M°. 9936. Vrijdag 1 Juli. A0. 1892. (Deze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 14 Juli. Burgerlijke Stand. Feuilleton. ZIJN SMOORDENAAR. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Yan 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Verleden Maandag werd door eene com missie uit don Raad der gemeente Alkemade een onderzoek in loco ingesteld omtrent het verslag voor het aanleggen van een rijweg door de buurt Roelof-Arendsveen. Dit onderzoek moet eene bevredigende uitkomst hebben gehad en indien by eene spoedig te verwachten behandeling in den Raad deze het oordeel der commissie deelen mag, dan kunnen de onder teekenaars van het desbetreffend adres met grond een, zoo niet volkomen, dan toch wel I gedeeltelik succes verwachten. 5 De heer J. Eggink Dzn., ambtenaar ter inspectie der posterijen in Zuid-Holland, is benoemd als zoodanig te Amsterdam (bureel Postspaarbank) met ingang van 16 Juli a. s. Mej. M. G. Van der Riet Haffner, vroed vrouw te Hoofddorp, is als zoodanig benoemd te Amsterdam. ,f - Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van B. en Ws. van 's-Graven- hage vernietigd, waarbij aan de Ned.-Herv. gemeente te Scheveningen geweigerd is de bouw van eene nieuwe kerk in de Duinstraat te Scheveningen op het terrein der villa „Sylva", en alsnog vergunning daartoe ver leend. Na^r men verneemt, is het voorstel van Gedep. Staten dezer provincie om aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglyders te 's Gravenhage een jaarlykscli subsidie ad 1000 uit de pro vinciale fondsen toe te kennen, in de verga deringen der afdeelingen van de Provinciale Staten over het algemeen met bijzonder veel instemming ontvangen. De nationale feestdag in Frankryk wordt heden te 's-Gravenhage herdacht door een feestmaal, aan het Fransche gezantschap aan te bieden door den gezant der republiek aan de leden der legatie, de consuls-generaal van Frankryk hier te lande, enz. Beroepen is door den algemeenen kerke- raad der Waalsche gemeente te Amsterdam do heer F. E. Pouget, predikant te Bëdarieux (Herault, Frankrijk), aan wien het kiescollege toezegging van beroep had gegeven en die na gehouden colloquium doctum door de Waalsche commissie beroepbaar verklaard is. Ook aan de diaconie-armen van de Her vormde gemeente te Oenkerk is doorjkvr. L. C. Van Heemstra, onlangs te Leeuwarden overleden, de som van ƒ1000 vermaakt. H. M. de Koningin Regentes heeft 60 geschonken aan het politiepersoneel te Sneek. Op 53-jarigen leeftyd is te Ermeloo, alwaar hy sinds eenigen tyd voor zyne ge zondheid vertoefde, overleden dr. H. A. Zegers, directeur van het Binnengasthuis te Amsterdam. Het was onder zyne leiding, dat de nieuwe regeling van dit gesticht haar beslag erlangde. De door brand gedeeltelijk verwoeste kathedraal te Roermond is zóó ver hersteld, dat Maandag de dienst kan worden hervat. Een klein klokje is op het gewelf aangebracht om de geloovigen weer ter kerke te roepen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgende betreffende de reis van Hr. Ms. schroefstoom- schip „Sommelsdyk"Genoemd stoomschip zal niet, zooals eerst was bepaald, van Zan zibar rond de Kaap de Goede Hoop en met aandoen van eenige plaatsen op de Westkust van Afrika naar Nederland terugkeeren, doch heeft thans bevel gekregen van Zanzibar door de Roode en de Middellandsche Zeeën huis waarts te stevenen. Hierbij zullen Aden en Djeddah worden aangedaan en, zoo noodig, nog enkele plaat sen in de Middellandsche Zee. In verband met het 5 dezer plaats gevon den vertrek uit Simonsstad en met de omstan digheid, dat voor de aankomst te Zanzibar nog de Delagoa-baai, Inhambane, Quilimane en Mozambique zullen worden bezocht, wordt gerekend dat de ommelsdyk" in het laatst van Aug. te Zanzibar, medio September te Aden en omstreeks het begin van October te Djeddah zal aankomen, terwyl zij omstreeks medio November te IJmuiden kan worden verwacht. Gemengd Nieuws. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand April 1892Reizigers aantal 26,820opbrengst ƒ3705.825; goederen en diversen 585.77. Totaal 4291.595. Van 1 Januari tot ultimo April 1892 Reizi gersaantal 89,939opbrengst ƒ11,868.5ü5goe deren en diversen ƒ2028.91. Totaal ƒ13,897.46"'. Per dagkilometer bedraagt dit ƒ12.76. Het gerechtshof te 's-Hertogon- bosch sprak Cornelis Maas, gepensionneerd sergeant van het O.-I. leger, laatstelijk koper slager te Helvoirt en sedert den 6den Maart jl. in voorloopige hechtenis als beschuldigd van zware mishandeling, den 20sten Febr. jl. gepleegd op De Bresser, herbergier aldaar, die aan de gevolgen van dien overleed, vry, terwijl het zyne onmiddellijke invrijheidstelling beval. Bedoelde C. Maas werd door de recht bank te 's Hertogenbosch tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld en de eisch van het O. M. bij het Hof was daaraan gelyk. B\j den nation alen schietwed strijd te Glaris, in Zwitserland, is o. a. een prijs behaald door den heer Otto Cohen, uit Amsterdam. Onder het opschrift: W e e 1 d e in onzen tyd", schrijft het „Soc. Weekbl." Tot de zaken, die voor velen en, wy erken nen het, ook voor ons menigmaal een raadsel zyn, behoort deze, hoe zoovelen, die het overi gens niet breed hebben, by fraai weder zich onkosten voor uitgaan, als: trammen, verte ringen in uitspanningsplaatsen, enz., kunnen veroorloven. Naar het schijnt, is de verklaring o. a. voor een gedeelte hierin te zoeken, dat de eetlust belangrijk genoeg vermindert, om besparing van eenige beteekenis op te leveren. By eene van de groote broodfabrieken hier te lande gaat met groote warmte oogenblikkelijk ver mindering van inkomsten gepaard, welke bij daling van temperatuur dadelijk weder eindigt. In zeven achtereenvolgende warme dagen in dezen zomer beliep de vermindering in de bedoelde fabriek ƒ600, een bedrag, hetwelk, zoo het naar evenredigheid van het debiet by alle bakkers, slagers, enz. voorkomt, de uit gaande bevolking zeer zeker tot verschillende verteringen buitenshuis in staat stelt. De „Arnh. Ct." meent dat ook eene andere verklaring voor de hand ligt: wie niet thuis is, koopt niet by zyne gewone leveranciers, maar elders. De broodfabrieken verkeeren in byzonderen toestand; vandaar de reden, dat zy minder leveren. Dat menschen, die uit gaan, met leege magen hun pleizier nemen, gelooft de „Arnh. Ct." echter in het geheel niet. Dit laatste zou de „Midd. Ct." niet gaarne onderschrijvenop het eten wordt wel degelijk veel gevonden om uitgaven van weelde, b. v. uitgaan, kleeren, enz., te bestryden. Toch zal, dunkt ook de „Midd. Ct.", het medegedeelde feit, eene broodfabriek betreffende, wol voor een deel ook toegeschreven moeten worden juist aan de warmte en de dagen, waarop het werd waargenomen. By hitte wordt voel minder gegeten, maar veel meer gedronken. Thans hebben alle spoorweg maatschappijen, welke behooren tot den Yerein Deutscher Eisenbahn-Yerwaltungen, de een heid in den spoorwegtyd (zónetyd) op hare lijnen ingevoerd. UD.) Toen de cza ar van Kopenhagen vertrok, nam hij ook afscheid van den 75- jarigen generaal Lindholm, met wien hy zich lang onderhield. De generaal verwijderde zich achteruitloopend, lette niet op eene trap en viel. Hy werd bewusteloos opgenomen en gaf bijna onmiddellijk daarna den geest. R o u 1 e z, de man, die met zyne vier verzonnen duels enkele weken geleden de meeste Fransche bladen er heeft laten inloopen, is thans in een krankzinnigenge sticht. Hy was sedert Vrijdag jl. in onmin met zijn compagnon Putor, omdat deze hem, zyn gedurig vragen om geld moede, een voorschot van 25 gulden geweigerd had. Daar Roulez het geld niet goedschiks krijgen kon, had hy het besluit genomen stil in het kantoor van den heer Putor te sluipen en het geld uit diens brandkast te halen. Met valsche sleutels en vylen gewapend, wist hy in het kantoor te komen. Hy maakte echter zulk een geweld, toen hij beproefde de brandkast te openen, dat de concierge hem ontdekte. Deze ging onmiddellijk agenten halen. Roulez liet zich gewillig naar den commissaris van politie brengen. Hier sloeg hy echter zulk eene wartaal uit, dat hy naar de infirmerie du Dópót. werd gebracht, waar dokter Mottet een onderzoek naar zyne verstandelijke ver mogens zal instellen. ALKEMADE. Geboren: MaTtijntjo, d. van Ario De Groot en Maartje Blyleven. Alida, d. van Cornelia Compior en Maria Van Scbie. Johannes, z. van Cornelis l'Amie cd Maria Veiduin. Leonardus Johannes, z. van Lambertus De Prie en Elizabeth De Jeu. Martinus, z. van Huibortus Van 't Hart en Cornelia Van Rijn. Jan, z. van Cornelis Gort zak en Alida Van der Veld. Thobias Nicolaas, z. van Cornelis Maartc-n Bont en Fokje Schimmel penning. - Petronella en Jacoba, tweelingdochters van Jacob Spruitenburg en Anna Van der Mejj. Overleden: Aart Van Leeuwen, 61 j., echtg. van Annigje Los. Theodora v. d. Laan, 74 j., wed. eerst van Dirk Engel, laatst van Karei Hendrik Kubiuk. Maria Bongenaar, 73 j., cchtgen. van Pieter Koeks. Helena Van der Luit, 10m.,d. van Gcrrit Van der Luit en Helena Van dor Linden. Ondertrouwd: Markus Uithoven, jm. 23 j. en Clazina VaD Dam, jd. 19 j. Getrouwd: Maarten Schoenmaker, weder, van Heiltjo De Vries, 32 j., en Lijntje Wilhelmina Los, jd. 28 j. ALFEN. Bevallen: M. Stapper geb. Vonk, Z. W. De Korte geb. Avezaat-, D. G. Spreij geb. Van Heiningen, Z. Overleden: A. Van LeeuweD, z. 11 m. Gehuwd: H. Zinko en M. Hoogeveen. BODEGRAVE. Bevallen: A. v. d. Neut geb. Poot, D. M. P. Van Andel geb. Van Dis, Z. J. A. Batelaan geb. Van Dam, Z. P. Van Benten geb. Jacobi, D. J. Bezuijuen gob. Hoeboer, D. Overleden: J E. M. Tolkers, 4 m. T. Dom burg, echtg. van J. Stuivouborg, 64 j. M. Heij, 1 m. Gehuwd: C. D. Ouwehand, jra. 26 j. en J. H. Vorhoeff, jd. 23 J. 61.) Yoor dat verleden en voor haren zoon, daarvoor alleen leefde zy. Toch maakten do zorgen voor den jongen stamhouder het haar dikwyls noodzakelijk, met do buitenwereld in aanraking te komen. Onder toezicht van den voogd, den baron Yon Nordenfluth, beheerde zij de goederen van haren zoon. De inkomsten, welke zij ge noot uit het privaat-vermogen van haren vader en als weduwe van den majoraatsheer Yon Trunzow, waren belangrijk en daardoor juist werd zy genoodzaakt omgang te hebben met anderen. Met een te helder verstand begaafd, om zich hierdoor aan eene zwakke toegevendheid jegens zichzelve schuldig te maken, overwon zy hare schuwheid en trachtte zy zoo goed mogelijk hare plichten te vervullen. Ook heden werd een onderhoud geëischt met een bankier in de naastbygelegen stad. Opbrengsten van het majoraat, waarvan zy ten eigen bate geen penning gebruikte, moes ten worden uitgezet en voor het gerecht was nog deze en gene zaak te schikken. Te dien einde reed mevrouw Von Glatbeck, natuurlijk vergezeld door Kunibert, dien zy steeds by zich hield, naar de stad. De zaken zouden spoedig afgehandeld zijn en Clarissa besloot, des namiddags weer naar Trunzow terug te keeren. Verheugd, spoedig weer te kunnen genieten van hare stille eenzaamheid, leunde zy in de kussens van het rijtuig, terwijl Kunibert zich druk bezig hield met al het nieuws, dat hy aanschouwde. Duizend vragen richtte hij tot zyne moeder, die haar best deed hem de gewenschte antwoorden te geven. Voor de poort der stad stond eene kijk lustige schare, die nieuwsgierig alle aandacht vestigde op een gezelschap rondtrekkende kun stenaars. Juist steeg een meisje aan de hand van een slank jonkman, beiden gekleed in een bont, fantastisch kostuum, op een koord. Zy zweefden boven de hoofden der menigte, zoo dat zy duidelijk waren te onderscheiden. Het publiek juichte, Kunibert alleen was stom van verbazing over deze onverwachte ver schijningen. De koetsier moest langzaam rydon, omdat de menschen zoo dicht op elkaar waren gedrongen, en eindelijk stilhou den. Toen het koorddansen was afgeloopen, werden de ponnies aangevoerdde kinderen van het gezelschap voerden daarop kunsten uit en de kleine Glatbeck werd maar niet moede, te kijken naar de paarden, de poe dels, de apen en de dansende kinderen. De toeschouwers gingen uiteen; het jonge meisje, dat op het koord had gedanst, zamelde geld in. Zonder haar zelfs eenigszins nader te beschouwen, nam Clarissa hare beurs uit den zak en bemerkte daardoor niet, hoe do wangen der danseres zich asebgrauw kleurden en hoe hare blikken hingen aan den kleinen baron. Het meisje sidderde, toen zy een goudstuk van Clarissa in ontvangst nam, en verdween toen schuw tusschen de menigte. Nog eenmaal zochten hare oogen de voorname dame en haar gezicht vertrok zich tot een leelyken grijnslach, toen zy op het portier het roode schild met den gou den reiger zag. Het rytuig reed thans langzaam verder. „Irmgard! Irmgard!" riep de jonge man, met wien zy het koord had beklommen. „Waar blyft ge toch? Het laatste nommer; de beurt is aan u!" Irmgard hoorde niet. Zy zag slechts hoe alles in een kring ronddraaide. De menschen, het koord, de stellages, het geld, het goud stuk op haar schaaltje verdwenen in een nevel en toen Ignaz op haar toetrad, ont gleed het bord aan hare hand, het geld viel rinkelend op den grond en zyzelve hield zich vast aan den arm van haren geleider. „Wat deert u, myn parel?" vroeg Ignaz met zachte stem, terwyl hy zich tot haar overboog. Irmgard zweeg, ofschoon hare lippen zich krampachtig bewogen. De hand tegen het hart gedrukt, leunde ze aan zyne borst. „Om Godswil, myn schat, spreek toch, wat deert u?" „Ik geloof, Ignaz, dat ik sterf!" „Help water, ge zult, go moogt niet sterven, want... ik bemin u!" Een oogenblik sloeg Irmgard de oogen op; een zalig lachje speelde om hare lippen. Als uit een droom ontwaakt, staarde zy de gapende menschen aan, toen streek zy met hare hand over de glanzende, gouden lokken en gaf door eon toeken te kennen, dat zy van hier wilde. Schuw weken de nieuwsgierigen terug en Ignaz droeg de machtelooze in den wagen. Daar legde hij do lieflyke gestalte in het lichte gewaad op eon rustbed. {Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5