LEID801I A DAG-BLAD. N°. 9940 Woensdag SO Juli. A0. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juli. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. Slot.) PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzondorlrjke Nommers0.05. Oriieiëolc Kennisgevingen. Burgemeester on Wetboudere van Leiden Gelet op art. 8. 2de alinea, der wet van den2den Juni 1875 (8taatsblad No. 95j; Hebben besloten om do beslissing op bet verzoek van K. F. W. VAN LUYKEN, tot oprichting van eeno rookorij in hot perceel in de Janvossensteeg 52, te verdageD, ten einde een nader en grondig onderzoek to kunnen instellen omtrent den hinder, dien de oprichting van de bedoelde rookerij zoudo kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Juli 1892. E. KIST, Secretaris. In de Luthersche kerk gaf gisternamid dag het beroemde koninklijke Domkoor uit Berlijn, dat is to zeggen een gedeelte daar van, de aangekondigde uitvoering van gewydo muziek. Een klein aantal leden toch van dit koor heeft zich vereenigd om in den vreemde uitvoeringen te geven. Het is niet de eerste maal, dat z\j hier zich lieten hooren, maar of do verwachting t e hoog gespannen was zeker is het, dat de uitvoering niet in alle deelen heeft bevredigd. Het trof ons dat b\j het eerste koor eene onzuiverheid tusschen de verschillende stem men merkbaar was, welke onaangenaam aan deed, waarb\j tevens eene zekere ruwheid in den klank werd vernomen, welke men eigenlijk niet had verwacht. De onzuivere zweving bleef in de voordracht van meerder volgende koornummers heerschen, hetgeen evenwel niet wegnam dat bijna alle werken met groote muzikaliteit en prachtvolle aanzwelling of afneming in kracht worden voorgedragen. Afgescheiden van bovenbedoelde gebreken was b. v. de zang van het „O bone Jesu", van Palestrina, heel mooi en niet minder het heerlijke „Choral" van Bach, dat, wat voor dracht aangaat, in hooge mate te loven viel. In de verdere koorwerken werd de zuiver heid, do onderlinge overeenstemming der stemmen veel beter; vooral verdient nog eens in bijzondere herinnering te worden gebracht het „Chor" van Gluck, waarin met rocht het prachtvolle, milde geluid der tenoren en do diepe, nobele klank der bassen bewonderd konden worden. De beide solo's voor tenor en bas werden zeer goed gezongen, hoewel eene begeleiding op orgel toch maar half voldoet. Niettemin kan de opmerking niet weer houden blijvon, dat, indien men eene verge lijking moest maken (waartoe mon zich on willekeurig gedrongen voelt) tusschen hetgeen men in den laatsten tijd van de Amsterdam- Een kreet van verbazing ging op uit de aanwezigen. Bleek, het lange haar tot op den grond neerhangende, stond Irmgard daar, alle pogin gen in het werk stellende, om iets achter zich te verbergen. „Maakt plaats, mijne heeren!" riep thans eene vrouwenstem. „Moeder moeder!" „Kunibert Kunibert!" Clarissa's hooge gestalte boog zich; zij drukte den in lompen gehulden knaap in do armen. Eene ademlooze stilte volgde, het eerst verbroken door Richard, die zich uit Irragards omarming losmaakte en zegenend zijne hand op haar hoofd legde. „Gij, arm kind, veel, veel hebt ge om mij nentwille geleden; de zonden der ouders wreken zich op hunne kinderen, want weet weet bet allen dat meisje Irmgard - is mijne dochter!" „Gerechte Hemel mijn vader!" en zij sloeg de handen voor het betraande gelaat. sche koren, zoowel onder leiding van Dan. De Lange als van Averkamp, heeft kunnen hooren en de uitvoering van het Berliner Domkoor, orzö Amstordamsche kunstenaars beslist en zeker den eerepalm zouden weg dragen, vooral omdat de klank van de Amster damsche koren zoo aanmerkelijk veel be schaafder, edeler is. Toch heeft hot Berliner Domkoor ons een uur van kunstgenot doen smaken, waarvoor we niet anders dan dankbaar kunnen zijn. De heer R. H. Th. Yan Leeuwen, de or ganist der kerk, heeft ook eenige nummers ten beste gegevon en zijne gaven tentoon gespreid. Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen en monumenten, gedurende hot tweede kwartaal van het jaar 1892, bedroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's Gra- venhage 8466, museum Meermanno Westree- nianum te 's-Gravenhage 29, Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Hage 81, Rijks-Museum te Amsterdam 64,211, Rijks Museum van Oudheden te Leiden 1431, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 92*), Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 21, Ge vangenpoort to 's-Gravenhage 6419, Muiderslot 845, Ruïne van Brederode 3670, Monument te Heiligerlee 2424, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 2286. De gebouwen aan het Rapenburg en do Heerengracht, alsmede het Kampongterrein, waren voor het publiek gesloten. Ds. Van Druten, te Rijnsburg, is beroe pen tot predikant te Lichtevoorde. Hare Majesteiten keeren Vrijdag 29 Juli van het bezoek aan de sport- en paarden- tentoonstelling te Scheveningen naar Soestdijk terug. Aan het Staats-examen tot toelating aan de Universiteit namen te 's-Gravenhago deel 8 candidaten voor do faculteiten der rechts geleerdheid, godgeleerdheid of letteren. Toe gelaten zijnH. J. E. Tendeloo, J. W. R. Van Eeten, A. H. J. Van den Biesen, F. J. Bolsius en W. A. J. M. Van "Waterschoot van der Gracht. Afgewezen werd 1 candidaat. Één candidaat had zich vóór het examen terug getrokken. Mot twee candidaten zal het exam on worden voortgezet. Voor do faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde wer den 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn: A. W. Ansems en F. E. F. H. Geelen. Afgewezen werden 2 candidaten. De heer Isaac Belinfanto, die in de dag- bladpors eene loopbaan van ruim 60 jaren heeft volbracht, is gisteren te 's-Gravenhage Richard vervolgde: „Ook gij, Clarissa, hebt door mij geloden; mijne schuld was het, dat de reiger u ongeluk aanbracht! Vergeef hot m(j, vergeef het ham, dien gij eens hebt bemind; neem mijne dochter aan als de uwe, vervul den wensch van den man, wiens eer te bevlekt is, om Hij sprak het woord niet uit: de daad bewees, wat hij had willen zeggen. Vóór iemand het kon vermoeden of kon verhin deren, had hij zijne revolver genomen en zich oen kogol door het hoofd gejaagd. In het slot Trunzow, aan den vlammenden haard, zaten Clarissa en de ambtsraad. De oude heer was bewogen. Hij had zijne vriendin eene geschiedenis verteld uit langvervlogen tyden: de geschiedenis zijner eerste en eenige liefde. Tranen stonden hem in de oogen en ook Clarissa was getroffen. Deelnemend reikte zij hem de hand. „En toch, lieve vriend, is hetgeen gij be oogt niet goed. Het is te veel. Uwe goedheid zou het gemoed dezer natuurkinderen druk ken. In plaats van wel te doen, zoudt gij hen straffen." „Gij hebt gelijk; gy hebt gel ijk als altijd „Ik geloof het inderdaad!" „Maar zeg mij wat ik dan moet doen?" overleden. Met den heer Belinfante, die in 1814 te Amsterdam geboren werd, is dus een der veteranen in de journalistiek heengegaan. Z|jn hooge leeftijd maakte hot hem mogelijk, na een werkzaam leven nog gedurende eenige jaren het genot eener welverdiende rust te smaken, hoewel h\j toch niet geheel kon scheiden van een werkkring, welke hem dier baar was, waarin hij was opgegroeid en waar voor hij ook anderen met goed gevolg had opgeleid. De hoofdcommissie voor de zaken van het Port. Isr. kerkgenootschap; de Portugeesche kerkeraad te 's-Gravenhage; het Israelietiscli weeshuis, dat h(j mede hielp stichten, en de vereeniging tot bevordering van ambachten onder do Israëlieten (die hem bij zijn aftreden in den aanvang dezes jaars het eere-voor zitterschap aanbood) verliezen in hem een ijverig bestuurslid of belangstellend mede werker. De heer Van der Linden, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, is door het bestuur der internationale tuinbouw-tentoonstelling te Lon den uitgenoodigd aldaar gedurende 8 dagen in het begin van Augustus met de Koninklijke Kapel concerten te komen geven, nadat zich aldaar ook de „Guides", de „Garde Imperial" en andere muziekcorpsen van naam hebben doen hooren. Uit 's-Gravenhago komt hot bericht dat de gepensionneerde generaal-majoor H. J. R. Be(jen, oud-minister van oorlog en lid van den Raad van State, hedennacht, na eene ongesteldheid van eenige dagen, overleden is. Op hot zangersfeest te Brussel heeft in aen wedstrijd voor zingen a prima vista „Wormerveors Mannenkoor" een tweeden prijs behaald in de tweede internationale afdeeling, „Zang en Vriendschap" van Haar lem eone eervolle vermelding in de tweede afdeeling. In de buitenlandsche afdeeling van den grooten wedstrijd verkreeg „Walran" van Fanquemont den eersten prijs met 195 pun ten, „Doc-sburgs Mannenkoor" den tweeden met 167 punten, „"Wormerveers Mannen koor" den derden met 142 punten. In de tweede afdeeling kreeg „Roermonds Mannenkoor" den tweeden. Verder kreeg in eene andere afdeeling „Onderlinge Oefening" van Amsterdam met 237 stemmen den lsten prijs, „Zang en Vriendschap", uit Haarlem, den tweeden met 195 stemmen. Voor de geldleening van f 300,000, uit- „Gij koopt voor Irmgard een huis, geeft haar daarby een goed stuk grond, een kapi taaltje, opdat ze haren man iets meebrengt, wanneer ze trouwt, of waardoor ze, wan neer ze niet trouwt, haar leven zorgeloos kan slijten. „Hm hm ja ja, dat zal ik doen. Welnu, en het andere dan?" „Hebt gij geene bloedverwanten, die daarop aanspraak kunnen maken?" „Ja, in den honderdsten graad!" „Geef dan ook hun iets!" „Ja, ja, en het overige?" „Zorg voor de oude Dora!" „Daarvoor is gezorgd „Zorg dan nog voor uwe onderhoorigen!" „Hm hm „Dan zijn er nog scholen, invalidenge- stichten en andere menschlievende inrichtin gen genoeg, die uw aandenken zullen zegenen, wanneer gij hunner gedenkt." „Goed, ik zal dat nog wel eens nador met u bespreken, doch ik had een ander plan." „Zoo?" „Gij weet, ik heb Krieme nu toch moeten koopen en nu dacht ik dat. „Ambtsraad ik wilde het niet zoggen; gü zyt een brave kerel!" „Ja, ziet ge, movrouw Von Raben- PRIJS DER ADVERTENTHÊN Tan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. gegeven door de provincie Zuid-Holland, bleek gisteren te zijn ingeschreven voor 1655 aan- deelen ad f 1000, verdeeld over dertien in schrijvers. De 300 aandeel en zyn gegund aan zeven inschrijvers tegen 99.2 of f 995 per aandeel van f 1000. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 16 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Willem II", van Suriname naar Amsterdam, passeerde 18 Juli Ouessant; de „Basuto", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 16 Juli van Las Palmas; do „Dunbar Castle", van Vlissingen naar Kaap stad, vertrok 16 Juli van Las Palmas; de „Koningin Emma", van Singapore naar Ham burg, vertrok 18 Juli van Aden; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 18 Juli van Aden; do „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde IS Juli Aden; de „Garth Castle" arriveerde 17 Juli van Vlissingen te Kaapstad de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 17 Juli Aden. Bij koninklijk bosluit is benoemdtot voorzittor van het collego van regenten over de Rijkswerkinrichting voor vrouwen en het huis van bewaring nabij Leiden, de heer P. L. C. Driessen, lid van het college"; tot lid van genoemd college: mr. M. d'Aumerie, kantonrechter te Leiden; mr. F. Was, te Leiden, advocaat en procureur, en mr. E. De Vries, secretaris van Rijnland, wonende te Leiden. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Amsterdam, ter standplaats de ge meente Nieuwer-Amstel, G. D. Van der Wart, candidaat notaris aldaar. De posthouder der Lepar-eilanden (Banka en onderhoorigheden) A. W. F. Celosse, be noemd tot broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan F. Verburgt, ten bedrago van f367 's jaars. Gemengd Nieuws. Zondag waren ter Sporttentoon- stelling te Scheveningen 3333 betalende be zoekers. Van 10 tot 17 Juli gingen 28,331 en sedert de opening 166,150 personen door de tourniquets. De races te Clingendaal, uit geschreven door de Ned. .Harddraverij- en Renvereeniging op Donderdag 21 Juli a. s., beloven zeer veel. Zoowel voor deharddrave- ryen als voor de wedrennen is een genoeg zaam aantal paarden ingeschreven om het horst is dood en Ludmilla „Sedert lang alweer gescheiden!" „Ja ja!" „Zij woont te Weenen, waar zij in haar onderhoud voorziet door het geven van muzieklessen." „Die ongelukkige!" „Z(j heeft niets meer, want wat nog van de erfenis van mevrouw Von Rabenhorst is overgebleven, is aan andere bloedverwanten vervallenmijne ondersteuningen wijst zij af een bewijs, dat alle eergevoel nog niet in haar is gestorven en de hoop op beterschap nog niet geheel is vervlogen." „Kort en goed dan ik dacht, Krieme zou na mijn dood weer in 't bezit komen van do oorspronkelijke eigenares." „Dat zou een Gode welgevallig werk zijn. De school des levens zal haar verbeterd heb ben en de bezitting zal haar ten zogen strekken." „Zoo zy het en over do gestichton spreken wjj later!" Do ambtsraad vertrok. In do voorzaal bleef hij staan en zag glimlachend naar de twee personen, die hem nog niet hadden bemerkt. Een jong meisje, in oen eenvoudig, zwart rouwkleed, zat op eene sofa; do kleine Kuni bert zat naast haar. Zijne handjes speelden

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1