Gemengd Nleuwf» Woldra zal Leiden onderhevig ztyn aan do drukte, welke de kermis meebrengt Behalve de vele andere vermakelijkheden, zal ook de schouwburglogo van don heer A. Yan Lier op do Doezastraat hare deuren Maandag openen; in den schouwburg op de Oude Vest beginnen do voorstellingen echter eerst Woens dag-avond, terwijl dit jaar eveneens de Stads- zaal afwijkt van don tot nu toe gevolgden regel om reeds den eersten kermisavond het publiek to ontvangen. Thans zal het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem voor do eerste maal aldaar Dinsdag-avond optreden, omdat men den avond te voren met het aanbrengen van do benoodigde toestellen als anderszins nog niet klaar kan zjjn, ten einde er eene voorstelling zou kunnen gegeven worden goljjk dit behoort. De omstandigheden, waaronder de loden van dit gezelschap de volgende week hunne workzaamhodon zullen kunnen verrichten, zijn heelwat anders dan verleden jaar het Nuts- gebouw, bij gebreke van de Stadszaal, aanbood. Nu is er èn voor het publiek èn voor de optredenden over eene flinke, hooge, luchtige ruimte te beschikken. Hot platform, anders voor het orkest be stemd, is thans herschapen in een tooneel, voorstellende een fraai boschgezicht, met water partij °P don achtergrond. Het geheolo, op doek geschilderde voorhang (portiek) van het orkest is 11 meter hoog en 15"/s meter breed, en vormt dus eene kolossale oppervlakte; het beslaat de geheela breed!o en hoogte dor zaal. Aan de bovenzijde bevindt zich in blauw en wit een mozaïekrand. Op een lichtgroen veld vortoonen zich zwevende amouretjes, voorstellende het eene den zomer en het andere den herfst. Vier marmeren zuilen (nl. geschilderde) worden gedragen door even zoovele atlanten of reuzen, uitloopendo in den vorm van piëdestals. Het eigenlijke beweegbare scherm daar- tusschen, dat gekroond wordt door een drie meter broed Leidsch wapen, heeft eene breedto van 9 meter by eene hoogte van 6 meter. Het goud en geplooide fluweel daarvan vallen vooral zeer to roemen. Trouwens, het geheel getuigt van de groote bekwaamhodon en verdiensten des heoron P. J Niesten, op het Utrechtsche Voor alhier, die geloond heelt ook een uitmuntend decoratie schilder te zijn. Wij waren in do gelegenheid gesteld het geheel b\j daglicht to zien, doch bij do gas verlichting zal het effect zeker niet weinig verhoogd worden. Komt dozen heer alzoo lof toe, onvermeld mag ook niet blijven hetgeen voor de in de zaal zittenden niet zichtbaar is, nl. het hout werk, waaraan het geheel is bevestigd, en dit wel op oeno bijzondere manier, aangezien aan de gestukeerde wanden, noch ter zijden, noch bovenaan, mocht worden gebroken Het is do heer C. P. Hoogevcen, timmerman alhier, die zich op kunstigo wijze van zijne taak heeft gekweten. Reeds uit dit een en ander kan men op merken, dat de heer B. M. Duyser, pachter der buffetten, ook thans goene kosten ontziet, om het den bezoekers in do volgende week aangenaam te maken; terwijl hij ons ook door hem aangebrachte nieuwe toestellen, o. a. mede wat koolzuurdruk betreft, liet zien, in hst belang eener goede consumtie van bier, enz., enz. Het gezelschap zelf, dat het publiek moet amuseeren, is reeds te Scheveningon, Dor drecht, Utrecht en elders opgetreden. Het is dus niet meer onbekend. Men weet volgens de vorslagen in de dagbladen, wat mon krijgt en ook dat dit goed is. Deze week ontvangt het te Utrecht, waar hot nu kermis is, een zeldzaam druk bezoek, zelfs nog grooter dan twee jaar geleden, toen de talrijke opkomst van het publiek die van alle vorige jaren had overtroffen. De troop bewijst, dat er steeds weer iets nieuws wordt gevonden op het gebiod der specialiteiten-voorstellingon. Zoo wekken de stoute toeren van do ge broeders Pantzer algemeene verbaziüg; de „transformation" van de Mocamas zijn nieuw, sierlijk en verrassend; de muzikale straat makers weten met elk voorwerp, dat in hunne handen valt, muziek te maken, en de jager Hubertus is een zeer vaardig „imitateur." Juffrouw Emilie Culp is eene Hollandsche coupletzangeres, die zich zeer gunstig onder scheidt van hare kunstzusters door ocneschalk- sche en beschaafde voordracht, enz. Hedenmiddag werd met het beste gevolg van de werf der Kon. Ned. Grofsme derij alhier te water gelaten het nieuw go- bouwde ijzeren tjalkschip, groot 98 ton, voor rekening van schipper G. Jot, te Enkhuiaen. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren tjalkschip van 65 ton. Doze week werden op „Rhynzigt" genomen 345 zwembaden door lieeren en 35 door dames. De temperatuur van het water was 18° Celsius. Naar aanleiding van eene cir- culairo van het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, word door de besturen van verschillende democratische vereenigingen te 's Hage eene vergadering gehouden op Donderdag 21 Juli, waarin werd besloten tot het houden van eene buitengewone gecombineerde ledenver gadering van alle democratische vereenigingen aldaar, welko zullen medewerken aan de demonstratie voor Algemeen Kiesrecht op Zondag 18 September a. s. Een plaatselijk uitvoerend comité zal Donderdag op die ver gadering worden gekozen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem hoeft de volgende uitspraken gedaan A. Clemens, huisvrouw van C. v. d. Linden, zonder beroep, to Hillegom, w. tappen aan een beschonkeno, vrijgesproken. H. J. Heemskerk, timmerman te Heem stede, w. mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. Kromhout, arbeider te Bennebroek, w. dronkenschap, mishandeling en beleediging van een ambtenaar, f 3 boete, subsidiair 3 dagen en 14 dagen gevangenisstraf. H. A. Bouma, zonder beroep, te Hillegom, w. diefstal, 1 maand gevangenisstraf. Onze nieuwe postzegels z ij n niet gelukkig uitgevallen, de nieuwe kwartjes zijn niet mooi en do guldens met den beel denaar van Koningin Wilhelmina, welke dezer dagen in omloop zijn gebracht, zijn niet veel beter. De kop is eene vergrooting van dien, welken men op de kwartjes vindt; te sluik van haar en te bol van wang. Do onderlinge afstand der lettors van hef randschrift is niet overal gelijk, terwijl de rand slordig is afgeveild. Het „God zij möt ons" is niet alt yd juist op het midden van den rand aangebracht; ook schynt de rand van den eënen gulden smaller dan die van den anderen. (A. 77.) Te Haarlem is. ton huizo van W. H. H., op de Turfmarkt, brand uitgebroken, wolko zich vrij ernstig liet aanzien. De slan genwagen en de vrijwilligers hebben het vuur gebluscht, maar do bovenverdieping is bijna geheel uitgebrand. Do bewoner was niet ver zekerd tegen brandschade. Do oorzaak is nog onbekend. Als aanvulling van het elders in dit nummer voorkomende boricht over den diefstal te Naarden, kan nog worden mede gedeeld dat verl. Vrijdag door de Groningscho politie is aangehouden zekore P. v. R van Utrecht, juist toen hij bezig was te Groningen over de levering van effecten te onderhandelen. Naar het bureel van politie overgebracht, bleek dat een 8-tal coupons, welke hij by zich had, afkomstig waren van een diefstal, in November 1891 te Naarden gepleegd, waarna hy, na tot bekentenis to zijn gekomen in dien diefstal betrokken to zyn, den volgendon morgen op transport naar de justitie te Amsterdam word gestold. Op do lijnen der Exploitatie maatschappij zsl voortaan streng worden toe- gozien, dat de reizigers geone andere bagage met zich in de coupés nemen dan in de netten of onder de banken kan worden geplaatst. Te Naald wyk kwam een licht geval van pokken voor. Door den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht is een onderzoek ingesteld. Op den Eng, onder Huizen, is een door vier gezinnen bewoond huis geheel afgebrand. Sommigen der bewoners redden ternauwernood het leven. Van de inboedels is weinig verzekerddo oorzaak is onbekend. De van hunne woning beroofden zyn door tus- schenkomst van den burgemeester onder dak gebracht. Door de Nuts-Spaarbank te Ktraswerd c. a. is 8 pondemaat kleigrond aangekocht, om aan oppassende arbeiders de gelegenheid te geven, voor matigen prijs een stukje grond te pachten voor den verbouw van winterprovisie. Men schrijft uit Sittard aan de „N. R. C.": Een bode, die gistenia.ht, omstrc-tks 1 uur, het stationsgebouw to Drammen, b:j Heins- berg, voorbijliep, merkte tot zijne verbazing op dat er in hot kantoor licht brandde. Ka derbij komende, zag hg drie personen bezig de laden ta doorzoeken. HU spoeddo zich naar den stationschef Peters, wiens woning op eenigen afstand van het station is gelegen, en stelde hem in kennis van hetgeen hij had gezien, waarop de chef, met eene revolver gewapend, li6m volgde. Tor plaatse gekomen, zagen zij door een venster de dieven nog aan het werk. Do chef gelastte nu den bode, politie te gaan ontbieden en zeido dat don eorsto, die eene poging tot ontvluchting mocÏK wagen, neer zou schieton. De dieven scliijnc-n dit gehoord te hebben, want nauwelijks was da bodo vertrokken, of oon kwam, van een vuurwapen voorzien, r.aar buiten en loste een schot op don chef, dio omniddelliik neerzeeg. Toen kort daarop do bodo met politio tciaf keerde, hadden do dieven het hazenpad ge kozen. Hun buit kan hoogstens 10 mark bedragen, aangezien du chef 's avonds de kas, tot op 0011e kleinigheid na, mode huiswaarts neomt. Do hoer Peters is levensgevaarlijk gewond. Do goneeslioeron, dio hem behan delen, slaagden er tot dusverro niet in dc:i kogel, welke in de borstkas was gedrongen, er uit te verwijderen. Van de dieven is he. spoor tot dusver niet ontdekt. Eenigo leerlingen eoner Engel- scho school hobben in oeno gewone vierriems- boot het Kanaal overgeroeid on daarbij een record gemaakt. Zu vertrokken s morgens om 5.20 uit Folkestone en kwamen om 10 50 te Bolougne aan. Een stoomjacht vergezelde do boot. 13 u do internationale wie Ier wedstrijden, te Brussel gehouden, is de eerste prijs behaald door de Bicycle-club „Köln", uit Keulen. De sneltrein uit Moskou naar Nischny-Novogorod, Donderdag-morgon om zes uron vertrokken, is gederailleerd tusschen Molodnikl on Gorochovetz. De locomotief en \*yf wagens zijn verniold, acht andere uit. de rails geloopon. Er zijn geene doodon. De machinist, stoker en remmer werden zwaar gokwotst, vole passagiers kregen lichte ver wondingen. Volgens een t e 1 o g r a m uit a Paz, in Bolivia, is aldaar een weeshuis door brand vernield. Al de kinderen en een aantal volwassenen zijn In de vlammen omgekomen. Nicolosi is door de uitbarsting der Etna geheel verwoest, Profeesoi Palmioii ziet verband tusschen de uitbarsting der E na en die van den Vesuvius. Te Parijs heeft de politie eene bondo van 26 boosdoeners aangehouden, die leefden van inbraak en roof in door de eige- naars verlaten huizen. Daarentegen wordt tegengesproken hot door de „Figai o mede- gedeelde bericht betreffende de aanhouding van leden van een dynamietkomplot. Volgens officiüele berichten uit Petersburg schijnt decholerazich uit te breiden tot het westelijk gedeelte van den Kaukasus en neemt de bevolking do wyk naar de Don. De scheopvaart op de V/olga is bgna ge staakt, uit gebrek aan scheepsvolk. De stoombootdienst in de Zee van Azo! is geheol gestaakt. Te Rostof, Astrakan, Saratow en Baku houden de gerechtshoven geene zitting. De dagbladen van don Kaukasus verschij nen in kleiner formaat, wegens het vertrek van vole zetters. De booten op de "Wolga mogen niet meer dan honderd passagiers elk aan boord nemen. De czaar moet Vfyschnegradsky ontboden hebben, daar deze de jaarmarkt te Nischny- Novogorod liet doorgaan, hoewel de czaar had aangeraden ze te verbieden. Nu komt uit die plaats bericht, dat de gouverneur als straf iemand veroordeelde om in de cholora- barakken dienst te doende man had beweerd, dat er geen cholera was, doch dat de regee ring haar vijandig gezinden levend liet be- gravon. Volgens dit bericht zou dus do cholera reeds tot Nischny-Novogorod zyn doorgedron gen en kan zich van daar met de kooplieden over geheel Rusland verspreidon. Volgens do „Standard" zijn to Moskou in hotels twee personen aan de cholera over leden: eene oude dame, die Bit Baku was gekomen, en een generaal. Uit Konstantinopel wordt geseind dat wegens het toc-nemen dor epidemie de Turk- scho regeering maatregelen neemt tot het trekken van een gezondheidscordon .rnn de Russische grens. Alle hospitalen zyn telegra- phisch met elkander verbonden. Het bericht, dat in het militaire hospi.ar.l te Belgrado gevallen van cholera zouden zyrï voorgekomen, wordt onwaar geroemd. De Servische regeering heeft alle voor orgsmaat- rogelen genomon cn een nauwlettend toezicht gelast op de uit Bulgarije en Turk jo komende vreemdelingen. Omtrent do cholera to Parys z\jn do be richten niet eenstomming. Donderdag beweerde de „Figaro", dat het totaal-cyfer der aange tasten sedert den aanvang van April, toen het 1ste geval voorkwam, niet hcoger is dan 191, waarvan 67 overleden, 44 genazen en 80 nog in behandeling waren. Dezo cyfers waren van het officiöele bureel der hospitalen afkomstig. Aan bot „Berl. Tagetfc" wordt uit Parij6 geseind, dat het totaal cyfer 297 bedraagt en dat in de lyken van eenige patiënten uit de Parysche banlieue inderdaad de eigenaardige Kochscke bacilion gevon den zyn. Volgens de laatste berichten uit Parys, verbetert de gezondheidstoestand in do voor steden. Het „Journal des Débats" dringt er op aan, dat de kapper der badinrichting Saint-Gervais, wegens do kalme vastberaden heid, waarmede h\j een groot aantal personen by de ramp van 12 dezer wist te redden, tot ridder van het Legioen van Eer worde benoemd. Te Londen is oeno proef genomen met electrische lantaarns voor ae politie,, welke zeer goed voldoen. Het getal to Parjjs wonende vreemdelingen is thans 116,500. Volgons het verslag van den Britschen consul aldaar zyn in 1891 te San- Francisco gepleegd 35 moorden en 9 der daders opgehangen. Bovendien w- rden 89 per sonen gevangengenomen wegens moordaan slagen, 275 wegens gewapenderhand gepleegde aanrandingen, onz. Er werden voorts in dat jaar 93 zelfmoorden gepleogd en 319 personen in krankzinnigengestichten verpleegd. Van de 1204 manlyke gevangenen waier. 425 beneden de 25 jaar, velen slechts 16. jaar oud, de jongens in het verbeterhuis niet mede gerekend. Do Freiburg er hoog lcoraar Krasko heeft een jong meisje uit het Sehwarzwald, dat ten govolge van een onge luk met eene stoommachine letterlijk ge- scalpoord was, van eene nieuwe schedelliuid voorzien. Ey hoeft die operatie volbracht door stukjes van de huid van andere lichaanis- deelen der patiënte op het hoofd over te brengen. Deze operatie moet uitnemend ge slaagd zijnalleen het hoofdhaar komt natuurlijk niet terug. In België zijn of worden post- zegols verkrijgbaar gesteld met een desver- kiezende gemakkelijk te verwijderen dubbel onderschrift: „Ne pas livrer le dimanehe. Niet bestellen op Zondag." BUITENLAND. Groot-Britannië. Voordat hy uit zyn Schotsch kiesdistrict naar Engeland terugkeerde, hield Gladstone nog oene rede tot de vertegenwoordigers van verschillende liberale vereenigingen. Hy her baalde dat de Iersche quaestie de voornaamste quaestie was; zool-;ng z\j niet was opgelost, was geen bevredigende parlementaire arbeid mogelyk. De liberale meerderheid in bet nieuwe Lagerhuis was niet groot, maar men moest daarom den moed niet verliezen. Hjj was lid geweest van 25 Parlementen en in 5 had hy liberale regearingeu gezioD, die met eene kleinere meerderheid dan de tegen woordige veel goeds hadden tot stand gebracht- Ten slotte vroeg Gladstone, of do liberale' unionisten, daar het niet langer noodig was eene tegen home ruje vyandige regeering te steunen, ook in het nieuwe Parlement met de Tories zouden stemmen. De „Morning Post", lord Salisbury's orgaan, over bet liberalo ministerie sprekend, zegt, dat wanneer aan lord Roseberry de vrije hand in de leiding dor buitenlandsche politiek wordt gelaten, Engelands eer en aanzien weinig gevaar loopen. Het is evenwel, volgens het blad, zeer goed mogelyk dat Rosebeny in conflict komt met Gladstone en met het ge heel e kabinet, zoodra do Egyptische quaestie aan de orde komt. In zulk een geval zou de minister van buitenlandsche zaken hebben te kiezen tusschen toegeven of aftreden; beide zou nadeelig zyn voor het land. Daarin ligt het hoofdgevaar, wat do buitenlandsche zaken betreft. Als lord Kimberley minister van koloniën wordt, zal men, volgens de „Morning Post", de toekomst van Zuid»Afrika met bezorgdheid moeten tegemoetzien, want lord Kimberley

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6