N°. 9944. Maandag; 25 Juli. A0. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. KiherLki. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. AfzoDderltfko Nommer»0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de Btad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nomaier verzonden No. 44 van Kikeriki. Leiden, 23 Juli. De voordracht voor leeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Doventer bestaat uit de heeren dr. J. L. C. Schroeder Van der Kolk, privaat docent aan de hoogeschool te Leiden; D. P. A. Verryp, doctorandus in de wis en natuur kunde te Zoeterwoude, en P. De Carpentler "Wildervanck Jr., candidaat in de wis- en natuurkundo te Leiden. I De hoogleeraar Van Boneval Faure, jvien met 20 Sept. a. s. eervol ontslag is erlecnd, heeft sedert het eind van 1858, dus A jaren, te Leiden het burgeriyk recht onder vezen. Iiy is de oudste der Nedeiiandsche loogleeraren by de rechtsgeleerde faculteit en leeft zich in het byzonder verdiensteiyk ge naakt door zyn werk over het „Procesrecht". Zijn opvolger mr. C. Asser, thans rechter n Den Haag, behoort tot onze bekwaamste rechtsgeleerden en heeft o. a. naam gemaakt loor zv)n commentaar op het „Burgeriyk "Wetboek." Hy is volle neef en zwager van deli Amsterdamschen hoogleeraar mr. T. M. Asser. De bevolking der gemeente "Woubrugge iedroeg op 1 Januari_18911021 m. en 1028 v., totaal 2049 zielen. In 1891 vermeerderde zy door goboorto met 36 j. en 37 m., is 73 ;ie!en, en door vestiging in de gemeente met -50 m. en 67 v., te zamen 117 zielen: totale vermeerdering 190. Zy verminderde door over- lyden met 20 m. en 26 v., te zamen 4G zielen, en door vertrek uit de gemeente met 70 m. en 97 v., is 167 zielen; totale ver mindering 213. De bevolking der gemeente is dus afgenomen mot 4 m. cn 19 v., d. i. 23 zielen, zoodat deze op 31 December 1891 bedroeg 1017 m. en 1009 v., totaal 2026. Het aantal voltrokken buwelyken bedroeg 12. Iu de Staatscourant van 23 dezer loost men: B\1 het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, dd. 22 Juli jl., ontvangen „Volgens de laatste berichten zyn door de eruptie van den Goenoeng Awoe twee duizend personen godood, doch geene Europeanen. „Het noordwestelyk gedeolte van Groot- Sangir is geheel verwoest; het overige deel van dit eiland kan in zes maanden zich her stellen. „De oogst is vernield, maar door zending van levensmiddelen wordt hongersnood voor komen. De overheid en do particuliere lief dadigheid vorleenen krachtige hulp." By de gisteren to 's Gravenhage voort gezette examens der Ned. Toonkunsteuaars- Vereeniging zyn van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager ondcrwys) de dames J. Zeil maker, uit Leeuwarden; J. I. Ten SiethofT, uit Arnhem; on J. C. Plomp, uit Haarlem. E?n candidaat had zich toruggotrokken. De tentoonstelling van zilverwerken in het Museum van Kunstny verheid te Haarlem zal 1 Augustus geopend worden. Zo;als roeds vermeld werd, zal deze ten toonstelling bestaan uit tweo afdeelingon, eone van oude on eone van nieuwe werken. Door verschillende Kederlandsche fabrikan ten zyn moderne, door hen uitgevoerde wer ken toegezegd; ook door particulieren zyn reeds vele oude zilverwerken afgestaan. Tot 30 Juli worden van particulieren oude zilverwerken voor deze tentoonstelling aange nomen en wordt daartoe eon beroep gedaan op de welwillendheid der eigenaars. De inzen dingen worden behoorlijk tegen brandschade verzekerd en na afloop der tentoonstelling franco aan de inzenders teruggezonden, terwyl voor goede bewaking de noodigo voorzorgen genomen worden. De luit. ter zee 1ste kl R. O. J. Ver schoor, gedetacheerd by het departement van marine en toegevoegd aan den chef der af- deeling hydrographie, wordt met 1 Aug. a. 6. eervol van die detacheering onthoven. De luit. ter zee 2de kl. J. B M. Ton Bosch, geplaatst in do rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en tijdelijk gedetacheerd aan boord \an Hr. Ms. rammonitor „Panter", wordt heden op non-activiteit gesteld. Op het a. s. congres van crirnineelo anthropologic, van 7-14 Augustus to Brus sel te houden, zal ons land worden verte genwoordigd door dc heeren mrs. Van ITamel, hoogleeraar te AinstordamSnyder van Wis- senkerke, referendaris aan liet departement van justitie, en Simon Van der Aa, advocaat te Amsterdam. Tot hoofdambtenaar ter gomeente-secre- tarie te Rotterdam is benoemd de heer mr. Ileinsius, thans commies-redacteur ter geraeento-secretario te Amsterdam. Aangenomen is het beroep by de Herv. gem. te lieerenveen door ds. H. Knotlnerus, laatst predikant te Batavia. De welbekende zangeres Sigrid Arnold- son, die thans te London vorblyf houdt en een grooton by val oogst, zal in October a. s. eone concertreis door Nederland ondernemen. Ditmaal zal zy niet zooals vóór drie jaar in de Fransche Opera optreden, doch uitsluitend concerten geven. Het vervoer van herkauwende dieren on varkens ls door don min. van binnenl. zaken verboden uit den kring, omvattende de weilanden in de gemeente Glesendam, gelegen ter weerszyden van den spoorweg Dordrecht-Gorkura tusschen wachtpost 71 en hek 134 135 voorbij wachtpost 72, ten noorden begrensd door de bebouwde kom en het verdere bobouwde gedeelde dyk der go- moonto Giosendam en ten zuiden door de scheiding, die do tiendweg tusschen boven bedoelde weilanden en de daarachter gelegen landeryon maakt. By koninklijk besluit van 14 dezer is tot 1 Nov a. s. geschorst een besluit van den gemeenteraad van Schiedam van den lsten Juli jl., waarby een nieuw reglement van orde voor don Raad is vastgesteld. De schorsing is gegrond op de overweging, dat het won- scbelijk is om, hangende het onderzoek naar de wettigheid van eenige bepalingen van beloold reglement, het in werking treden te voorkomen. Het stoomschip „Prins Willem II", van Suriname naar Amsterdam, is 21 Juli van Havre vertrokken en 22 Juli Dover gepas seerd; de „Zaandam" arriveerde 21 Juli van Amsterdam, later van Nieuw-Yoik, to Balti more; de „Dubbeldam" arriveerde 21 Juli van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Juli te Suez; do „Prinses Wil- helmina", van Batavia naar Amsterdam, pas scerde 22 Juli Kaap Rocca. By koninkiyk besluit is opgeheven het consulaat tc Charleston (Vercenigdo Staten van Noord Amerika). Benoemd tot notaris binnen het arr. Rotter dam, standplaats Rotterdam, mr. C. M. H Schadee, candidaat notaris aldaar; tot id. binnen het arr. Zieriksee, standplaats Zieriksee, J. Franse, candidaat notaris aldaar. Benoemd tot kantonrechter-plaatsv. in het kanton Eindhoven, mr. Th. G. M. Smits van Oyen, te Eindhoven. R. A. Van den Bergh, benoemd totburge- meostor van Tannerden. Voor het tydvak van 1 Sept. 1892 tot en met 31 Aug. 1893, benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool ts Tilburg W. H. Stregels, te Blerick. Toestemming verleendaan P. Van Outerenr burg. ran Heerjansdam, om tot 1 Juli 1896 te Oost- en West-Barendrecht te wonen; en aan N. W. Hocke, burg. van Kerkwerve, om tot 1 Aug. a. s. te EUemeet on daarna te Zieriksee te wonen. Benoemd by het wapen der infanterie, tot 2don luit.1ste reg. C. A. Van Fenema en J. S. Metz; 2de reg. J. P. Dumont; 3de reg. H. P. Van der Mieden van Opmeer enK. W. Bouwensch; 4de reg. H. Van Hennekeler, W. Petter, A. A. Walraven Holle, H. Dyserinck, W. F. Waldeck, jhr. F. A. G. Beelaerts van Blokland on J. Van Greumngen; 5de reg. H. C. Van Cappello, F. H. A. A. Wagner en P. Ten Bruggen Cate; 6de reg. J. F. E. A. R. Von Römcr; 7de reg. A. Dudok van Heel, K. Kooiman en H. C. C. Clockoner Brousson 8ste reg. A. F. C. Rambonnet. By het wapen der cavalerie, tot 2den luit.> lste reg. huzaren, A. L. Van Harpen Kuyper, H. II. Van Dobben, M. J. Monso en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizcn2de reg. J. Jurjans, G. J. IJssel de Schepper, J. J. Neuman en P. H. A. Loopuyt; 3do reg. A. Van Mens on J. R. De Joncheere. B(j het wapen der art. tot 2den luit. lste reg. vest, art., J. J. Hocke, W. M. Beyerinck. en II. A. Seyffardt; 2de reg. F. H. Abbing en A. II. Van Andel; 3de reg. J. M. v. d. Bent, F. De Ridder en D. Rynders; 4do reg. H. J. Verhulst en W. H. C. A. Seyn. By het wapen der genie tot 2den luit. by het corps genietroepen O. Buenos deMesquita, R. P. Van Royen en A. Heyting. By het wapen der infanterie van het leger in Nodeilandsch-Indiö, tot 2den luit. J. Van der Weyden, P. E. Spaan, L. G. Musquetier, W. II. Rozendaal, T. C. Mets, H. Bakkert G. H. De Wilde, J. A. Jansen, H. G. E. Granpró Molière, J. D. H. Beckering, H. Schouten, H. W. Rooby, J. H. B. Lamberts, K. J. F. A. Goossens, G'. F. Van Baak, A. C. Van Altena, G. A. Vries, W. F. Dinger, K. G. R. Joosten, J. L. Doerrle'oen, J. J. Burger en E. Van Zydveld. By liet wapen der cav. van id. tot 2den luit. jhr. H. H. W. Rengers Hora Siecama. By het wapen der art. van id. A.M. Kerk- karap, B. De Grove en W. G. A. Brewer. By het wapen der genie van id. W. G. Loeff en J. Tirion, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. E eii billet donx. <5) Van Selden antwoordt niet. Eigenlijk is hy zeer nieuwsgierig om alles te weten, naar wil liet natuurlijk niet bekennen. Boven dien is by innorlyk overtuigd, dat zijn oom iets niet geheim kan houden en hem dus de Jt-'ieele zaak wel spoedig zal mededeelcn. En hü heeft goed gezien, want, ofschoon aarzSlënd en hortend en stootend, weet by spoedig de gansche historie. Nu Van Stoel zyn verhaal eindigt met de woerden „En geloof jij nu ook dat ze my eene poets gespeeld hebben?" kykt Leo hem glimlachend aan. legt do hand op zijns ooms schouderen voegt hem geruststellend toe „Keen, oom, dat geloof ik niet! Wat of alles beduidt, is my nog niet geheel helder en toch, ik heb vermoedens, welke ik u echter, daar ik er lang niet zeker van ben, nog niet kan mededeelen. Geef mij het biljet en dan zal ik trachten alles to weten te komen." „Maar houdt hot toch in 'shemelsnaam lehoim „Wees gerust, oom, vertrouw my diezaak maar volkomen toe; het zal wel goed uit komen", en Leo steekt het billet doux by zich met eeno ondeugende flikkering in zyno b u:ne oogen en een zelfbewust knikje tegen den opgewonden oom. V. Het is drie uren in den namiddag. Yrien- delyk zendt de zon haro stralen over het schoone strand en schittert op do witge- kuifde, dansende golven, wolke door de ver- eenigde macht van vloed en westenwind land waarts gestuwd worden. Het mecrendeel der badgasten heeft zich op het strand verzameld. Enkelen praten samen of lezen watanderen turen peinzend voor zich uit, genietende van het fraaie, ruime uitzicht en de zuivere, frisscho zee lucht. Eenigen wandelen langs het strand op en neder. Ouder deze laatsten behooren ook Lizzie en Vera, die, oen w .nig van de anderen afgezonderd, arm in arm voortdrentolen en in een druk en, naar haar uiterlijk te oor- deelen, ernstig gesprok verdiept zyn, zóu zelfs, dat zy geen acht slaan op de dartele golfjes, die met hun wit schuim den zoom barer kleedjes bosratten, noch op den wir.d, welke vroolyk met Lizzie's krullen speelt. Al pratend hebbon zy zich wat ver van de overige badgasten verwijderd en juist nu zy van plan zijn orn te keeron, rukt de wind Lizzie's grooten witten strooien hoed af en dryft hem snol voor zich uit over het vlakke gele zand. Do meisjes, zoo onzacht uit haar gesprek opgeschrikt, loopen hem haastig na, maar de wind is haar te vlug af, want byna hebben zy hem te pakken, of dan geeft de wind hem een duwtje en voort vliegt liy weder. Dit wilde spelletje duurt eenige oogenblik- ken; Vera kan niet moer en is uitgeput door de pret en het harde loopen in het mulle zand neergezonken. Ook Lizzie geeft het byna op, maar zie, daar nadert de hoed de houten palissaden, die het eeno gedeelte strand ran het andere scheidt; die zal hem, zooals zij hoopt, in zyne vaart stuiter. Hygend en buiten adem komt zij er aan, maar, wip, daar vliegt de hoed tu3schcn de paalijes door, doch wordt gelukkig aan den anderen kant tot Lizzie's grooto vreugde tegengehouden door eene, haar geheel onbekende, oorzaak. Terwijl zij verrast en nieuwsgierig tus schen de paaltjes doorgluurt, ziet zy, tot liare verbazing, hoe een officier met den witten lioed in de har.d zich tusschen de nauwe openingen doorwringt en, haar naderende, eene beleefde buiging maakt en haar den hoed glimlachend overhandigt met de woorden „Daar was ik juist bytyds, juffrouw, om dezen vluchteling voor u tegen te houden; ik zegen het toeval, dat my hier ter plaatse bracht!" Lizzie, die ondortusschen haro garderobe,, welke door den snellen wedloop wel wat geleden had, in orde heeft gebracht, schudt de krullen naar achteren en zet den hoed stevig vast. Nu kykt zy „haren redder uit don nood" aan, maar opeens bloost zji hevig, draait hot hoofd af on zegt haastig en verward „Ik dank u zeer, myriheer, voor uwe vriendelyke hulp!" Dan neemt zy den arm van Vera, die ondertusschon naderbij is gekomen, en wil met deze heengaan. Maar dit valt volstrekt niet in den smaak van den heor luitenant. (Wordt vervolgd.t

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5