N». 9951. Dinsdag J3 Augustus. A°. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per t meendenf 1.10. Franco per poet1.40. Aüaooderlgke Nommere.0.05. PR UB DER AD VERTEN TLÊN Ven 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grooter# letter» neer pleetsrnimte. Voor het incesseeren buiten de »Ud wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Leiden, 1 Augustus. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer J. M. Obreen, kapitein bij het 4de reg. inf., deelen B. en Ws. mode •dat de zoon van adressant, Justus Marius, den lsten Juni jl. tot liet gymnasium is toegelaten ■en sedert den 2den Juni jl. do lessen geregeld volgt en dat de dochter van adressant, Johanna Helena, in Mei de lessen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft bijgewoond en met 1 Juni jl. als leerling tot do school is toegelaten. B. en Ws. geven daarom in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen voor zijn zoon, sedert 1 Juni jl. leerling van li6t gymnasium, over de eerste drie kwartalen van den cursus 1891/92 en voor zyne dochter, die in den loop van Mei tot de lessen van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is toegelaten, over de eerste twee kwartalen van don cursus 1891/92. Ten aanzien van een dergelijk verzoek van deu hoer B. "VV. T. Dagevos, geneesheer te Bynsburg, deelen B. en "Ws. mede dat de zoon van adressant met 1 Mei jl. de Hoogere Burgerschool voor Jongens heeft verlaten wegens verandering van studie. Zij geven mitsdien in overweging aan -adressant vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor zijn zoon, vroeger leerlinder Hoogere Burgerschool voor Jon gens, over het laatste kwartaal van den •cursus 1891/92. Aan den gemeenteraad deelen curatoren van het gymnasium mede dat dr. H. Van •Gelder, leeraar in de oude talen aan genoemde instelling, tot hen het verzoek heeft gericht, hem van 1 September 1892 tot 1 September 1893 verlof te willen verleenen met het oog op zijn gezondheidstoestand, welke hem op uitdrukkelijk voorschrift van zijn geneesheer noodzaakt, zich gedurende dien tijd van allen arbeid te onthouden. Tevens heefc de heer Van Gelder verzocht, gedurende dien tijd te zijnen laste een plaats vervanger te doen benoemen. Curatoren hebben gemeend dit verzoek te moeten inwilligen en gebruik te maken van het belangloos aanbod, door den heer Van Gelder gedaan. Naar aanleiding hiervan zal thans in de tijdelijke vacature moeten worden voorzien. Ingevolge do aan curatoren bij art. 16 van de gemoente-verordening van 5 Juni 1879 toe gekende bevoegdheid, zouden zij ten deze geene oproeping van sollicitanten willen doen, daar z|j vermeonen voor deze betrekking van tijdelijken aard een zeer geschikt persoon te hebben gevonden in dr. D. A. H. Van Eek, alhier, die, naar curatoren is gebleken, gaarne deze taak op zich zoude nemen. De heer Van Eek is hun door een hunner medeleden, prof. Van Leeuwen, hoogleeraar in de klassieke talen, als zeer geschikt voor deze tijdelijke betrekking aanbevolen en heeft bovendien reeds vroeger met goed resultaat gedurende eenige maanden aan het. gymnasium alhier in do oude talen gedoceerd, zoodat curatoren van oordeel zijn, dat deze keuze alleszins in het belang van het gymnasium zoude zijn. Ook do inspecteur der Gymnasia kan zich volkomen met dien wenscli vereenigen. Curatoren hebben mitsdien de eer den Daad beleefd uit te noodigen tot eene tijdelijke benoeming buiten bezwaar dar gemeente te willen overgaan en dragen dr. D. A. H. Van Eek ter benoeming voor. Door de aannemers van don bouw der Gehoorzaal wordt geheele afdoening verzocht van do door hen ingeleverde bijrekeningen, ook op grond dat z\j wegens het overlijden van een der onderaannemers tot betaling van het door hen verschuldigde van rechtswege zijn aangesproken. Krachtens Raadsbesluiten van 31 Maarten 21 April jl. is reeds J/3 van de rekeningen als voorschot aan de aannemers uitbetaald onder voldoende borgstelling voor de terug gave van iets of alles, wanneer de Raad dat later noodig mocht oordeelen, zijnde in de ver klaring, door de aannemers onderteekend, op genomen dat, niettegenstaande de terugbe taling, de rechten van de aannemers om van de gemeente betaling der bijrekeningen te vorderen en die van de gemeente om tegen spraak daartegen te doen, geheel ong9praeju- dicieerd blijven. B. en Ws. moeten bezwaar maken te advi- seeren het geheele bedrag van het nog onbe taald een derde gedeelte der bijrekeningen uit te betalen, alvorens het rapport van de door den gemeenferaad benoemde commissie ad hoc is ingekomen en daaromtrent een besluit is genomen. Daarentegen zoude, naar het inzien van B. en Ws., tot de uitbetaling kunnen worden overgegaan, van hetgeen door de aannemers is verschuldigd aan de erven van den be doelden overleden onder-aannemer, hetwelk volgons opgave van de aannemers bedraagt f 954.12, onder hetzelfde voorbehoud als bij de bovenaangehaalde Raadsbesluiten is bepaald. B. en Ws. geven mitsdien in overweging hun college te machtigen aan de aannemers van den bouw der Gehoorzaal als voorschot alsnog uit te betalen een bedrag van f 954.12 onder voldoende borgstelling voor de terug gave van dat bedrag geheel of gedeeltelik, wanneer de Raad dat later noodig mocht oordeelen, mot bijvoeging van de bovenaan gehaalde verklaring, dat de rechten van de aannemers en van de gemeente niettegen staande de terugbetaling geheel ongepraeju- dicieerd blijven. Als eene bijzonderheid kan worden op- goteekend dat het dit jaar gedurende de geheele Leidsche kermis droog is gebleven, zelfs den laatsten kermisnacht. Het was er dan ook vrij druk, aan welke drukte vele zingende, joelende en hossende clubjes het leeuwenaandeel leverden, al ontbraken er ditmaal de huzaren, die wegens eene vecht partij van den vorigen avond, waarbij een infan terist met de sabel aeer ernstig aan het hoofd moet verwond zijn, in de kazerne moesten blijven, omdat de dader, die door zijne kameraden niet wordt verraden, nog niet bekend is. Ook gisteravond heerschte er, behalve die van eiken Zondag-avond, nog veel beweging, daar enkele kermistenten on kramen, zonder van buiten licht te branden, mede geopend waren. Het was in den Schouwburg aan do Oude Vest, waar door het gezelschap der heeven Le Gras en Haspels „Marie-Jeanne of do vrouw uit de volksklasse" en in den schouwburg van den heer A. Van Lier aan do Doozastraat het drama „Onder valsche Vlag" werden opgevoerd, minder goed bezet dan de vorige avonden, terwijl daarentegen d i rustige tuin van „Zoioerzorg", maar vooral Musis Sacrum", waar het stafmuziekcorps van hot vierde regiment infanterie een con cert gaf, talrijk bezocht waren, want, niet tegenstaande de dreigende lucht van 's mid dags, bk-ef het ook dezen avond droog. Do kapel voerde er een schoon programma, als 'gewoonlijk, op even schoone wijze uit, en in het bijzonder werd veel aandacht ge schonken aan Mann's nieuw „Concertstuk voor Es clarinet", hetwelk andermaal getui genis aflegde van de groote verdiensten van den directeur als componist. De luide toe juichingen, welke aan dit keurige nommer ten deel vielen, golden zoowel hom als den musicus, die zich, onder begeleiding van het orkest, zoo loffelijk van zijne taak kweet. De Stadszaal was eveneens het veieonigings- punt van nog velen, die bij herhaling of wegens den lageren toegangsprijs misschien wel voor het eerst, waren opgekomen om te profiteeren van hetgeen het gezelschap des heeren Frits Van Haarlem aanbood. Op deze afscheidsvoor- stelling werd er nogmaals door de verschil lende optredenden een groot succes behaald. Onophoudelijk daverde de zaal van de toejui chingen, zoodat de heer Duyser met voldoe ning er op kan neerzien dat hff den bezoekers tot den laatsten avond, door zijne keuze van den troep, veel genoegen heeft verschaft. Hedenavond, nadat het van ochtend flink is gaan regenen, definitieve sluiting der kermis vermakelijkheden in den Schouwburg met de voorstelling van „Stadslucht" door de Rotter dammers. In den loop dezer week (vermoedelijk "Woensdag a. swordt alhier verwacht de generaal-majoor Hennus, commandant der lste divisie infanterie, tot het inspecteoren dor troepen enz. De morgen, 2 Augustus, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes, op het Schuttersveld te houden parade zal plaats hebben des middags te 12 uren. Als commandant zal optreden de majoor Bierman, van het 2de regiment veld-artillerie. Nadat ons vorig nommer was afgedrukt, ontvingen wij de mededeeling, dat ten huize dor familie Kuenen, alhier, eene eenvoudige plechtigheid had plaats gehad. De bijdragen der talrijke leerlingen en vrienden van wijlen den hoogleeraar voor zijn portret in de Senaats zaal der universiteit waren der commissie zóó rijkelijk toegevloeid, dat deze het besluit kon nemen, om niet alleen een photogra- phischen afdruk er van te zenden aan allen, die hadden bijgedragen, maar ook om eene kopie naar het oorspronkelijk doek van mej. Therèse Schwartze te laten vervaardigen. De heer J. H. Neuman, te 's-Gravenhage, kweet zich op voortreffelijke wijze van die taak. De heeren C. G. Chavannes, Johs. Dyserinck en H. G. Hagen boden Zaterdag-namiddag die kopie in lijst gezet den kinderen aan, met de herinnering, dat hun dit portret werd aange boden uit naam van allen, die voor de oor spronkelijke schilderij haddon bijgedragen. De commissie was overtuigd, dat zij daarmede eone daad van piëteit volbracht. Mocht de beeltenis van den geleerde de Senaatskamer sierenin de huiskamer van zjjn gezin moest dezelfde beeltenis van den geliefden Vader eene blijvende plaats innemen. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd f 64,160.38,/2> terugbe taald f 37,038.98, terwijl zjjn afgegeven 108 nieuwe en geheel afgelost 54 boekjes. Het gezamonlijk tegoed der 9303 inleggers bedroeg uit. Juli f 1,734,707.35V,. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de prijzenf 4.50 on 2.25. Heden is te 's Gravenhage overleden de gep. majoor der cavalerie Sethe, laatstelijk commandant aan het depot eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden. Voor het examen Engelsche taal, lager onderwijs, zijn geslaagd mej. J. F. R. Grave- lotto, van Leidschendam, en de heer P. J. Fortanier, van Zoeterwoude. Voor het hoofdonderwyzersexamën zijn ge slaagd de heeren D. 0. Schuit en II. A. Poel man, van Leiden. De gemeenterekening van Zoeterwoude over het jaar 1891 sluit in ontvangst op ƒ42,593.05 en in uitgaaf op ƒ42,026.535. Er blijft dus een batig saldo van f 566.51s. Op den llden dwser (Donderdag), des j voormiddags te haifelf, zullen Burg. en Weths. van Zoeterwoude aanbesteden het opsteken en blusschen der straatlantaarns. Bedankt is voor hot beroep bij de Herv. j gem. te Workum door ds. A. J. Ruijs, te i Oegstgeest. i Vau de vier gouden medailles, door H. M. de Koningin geschonken ter bekroning op de Intern. Sporttentoonstelling te Scheveningen, zullen beschikbaar worden gesteld twee voor de afdeeling visschery, één voor de groep schoone kunsten, afdeeling Nederland, en één voor de g;roepen IJs- en Watersport. Van de zilveren medailles, door H. M. de Koningin beschikbaar gesteld, zijn bestemd één voor de groep schoone kunsten, afd. Frankrijk; één idem, afd. België; één idem, afd. Nederland, één Yoor de groep nijverheid, afdeeling België; één idem, afdeeling Oosten rijk; één idem, afd. Frankrijk; één idem,afd. Nederland, en één voor de afd. voorwerpen ter opluistering. De bronzen medailles, door H. M. de Ko ningin geschonken, zullen worden beschikbaar gesteld voor de afdeeling nijverheid van België, Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Nederland en Noorwegen ieder één en voor de afd. voor werpen ter opluistering twee. Door H. M. de Koningin-Regentes zijn 16 zilveren medailles geschonken. Daarvan zal één worden bestemd voor den kolfwedstrijd van den Ned. Kolfbond, de eenige wedstrijd, die zoodanige onderscheiding mocht verwerven, omdat deze uitsluitend een nationaal karakter draagt. Verder zullen deze zilveren medailles der Koningin-Regentes bestemd zijn voor de af deeling nijverheid, nl. België, Oostenrijk, Noor wegen, Duitschland, Frankrijk en Nederland leder één en één voor de afd. voorwerpen ter opluistering. De bronzen medailles, door de Regentes ge schonken, zullen aldus verdeeld wordenafd. nijverheid, België, Oostenrijk, Frankrijk, Ne derland ieder één; afd. schoone kunsten: Noorwegen, Nederland ieder één en twee voor de afd. voorwerpen ter opluistering. Hedenavond zal het Uitvoerend Comité der Intern. Sporttentoonstelling in den Hol- landschon restaurant op het terrein een feest banket geven bij gelegenheid van de eerste samenkomst van den „Conseil supérieur du Jury international", benoemd ter aanwijzing der bekroningen. Behalve de leden van dien Raad zijn uitgenoodigd de leden van de regelingscommissie en van de jury der paar- dententoonstelling, de commissarissen generaal van de buitenlandsche afdeelingen en de Regeeringscommissaris, deel uitmakende van het Uitvoerend Comité Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen Zaterdag te 's-Graven- hage deel 8 candidaton voor de faculteiten der rechtsgeleerdheid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaton zijnF. Buijs, A. Toolstra, A. A. Fokker en E. W. A. Brands. Vóór het examen had zich één candidaat teruggetrokken, een tweede trok zich gedurende het examen terug. Afgewezen werden 2 candidaten. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geéxa- mineerd. Toegelaten werd W. Reinders. Éón candidaat had zich vóór het examen terug getrokken. Afgewezen werden 2 candidaten. Met één wordt het examen voortgezet. Naar men verneemt, wordt degeneraal- majoor W. K. L. Van Helden, inspecteur der cavalerie, tijdelijk belast met de function van inspecteur der infanterie. Wegens ongesteldheid van vele oud- strijders van 1831 zal het voorgenomen réu- niefeost van den provincialen bond van het „Metalen Kruis" den 2den Augustus op den Hondsberg niet doorgaan. Het feest is tot later uitgesteld. I B\j kon. besluit z\jn benoemd tot ver- i te^enwoordigers der Noderlandscbe regeoring I bi) het op den Tden Augustus a. s. te Brus- sel te openen internationaal congres van eri- inineele anthropologicmr. P. W. J. G. Snyder van Wisaenkerke, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van justitie, te 's-Gravenhagemr. G. A.Van Hamel,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1