statuten". Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren C. Kühlman en J. Breemer, van Leiden. Aangezien in de gemeente Katwijk aan Zee de typhus blijft heerschen, is door den minister van oorlog bepaald dat aan de miliciens dor lichting 1892, uit die gemeente, die reeds een verlof hadden tot 15 Julia, s., eene verlenging van verlof worde verleend tot 13 Augustus a. s. Uit Amerika is door aldaar wonende onderdanen en Hollanders een adres geteekend aan H. M. de Koningin-Regentes, gratie ver zoekende voor den gezagvoerder Bakker van de hem opgelegde straf. De minister van justitie heeft de verzoeken om advies aan het gerechtshof te 's-Graven- hage verzonden. Het uitvoerend comité der Nederland- sche kamer van koophandel te Londen en de Nederlandsche Club aldaar hebben een gemeenschappelijk adres aan do Staten-Gene- raal te 's-Gravenhage gezonden tegen het wetsontwerp, waarby de in het buitenland wonende Nederlanders van hunne rechten als zoodanig worden beroofd. De nieuwe verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Ridderkerk is bepaald op 26 Juli a. s. Het gerucht loopt te Berlijn, dat ten gevolge van het openbaar maken der be scheiden tegen Von Bismarck, zyn zoon Wil helm, de regeerings-prosident van Hannover, en z\jn schoonzoon graaf Rantzau, do Duitsche gezant in Den Haag, zouden aftreden. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en van financiën zullon op Don derdag 14 Juli niet plaats hebben. By koninkiyk besluit zyn andermaal benoemd voor don tijd van één jaar tot leeraar aan de Kon. Mil. Academie, de heer L. Van Bruggen en do gep. kapt. van het Oost-Ind. leger J. W. C. Beelenkampbenoemd tot leeraar aan gemelde inrichting, de heer C. Krediet, thans tjjdeiyk leeraar; allen mot ingang van 1 Sept. a. s. Benoemd tot rechter in de arrond.-recht bank te Zwolle, mr. S. A. Hulst, thans grif- her der arrond.-rechtbank te Heeren veen. Benoemd tot kantonrechter te Breukelen- Nyenrode, mr. H. C. Vos, thans griffier by het kantongerecht aldaar. Pensioen verleend aan: H. J. Brusse, op zichter van den Rijkswaterstaat te Assen, 1072; L. K. Van der Ven, brievengaarder te Katwyk-Binnen, ƒ99; P. J. Driesens, as sistent ten postkantore te Groningen, f 545. Gemengd Nieu~ws. Van eenige jongens, die zich gisteravond omstreeks halfnegen op de Nieuw- brug aan het Levendaal vermaakten, had één hot ongeluk, tusschen de leuning dier brug door, in het water te vallen. Den knaap scheen het water niet geheel vreemd te zijn, want nauwelyks was hy van zijn val weder bovengekomen, of hij maakte gebruik van do zwemkunst en richtte zyne krachten naar den walkant, waar hy spoedig met eenige behulpzame handen op het droge werd gebracht. Onder de gemeente Oegstgeest zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag by twee ingezetenen weer vette konynen ontvreemd. Tevens meldt men ons uit Voorhout dat aldaar de vorige week by den gemeente ontvanger 's nachts 20 kippen met een haan zyn ontvreemd. Naar wy vernemen, neemt een ingezetene van Oegstgeest, genaamd Jacob Treur, wonende in de Schoolsteeg aldaar, dagelijks proeven met een door hem uitge vonden reddingstoestel voor drenkelingen. In eene vergadering, jl. Zater dag door de firma W. H. Muller on Co., te Rotterdam, met hare werklieden belegd, werd door die firma aan haar werkvolk aangeboden een vast weekgeld van ƒ15, by ziekte te vervangen door ƒ10 per week, met vrye geneeskundige hulp. Een groot aantal der werklieden was hiermede niet tevreden en wenschte op den ouden voet, per last, te blyven doorwerken. Een en ander had gister ochtend samenscholingen van dat werkvolk, ertswerkers, in do Pelikaanstraat on voor het kantoor der firma, zoomede aan hot Maas station, ten gevolge, doch tusschenkomst der politie, wier hulp gevraagd was en die toezicht hield, was niet noodig, daar des middags het volk weder aan het werk toog, nadat do firma Muller Co. toegegeven had, dat, gelijk tot dusverre geschiedde, alzoo per last, zou blyven gewerkt worden. Generaal Booth zal andermaal een bezoek aan Nederland brengen, in ver band met den „grooten nationalen velddag" te Vogelenzang op Donderdag 4 Augustus a. s. Hy zal vergezeld zyn door een talryk inter nationaal muziekcorps (gelyk de Household Troops Band, welk muziekcorps eenigen tyd geleden ons land bezocht) onder leiding van den stafkapelmeester Appleby. Byzondere schikkingen voor goedkoope reisgelegenheid zyn getroffen met do Holl. Spoorwegmy. van alle stations van de H. IJ.-S.-M. Jack, de olifant in „Art is", to Amsterdam, was Zondag in eene booze stem ming. Zonder dat men tot nog toe eene ver klaring van het feit kan geven, heeft hy den oppasser, die bezig was den stal te reinigen, plotseling tegen de yzeren staven van het hok geduwd. De oppasser heeft zich nog tusschen do staven door kunnen bevrijden, en heeft gelukkig geene levensgevaar) ijko kwetsuren bekomen. Hy is onmiddellyk in het Isratlietisch Ziekenhuis verbonden. {Hbl.) Ook het kampioenschap van Europa op den lagen tweewioler is door een Hollander gewonnen. De heer "VV. F. Rade maker, van Scheveningen, heeft het Zondag te Keulen veroverd. Tegen Sequah is door dr. M. Menno Huizinga, te Groningen, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, proces verbaal opgemaakt, wegens onbevoegde uit oefening der geneeskunde. Op het IJ heeft Zondag de onder linge zeilwedstrijd plaats gehad, uitgeschreven door de Zoilvereeniging „Het IJ". Deze wedstryd, welke te 11 uren aanving, was onderworpen aan de voorschriften en bepalingen, voor de zeilwedstrijden in Neder land en België vastgesteld. De baanlengte bedroeg 6 Engelsche zee- mylen. De pryzen bestonden uit gouden, de premiën uit zilveren medailles. Het onderlinge zeilfeest word door prachtig weer begunstigd en had een zeer talryk pu bliek n.iar de IJzyde van Amsterdam gelokt. De prysuitdeeling geschiedde dadelyk na den afloop der wedstrijden op de tribune aan de Jachthaven. By den heer T., te Eist (O.-B.) heeft eene kip dertien patrys-eieren uitgebroed, welke in het veld waren gevonden. De der tien jonge patryzen zyn zeer gezond. De millioenen-juffrouw Tryntje Do Jong, van Drachten, is weer een poosje van de baan. De rijkspolitie bracht haar Zater dag naar de gevangenis te Heerenveen tot het ondorgaan der straf, haar wogens mishan deling van een kind opgelegd. To Tegelen is de 35-jarige P. Van R. door de marechaussee uit Venloo aange houden, omdat hy drie revolverschoten op een smid loste, waarvan een den arm trof. In de ziekenhuizen te Londen zyn thans 2571 personen, die aan typheuse koortsen en roodvonk lyden. Den bekenden Hollandschen schilder Haakman heeft men te Parys een schilderstuk ontstolen, waarvan de waarde door hem op 60 duizend gulden wordt ge schat. Het is een portret van den Hollandschen stadhouder Willem III, op den leeftyd van twee jaren. Het stuk is geteekendG. Netscher. Het „Journal des Débats" bevat thans eene bescbryving van het stuk. De ramp op het moer van Genève.— De volgende byzonderheden worden nog mede gedeeld betreffende de ramp op het meer van Genève. Gelyk gemeld is, sprong het deksel van don stoomketel der „Montblanc," eene van de grootste passagiersbooten, welke het meer bevaren. Het deksel van den ketel werd met zulk een geweld weggeslingerd, dat het als een kogel het vaartuig van de eene zyde naar de andere doorboorde en het salon eerste klasse geheel vernielde. Twee jongens en de vrouw van den hof meester werden onmiddellyk gedood. Door het gat, in den wand van het salon gemaakt, drong de heete stoom. Toen do stoom opgetrokken was, leverde het salon 1ste klasse een ontzettend schouw spel. De reizigers lagen als het ware op een hoop. Velen waren dood, anderen deeriyk gebrand. Van de 16 gekwetsten, die naar het hos pitaal te Lausanne gebracht werden, stierven er 14 onderweg. Het aantal dooden bedraagt reeds 25 en het aantal gekwetsten 30. De „Revue de Lausanne" weet mede te deelen dat er reeds eenigen tyd geleden door de commissie van toezicht eene scheur in den stoomketel ontdekt was, maar dat men die scheur niet gevaarlijk had geacht. Niettemin had do Maatschappy moeten beloven nog in 1892 oen anderen stoomketel te zullen laten maken Er wordt ook beweerd, dat de machinist reeds vóór het verlaten van Genève bemerkt had, dat er iets aan den ketel haperde, wat echter door den machinist op zyn woord van eer ontkend wordt. Vóór do ontploffing word een lang gerekt gefluit vernomen. De machinist zegt dat de manometer 53/4 atmosferen drukking aan wees, doch het maximum van drukking was 7 atmosferen. De ontploffing had plaats op het oogenblik, toen de machinist eene klep ging openen, welke de drukking nog meer verminderd zou hebben. Verscheidene passa giers wierpen zich in het meer, doch allen werden gered. De machinist en de stokers hebben volstrekt geen verwondingen gekregen. Verscheidene slachtoffers smeekten gedood te worden, ten einde van hunne gruwelyke pynen verlost te zyn. De identiteit is nog niet van alle slachtoffers bepaald, maar men weet dat de meesten Franschen waren. Yolgens de laatste berichten zyn er in het hospitaal of in de morgue te Lausanne thans 25 ïykon van slachtoffers dor ramp. Do beide Hollanders, die by de ontploffing der „Montblanc" gedood zyn, heeten Van Overkerk en De Vries. De begrafenis der niet door de familie opgeëischte slachtoffers heeft heden plaats. Volgens het „Hbl." zyn de twee Neder landers, die by de vreeselyke ramp zyn om gekomen, mevr. de wed. Brumund, geb. Kuy- per van Harpen, en haar zoon, de heer J. De Vries Brumund. Berichten over eene strenge cen suur der Russische overheid vallen samen met geruchten over eene toenemende uitbreiding der gevreesde ziekte. De „Daily News" heeft uit Odessa bericht van in het stedelyk hospitaal aldaar voorge komen gevallen. Ook te Batoem zouden ge vallen zyn voorgekomen. Lissabon, 11 Juli: Het gouvernement heeft besloten maatregelen te nemen tegen de cholera. Vooral zal toezicht gehouden worden op Engelsche koopwaren. Berlyn, 10 JuliIn tegenspraak met het gerucht, dat oen koetsier Blum in het zieken huis „Urban" als choleralyder zou zijn opgeno men, wordt officiéél verklaard dat niet alleen de naam van dien man in het ziekenhuis onbekend is, maar dat noch een geval van cholera noch van eenige dergelijke ziekte is voorgekomen. De choleragevallen in den omtrek van Parys houden toch niet alleen aan, maar Vrijdag zyn in de stad zelve zeven personen aan die ziekte, of wat men er voor houdt, overleden en met allen spoed begraven. De „Gaulois" vertelde, voordat gisteren het bericht zyner onthoofding kwam, dat Ravachol ontsnapt was, dat de Regeering dat geheim hield en een ander in zyne plaats zou laten ter dood brengen! Om tien minuten over vyven Zondagna middag was de beul Deibier van Orleans, waarheen hy was vertrokken om de aandacht af te leiden, te Montbrison aangekomen, ver gezeld van zyne helpers, terwyl de guillotine op een open goederenwagen was geladen. 'tWas by aankomst aan het station zeer rustig, daar Deiblers aankomst niet bekend was. De beul nam onmiddellyk plaats in een omnibus, gevolgd door een aantal politieman nen, terwyl op den bok een drietal journa listen waren gezeten. In zyn hotel had Deibier onmiddellyk een onderhoud met den procureur der Republiek en diens substituut, terwyl het gerucht van zyne aankomst zich onderwyl in de stad had verspreid en velen naar het hotel deed stroomen. Met zyne knechts ging hy weldra uit om eene geschikte plaats te zoeken voor de guillotine. Incidenten deden zich niet voor, hoewel 't er op straat en in de koffiehuizen zeer luidruchtig toeging. Deibier dineerde met zyne helpers in een afzonderlijk vertrek en begaf zich om halftien ter ruste. Het toezicht op de met de treinen te Mont brison aankomenden was Zondag zeer gestreng geweest; tal van anarchisten waren onder de aankomenden, terwyl de laatste trein vele politiemannen aanvoerde. Het huis van den procureur werd gestreng bewaakt, evenals het terrein der executie, dat 20 by 15 meter groot was en eerst door worklieden moest worden gelijkgemaakt, die daarmede den ganschen nacht bezig waren. De menigte deed vele vergeefsche pogingen om het militaire cordon te doorbreken. Om halftwee was de guillotine op het plein gebracht, dat met behulp der dragon- dors uit St.-Etienne was afgezet, en om half- vier meldden de gerechtsdienaars zich aan by Ravachol, die hen uiterst kalm ontving. Terwyl hy werd gebonden, kreeg hy een oogenblik van flauwte, maar op het plein aangekomen, waar zyn hoofd zou vallen, hield hy zich flink. Nauwelyks uithetrytiug gestapt, trachtte hy ondanks zyne boeien te dansen, en onder het zingen van: „Dansons la Carmagnole" schreed hy naar 't schavot. Toen de beulsknechten hem aangrepen, riep hy dat hy nog iets zeggen wilde maar dit werd hem verhinderd: zyn hoofd werd op het blok gelegd, men hoorde de onderdrukte woorden „Vive 1' an.en 't was gedaan. BUITENLAND. Frankrijk. De afgevaardigde Boissevin richtte gisteren in de Kamer tot de regeering eene vraag be treffende den toestand in Dahomey, waarop de minister Cavaignac antwoordde dat het krediet van 3,000,000 fr., dat verleend werd, gediend heeft om het leger te versterken, de koloniale werving te ontwikkelen en eene vloot te bouwen, ten einde de inlanders in bedwang te houden. De heer Pourquéry richtte tot de regeering eene vraag, welke hy later in eene interpellatie veranderde en waarover de onmiddellijke dis cussie werd gelast. Hy wenschte namelyk nog meer inlichtingen over het gebruik van het krediet. Tevens vroeg de heer Delaunay op helderingen omtrent de koloniale politiek in Dahomey. De minister Cavaignac antwoordde dat de bevelhebbers der land- en zeemacht in last hebben elkander by te staan en bracht be- wyzen by, ten betooge dat dit werkelyk ge schiedt. Hy (minister) neemt de verantwoordelijk heid op zich van de weigering tot ontsche ping, welke noodlottige gevolgen zou gehad hebben. Men behoort hulde te brengen aan den officier, die in deze het initiatief nam (rumoer links). De heer Pourquéry stelde daarop eene motie voor, waarin de regeering wordt uit- genoodigd aan een enkel hoofdofficier het be vel over de land- en zeemacht in Dahomey op te dragen. De minister Cavaignac verzette zich tegen deze motie, welke evenwel met 287 tegen 150 stemmen werd aangenomen. Na deze stemming verlieten Cavaignac en de andere ministers de vergaderzaal. In de couloirs wordt verhaald dat Cavaignac zyn ontslag by den heer Carnot heeft ingediend. De andere ministers zyn in een van de bureaux der Kamer bijeengekomen, om over hunne houding te beraadslagen. Cavaignac drong er by den minister-president op aan, dat het geheele kabinet zich niet verantwoor delijk stelle. Hot einde der gedachtenwisseling zou zyn, dat de ministers hebben besloten aan te blyven, met vitzondering van Cavaignac. Heden wordt er weder kabinetsraad gehouden. De heer Ressmann, de nieuwe Itali- aansche gezant by de Fransche Republiek, heeft gisteren by do overhandiging zijner ge loofsbrieven aan president Carnot gezegd, dat hy hoopte zich tot wederzydsch genoegen te kwyten van de hem opgedragen taak, om de vriendschappelyke verhouding tusschen beide natiën meer en meer te bevestigen. President Carnot antwoordde dat zoowel hy als de regeering der republiek zich zullen beyveren de taak van den gezant te verge makkelijken. Hy droeg hem op, den koning te bedanken voor de wenschen, door dezen geuit voor het geluk van Frankrijk, en de verzekering over te brengen dat Frankryk dezelfde wenschen koestert voor den koning en zyn volk. Volgens eene nota van het Nieuws- Agentschap Havas wordt aan het geval te Leipzig (met den consul-generaal Jacquot) te Parys geene betoekenis gehecht. Heden zal de minister van buitenlandsche zaken een uit voerig bericht over deze zaak van den ge zant te Berlyn ontvangen. Italië. In een gisteren door den Paus gehouden consistorie zyn meer dan 30 nieuwe aarts bisschoppen en bisschoppen benoemd, by welke gelegenheid den Paus eene beurs met den St.-Pieterspenning werd overhandigd. De douane-rechten hebben in de laatste periode, loopendo tot 30 Juni, tien millioen minder opgebracht dan het vorige jaar. De directe belasting leverde door de verhoo belasting der onroerende goederen eene hoo ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2