was, op grónd waarvan hy den dader, die reeds een heel eind weg was, aan de politie aanwees, waarop een hardloop tusschen hem en den brugwachter Van der Z. begon, langs Oude HeereDgracht en Maresingel, met dat gevolg, dat de vluchteling ter hoogte van de Gasfabriek met behulp van een paar burgers werd aangehouden. Hoewel by visitatie het gestolen geld op hem bevonden werd, blijft hy het feit ont kennen. Desniettegenstaande is hy na opge maakt proces-verbaal heden zwaar geboeid naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Eene juffrouw, wonende te Zoe- terwoude, is op de kermis alhier, terwijl z\j naar de draaimolens stond te kijken, eene portemonnaie, inhoudende ongeveer f 16, kwijtgeraakt. Heden waait de vlag van hot aan de Boisotkade alhier in aanbouw zijnde Arcbiefgebouw, ten tooken dat een begin is gemaakt met de hoogste werkzaamheden aan dat nu reeds rijzige gebouw. Het eersto gedeelte van de kap is er na melijk op geplaatst. Begunstigd door schoon weder had te Voorschoten gisteren de jaarlykscho paardenmarkt plaats, waartoe 954 paarden waren aangevoerd, vergeleken met vorige jaren een buitengewoon groot getal en wel 300 meer dan 't vorig jaar. Er waren voel ■vreemde kooplieden, voornamelijk Fransche en Duitsche. De handel was levendig. Men meldt ons uit Roelof-Aronds- veen, dd. 28 JuliHedonnamiddag had de post en telegrambesteller A. Verhaar het ongeluk het achtjarig zoontje van P. v. d. Zw. met zijne vélocipède te overrijden, met het treurige gevolg, dat het jongetje een been brak. Alle pogingon, door Verhaar in 't werk gesteld om het naderend ongeluk te ontwijken waardoor hij zich zelfs aan de hand bozeerde en zijn wieier brak bleken vruchteloos. Dit ongeval mag de ouders meer en meer aansporen, om hunne kinderen voortaan steeds in 't oog te houden, vooral nu er sprake van is, dat Roelof-Arendsveen een rijweg krijgen zal, waardoor een dergelijk gevaar bij voort during kan gevreesd worden. Voor het 2de kantongerecht te Amsterdam heeft wegens onbevoegd uitoefenen van do geneeskunde terechtgestaan do in den laatsten tijd veelbesproken Arabische oogarts dr. Goolam Kader. Als kantonrechter fungeerde mr. Kappeyne van de Cappello, waarnemend kantonrechter, terwijl mr. Cohen Tervaert het O. M. waarnam. De gedaagde was zelf aanwezig en werd door mr. Th. Heemskerk als verdediger bijgestaan. Hem zjjn telastgelegd zes feiten van onbe voegde uitoefening der geneeskunst, en het hebben van een bordje als geneeskundige aan zijne deur (dr. G. K., oculiste indien-arabe) zonder daartoe volgens onze wet het recht te hebben. De feiten op zichzelven erkende hy. Gedagvaard waren 7 getuigen a chargoen 7 décharge. De verklaringen kwamen hierop neor, dat een tiental gedeeltelijk tegen be taling, anderon gratis, door den beklaagde waren bohandeld, die hen hetzij in, hetzy om de oogen smeerde, of ook wel tegen ca taract geopereerd had. De meesten waren vroeger onder deskundige behandeling geweest, doch zonder goed govolg, en hadden nu by dezen arts min of meer baat, sommigen ge- heele genezing gevonden. Door twee getuigen werd verklaard, dat de insmeringen geschiedden uit twee potjes met hetzelfde penseel, dat alleen nu en dan gewasschen werd in een zich vervuilend en daarna ververscht glas water. Dr. Westhoff, oogarts, die eene der séances had bijgewoond, verklaarde dat deze handel wijze voor het overbrengen van besmettelijke oogziekten zeer gevaarlijk was, noemde be- klaagde's operatie-methode van cataract, zooals hem die door 's mans assistent was uitgelegd, lang verouderd en gevaarlijk, doch wist voor de genezingen door de insmering geene ver klaring dan suggestie. Bekl. hield vol, dat hij wel velerlei pensee- len gebruikte en ze in boorwater afwiesch en hy ook niet aldus opereerde, geiyk het aan dr. W. verteld was. Het O. M. achtte de feiten bewezen en bekl. juridisch schuldig. Maar ook meende het, dat zyne handelwyze een gevaar opleverde voor zyne patiënten, en betreurde het daarom, dat het geene hechtenis of verwyzing uit het land kon eischen, als in België. Het eischte nu evenwel het maximum, 6 boeten van ƒ300 en eene van ƒ200, met subsidiaire hechtenis- straffen van 09 en 40 dagen elk. De verdediger, mr. Heemskerk, liet de ju ridische quaestie grootendeels ter zyde, maar sprak zyne innige verontwaardiging Aiit over de goëischte straf. Het deskundig onderzoek van bekl.'s geneesmethode was z. i. zèor op pervlakkig geweest en beheerscht door do vry arrogante meening, als kon niets deugen wat onzen geneeskundigen tot nu toe onbekend was. Bekl. was gepromoveerd aan eene Engelsch-Indische universiteit; in plaats van een gevaariyk kwakzalver, washy veeleer een weldoener van do menschheid. PI. verwachtte dus het opleggen van eene geringe boete. Op zyn terugtocht van het rechtsgebouw naar zyne woning was Goolam Kader het voorwerp van een openbaar huldebetoon, in den geest zooals mon dat met Sequah had bygewoond. Sequah echter ging per rijtuig en Goolam Kader ging te voet huiswaarts, fideel onder dea arm genomen door oenige jonge vrouwen on geéscorteerd door een paar honderd personen uit het volk, zingende „lang zal hy leven, in gloria 1" Yoor deze gelegenheid was de dokter niet in Arabisch kostuum, doch deftig in 't zwart met den cylindorhoed. Aan zyne tydelyke woniDg, Binnen Amstel, gekomen, werd by in geestdrift opgetild en scheen er aan de hoezees geen einde te komen, zoodat hij zich nog eenige malen buigende voor het geopend venster moest vertoonen, alvorens de menigte tevreden was en uiteenging. By uitspraak door den kantonrechter is Goolam Kader gisteren veroordeeld tot de betaling van zeven boeten, elk van 150, (subsid. 30 dagen voor elke boete). Ook by de uitspraak was tamelyk veel publiek tegenwoordig; alles ging zeer kalm en rustig toe en Kader zelf was thuisgebleven. Te Rotterdam is in den nacht van "Woensdag op Donderdag een uitslaande brand ontstaan in den barbierswinkel van C. Thier, gevestigd in het benedenhuis van pand No. 18 aan de Lange Dijkstraat (voormalig Delfs- haven). Yormoedelyk is de brand ontstaan doordien een petroleum-toestel, dat in den winkel op eene tafel geplaatst was, niet goed is uitgebluscht en de tafel door den hond, die daaronder lag, is omgetrokken. Thier, die, toen de brand uitbrak, in eene kamer achter den winkel lag to slapen, ontkwam aan de achterzyde, na do ruiten te hebben stukge slagen. De winkel is geheel uitgebrand. Uit de legerplaats by Oldobroek wordt dd. 28 Juli geschreven: Gisteravond ontstond er brand in een dennenbosch, lig gende langs den Centraalspoorwog op onge veer 3 5 minuten afstands van hot station Elburg-Oldebroek en toebehooronde aan den heer Hoefharaer, notaris te Elburg. Zoodra do brand zich meer bleek uit te breiden, werden onmiddellyk grooto werkploegen, ge wapend met schoppen, byien, hakmessen, enz. door den commandant der legerplaats er heen gezonden, om te helpen blusschen. Door deze krachtige hulp mocht het gelukken denbrand, welke waarschyniyk door vonken uit eene voorbygereden locomotief te pl. m. 6 uren was ontstaan, te ongeveer 9 uren geheel te bedwingen. De militairen hadden zich flink geweerd, de meesten kwamen zwart als mooren te 10 uren weder in 't kamp terug. Naar men zegt, zyn er ruim 100 HA. bosch verbrand. De reizigers, welke per Centraalspoor te 6 u. 33 m. en 8 u. 20 m. van Zwolle zyn ver trokken, en die te 8 u. 34 m. aldaar aan kwamen, hebben een prachtig gezicht gehad op den brand, daar deze treinen langs eene zee van vuur moesten ryden. Terwyi de wis6elwachtor Jan Tromp, to Zwolle, gisteron aan de goederen loods van het station twee wagons wilde vastkoppelen, geraakte hy door eigen onvoor zichtigheid tusschen de buffers dier wagens zoodanig bekneld, dat hy daardoor plotseling werd doodgedrukt. Te Zieriksee hebben zich de pokken voorgedaan by eene vrouw, die in Antwerpen een pokkenlyder bezocht. Voor de rechtbank te Middel- burg is een „goochelaar", zich noemende Bosco, die te Hulst zyne kunsten zoodanig verrichtte, dat een weggegoocheld voorwerp niet meer in het bezit van de rechthebbende zelve kwam, ter zake van „verduistering" veroordeeld tot C maanden gevangenisstraf. Volgons een particulier telegram aan de „Schlesische Zeitung" loopt in genees kundige kringen te "Warschau het gerucht, dat Aziatische cholera ook daar sporadisch is opgetreden en dat in de laatste dagen 4 personen aan deze ziekte zyn overleden. Het „Deutsche Medizinische Wochenscbrift" beweert in eene studie over do cholera in <Je omstreken van Parys, dat daar reeds sedert April gevallen van echte Aziatische cholera zyn voorgekomen, welke onder be manteling van den waren stand Yan zaken voor cholera nostras werden uitgegeven. Weder heeft or in Noorwegen een zware brand gewoed, en wel te Sarps- botg, alwaar dertig huizen in het schoonste gedeelte der stad door de vlammen zyn vernield. De stad Puerto is door eene roo- verbende aangevallen. De soldaten kwamen, toen de roovers aan 't plunderen sloegen, to hulp, en doodden vier roovers. Stanley is door het Londensche agentschap-Dalziel geïnterviewd over den jongsten opstand der Arabieren en de bloedige voorvallen op hot gebied van den Congo staat. Hy werpt de verantwoordelijkheid op de anti-s'averny-vereeniging. Hij heeft wat na gebeurt, voorspeld in z(jn werk „Darkest Africa" en gipst ton sterkste de wjjze, waarop deze vereeniging is te werk gegaan in het ontwerpen on samenstellen van expedition. De Staat behoort het initiatief te nemen door het zenden van byzondere missiön tot afschaf fing van den slavonhandel. Men begaat, zeido hy, thans dezelfde fout als Gladstone, toen hy Gordon met zeven man tegen 50,000 man zond. Met betrekking tot Emin-Pacha liet hij zich aldus uit: Emin is een geestdry ver; hy ge hoorzaamt niet aan de bevelen van "Wissmann, maar gaat naar eigon inzicht te werk. Zijn gezondheidstoestand is zeer slecht en onder zyne volgelingen heerschen do pokken. Emin, verklaarde Stanley ten slotte, bezit goede hoedanigheden, maar heeft zyn leven versleten in eene nuttelooze taak. (Hbl.) Omtrent den toestand van den Congo-staat is ook de Belgische kapitein Becker, die geheel op de hoogte der Afrikaansche zaken is, geïnterviewd. Kapitein Becker geloofde dat er in Afrika tal van fouten begaan waren. Er wordt te militair aldaar opgetreden. Hy geloofde echter niet, dat er verband bestond tusschen den opstand der Arabieren te Nyangwe en de ongeregeldheden in Kotanga. Ten zeerste moesten echter do militaire wandeltochten betreurd worden, welke kardinaal Lavigerie organiseert en waarvoor koning Leopold zich in weerwil van zichzelven verantwoordelijk heeft gesteld. Van de jongelieden, die daaraan deelnemen, zal er niet één terugkeeren. Men kan er nog duizenden zenden; zy zyn ver oordeeld tot den laatste om te komen. Mon kan in Afrika den invoed der Arabie ren niet vernietigen. Het mislukken van de expeditie-Hodister mag niet toegeschreven worden aan den naijver dor Arabieren, die in hun handel in ivoor dreigden bonadeeld te worden. De Arabieren zyn er integendeel zeer mede ingenomen, dat zy hun ivoor aan Europeesche handelshuizen kunnen slyten. Do handel behoeft volstrekt niet beperkt te worden, met de hoop daardoor den vrede beter te kunnen handhaven. In tegendeel, het stolsel, te Oubangi gevolgd, is verkeord. Het strijdt niet alleen tegen het tractaat van Berlyn, maar tegen de eenvou digste kolonialo stelregels. Men moet zoo wyd mogeiyk Afrika's deuren openen. Alleen door den handel kan men de bevolking winnen en niet door politie-maatregelen of militair Vertoon. Het wordt tyd dat men zulks ga begrypen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Gelief my voor het onderstaande een plaatsje te geven in Uw veelgelezen blad. Zooals men weet, geeft eene plaatsbespre king voor het Café chantant in de Gehoorzaal niet hot recht op eene bepaalde plaats, maar alleen de vryheid om een halfuur eerder bin nen te komen. Daar nu een zeer groot aantal menschen plaatsen bespreekt, is het voordeel, aan eene plaatsbespreking verbonden, alleen dit: dat men in plaats van te halfacht, reeds te zeven uren mag gaan vechten om eene plaats mach tig te worden. Waarom kan de heer Duyser dit niet veranderen? Jaar in, jaar uit hoort men dezelfde klachten, terwyl hy het zelfs niet de moeite waard schynt te achten aan deze biliyke grief van het publiek tegemoet te komen. Verder ware het wenschelyk dat de heer Duyser niet meer plaatekaarten uitgaf dan de zaal personen bevatten kan. Wie eene plaats betaalt, heeft het recht om te kunnen zitten. Thans schynt do leuze van den heer Duyser nog te zyn: hoe meer zielen boe meer vreugd, en hot gevolg is dat de over. complete zielen ongeveer evenveel vreugde gevoelen als haringen in eono ton. Waarom, ten slotte, blyft do heer Duyser steeds weigeren sorties uit te geven Waar men een geruimen tyd in eeno warme zaal geweest is, is toch de wensch om even fry. sche lucht te happen niet onbiliyk te noemeo. Ook om andere redenen kan men zich op straat willen begeven, byv. een vador wfl zijne kinderen thuisbrengen te elf uron, oq I later zelf nog het overige te genieten wy het café-chantant biedt. Is het nu niot on biliyk dat hij dat niet kan doen, zonder opnieuw entrée te betalen? U dankzeggend voor de my verleende plaats ruimte, noem ik my, Mynheer de Redacteur Hoogachtend, Uw Dienstv. Ph. S. De Laat de Kan ter. Leiden, 29 Juli 1892. Gemeenteraad van Alkemade. Zitting van 28 Juli, des namiddags te 5 uren. De vergadering, bijgewoond door a lo leden, U balve door den heer J. v. d. Voort, gepresideer door den Ed.Aclitb. heer F H. Vau Wichen, bui gemeeeter, wordt door ZEd.Achtb. geopend iJ tegenwoordigheid van een zoo talrijk belangsteller! auditorium, dat de daarvoor bestemde ruimte U| k'.fio bleek. No. 3 wordt door hem getrokken, bepalend© dal voor deze vergadering de stemmingen eu rondvragtc 2nllen beginnen bij den heer Elatgeest, en wordts de notulen der vorige vergadering, na voor^elezte te zijo, eenparig goedgekeurd en vastgesteld. 1°. Daarna deelt de Voorzitter mede dat blijkcw de op 25 Juli gedane kasopname do inkomsten be droegen ƒ21,814.915, de uitgaven daarentegen ƒ18,483.375 beliepen, zoodat een ealdo in kas wu van 2831.53. Alle leden nemen op 's Voorzitter* voorstel dezo mededeeling voor kennisgeving aam 2°. Hoofdzakelijk, verklaart daarna de Voorzitter, is deze vergadering belegd tot het aanbieden der Gemeenterekening d eust 1*91. Deze bedraagt aan inkomsten ƒ43,934.66. aan uitgaven ƒ40.756.68,200. dat een batig aaldo overblijft van ƒ3177.98. Op 's Voorzitters voorstel wordt door ZEA. tene commit-eie van onderzoek der rekening benoemd, bestaande uit de heeren v. d. Geest, Van Rijzen eu Oosthoek. Deze commi-elo zal 1 Ang. a. s. bijeenkomen. 3°. In verband met het behandeleu der rekening wordt de bespreking aangeknoopt over verschillende poelen restant-ontvangsten Hoofdei. Omslag en Schoolgeld, to zamen de som makoode van ƒ76.66. De Voorzitter stelt voor dezo posten als oninbaar voor te dragen. De heer Los meent echter dat allen niet als oninbaar boschouwd behoeven te worden; daar vele loden diezelfde meening zijn toe gedaan, gaat men dezo posten stuk voor stuk hetgeen meermalen tot eeoigo minder belangrijke, soms langdradige discussion aauleiding geeft; ten laatste ie do eortoering naar ieders genoegen afgc- loopen en wordt dit pnnt van behandeling als ge- eindig! beschouwd, onder medodoelmg v.n den Voorzitter, dat de Rekening geduronde 14 dagen op du Secretario ter visio ligt. 4e. Na wordt ter tafel gebracht een adres van D. Van Leeuwen, brugwachter te Niouwe-WeteriDg, ter verkrijging cenor gratificatie over dit jaar, dat ziek door grootero drukte in de scheepvaart (inzonderheid wegens hut varen der zandschuiten voor do fnrtifi- cat e-werken in do stolling Amsterdam) dua ook Ie het bed.eDon der brug hoc-fo gekonmerkt. d D. en Ws. oordeelen, dat de drnkte dit jaar werkelijk buitengewoon is geweest on prijzen den brugwachter als een man vol toewijding en dienstijver, die meer doet dan men billijkerwijze verlaDgon kan, weshalve zij voorstellen, hom ƒ20 gratificatie toe te kennen, welk voorstel algemeenon bijval erlangt. 5°. De Voorzitter brcBgt aan de orde een ontwerp besluit tot het doen van oeDO afschnjviog van J50 van den post „pensioenen on wachtgt-lden" en over te schrijvtn op den poet „onvoorziene uitgavea' at te schrijven van den poet „oovoorzioDe uitgaven" eene torn van ƒ14 03 en dio over to brengen op den poet „kosten van besmettelijke ziekten". Mot algemeen» stommen wordt dit vastgesteld. 6°. Neg wordt een ontwerp-boslnit in behandeling genomen tot hot doen vtin oone afschrijving van dtn poet „onvoorziene nitgaren" ad ƒ95. als: ƒ50 aaa de heeren hoofden van acbolen De Ren en Roosen daal als gratifleat e voor bet behalen der akte voor de vrije- en orae-otfeDingen der gymnastiek, f 25 aan den heer De Vlieger wogeoa het ontruimen v»d een buisjo, ƒ20 aan D. Van Leonwen. brugwachter, wegens do nom pas toegestane gratificatie. Ook dit wordt unaniem vastgesteld. 7°. Een adres is ingekomen van eenige ingezetenen van Onde-Wetcring, ten doel hebbet.de den Raad eene eenvoudiger en minder kostbare verbinding aan te wijzen van Alkemade met de Rijnstreek, nl. door eene brug over de Oude-Wetering, waardoor de rijweg door Boelof-Arendsveeu dan overbodig zoude worden, 's Voorzitters voorstel om dit adres te stellen in handen van B. en "Wa. tor fiae van oudorzock eB advies, wordt algemeen goedgekeurd. 8°. Ook is eon adres ingekomen van eenige inwo ners van Roelof-Arendsveen. betoogende dat het nat van den to mak<-n rijweg door hunne buurt Diet tegen de kosten kan opwegen, weshalvo zp den Raad dringend verzoeken, dien rijweg niet te maken, doch het bestaand voetpad in den gunstigst mogelijken toestand te brengen en de bruggetjes op kosten der gemeente te doen onderhonden. Algemeen vindt men goed dit adres als sub 7 te behandelen. Inden stroom van elkander bestrijdende adressen vindt de hoer Van Rgzen aanleiding het Dag. Beatnnr nil te noodigen dat men zoo spoedig mogelijk tot een definitief besluit o uirent al die voorgestelde werk zaamheden moge komen, daar er anders zooveel adressen zullen iDgedieod worden, dat do Raad sr ten langen leste onder begraven zoude worden en men niet meer weet, waaraaD z eb te moeten honden. 9°. De Voorzittor deelt mede: adat God. Staten goedgekeurd bebben het Raadsbesluit vag 28JuDijl. betreffende af- en oversein ij ving. b dat de behoeftige krankzinnige R. Hartman, verpleegd ton laste der gemeente, overleden is eD de begrafeniskosten ad ƒ20 voldaan zijn uit het daardoor beschikbaar fonds. Welke xncdcdeeliugen voir konciegevicg worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2