DAGBLAD. N°. 9955. Zaterdag Augustus. A0. 1332. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 5 Augustus. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Loid#n p«r 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. AlEond#rlj}k# Nommera0.05. PRUS DER AD VERTENTIÈN Van 1—6 regel» ƒ1.05. Ieder# regel me#r 0.17J. Grooter# letten naar plaataroimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieele Kenuisgcvin^en. Vrywilllge oefeningen £n den wapenhandel. De Burgemeester der gemeente Leiden vestigt de aandacht van belanghebbenden op do gelegenheid, welke «an jongelingen van 17 jaren too aan oèn mi.itieplichtigcn leefiijd, wordt geboden om kosteloos onderricht in don W apenhandel te ontvangen, van 1 October a. e. tot uil0. Februari d. a. v., en brengt teve.DB ter a'gemeeoo kennis: 1°. dat zjj, dio bedoeld onderricht wenschen te ontvangen, zich daartoe op itdereu werkdag lot 3 nreu des namiddags, ten bnreele van den hoer kolonel- com'candant van het 4de regiment infanterie, in de Morechpoort-kazerno, knnuen melden en alsdan voor zien moeten zijn van een extract uit het geboorte register of eeoig ander stuk, waaruit voldceDdo van hun leeftijd blijkt, 6n van een certificaat van goed gedrag, en 2°. dat do aanmelding zal moe'cn plaats hebban ▼óór 1 September e. k. en zij, die zich vóór dien datum niet hebben aangemeld, niet tot hot- onder richt worden toegelateD. Leiden, De Burgemeester voornoemd. 5 Augustus 1892. H. C. JÜTA, Wctbr., 1°. Borg'. Bezat do Nederl. Geref. gemeente alhier reeds voor eenige jaren een eigen kerkge bouw, dat door den architect den heer Jac. Van der Hoyden was ontworpen, thans bezit deze gemeente ook een orgel. Gisteravond had op plechtige wyze de inwijding plaats van het koninklijk instrument. Ka gebed en eenige inleidende woorden van den weleerw. heer R. J. W. Rudolph, predikant dier gemeente, werd het orgel op schoon© wyzo bespeeld door den heer C. B. Duyster Jr., organist der Pieterskerk alhier. Maakte het voortreffelijk spel op de talrijk opgekomen gemeente en nieuwsgierigen diepen indruk, niet minder was dat het geval met het fraaie orgel, dat vervaardigd is door den lieer J. Van Gelder, orgel fabrikant alhier, volgens teekenin t van den heer Jac. Van der Heyden en dispositie van den heer C. B. Duyster Jr. Het orgel bevat twee klavieren en aange hangen pedaal. Het pijpwerk munt uit door degelijkheid, zoowel wat materiaal als bewerking betreft. De iDtonatie is voortreffelijk. De speelaard is zoowel van do klavieren, hetzij zonder, hetzij met koppeling, zeer licht, aangenaam en nauwkeurig van aanslag. Het instrument is met zijn fraai sprekend front een sieraad voor het alleszins net inge richt kerkgebouw on doet den orgelfabrikant alle eer aan. Het examen in de Engelsche taal, lager onderwijs, is inet goed gevolg afgelegd door den heer J. B. Mejjnen, van Leiden. In de opgave der in de gisternamiddag gehouden gemeenteraadszitting aanwezige loden staat vermeld do heer Kaiser; dit moest zijn de heer Koetser. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeter: de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 7.30 (stadstijd 7.50) bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Beroepen is by de Herv. gemeente te Leimuiden ds. J. J. Eigeman, te Meern c. a. De gepensionr.eerdo kolonel der genie bii iiet Oost Indische leger G. Van Zuijlen is benoemd tot officier van het Legioen van Eer. De Voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Gleic.iman, is lieden naar Baden-Baden vertrokken. Aan de verschillende ministeriën is men thans bezig met liet gereedmaken van de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1S93. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke a. s. Maandag-avond hare werkzaamhe den hervat, zal nog in dezelfde week na het Sectie-onderzoek van de Vermogensbelasting en de behandeling in openbare vergadering van de aanhangige minder omvangrijke ont werpen, tot de tweede week van September uiteengaan. Door den gemeenteraad van Haarlem mermeer is aan mej. A. M. Tit, op verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school No. S, ingaande 1 September a. s., als- mode aan mej. G. M. Timmer als onderwij zeres in de nuttige handwerken aan school No. 5. Benoemd zyntot onderwijzeres aan school No. 10 mej. C. Vet, te Utrecht, infunctietre ding 16 Augustus, en tot onderwijzeres aan school No. S mej. E. Weenink, te Utrecht, infunctietreding 1 September. Do den Raad aangeboden gemeenterekening, dienst 1891, bedraagt in ontvangst 71592.11, in uitgaaf ƒ67281.91,5 en die van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1891, in ontvangst 8656.22 en in uitgaaf fS534,8-l. Op liet adres van den heer P. Boekol e. a. om subsidie voor lantaarns te Abenes is be sloten aan adressanten te kennen te geven dat de Raad genegen is 5 's jaars per lan taarn te geven, evenals to Aalsmeer,, mits er meer dan ééne worde geplaatst. De jaarwedde van den te benoemen onder wijzer mot hoofdakte aan de school No. 4 is voorloopig gebleven op f 650. Er werd besloten nogmaals scfiicitanten op te roepen. De oude school No. 10 aan het Nieuwe meer hoeft in publieken verkoop opgebracht ƒ352. De groote'„Velddag" van liet Leger des Heils werd gisteren gehouden op het uitge strekte landgoed van den heer jhr. R. A. E. Barnaart, te Vogelenzang, door dezen daartoe welwillend afgestaan. Deze „Velddag" is de eerste, welke in Nederland plaats had. In andere landen werden deze jaarfeesten reeds meermalen gevierd. Het terrein was voor deze gelegenheid bjj de spreekplaats No. 1 versierd met beschilderde doeken en vlaggen, op het Leger des Heils betrekking hebbende, terwijl de verschillende aanwezige corpsen hunne vaandels by zich hadden, waaronder er bff waren, die er zeer goed uitzagen. Generaal Booth was voor deze gelegenheid overgekomen en werd vergezeld door het muziekcorps van het internationaal hoofd kwartier te Londen. Reeds vroeg in den morgen, te 8 uren (tijd van Greenwich), werd het feest door vlaghijsching en bidstond door kolonel Oli- phant geopend. Te halfolf ongeveer kwam de generaal aan in de equipage eener familie te Bennebroek. Met een hartelijk „halleluja" ontving hem de schare, en nadat de kolonel de menigte had toegesproken, nam do generaal zelf het woord. Met zijne eigenaardige welsprekendheid maakt h(j den indruk van een rnan, die veel ge dacht en gewerkt heeft. Eone eigenaardige plechtigheid verdient opgeteekend te worden. Het Leger des Heils, dat bij uitstek practisch is bij alles wat het doet, begreep terecht dat by de tegenwoor dige wijze van werken een groot aantal kleine plaatsen, die aan binnenwateren liggen, geene beurt kregen. Om ook op doze een „aanval" te kunnen doen, heeft men eene gewone Friesche tjalk gekocht, dezo met hangmatten tot zeer eenvoudig nachtverblijf ingericht en eenige jongelieden aangeworven, om onder bevel van den ensign Tjaden, de binnenwateren in ons land te bevaren en daar propaganda voor bot Leger des Heils te maken. De jonge mannon waren gekleed in een net matrozenpak, van donkerblauw, met eene pet, waarop het woord Scheepsbrigade. Met eene toespraak van den generaal werden zy, zooals het programma dat noemde, ingezworen en weid hun op het hart gedrukt, trouw te zyn aan God en aan liet Leger 'os Heils in een beetje gevaar niet te schromen. Overigens gaf generaal Booth in zijne toespraak tot de sohare een overzicht van wat er gedaan is. Als tolk van den generaal deed staf kapitein Go vaars dienst, dezelfde, die vjjf jaar geleden te Amsterdam een der eersten was, die het Leger des Heils in zijne oefeningen was vooraf gegaan. Nadat deze bijeenkomst was afgeloopen, trad de generaal opnieuw voor hot publiek op in de groote tent, welke 2000 menschen bevatten kon. Te gelyk hielden de heer en mevrouw Schoch eone heiligingsbyeenkomst op platform I, Tjadens en zijne matrozen eone in de kleine tent en mevrouw Oliphant, geb. Schoch, op platform II. De eerst- en laatstgenoemde bijeenkomsten waren wel de merkwaardigste, laatstgenoemde vooral, omdat de leiding daarvan uitsluitend aan vrouwen was opgedragen. Vrouwen spra ken, zongen, baden en collecteerden, enz. Vrouwen alleen zaten op de tribune en de platform alleen den verslaggevers der pers werdf een plaatsje gegund. Het is niet eene van de geringste eigen aardigheden van het Leger des Heils, dat de vrouw er eene plaats in bekleedt naast den man. In dat opzicht is het Leger onze maat schappij ver vooruit. Mannen en vrouwen kunnen tot dezelfde rangen worden verheven, en er is geen soldaat, die niet vlug gehoor zaamt aan de bevelen van een luitenant of kapitein mot eene japon aan. Het resultaat blyft dan ook niet uit. Deze vrouwen treden voor het publiek op met een zelfver trouwen en oene koenheid, waaraan menig lid van het sterke geslacht zich zou mogen spiegelen en hebben toch eene zachtheid en eene over redingskracht jn hare wyze van spreken, die aantrekken en boeien. Mevrouw Oliphant Schoch overtreft in dat opzicht allen. Door de late komst van den generaal waren de uren, op het programma aange geven, niet strikt meer gehandhaafd. Daar door was ook de bidstond, welke te halféén moest plaats hebben (op dat tijdstip bidden alle heilssoldaten in de wereld), eenigszins verlaat. I-Iet was een eigenaardig gezicht, toen die bidstond werd gehoudende manlijke en vrouwlijke soldaten, meest elk corps afzon derlijk, geknield in het gras liggend, om daal den zogen over den dag af te smeeken. Na afloop hiervan begonnen de verschil lende heilsbyeenkomsten weder, waarvan die door den generaal geleid het meest bezocht waren. Ongeveer te twee uren trad namelijk de generaal nogmaals op, nu op de tweede platform, terwijl terzelfder tffd elders de bijeen komsten werden geleid respectievelijk door stafkapitein Polstra, adjudant Jonker, adjudant Clark en zijne echtgenoote en adjudant Wes- seling. Te 3 uren, bij de groote plechtige samen komst, door den generaal geleid, was het zeer vol, daar toen alleen op dezo plaats gesproken werd en dus alles hier samenkwam. Op het terrein was over eene sloot eene brug geslagen, welke door de dakloozen vervaar digd was, terwijl in eene tent verschillende voorwerpen te koop waren, mede door de dakloozen vervaardigd. Hoewel het weer zich des morgens niet best liet aanzien, was hot na het regenbuitje uitstekend. Het was intusschen reeds over halfzes ge worden, toen de troepen konden worden op gesteld voor het défilé voor den generaal. Voorzien van de gekleurde vlaggetjes stelden zich allen in drie afdeelingen op en defileerden voorbij generaal Booth. Daarop werd een voor deze gelegenheid vervaardigd lied ge zongen op de wjjze van het „Wien Neerlandsch Bloed" en do feestdag besloten mot eene muzikale en dankzeggingsbyeenkomst onder leiding van kolonel Oliphant. Hiermede was de velddag geëindigd. Eene schatting van het getal aanwezigen is wegens de uitgestrektheid van het terrein niet mogelijk, maar duidelyk v/as het te zien, dat een zeer groot aantal belangstellenden van verschillenden rang c-n stand tegenwoordig waren. Daardoor is eer.e schatting van vijf duizend a zesduizend, behalve de tweeduizend heilssoldaten, zeker niet overdreven. Omtrent de openim; van het Merwede- kanaal wordt nog het volgende gemeld: Onder gejuich der menigte roden HH. MM. van het station te Amsterdam naar den stei ger, waar de heer D. Cordes, president van de Kamer van Koophandel, en do heer Yening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, Haar opwachtten en complimenteerden. Terwyl het muziekcorps aan boord van de Persboot het Wilhelmus deed klinken en nadat door de jongejuffrouwen Heymans en Van den Wall Bake fraaie bonquetten van roode en gele rozen waren aangeboden, begaven de Vorstinnen zich naar de met heestergewassen versierde Ceres". Aan de brug dier boot werden HH. MM. begroet door den waarnomenden Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. B. J. Ferf, en door de ministers van buitenlandscho zaken en van waterstaat. V:wljl de vice- admiraal Mac Leod de Vols tinnen aan boord kwam begroeten. Koningin Wilhelmina zocht '/.Ah een plaatsje op den voorplecht, waar zy een vrij en ruim uitzicht over de woelig" beweging op het water had. Koningin Wilhelmina gekleed in een lichtgrijs wandelkostuum zag er uiterst welvarend uit en hot was eene voldoening haar frisch, lief gelaat weder te kunnen aanschouwen. In het gevolg der Koninginnen waren mevrouw Van de Poll on miss Saxton Win ter, terwyl de dames mevrou w Vening Meinesz, Cordes, Zur Mühlen en Tegelberg de eer ge noten, tydens den tocht de naaste omgeving der Vorstinnen uit te maken. Eenige autoriteiten, die zich aan boord be vonden, werden aan H. M. de Regentes voor gesteld. Ongeveer kwartier over 11 uren werden de touwen losgeworpen, de brug in gehaald en stak de „Ceres" van wal, onmid dellijk gevolgd door de vier booten met auto riteiten en genoodigden, waarby zich geleidelijk de van boven tol onder gepavoiseerde pleizier- üooten aansloten, w. o. ook de „Aalsmeer" en de „Volharding", eveneens met-zeer talrijk en deftig publiek en muziek aan boord. De „Volharding" was do tweede achter den koninklijken stoet. Vooraf ging een bootje van do havenpolitie daarop volgde de koninklijke salonboot de „Ceres", met H. M. Koningin Wilhelmina op den voorsteven en H. M. do Koningin Regentes, omringd van haar gevolg, de leden der Kamer van Koophandel als gastheeren en als verdere gasten do beide genoomde ministers, de Duitscho gezant, graaf Von Rantzau, de Duitscho consul-generaal te Amsterdam, dr. Goehring, de waarnemende Commissaris der Koningin, de burgemeester en de wethouder van publieke werken van Amsterdam. Op de volgende drie booten waren inge scheept do muziek van bet 5de en het 7de regiment infanterie, leden van den Gemeente raad, vertegenwoordigers van den Neder- landschen en Duitschen handel en van do Nedeilandsche en Duitscho Pers. B\j het stoomen langs de De Ruyter- en Handelskaden, beiden dient bezet met belang stellenden, paradeerden de manschappen van het wachtschip en do „Wasser T -ie „Cas'or" I on de „Pollux" in het wan! ie schepen I zei von waren gepavoiseerd cu k» :on saluut- j schoten. Aan het einde dei P Iskado lag I eene bevlagde vloot van de Is ioil-en lïoei- vereeniging „het IJ" en zag mor: eeno eerste j Duitscho aak. Dan stoomde men de breedo j Voorhavon in, aan beide zijden dicht bezet

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 7