Zilveren medaille aan IC. Van Gelderen, te Boskoop. Bronzen medaille aan K. Wezelenburg, te Hazerswoude. 3o. Verzameling van 50 verscheidenheden, van elk 3 bloemen. Zilveren medaille aan K. Wezelenburg, te Hazerswoude. Bronzen medaille aan L. Schouten, te Oegstgeest. 4o. Eene verzameling uitsluitend Noisette en Theerozen, van elke soort 3 stuks. Zilveren medaille niet toegekend. Bronzen medaille aan J. D. Speet, te Leiderdorp. Het rozenfeest op hedenavond, aanvangende te halfacht, mede in „Zomerzorg", zal, naar we vernachten, wel even uitstekend slagen als de tentoonstelling, en het zal er dan nog wel wat vroolyker toegaan dan hedenmiddag. Nu, dat kan geen kwaad! Een feest zonder gepaste vroolykheid is moeilijk denkbaar. Gemengd Nienwi. Gisteren hebben de eervol ont slagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden cursus 1891/92 uitge- noodigd door „de I.eidsche Vereoniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" een heerlijk genot gesmaakt. Ten getale van 208 te zaamgekomen| op het terrein van de „Kweekschool voor Zee vaart", door don commandant daartoe wel willend afgestaan, werden zy gerangschikt, en, voorafgegaan door muziek (de Beiersche kapel) naar de gereedstaande trams geleid. Ouder vroolyk gezang, waarbij vooral het lied telkens werd aangeheven: Naar Wykerbrug! Naar Wykerbrug! Daar gaat de tocht nu heen! Daarom zjjn wy verheugd en biy En zingen, dansen, juichen wy. Naar Wykerbrug! Naar Wykerbrug! Daar gaat de tocht nu heen. Enz., enz., trok de stoet voorwaarts en verwekte overal waar menschen waren, niet het minst te Voorschoten en Veur, veel bekijks en toe juiching. In de nabijheid van Wykorbrug verlieten de kinderen met de meeste gelei ders den trein, terwyl de andere geleiders doorstoomden, om alles voor de ontvangst der gasten in gereedheid te brengen. Met de muziek voorop, marcheerden daarop de kinderen voort, den tuin bij Wykerbrug in. Nadat zy zich aldaar verfrischt en ver sterkt hadden, begonnen de spelen voor de jongens „ezelryden" en „hinkkarap" en voor de meisjes „muiltjes loopen" |en „hardloopen met stuiters op een bord." Na herhaalde traktatie zette de stoet zich in be weging om eene wandeling te maken door Voorburg, waar alles uitliep en voor alle ramen, tot op do daken toe, zich menschen vertoonden om den optocht te zien. Voor de villa van den burgemeester dezer gemeente baron mr. Van Tuyll van Serooskerken hield de stoet stil, speelde de muziek het „Wien Neerlandsch bloed" en daarna „Lang zal hy leven", tot dankbetuiging voor zijne warme sympathie, zoowel in woord als in daad betoond voor het doel van het feest en voor z(jno medewerking in het handhaven dor orde. Na oene aangename wandeling langs de verbreede vaart in don tuin teruggekeerd te z\jn en na zich weer versterkt te hebben, werden de kinderen ontvangen in do groote concert- en schouwburgzaal, waar do heer Bonefang met zyne goocheltoeren de kin deren hoogst aangenaam bezighield. Genoemde heer is daarvoor ten zeorste aan te bevelen. Daarna had de prjjsuitdeeling plaats door den voorzitter der Vereoniging. Vervolgens nog eenige voorstellingen van den prestidigitateur en de klok woes het uur van vertrek aan. Dankbaar en opgeruimd stapten de kin deren, nadat ieder nog oene surprise had ont vangen, in de trams en onder vroolijk gejuich on gezang ging het naar de stad terug, alwaar eene menigte ouders, broeders en zus ters de opgeruimde kinderen in ontvangst namen. Hot feest is uitstokend geslaagd, dank zy de goede zorgen der feestcommissie en die van den heer Van Lommei, wiens hotel en tuin zich zoo uitnemend leenen voor dergolyke feesten, en daarom, zoowel als om zyne uit nemende en hoogst billyke bediening, alle-aan- beveling verdienen. Maar bovenal harteiyk dank gebracht aan de „Maatschappy tot exploitatie van Tramwegen" voor do byzondere goedheid om het vervoer op hare lyn geheel kosteloos te doen geschieden uit sympathie voor het dool der Vereeniging en voor de kinderen. Het heerlykste weer heeft bovendien dit feest begunstigd, zoodat het bestuur der Vereeni ging alle reden heeft tot innige dankbaarheid/ zoowel aan de heeren Kooyker, v. d. Hoek en anderen, die door aanbieding van fraaie boekwerken als pry zen, als aan de ingezetenen, die door hunne bydragen het bestuur in de gelegenheid hebben gesteld het kinderfeest zoo goed te kunnen organiseoren. By aankomst op hot landgoed „Meer en-Berg" schaarden de kinderen der Leidsche Zondagsschool: „Laat de kinderkens tot mij komen" zich vóór do woning van mevrouw do douairière Van Lennep, geb. Deutz van Assendelft, en zongen har.r een welkomstlied toe, waarna zy, na eonige ver- verschiugen te hebben genoten, zich verder vermaakten met allerhande spelen. Vóórdat de stoomfluit zich wederom tot. vertrek liet hooren, werd der familie Van Lennep nog een afscheids lied toegezongen, waarna do boot zich in beweging zette en te ongeveer halfzeven wederom onze stad binnenstoomde. Alvorens de kleinen het vaartuig verlieten, hieven zy nog, onder de tonen der muziek van do Leidsche dienstdoende schuttery, die haar op hun tocht vergezeld had, een danklied aan, waarna de kinderen, zeer verbiyd over den prettigen dag, welken zy hadden doorgebracht, verheugd huiswaarts keerden. Uit Oegstgeest meldt men ons: Nadat er herhaalde malen aardappelen ont vreemd waren, is het in den nacht van den derden op den vierden Augustus den veld wachters dezer gemeente, Moolhuysen en Heisterborg, mogen golukker. den dader, zynde zekere B., wonende te Oegstgeest, op deze daad te betrappen, tot groot genoegen van de tuinders. Door HH. MM. de Koninginnen zyn voor het Internationaal Schermconcours, te houden den 13den en 14don Augustus a. s. in de feestzaal der Internationale Sport- tontoonstelling, drie medailles geschonken, eene kleine zilveren met do beeltenis der Koningin, twee groote bronzen met do beel tenis der Regentes; behalve deze pryzen zyn nog kunstvoorwerpen of medailles voor pryzen toegezegd door het Comité der Sporttentoon- stelling, door verschillende leden van het eerecomité, leden der foestcommissiën, de Haagsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Hercules", „de algemeene Turnvereniging" te Rotterdam en „de vrye wapenbroeders" te Amsterdam. Door het Uitvoerend Comité der Sportton- toonstelling zyn aan de besturen van alle weeshuizon en liefdadige gestichten te 's-Gra- venhage en te Scheveningen uitnoodigingen ge richt om de verpleegden gratis de tentoon stelling te doen bezooken. Het aanbod is met dankbaarheid aangenomen en op bepaalde dagen volgen deze bezoeken, die reeds zyn aangevangen, elkaar op. Naar men verneemt., hebben de gezamenlyke winkeliers op het terrein der Sporttentoonstelling eene rechtsvordering in gesteld tegen het Uitvoerend Comité, wegens hot afzonderiyk entrée-heffen voorde paardententoonstelling, terwyl hun plaats ruimte is verhuurd op de Internationale Sport-, Visschery- en Paarden tentoonstelling. Vanwege het ministerie van oorlog is te Hoofddorp (Haarlemmermeer) een onderzoek ingesteld, of op de grondon, tot het Ryk behoorendo, ook geschikte ge legenheid is tot het maken eenor schiotbaan, tot oefening van hen, die deel zullen nemen in de vrijwillige oofeningen van den wapen handel. Uit hot Buitenspaarne te Haar lem is het lyk opgehaald van den heer C. J. Dufkers, te Haarlem woonachtig, gepension- neerd officier uit Indië. Vermoedelyk is hy met visschen te water geraakt en aldus verdronken. Aandewed u we "Willoboor, wonende aan de Oosterstraat te Rotterdam, wier man in den avond van 2den Paaschdag aan het station Beurs door don trein werd overreden en kort daarna overleed, is thans vanwege de exploitatie-maatscbappy, onder zekere voor waarden, eene jaarlyksche uitkeering van ongeveer f500 toegekend. Maandag-avond waren op het tor- rein van het Staatsspoor te Feyenoord eenige kinderen aan het spelen met wagenassen en wielen van wagens, op de rails geplaatst, toen eensklaps één hunner, een meisje van 5 jaren, struikelde, viel en een in beweging zy'nd wiel over het lichaam kreeg. Inwendig zwaar gekwetst werd het kind opgenomen en een paar uren later overleed het aan de gevolgen. De arrondissements-rechtbank te Arnhem veroordeelde in hare zitting van Dinsdag P. B., ter zake van den bekenden diefstal met braak in het bureau van den commies-armverzorger, tot eene gevangenis straf van 5 jaren. De daglooner Antonius Maagden berg, te Breda, is, wegens mishandeling van zyn vader met doodelyk gevolg, door de recht bank tot één jaar gevangenisstaf veroordeeld. Tusschen den kapelmeester en de leden van het stedelyk muziekcorps te Leeuwarden is een conflict ontstaan over de verdeeling van de gift, groot f 150, die door H. M. de Koningin-Regentes tydens haar be zoek aan Friesland aan genoemd corps was geschonken. Naar het oordeel der leden van het corps was het aandeel van f 25, hetwelk do kapelmeester, do heer H. De Jong, zich- zelven had toegodaebt, te groot in verhouding tot dat der leden, reden, waarom zy weiger den genoegen te nemen met de verdeeling, zooals de heer De Jong die wenschte. (M.) De Nederlandschevlag-bloem! Op de landengte van Tehuantepee moet oene plant groeien, waarvan de bloemen zich des middags rood, des ochtends wit en des avonds blauw kleuren. De veldwachter Yan Crugten, te Borgharen (L.), die door het onvoorzichtig omgaan met zyne revolver zich in de zyde verwondde, is aan de gevolgen overleden. Do heer Rudolf Ibach, hoofd der in 1794 gestichte firma van piano-fabri kanten, die in Barmen, Sehwelm en Keulen hare vermaarde fabrieken heeft, is te Herren- halb in het Schwarzwald overleden. Ten gevolge van de cholera in en rondom Parys het is zonder twijfel de Aziatische cholera heeft de overheid in Elzas-Lotharingen een streng toezicht bevolen en voorzorgsmaatregelen by personen- en goederenverkeer genomen. In een fort te Metz zouden van cholera verdachte ziekte gevallen voorgekomen zyn. Dadeiyk werd een nauwkeurig onderzoek en eventueel eene scherpe afzondering bevolen. Indien do gevallen van cholera worden geconstateerd en de verspreiding dier ziekte gevreesd wordt, dan zullen de militaire ma noeuvres achterwege blyven. Ook aan de Duitsch Russische grenzen zyn de voorzorgsmaatregelen tegen de cholera in de laatste dagen verscherpt. In officiëele berichten uit Rus land omtrent het vooruitzicht van den graan oogst wordt gezegd, dat het winterkoren wegens het natkoude weder gemiddeld niet- gunstig staat en dat het zomerkoren ook te wenschen ovorlaat. Hier en daar is het graan ook door den worm aangetast. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met de vordoeling der gelden, welke de Kamer van Afgevaar digden heeft toegestaan ter schadeloosstelling van de slachtoffers der dynamietaanslagen op de boulevards St.-Germain en Magenta en de rue de Clichy, te Parys, heeft een aanvang gemaakt met hare werkzaamheden, in deze toegelicht door den directeur der algemeene veiligheid Soinoury. De aanvragen beloopen 400,000 fr. en de commissie heeft 't haren plicht geacht eerst dezulken te helpen, die in de verwoeste gebouwen werkzaam waren en door de wandaden buiten betrekking kwamen. Diiitschlancl. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Berlyn gemeld„Het in verschillende dagbladen voor komend bericht, als zouden de onderhande lingen tusschen de Russische en Duitsche gevolmachtigden betreffende de handelsbe trekkingen reeds aanstaanden Maandag een aanvang nemen, is onjuist. Wel komen dien dag te zamen de vertegenwoordigers van de Duitsche bondsstaten en van de Pruisische departementen van algemeen bestuur, onder voorzitterschap van den onderstaatssecretaris Rottenburg, om te beraadslagen over destel ling, welke, met betrekking tot de verhoudin gen op handelsgebied, van Duitsche zyde tegenover Rusland moet worden aangenomen." Enkele bladen vreezen dat ten gevolge van de onderhandelingen met Rusland over de handelspolitiek, de beleening op Russische waarden door de Rijksbank weder zal worden toegelaten en de Duitsche geldmarkt weder f voor Russische leeningea zou kunnen geopend worden. Het nummer van de ,,TempsJ'van 2 Aug. is to Straatsburg door do politie in beslag geiiöfhen. Het bevatte besprekingen over het ontslag van Von Bismarck on daarbij wer den uitdrukkingen gebezigd, die de overheid te Straatsburg beleedigend achtte voor keizer Wilhelm. Het handelde over de reeds ge noemde onthullingen van een blad te Genève, en volgens dat blad zou Von Bismarck den keizer een „Lausbube" (een kwajongen of nog iets ergers) hebben genoemd. Herrfurth's aftreding als minister van binnenlandsche zaken wordt thans algemeen als zeker geacht en zoowel door de liberale als door de gematigd-conservatieve bladen betreurd, hoewel zij tevens zyn verzet tegen Miquels belasting-hervormingen afkeuren. Herrfurth wilde, naar thans blykt, niet de geheele grondbelasting en de belasting op gebouwde eigendommen, maar slechts een deel daarvan, aan de gemeenten laten. De „Kreuzzeitung" komt in eene uit voerige beschouwing over Yon Bismarcks reis thans evenzeer tot de slotsom, dat zij een weloverlegde veldtocht tegen Von Caprivi is geweest. Naar liet blad echter hoopt, zullen de pogingen in dien zin zonder gevolg blyven. De Duitsche Katholieken-dag van dit jaar, die vijf dagen zal duren, zal den 28sten dezer maand te Mainz worden geopend. België. De commissie voor de grondwetsherziening in België is, na de benoeming van haar bureau en het vervullen van eenige forma liteiten, tot October a. s. uiteengegaan. De heer Nothomb heeft een voorstel in gediend tot invoering van het algemeen stemrecht. Als voorwaarde stelt hy een leef- tyd van 25 jaren en drie jaren vast verblijf. Er is tot dusver by de regeering van den Congostaat geene bevestiging ontvangen van de berichten aangaande het gebeurde tusschen Congoleezen en Franschen. Men wacht thans het antwoord af van de Franscho regeering op het voorstel, om de zaak aan eene scheidsrechteriyke beslissing te onder werpen. De besturen der handelsvennootschappen hebben besloten den Congostaat in rechten te vervolgen, wanneer de ingebrachte grieven niet langs minnelyken weg worden opgelost. G-x*oot-Bx*ita.imlë. Weder wordt Engeland met eene groote werkstaking bedreigd. Door de toenemende concurrentie van het buitenland en Indie zien de katoenfabrikanten hunne markten meer en meer beperkt en dit, gepaard met de daling van den zilverprys en andere redenen, berok kent hun groot nadeel. Wel hebben enkele fabrieken gedurende de laatste 12 maanden nog veel verdiend, maar dit was een gevolg van ge lukkige speculatiën op de wolmarkt. De meeste fabrieken, vooral de spinnerijen, werkten met meer of minder verlies en de direction verklaron nu eenparig, dat het in de laatste jaren hoog opgedreven loon dei- werklieden moet worden verlaagd. Yorleden Yrydag besloten do direction der spinneryen van Oldham, die 30,000 menschen aan het werk hebben, tot eene loonsvermin dering van 10 petdie over vier weken zou in werking treden en waarschyniyk zal dat voorbeeld door alle spinneryen in Lancashire worden gevolgd. De werklieden willen echter geene loonsver laging aannemen en daar hun bond over 260,000 pd. st. beschikt, zullen zy waarschyn iyk overgaan tot eene werkstaking, die niet zeer wordt gevreesd door hunne patroons, die dan tyd zouden vinden om hun overgrooten voorraad af te zetten. 3-la.i-oltlco. Men seint uit Tangor, dd. 3 Aug.: De vrouwen en kinderen, "die met de kudden vee uit Anghera gevlucht zyn, versperren thans de toegangen tot de stad. Er komt van alle kanten versterking; uit Fez zyn 7 kanonnen gezonden. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den opperbevelhebber een bevel van den sultan overgebracht, om zoo spoedig mogelyk met de vyandelykheden te beginnen. Men verwacht dat morgenochtend een slag zal worden geleverd. Eenige Kabylen-opperhoofden hebben den Moorschen autoriteiten aangeboden den opstand der Anghera's te onderdrukken, indien slechts de sultan zyne troepen terugriep, op grond dat dezen meer kwaad doen dan de aanhangers van Ham an.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2