Ten gevolge van den gunstigen uitslag der proefnemingen met de zijden kompasroze^ van dr. P. J. Kaiser, adviseur-verificateur van. de zee-instrumenten te Leiden, zal op last va'n den minister van marine oene belangrijke wijziging worden gebracht aan alle kompas sen by de zeemaqLt, welke wijziging, wegens de hoogo kosten, geleidelijk zal worden toe gepast. Aan de rijksalumni voor het boschwezen in N.-I. is gedurende den tijd, dien zy aan 's rijks herbarium te Leiden werkzaam zyn, vergunning verleend om de colleges aan de universiteit alhier kosteloos te volgen. Van curatoren vorkregen zy bovendien vrijen toe gang tot de verzamelingen, inrichtingen en hulpmiddelen aan voornoemde universiteit. Gelijk men weet, bestaat er te AVageningen voor de leerlingen onzer hoogere burgerscho len een goed ingerichte cursus ter opleiding voor dit alummaat. Het 2de toelatings examen zal in September a.s. plaats hebben. Belang hebbenden, die met de eischen van dat examen, mot do organisatie van den cursus en ook met de vele voorrechten, aan deze opleiding verbonden, in kennis willen gesteld worden, vinden hiervan eene volledige omschrijving in de „Medodeelingen betreffende de opleiding der technische ambtenaren by het boschwezen in N.-I.", door het mtoi ite-ie van koloniën koste loos verkrijgbaar gesteld en aan hoeren direc teuren onzer hoogere burgerscholen toegezon den. {A. B.) Men schrijft ons uit Roelof Arendsveon De toren der R.-Katholieken kerk nadert zijne voltooiing. Hy zal een sieraad uitmaken van het dorp. De teekening van het geheel, evonals die der onderdeolen, verraadt den meester en doet tevens zijn goeden smaak kennen. Alle parochianen verlangen ton zeersle naar het statig gedreun der groote klok, welke het z\j tot hunne geruststelling ge zegd ook weldra dat verlangen zal weten te bevredigen. De vroegero hoogio van circa 30 meter is nu gestegen tot ongeveor 50 meter. Het toelatingsexamen tot den hoofd cursus zal in de maanden Augustus en Sep tember a. s. worden gehouden. Het schrif telijk gedeelte er van zal op 3, 4 en 5 Aug. b\j de staven der regimenten infanterie en van het instructie-bataljon plaats hebben. Yoor het afleggen van hot examen hebben zich 154 adspiranten aangemeld, van wie 151 daaraan zullen deelnemen. Het aantal open gestelde plaatsen bedraagt voor de infanterie hier te lande 15; infanterie Oost-Indië 1G, totaal 31; voor de administratie hier te lande 4, voor de administratie Oost-Indiö 3, totaal 7, to zamen 38 plaatsen. Do commissie, met het afnemen van meer- bedoeld examen belast, is samengesteld als volgt: lid en voorzitter: de majoor Van Schermbeek, van het 7de regiment infanterie; leden: de kapiteins Wostorouwen van Mee toren van het regiment grenadiers en jagers, en C. A. Engelbregt van het 8ste reg. inf, benevens de eerste luitenants De Bruine, Lüber en Spat, leeraren van den hoofdcursus lid en secretaris de kapitein R. W. Roelants, van het Gde regiment infanterie. Mr. C. Asser, rechter in de arrondis- sements-rechtbank te 's-Gravenhage, mocht in de gisteren gehouden zitting van dat col lege van den substituut-officier van justitie mr. Pleyte do hartolyke golukwenscben ont vangen met z\jne benoeming tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan do Ryks-univorsiteit te Leiden. De president der rechtbank, mr. A. A. AVeve, was niet voornemens geweest de aan mr. Asser te beurt gevallen onderscheiding reeds nu te bespreken, maar had zijne ver diensten wiilen huldigen by de installatie van zijn opvolger. Na de woorden door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ge sproken, wonschte Z.E.A. echter niet achter to blijven om zijne ingenomenheid te betuigen met mr. Asser's benoeming. Hy gaf hem, ook namens zyne ambtgenooten, de verze kering dat de welverdiende Koninklijke on derscheiding door hen met de meeste instem ming was begroot, maar ook, dat het gemis van mr. Asser, door wiens heengaan de rech terlijke macht in het algemeen te 's Graven- hage veel zal verliezen, in de Haagsche recht bank nog lang zal worden gevoeld en betreurd. Mr. P. J. Snel sprak daarna don heer Asser namens do Balie eenige hartelijke woorden toe. Mr. Asser' Jankte zeer gevoelig voor de gewaardeerde wcVrdeu> tot hem gericht. Door don miniver yan marine is een contract gesloten met d<f firma Krupp te Essen, voor de levering van roo.^2\V?.]f buskruit, =- Dezer dagen, zegt het „H. Dagblad*', Avord een lste luitenant der infanterie gepen- sionneerd. Zijn pensioen bedraagd f 870 meer dan zyn traktement in werkel'yken dienst, waaruit wederom ten duidelykste blykt, hoe onoordeelkundig de luitenants-traktementen in verband mot het aantal dienstjaren zyn geregeld. Voorschoten staat niet meer alleen In de jongste zitting van den gemeenteraad van Yvyk-by-Duurstede is ton opzichte van de afschaffing der kermis hetzelfde „rechtsom keer" vertoond als dezer dagen te Voorschoten. Ingevolge een adres van den Kerkeraad der Ned. Horv. gemeente, was by besluit der vorige zitting de kermis zóó ingekort, dat de Zondag er af viel. Doch ook hier was een enkel tegen adres van herbergiers voldoende, om het besluit weer even grif ingetrokken te krygen. Geloputeerde Staten hebben echter hunne goedkeuring op dit tweede besluit geweigerd. In de Staatscourant is opgenomen een kon. besluit tot wijziging van de art. 2, 4 en 12 van het kon. besluit van 17 Dec. 1890, be treffende het examen ter verkryging eener akte van bekwaamheid voor huis- en school- onderwys, vermeld onder j in art. 2 der wet van 17 Aug. 1878. Elke commissie van af neming bestaat uit ten minste vyf leden, nl. ten minste drie mannelijke, van wie één tevens het voorzitterschap bekleedt, en twee vrouwe lijke leden. Do commissie verdeelt zich in twee afdeelingen, een© voor het onderzoek van de mannelyke adspiranten, waarin de mannelyke leden zitting nemen, eene voor het onder zoek der vrouwelyke adspiranten, waarin de vrouwelyke leden zitting nemen. De voor zitter heeft als lid en voorzitter in beide af- doelingen zitting. Aan de commissie kunnen worden toegevoegd twee mannelyke plaats vervangende leden, van wie één kan worden aangewezen als plaatsvervanger van den voor zitter, en een vrouwelyk plaatsvervangend lid. Do voorzitter, leden en jfiaatsvervangende leden genieten uit 'sryks kas vacatiegelden, ten bedrage van f6 voor eiken dag, waarop zy hot examen of eene daartoe betrekkelyke vergadering der commissie bywonen. De Nederlandsche en Engelscho regee ringen hebben de ratification, betrekking heb bende op do grensregeling van Nederlandsch- Noord-Oost-Borneo en het onder Britsch pro tectoraat staande gebied, gewisseld. Dienvolgens heeft de gouverneur-generaal den resident te Bandjermasin doen aanschrij ven om zelf, dan wel een aan hem onder geschikt ambtenaar, zoo spoedig mogelyk per gouvernementsstoomer „Raaf" naar Noord- Oost-Borneo te gaan of te doen gaan en het gebied aan de Lucia-baai, dat wy tot dusver ten onrechte hebben bezet, te doen ontruimen. Dan zullen op Batoe Tjinagat ons wapen bord weggenomen en op Moera Tawas onze vlag gestreken en de daar bescheiden inland- sche posthouder weggenomen worden. Do terzelfder plaatse aanwezige kolenloodsen, met den daarin zich bevindenden voorraad kolen van weinig waarde, zullen geabandonneerd worden. In verband met den bovenvermelden afstand van gebied zyn de landschappen Goenoeng Tiboer en Sambalioeng, welke tot dusver onder het rochtstroek8ch bestuur van den assistent resident van Koetei stonden, daaraan ont trokken en gesteld onder het toezicht van den te Boeloenan bescheiden controleur. Uit Zandvoort meldt men dat wegens zyne benoeming tot omgaand rechter in Suri name, do burgemeester dier gemeente, rnr. P. N. Engelberts, eervol ontslag beeft aange vraagd uit zyne betrekking. De onthulling van het gedenkteeken voor wylen P. H. AVitkamp op het kerkhof der Ned.-Herv. gemeente te AVychen, zal plaats hebben op Donderdag 28 dezer, des namid dags te 1 uur: De commissie voor het Staatsexamen tot toelating aan do universiteit heeft na voort gezet examen het getuigschrift voor de facul teiten der geneeskunde en der wis- en natuur kunde uitgereikt aan den heer E. Hoefer. Gemongd Nieuw*". In do foestzaal der Internationale Sporttentoonstelling to Schevoningen zal op 12, 13 en 14 Augustus a. s. een groot inter nationaal scliermfeest plaats hebben, waartoe alle beoefenaars der schermkunst worden uitgenoodigd. In het Hotel „St.-Joris", to Al fen, is in eene gecombineerde vergadering van het bestuur der* aftjgeling Alfen— Oudshoorn Aarlanderveen van do Holl. Maatschappij van Landbouw en de door dat bestuur benoemde 'Commissie, besloten tot het houden eener hard- dravery in het begin van September. Om de daarvoor benoodigde gelden byeen te krygen, zal eeno lyst onder do ingezetenen circuleeren. Van hel totaal der inschryvingen op die lyst zal het afhangen, of de harddravory doorgaat. Do ondervinding, vorige jaren opge daan, geeft vryheid met zekerheid te verwach ten, dat de commissie door flinken finantiéelen steun in staat gesteld zal worden, de hard dravory luisterryk te doen plaats hebben. Er zyn door de Amsterdamsche roeiers pryzen geweigerd te Brussel. Om trent de juiste toedracht van deze zaak deelde de secretaris van „De Amstel", de heer A. Adama, aan het „N. v. d. D." het volgende mede De oude vier van „Do Amstel" heeft, vol gens de jury, niet den 2den prys behaald op den wedstrijd van Maandag; volgens de jury werd ze als de 5de aankomende genoteerd. Do hoer Adama en verschillende personen, waarvan de namen bekend zyn, echter zyn volkomen overtuigd, dat 6 a 7 seconden na de pryswinnaars (Rowing Club de Paris) „De Amstel" 2de arriveerde, daarna Brugge en Boulogne. Door de eene of andere ver gissing werd dit echter op de tribune niet genoteerd. Daar op een door den president van „De Amstel" sc.hrifteiyk ingediend protest geen gunstig antwoord werd verkregen, werd, in overeenstemming met de aanwezige Hollan ders, besloton de twee 2de pryzen, den vorigen dag behaald, niet aan te nemen en het wed- strydterrein te verlaten. Men schryft het volgende aan de „Zw. Crt.": De veehouder A. Do Jong, te Bovenknype, h?d koeien in de weide loopen achter zyne woning. Het gras verminderde aldaar snel en daarom werden 5 dieren overgebracht naar eene weide in het Meer by HeerenToen, op ongoveer 45 minuten afstand. Een der koeien was niet met die verandering ingenomen, by hare overbrenging kon dit wel opgemerkt worden, en terwyl de andere koeien dezelfde hoeveelheid melk in do nieuwe weide gaven, gaf zy slechts de helft. Vreemd keek de eigenaar den anderen morgen op, toen hy de koe voor het hek zyner woning vond, luid loeiende. Het dier had, om daar te komen, niet min der dan 38 vaarten en wyken moeten door zwemmen en de eigenaar gaf het trouwe dier nu een plaatsje in de oude weide, waarin het spoedig rustig graasde. Te Groningen zyn een aantal kermisreizigers, die dit jaar de kermis aldaar bezocht hebben, opgeroepen om gehoord te worden in zake het betalen van grootere of kleinere bedragen aan den commissaris van politie (thans met verlof) en den thans ge schorsten hoofdinspecteur voor eene goede plaats op het kermisterrein. Na het hooren van deze getuigen zal be slist worden, of do zaak van dien aard is, dat zy gerechtelyk moet worden vervolgd. Sedert Mei beiden buiten dienst gesteld, ont vangt de commissaris wol, do hoofdinspecteur geen salaris. Naar de „N. Pr. Gron. Crt." ver neemt, bestaat by Sequah het plan in hot laatst der volgende week Zutfen te bezoeken ten einde daar séances te houden. Op zekeren dag, een tyd geleden, bood iemand den stationschef der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappy te 's-Hago de weddenschap aan, dat hy voor één dub beltje heen en weer Yan Den Haag naar Amsterdam zou reizen. De chef nam 't ongeloovig aan. Eenige dagen later ging onze man ons station binnen met twee per ronkaartjes (5 cents), stapte in den sneltrein naar Amsterdam, waarin ter wille van den spoed do kaartjes niet werden gecontroleerd, vond in de hoofdstad een door hem aango- schreven vriend met een perronkaartje voor hem gereed staan, verliet daar het station en betrad het weer met een tweede perron kaartje, nam toen weder (zonder plaatsbiljet) plaats in den bliksemtrein naar Den Haag enkwam den chef het bewys leveren dat hy, dank zy der verbeterde controle, inderdaad voor tien cents in de lste klasse heen en weer was geweest. UtrDbl) Terwyl eenige kinderen uit één gezin te Maarseveen bezig waren met spelen, geraakte één hunner verward in een touw. Toen op het geschreeuw van do andere kinderen hulp kwam opdagen, was het elfjarig kind reeds geworgd. Er komt eindelyk eens cone gunstige tijding voor onze justitie. Zy is er in geslaagd de daders op te sporen van den bekenden diefstal by de oude lieden De Graaf, onder Naarden, waar, de aanzienlijke som van f 30,000 aan effecten uit het kabinet werd ontvreemd. Thans is zekere Y. te Naarden aangehouden, die, in komplot met een reeds vroeger ver dachte, de effecten te Utrecht had te gelde gemaakt. Door het aanbieden van een coupon dor gestolen effecten aan een kassier te Gro ningen, kwam de justitie tot zekerheid van haar vermoeden en binnen eenige uren waren de vogels in de knip. Te Arnhem is, blykens bericht van den adjunct inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht, do epidemisch verklaring van mazolcn ingotrokkon. De zelden voorkomende over treding van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht zal, naar gemeld wordt, binnenkort voor het kantongerecht te Emmen behandeld worden. Toen voor eenige dagen een paar jongens te Nieuw-Amsterdam (Emmen) des middags, uit de school huiswaarts keerden en zich daartoe met behulp van een zoogenaamden overzetbak over het kanaal begaven, viel een der jongens, de 9 jarige J. W. W., dichtbty den wal in het water en was niet in staat zichzelven te redden. Hoewel een 30-jarig arbeider, met name R. O., die aldaar met een kruiwagen passeerde en zich in de on middel lyke nabyheid van den hulpbehoevenden drenkeling op den wal be vend, zeer goed in staat was om, zonder voor zichzelven eenig gevaar te duchten, het knaapje, dat op ongeveer een meter afstand van den wal nog een handje boven water uitstak, te redden, bleef deze in gebreke iets tot redding by te dragen. Eenige personen, die van verre het ongeluk zagen, riepen genoemden O. toe het kind te- grijpen, doch dezo menschlievendo man gaf daarop ten antwoord: „ik verd het, ik wil niet verzuipen." Toen het kind eenige oogenblikken later door anderen uit het water werd gehaald, blekeir de levensgeesten reeds- geweken. By gemeld art. 450 is op deze overtreding (het niet verleenen van hulp) eene straf gesteld van ten hoogste 3 maanden hechtenis of geld boete van ten hoogste f300. In een der groote bladen komt de volgende advertentie voor HH. doctoren. Een arts, welke reeds grooten roem heeft verworven op het gebied van besmetteiyke ziekten, zooals berri-berri,. enz., enz., vraagt een arts, om als vennoot op te treden. Minimum tantième in 2 jaar een millioen gulden. Vereiscbte: grondig be kend met de Engelsche en Fransche talen. Het doel is finale uitroeiing van alle besmette lyke ziekten. Verder zal steller dozer zijne plannen mondeling uiteenleggen. Maandag-ochtend ontwakende, had do slager Borremans, te Antwerpen, een gevoel alsof hy stikken zou, en zag hy een byl liggen op zyn nachttafeltje. Hy ging naar de kamer, waar zyne vrouw met haar vyfjarig dochtertje sliep. De eerste word met een gil wakker op haar tafeltje lag een scherp ge- slepen slagersmes. Het dochtertje was eerst niet wakker te krygen. Later moesten zy alle drie braken en het bleek, dat het ge- j heele gezin was gechloroformeerd door in- f] brekers, die op hun gemak de woning hadden A geplunderd en met een 5000 fr. zich uit de voeten hadden gemaakt. Byl en mes waren natuurlyk klaar gelegd voor het geval dat de chloroform onvoldoende mocht zyn. Naar men uit Luik meldt, is ten gevolge van groote droogte de scheepvaart op de Maas geheel gestremd. Zelfs de stoom- booten doen geen dienst. Men herinnert zich niet ooit zulk laag water aldaar te hebben beleefd. Een onderofficier by het depar- tement van oorlog te Parys, Georges Davignon. is er in geslaagd op eene briefkaart 2787 |l woorden te schryven, woorden van ééne letter en medeklinkers met afbrokingsteeken, ten L getale van ongeveer 250, er nietby gerekend, j De man heeft aan zyn nutteloos werk, zonder bril of vergrootglas, vyftien uren besteed. 'S Het schrift is met het bloote oog leesbaar. 3 De inhoud der kaart beslaat twee kolommen I eener groote courant. Te Pradet, by Toulon, is oen ge- fl zin van zes personen vergeven door het eten I van slakken, opgezameld in wijngaarden, I welke met sulfaat waren besproeid. Men hoopte I hen door krachtig tegengif nog te redden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10