DAGBLAD. W. 9939 Dinsdag lO «Juli. A0. 1892. <Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leitlon por 3 maanden1.10. JFranco por poet1.40. Afzond or) ijko Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel» ƒ1.05. Ieder© regel meer /"0.17J. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten do stad wordt fO.10 borekend. Leiden, IS Juli. EI In den avond van morgen, Dinsdag, van 8 tot 10 uren, zal er op de Beestenmarkt |eene muziekuitvoering door het muziekcorps 1 van do ai9ristd. Schutterij dezer gemeente plaats hebben. Hodcn ontvingen wy por pransclio mail de Balaviascho bladen van 11 tot 17 Juni on de „DeliCit." van 15 Juni. De batterijen van het 2de reg. veld-art. uit Leiden en 's-Hage vertrokken hedenochtend met 3 extra-treinen naar de legerplaats by Oldebroek tot het houden van tactischo en schietoefeningen onder leiding van kolonel ÖK. M. Verschoor, commandant van dat corps, r By do hodon gehouden openbare verkoo- ping van cokos, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzenƒ42, f 21,50, 4.50 en 2.25. fl - Door don Raad der gemeente Zoetor- woude is besloten naar aanleiding van het ''verzoek van den heer \V. J. C. Van Bouw dijk Bastiaanse om verhooging zyner jaar wedde als gemeente-geneesheer, hem eene gratificatie van f 100 toe te kennen. De heryk van maten en gewichten zal voor do ingezetenen van Valkenburg plaats hebben te Katwijk op 25 en 26 Juli a. s., van des voormiddags 0 tot des namiddags 3 uren. To Lisse zal de jaarlyksche herijk plaats hebben op Donderdag en Vrijdag den 4den öden Augustus a. s. Officiéél wordt thans ook uit Den Haag het volgende bericht; fc ll. M. de Koningin-Regentes zal op 4 Aug., b\) gelegenheid van de oponstolling van het Hnaalpand AmsterdamVreeswijk, gevolg geven aan do uitnoodiging van de Kamer van iphandel te Amsterdam en langs het kanaal unen. Zonder tusschenkomende omstan- lüjhedon zal H. M. Koningin Wil hol min a den tocht medemakon. Do 1ste luit. J. C. Do Bruyn, van het lsto bat. 4 reg. inf., thans gedetacheerd bij de Kon. Mil. Academie, wordt, ingevolge aan schrijving van het Dep. van Oorlog, met iogang van 1 September a. s., definitief by die inrichting werkzaam gesteld en in verband daarmodo op gonoemden datum overgeplaatst by don staf der infanterie. De heer J. A. M. Ryk is thans door den gemeenteraad te Breda met algemeene stemmen definitief benoemd tot leoraar in de Hóogduitscho taal aan de Iloogere Bur gerschool en het Gymnasium. De Regeeringscommissaris b(j de Inter nationale Sporttentoonstelling teSchoveningen, baron Van Brienen tot de Groote Lindt, zal Vrijdag 22 Juli a. s. aan leden van het coimtéj van de commissie voor de paarden- tintoonstelling en van de jury, op het buiten goed „Clingendaal" een diner aanbieden, het welk uit 40 couverts zal bestaan. Naar men verneemt, zal de heer Th. Hoijer, directour van het postkantoor te Haar lem, tot diezelfde betrekking benoemd worden to Rotterdam. jV- Woensdagmiddag is het stoffelijk over- fchot van onze ongelukkige voormalige landgo- jilooton, mevrouw de weduwe Brumund en flaren zoon do heer Van Ouwerkerk De Vries Brumund, op het kerkhof Lasallar, boven Lausanne, tor aarde besteld, j De plechtige lijkdienst werd bijgewoond door een groot aantal leden der Hollandsche kolonie te Lausanne, eene deputatie der Hoombootmaatschappij cn nog vele inwoners 'der stad. Treffend was liet oogenblik, toen de Mferaar Beauty in zyne aandoenlijke lijkrede üe overeenkomst tussclien Nederland en Zv.itsorland in herinnering bracht, zoo wel sprekend door prof. Van Hamel ontwikkeld in zyne algemeen bewonderde rede tijdens do feesten der Lausaansche hoogeschool nu twee jaren geleden. De koetsier der familie Br; mund bestuurde don eersten lijkwagen. Op het graf is in zijne moedertaal door een der Hollanders een laatst vaarwel gezegd aan de ongel ukkigo landge- nooten. Heden is de uitslag bekend geworden van het aan den Hoofdcursus gehouden over gangsexamen. In verband daarmede zullen al de leerlingen der 1ste, met ingang van 1 October 1892, in de 2de klasse ovorgaan, mot uitzondering van één, die wegens ziekte aan het examen geen deel heeft kunnen nemen. De liicrbedoelde leerlingen zyn: Infanterie h. t. 1. de sergeanten Berkeljon, Ephral'm, Van Erp, Van Gemort, Jasink, Do Koning, Lagerwey, Meyboom, Mulder, Ootmar, Van dor Pol, De Quartel, Van Iloon, Roos, Schutt, Tydeman en Wiersma. Infantorie O.-I. de sergeanten: Van Beuge, Ton Cate, Corver, Van Daalen, Goldie, Kas- teleyn, Niermans, Van Nues, Rottier, Le Roy, Van Royen, Siebelhoff, Swartjes, Tammes, Van Viierden, Vroege, Was en Wiegersma. Administratie h. 1.1. de sergeanten Dekker, Goslings, Hinsboeck, Hoogerland, Van Laor, Limperg, Loeff, Rienks, De Roos en Veenendaal. Administratie O.-I. do sergeantenDeiboit, Van Deutekom, Van Mastrigt, Nienhuis, Van der Palm Van Schuylenburch, Süverkropp en Veltman. Hot in 1892 in de verschillende provin ciën gehouden examen ter verkrijging van akten van bokwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres had den volgenden uitslag: manlyke candid, opgok. 613, teruggetr. 4, afg. 179, toog. 430; vrouwel. cand. opgek. 619, teruggetr. 10, afg. 187, toeg. 422. Van do 1232 opgekomenen zyn dus 852 toegelaten. In 1891 zyn van do 1107 geéxamin. GC9 toegelaten. Do minister van binnenl. zaken brengt ter kennis, dat zich, tot bevordering van de belangen der Nederlandscho vrouwen ter ge legenheid van de in 1693 te Chicago te houden tentoonstelling, eene commissie gevormd heeft, bestaande uit: jvr. J. De Bosch Kemper, te Amsterdam, presidente; jvr. E. bar. Van Zuylen Van Nyovelt, te 's-Gravenhage; me\r. E. Gompertz geb. Jitta, to Amsterdam; mevr. de douair. Klerck, geb. gravin Van Hogen- dorp, te 's-Gravenhage; mevr. A. G. Schmitz, geb. Van Etten, tc Amsterdam; mevr. Schol ten, geb. Com mei in, to Amsterdam. In verband met den uitslag van het onlangs gehouden overgangs-examen aan de Militaire School worden, met ingang van 1 October 1892, in het tweede studiejaar van deze inrichting geplaatst de volontairs sergeant F. G. Riesz, H. L. M Van Ghert, C. H. Wyck- huijse, A. A. Den Iloed, S. J. B. Maier, PI. Klebach, A. M. C. Seeuwen, G. J. D. Bauduin, M. L. Do Boor, II. Bierman, L. G. De Mooy, W. J. Van Hattem, C. Visser, A. M. Van Genderen, K. W. De Bock, J. G. Lutz, H. H. Timmermans, J. E. L. Ilaenecour (18). Eén volontair sergeant zal alsnog een nader examen in één vak moeten afleggon, alvorens te zynen aanzien zal worden beslist of hy mede voor bedoelden overgang in aanmerking kan komen. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 16 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Patroclus," van Jara naar Amsterdam, pas seerde 16 Juli Gibraltar; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juli te Southampton de „Prins Willem III" vei trok 16 Juli van Nieuw-York naar West- Indié; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Juli van Genua; de „Salak," van Rotterdam naar Java, is 16 Juli Gibraltar gepasseerd; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 16 Juli van Boulogne s/M. en passeerde 17 Jul* Lizard; de „Soerabaia," van Batavia naar Rot terdam, ia 17 Juli van Port Said vertrokken; do „Zaandam," van Amsterdam naar Balti more, arriveerde 16 Juli te Nieuw-York. B(j koninklyk besluit is b)noemd by het personool van den geneeskundigen dienst dor landmacht, tot officier van gez. 2de kl. de student in de genooskunde (arts) N. J. Cuperus. Gemengd Nieuws. Gisteravond te negen uren had er oen opstootje aan den Stationsweg plaats. Do koffiehuishouder IJljee liet door een politie agent een bezoeker buiten zyne inrichting zetten, hetgeen aanleiding gaf dat diens kameraden zich daartegen verzetten.Eenmaal buiten zjjnde, wilden zy zich niet aan de aanmaning der politie storon, zoodat zij met kracht moesten verwijderd worden, waarby een brugwachter agent van politie, in uniform gekleed, hulp verleende. Het grooto publiek koos party tegen do politie, zoodat het mogelyk was dat de bel hamel, die don brugwachter ook nog ge slagen had, kon ontvluchten. Hij woont te 's Gravenhago en zyn naam is bekend ge worden. Hy is de kastelein P. Proces verbaal wordt tegen hem opgemaakt. By die gelegenheid is do uniformpet met plaat van den brugwachter zoek geraakt, waarvan de vinder verzocht wordt die pet aan hot commissariaat van politie te depo- noeren. Hedenmorgen om zoven uren werd in do Morschpoort-kazerne de milicien- plaatsvervanger van do lichtirg 1892 J. F. L., van do 2do comp. 4do bat. als een onbruik baar sujet mot een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd. Wegens dronkenschap reeds overgeplaatst van het 3do bat. te Haarlem by het 4de bat. alhier, block niets te helpen, aangezien hy zich alhier ook eenigo malen aan dronken schap schuldig maakte, om welke redenen by dan ook, ingevolge machtiging van het Depar tement van Oorlog, thans uit den dienst is weggestuurd. In het bassin van „Rhynzigt" werd gisternamiddag een onderlinge zwemwedstrijd gehouden tusschon leden van genoemde zwem inrichting en aangeboden door den directeur, den heer H. A. Van Ingen Schenau Jr. In het begin was het weder wegens den regen niet byzonder gunstig, althans niet voor de toeschouwers, want voor hen, die zich helden in liet water toonden, vormde de nat- hiid, welke daar boven was, natuurlyk geen onoveikomelijk bezwaar. Later in don middag werd het weder echter beter en gaandeweg vermeerderde toen ook het aan lal der belangstellenden, onder wie vooral de dames goed vertegenwoordigd waren. Het terrein was met vlaggen on wimpels versierd en behalve de veranda, leverde ook de grooto schuit van de zoutkeet aan de andere zyde eene goede gelegenheid, om den wedstryd gade te slaan. Hot vry geanimeerde waterfeest werd opge luisterd door goede muziek der kleine kapel van het vierde regiment infanterie, welke opgewekte en ook toepasselyke nommers uitvoerde, o. a. gedeelten uit het bekende Waterballet. De uitslag is dat do pryzen en premién behaald werden door de volgende heeren: Snelzioemmcn op den buik. Afdeeling A, No. 1. Ongeoefende zwemmers beneden 15 jaar. Lengte der baan 30 meter. Prys: Een boekwerk. Premie: Boekwerk. Vier deelnemers: Prys R. De Wilde in 27.5 sec. Premie J. D. Meysing in 29S/A sec. Bovendien ontvingen H. Cahen in 40 sec. en A. Hoogeboom in 47.5 sec. een con- solatio-prys. Afdeeling A, No. 2. Geoefende zwemmers beoedon 15 jaar. Lengte dor baan 80 meter. Prys: Een reistasch, aangeboden door den heer H. J. v. Nouhuys. 1ste premie: Een Boekwerk. 2do premie: Een bierglas. Elf deelnemers. Prys H. P. Oostdyk in 1 m. 36 sec. Eerste premie A. W. Frentzenin 1 min. 3G'/4 Sec. Tweede premie E. Tack in 1 min. 38 sec. Afdeeling A, No. 3. Geoefende zwemmers beneden 17 jaar. Lengte der baan 80 meter. PrysSigarenkistje. PremieBierglas met deksel. Zeven deelnemers. Pry's H. Kooreman in 1 m. 25 sec. Preraio C. Quant in 1 m. 37'/* sec. Afdeeling A, No. 4. Zwemmers van eiken leeftyd. Lengte der baan 160 meter. Prys: Zilveren medaille, aangeboden door den hoer W. Hoeker, van Amsterdam, en een jury-lid. lste Premie: Een inktkoker. 2do Premie Aschbak. Zeven deelnemers. Prys H. P. Kelder in 2 m. 50 sec. Eorste promie G. Sala in 2 m. 54'/4 sec. Tweede premie J. Schoemakers in 3 m. 9 sec. Dit nommer was zeer bolangryk, aange zien hot voor de eorste maal was dat de modaille-winner aan een wedstryd deelnam en zich nu zoo kranig hield dat hy oudere kam pioene voor hom het onderspit deed delven. Hij verbeterde zelfs den tyd van 2 m. 50y4 sec t welken vroeger voor een gelijk nommer do bekende Amstordamsche zwemmer Harthoorn noodig had. Hy werd dan ook luide toege juicht, ook in nog twee der volgende nom mers, waarin hy mede den prys verwierf. Snclzwemmen op den rug. Afdeeling B, No. 1. Zwemmers beneden 17 jaar. Lengto der baan 40 meter. PrysKlokje met brandalarmschel. Premie: Veldflescb- Acht deelnemers. Prys II. P. Kolder in 34 sec. Premie H. P. Oostdyk in 39.5. sec. Afdeeling B, No. 2. Zwemmers van eiken, leeftyd. Lengte der baan 80 meter. Prys Plaatwerk, aangeboden door den heer C. W. H. Verster. Premie: Postzegeldoos. Zes deelnemers. Prys H. P. Kelder in 1 m. 22'/o sec. Tremie M. Rappard in 1 ra. 25 sec. Ook dit nommer was hoogst interessant. Afdeeling C. Duiken. Diepte p. m. 3 meter. PrysEen barometer, aangeboden dooi den heer H. J. v. Nouhuys. Premie Lampje (voor sigaren). Acht deelnemers. Pry's G. Sala in 20!/4 sec. Premie J. Schoemakers in 26 sec. Tweede premie G. H. Kaiser in 56'/4 sec. Zeer vermakelyk was afdeeling D. bestaande in gekostumeerdo watcrspelen, waarby de deelnemers, staande in een cano, aan een sleutel moesten trekken, sommigen do zonderlingste waterduikelingen maakten, tot groote hilariteit van het publiek. Uitgeloofd waren als pryseen tabakspot- als 1ste premie: een boekwerk; als 2de promie: oen bord met hanger; als 3de premie: een vouwbeen. Er waren hiervoor 18 deelnemers. Do prys word behaald door C. Quant in 1 m. 11 sec.; do eorste premie door H. Koo reman in 1 min. 12 sec.; de tweede premie door J. Schoemakers in 1 min. 23 sec.de derde premie door C. \V. Bos in 1 m. 41 sec.; terwyl nog een consolatie-prys werd toegekend aan Joh. Obreen in 3 m. 3'/2 sec. Met eene toespraak van den heer C. J. Leendortz werden de pryzen dadeiyk na afloop in de koffiekamer uitgereikt. Do jury bestond uit de hoeren jhr. A. Rappard, jhr. H. Rappard, H. J. Van Nouhuys, C. W. H. Verster, C. J. Leendertz en J. M. Obreen. Zaterdagavond omstreeks negen uur, begaven zich vier jongelieden uit Oude- Wetering in de Ringvaart aldaar om zich door een bad to verfrisschen. Een hunner, een 19- jarig jongeling, Horstman genaamd, zonk on middellijk naar de diepte weg. Ofschoon een

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1