, (N. B. in de maand Juli), de herfst ingetreden. Inderdaad, M. d. R.de herfst is kunst matig gevormdmen bezoeke slechts de Hooi gracht en men zal zien, wat er van dio voorheen zoo prachtige schaduwryke laan is overgebleven. Repliek geldt niet meer; 't is een fait accompli, de boomen zyn byna bladerloos, doch, als minnaar van den zomer weeklaag ik over die misvorming in dit seizoen en zullen, geloof ik, de ontwerpers zeiven die nu meerendeels uitstedig zyn - niet hebben kunnen gissen, in welk een staat zy de door elkeen, ingezetene of vreemdeling, als allee geroemde Hooigracht, thans hebben doen brengen. Akelig, dor gezichtl! Mijn hartelyken dank voor de vergunde plaatsruimte betuigende, ben ik, als altyd, Mynheer de Redacteur, Leiden, Uw Dienstw. Dienaar 5 Aug. 1892. N. N. Mijnheer de Redacteur! Het onjuiste en voorbarige bericht in een der bladen van heden omtrent de oprichting van „nog eene inrichting van onderwys in muziek en zang", aan het hoofd waarvan ondergeteekendo en de heer Joh. C. Geyp zouden geplaatst zyn, noopt my nu reeds eenige voorloopige mededeelingen te doen aangaande een nog niet geheel uitgewerkt plan. Toen het bekend werd, dat ik de voor waarden, waarop my de betrekking van directeur der Muziekschool alhier was aan geboden, niet had kunnen aannemen, en ik ook als hoofdleeraar voor piano (door het eindigen myner verbintenis met 31 Dec.) deze inrichting zou verlaten, werd ik van verschil lende zyden aangezocht, een cursus voor Piano te openen, waarby ook eene klasse voor Akkoordenleer en Compositie en voor Muziekgeschiedenis, enz. zou behooren. De ook hier ter stede hooggewaardeerde violist Chr. Timmner, uit Amsterdam, ver klaarde zich op mijn verzoek bereid aandien cursus eene klasse voor Viool te verbinden (mits hy van een bepaald aantal élèves ver zekerd zy) en eindelyk zou de heer Joh. C. Geyp, de nieuwbenoemde kapelmeester der Schuttery, zich by ons aansluiten en eene Violoncelklasse openen. Daar ik er op gesteld ben dat geene ver- koerde meeningen omtrent deze zaak heer- schen, gevoel ik my na hc-t elders voorko mende bericht verplicht, dit een en ander mede te deelen, terwijl ik U verzeker, zoodra dit mogeiyk is, U nadeie en gedecideerde berichten te verstrekken. U dankzeggende voor de opname, verblijf ik, Leiden, Hoogachtend, 5 Augustus 1892. Gottfried Mann. CORRESPONDENTIE. Nu de stadswerk- lieden toch sedert gisteren bezig zyn met het korten van de langste takken der kas- tanjeboomen aan den Witten Singel, kan X. niet nalaten met nadruk te vragen of zy dit werk aan beide zyden van den Singel flink willen verrichten, zoó, dat het onmogelyk is, dat jongens door woest neerhalen der takken, wat den boomen schade doet, de kastanjes, als ze ryp zyn, kunnen bemachtigen. De politie van Zoeterwoude wake tegen het steenenwerpen naar die vruchten! Kerkelijke Berichten. Oegstgeest: Zondag 7 Aug., 'smor gens, ds. C. J. v. Arkel, van Noordwykerhout. Valkenburg: Zondag-avond te half zeven, ds. Verhoef, predikant te Noordwyk- Binnen, in plaats van ds. Koops, die door ongesteldheid verhinderd is. Benthuizen: Zondag-namiddag, ds. Klercq, van Koudekerk. Officieel© Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt tor alge meene kennis, dat aan den Ontvanger dor Direct© Belastingen is ter hand gesteld het primititf kohier van bet Patentrecht van Wijk VI, van den dieDSt 15:92/93, en executoir verklaard don 4den Aug. jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den by de Wet be- paAldon voet to voldoen. L o i d o n, De Weth., lo.-Bnrgemeester voornoemd. 5 Aug. 1892. H. O. JUTA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen lor algt-mecne kennis dat door de Wed. J. A. H. HOFMAN, "geboren GIELEN, alhier woonachtig, oeu verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in het peieeel Turf markt No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JU C. JUTA, Weth., lo.-Burgemeester. E. KIST, 8ecretarie. Leiden, B Aug. 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gelet op art. 8 der Wot van 2 Juni 18/5 (Staats blad No. 95J; ÜreDgen ter algemceno kennis dat afwijzend i© be schikt op het verzoek van K. F. W. VAN LUYKEN tot oprichting van cone rookerij en vetBmelterij in het perceel Janvosseneteeg 52. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Woth., lo.-Burgemeester. E. KIST, Secrotaris. Leidon, 4 Aug. 1892. Adnafsslc-examen Hoogcrc Burger school voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente LeideD brengen ter konnis van belanghebbenden, dat het tweede admiseie-cxameD voor de Hoogoro Burger school voor Jongons zal plaats hebben in het ge bouw aan de Pieterskorkgracht op Donderdag, Vrg- dag on Zaterdag 1, 2 en 8 September a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wethouder, 1°.-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Ang. 1892. Marktberichten. Lelden, 5 Aug. Tor -narkt werdbD bodet- aaugevoerd Ossen stuks 128.— f265.—. Btiero 48 stuks 52 a 254. Veulens stuks af—. Kalf koeien 86 stuks f103.— a f 260.—. Melkkoeien «tuks ƒ103.— a ƒ260 Vare koeien 58 stuks f 86 a 200 Vette koeim 80 stuks f128.a f265.Kalveron (vette, 38 «tuks f38.— a f 81.KalvereD (magere) 18 stuk* ƒ6.— a 15.Or&skalveren stuks f—Sohapen (vette) 1020 stuks 15.— 25.50. Hamels (vette) stuks a f Sotaapen (weide) 358 stuks f 9.— a 15.—pair- 4©n stuks hfLammeren (magere, 270 etuks f6.a 14.Lammeren /vefctt, jar.ge) stake f—.- a fVarkens (mager© 146 stuks f 15 f 36.—. - Varken» (vette) - stnk8 fa Varkens (biggen) 306 stuk» G.50 a 15. Ter markt aangevoerd: 272 runderen, 56 kalveren, 1873 schapen, 270 Jammereu en 306 biggen. Ter wokelrjk8che Kaasmarkt aangevoerd G5 partjjen. Bestee 1 werd voor Goudsche baas van f 20 tot f 28.— Derby-kaas van f—tot/* Leidsche kaas de 161 KO. ftot Edammer kaas (2de qual.) f27.- tot f—1 Aan de Stadswaag gewogen 55 partyen, 2487 stuk» kaas, wegende 13464 KO. Delft, 4 Aug. Boter. Eerste keur 58, tweede f50, derde ƒ42. Aanvoer 848/8 en 85/16 v samen 17,810 KG. Schiedam, 4 Aug. Moutwyn ƒ8.—. Jenever 12. id. Amst. proef 18.50, Spoeling, commissie f Edam, 4 Ang. Boter. Aangevoerd 184 partn-i Prijs 1ste qual. 0.571/, a f0.62>/o de 5 HG. Eieren f3.— a f4 de 100 stuks. Hoorn, 4 Aug. Kaas. Aangevoerd SIC stapels, wegende 91,208 KG: pril-: kleine f30.50, commissib ƒ29 middelbare 27.50.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9