9944. Maandag 25 «Juli. A0. 1892. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DBIE Bladen. Eerste Blad. Peuilleton. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 5 matodon.1.10. franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTIÊN Van 16 regöL» ƒ1.05. Ieder* regel meer ƒ0.17J. Orootere lettor» naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de atad wordt ƒ0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Aug. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Augustus wordt alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Leiden, 23 Juli. Het was heerlik gisteravond in den tuin van „Zomerzorg"; het was er gelijk hot er in langen lijd niet geweest was. Moeder Natuur had zich eindelek over de beminnaars van schoono muziek ontfermd. Het bleef droog, het was doodstil (alleen eene lijster deed eene enkele maal haar lieflijk gekweel van uit de twijgen hooren) en do sterren flonkerden tegen een blauw, wolkenloos geworden gewelf. Zelden zagen we bovendien den tuin zóó bezet als nu. Tot achteraan zaten de ver eerders en vereersters der Leidsche militaire kapel, welke zich onder leiding van den lieer Gottfried Mann andermaal op zoo uitstekende wijze van hare taak kweet. Er was zeer goed geteekend op de lijsten voor dit buitongewoon harmonie-concert, dat voor het bekendo liefdadig doel werd gegeven, "Zölfs zóó, dat de lijsten moesten worden ge sloten. Zoowel de oerste als de tweede afdoeling beiden van het programma bevatten prachtige toonwerken, welker uitvoering blijkbaar met de meeste warmte geschiedde en wet de hoogste belangstelling word gevolgd, zoodat de waardeering wederkeerig was. Zoo ooit, dan deed het stafmuziekcorps zich thans van het gunstigt kennen, in elk nommer, zonder uitzondering. Wilden wJJ bewijzen aanhalen, dan zouden wy het geheele programma moeten afschrijven. Toch mogen hier niet onvermeld blijven de Fantaiëie ü'oer Motive aus "W. A. Mozarts „Zauberflöte" on Haydr.s „Symphonie Mili taire", twee toonwerken gearrangeerd door w(jlen den hoer C. Lau, wiens naam zoo nauw aan dit concert verbondon was en als eene hulde aan wiens nagedachtenis nu ook Beet- hovens „Marcia funobre", arrangement van Dunkier, werd ten gohoore gebracht, eeno uitvoering, welke onwillekeurig op de aan wezigen een diepen indruk moest maken en aan het concert zelf een plechtig karakter verleende. Van harto wenschen wij en te rekenen naar de opkomst meenen we daaraan niette mogen twijfelen dat ook de finantitele uit komst den misici, in het belang der achter geblevenen van hun overleden kunstbroeder, niet in hunne verwachtingen zal hebben be schaamd. Met genoegen vernemen wy nader dat het concert, dank zij ook de medewerking, welke van andere zijden werd ondervonden, ƒ669.425 heeft opgebracht. De heer mr. J. J. Schneither, wethouder dezer gemeente, is nog steeds ernstig ongesteld. Gedurende enkele weken zal in ons blad het finantitol overzicht niet worden gegeven. Do afdoeling Leiden en Omstreken der Ntd. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield weer eeno gewone ledenverga dering. Na voorlezing dor notulen en ballo tage van eon nieuw lid, deelde do secretaris mede, dat ingekomen was eene missive van het hoofdbestuur, met verzoek voorstellen voor do algemeen© vergadering op te geven; vorder had hij ontvangen enkele program ma's van tentoonstellingen, te Enkhuizen en te Haarlem te houden, benevens enkele brieven, betrekking hebbende op den te houden feest avond. Aan de orde kwam nu liet opgeven van voorstellen voor de algemeene vergadering. Drie voorstellen werden gedaan, waarvan or een, na eene langdurige discussie, werd ver worpen, zoodat er slechts twee aan hot hoofdbestuur zullen worden opgezondor.. Er moest nu een nieuw bestuurslid ver kozen worden in do plaats van wijlen dr. II. Boursso Wils. Bij eerste vrije stemming verkreeg do heer F. Van Romburgh direct ds volstrekte meerderheid, zoodat deze was gekozen. De heer Van Romburgh verklaarde zich, onder luid applaus, bereid het mandaat te aanvaarden. De secretaris doed nu mededeeling van het programma voor den feestavond, welke op 4 Augustus a. s. in „Zomerzorg" zal worden gehouden. Deze feestavond zal bo- staan uit eene rozontentoonstolling, te houden in samenwerking met de afdeeling Boskoop. Deze tentoonstelling zal des middags togen eene geringe entrée ook voor niet leden open- 1 gesteld zyn. Des avonds zal een concort ge geven worden door het quartet „Lorelei", uit Haarlem, terwijl do tentoongestelde rozen dan onder do bozookers zullen worden ver deeld. Dit programma werd zonder stemming door de leden goedgekeurd. Besloton werd nu in de laatste week van Augustus eene excursie naar Putten to houden, ten einde „Schovendorst" te bezoeken. Het bestuur zal hiertoe een nader plan ontwerpen. Voorloopig meldde zich reeds een twaalftal leden voor deze excursie aan. Het concept- programma voor de in het voorjaar 1893 te houden afdeelings-tontoonstelling werd nu nog goedgekeurd. De waarnemende voorzitter zeido nu den heer Hemerik dank voor de ingezonden bloe men van Achillea ptarmica grandiflora fl. pl. en van Iris Kcempferii Glorie van Rotterdam on sloot daarna de vergadering. e. tu. w. Heden is do uitslag bekend goworden van het toelatings examen voor do Konink lijke Militaire Academie. In verband daarmede zyn door de commissie, met het afnemen van dat examen belast, voor eeno benoeming lot cadet in aanmerking gebracht bij do infanterie 1). t. 1.: Van Wulfften Palthe, Gerritsen, Van Wely, Lambooy, Nepveu, Do Goeyen, Stövcr, F. J. C. Baron Van Harden- broek van Ammerstol, Van Laer, Rouffaer (10), de cavalerie h. t. 1.Poereboom-Voller, Baron Yan Dedera, Dryfhout-Van HoofF, Niaber (4); do artillerie h. t. 1 Vink, Kraft, Ridder Von Rappard, Moens, Jhr. Von Schmidt auf Altenstadt, Qeesink (6); de genie h. t. 1.: Koopor, Van der Hoeven, Duetz, Süchor, Boekholt, Britt (6); do infanterie O.-I Van Gent, Schuil,Hoo- gors, Wcyerman, Van Ingen, Van Lamoen, Opperman, Schilfer, Gruys, Visser, Van Staden- Ten Brink, U. T. De Bruin, A. II. Baron Van Ilardenbroek van Ammerstol, Rijnbendo, Baron Van Haersolto, Vorster, Certh Van Wijk, Webor (18); de artillerie O.-I Cramwinckel, Brukker, Brewer, Philippl, Martherus, Barrau, Sanders, Van Welie (8); de genie O.-I.De Gaay Fortman en H, W. O. De Bruvn (2). II. M. do koningin van Saksen woonde gisteravond in de schouwburgzaal van liet Kurhaus te Scheveningen de dramatische voor stelling by ten bate van do behoeftige blinden te 's Gravenliage, gegeven door do leerlingen van den conversatie-cursus van de Alliance fran^aise. De heer Conrad, lid der Tweede Kamer, is heden naar Parijs vertrokken, ter bywoning van het internationaal scheepvaartcongres aldaar. Op briefkaarten in het buitenlandsch verkeer zijn dezelfde aanduidingen op het adres toegelaten als op die in het binnen- landsch verkeer: nl. de naam,'t beroep en de woonplaats van den afzender. Ongefrankeejde briefkaarten en die, welke in het een ander opzicht niet aan de bepalingen beant woorden, alsmede antwoord briefkaarten, waarvan de verzending geschiedt naar een ander land dan dat, hetwelk ze uitgaf, wor den als brieven beschouwd, on dienovereen komstig met port belast. Op de gedrukte visitekaartjes naar het buitenland mogen tegenwoordig ook ge schreven worden do algemeen gebruikelijke letters: p. f.; p. r.; p. c., enz., alsmede het adres van don afzender en zyn titel. In het vorkeer met het buitenland zyn postpakketten, voorzien van met potlood geschreven adressen, niet toegelaten. Indien hot pakketten betreft met gemunt geld, gouden of zilveren voorwerpen of andere kostbaarheden, dan moet het adros op het omslag van het pakket zelf geschreven wor den (dus g e o n opgeplakt adres). Na oeno korte ongesteldheid is op 67- jarigen leeftijd to Breda overleden de heer F. G. Van Bloomon "Waanders. De overledene had eeno eervolle loopbaan als ambtenaar in Ned.-Indiö achter don rug. Na als directeur van hot binnenlandsch be stuur op z(Jn verzoek eervol ontslag erlangd te hebben, keerde h(j in het vaderland terug. Godurendo korten tyd was de heer Van Bloemen Waanders vervolgens minister van koloniën in het derde ministerie-Heemskerk, doch werd reeds in November 1S83 vervangen doormr. J. P. Sprenger van Eyk. Hy trok zich hierop uit het openbaar leven terug en vestigde zich te Breda. De heer Van Bloemen Waanders was ridder in de orde van den Nederlandschon Leeuw. Als feestgave van hot Nederl. Onderwijzers genootschap b(j gelegenheid van zyn 50-jarig bestaan, is aan de jongste instelling van het Genootschap, het „Ondersteuningsfonds", ƒ4000 geschonken uit het vaste fonds. Door wylen mejuffrouw M. J. Crommelin, overleden te Amsterdam, is aan de vier Hel dring-gestichten ieder eene som van ƒ2000 vermaakt, vry van successierechten. Als een bewys, dat de jonge Koningin haar Friesch kostuum zeer op prijs stelt, kan dienen dat zij het dezer dagen droog op een diner ten Hove. Een billet (loiu. 8.) Leo Van Beiden is weder ruirii veertien dagon geledon naar Middelburg teruggekeerd en zit nu voor het open raam uit te rusten van een vermoeienden marscb. Terwijl hy de sombere Lange Delft afkijkt, voeren zjjne gedachten hem onwillekeurig terug naar het vrooiyke Domburg en ziet hy in zjjne ver beelding voor zich: een lieftallig meisjes gelaat, omlijst door bruin krulhaar, on waarin een paar lachende oogen, die vriendelijk en schalks tot hem opkijken, tot eensklaps een forsche ruk aan de bel hein uit zijne over peinzingen opwekt. Daar treedt zjjne hospita binnen en over handigt hem een brief. -Van oom Van Steel", zegt Leo halfluid; „drommels, wat zou dat zjjn?" Snel scheurt hjj het couvert open, doorloopt den brief en bi) de regels gekomen: „Eleonore heeft mij geweigerd, omdat ik haar geone opheldering kon geven omtrent de fatale geschiedenis met dien brief. Ik ben diep rampzalig.valt Leo achterover in zijn stoel en na eenig nadenken lacht hjj hartelijk en zegt b(j zichzelven„Ik zal dat wei klaarspelen", en leest den brief rustig ten einde. VII. De volgende dag is een Zondag. Reeds Vroeg in don morgen bogeeft Van Selden zich te paard naar Domburg. Z(jn „plan de campagne" heeft by reeds gemaakt. Hjj meldt zich rechtstreeks by zyn oom aan en na eenig heen en weer praten belooft hy dezen, alles tusschen hem en de „uitverkorene zyns harten" in orde te maken. Om twee uren 's namiddags richt hy zyne schreden naar liet badhotel, om Eleonoros tante, waar hy meermalen kwam, een bezoek te brengen. Hy hoopt er Eleonore te vinden, om, daar de oude dame stokdoof is, v*y mot haar te kunnen spreken en zyns ooms zaak te bepleiten. En by heeft goed gerekend. Beide dames ontvangen hem zeer vriendelyk. Na eenige plichtplegingen en belangstellende vragen aan het adres der tante wendt hy zich geheel tot de nicht en put gedurende een half uur zyn redenaarstalent uit. Hy spreekt zón goed en overtuigend, dat hy by zyn vertrek zyn zin gekregen heeft en tot het volgende gekomen is: „Indien Eleonore een geschreven en onder- toekend bewjjs heeft ontvangen, waarin ver klaard wordt dat het bewuste billet doux niet voor Van Steel, maar voor een ander beslcmd was, cn het door oen misverstand in verkoordo handen gekomen is, dan zal Eleonore cr in toestemmen Van Steels echt- genooto te worden!" Nadat Leo haar verlaten heeft, begeeft hjj zich naar liet strand en zoekt naar eene hem zoo goed bekende gestalte tusschen de ver schillende vroolyk pratendo en lachende groepjes, tot zyne oogon blyven rusten op eone lieflijke verschyning, welke, peinzend, met nedergeslagen oogen, geheel alleen, in een strandstoel zit. Langzaam nadert hjj haar en by zyn: „Goeden middag, Lizzie, hoe gaat het?" kykt zy verrast op, maar reikt hem vrien delyk de hand mot de woorden „Zoo, Leo, bon jy het? Werd hot je in Mid delburg te warm, zoodat je ons koele strand weder eens komt opzoeken?" „In de eerste plaats dreef my een sterk verlangen naar Domburg en zyne vriende- lyke bewoners", antwoordt Leo, terwyl hy zich in het zand Iaat nedervallen enhaareen betcekenisvollen blik toezendt, waarvoor zij de oogon neerslaat; „en ten anderen ben ik gekomen om te trachten eene zaak voor oom in orde te brengen." Beiden zwygen. Lizzie teekent met hare parasol verschillende figuren in bet zand, terwyl Leo er glimlachend naar kykt. Eindelijk verbreekt zy het stilzwijgen „En denkt ge in uwo opdracht te slagen?" „Ik woot het niet! Het hangt niet alleen van mij af. Als je geduld hebt om mjj aan te hooren, wil ik het je wel vertollen." Nu deelt hy het gebeurde mede, zonder evenwol in te veel byzonderheden te treden. Zy luistert aandachtig toe, achter in haren stoel gedoken. Als hy eindigt met de woorden „Ik zou dien armen oom toch zoo gaarne helpen", kykt hy haar oplettend aan. Zy echter wendt het hoofd blozend af en tracht zyn blik te ontwyken. Nu naderen andere jongelui hen, omringen hen en weldra zyn allen in een vroolyk, tin telend gesprek gewikkeld. Dienzelfden avond zaten Lizzio en Vera op liet balkon harer kamer, in hot schemer donker, byeen. Zy hebben samen zeer ver* trouweiyk gesproken en elkander hare kleine geheimen en gevoelens medegedeeld, en ten laatste eene ernstige conferentie gehouden. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1