N°. 9942. Vrijdag JTnli. A0. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Jnli. Feuilleton. Een billet doux. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mtanden.f 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijk© Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTrËN: Tan 1—8 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. DAGBLAD. Jacobus Brunt Wzn. Yoor de vacature Lysen moet er eene herstemming r laats hebben tusschen de hoeren rar. P J. Swaving en F. Vermeulen. Ingevolge aanschrijving van het depar tement van oorlog zullen nog in den loop van dit jaar do me£-geweerdragenden der infanterie voorzien worden van revolvers. Hiertoe zullen per regimont verstrekt wor den: 11 revolvers voor de adjudanten-onder officieren, 20 voor de sergeant-majoors, 20 voor de sergeanten, die bestemd zyn om te velde, zoo noodig, eene luitenantsplaats te vervullen. Aan de overige niet goweerdragenden zal later de revolver verstrekt worden. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting heeft de heer Tijdens den min. van binnenl. zaken geïnterpelleerd over de verwoestingen, welke de rups te velde veroorzaakt. De minister Tak Yan Poortvliet beloofde den heer Tijdens een deskundig onderzoek naar do rupsenplaag te doen instellen. B\j de voortgezette behandeling der ontwerp- vermogensbelasting opende do minister van financiën (de heer Pierson) hot uitzicht op de totstandkoming eoner bedrijfsbelasting tegen 1 Mei 1893 en 7roeg hy bestendiging van het vertrouwen der Kamer door verwerping van hot voorgestelde amendement tot verschui ving van den invoeringstermijn der Vermo gensbelasting. De heer Hartogh heeft daarop zyn amen dement ingetrokken. Het amondement-Bahlmann (tot onbepaald uitstel der belasting) werd verworpen met 60 tegen 37 stemmen; het amendement-A. Mackay (uitstel tot na de herziening der Patentwet) werd verworpen met 57 tegen 40 stemmen. Do invoering is nu bepaald op 1 Mei 1893. De eindstemming over het geheele wets ontwerp zal morgen plaats hebben. Jaariyksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging. 's-Hage, 20 Juli. Yan de 5 candidaten zyn geslaagd: voor piano (lager onderwijs), de dames: J. J. Dorré, van Lochom, en M. Van Doornink, van Deventer. Aan het Staats-examen tot toelating aan de Universiteit namen gisteren deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerd heid, rechtsgeleerdheid of letteren. Toege laten zyn de heeren: K H. J. Diepen, H. H. M. Berkhoff, A. J. Egelie, Th J. Ermers, T. J. De Holl en A. "W. Koch. Twee can didaten trokken zich gedurende, een derde vóór het examen terug. Yoor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten werd de heer W. R. H. Kranenburg. Met één candidaat wordt het examen nog voortgezet. Afgewezen werden twee candidaten. In verband met de vervroegde opkomst der miliciens is door den minister van oorlog bepaald, dat de aanmelding van jongelieden voor do vrywillige oefening in den wapen handel thans vóór 1 September moet plaats hebben. Met het oog op die vervroegde op komst zijn ook de andere desbetreffende be palingen voor bovenbedoelde jongelieden ge- wyzigd. Do Pauselyke Internuntius, mgr. Rinal- dini, is heden van Den Haag naar het bui tenland vertrokken. In eene der zalen van „Artis", te Am sterdam, werd gisteren het 50 jarig bestaan van het Nederlandsch Onderwyzers-Genoot- schap herdacht met eene feestrede van den heer C. H. Den Hertog, hoofd eener school aldaar, afgewisseld door het zingen van eenigeliederen, uitgevoerd door de leerlingen der kweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen te Amsterdam. Des avonds werd een feost-concert gegeven door het orkest van Kes. De drie inspecteurs van het lager onderwys en de wethouder van onderwys te Amsterdam z'jn benoemd tot ridders in de orde van den Nederlai.dschen Leeuw. In den loop van don gedenkdag van het vyf-en-twintig-jarig bestaan der Yereeniging „Het Roode Kruis" werd namens de algem. verg. aan do Koninginnen by telegram de hulde der Yereeniging betuigd. In antwoord hierop heeft het hoofdcomitó het volgend telegram ontvangen: „H. M. de Koningin- Regentes dankt de Vereeniging „Het Roode Kruis" voor do hulde, gebracht aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes, en geeft der Yereeniging de verzekering van Hoogst- derzelver oprechte belangstelling in haar doen en werken." In de gisteren te 's-Gravenhage geopende zitting van de Synode der Ned.-Herv. Kerk is als president herkozen de heer M. A. Perk, predikant te Amsterdam, als vice-president is gekozen de heer G. \Y. Van Eerde, pre dikant te Huizinga, als secundus van den vice president do heer G. J. Van Lakerveld, pred. te Helmond, na horstemming met den heer E. C. Segers, predikant te Leiden. Do uitslag van de thans aigeloopen mondelinge examens voor adspiranten cadet ie als volgt: by do 21 ploegen zyn 4 car.d. niet opgekomen, terwyl 49 geneeskundig werden afgekeurd en één van de 5, aan wie herkeuring was toegestaan. Het stoomschip „Sarpedon", van Am sterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 19 Juli te Singapore; de „Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 19 Juli Suez; de „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 20 Juli van Suez; de „Spaarndam", van Nieuw-Yorknaar Rotterdam, is 20 Juli Bevezier gepasseerd; do „Ardjoeno" vertrok 20 Juli van Batavia naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandscho zaken zal op Zaterdag 23 Juli a. s. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is T. Terwey,. voorzitter van het Ned. Onderwyzersgenoot- schap, dat thans te Amsterdam zyn 50 jarig bestaan viert, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer M. M. Craandyk, laatstelijk adspi- rant controleur by het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, op zyn verzoek, uithoofde van physieke onge schiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De met verlof in Europa aanwezige apothe ker 2de kl. van de landmacht in Suriname dr. C. T. Epp, met 1 Aug., wegens lichame- lyke ongeschiktheid voor het verder waarne men van den actioven dienst in West-Indië, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Een pensioen van ƒ125 verleend aan H. Goedhart, wed. P. Reyneveld of Ryneveld, brievengaarder te Koudekerk. Gemengd Nieuws, Men schryftons uit 's-Gravenhage Nu het niet langer te verbloemen valt, dat de cholera in Rusland is binnengedrongen en» daar voortdurend meer slachtoffers eischt, wordt de aandacht gevestigd op dewensche- lykheid tot het uitstellen van het spoorweg congres, dat van 20 Augustus tot 4 September a. s. te St.-Petorsburg zal worden gehouden. Aan dit congres nemen gewooniyk meer dan duizend personen deel, afgevaardigd uit nagenoeg alle Staten van Europa, en ook ons land zendt, daarheen een niet onbelangryk contingent van spoor- en tramwegambtenaren. Het zou moeilyk te verantwoorden zyn, indien men dit congres onder de tegenwoor dige omstandigheden voortgang liet hobben. Offioiëcle Kennisgevingen. DSrecfe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- mcene konnia, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het primitief kohier dor Personeole belasting No. 5 va i Wijk VI, van den dienst 1892/93, cn executoir verklaard den lSden Juli 1692, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Jali 1892. DE KANTEB. Een buitengewoon zeldzaam voorrecht zal morgen aan een onzer meest geachte stad- genooten ten deel vallen. Den 22sten Juli herdenkt de gepensionneerde kolonel C. A. Th. Vogel den dag, waarop hy vóór zeventig jaren werd aangesteld tot 2den luitenant der infanterie by het Nederlandsche leger. Gedurende twee en zeventig jaren heeft de eerbiedwaardige grysaard ons leger gediend en wel van zyn elfde jaar, toen hy als cadet naar Oost-Indiö vertrok, tot aan zyn 83sto jaar. Tydens do a s. Leidscho kermis zal hot Rotterdamsche tooneelgezelscbap der heeren Le Gras en Haspels van Woensdag-avond af voorstellingen in den Schouwburg op de Oude Vest geven. Door den heer H. I. A. Raedt van Olden- barneveldt, controleur by het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië, zyn eenige voorwerpen uit do residentie Benkoelen aan 'sRyks Ethnographisch Museum te Loidon ten geschenke toegezonden, als: 2 kleedjes, 2 tabakskokers, 1 taschje met deksel en 2 sirihdoozen. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Aan 's Ryks kleedingmagazyn te Am sterdam werden gisteren verschillende be- noodigdheden aanbesteed. Minste inschryvers waren de heeren: Beuth Zn., te Leiden, voor 7500 KG. kapok ƒ0.74!/2; G. Van Besouw, te Goorle, 7000 meter grys voering linnen ƒ0 3572, peluwsloopen 0.55, 500 stuks wit linnen hospitaalkielen 1.70, 2500 bedlakens ƒ1.46; P. en J. Yan Poot, te Leiden, 1000 katoenen mutsen 0.28, J. P Larsen, N.-Amstel, 800 paar muilen 1.55 per paar. De heer J. Groeneveid, onderwyzer te Hazerswoude, is benoemd tot onderwyzer aan eene byzondere school to Amsterdam. By do verkiezing van twee leden van den gemeenteraad to Woerden, ter vervulling der vacature-Ambagtsheer, is gekozen do heer 3.) Hjj was omstreeks vyftig jaar oudmet een goedig, blozond gelaat en eene middel matige gestalte. Hy was niet onbemiddeld. Nooit gehuwd geweest, woonde hy vredig en kalm sinds een achttal jaren te Domburg, met eene oude huishoudster en een knecht. In de plaats zyner inwoning zelve was hy oen persoon van gewicht, want h ij was Raads lid, regent van hot weeshuis en had nog verscheidene andere postjes, die hem echter meer eer dan geld opbrachten. „Hendrik, niemand geweest van middag?" „Jawel, meneer, een officier; hy heeft nog lang gewacht in uwe studeerkamer; hy zei dat hy morgen terugkwam en heeft zyn kaartje achtergelaten", zeide de oude knecht en reikte z\jn heer een klein visitekaartje over, waarop met sicrlyke letters ge drukt stond Leopold Van Selden, 2de Luit. Inf. h. t. 1. „Zóu, zóó, is myn neef Leo er weer eens geweest; komaan, dat is goed, dat hy zyn ouden oom niet geheel en al vergeet!" Na het diner trekt Van Steel zich in zyno studeerkamer, welke met twee ramen op straat uitziet, terug. Dit uurtje van zes tot zeven wydt hy altyd aan de studie, zoo be weert hy ten minste. Maar zyn leunstoel is zóó zacht en warm en de boeken zyn zóó droog en duf, dat hy gewooniyk zacht indommelt. Nu, dat is hem trouwens niet kwaiyk te nemen, na al zyne drukke en vermoeiende bezigheden! Vandaag echter wil do slaap maar niet komen. Hy geeft de schuld aan de zon, die eensklaps, na zich den ganschon dag te hebben schuilgehouden, luisterryk door de wolken breekt en hare stralen door de ramen naar binnen zendt. Van Steel staat op en geeuwend laat hy het valgordyn naar beneden zakken. Maar wat ligt daar op den grond, vlak by de schryftafel? Het lykt wel een rozeblad! Hy bukt en raapt het op. Het is een klein rose briefje, zonder adres. Hoe ter wereld zou dat daar komen? Hu bekykt het van alle kanton, opent het langzaam, kykt allereerst naar de onderteekening en, ten hoogste ver baasd, leest hy het tot driemaal over, schudt dan het hoofd en mompelt: „Daar begryp ik niets van, een briefje aan my? Het is bepaald eene vergissing! Ik „verliefd" naar eene jonge dame kyken, het is bespottelyk! E. v. O., wie kan dat zyn? Ik ken niemand, die zoo heet! Maar mis schien weet Hendrik er wel iets van." Hy opent de deur en roept met vervaar lijke stem „Hendrik, Hendrik, kom eens gauw hier!" De knecht komt aansloffen zoo snel als zyne oude beenen hem dragen kunnen. „Wat blieft meneer?" „Hoe komt dat briefje hier?" „Welk briefje, meneer, ik weet niets van een briefje af!" „Wel dit", en Van Steel duwt don ver- bluften knecht het billet doux onder don neus. „Wie heeft het gebracht?" „Gunst, meneer, niemand, er is van middag niets geweest, voor zoover als ik weet." „Hm, zoo, nu, jo kunt gaan." De oude verwyderdo zich hoofdschuddend, maar wordt halverwege teruggeroepen. „Hendrik, jy kent aile menschen uit het dorp lid, do dames ook?" „Ja, meneer, dat zal waar zyn, ik woon hier al veertig jaar en ken ze allen op myn duimpje, by voor- en toenaam!" „Ken je dan ook iemand met de voorlet ters E. v. G.?" „E. V.--G.— jawel! Dat is bepaald Egbert Van Gorretsen, u weet wel, die boer. „Neen, neen, dien bedoel ik niet; jo kent dus geen andere?" En by zichzelven denkt hy: „Het moet eene dame zijn. Maar misschien is het wel eene logóe uit het badhotel. Hen drik", gaat hy hardop voort, „loop jy eens- gauw naar het badhotel en vraag daar het vreemdelingenboek voor een kwartiertje te leen. Maar haast je wat; het is al by zevenen De knecht gaat heen en mynheer Van Steel loopt met groote schreden zyne kamer op en lieer, zich in allerlei gissingen ver diepende omtrent de herkomst van het briefje en die geheimzinnige letters E. v. G. Na een klein halfuurtje koert Hendrik met het verlangde boek terug en Van Steel door bladert het, aldoor zoekende naar E. v. G. Er zyn E's, V's en G's genoeg, maar juist die drie samen kan hy maar niet vinden. Maar eindelyk wordt zyne moeite beloond, want daar staat op eene der laatste blad- zyden met duidelyke, vaste hand geschreven Eieonoro Van Geldrop, uit Zutfen. WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1