M°. 9941. Donderdag; 21 «Juli. A0. 1892. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 Juli. Feuilleton. Een billet cloux. LEIDSCÏÏ iftMGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maaudonf 1.10. Franco per post1.40. AüonUorJyke Nommere0.06. Markx, to Oudshoorn, is, ingevolge daartoe ontvangen uitnoodiging, voornemens deel te nemen aan het festival te Maassluis op den 2den Augustus a. s., ter gelegenheid van het jaarfeest van de Koningin Regentos. Tweede Kamer. Zitting van heden. De heer De Ras (afgevaardigde voor Maastricht) nam heden zitting. Do heer Tijdens zal mor gen den minister van binnenlandscho zaken interpolieeren over de verwoesting der rupsen in een groot deel des lands. Wat de behandeling van de ontwerp-ver- mogensbelasting betreft, werd het amende ment-Mees c. s., om den gemeentebesturen inzage te geven van de aanslagen in de ver mogensbelasting, verworpen. Het debat werd voortgezet over amende menten om de Vermogensbelasting eerst later in to voeren en niet vóór de herziening der Patentwet begonnen is. De heer Schaepman bestreed het uitstel dor invoering. Aanstaanden Maandag begint de gewone zomer-vacantie van KoninginWilhelmina, welke vier weken zal duren. Nu wylen de gepensionneerde opper- officier Beyen had eene hoogst eorvollo mili taire loopbaan achter zich bij hot wapen der artillerie en bekleedde daarin verschillende belangrijke commando's of wel stond aan het hoofd van de voornaamste artillerie-inrichtin gen. Hy onderscheidde zich door degelijke wetenschappelijke on technische kennis. Den SOsten September 1876 nam generaal Eeyen de portefeuille van oorlog aan in het ministerie Heemskerk Van Lijnden, dat sedert zijn optreden in 1874 reeds drie minis ters van oorlog tolde en met wolk Kabinet hij 2 November 1877 aftrad, nadat de Tweedo Kamer bij het Adres van Antwoord op de Troonrede de bekende verklaring omtrent het onderwijs had aangenomen. In den korten tijd van zijn ministerieel leven had minister Beyen een ontwerp- militie- en schutterij wet voorbereid en inge diend. Den Ssten December 1877 word generaal- majoor Beijen op verzoek gepensionneerd. In 1832, 1833 en 1834 deed de overledene dienst als korporaal- en sergeant-titulair in de vesting Nijmegen by gelegenheid van den opstand in België. De overledene was ridder dor orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur der Luxemburgsche orde van de Eikekroonridder der orde van Karei III, hem door het voor- loopig gouvernement van Spanje geschonken en de orde van St.-Stanislaus 3de klasse van Z. M. den keizer aller Russen. Voorts droeg hy het onderscheidingsteek en voor langdu- rigen Nederlandschen dienst als officier. Het wetsontwerp, by do Tweede Kamer ingediend door den heer Donner, strekt tot opheffing van het gemoedsbezwaar van schut- terplichtigen tegen het deelnemen a^n oefenin gen of inspectiën op den dag des Hoeren. Tot dit doel stelt hy eene wyziging voor van het 2de lid van art. 42 der wet van 11 April 1827, houdende oprichting Yan schutte- ryen, waarby de woorden „en by voorkeur des Zondags, zooveel mogeiyk na hetafloopen van alle godsdienstoefeningen plaats hebben, doch in geen geval vóór des middags to 5 uren aanvangen" vervallen, en hiervoor in de plaats komen de woorden: „en niet des Zon dags gehouden." Al erkent de voorsteller dat verreweg de meeste commandanten der schuttory de schut- terplichtigen niet op Zondag doen opkomen, toch blijft z. i. de schutter, voor wien de Zondagsoefoning gewetensbezwaar is, bloot- gestold aan straf, zoolang de mogeiykheid open blijft, dat deze of gene commandant van zyne bevoegdheid tot oproeping op den Zondag gebruik maakt. Door Hare Majesteit de Koningin zyn ter bekroning van inzendingen op de sport-, vis- schery- en paardententoonstelling geschonken 4 gouden, 8 zilveren en 8 bronzen medailles en door Hare Majesteit de Koningin-Regentes 8 zilveren en 8 bronzen medailles. De aanwyzing voor wolke groepen deze medailles zyn bestemd, zal later geschieden. Naar men verneemt, heeft mej. v. d. Riet Haffner, to Haarlemmermeer, voor de benoeming als vroedvrouw te Amsterdam bedankt. De 13de jaarlykscbe examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging zyn gisteren te 's-Gravenhage voortgezet. Geslaagd is voor solo-zangonderwys do heer J. H. B, Spaanderman, te Gouda. Het vierde regiment infanterie zal van 9 22 September a. s. kampeeren in de legerplaats by Zeist. Deze oefeningen zullen worden gehouden in de gemeenten Amersfoort, Baarn, De Bildt, Driebergen, Leusden, Maarn, Rysenburg, Soest, Woudenberg on Zeist, Daaraan zullen deelnemendo staf en de 4 veldbataljons van het 4de regiment infanterie, alsmede een detachement trein, eendetachement huzaren, een detachement van het eskadron ordonnancen, een detachement genietroepen, een detachement marechaussee; voorts van 16 22 September een eskadron van het 3de regiment huzaren, de staf een er afdeeling en twee batteryon van het 1ste regiment veld artillerie. Onder don titel van „Licht on Schaduw in ons maatschappeiyk leven" is by den heer H. C. Edauw Jr., te Gouda, voor rekening van den schryver, een net gedrukt werkje verschenen, waarop men ons verzookt de aandacht te willen vestigen. De schryver, zich noemende „Een Menschen- vriend", hoopt door dit werkje iets goeds, iets nuttigs te hebben verricht, zoowel voor zichzelven als voor anderen. Jaren achtereen velen aan zware beproe vingen blootgegeven ziende, zag hy onder den aangenomen titel niet alleen wat hom in 't maatschappeiyk leven niet nuttig en wensche- lyk ter navolging toescheen, maar ook veel, dat, in vergelyking met vroegeren tyd, door iedereen op hoogen prys moet gesteld worden. Hy noemde daarom hot goede „Licht" en het minder goede „Schaduw", en trachtte voor zichzelven hot een van het ander des wege eens te scheiden, en te onderzoeken, waar en wat het punt van benadering van den oenen mensch tot den anderen in 't maatschappelijk leven toch wel zoude zyn by al die partyschap on verdeeldheid, die er in onze dagon hoerschen, zoowel op burgerlijk als godsdienstig gebied. Die partyschap en verdeeldheid onder de menschen achtte hy niet in overeenstemming met Gods woord en het doel, waartoe God den mensch ge schapen heoft. In hoeverre hy daarin geslaagd moge zyn, laat hy aan bet oordeel Yan eiken waariyk weidenkenden en Christelyken lozer over. Het geschrift, met een goed doel saamgesteld, wordt uitgegeven ten behoeve van een sinds jaren zwaar beproefd huisgezin, door een „Menschenvriend", wiens streven is wól te doen, en aan wat hy van de eene zyde aan schouwt zoo min een pessimistisch donkbeeld te verbinden, als aan de andero eene te hooge mato van ingenomenheid toe te kennen. De schryver eindigt zyn boekje, dat in 146 bladzyden verschillende toestanden be handelt, met den wensch „dat ieder zich steeds meor en meer moge geroepen gevoelen, naar dat alleen-goede te streven, dat strookt met een gerust geweten, en hot bewustzyn, dat daardoor alleen op aarde reeds een voorsmaak kan genoten worden van die rust en dien vrede, dio in den hemel de hoogste geluk zaligheid ons kunnen doen verwerven!" Officiëole Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien bet adres van K. REIJNEYELD Pz., hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachterij in hot perceel Nieuwst raat No 40; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wot van 2 Juni 1876 (Staatsblad No. 96) Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woeisdag 3 Aug. aanst., 'e voormiddags te elf uren, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven •m bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Juli 1892. M. C. DEKHUYZEN Weth 1°. öecr. Tot ambtenaar aan de gemeente-secretarie alhier is benoemd de heer O. Yan Eek, volon tair aan genoemde secretarie. Het heden in ons blad aangevangen feuil eton is eene aardige novelle, eene eerste ling© van do hand van eene onzer stadgenooten. Het regenachtige weder van gisteravond was' oorzaak, dat het harmonie-concert van hot Leidsche stafmuziekcorps op „Zomerzorg" niet plaats had en tot later is uitgesteld. Yoor do akte als hoofdonderwyzeres zyn 18" en 19 Juli to 's-Gravenhage geëxamineerd 11 candidaten; afgewezen 3; toegelaten do dames G. Bakker en R. M. Yan Veen, beiden van Utrecht; R. Eyl en M. Heyblom, beiden van Rotterdam; M. P. H. Kuyl, van's-Graven hage; W. Klinkert, van Leiden; D. F.Droste, van Amsteidam; en G. Zindol, van Leiden. Mon schryft ons heden uit Katwyk: Het is opmorkelyk dat in den korten tyd sedert de hoer A. J. Van Walsem zich hier I als dokter vestigde, hy zich zóódanig heeft I bemind gemaakt, dat het als 't ware voor eene I verlichting gold, toen hy gisteravond met de 1 stoomtram hier terugkeerde, by welke gele genheid hij door belangstellenden werd be stormd met gelukwenschingen en verwelko mingen na zyn herstel van eene ernstige ziekte te Haarlem. De rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente "Woubrugge, over het dienstjaar 1891, is aan den Raad overgelegd en ligt gedurende 14 dagen van den löden Juli 11. tot den 29sten Juli a. s. ter Gemeente- I Secretarie aldaar ter lezing. Do zangvereniging „Zanglust", te "YVou- I brugge, onder directie van den heer A. J. i.) i. Somber en vaalgrauw welft de hemel zich over de grysgroene zee, welke, nauwelyks bewogen, op korten afstand met de lucht I ineensmelt tot een dikken, gryzen nevel, waartegen de rook van eene enkele stoom boot zwart afsteekt. De regen plast neder en vormt op do watervlakte taliooze kringen, welke, al grooter en grooter wordend, zich ten laatste in elkander oplossen. Hy maakt putten en groeven in het door de eb ont- bloote, eenzame en verlaten strand en klet tert op het steenen terras voor het badhotel te Domburg. Overigens heerscht er eene doodsche stilte, slechts nu en dan verstoord door het gekrysch eener zeemeeuw, die, met de prooi in den bek, zich snel voortrept, om weldra uit het gezicht te verdwynen. De badgasten hebben, door bet ongunstige weder genoodzaakt, hunne respectieve kamers opgezocht of zitten gezellig by elkander in biljart- en leeszaal. In eene der kleinere kamers op de eerste verdieping zyn drie jonge meisjes bijeen. Den geheelen dag reeds hebben zy tegen de ver veling gestreden en op allerlei wyzen ver strooiing gezocht. Nu zitten twee er van aan een klein tafeltje en hebben een spel kaarten vóór zicb, waaruit zy elkander waarzeggen. De derde, een blond meisje met dwepend blauwe oogen, staat in theatrale houding tegen het ven ster geleund en zingt halfluid en mot ge dempte stem: „Herz, mein Here, warurn so traurig?" terwyl zy zeer sentimenteel haren blik ten hemel slaat. rKom, Trude, wat voorspellen de kaarten my? Ik hoop iets goeds", zegt het eene meisje, een jong diDg van nauwelyks achttien jaren, tot het andere, dat ernstig in de kaarten tuurt, dan hare vriendin glimlachend aan- kykt en haar eindeiyk antwoordt: „Je hebt twee aanbidders, een armen en een ryken. Neem je den armen, dan..." Verder komt zy niet, want rie deur wordt opengeworpen en twee meisjes komen ai lachend binnen met den uitroep: „Kinderen, er is nieuws!" „Wat dan, Lizzie, toe gauw, vertel!" is de vraag, en Vera springt op, het tafeltje omverwerpende, zoodat arme en ryke aanbid ders eendrachtig op den grond verspreid liggen. Ook Louise keert zich van het venster af en blikt de spreekster droomerig aan. „Luistert en ik zal je alles vertellen", zegt Elize, meestal Lizzie genaamd, terwyl zy zich in een leunstoel werpt. De anderen scharen zich rond haar en zien haar ver wachtingsvol aan. Vergeten z\jn nu verveling, zang en kaarten, want op een regendag is er zóó weinig afwisseling op de kleine badplaats, dat nieuws altyd uiterst welkom is, vooral aan aardige, jonge meisjes. „Nu dan", zoo begint Lizzie haar verhaal, „je weet dat ik, niettegenstaande dit hon denweer, een luchtje ging scheppen aan het strand, als middel tegen de verveling; daar kom ik nu Mien tegen, die met hetzelfde doel was uitgegaan. Wy namen onzen terug weg door het dorp, je weet wel langs do kerk. Er was goene lovende ziel te zien, tot plotseling onze aandacht getrokken werd door eene officierspet en een paar ryhandschoenen, welke op eene vensterbank voor een half opgeschoven raam lagen. Xatuuilyk wekte dit dadeiyk ons beider nieuwsgierigheid op; wy gluurden eens stilleijes naar binnen, en waarempel, daar zat voor de schryftafel een knappe, jonge luitenant. Ja, wat zeg je daarvan?" PRIJS DER ADVERTENTIËN: Via 16 regol» f 1.05. Iedere regol meer Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseereu bui ton de stad wordt f0.10 berekend. En zegevierend kykt zy hare aandachtige toehoorsters aan. „Het is prachtig, hoor! Een luitenant, eir dat hier in Domburg! Wat zou die komen uitvoeren vraagt Vera ten hoogste verbaasd. „Ja, dat weet ik niet! Maar hot was een knappe, hoorMet oen blond snorretje en met net zulke mooie oogen als jouw Arthur, Lous", en schalks kykt zij met hare lachende bruine oogen hare vriendin aan. „Mj|n Arthur! Kind, zeg toch zoo iets nietby moest het eens hooron Liellyk blozende, alleen by de gedachte,- wendt Louise het hoofd af. „Kom, kom, bloos nu maar niet! Je vindt het wat prettig om met hem geplaagd te worden, meisjelief!' „Toe, vertel nu verder!" zegt Vera op- ongeduldjgen toon, op do leuning van Lizzie's, armstoel plaats nemende. „Nu, onze luitenant dan zat ernstig in een boek to lezen en bemerkte volstrekt niet dat h(j bespied werd. Opeen beweegt hy zich en wy maakten dat v. ugkwamen. Maar wy konden de verzc.i .,g niet weer staan cn keerden dus nog ecus terug. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1