kozynen, het behangsel aan die zgde en een gedeelte van het plafond verbrand, terwijl ook het schrijfbureau en een stuk van het tapijt beschadigd zijn. Tegen brandschade verzekert hot Rijk zijne gebouwen en inboedels niet. Het kabinet van den griffier is nu tijdelijk verplaatst naar de antichambre van den voor zitter. Het is bij de&en brand opnieuw gebleken van hoeveel belang het is, dat het ingehou wen aanwezige bluschmateriëel in behoorlijke orde is. Juist in het portaal bg het brandend vertrek bevond zich eene brandslang. De tentoonstelling van zang en kamervogels, welke in de lokalen van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap te 's-Hage zou worden gehouden, is wegens bijzondere omstandigheden voorshands uitgesteld. Te Rotterdam is gisteravond eene openbare vergadering gehouden, uitge schreven door de Bootwerkersvereeniging „De Nederlandsche vlag," met het doel eenige grieven te bespreken. Deze bleken te bestaan tegenover verschillende bazen, o. a. van de firma Ruys Co. en Wm. H. Muller Co., terwijl het besluit van laatstgenoemde firma om in plaats van losse, vaste werklieden in dienst te nemen, protest uitlokte. Dit besluit heet wel te zijn vervallen, doch men wist mee te deelen dat in het geheim werd voort gegaan om het aantal vaste sjouwers bij elkaar te krggen. De grief tegen den baas der firma Ruys, G. Swartouw, bestond daarin, dat deze in strijd mot het eenmaal overeen- gekomene by do lossing van slakkenmeel had bepaald dat niet meer 7*/ï, docl1 Ö'A cent per last zou worden betaald, wanneer de ploeg geheel bemand is, doch wanneer de ploeg uit 2 man minder bestond zou hij T'/o cent geven. Voor do lossing van spoorrails wilde deze baas buiten boord slechts daggeld geven, doch niet meer laten aannemen. Besloten werd, daar men, niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen, den heer Ruys persoonlijk niet te sproken kon krijgen, zich bij missive tot hem te wenden. Ten opzichte van de firma Muller werd be sloten eveneens te schrijven, dat men met den baas van dit handelshuis niet meer wilde werken, terwijl aan alle sjouwers zou worden duidelijk gemaakt, dat de nieuwe regel in hun nadeel was, omdat, slaagde de firma, allo andere cargadoors niet moer zouden kun nen concurreeren, ergo voor de firma Muller de vlag zouden moeten strijken. Deze zou dan de werklieden in hare macht hebben en het loon nog meer verminderen. Gisternacht is ten nadeele van «en paardenkoopman uit IJselmonde in een logement aan den Oppert te Rotterdam ont vreemd eene portefeuille, inhoudende ƒ600 aan bankpapier. Het onderzoek der politie heeft omtrent dien diefstal nog niets aan het licht gebracht. Omstreeks 8 uren gisteravond wilde een onder-inspecteur van politie twee beschonken personen op de Hoogstraat te Rotterdam tot rust aanmanen, omdat zij de orde verstoorden. Eén hunner gaf echter dien on der-inspecteur onmiddellijk eenige vuist slagen in het aangezicht, waarop eene wor steling ontstond, waarbij die beambte op den grond rolde en aan het rechterbeen gekneusd werden hoewel hg daarna door burgers on agenten geholpen werd, gelukte het niet dan na een hevig verzet beide personen naar het bureau aan de Kaasmarkt over te brengen, waar het bleek dat zij oude bekenden der justitie zijn. Zy zjjn in bewaring gesteld. (N. R. C.) Na het krachtdadig optreden van de politie en marechaussee en hot uitgevaar digde verbod op de samenscholingen, hobbon er gisteravond te Bergen-op-Zoom geene noe menswaardige wanordelijkheden meer plaats gehad. "Wel ontstond or weer een oploopje, toen de officieren en soldaten van het Heils leger zich naar het oefeningslokaal begaven, doch de menigte ging op sommatie der politie uiteen, zonder dat geweld behoefde gebruikt te worden, zoodat er thans geeno verwondin gen, zooals don vorigen avond, plaats hadden. Den geheelen avond was het zeer druk in de straten. Het verbod op de samenscholingen werd stipt gehandhaafd. De zeer langdurige en uitgebreide instructie tegen Pierre Francois Corneille Pieterse, 23 jaar, slagersknecht, wonende te Gouda, verdacht van in den nacht van 28 op 29 Maart jl. de wed. P. Van Oudshoorn to Gouda van het leven te hebben beroofd en daarna ton haren huize diefstal te hebben gepleegd, schynt geen genoegzame bewijzen tegen hom te hebben opgeleverd voor diens terechtstelling. Gisteren toch is hg in vrgheid gesteld. Voor een groot publiek gafde heer Davenport gisteravond te Groningen zgne séance. Reeds lang voor den aanvang was de zaal geheel gevuld on velen moesten zich met een plaatsje in den tuin vergenoegen. Toen eindelijk de wonderdokter zooals men hem noemt op de tribune verscheen, ging er een daverend hoezee op. De heer D. weet het publiek te pakken door geestige zetten en vooral door zijne weldadigheid jegens de armen. Drie patiënten zouden behandeld worden. Vooraf echter hield D. eene aanspraak, waarin hy zijne verdere plannen uiteenzette. Achter eenvolgens zullen Zutfen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Tilburg, Breda, Maastricht,Vlissingen en Utrecht bezocht worden, waarna D. zich als rustig burger metterwoon in Den Haag zal vestigen, ja, hy hoopt nog in 't „parlement" te komon om dan alles aan te wenden wat mogelijk is voor het welzijn der Nederlanders I De eerste patiënt was de 58 jarige wed. Wichers honneur aux dames! die pijn leed in handen en beenen. Ze was 8 jaar onder dokters behandeling geweest en nadat alle verslaggevers en wat dies meer zy gedurende 10 minuten het tooneel hadden verlaten, ver toonde zich de weduwe aan het publiek, dat opgetogen was over de plotselinge verandering van toestand. Geheel vrij kon ze zich bewe gen en deed dit dan ook. No. 2. De heer Ypey, oud 80 jaar, in be trekking bij den heer Hulsekamp, aldaar, die reeds meer dan 5 jaar rheumatiek heeft in zijn linkerbeen. Ook hij, die de tribune niet alleen kon beklimmen, werd weder in 't ge bruik van zijn linkeronderdaan gesteld. De heer Hulsekarap kon niet nalaten den heer Daven port zg'n dank te betuigen. No. 3. Last not least, de heer E. Van Leeuwen, 62 jaar oud, die reeds 33 jaren met een stok moest loopen. Niet alleen dat de man na eenige minuten kon loopen zonder eenige hulp, want de gebroken kruk vertoonde hg in triumf maar hy danste over het tooneel en ging met veerkrachtigen tred van de tribune. Na dit succes schenen de kreten „Leve Sequah!" geen einde te willen nemen en met de mededoeling, dat heden Donderdag 50 vrouwen en Zaterdag 100 kinderen zullen worden onthaald, wenschte de heer D. allen „a good night". Onder 't zingen van't Volks lied ging men uiteen. Ten slotte zy nog opgemerkt, dat de patiënten door de massage hoegenaamd geene pijn hebben, waarvan persoonlijke ondervra gingen door onzen verslaggever, die achter 't gordyn de séance bywoondo, het bewgs kunnen leveren. (Ar. G. C.) Gelgk reeds gemeld werd, heeft eene vreeselyke ramp de aan vele reizigers bekende Alpen-badplaats St.-Gervais in het arrondissement Bonnoville van het Fransche departement Haute Savoie getroffen. De eerste berichten spraken van een cycloon, volgende meldden dat de gletschor Bionnassay van den Mont-Blanc was losgeraakt en later werd gemeld, dat do rotswand van een meer in hot gebergte gescheurd en op het onge lukkige dorp neergekomen is. "Wat hiervan zg, is nog niet uit te maken; doch dit weet men, dat een groot onheil heeft plaats gehad; dat het badhotel van St.-Gervais geheel verwoest werd en dat omstreeks 150 personen zijn omgekomen. Het hotel stond aan eene wilde rotskloof, waardoor de Bonnant in de Arve stroomt, omstreeks 2 kilometer van St.-Gervais, dat op den bekenden weg van Genève naar Chamounix in eene prachtige streek gelegen is. De baden worden steeds druk bezocht. Men mag dus aannemen, dat ook thans eene menigte reizigers in het badhotel logeerde. Achter de badinrichtingen vormde de Bonnant een fraaien waterval. Het riviertje heeft zyn naam (Bonnant beteekont goeden bergstroom) geene eer aan gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 3 uren werd wgd in den omtrek een donderend geraas vernomen. Uit Guenot, Sallanches en andere plaatsen snelden de inwoners in de richting van St.-Gervais, van waar het geluid kwam. Daar vernam men dat eene aardstorting had plaats gehad en dat het badhotel aan de samenvloeiing van de Bonnant en do Arve onder de rotsen was bedolven. Hoe de rotsen waren losgeraakt^ wist niemand, maar ieder spoedde zich naar do plaais der ramp om te helpen waar dit kon. Hier bleek dat niet alleen het hotel, maar ook alle naburige huizen, die een klein gehucht vormden, vernield waren, deels door het val lende puin, deels doordat de rotsmassa, welke zich in de Arve had gestort, eene overstroo ming teweegbracht. Alles lag dooreen; zg, die hulp brachten en slagen mochten nog een 25-tal personen uit het puin te halen, hadden niet alleen met de rotsmassa, maar ook met den vloed te kampen. Het werk ging daardoor met groote moeite gepaard. Nadere berichten melden nog het volgende Hoeveel personen bg de ramp zg'n omge komen, kan nog niet gezegd worden. Het vreemdelingenboek van het hotel is terugge vonden, maar het is onleesbaar. Yele lgken zg'n te St.-Martin, een eindweegs stroomaf waarts, aangespoeld, o. a. een man, die zich aan zyn hoofdkussen vastklemde en blgkbaar in zgn slaap uit het hotel in het water was geslingerd. De meeste ïyken zgn op verschrik- keiyke wgze verminkt. Een barbier van het hotel, een jong man, toonde groote onversaagdheid en scherpzin nigheid. Hij sloeg eene brug naar den rots wand der kloof en slaagde er zoodoende in eene menigte personen te redden. Hot is even moeilgk het aantal geredden op te geven, als het aantal dooden. Velen waren versuft van schrik en zgn verdwenen, zonder dat men weet waarheen. Volgens de berichtgevers der Fransche bladen is de Bionnassay-gletscher, welke van den dóme du Goüter op den Mont-Blanc komt, losgeraakt en in de rivier de Biossey gestort. Het dorpje van dien naam werd ge heel vernield. Een dam ontstond in den stroom, ton gevolge waarvan het water zich ophoopte. Toen op 't laatst de druk te sterk werd en do dam bezweek, stortto het water zich in den Grand-Namt, welke langs de St.-Gervais stroomt. Omstreeks kwart over tweeën hoorde men een ontzettend geraas. Toen verhief zich een hevige stormwind, gewekt door de verbazende massa water, welke bij het bezwgken van den dam eensklaps verplaatst werd. Water en rotsen, een bolwerk van 6 meter hoogte, stortten zich op het hotel. Van 5 gebouwen werden er dadelyk 3 ver nield, eon ander word voor de helft verwoest. Bg het avondmaal waren omstreeks 80 bad gasten en meer dan 25 bedienden. Allen werden onder het puin begraven, waaruit slechts 25 of 30 bevrg'd zgn. Volgens telegram uit Buenos- Ayres, is het Amerikaansche oorlogsschip „Yantic" door oen hevigen storm op strand gedreven te Montevideo. De straten der stad staan onder water en de dokken zijn door de hooge zee vernield. De telegraaflijnen zgn ge broken en de gemoonschap per spoor is ge staakt. Ten govolge van de uitlatingen van den anarchist Droube heeft de politie, volgens bericht uit Parijs, onder eene spoor wegbrug bg Pantin eene houten kist met nog 24 dynamietpatronen van de te Soisy- los-Etiolles gestolene gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 4-10 Juni. Uit Padang meldt men aan de „Loc.": De hoofdingenieur Yzerman, echtgenoot van wglen Annie Foore, zal zich weldra in Ne derland opnieuw in het huwelgk begeven en binnenkort met zijne vrouw herwaarts terug- keeren. Hg zal hier de leiding der zaken echter niet lang op zich nemen, daar hg vennoe- delgk in September a. s. geroepen zal worden om als directeur der B. O. W. op te treden. De hier gevestigde resident L. De Schee maker gaat weldra voor korten t(jd naar Europa en zal dan via Singapore retour- neeren. Met zekerheid kunnen wg thans mede- deelen, dat de heer Rovers, directeur van financiën, binnenkort met 2-jarig verlof naar Europa vertrekken, dan wel pensioen aan vragen zal. Java-B Te Lahat werden den Ssten Juni 's mor gens om 5 u. 25 min. drie hevige schokken van aardbeving gevoeld. Deuren klepperden en lampen slingerden, terwgl verscheidene klokken stil stonden. De richting was van Noord naar Zuid. Naar wg vernemen, gaat de 3de commies by de.^Ayremeene Rekenkamer J. A. Ligtvoet, wegelVj neer dan 12 jaren onafgebroken dienst, met 2 jaar verlof-naar Europa. (Bat. Rbl). De moordzaak-Holst c. s. wordt thans met gesloten deuren door den Raad van Justitie te Batavia behandeld. Reeds zyn er vier zittingen tot het liooren der getuigen en medebeklaagden gehouden. Er zgn scherpe maatregelen genomen dat geene nieuwsgierigen do gehoorzaal te dicht naderen. - Te Batavia loopt het gerucht, dat de expeditie naar Lombok niet zal doorgaan, omdat het opperbestuur er tegen is. Aan het lid in de Algomeene Reken kamer, den heer E. P. C. Sol, is, in afwach ting van een buitenlandsch verlof, wegens eene lever-aandoening, eene maand verlof naar Soekaboemie verleend. Door den gouvenjear-gener&il van Ned.-Indië zijo de volgeode beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'elands dienst, do onderwijzer Sde kl. lij bet O. L. O. voor Enrop. en met dezen gelijkgeat. L. A. De la Croix. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan E. P. Lóbell oonor akte van toelating tot uitoefening dor genees-, heel- en verloskundige praktijk in N.-I, Ontslagen: Uit zyoe betrekking de lste klerk op bet a83.-rea.-kantoor to Eatang H. N. Klorks. Benoemd: Tot 2den klerk op hot ass.-ree.-kan toor te Batang, de gewezen lete klerk bjj 's land.i kas te Pandeglang, losidentie Bantam, Ch. E. De la Croix. Verleend: 2 jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 3deu commies op liet res -kantoor te Muntok (B&nka) M. E. Slootmau. Bonoomd: Tot 3don commies op liet res.-kan- toor te Muntok (Banka) de lato klerk op dat kantoor, J. L. Batz. Benoemd: By liet openb. lag. onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgesteldentot onder wijzer lste kl. de onderw. 3de kl. W. E. Endort; tot onderw. 2de kl. de ambt. op wachtgeld D. Van Geuns, laatst onderw. 3do kl., en de onderw. 3de kl. W. C. A. Goodbloed. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Van Palembang naar bet 18de bat. te Buitenzorg, de lsto luit. inf. C. H. De Veer; van Bandjermosin bij bet 9de bat. inf. te Batavia do 2de luit. inf. A. W. E. Weijerman; van Semarang naar het 2de depot.-bat. te Magelang, de kapt. inf. F. A. v. Haef- tenvan Atjelx naar het lste depot-bat. te Mr - Cornelia, de lete luit. inf. E. M. Kieeelvan Atjeh naar bet 9de bat. inf. to Batavia, de 2de luit. inf. jbr. J. C. Sandborg; van het garn.-bat. van Celebes naar do troepenmacht in Atjoh, de 2de luit. inf. P. v. d. Molen; van het garn.-bat. van Sum. Westkust naar de troepenmacht in Atjeh, do lste luit. inf. R. R. C. K. Hetachko; van Nangga Tebidab naar Pontianak, de off. van gez. 2de kl. L. R. A. J. H. P. F. Littmann; van Pontianak naar Bengkajang, de off. van gez. 2da kl. A. J. A. Hoorweg; van Bengkajang naar Kedong-Kobo, do ofl'. van gez. 2de kl. A. D. Valk. Geplaatst: De onlange nit Nederland aangek, mil. apotheker 2de kl. |D. Raven to Soerabaia. Overgeplaatst: Van het 4de bat. als plaatselijk commandant to Padang, de luit.-kol. A. Voorsluya van Elkvan Atjeh bij het 4de bat. te Padang de majoor inf. F. P. Sievera; van het 5de bat. te SemaraDg by do troepenmacht in Atjeh, de maj. inf. E. J. F. Gobbéo; van het garn.-bat. van Celebes, Monado en Timor, bij de troepenmacht in Atjeh de lete luit. iüf. H. J. E. W. E.Dieckmann van het 5de bat. iof. te Semarang naar het garn.- bat. van Celebes, Menado en Timor, de 2do luit. inf. P. J. A. Koentzo. Dopartement van Marine. Verleend: Eene maand verlofsvorlenging wegens ziekte naar Soekaboemie, aan don lnit. ter zee 2de kl. J. M. Van Wiokevoort Crommelin, van Hr. Ms. korvet „Gedeh". BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat vroeg de afgevaardigde Desal gisteren den minister Ribot of de regeering tusschonbeide zal komen om de schuldeischers van Portugal te beschermen en of de mogend heden gezamenlijk tegen dat land zullen op treden. De minister antwoordde dat bg deze vraag ernstige belangen betrokken zyn en dat de regeering daarom niet onverschillig wil blgven. Hy erkende dat do toestand der Portugeescha regeering moeilijk is. Onderhandelingen zullen worden aange knoopt en de regeering zal zien wat zg doen kan. De Senaat heeft het wetsontwerp goedge keurd, waarbij machtiging wordt gevraagd tot het aangaan eener leening van 200 millioen voor de stad Parijs. De zitting der Kamer is gisteren gesloten. De heer Burdeau, de nieuwe minister van marine, heeft aan kolonel Dodds het be vel over de land- en zeemacht in Dahomey opgedragen. Thans wordt weder beweerd dat de Fransche anarchisten Meunier en Francois, de bewerkers van de ontploffing in Véry's restaurant te Parys, die men te Londen niet vatten kon, zich in België bevinden. Het bericht omtrent de ongesteldheid des lieeren Pasteur wordt tegengesproken. Hg moet integendeel in blakenden welstand ver- keeren. Volgens het „Petit Journal" is Pasteur zelfs zooveel beter, dat liij^elken dag eene wandeling maakt. Bolgfië. Heden zal eene zeer belangrijke vergadering der rechterzijde van de Kamer plaats hebben. Men heeft het gerucht verspreid, dat de minister president Beernaert geneigd zou zyn van het koninklijk referendum af te zien, en dat hij van dit besluit kennis zou geven

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2