afbakening van do grenslijn rondom Baarle- Nassau en Baarle-Hertog, is te Turnhout bijeengekomen. De heer Muisaers, van Tilburg, lid der Tweede Kamer, de hoofdingenieurs van den rijkswaterstaat te 's-Hage en te 's-Bosch en de hoofdingenieur van bruggen en wegen te Ant werpen woonden de vergadering by. Besloten werd dat een beëedïgd landmeter zal belast worden met den arbeid der opme ting, en dat de internationale commissie, ten einde de afbakening te doen, zich 26 e» 27 dezer in loco zou begeven. Er is beweerd doch die bewering is ge logenstraft geworden dat reeds eene voor loopige overeenkomst betreffende de regeling dezer grensquaestie geteekend is door de gouvernementen dor twee betrokken landen, en met niet minder beslistheid wordt verze kerd, dat van 1 Jan. Baarle-Hertog zal be- booren aan Nederland, en dat de gehuchten Ulicoten en Castelré by het Belgische grond gebied zullen worden aangetrokken. Bovendien zou aan Nederland worden afgestaan een ge deelte der uitgestrekte heiden van "Weelde of van Baarle. De doornige grensquaestie is reeds hangende of liever in discussie sedert 1846. Indien de afbakening zóó noodzakelijk en dringend is, dat zjj onverwyld 'u het belang der respec tieve gouvernementen moet geschieden, waar om heeft men dan zoo lang de quaestie on opgelost gelaten? In antwoord hierop wordt aangevoerd, dat de twee gouvernementen eene correcte en be sliste afbakening noodig achten, ten einde gemakkelijker den smokkelhandel te voorko men en te onderdrukken. Gourrd. I. M.) Het stoomschip Jason," van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 23 Juli van Liverpool; de Kaiser," van Oost-Afrikanaar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 24 Juli te Napels; de „Soenda," van Hamburg naar Batavia, passeerde 25 Juli Kaap St.-VinceDt; de „Edam," van Baltimore naar Rotterdam, is 25 Juli Dover gepasseerd; do „Menelaus," van Java naar Amsterdam, arriveerde 23 Juli te Marseille; de „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, is 25 Juli Perim ge passeerd; de „Zaandam" vertrok 23 Juli van Baltimore naar Amsterdam; de „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 24 Juli te Marseille; de „Zuid Holland," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juli te Southampton. De audiëntie van den minister van w., li. en n. zal op 30 dezer niet plaats hebben. B\j koninklijk besluit is benoemd: J. C. De Joncheere tot burg. van Angerloo; P. S. Buteux tot id. van Zoutolandemr. A. J. De Beaufort tot id. van Leusden en Stoutenburg. Eervol ontslagen, op hun vorzoek, met 1 r Sept. a. s., J. Daalwijk, als burg. van Beets en van Oudendijk, en met 1 Aug. r. s. G. II. Thomassen Thuessink van der Hoop, als burg. van Doornspijk. Met 1 Sept. a. s. G. E. H. Tutein Nolthe nius, op zijn verzoek, eervol ontslagen al3 leeraar aan de Rykslandbouwschool te Wape ningen. Verleend do volgende pensioenen, als aan: J. Van der Marei, wed. E. J. Evers, brieven besteller, 1-69M. H. Eskens, wed. J. M. Daalgreen, ontvanger dor dir. bel. en accijnz., f 555; M. M. Pyls, wed. C. J. Loop, brieven- besteller, 119; A. C. H. Baliens, wed.J. H. öreesson, comm.-ver. by 'sRyks bel., 249; T. E. M. Schutter, wed. A. G. of A. W. v. d. Hoop, kantonrechter, 5fc0; S. N. Van Noppen, wed. P. Verhorst, brieveng. 88; C. F. Eggeltó, wed, H. Brinkboer, baas der smeden op 's Rijks werf te Amsterdam, 300H. H. Faassen, wed. J. G. Göppel, commies by 's Rijks bel., 236M, Overmars, wed. E. Uit den Bogaard, id., 173; het kind van wyien éen brieveng. A. Van Zwienen, 25; liet kind van wijlen den brievenbesteller J. Jans, 31de kinderen van wijlen H. Brink- boer, baas der smeden aan 's Ryks werf te Arasterdam, 240; II. Visscher ƒ350. Gemengd Nieuw*» Gisteravond omstreeks half elf, na afloop van het vuurwerk te Schevemngen, is een 22-jarig jongmensch, de lieer v. d. Dr., uit Den Haag, door de stoomtram van do Staatsspoorweg-maatschappij overreden, zoo danig, dat zyne overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk bleek. Genoemd jongmensch stond op een der balkons van eene naar Den Haag vertrekkende stoomtram, toen onderweg hem de hoed van het hoofd waaide. Hy sprong van de tram, liep zyn hoofddeksel achterna, dat tusschen de rails viel, en werd juist op het oogenblik, dat hy zyn hoed van den grond opnam, door eene andere stoomtram aangegrepen, omver geworpen en overreden. De vingors van de rechterhand waren zoogoed als afgesneden, terwyi do linkerarm op ver schillende plaatsen ernstig was gekneusd, en aan het hoofd ook eenige lichtere kwet suren waren op te merken. Heden is de arm van het jongmensch geamputeerd. Roeiwedstrijd te Monnikendam, uitgeschreven door de Vereeniging „Olympia", op de Gouwzee. Aan het eerste nummer „Single Sculling outriggers Juniores", namen deel„DeAmstel" en „Het Spaame." „Dè Am stel" behaalde den prys, verguld-zilveren medaille, in 7.43s/5 min. Het tweede nummer (tweeriems-inriggod- gieken, Juniores) leverde een belangwekkenden wedstrijd. Na lang by elkaar gebleven te zyn, raakten „De Amstel" en „Njord" vooruit. Met een mooien spurt won „Do Amstel" (9 min. 24% sec.) den eersten prys, „Njord" den tweeden (9 min. 26 sec.). De 1ste prys was een kunstvoorwerp en 3 verguld-zilv. medailles, de 2de prys 3 zilveren medailles. Verdere deelnemers waren„De Maas" en „"WillemIII." Voor het 3de nummer waren ingeschreven drie deelnemers. „Oom Bakker" („Amstel") viel echter af. lste prys (verguld-zilveren medaille) „Oom Dirk" („De Maas"). Aan het derde nummer (single sculling outrigged) namen deel de heer Ooms („Neptu- nus") en do heer Schilling („De Hoop"); de gansche baan door behield Ooms kalm roeiende eene bootslengte voorsprong, met een flinken eindspurt bereikte Ooms het eerst den eind paal (5 min. 38 sec.) De prys bestond uit eene gouden medaille (geschenk van de Koningin) Het vierde nummer was een wedstryd van tweeriems inrigged-gieken, deelnemers: „Am stel", „Maas" en „Willem III" met 2 booten. lste prys „Amstel" (9 min. 9 sec.) 3 ver guld-zilveren medailles. 2de prijs „De Maas" (9 min. 19 sec.) zilveren medaille. V. Vierriems-inrigged gieken (Juniores) lste prys kunstvoorwerp en 5 verguld-zilveren medailles; 2de prys 5 zilveren medailles. Voor dezen wedstryd waren twee deelnemers ingeschreven: „Njord" en „De Amstel." De eerste behaalde den lsten prys (7 min. 45 sec.) „De Amstel" deed 8 min. 5 sec. over de baan. De pryzen werden aan het diner, dat in „De Zwaan" werd gegeven, uitgereikt. Een goed geslaagd vuurwerk en een zeer vroolijk bal besloot den genoeglijken foostdag. Met de treinen der Noord-Holl. Stoomtram weg-maatschappij zyn dien dag 4000 personen naar Monnikendam gereisd, het grootst aantal passagiers, dat de Maatschappy tot heden op één dag heeft vervoerd. De Maatschappy liet do treinen doorloopen tot diep in den nacht, zoodat nog te 4 uren 's nachts een groot aantal reizigers aan de overzyde van liet IJ aankwam. Er zyn feest vierenden geweest, die, om zeker te zyn van eene plaats in den trein Monnikendam Am sterdam, eerst met den trein van Monniken dam naar Edam spoorden om daarna in de remise anderhalf uur door te brengen en vervol gens van Edam via Monnikendam naar Am sterdam terug te keeren. Uit Schevoningon wordt aan de „N. R. C." gemeld Tegen halfvyf gisternamiddag had er in de Franscho afdeeling onder den vloer een begin van brand plaats. Do rook, welke door de reten kwam, deed iets ernstigs vermoeden; doch de brandweer was snel ter plaatse en bluschte het vuur. Nader wordt gemeld: Het begin van brand werd ontdekt in het zflzaaltje van de Fransche afdeeling, waar zich do modellen van jachten bevinden, dicht by den ingang van de leeszaal. Het was ontstaan onder den houten vloer, tegen den buitenmuur, en kondigde zich door over vloedige rookwolken aan. Onmiddeliyk waren vele handen gereed om hulp te verleenen; men ontwikkelde eene slang van de water leiding, welke juist tot het dichtbygelegen luik in den grond reikteheeren en exposanten kwamen met de bekende roode emmertjes met brandbluschwator aansnellen, en de brand wachten, in het gebouw aanwezig, daalden door Uet luik naar beneden. De brand was toen spoedig in den aanvang gestuit. Velen exposanten scheen de schrik om het hart geslagen te zyn en wy zagen eenige dames, by eene bijouterie expositie, allerlei voorwerpen in een handvalies oppakken. Gelukkig dat deze voorzorgsmaatregelen on- noodig bleken te zyn. De oorzaak van den brand is niet bekend. "Wy hopen dat dit voorval eene aansporing zal z(jn om nog strenger te waken by de ingangen van het hoofdgebouw, waarbinnen niet gerookt mag wordengistermiddag tegen halfzes het gebouw verlatend, kwamen wy een heer tegen, die eene brandende sigaar in de hand had, en die dus aan de aandacht van de wachten scheen te zyn ontgaan. Een Rotterdammer kwam Zondag to Scheveningen in minder gewenschte aan raking met heeren zakkenrollers en liet zyne beurs met 16 in hunne handen achter. Een vriend te 's-Hage leende hem ƒ5. By zyn terugkeer in de stad stond hy eenige oogen- blikken naar den brand te kyken ende resteerende 3, welke hy nog van de 5 had overgehouden, werden hem weder ontrold. By het slotnummer van den zwem- wedstryd in de Boompjes te Rotterdam (ge kostumeerde waterspelen) overkwam Zondag een „neger," den heer D., het ongeval, dat hij, by het kantelen eener tobbe, waardoor hij te water raakte, niet meer boven kwam - hoewel* een geoefend zwemmer. Onmiddeliyk werd door vele deelnemers naar hem gedoken, en slaagde men er niet zonder moeite in, hem in bewusteloozen toestand boven te brengen en vervolgens de levensgeesten weer op te wekken. Zondag-avond te omstreeks halftien ontstond te Rotterdam brand in het bovenhuis van het pand noek "Weezenstraat en Steiger, waarin het pelteryenmagazyn van den heer A. A. Van den Arend gevestigd is. In korten tyd verbreidde zich het vuur over het aangrenzend perceel, mede in gebruik by genoemden heer, en tastte ook de boven verdiepingen aan van het pand achter het tweede perceel gelegen en uitkomende aan den Hang. Over deze groote uitgestrektheid sloegen de vlammen hoog op en verlichtten wyd in het rond den omtrek, terwyl een regen van vonken nederviel. Spoedig rukte do brandweer aan. Het vuur, dat hevig woedde en gretig voedsel vond in de licht brandbare goederen, werd dra bestreden door 7 hand spuiten, twee rydende en een dry vende stoom spuit Door dit krachtig optreden beperkte men het vernielend element tot de boven verdiepingen der drie perceelen, en slaagde men er in de belendende huizen te behouden. Nadat men den brand onder de knie had, bleven nog eenige spuiten tot omstreeks middernacht op het terrein, om op sommige plaatsen de opvlammendo puinhoopen te blusschen. De politie handhaafde, bygestaan door een klein aantal mariniers, uitstekend de orde op het moeieiyke terrein by eene on gewone menigte nieuwsgierige toeschouwers, die waren toegestroomd om den brand te zien. Zaterdag-avond is teSchéveningen oen jonge walvisch, ongeveer 1 M., naar gis sing 14 dagen oud, door een der badmannen levend gevangen. Het dier, dat waarschynlyk verdwaald was, stierf den volgenden ochtend. Zondag maakte de Vereeniging „Rivierlust" te Rotterdam met de salonboot „Merwede I" een pleiziertocht naarNymegen. Om sensatie te maken, was Jannetje Struik, de zoogenaamde millioenen-juffrouw, meege gaan, om gedurende de reis haren levensloop aan boord te verhalen. By aankomst waren duizenden nieuwsgieringen aan de "Waalkade tegenwoordig en by het vertrek werd er uit het publiek met steenen naar haar geworpen. Op de paarden tentoonstelling te Scheveningen zyn gisteren nog de vol gende bekroningen aan Nederlanders toege kend Afdeeling fokpaarden. (Dekhengsten 3 jaar er. ouder). Klasse lichte, tuig- en rijtuigpaarden. 1st 3 prys „Horatius," van de Ned. Vereeni ging tot bevordering van paardenteelt; 2de pr. „Napoleon," van Ockhorst en v. d. Griendt, te Rotterdam3de pr. „Hard Jimes," van denzelfden; 4de prys „Splinter," van H. Van "Wickevoort Crommelin, te Heemstede. Hengsten, in Nederland gefokt, lste prijs „Nelson III", van Strarer en Van Baal, te Babyloniënbroek; 2de pr. „Julius II," van J. Beekman Az., te Buren, en B. Den Ouden, te Opynen; 3de pr. „Paulus II," van de Veroen. tot veredeling van het paardenras te Almkerk; eervolle vermelding „Karolus," van Joh. De Koning, te Poortugaal. Merrión 3 jaar en ouder (in Nederland ge fokt). lste prys „Cato", van E. J. Dorst, te Stavenisso; 2do prys „Corona", van H. A. Pauwen, te West-Pannerden3de prijs eene bruine morrie, van A. A. v. d. Berg, to Haar lem; eervolle vermeldingen eene bruine merrie van denzelfden, en „Aurora", van H. F. Bult man, te Haarlemmermeer. Uit eenraamopdederdeverdieping van een perceel in de Lange Leidschedwars- straat te Amsterdam viel gisternamiddag oen 2-jarig kind en was weinige oogenblikken nadat het opgenomen was een lyk. Zondag had t e V1 i s s i n g e n e o n treurig ongeluk plaats. Het driejarig zoontje van J. Mullens Robert, directeur van een gezelschap, dat gedurende de kermis aldaar vooistellingen geeft, kreeg des namiddags bjj eene kindervoorstelling door onvoorzichtigheid een schot in het aangezicht. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, doch men vreest voor zyn leven. Als de vermoedelijke inbreker ton huize van den heer P. C. Van Vlissingen, te Haarlem, is aangehouden zekere Rosier, oud 18 jaren, die reeds verschillende vonnis sen wegens diefstal heeft ondergaan. De vol gende voorwerpen zyn ontvreemd en worden nog vermisteene zilveren medaille de l'Exposition Universelle 1855, eene zilveren medai'le van het Paleis voor Volksvlijt to Amsterdam, eene kleine koperen tafelschel met zwarthouten steel, twee pressepapiers van by brand ineengesmolten zilveren en koperen muntstukken, twee voetstukken van wit metaal, een zilveren hals van een blakertje, een zilveren montuur van een sigarenstan- j daard, een beeldje van zilver, voorstellende een man met boog; een zilveren voet van een wynkelk, twee groote en een klem montuur van kristallen flesschen van een azijnstel, een witte doek, gemerkt VE in roode letters; een paar fantaisie manchet- knoopen, waarop de Dom van Keulen; twee snoeren zwarte koralen met gouden sluiting, eene ronde broche van agaatsteen, en eene broche, bestaande uit verschillende blaadjes met drie roseknopjes in den vorm van roosjes. De opsporing en aanhouding van deze voor werpen wordt door den commissaris van politie to Haarlem verzocht. Gistervoormiddag is te V1 i s- singen door de bemanning van de op do reede liggende bark „Kaitos", komende van Gent, met bestemming naar zee, naar het ïyken- huis op de algemeene begraafplaats overgebracht een matroos, die Zondag-ochtend met een van zyne maats uit den mast gevallen was, ten gevolge waarvan hy overleed. Beiden vielen uit den mast; de een, die geen letsel bekwam, had een mes in de hand, waarin de overledene viel, met het treurig gevolg dat de slagader in den hals werd doorgesneden. De man, die te Pittsburg op den directeur van de fabriek van Carnegie, den heer Frick, een schot loste, is een 21-jarige Rus. Men meent dat hy krankzinnig is. B(j zyne arrestatie had hy een kogel in den mond, waarmee hy zich wilde dooden, gelyk de anarchist Lingg, te Chicago, deed. De ramp van St.-Gervais. Do heer Vallot, die het observatorium op den Mont-Blanc gebouwd heeft, is er in geslaagd met groot levensgevaar den gletscher van „La Tète Rousse" te onderzoekon. Na groote rotsblokken te zyn overgeklom- men, bevond de heer Vallot zich by een ont- zaglyk ysmeer, dat meer dan een millioen kubieke meters water bevatte. De drukking van deze watermassa heeft het voorste ge deelte van den gletscher doen afbreken. Deze ontdekking maakt een einde aan de tegenstrijdige verklaringen der verschillende geleerden omtrent de oorzaak van de onlangs plaats gehad hebbonde ramp. Uit Boston wordt gemold dat Zondag morgen, in een dikken mist, het jacht de „Alva", van Vanderbilt, door een koop vaarder in den grond is geboerd. Aan boord van de „Alva" bevonden zich de spoorweg koning Vanderbilt zelf, zyn gezin,vele genoo- digden en 53 man der bemanningzy werden door den uitkyk gewekt. Vanderbilt en zyne vrienden snelden de brug op in hun nacht gewaad; de koopvaarder nam allen aan boord en bracht hen behouden te Boston terug. De gezondheidscommissie te Parya erkent dat het Seine-water de grootste oor zaak is van de cholerine, welke op het oogen blik in de vlakte van St.-Denis heerscht. Het gemeentebestuur heeft de fonteinen, welke dit water leveren, doen sluiten en by elke fon tein vaten doen plaatsen, welke gevuld z'yn met het water van artesische bronnen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2