KONING STAAL. in eene bijeenkomst van zyne aanhangers. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat dit bericht ongegrond is. Zooveel alleen is zeker, dat het hoofd van het kabinet de meerderheid in do gelegenheid zal stellen om tusschen hem en den beer Woeste te kiezen. Indien do meerderheid geneigd mocht zyn laatstge noemde te volgen, zouden Beernaert en zijne ambtgenooten weieens kunnen aftreden. Het bureau, krachtens bepaling der anti-slaverny-conferentie belast met het ver zamelen der stukken, welke tusschen de mogendheden moeten gewisseld worden, heeft zich geconstitueerd en houdt zitting aan het departement van buitenlandsche zaken te Brussel. Het bericht der „Daily News", als zou den de regeeringen van Duitschland en Oos tenrijk getracht hebben invloed te oefenen op de houding van België tegenover de tentoon stelling van 1900 te Parijs, is geheel onge grond. Geenerlei besprekingen zijn naar aan leiding hiervan door de Belgische regeering met de voornoemde regeeringen gevoerd. Evenmin heeft Frankrijk aan Belgiu eenige mededeelingen ten opzichte van de aanstaande tentoonstelling doen toekomen. Groot-Britannië. De hoogere sportkringen te Londen be ginnen belang te stellen in don zeilwedstrijd bij Cowes, daar de Duitsche keizer zijn jacht „Meteor" liet inschrijven onder eigen com mando, waartoe hij als lid der koninklijke club gorechtigd is. De keizer zal te Cowes Roads logeeren en liet feestmaal der club op den 2dcn Augustus in het kasteel West- Cowes bijwonen. Hy brengt eerst een bezoek bij de koningin, is den 3den Augustus de gast van den hertog van York aan boord der „Melampus" en gaat 5 Augustus op bezoek by den hertog van Connaught to Portsmouth, om den 6den Augustus weder te vertrekken. Tot gisteravond waren gekozen: 228 conservatieven, 40 unionisten, 214 Gladsto- nianen, 7 Parnellisten en 42 anti-Parnellisten. De conservatieven winnen 15, de unionisten 7, de Gladstonianen 65 zetels. De nederlaag der conservatieven in Enge land was reeds zeker, toen eergisteren Glad stone zyne laatste verkiezingsrede hield, waarin hy zich ook een weinig uitliet over de buiten landsche politiek, hetgeen hy tot nu toe had vermeden. Hy weerlegde de bewering, dat do liberale regeering roekeloos zoogenaamde kleine oorlogen had gevoerd. Met nadruk verklaarde Gladstone dat de door de liberale regeering tusschen 1880 en 1885 gevoerde oorlogen zonder uitzondering onvermydelyk waren ge maakt door verplichtingen, welke de Tories op zich hadden genomen, of om de moeilijk heden ujt den weg te ruimen, die door de Tories waren ontstaan. Ten bewijze schetste Gladstone de oorlogen in Afghanistan, Trans vaal en Egypte. Op flnantiëel gebied roemde Gladstone de spaarzaamheid der liberale regeering, die ge durende haar zesjarig bestaan, in weerwil van de oorlogen, slechts 516 raillioen pd. st. had uitgegeven, terwijl de Toryregeering in een gelyk tijdperk 563 millioen had noodig gehad; in zes jaren hadden de liberalen de staats schuld 167 millioen, de Tories haar slechts 152 millioen verminderd. Gladstone sloot zyne rede met eene wel sprekende aanbeveling van home-rule voor Ierland. Het tegenwoordig bestuur van Ier land was onvereenigbaar met spaarzaamheid, met Engelands kra:ht en goeden naam, met burgerlyke eerlijkheid. Schande en smaad zouden over het Britsche volk komen, wanneer het weder weigerdo aan Ierland gerechtigheid te laten wedervaren. OoHten i'ijk-Hong.-Moniirchie. In de gisteren door de Oostenryksche Kamer gehouden zitting heeft de heer Hauck (anti semiet) eene interpellatie tot de regeering gericht, betreffende de speculatie aan de graan markt. H\j vroeg of de regeering geneigd was een wetsontwerp aan te bieden, waarby de termynhandel wordt verboden. De Hongaarscbe Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het debat over de munthervor ming ten einde gebracht. Heden zal de stem ming plaats hebben. De heer Ugron heeft de regeering geïnter pelleerd over de beweging der Rumeenen in Hongarye. I Öraaf Apponyi zal heden zyne interpellatie ■Slichten omtrent de beweging onder de ver schillende nationaliteiten in Hongarye. Spanje. Het vierde eeuwfeest der ontdekking van jAqierika zal den 12den Augustus in Spanje o. a. hiermede govierd worden, dat de eska ders der verschillende mogendheden zich zullen scharen aan de monding der Huelva en de karveel „Santa-Maria", het evenbeeld van het door Columbus gebruikte schip, van andere Spaansche schepen vergezeld, de rivier zal uitstevenen, voerende de oude vlag van Castilië, welke met 101 kanonschoten door de eskaders zal worden gesalueerd. Telegrammen. BRUSSEL, 13 Juli. Volgens de „Etoile Beige" is er sprake van, dat de Nederlandsche regeering aan generaal Brialmont zyne meening heeft gevraagd betreffende de versterking van Amsterdam. WASHINGTON, 13 Juli. In de Kamer van Afgevaardigden is het voorstel om het wets- ontworp-Stewart voor de vrije aanmunting van zilver heden en morgen in behandeling te nemen, by stemming verworpen. Deze ver werping belet de aanneming van elke wet op vrye aanmunting tydens deze zitting. KLEEF, 13 Juli. In do heden gehouden zitting van het gerechtshof omtrent den knapenmoord te Xanten, verklaarde de pro cureur generaal Hamm, dat de onschuld van Buschoff was gebleken, en dat hy dus uit volle overtuiging het niet-schuldig voordroeg. PARIJS, 13 Juli. De gevallen der met cholera overeenkomende ziekte nemen hier en in de omstreken toe. De sterfgevallen zyn vry talryk, vooral te Aubervilliers. MESSINA, 14 Juli. De uitbarsting der Etna neemt een onrustwekkenden omvang. Eene menigte huizen in den omtrek is reeds ver nield. Een nieuwe krater is aan de west zijde ontstaan, waaruit de lava zich met groote snelheid in het dal stort. Eene com missie is gevormd, om de gezinnen, die van dak en goed zyn beroofd, te helpen. Naar Catania begeven zich vele nieuwsgierigen om het schouwspel aan te zien. ANNECY, 14 Juli. Het gerucht wint veld dat eene ramp, byna geheel overeenkomende met die te St.-Gervais, te Chamounix zou zijn gebeurd. Men spreekt van 40 dooden. PARIJS, 14 Juli. Het „Petit Journal bevat een bericht uit Genève, waarin, op grond van een officieel telegram uit Ch,amounix, het ge rucht ontkend wordt, dat op den Mont-Blanc een nieuw ongeluk zou hebben plaatsgehad. LONDEN, 14 Juli. Uilslag der verkiezingen te middernacht: 232 conservatieven, 35 unio nisten, 208 Gladstonianen, 3 werklieden, 42 nationalisten, 7 Parnellisten. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te twee teren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, burgemeester. Tegenwoordig deheeren: Juta, Dekhuyzen, Zillesen, Du Rieu. Zaayer, Van Lidth de Jeude, Verhey van Wyk, Van Hamel, Fockema Andre®, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hasselbach, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren: Schnoither, Drucker, Siegenbeek van Heuke- lom, De Sturler en De Goeje. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: Eene missive van commissarissen van de Stadsbank van Leening, houdende mededeeling dat de opgenomen 3000 weder in de gemeente kas kunnen worden gestort, naar aanleiding waarvan de Voorzitter voorstelde om het kapitaal der gemeente in genoemde Bank met 3000 te verminderen, waartoe by acclamatie werd besloten. Eene dispositie van de Ged. Staten van Zuid-Holland ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tot verhuring van het gebouw Gravenstein aan het Rijk voor 15 jaren tegen ƒ500 'sjaars. Een verzoek van den heer P. Fyn van Draat om eervol ontslag uit zyne betrekking van leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en de Kweekschool voor Onder- wyzers. De begrooting dienst 1893 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Een verzoek var. den heer H L. Van Nif- terik tot het leggen van eene stoep vóór het perceel Kaiserstraat No. 9. Een verzoek van den heer J. M. OBreen, om restitutie en vry stelling van ce betaling van schoolgeld Gymnasium en Hoogere Bur gerschool voor Meisjes Bezwaarschriften van verschillende perso nen tegen hun aanslag in de plaatselyke directe belasting duns' 1892. Een verzoek van dr. W. P. Weebers om continuatie in zyne betrekking van stads- geneeskundige. Een verzoek van de heeren Jac. Van der Kamp en S. Van Leeuwen om uitbetaling van het resteerende gedeelte van de byre- kening voor don bouw der Stadsgehoorzaal. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. BeDOoming van drie Bestuurders der Btedelgke Werkinrichting (223). 2°. Verzoek van Dr. G. M. Kruimel, om continuatie als atads-geneet- en heelkundige (228). 3°. Idem alsvoren van Dr. W. Do Jong (228). 4°. Staat van af- en overschrijving op do begroo ting, dienst 1892, verbetering van de voormalige brug over de Binnenvestgracht bij de Mare, waaromtrent In de vergadering van 30 Juni jl. de Btemmon hebben gestaakt (171 eu 210). 5°. Suppletoiro staten van begrooting on stateu van af- en overschrijving op de begrootiDg, dienst 1891, van het R -K. Wees- en Oudeliedeuhnie en het R.-K. Armbestuur (220). 6°. Verzoek van A. Dieben, om eene buis te leggen Daar de WitteBingolgracht (222). 7°. Idem van B. J. Van dor Nat, om eene loozing te leggen naar het etadsriool in do Goegeirit- steog (227). 8°. Idem van J. Loebt-r ter bekoming van gemeente grond aan het Rapenburg (225). 9°. Idem vau J. Van Leeuwen, ter bokoming van grond aan den Haarlcmmenrekweg (226). 10°. Idem vau D. E. C. Knuttel, om ontslag als gemeente-architect (229). 11°. Idem alsvoren van C. W. Deenik als dorde onderwijzer aan de Jongensschool late klaeao (230). 12°. Idem van J. B. Meijoon, om vrijstelling of terug betaling van schoolgeld, Gymnasium (221) 13°. Idem alsvoren vau Dr. P. H. Roesslngh, Gym nasium en Lager ouderwijs (233). 14°. Idem alsvoren vau L. C. Quant, Middelbaar onderwijs (234). 15°. Voorstel betrekkelijk bet uitgeven van per mission voor bet jagen op waterwild *p de Vroonwateren (232). Punt 1 werden herbenoemd de heerendr. D. De Loos met algemeene stemmen; dr. J. G. Van dor Sluys met 19 stemmen (2 st. waren uitgebracht op den heer J. B. Zuurdeeg) en F. De Stoppelaar met algemeene stemmen. Punt 2 werd voor 3 jaren herbenoemd dr. G. M. Kruimel, en punt 3 dr. W. De Jong, ieder met algemeene stemmen. Do verbetering van de voorm. brug over de Binnenvestgracht by do Mare word thans met 11 tegen IC) stemmen niet toegestaan, zoodat het voorstel dienaangaande is verworpen. Tegen stemden de heeren Van der Breggen, Driessen, Van Hamel, Fockema Andre®, Cock, Van Hoeken, Kaiser, Van Lidth de Jeude, Verhey van "SVyk, Du Rieu en Zaayer. Zonder hoofdeiyke stemming werd gunstig beschikt op de punten 5, 7, 8 en 9. Afwijzend werd beschikt op het verzoek (punt 6) van den heer Dieben om eene buis te mogen leggen naar do Wittesingelgracht. Ten aanzien van het verzoek van den heer Knuttel om eervol ontslag als gemeente architect, naar aanleiding zyner benoeming tot Ryks-bouwmeoster, stelde de heer Van Hoeken voor om dit onderwerp met gesloten deuren te bespreken, welk voorstel werd onder steund, zoodat tot eene geheime zitting werd overgegaan. Deze begon om oven over half drie en duurde tot even over halfvyf. By heropening deelde de Voorzitter mede dat de gehouden discussie het gevolg heeft gehad dat B. en Vs. hebben overgenomen een amendement om bet ontslag tegen 1 Augustus eervol te verleenen „met voorbehoud van alle rechten, die de gemeente tegenover den architect mocht kunnen doen gelden." Onder die voorwaarde werd het gevraagde ontslag met algemeene stemmen verleend. Zonder hoofdelijke stemming werd vervol gens gunstig beschikt op de punten 11 15, waarna de vergadering, daar niemand meer het woord verlangde, werd gesloten. LEIDEX, 14 Jnll. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 16° C. 60.8C Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 18° C. 64.4° F.; 's middags om 12 uren 21° C. 69.8° F.'s namiddags 4 uren 20.5° C. 68.9° F. Een verver, die hedenmiddag op een laddertje stond te verven aan het Levendaal, kreeg een toeval en viel. Hy werd per rytuig naar zyne woning in de Molensteeg vervoerd. Volgons mededeeling uit Zoeterwoude zyn de graskanten langs den Vlietweg van af de Lammebrug tot aan het Leidsch-Delftsche Schouw verpacht aan J. Belt, voor 5, en het vischwater: perceel 1, do Vrouwenvaart, gerekend van af de Lammebrug tot aan de Vrouwenbrug en perceel 2, de lange Miening en de Noordbuurtsche "Watering, aan F. Hoogervorst, voor 4; perceel 3, de Stomp- wyksche Watering, aan denzelfden, voor 4.50; perceel 4, de Zuidbuurtsche Watering en perceel 5, de Ommedyksche Watering, aan G. Overdevest, voor 2, en perceel 6, de Broeksloot, aan denzelfden, voor 1.50. De Tweede Kamer heeft heden van de ontwerp-vermogensbelasting art. 4 goedge keurd na aanneming met 62 tegen 23 stem^ men van een amendement-Rutgers om dp belastingplichtigheid der vrouw voor te schrij ven by scheiding en eigen beheer van goe deren. De artt. 16 en 17 (aangifte) werden aan gehouden tot morgen. - Het stoomschip „Prins Alexander" arri veerde 13 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Prins van Oranje" vertrok 13 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Rotterdam" vertrok 13 Juli van Nieuw-York naar Am sterdam. Delft, 14 Juli. Granen in iota botero atemming, doch zonder prijaverhooging. Witte T&rwo ƒ6.10 a ƒ8.70, Roode ƒ6.50» 7 85. Rogge 5.60 a 6.70. Zomergerat ƒ3.80 a f 4.25, Chevalier- ƒ4.90 a 5.70. Haver 3.30 a 4..Blauwe Erwten 6.75 a 8.50. Bruineboonon ƒ8.—a 9.75, Paardenboonon ƒ6.10 a f 6.50, Duivenboonen f 6 90 a ƒ7.50, Winter-Koolzaad 9.75 a ƒ10 25, Zomer- Koolzaad 8.50 a 9.25, Kanariezaad 7.a ƒ8.25, Hennepzaad ƒ7.50 a ƒ8.allo9 per HL. INGEZONDEN. Eene Xaluur-sludle van Rembrandt. Morgen, 15 Juli, den geboortedag van Rembrandt, zy zynen vereerders het volgend zeer interessant bericht bekend gemaakt. Bij het reinigen van oude schilderyen is onder andere een studie-stukje in olieverf op linnen van don nog zeer jeugdigen Rembrandt ont dekt. Het is: „een Stilleven", dat 45 cM. hoogte heeft b(j eene breedte van 38 centimeter. Het stelt voor: Een glas met rooden vruchtenwyn, eene buikflesch, stukjes van een citroen, blauwe en witte druiven, noten, morellen en amandelen, terwyl op den achter grond eenige bloemen zijn aangebracht. Alles is van natuurlijke grootte en bevallig gerang schikt op de plint eener nis. Rechts tegen de plint zyn de handteekening en het jaargetal 1623 zichtbaar. Na behoorlyk volbrachte reiniging, zal dit stukje by nadere aankon diging te gelegener plaatse tentoongesteld worden. Amsterdam, Juli 1892. Friedr. Florack. P. S. De tot hiertoe vroegst bekende schil deryen van Rembrandt dateeren van 1627. De bloemen zyn: Chrysanthemums, eene roode roos, roode anjelier en eene aster. (The Steel King AMERIKAANSCHE SCHETSEN DOOR 2) D. HABTEVELT. Het uitorlyk van Carnegie geeft een niet groot, maar stevig gebouwd, wel gepropor- tionneerd man. Zjjno bewegingen z(jn vlug, en rad is z(jn spreken, dat vlugheid van gedachte en snelheid in beslissing en handeling aanduidt. Hjj beschrijft zich zelf als volgt: Leeftijd 56 jaren, lengte 5'/2 voet, gewicht 160 pond, haar grijs, baard en knevel bijna wit, handen en voeten extra klein, (hij is trotsch daarop), oogen blauw, heeft een Schotsch gezicht, spreekt met Schotsch overleg, neus klein en wat dik, de mond teekent beslistheid, kaken vierkant, voorhoofd broed, gezicht innemend, hoofd rond. Zijn schoenen, handschoenen en hoed zijn respectievelijk van No. 4, 6 en 7. Het meer en meer gebruikelijke interviewen is misschien oorzaak van zulke gedetailleerde zelfbeschrijvingen, waarvoor wij, Hollanders, geen smaak hebben. Carnegie vertelt zyne geschiedenis met ka rakteristieke kortheid volgenderwjjs: Schot van geboorte, overigens gansch en al Ameri kaan. Zag het levenslicht in het dorp Dum- ferrnline, 56 jaren geleden. Schoolonderwijs zoo goed als geen. Ouders doodarm. Beiden verdienden den kost als wevers. Kwam in Amerika omtrent 13 jaren oud. Bleef in Pitts burg. Loerde telegraphie. Binnen drie jaren onderchef by telegraaf. Volhardde. Werd chef en begon te sparen op 18-jarigen leeftijd. Kocht toen met mijn broeder Tom eene kleine ijzergieterij. Begon smeltovens te bouwen. Had groot succes. Breidde zaken in alle rich tingen uit. Werd millionnair door overal stalen spoorstaven te doen aannemen. Had daarvoor binnen twee jaren monopolie verworven. Maakte contracten met al de groote spoorweg- ondernomingen voor de levering van stalen rails. Reduceerde de prys voor die rails van 200 dollars tot 25 dollars per ton. In de laatste jaren der zeventig (decennium tusschen 1860 en 1880) won ik veel geld, ongeveer twee millioen dollars per jaar. Thans ben ik tus schen 30 en 35 millioen dollars waard. Tien jaren geleden was mjjno illusie ia

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3