N°. 9946. Woensdag 27 «Juli. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L*ld*a per 8 meenden1.10. Fr an oo per post1-40. ▲XBOnderlgke Kommer*..n 0.05. PRUS DER ADVRRTENTIÊN Ven 18 regel* ƒ1.06. Ieder* regel meer 0.17f. i Grootere letter* neer pleettruimie. Veer bel incesseeren buiten de *tod wordt ƒ0.18 Wrekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Aug. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Augustus wordt alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Offlciöele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. VAN STEYN, houdende vorzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het perceel Hoefstraat No. 48; Gelet op art. 52 der Algemeeno Politieverordening van 6 November 1879; Brengen ter kenpis van belanghebbenden dat op Doudoidag den 28rten Juli a. h., des voormiddags te elf uren, ia een der vertrekken van bet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegon dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. C. JUTA, Woth lo. Burgemeester. E. KIST, Secretarie. Leidon, 26 Juli 1892. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meeno konnis, dat op heden aan den Ontvanger der Directe Beiaetingen alhier is ter hand gesteld het primi tieve jatentkohier No. 5, dienst 1?92/93, executoir verklaard den 23sten Juli jl., en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd. 26 Juli 1892. H. C. JUTA, Weth., lo. Burgemeester. Burgomf-estrr en Wethouders der gemeente Leiden bren gen by dezo ter nlgemcenc kennis dat, ingevolge Raadsbesluit \an 14 Juli jl., dit jaar ter Geoieenie- Becrotarie wederom permissie-u kunnen worden ver kregen. om gedurende hot seizoen 1892/98 te jagen naar Waterwild op de Vroon wateren der gemeente tegen bot&ÜLg van J2 per stuk Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wetli., lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 26 Juli 1892. Leiden, 26 Juli. De eerste avond der Leidsche kermis, die van gisteren, passeerde, wat wel met duide- lyko letteren in do annalen mag worden op- goteekend, zonder regenintegendeel, de weers gesteldheid liet niets to wenschen over: het was niet te warm om te wandelen en zich op do eene of andere wijze op het kermis terrein te amuseeren en te bewegen, niet te warm in de kramen en tenten, niet te koud om eens even stil te staan of een poosje buiten te zitten, mot te koud by het verlaten van tent of ander établissement. In het kort, het was weder, dat tevredenheid afdwong. Het was dan ook eene heele drukte op dat kermisterrein; er heerschten vrooiykheid en een goede geest. Die drukte was vooral merkbaar op de Lammermarkt, waar de draai molens, vélocipèdeienten, de montagnerusse, I enz. eene standplaats hebben gevonden. Daar was een gewoel en gezang en wat dies meer z\j. van belang. Zonen van Mars gaven er eveneens in breede kringen aan hunne vroo- Pijkheid en het zingen van allerlei liederen in koor lucht, tot groot vermaak van het publiek, want alles ging op gepaste wijze in z\jn werk. Do patrouille kon er dan ook met een welgevallig (misschien ook wel jaloersch) oog op neerzien. Van d« weinige gelegenheden, welke hare deuren Jezon avond tot ontvangst hadden geopend, noemen we in de eerste (plaats de Scltouwburgloge van den heer A. Va91 Lier, op do Doezastraat. Daar werd opgevoerd „Oom Braesiblijspel in zes tafereelen naar üen roman „Ut mine Stromtid", van Fritz Keuter. Was dit blijspel te Leiden niet on bekend, aangezien het reeds in het afgeloopen speé.cóizoen in den schouwburg aan de Oude Vest «erd gegeven, toch had het velen naar de ruime tent des heeren Van Lier gelokt, zoodat ze op alle rangen flink was bezet. Uit de feiten, dat genoemd blijspel als boven gezegd hier reeds werd opgevoerd en er alstoen in ons blad een uitvoerig verslag van is gegeven, kan afgeleid worden dat de meeste lozers bekend zijn met den inhoud daarvan, eene reden, om dezen nu niet meer als herhaling mede te deolen. Fritz Reuters werkep zijn bovendien zoo algemeen verspreid en tot zulk oen lagen prijs te bekomen, dat eene volledige kennismaking met den genoem den roman van den talentvollen auteur langs gomakkelyken weg kan verkregen worden. Wat hot spel van gisteravond betreft, mag niet zonder grond de meening worden uitge sproken, dat het de tevredenheid der aan wezigen verwierf. De bijvalsbetuigingen bleven dan ook geenszins achterwege. De hoofdrol, die van Zacharias Braesig, was bij den heer Bigot Sr. in goede handen. Het Braosigtype sprak uit zijn gelaat, zijne be wegingen, soms belemmerd door het podagra, en uit.... zijne woorden. Reuters humor kwam uitstekend tot zijn recht. Den heer C. Lageman als inspector van Axel Von Ram bow, komt eveneens een woord van lof toe voor z(jn degelijk, ernstig spel, dat vooral in het onderhoud met Frida boeide on trof. Brigitta vond in mevr. Kley' eene goede ver tolkster, terwijl de rol van Jochem Nüssler, eene niet gemakkelijke, uitnemend door den heer Koster werd vervuld. En zoo zou kunn.n worden voortgegaan met gunstige vermoldin gen, want byv. de heer Is. Van Lier als Mozes en de heer Chrispijn als Axel Von Rambow mogen niet vergeten worden. Het publiek zal zien den gang naar de schouwburgtent van Van Lier niet beklaagd hebben en wordt „Oom Braesig" a. s. Woens dag nogmaals opgevoerd, men kan er zich veilig heen begeven. Hedenavond „De jongste Luitenant", welke ook veel belooft. Raymond de la Ruelle op de Nieuwe Bees tenmarkt (IJzergracbt) gaf mede gisteravond enkele voorstellingen met zyn gezelschap gymnasten. Hoewel de voorstellingen geen uren duren, ziet men er toch, zonder eenige pauze, gymnastiek aan ringen en trapéze, waarbij zeer kranige bewegingen, vorder athletiek (er wordt zelfs met 180 KG. ge werkt), acrobatiek, oefeningen aan't zwevend rek, enz. Dat de meeste der verschillende werkzaamheden in den smaak vielen, bewees het voortdurend applaus. Er wordt dan ook op inderdaad zeldzame wijze gewerkt en liefhebbers van gymnastiek, enz. kan alzoo een bezoek aan deze tent worden aanbevolen. Als men van de wandeling vermoeid is of men wil om andere redenen een aange naam zitje, dan biedt daartoe, evenals vorige jaren, eene uitmuntende gelegenheid het BCofé du Théatrevan den heer W. A. De Bruyn, aan de Oude Vest, niet ver van het kermis terrein. De aan het koffiehuis verbonden ruime wintertuin is weer voorzien geworden van eene collectie versche bloemen en planten, met smaak gorangschikt. Ook langs het pla fond in de voorzaal zijn vele planten aange bracht. Bovendien doen zich eiken avond hooren de leden van het muziekgezelschap „Excelsior", door de uitvoering van allerhande muzieknummers, welke uitvoeringen, gelijk gisteravond bleek, met accompagnement van piano, volstrekt niet onverdienstelijk zfjn. In tegendeel, ze dragen zeer by tot bevordering van het genoegen der aanwezigen, wien het niet .ian gezelligheid ontbrak. De eigenaar draagt voor eeno goede onsumtie zorg. De Engelsche mail met berichten uit Inqiè wordt hedenavond alhier verwacht. - - Er bestaat golegenheid tot verzending der correspondentie naar Kieuw-York en Baltimore, door middel van het stoomschip „P. Caiand", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden avond om 10.10 (10.80 stadstyd) bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. By de te 's-Gravenhage voortgezette examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Yereeniging z(Jn geslaagd voor piano (lager onderwijs) do dames H. AV. Van de Sande Bakhuy en, uit Leiden; M. K. Koenen, uit Breda, en G. Swaving, uit Lochem. Naar het „A. H." verneemt, is tydens de onderhandelingen over de voorziening in de vacature, ontstaan door liet bedanken van prof. Van Boneval Faure als hoogleeraar aan de Rfiks-universiteit te Leiden, sprake ge weest van eene splitsing der aan dezen titularis toevertrouwde vakken en is toen de leerstoel voor liet handelsrecht aangeboden aan mr. C. P. ZaaiJer, advocaat te Rotterdam. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting werden aangenomen verschillende wets ontwerpen, waaronder dat omtrent wijziging van de consulaatrechten, de aanstelling van een consul generaal te Kaapstad, de over eenkomst met de gemeente Amsterdam tot ruiling van grond voor het nieuwe post- en telegraafkantoor aldaar, tot gemeentelijke in- doeling van het Fort Pampus, tot instelling eener centrale commissie voor statistiek en tot verbouwing der Polytechnische School te Delft in verband met de driehoeksmeting. Het wetsontwerp omtrent den zoutaccyns werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Do Kamer ging daarna op recès. HH. MM. onze Koninginnen zouden heden (Dinsdag) te kwart vóór tweeën in do legerplaats by Zeist komen. Na de parade volgt bezichtiging van de door do genietroepen gemaakte aarden wei ken on der versieringen, door do manschappen opgericht; voorts bruggenbouw, ysopruiming, bomvrije kazematten (alles in hot klein voor gesteld). Daarna springen van mynen en fougassen en ten slotte belegering en inneming eener schans, door middel van loopgraven, mynen, enzdoor het corps genietroepen in oorlogs toestand. Te vyf uren of halfzes moet alles afgeloopen zijn en wordt het kamp eerst geopend voor bezoekers. HH. MM. do Koninginnon arriveeren a. s. Vrydag per Staatsspoor te 10 u. 48 m. (plaats- tijd) uit Soestdyk in de residentie tot het brengen van een bezoek aan de Sporttontooiir stelling te Scheveningen, en koeren met de zelfde gelegenheid des avonds om h&lfacht naar het lustslot terug. Donderdag 4 Augustus vertrekken Hare Majesteiten naar Amsterdam, waar zy te 11 uren zullen aankomen, om per stoomboot den tocht langs het Merwedekanaal naar Vreeswijk mede te maken, terwijl van daar per rytuig naar Soestdyk zal worden terug gekeerd. HH. MM. zullen waarschijnlijk ook tegen woordig zyn by het van stapel loopen van het pantser-torenschip „Koningin AVilhelmina der Nederlanden", dat op 's lands werf te Am sterdam in aanbouw is en dat in het laatst van October gereed zal zijn. Het stoffelyk overschot van den ou.l- minister van koloniën F. G. Van Bloemen Waanders werd gistermiddag na uit Breda naar de residentie te zijn overgebracht in den familiekelder op de Algemeeno begraaf plaats aldaar bygezet. Toen de lijkkist was neergelaten en de talrijke kransen, op ver langen van de familie in den kelder daarop waren neergelegd, bedankte de gencraal-mnjooi- der genie van het O -I. leger J. F. Van der Eb, die met den gop. kolonel der genie Van Zuylen en vele vrienden en belangstellenden tegen woordig was, voor de eer, den overledene I bewezen. In de vorige week slaagden in hel j notari.-el Staatsexamen, voor liet eerste ge- j deelte, de hoeren: J. Van Raai ten, te Harder- j wijk; C. P. Bert, te Apeldoorn; A. D. Bas Backer te ApeldoornP. J. Vlamingh Kiebert, te Haarlem; AV. T. J. G. Osse, teRaalte; en voor het tweede gedeelte de heerenN. S. Arriens, H. F. Julius en J. H. A. Ever6, allen te 's-GravenhageA. J. M. Jansen, te Tilburg J. Cr. Schönfeld "Wichers, te VeendamC. J. De Lussanet de la Sablonière, te 's-Gravenhage A. H. A. AVennekers, te Amsterdam. In den avond van den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal het Haagsche Bosch vanwege het gemeentebestuur feestelijk verlicht worden. Aan liet einde van don grooten vijver zal als decoratie een 20 meter hooge muziek tempel geïllumineerd op het water pry ken. Het is op dit oogenblik nog onzèker, wanneer de Eerste Kamer ter behandeling van de belastingontwerpen zal bijeenkomen. Volgons den Haagschen kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." zal dit denkelijk den 3lsten dezer wel zyn. Het plan schijnt evenwel vast te staan, dat de voorstellen alleen in de af- deelingen zullen worden onderzocht, maar niet meer vóór September in openbare be handeling zullen komen. H. M. de Koningin-Regentes woonde met haar gevolg Zondag de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Soest by, onder gehoor van ds. J. J. Bos. Er werd gesproken naar aanleiding van 1 Tim. 66. H. M. do Koningin van Saksen, die thans te Schoveningen vertoeft, woonde Zondag voormiddag do godsdienstoefening by in de R.-K. Parochiekerk te Scheveningen. Voor H. M. werd eene plaats aan het Altaar gereserveerd. De Franscho gezant, de heer Legrand, die de departementale vergadering in zyn departement in Frankrijk heeft bijgewoond, is weder in Den Haag teruggekeerd. Naar men mededeelt, heeft do heer dr. C. J. Van Person, 1ste geneesheer-directeur van het krankzinnigen-gesticht „Mcerenberg", togen 1 November e. k. ontslag als zoodanig, aangevraagd. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Milit. Academie, worden don 11 den Augustus by do staven der corpsen en by het koloniaal werfdepot beöedigd en in functie gesteld. Markies De Malespina, secretaris by het gezantschap van Italië te Parys is in Den Haag aangekomen. Den lSden Augustus dezes jaars zal het 25 jaren geleden zyn, dat door ds. J Van Dijk te Doetinchem do Vereeniging tot oplei ding van predikanten in de Ned.-I-Ierv. Kerk word opgericht. Deze Vereeniging vormde reods meer dan 100 jongelingen tot predikant en is tot groot nut voor do Ned.-Herv. Kerk. Het bestuur heeft besloten, dezen dag niet onopgemerkt to laten voorbijgaan. 's Morgens te 10 uren zal er dien dag te Doetinchem in de Zendingskapel eeno alge meeno samenkomst tot dankzegging aan God worden gehouden, met vrijheid van spreken voor wie zich daartoe aanrnolden. Daarna vriendschappelijke samenkomst op „Ruimzicht" met de leden der besturen, oud- kweekelingen en vrienden van do inrichtingen en met degenen, die er in dienstbaar zyn. In do eerste dagen van Augustus zullen do leden van het Spoonvegverei» te Hamburg vergaderen en daar 0. m. bet voorstel be spreken van een onzer kleine spoorwegen, om don Midden-Europeescherï llld ook op Nederlandsche spoorwegen in to voeren" Het gerucht loopt, volgens een sehijjvon dat de „Zwolsche Ct." ontving dat dit niet veel succes zal hebbendat on; .oto spoor wegen het liever niet willen;. 'i lgiêzeker niet medo zal gaan en dat do scho leden neutraal zullen blijven. De internationale comn door de Nederlandsche en Belgischo gou momenten belast inet de regeling van di quaestie der

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1