N°. 9945. Dingdag 26 .Tvili. A0. 1392. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrncr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 25 Juli. Feuille ton. Een billet doiix. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 m**nden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTIËN Van 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incassooren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Aug. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Augustus wordt alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten cfe stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Van de by het 4de reg. infanterie nieuw benoemde 2de luits. zyn de heeren H. Dyse- rinck en W. Petter bestemd voor de batal jons van dat corps, te Leiden in garnizoen. BB de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pry zen42, f 21,50, ƒ4.50 en ƒ2.25. De uitslag der te Zoeterwoude gehouden aanbesteding der gemeentewerken aldaar is als volgt: Perceel 1Het daarstellen van eene separatie in de school aan de Heerenstraat, door P. Van der Horst voor f 210. Perceel 2Het repareeren van eenige brug gen enz., door Th. G. Salters voor f 198. Perceel 3, letter bSchoutenbrug by het dorp met derapen van de sloot voor f 595, door A. Van Tilburg. Perceel 4de vernieuwing der dorpsstraat, door M. "Witsenburg voor ƒ728. Perceol 5: de paardenpad-bestrating, door M. Witsenburg voor ƒ1542. Perceel 6: Aanplakborden, enz., door N. Van Rynswou voor 74. Perceel 7, letter ahet verven van eenige bruggen, door H. Rodenburg voor ƒ43, en letter b. voor ƒ7.80. Vanwege eene commissie uit de kiezers ingezetenen te Oegstgeest zal een monster- adres aan den minister van binnenlandsche zaken worden aangeboden om het voorstel van HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land tot uitbreiding van Leidens grenzen in nadere en ernstige overweging te nemen en niet by de Staten-Generaal als wetsontwerp aanhangig te maken. Het adres, duideiyk ge motiveerd, zal den ingezetenen van Oegstgeest doen inzien, dat het in hun aller belang is zoo daaraan ondersteuning worde gegeven, door het daaronder plaatsen hunner handteekening. In de te Oegstgeest gehouden Raads vergadering is door Burgemeester en Wethou ders de gemeenterekening over 1891 aange boden, en zyn benoemd tot leden der com missie van onderzoek de heeren J. J. Van Hoeken, A. Den Haan en A. Juffermans. By den heer D. Deddens, te Aalsmeer, heeft een proefblad het licht gezien van „De Levensverzekering", weekblad, gewyd aan de belangen dor levensverzekering in het alge meen en aan die der verzekerden in het by- zonder. Hoofdredacteur is de heer F. Roosjen. Tot onderwyzer te Hazerswoude is be noemd de heer E. Sanders, te Ten Boer. In de maand October zal te 's-Gravenhage een vergeiykend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk, om, naarmate van de behoefte, voor den post- of telegraafdienst te worden aangewezen. Aanstelling van klerken geschiedt op eene jaarwedde van 400 gulden, welke belooning tot 1200 gulden kan klimmen. De voorwaarden van aanmelding zyn bekend gemaakt in de Staatscourant van 24 dezer. De erfprins van Waldeck-Pyrmont ver trok Zaterdag-voormiddag van Baarn; hem werd uitgeleide gedaan aan het station door H. M. de Koningin-Regentes. By de Zaterdag voortgezette examens der Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging zyn van de vyf candidaten geslaagd: voor piano (lager onderwys) de dames F. C. Korst, uit Groningen; en J. L. Wolter, uit Amersfoort. Eén candidaat had zich teruggetrokken. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw vestigt, naar aan leiding van een by haar ingekomen schryven van den minister van binnenlandsche zaken, in het „Ned. Landbouw-Weekblad" de alge- meene aandacht op de zoogenaamde kalver- ziekte en verzoekt inlichtingen op de volgende vragen lo. Is er by de veehouders in do provinciën Noord- en Zuid-Holland eene ziekte der kalveren bekend onder bovengenoemde bena ming, waaraan vele dieren bezwyken kort na de geboorte? Zoo ja, onder welke ver- schynselen werd de ziekte dan door de vee houders waargenomen? 2o. Komt er wellicht onder eene andere benaming eene ziekte van meer of minder algemeene bekendheid by pasgeboren kal veren voor, waaraan de aangetaste dieren grootendeels te gronde gaan? Tevens wordt daarby de aandacht gevestigd op de kenmerken der ziekte, welke zy eer- geeft, terwyl het hoofdbestuur iedoreen, die inlichtingen geven kan, uitnoodigt, die te ver strekken aan den voorzitter Herman F. Bultman of aan den secretaris P. F. L. Waldeck. In onze West is het eerste nommer van eene „Nieuwe Surinaamsche Courant" versche nen. Uitgever is de heer T. Libertador Ellis. Ze zal voorloopig geregeld tweemaal per week, en wel des Zondags en des Donder dags, verschynen. Ter herinnering aan het bezoek, 19 Juni door de Koningin aan den Prinsentuin te Leeuwarden gebracht, heeft het gemeente bestuur vóór het gerestaureerde paviljoen, waarin de Koningin en de Koningin-Regentes dien dag hadden plaats genomen, doen op richten eene buste van de Koningin, geplaatst op een piëdestal, alles van Morley-steen ver vaardigd. Op den piëdestal is hot wapen van Leeuwarden aangebracht. Door den minister van binnenl. zaken is aan G. J. Schulp, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Aug. a. s als buitengewoon opzichter by den bouw van een laboratorium voor gezondheidsleer en anorganische scheikunde te Utrecht. Volgens de „Amst. Ct." moet door den raad van commissarissen der Maatschappy tot exploitatie van staatsspoorwegen in zyne vergadering van verl. Zaterdag zyn behandeld het voorstel van den directeur-generaal om gedurende óón jaar aan het personeel geene verhooging van bezoldiging toe te kennen, en moet de raad toen hebben geoordeeld met zoo'n voorstel niet mee te gaan en dat be zuinigingen op andere wyze, doch niet ten nadeele van het personeel, behoorden te worden gevonden. Naar het „Utr. Dbl." vemeemt, is er ver leden Zaterdag geene vergadering van com missarissen gehouden. Dit is reeds eene aan- wyzing, dat het bericht ongegrond is. Er is dan ook niets van bekend. Om de vele huwelyken by het corps mariniers te verminderen, is door den kolonel commandant bepaald, dat voorloopig geene toestemming aan korporaals en minderen zal worden verleend tot een huweiyk alhoe wel overigens daartoe in de termen vallende dan onder voorwaarde, dat de belangheb benden na hun huweiyk voor eigen kosten aan de menage blyven deelnemen. Deze be paling is in de cantines voor ieder ter lezing opgehangen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen nog te 's-Gravenhago deel 6 candidaten, voor de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of letteren. Toegelaten zyn: J. T. Hilgers en H. A. Yan Karnebeek. Drie candidaten trokken zich vóór het examen terug. Afgewezen werden 4 candidaten. Voor de faculteiten der genees kunde en der wis- en natuurkunde werd één candidaat geëxamineerd, die werd afgewezen. Twee candidaten trokken zich vóór het examen terug. Naar de „Haarl. Crt." vemeemt, heeft de jury van den te Brussel gehouden interna tionalen zangwedstryd, afdeeling prima vista, byi nadere overweging aan de kon. liedertafel „Zang en Vriendschap," behalve het diploma van eervolle vermelding, alsnog toegekend eene verguld-zilveren medaille. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juli te Padang; de „Didam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 Juli Wight; de „Edam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 24 Juli Prawlepoint; de „Koningin Emma", van Singapore naar Hamburg, ver trok 23 Juli van Port-Said; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 24 Juli des morgens van Boulogne-sur-Mer en passeerde denzelfden dag des avonds Lizard; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Juli Kaap St.-Vincent; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 23 Juli van Port-Said; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 24 Juli Scilly; do „Werken dam" is 23 Juli van Nieuw-York naar Rot terdam vertrokken. Gemengd Nieuwe. Dezer dagen zyn door de Noord- Zuid-Holl. Stoomtramweg-Maatschappy aan de langs hare lyn staande telephoonpalen weer belangryke verbeteringen aangebracht. Nauwelyks is dit geschied, of onder de ge meente Oegstgeest zyn eenige baldadigen weer bezig geweest van enkele palen de por seleinen potten te vernielen. De politie heeft dadelyk een onderzoek ingesteld en het is te hopen dat de daders hunne straf niet zullen ontgaan. Door den gemeente-veldwachter M., te Oegstgeest, is tegen een persoon, wonende te Rynsburg, proces-verbaal opge maakt wegens het dragen van verboden wa penen. Zondag was het op het traject Rotterdam Den Haag Amsterdam van de Holl. Spoorweg-maatschappy byzonder druk. Slot.) Het resultaat hiervan is, dat Lizzie besluit, aan Eleonore Van Geldrop een briefje te schryven, waarin zy alles, voor zoover zy zelve er mede bekend was, omtrent het billet doux ophelderde en met haren naam onder- teekendeechter met het vriendelyk verzoek alles stipt geheim te houden en het briefje dadelyk te verbranden. Reeds in den loop van den volgenden dag kreeg zy een briefje van Eleonore terug, met harteiyke dankbetuigingen en de stellige verzekering, dat zy niets, aan wien ook, vertellen zou. En acht dagon later ontvangt Van Selden, juist onder zyn diner, een opgewekten brief van zyn oom, waarin deze hem mededeelde, dat Eleonore eindeiyk toegestemd had. Tevens noodigt hy hem uit tot het bywonen eener groote buitenparty, welke hy, Van Steel, van plan is ter eere zynor verloving te geven. Nu is Leo's eerste werk, om, wegens familiezaken, eenige dagen verlof aan te vragen, wat hem gelukkig aanstonds verleend wordt. Opgewekt en in zyn schik, dat alles zoo goed is afgeloopen, keert hy Middelburg den rug toe en vertrekt naar Domburg, hopende er eens recht gezellige daagjes door te brengen in het aangename gezelschap van vroolyke menschen, aardige jonge meisjes en vooral van die eene, zyne uitver korene Lizzie. VIII. Het is eon prachtige, warme dag in Augustus. Als er niet een weinig wind was, zou het haast al te warm zyn, want de zon straalt uit een wolkenloozen, lielderblauwen hemel op de aarde neder en overgiet alles met haar vriendelyk licht. Het is juist een dag voor een flinken rytoer en eene pic-nic midden in de duinen. Om tien uren in den morgen rydt dan ook de „Jan-Pleizier" met Van Steel en zyne gasten van Domburg af. Hy levert eenvroo- lyk aanzien op met do dames in lichte zomertoiletjes, die lachen en schertsen met de naast of tegenover haar zittende heeren. Leo heeft zich een plaatsje naast Lizzie weten te veroveren, die er heden buitenge woon lief uitziet in haar mousselinen kleedje, en wier oogen van pret en verwachting schitteren. Na eenige uren gereden te hebben, den straatweg volgende, welke aan de óénezyde door de duinen en aan de andere door bo- poot land begrensd wordt, bereiken zy een groepje vry hoog opgeschoten boomen, welke eene koele schaduw verspreiden. Hier besluiten zy hun lunch te gebruiken. "Weldra is het tafellaken over het gras uit gespreid en bedekt met verschillende eet waren, terwyl Lizzie op zich neemt voor de koffie te zorgen, yverig en gedienstig byge- staan door Leo, die onafscheidelyk van haar is. Na het landeiyk maal vlyen de meesten zich neer, om wat te rusten en gezellig te keuvelen. Eenigen echter uiten den wensch de duinen eens een eindje in te gaan en een verkenningstocht te ondernemen. Geza- meniyk slaan zy een zypaadje in en beklim men do duinen, een zwaar en vermoeiend werk op zoo'n warmen dag. Langzamerhand dan ook blyven allen achter; alleen Leo en Lizzie gaan moedig voort, want zy willen zoo ver gaan, tot zy de ruime zee zien kunnen. Zie, daar staan zy boven op een duin, maar een nog hoogero top verheft zich vóór hen en belemmert hun het uitzicht. Zwygend loopen zy naast elkander voort, alleen nu en dan reikt Leo haar de behulp zame hand, welke zy dankbaar aanneemt. De stilte is hun onaangenaam, maar geen van beiden verbreekt haar; zy weten niet wit te zeggen; alleen stappen beiden onwil lekeurig wat sneller door. Nog eenige schre den en zy hebben den top bereikt en worden nu ruimschoots beloond, want een prachtig panorama vertoont zich voor hunne oogen. Achter, links en rechts van hen de golvende duinen, begroeid met het wuivende helm, waartusschen enkele viooltjes nieuwsgierig uitkyken; en vóór hen de grootsche, door- schynend groene zee, waarboven het kristal heldere uitspansel zich welft. De zon schit tert op de kabbelende, fluisterende golfjes; het is alles zonnig en licht en ademt rust en vrede. Geen van beiden spreekt een woord, tot dat Lizzie in verrukking de armen uitbreidt en uitroept: „Hoe goddelyk mooi!" Dan laat zy zich in het mulle zand vallen met de oogen droomerig op de zee gericht. Om het geheel als het ware nog indruk wekkender te maken, vaart juist een drie master statig voorby. De volle zeilen van het schip glinsteren in de zonnestralen als zilver; kalm en langzaam zeilt het daar henen, eene witte voro van schitterend schuim achter zich latend.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1