DAGBLAD. N°. 9936. Vrijdag 15 Juli. A0. 1892. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN "Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17]. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseoron buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De president van de Fransche Republiek heeft den heer Hector Treub, hoogleeraar aan de universiteit alhier, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Aan den heer I. C. Kluyver, benoemd tot hoogleeraar te Leiden, is door den ge meenteraad van Amsterdam op zyn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de lste hoogere burgerschool. Hedenmiddag, den 14den Juli, ontvingen we per Engelscho mail de Bataviasche bladen van 4 tot en met 10 Juni. Erg vlug is dus nu ook deze mail niet geweest. Zy schijnt wel per trekschuit gekomen. Tevens ontvingen we met haar de „Deli- Crt." van 8 en 11 Juni. Yoor het eindexamen van de H. B.-S. III der Rijks landbouwschool to Wageningen is geslaagd F. Meeter, van Leiden; voor het eindexamen van A III is geslaagd F. Hanen- does, van Haarlemmermeer. De bloemen- en planten-commissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare gisteren gehou den vergadering toegekend het getuigschrift lste klasse: voor „Gladiolus brevifolius var. luteus", ingezonden als nieuwe plant door de heeren Gebroeders De Graaff, by Leidon. De inzendingen op de nationale ten toonstelling van planten, aardbeziën, zuivel en groenten te Aalsmoer hebben, wat aantal en gebatte aangaat, ieders verwachting overi troffen. Yan de 78 nummers, welke het pro gramma bevat, is er slechts aan een viertal niet deelgenomen. Het meerendeel der inzen dingen, welke in het geheel 800 bedragen, komt natuurlijk uit Aalsmeer; toch zijn Am sterdam, Boskoop, Hillegom, Hilversum en Leiden met zeer schoone planten vertegen woordigd, en wordt er tot zelfs uit Friesland en uit Overijsel deelgenomen in de afdeeling zuivel. De jury voor de planten is eenstemmig van oordeel, dat de inzendingen over het algemeen prachtig waren, en dat dit de moeilijkheid by het toekennen der prijzen zeer had vergroot. De tentoonstelling werd door den voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den heer H. F. Bultman, geopend. De Doops gezinde kerk, welke voor dat doel bereid willig was afgestaan, had toen een zeldzaam schoon aanzien en was gistermiddag om twaalf uren bijna te klein om de schare belangstel lenden te kunnen bergen. De heer Bultman bracht hulde aan hen, die hadden meegewerkt tot het totstandbrengen dezer tentoonstelling; wees op do tijden, zoo moeilijk ook voor den landbouwenden stand, op den vooruitgang, waarvan Aalsmeer kan getuigen. In den tijd van een menschenleven toch heeft deze gemeente zich uitgebreid tot een welvarend dorpde plassen, waarmee de omstreken zoo ruim bedeeld waren, zijn bijna alle herschapen in vruchtbare polders. Met een hartelijk welkom besloot spreker zijne voor de vuist gesproken rede en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Hier verkreeg de burgemeester van Aals meer, de heer J. G. Heydanus, het woord, en ook hy bracht zyn dank aan de regelings- commissie, voor de uitstekende wyze, waarop zy zich van hare taak heeft gekweten, en hoopte dat nog meermalen eene nationale tentoonstelling binnen zyne gemeente mocht worden gehouden. Met den welgemeenden uitroep: „Leve Aalsmeer, levo Nederland!" stemden allen volgaarne in. Ds. Yan Cleeff, doopsgezind predikant, meende niet ten onrechte, dat daar, waar steeds een ernstig woord wordt gesproken, ook thans hy zyne stem mocht doen hooren, vooral met het oog op hen, die het niet passend vonden, een tempel Gods af te staan voor een zoo wereldsch vermaak als eene tentoonstelling en juist was deze tentoonstelling van natuur producten als het ware een band tusschen al wat heilig en al wat schoon is en daarom hier zeer op hare plaats. Thans vertoonde zich op het geïmproviseerde spreekgestoelte de bejaarde heer D. Veltman, voorzitter der afdeeling, die allen zyn dank bracht voor hun steun en hunne medewerking, vooral de regelingscommissie en in 't byzonder den voorzitter daarvan, den heer Ledeboer, „de ziel van het feest, den held van den dag"; het deed hem daarom genoegen genoemden heer een biyk van waardeering te kunnen overhandigen, bestaande in een kristallen pièce de milieu, met keur van Aalsmeers bloemen gevuld. Nu de opening officiéél had plaats gehad, was men in de gelegenheid het tentoongestelde te bewonderen: rozen en aardbeziën, in alle nuancen en grootten, verspreidden hunnen geur, keurige bloemen en planten trokken het oog, terwyl de zuivelproducten uit al hunne macht den eetlust opwekten. Velen bleven nog lang in het in een tuin gemetamorphoseerde kerkgebouw, waar het orgel zich deed hooren, bespeeld door den heer C. B. Duyster Jr., organist der Pieterskerk te Leiden, en men de verschillende bekroningen trachtte na te gaan. Onder het vele geëxposeerde trok niet het minst de aandacht eene serie uit de hand gekleurde platen, voorstellende de kankerziek ten der planten, benevens eene verzameling bussen met kankerwas, mesjes en takken, waarin de ziekte zich had genesteld. Deze kankerwas is als afdoend aanbevolen in de door de Nederl. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde met de gouden medaille en f 200 bekroonde prysvraag„De kankerziekten der boomen", beantwoord door den heer K. Admiraal, te De Ryp. Ware het weer iets gunstiger geweest, eene nog grooter menigte liefhebbers in en belang hebbenden by den land- en tuinbouw zou zich naar Aalsmeer hebben begeven, waar de inwoners hun best hadden gedaan het dorp een zoo feestelyk mogelyk aanzien te geven. Eene harddravery met hitten op heden, Donderdag, en een oud-Hollandsch spel, eene ringryderlj, op Vrydag, zullen tydens deze tentoonstelling gehouden worden. Men vernöemt nader dat graaf Von Rant- zau als gezant van den Duitschen keizer by ons Hof bestendigd blyft. Z.Exc. gaat echter met zyne familie van 1 Augustus tot 1 October met verlof naar Varzin. HH. MM. de Koninginnen hebben heden op Soestdyk een bezoek ontvangen van den erf- groothertog en de erfgroothertogin van Baden, die hedenavond weer te Scheveningen terug- keeren. Een der voornaamste adviseurs van den minister van financiën by de behandeling der thans aanhangige belastingwetten is de heer W. Van Konynenburg, laatsteiyk chef van de registratie, enz., aan het departement van financiën, oud-voorzitter der hoofdcommissie voor de belastbare opbrengst, thans hypotheek bewaarder te 's-Hage. De minister van oorlog, die gisteravond mot zyn adjudant van Den Haag vertrok, bezoekt ook Nymegen. Prof. H. Snellen, te Utrecht, die de feesten te Dublin by woonde, is benoemd tot „Fellow of the Royal College of Surgeons." Tioeede Kamer. De heeren Mees, Hartogh en Van Delden hebben op de Ver mogensbelasting een amendement voorgesteld, waarby de inspecteur der registratie bevoegd wordt verklaard met machtiging van den minister van financiën inzage te geven van het register van aanslagen aan het bestuur der gemeente, waarop het register betrekking hoeft, en toe te laten, dat het gemeentebestuur daarvan uittreksel of afschrift neomt of doet nemen. De heer Bahlmann stelt voor deze wet in werking te doen treden op een bij de wet nader te bepalen tydstip. Verder zyn de volgende nieuwe amende menten op de Vermogensbelasting ingediend lo. Door den heer Veegens, om in art. 40 (dwangschrift by nalatigheid in betaling) het woord „dwangschrift" te vervangen door „dwangbevel", en om de derde, vierde en vyfde zinsneden aldus te lezen: „Het verzet kan niet het bedrag van den aanslag of de bepaling van het vermogen van den aangeslagene betreffen, noch gegrond zyn op de bewering, dat de uitnoodiging tot be taling, de waarschuwing of aanmaning niet ontvangen zoudon zyn. „Artt. 7, 12 en de tweede zinsnede van art. 15 der wet van 22 Mei 1845 (Stsbl. No. 22), gewyzigd by de wet van 15 Juli 1869 (Stsbl. No. 133), zyn ten deze niet van toepassing. „Overigens geschiedt de invordering naar de regelen, by gemelde wet gesteld, voor zoover daarvan by deze wet niet wordt afge weken." [In geval van aanneming van dit amen dement moet art. 49 vervallen). 2o. Door de heeren Schaepman, Kolkman en De Kanter, strekkende om in art. 33 be- trekkelyk den eed in hooger beroep, de be voegdheid van den raad van beroep om by twyfel aan de juistheid der aangifte den aan geslagene den eed op te leggen, te vervangen door die, om den aangeslagene of diens ge machtigde uit te noodigen zijne aangifte te bevestigen door het afleggen van eene plech tige verklaring. Hieraan is deze bepaling toegevoegd„Hy, die door hot uitspreken of door zyn gemach tigde doen uitspreken van de woorden: „dat verklaar ik" (volgende op de voorlezing van het formulier) opzettelyk eene valsche ver klaring aflegt of doet afleggen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 5000 of gevan genisstraf van ten hoogste drie jaren. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd een Eerebeker uit te loveD, uitsluitend als prys voor officieren, die deelnemen aan het concours hippique te Scheveningen, uitge schreven door het uitvoerend comité der Sport-, Visschery- en Paardententoonstelling. Alle winkeliers van de Sporttentoon- stelling te Scheveningen zullen by adres aan het Uitvoerend Comité verzoekenlo. voortaan de dagkaarten ook voor den toegang des avonds geldig te verklaren en 2o. als entréo des avonds de helft van den gewonen toe gangspa's te heffen. Voorts vertrouwen zy dat het Uitvoerend Comité maatregelen zal nemen om de win keliers van de voordeelen te doen genieten, welke de aanstaande paardententoonstelling zal afwerpen; door het houden van de hon dententoonstelling buiten het eigenlyke ter rein der tentoonstelling werd hun reeds belangryke schade berokkend. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben Burg. en Weths. van Rotterdam ont vangen vier ontwerpen van wet, betreffende de verandering der grenzen tusschen deze gemeente en de gemeenten Overschie en IJselmonde, en de vereeniging der gemeenten Charlois en Kralingen met Rotterdam, ten einde met deze ontwerpen te handelen overeen komstig het voorschrift van artikel 131 der Gemeentewet. Burg. en "Weths. hebben gisteravond van deze stukken mededeeling gedaan aan de leden van den Gemeenteraad, zich voorbe houdende den Raad te dezer zake nader te dienen van preadvies. De heer P. Smit Jr. zal te Ridderkerk weer de candidaat der liberalen by de Staten verkiezing zyn. De heer Van Koert, koetsier-majoor van de Koningin-Regentes, ontving van de groot hertogin van Saksen-Weimar by haarvertrek van Soestdyk naar Duitschland gisteren een gouden horloge met ketting. Het stoomschip „Deucalion", van'Am sterdam via Liverpool naar Java, vertrok 9 Juli van Liverpool; de „Drente", van Rotter dam naar Java, passeerde 9 Juli Suez; de „Dubbeldam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 11 Juli Lizard; de „Saam" vertrok 9 Juli van Baltimore naar Rotterdam de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Juli te Padang; de „Prinses Wilbelmina", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 10 Juli te Suez; de „Ba- suto", van Amsterdam via Londen naar Kaap stad, vertrok 9 Juli van Darmoutli; de „Jason", van Amsterdam via Liverpool naar Java, arriv. 11 Juli te Liverpoolde „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore, pass. 12 Juli Lizardde „Dane" arriv. 12 Juli van Rotterdam via Southampton te Kaapstad; de „Dunbar Castle", van Vlissingen naar Kaapstad, is 11 Juli Ouessant gepasseerd; de „Prinses Ama- lia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Juli te Genua; de „Utrecht", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 13 Juli Port- Said; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 12 Juli van Boulogne- sur-Mer; de „Zulu" arriveerde 11 Juli van Amsterdam en Londen te Kaapstadde „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Perim. By koninkiyk besluit is aan den reserve officier van gezondheid 2de kl. E. C. Van Leersum een eervol ontslag verleend uit zyne betrekking tot de landmacht. Aan den reserve-officier van gez. 2de kl. R. M. Van Steenbergen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag verleend uit zyne betrek king tot de landmacht. Gemengd Nieuws, Door de politie alhier is aange houden en gevankeiyk naar Haarlem overge bracht Adrianus Greuter, oud 36 jaren, col porteur, geboren te Amsterdam, die gebleken was medeplichtig te zyn aan den diefstal van verschillende voorwerpen, door middel van inklimraing in perceel No. 19 aan de Maarten van-Heemskerkstraat aldaar op 28 Juni jl. Hy heeft vroeger 2 jaren gevangenisstraf wegens brandstichting en 3 maanden ter zake van diefstal ondergaan. Dezer dagen werd gemeld dat een persoon was aangehoudon, die zich met een valschen baard vermomd had en die by visitatie in het bezit bleek te zijn van val sche] vjk ingevulde postwissels. Deze verdachte persoon was uit Rotterdam vertrokken zonder baard en werd in Den Haag door iemand, die met hem gelyktydig per spoor vertrokken was, te dier stede opgemerkt met het ge baarde gelaat. Aangezien de mede-reiziger dergelyken snellen haargroei ondenkbaar achtte, waar schuwde hy aldaar een politie-agent, die den man met den baard op zyn weg naar het postkantoor in het oog hield en hem op de Groenmarkt uitnoodigde in het politiebureel mede te gaan. Toen de sinjeur zeer verbaasd naar do reden voor dit gedwongen bezoek vroeg, werd hem tot antwoord aan den baard getrokken, welke werkelyk in de handen bleef van den dienaar, die met deze capillaire behandeling belast was. Thans stond do aangehoudene in al zyne naaktheid van aangezicht voor de politie en by verdere fouilleering kwamen de be wuste postwissels ook voor den dag. De schade by d e n b r a n d i n h e t griffierskabinet van de Tweede Kamer is, zoo- als reeds gemeld wTerd, niet groot. De vlammen hebben de glasruiten van het vertrek doen springen, de raamgordijnen vernietigd, raam-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1