L. A. Van de Vijver, gemeente- en onbezoldigd ryks veld wachter te Khoon (standplaats Sas- senheim). Voor het hoofdonderwyzers-examen, dat doze week. te 's-Gravonhage is aangevangen en tot in de helft van September zal voort duren, hebben zich ruim 370 candidaten aan gemeld. Te '6-Gravonhage zyn overleden: jhr. mr. O. E. Van Nispen, oud-resident te Batavia, ridder van den Ned. Leeuw, 65 jaar, en de kolonel der artillerie van het O.-I. leger A. J. Doorman, ridder van den Ned. Leeuw, die den leeftyd van 73 jaar bereikte. Het stoomschip „Bromo", van Java Daar Rotterdam, passeerde 14 Juli Ouessant; de „Menelaus", van Java naar Amsterdam, pas seerde 14 Juli Suez; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Juli Dungeness; de „Salak", van Rotterdam naar Java, passeerde 13 Juli Ouessant; de Deu calion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 14 Juli Gibraltar gepasseerd; do „Kaiser", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 14 Juli van Aden; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 14 Juli van Genua; de „Utrocht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 Juli van Suez. By koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Assen, mr. R. A. Fockema, thans id. te Almeloo; tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats IJzendyke, W. A. De Ridder, cand.-notaris te Hulst. Benoemd tot opzichter der telegraphie 1ste kl. J. Richards, P. J. Dietz, H. F. Van Erkel en G. Schild, allen thans opzichter 2de kl. Pensioen verleend aan E. W. Jansen, wed. G. C. Antink, contr. der dir. bel. en acc., f 600; aan J. Felderhoff, wed. N. Van Hamel, ontv. der dir. bel., 600. Geinengd Nieuws. Op de tentoonstelling te Aalsmeer zyn o. a. de volgende bekroningen toegewezen Aan den heer A. J. Kers, te Leiden voor zes groote planten ter versiering, ver guld-zilveren medaille; voor twaalf kamerplanten in verscheiden heid, zilveren medaille; voor inzendingen buiten het programma, bronzen medaille. Aan de heeren J. Mater en Zoon, te Leiden voor twintig varens van den vollen grond in de meeste verscheidenheden, zilveren me daille en bronzen medaille, als eerste en tweede pr(js; voor twaalf bonte of gekleurd-bladerige planten voor de kas, zilveren medaille; voor eeno nieuwe, nog niet in den handel z(jnde plant, bronzen medaille; voor phormiums in soorten, bronzen medaille voor aucuba's in verscheidenheden, ge tuigschrift. Afdeeling Zuivel. Voor 2 stuks Goudsche kaas (gewoon gewicht), gemaakt in Mei of Juni 1892. lste pr.]/* 10, E. Blonk, te N.-Wete ring; Derby, 2 stuks (gewoon gewicht), gemaakt in Mei of Juni 1892. lste prys ƒ10, L. Van Leeuwen, te Nieuwveen; Leidsche, 2 stuks, (gewoon gewicht), gemaakt in Mei of Juni 1892. lstp pr. ƒ10, inge houden; 2de pr. 5, A. Heemskerk, teHillogom; Roomboter in potten, houdende minstens 5 KG gemaakt in Mei of Juni 1892. lste pr. 10, J. L. Zandvliet, te Aalsmeer; 2de pr. "ƒ5, C. Vink, id., en een 3de pr. aan A. Schrama Weiboter in potten, houdende minstens 3 KG., gemaakt in Juni 1892, lste pr. ƒ5, E. Blonk, te Nieuwo Wetering; 2depr. 2.50, C. Vink, te Aalsmeer. Heden z\)n van de werf der Gebr. Boot, te Leiderdorp, met goed gevolg te water gelateneen van staal en (jzer vervaardigd schip, model: Hovelaak, voor rekening van den heer W. Engelaar, te Nyraegen; eene ijzeren pakschuit voor rekening van den heer M. Vroolyk, te Scheveningen, en eene ijzeren pakschuit voor rekening van den heer G. Van Parijs, te Lisse. Wederom is de kiel gelegd voor een ijzeren klipperschip, groot 80 last, voor rekening van den heer R. Veenstra, te Amsterdam Tusschon Delft en Rijswijk is het lijk van een onbekonden man gevonden aan den kant van den weg. Er lag een glaasje en eene jeneverkruik by. Het lyfc is naar het kerkhof to Ryswyk gebracht. Gistermorgon had oen treurig ongeval plaats op de Prinsengracht bij do Leidschogracht te Amsterdam. Terwijl eenige schoolknapen zich op eene schuit hadcien be geven, geraakte één van hen mot het hoofd beklemd tusschen het gat van den mast en een balk. Toen de knaap naar een geneesheer was gebracht, kon deze slechts den dood constateerenhet bloed stroomde uit de keel. Het lijk werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. In den afgeloopon nacht o m- streeks halféén had in „d' Geelvink," te Amsterdam, eene vergadering van het tram personeel plaats. Omstreeks 200 koetsiers en conducteurs woonden de bijeenkomst bij. Aan de pers werd geen toegang verleend, terwijl ook het doel der vergadering geheim word gohouden. Toch heeft het „Hbl." redenen om te ver moeden, dat er eenig verband bestaat tusschen de getroffen maatregelen in verband met eeno geleidelijke invoering van Zondagsrust en het bijeenroepen dezer vergadering. Omtrent het Woensdag plaats gehad hebbend onweder worden de volgende ongelukken vermeld: Te Renkum is de bliksem geslagen in de woning van Gebroeders Lubberhuizen, welke met den inboedel eene prooi der vlammen is geworden. Byna gelijktijdig sloeg de bliksem in eene schuur by de woning van M. Ten Bohmer, welke mede in korten tijd tot den grond is afgebrand. Alles was verzekerd. Te Dorenweerd ging het onweder vergezeld met hagelslag. Aan de boekweit is op som mige akkers veel schade toegebracht. Onder de gemeente Wageningen is de blik sem goslagen in hot hotel „Nol in 't Bosch," waar eenige schade werd aangericht, doch gelukkig geen brand ontstond. De bewoners en de vele logés bleven ongedeerd en kwamen met don schrik vrij. Te Heteren is door een geweldigen hagel slag tijdens eene donderbui veel schade be rokkend aan tuinvruchten, bloemen en tabak. Op sommige akkers is het laatstgenoemde gewas totaal vernietigd. B(j het hevig onweder, dat ook boven Gennep en omstreken woedde, werd de commies 4de klasse by 'sryks belastingen J. W. Kerkhof, te Middelaar, by het uit dienst komen door den bliksem getroffen en gedood. Ook sloeg de bliksem in het huis van den winkelier Verster, te Wellorlooi, en doodde den zoon des huizes en den aldaar inwonenden ryksainbtenaar dienstgeleider Trypels. Te Geisteron is een moisje, op het veld werkzaam, door den bliksem getroffen en gedood. Paard en veulen van den landbouwer H v. d. Bosch, te Sambeek, zyn in de weide door den bliksem gedood. Te Boksmeer is de heer J. J. Ipping, ryks ainbtenaar, en de zoon van zyn kostheer door den bliksem gedood. Te Stein sloeg de bliksem in den tot woning ingerichton watermolen. Nadat hy eenige schade aan de kap en het riet had gemaakt, werd door de spoedig aangerukte brandspuit do brand gestuit. Te Leeuwarden ging het onweder gepaard mot eene regenbui, niet ongeiyk aan eene wolk breuk. Op verscheidene punten der stad stond het water hoog op do straat, iets, dat tot de groote zeldzaamheden behoort; er waren vele kelders ondergeloopen. Het was zoo donker geworden, dat in verscheidene huizen licht moest wordon aangestoken. Terwyl vrouw C. gisteravond voor hare woning aan het Kerkpad, te Utrecht, met hare buren stond te praten, zakte zy opeens ineen en overleed weinige oogenblikken later in hare woning, waarin men haar ge- dragon had. Aan den molen onder Ginneken is een kind van l'/2 jaar door eone kar over reden en gedood. Do voerman lag op de kar en had zoodoende het kind niet opgemerkt. Aan de Myl, by Dordrecht, onder de gemeente Dubbeldam, ontstond gisteren tusschen twee kooplui in kersen in eene herberg een twist, welke op eene vechtparty uitliep. De een werd daarby door den ander dwars door eene glazen deur geworpen, ten gevolge waarvan hy zulke verwondingen ont ving, dat hy naar het ziekenhuis moe6t ver voerd worden. De jeugd had zich inmiddels den twist ten nutte gemaakt om de kersen op te eten. De te Antwerpen van Amerika binnengeloopen stoomboot .Wortsmouth" had ondenveg met typhus aan boord te kampen. By Madoira overleed een man der equipage aan de ziekte, terwyl de scheepsdokter, drie stokors en oen matroos nu nog ziek ayn. Vier der lyders werden opgenomen in het ziekenhuis te Antwerpen. Volgens het laatste bulletin van het „Kais. Gesündheitsamt" te Beriyn komen in Aziatisch Turkye gevallen van pest voor onder de Bedouienenstammen. Dezen zyn uit de besmette plaatsen verdreven en hunne hutten zyn verbrand. Gisteren richtte een langdurig, zwaar onweer buitengewoon groote water schade in Beriyn aan. Een oorlogsschip der Argon- tynsche Republiek, de torpedo-jager „Rosales", is in een storm op de kust van Uruguay vergaan en men maakte zich ongerust over het lot van twee andere oorlogsschepen, welke op weg naar Spanje door donzelfden storm waren beloopen. Volgens een telegram is die ongerustheid echter noodeloos gebleken. De ramp te St. - Gervais. Ui t de uitvoerige berichten ovor de ligging van het door zoo droeve ramp meer bekend geworden badplaatsje, is thans de vermoedelyke oorzaak van het onheil bekend geworden. Het plaatsje, waar in 1806 de bekende warme bronnen werden ontdekt, ligt tusschen twee valleien, in eene diepe kloof, in den loop der eeuwen gegraven door de Bonnant, een bergstroom, welke het water van de grootste alpengletschers afvoert, o. a. dat van den gletscher van Bionnessant, eene steile helling, welke 8000 M. lang is en 3300 M. klimt. By het smelten der sneeuw is de watermassa dus reusachtig. Het water van de Bionnessant is aanvan kelijk eene afzonderlyke rivier en vereenigt zich met de Bonnant, welke dan door eene hoogstens 500 M. breede vallei stroomt en vervolgens door de ovenvermelde smalle kloof het dal der Arve bereikt. Ie daar gelegen badinrichting strekt zich over de geheele lengte der kloof uit en wordt vooral door bewoners van Zuid-Oost-Frankryk bezocht. De warme dagen der vorige week hebben de ysvelden doen smelten, terwyl de zuiden wind op den gletscher van Bionnessant blies. Het daardoor afstroomende water nam groote stukken rots en boomen mede, waardoor eene brug versperd werd. waarschynlyk die by de Fayet. Zoo werd het water teruggehouden, dat een meer ging vormen, ter oppervlakte van 50 bunders, ter diepte van 4 motors. Zoo was eene watermassa van een paar honderdduizend kubieke meter opgesloten. Maar de toevoer van water duurt voort; de druk op de versperring wordt grooter en ein- delyk is deze niet te keeren. De door den sterken stroom gevormde dam wordt door den nog sterker wordenden stroom weggevaagd. Het water voert alles, wat een korten tyd zijne boeien vormde, steenen en boomen, met zich mede. Met kracht en donderend geweld nadert de stroom de kloof, maar deze is te smal. Het water stygthet werpt zich op de langs het bed dor kloof gelegen gebouwen, en de meegevoerde boomen en rotsen helpen het werk der vernieling voltooien. De badinrichting, met byna allen, die erin waren, is verdwenen. Maar de woeste natuur kracht is ook hierdoor niet gestuit. Integen deel, in de engte heeft de stroom in kracht gewonnen. Hij snelt nog woester dan te voren door do kloof en stort zich dan in het dal van de Arve, ook daar verwoesting brengende. Alle hulp wordt geboden om de veronge lukten op te zoeken en te begraven. Het getal der gevonden dooden is nu 126. Er zyn be trekkelijk weinig gekwetsten. Het zal moeite kosten uit te vinden, wie do dooden zyn, daar velen geheel naakt gevonden worden, anderen weder verminkt en onkenbaarook het register der badgasten is verdwenen. Te Mme alleen zyn 16 lyken gevonden, geheel onkenbaar, de gelaatstrekken duiden een z waren doodsstry d aanhoewel deze dooden langs den weg zijn nedergelegd, heeft nog niemand inlichtingen kunnen geven. BUITENLAND. Belffië. Aangaande de gisteren gehouden byeen- komst der rechterzyde van de Constituante wordt gemeld, dat zy zeer talryk bezocht was en dat men het met de regeering eens werd over de volgorde der werkzaamheden, by het onderzoek der verschillende vraag stukken, welke met de grondwetsherziening in verband staan. De regeering gaf hare ziens wijze te kennen ten opzichte van de wetten, welke aan de Kamer zullen worden aange boden gedurende de buitengewone zitting. Eene motie van volkomen vertrouwen in kabinet, door oen der leden voorgesteld, wer( warm toegejuicht. In eene zoogenaamde transactioneele nota welke binnenkort zal worden openbaar maakt, zal do minister-president Beernae aan de afgevaardigden alle vryheid laten zal hy de benoeming voorstellen van ee commissie uit de rechter- en linkerzijde, de herzieningsvoorslellen gemeenschappe] te onderzoeken. De Kamer van Vertegenwoordigers h gekozen: tot haren voorzitter den heer Lantsheere, tot onder-voorzitters de heere Tack en Van Wambeke. In deze zitting J de geloofsbrieven van verschillende led?- goedgekeurd. Zwitserland. By het feestmaal te Glarus ter gelegenhei: van den schietwedstryd hield de presides der republiek gisteren eene redevoering oveJ het vraagstuk der onzydigheid van Zwitser land in verband met eeno onlangs verschene?® Italiaansche brochure. DWy zyn vast besloten," zeide hy, „in vred* met al onze naburen te leven en onzen plict als onzydigen staat te vervullen. Wy verwer pen elk plan van bondgenootschap, hoe ooi genaamd. Wy hebben geeno behoefte aan d- raadgevingen van het buitonland om te wett: wat ons to doen 6taat. Niet tevergeefs heb bon wy millioenon uitgegeven voor de verster king van den Gothard; wy toonden daardoc, ons vaste voornemen om ons gewapenderhar: te verzetten tegen al wie ongevraagd do gren zen van ons land zou willen overschryden By een aanval zullen wij onze bondgenoote: weten te kiezen." Ten opzichte van de onderhandelingen over een handelsverdrag met Frankryk zeide or president, dat die nog niet naar wensch zytl geslaagd. „Wy twyfelen niet," verklaarüi hy, „aan den goeden wil van de Fransefe regeering, maar het stelsel van bescbernnrj legt aan de onderhandelingen moeiiykhedeo in den weg. "Wy kunnen niet geloovon da; Frankryk, waarmede wy steeds op zoo goede: voet staan, eene verkoeling zou willen zie: intreden, ten gevolge van de afbreking der handelsbetrekkingen." Groot-Britannië. Zooals reeds uit de telegrammen is geble- ken, was het Woensdag een zeer gelukkig? dag voor de aanhangers van Gladstone. In óf Engelsche graafschappen winnen zy 8 zetels, en zolfs met eene meerderheid van 1433 stem men. Ook de andere overwinningen waren me; twyfelachtig. Hiertegenovor stond één verlies post, maar de minderheid bedroeg slechts 82 stemmen. In Wales winnen de Gladstonianen 1 zetel en in Schotland vier. Verliezen werden daar niet geleden. Tot de niet herkozen leden behoort de zoos van lord Salisbury, lord Cranborne, die te Darwen (N.-W. Lancashire) 174 stemmen in de minderheid bleef. Een zoon van Disraeli werd te Altringham (Cheshire) gekozen inde plaats van zyn afgetreden politieken medestan der Brooks. Gisteren (Donderdag) werd in 37 districten verkiezing gehouden. Daar er 23 Gladstonianen en slechts 14 conservatieven aftreden, is voor de Gladstonianen een groote vooruitgang te verwachten. Tot hedennacht waren gekozen: 243 con servatieven, 44 unionisten, 235 Gladstonianec, 51 anti-Parnellisten, 7 Parnellisten. De con servatieven winnen 15, de unionisten 7, de Gladstonianen 70 zetels. Gladstone trekt zich voor eenigen tyd terug op Braemar, om daar uit te rusten van da vermoeienissen van den verkiezingsveldtocbt Het gerucht wil, dat lord Salisbury, o? aandringen der koningin, aan zyne collega's in overweging gegeven hoeft aan het bewind j te blyven totdat het Lagerhuis in eenemotie eischt, dat de liberale party de regoering ia handen neemt. Dit is wel tegen de traditie, doch daar Gladstone zyn home-rule-project voor Ierland dan dadelijk ter t3fel zou moeten brengen, is eene overwinning der conserva tieven in dezen te wachten. Portugal. Te Lissabon werd gisteren door de legiti misten eene byeenkomst gehouden ten liuize van het hoofd dier party, om over de aao staande verkiezingen van gedachten te wisselen- De legitimisten, aanhangers van domMigue!, hadden zich vele jaren van deelneming aaa verkiezingen onthouden, maar hebben thans in bedoelde byeenkomst besloten in enkele arrondissementen candidaten te stellen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2