Burgerlijke Stand van Leiden. richtte. Slechts 23 burgers meldden zich aan. r De werkstakers zyn van eene voldoende oeveelheid wapenen en munitie voorzien. De to Pittsburg door de werkstakers ge vangen particuliere detectives z\jn uit de ge vangenis gehaald en per schip naar Phila delphia gezonden. Uit Londen wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld: Zelfs Zola's fantaisie heeft in „Ger minal" niet zulke frappante scènes gescha pen, als ze to Homestead In werkelijkheid zijn voorgekomen. Op die wijze ongeveer zullen in eene toekomst, welke nog niet nabij gewenscht mag worden, de worstelingen tus- schen kapitaal en arbeid tot een einde gebracht worden. Het komische bij de overigens alles zins treurige gebeurtenissen, (waarvan we reeds melding maakten) bestaat hierin, dat de kapitalist Carnegie sedert jaren alles doet om de toestanden in Amerika met het oog op de oude wereld in een gunstig daglicht te plaatsen, getuige het lijvige werk: „Trium phant Democracy". Nog meer bovreemding moet wekken het feit, dat hem op denzelfden dag, toen in zijne werkplaatsen te Homestead die dingen plaats vonden, in zijn geboorteland Schotland het eereburgerschap van Glasgow aangeboden en daarbij in roemvolle bewoordingen door de stedelijke overheid gewezen werd op de beste verstandhouding tusschen hem on zijne werklieden. Telegrammen. SAN-PRANCISCO, 9 Juli. Hedenmorgen vroeg ontplofte eene kruitfabriek, welke 12 mijlen van de stad was gelegen. Alle ge bouwen in den omtrek zijn vernield en 180 arbeiders, meest Chineezen, werden gedood. PARIJS, 10 Juli. De regeering hooft een telegram ontvangen van den gouverneur van Indo-China, dat op 10 dezer uit Hanoi was verzonden. Hierin wordt gemeld dat een geleide met bestemming naar Langsou nabij Baclé in eene hinderlaag van Chineezen geval len is De aanvoerder, commandant Bonneau, van de mariniers, kapitein Charpontier, van de marine artillerie, en 10 man werden ge dood, terwijl 17 personen gekwetst werden. De dooden en gewonden zyn met het convooi naar Baclé gebracht. ST.-JOHN (New-Foundland), 10 Juli. De schade, door den brand aangericht, wordt op 30,000,000 tot 48,000,000 gulden geschat. Duizenden personen zijn zonder dak. (Part. Tel. Ebl.) De vlammen sloegen over op een 6chip, dat juist de haven binnenkwam. Do bomanning moest zich te water werpen om aan het vuur te ontkomen. Buiten de stad is een kamp opgeslagen, waarin de in woners overnachten. Levensmiddelen en klee deren z\jn uit Halifax gezonden. Er zijn 6 personen om het leven gekomen en vele gewond. BUCHAREST, 10 Juli. Zeer strengo maat regelen z\jn door de Rumeensche regeering genomen om te boletten, dat de cholera met schepen der Zwarte Zee worde overgebracht. LAUSANNE, 11 Julli. Bij de ontploffing aan boord van de „Mont Blanc" zijn twee Hollanders omgekomen. Twee andere gewonden zijn eveneens gestor ven. Eén hunner is afkomstig uit Amsterdam. CATANIA, 11 Juli. Br heeft zich in de Etna een nieuwe krater geopend; de uitbarsting nam hedennacht een ernstig aanzien. De lava vormt twee stroomen, welke zich voortbewegen in de richting van Nicolosie en De Gusso en waarvan de eene reeds op 6 KM. van Nicolosie genadord is. De velden hebben zeer veel te lijden gehad. In de omstreken van Catania worden aard bevingen gevoeld. MONTBRISON, 11 Juli. Ravachol is heden morgen om vijf minuten over vieren ont- hooM. Hij werd in een wagen naar de plaats der terechtstelling gebracht en deed onderweg allerlei vuile scheldwoorden hooren. Vóór de terechtstelling wilde hij nog spreken, maar kon niet anders roepen dan: „Leve de Re publiek!" Gisteravond om zeven uren trachtte de abt Glaret Ravachol nog toe te spreken, maar deze heeft geweigerd hem te ontvangen; om 3 uren hedenmorgen ging de geestelijke weer naar de gevangenis. Ravachol hoorde het bericht van zijne aan staande terechtstelling met veel koelbloedig heid aan. Bovendien had de ongewone toeloop van nieuwsgierigen in den omtrek der gevan genis hem wel reeds van do mare in kennis gesteld. De gevangenwagen kwam tegen vier uren op do plaats der terechtstelling aam Deibier opende het portier. PITTSBURG, II Juli. Do gouverneur van Pennsylvaniö heeft 8000 m&n van de natio nale garde naar Homestead gezonden, ten einde den sheriff te helpen in bet onderdruk ken van den opstand. Gelijk men weet, was aanvankelijk de aanvraag om hulp van den sheriff door den gouverneur goweigeri. BUDA-PESTH, 11 Juli. Het gordel tarief op do spoorwegen zal eerlang in zekere opzich ten gewijzigd worden. Het aantal gordels wordt van 14 op 18 gebracht. Voor de beide eersto klassen zal het tarief verhoogd worden. WASHINGTON, 10 Juli. Het maandelyksch verslag van het landbouwdepartement geeft de volgende cijfers aan omtrent den stand dor wintertarwe op ultimo Juni 1892: In Pennsylvania 92 Kentucky 97, Ohio 83, Michigan 88, Indiana 85, Illinois 90, Wis consin 80. Missouri 8-1, Kansas 91 California 95, Oregon 91, gemiddeld 89 6. Yoorjaars- tarwe Minesota 92, Iowa 88, Nebraska 82, Zuid-Dakota 95, Noord-Dakota 90, Washing ton 90, Oregon 91, gemiddeld 89.80. Maïs in Ohio 80, Indiana 72, Illinos 70, Iowa 75, Missouri 75, Kansas 81, Nebraska S4, Georgia 95, Texas 95, Tenneseeo 92, Kentucky 93, gemiddeld 81.1. Do met maïs bezaaide oppervlakte wordt als volgt geschat: ffaet getal 100 als gemid deld cijfer aangenomen) Ohio 80, Indiana 84, Illinois 84, Iowa 87, Misscouri 86, Kansas 92, Nebraska 97, Georgia 110, Texas 107, Tenessee 102, Kentucky 96, door elkander 95.6 pet. De gemiddelde stand der gewassen in Ohio is: haver 87.2, rogge 82.8, gerst 82, aardap pelen 90, tabak 92.7 pCt. LEIDEN, 11 .full. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 17° C. 62.6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 15.5° C. 59.9° F.'s middags om 12 uren 21° C. 69.8° F.; 's namiddags 4 uren 21° C. 69.8° F. Dr. P. L. Rijke, emeritus-hoogleoraar aan de Leidsche universiteit en staatsraad in buitengewonen dienst, ondervond lieden bij gelegonhoied van z\jn 80sten verjaardag zeor vele on hartelijke bowijzon van belangstelling in z\jn feest. Gedurende de tweede helft dor maand Juni z\jn aan het postkantoor alhier bozorgd de volgendo brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld kondon worden J. Van Goenen, H. Van Lienor), H. F. Peeters, H. Wienia, Amsterdammevr. Koren aar, Alfen; mej. Bakker, Apeldoorn; Vijver, C. R. Eibers, M. Brück, C. Vreugdenburg, 's-GravenhageN. Bekooi, Haarlem; B Broeste, Nieuwodiep; Brussee, Rijnsburg; Mesker, Rot terdam; mej. A. Boers, niet vermeld. Briefkaarten: L. Van dor Horst, Amsterdam; Mej. B. Van Pierik, 's Gravenhage. Brieven, verzonden goweest naar Duitsch- land: Mevr. C. De Haas Hemken, Berlijn; naar Frankrijk: A. Van der Ven, Aix; Los van Aarlanderveen, Nice; naar Zuid-Afrika: J. Van de Wateren, Pretoria. Aan do Haagscho socialisten was gis teren het genoegen bereid den „tuchthuisboef" J. H. Geel, zooals de bevrijde gevangene op de strooibiljetten van den sociaal-democra- tischen bond werd aangeduid, in de residentie feestelijk te ontvangen. Geel kwam tegen halftwaalf met het Staatsspoor uit Amsterdam en werd aan het station opgewacht door een drom zijner partij- genooten, die, zoodra zy hun geestverwant, loopende tusschen twee zijner vrienden, her kenbaar aan een rooden strik op de jas, in het oog kregen, een luid hoezee deden hooren, voor welken verrassenden welkomstgroet Geel bedankte met het afnemen van zijn flam- baarhoed. Do held van deze volksmenigte moest zich met moeite een weg door de opdringende en nieuwsgierige schare banen om naar den met twee paarden bespannen landauer te komen, welke onder de remise van het station voor hem gereed stond. Men schonk hem in het rijtuig de eereplaats, terwijl de twee bege leiders zich tegenover hem zetten. Zoowel bij het instappen als by het weg rijden van den socialistischen stoet er volgden nog eenige andere koetsen achter het hoofdrjjtuig deed zich groot gejuich hooren, vermengd met de tonen van het vrijheidslied. Eene dichte menigte van feestelingen om stuwde het rijtuig op zijn weg naar „Wal halla", zcodat men genoodzaakt was stap voets te ryden. Door de voornaamste en drukst bezochte straten toog het gezelschap naar het feestlokaal, t. w. langs Heerengracht, Pooten, Spui- en Veenestraat, Groenmarkt, Prinsestraat en Veonkade. Het departement van justitie, welks hoofd aan Geels in vrij heidsstelling zeker niet vreemd is, werd in alle stilte voorbijgetrokken. Naarmate de stoet „Walhalla" naderde, des te sterker groeide het aantal meeloopers aan. Aan den ingang van het vergaderlokaal stonden aan weerszijden van de poort rijen kinderen geschaard, waarvan één Geel een bloemenruiker overhandigde. Hy werd door den leider der openbare vergadering, den heer Domela Nieuwenliuis, naar de feestzaal ge leid. En toen hQ met ziin gevolg binnentrad, kwamen de juichkreten hem tegemoet. Rechtstreeks begaf hy zich naar het eere gestoelte op het tooneel, dat keurig versierd was. De held van het feest zat tegen een nis van groen, getooid met allerhande bloemen, door tal van partygenouten zeil' gekweekt en voor deze gelegenheid afgestaan. Prachtige palmen en gewassen waren ter weerszijden en rond het podium gerangschikt. In het fries aanschouwde men een tropee van roode en witte vlaggen en tegen de zy fronten van het tooneel omgaven dezelfde kleuren schilden het eene met het opschrift „Leve Geel!" het andere met den kreet: „Leve het socialisme!" Door een kinderkoor werd Geel bij den aanvang der vergadering een welkomstgroet toegezongen. De heer Domela Nieuwenliuis opende de vergadering mot een woord van welkom uit naam der Haagsche afdeeling van den Soc.- Dem. Bond aan zyn vriend Geel. Overigens werd door den Voorzitter en andere sprekers Geel aan de vergadering voorgesteld, aangezien de meerderheid der aanwezigen den man niet kende. Nadat het gemengde koor nog een lied had ten beste gegeven, bedankte Geel voor de hem betoonde eer on voor zijne invryheidsstelling, welke hy, zooals by zeide, aan zijne party verschuldigd was. Hy voegde er by dat eer lang van zyne hand eene brochure zou ver schijnen omtrent zijn G jarig verblijf in de gevangenis. Tijdens de vergadering werd hem een bank biljet van f 100 ter band gesteld, door zyne geestverwanten bijeenverzameld. Onder het zingen van het vrijheidslied ging do vergadering om halfdrie uiteen. Des avonds was er eene gezellige samen komst in „Walhalla." Bij aankomst van Geel aan het spoorweg station wilde het toeval, dat juist de roode seinvlag gesteld was op het stuitblok van het binnenspoor. Er waren inderdaad onder do menigte eenjge menschen, dio or een hulde betoon voor den bevrijden gevangene in zagen. In de Prinsestraat kwam onder het gezang van het vrijheidslied juist de celwagen der justitie voorbijrijden. De stoet staakte don zang en begroette het gerechtsrijtuig met hoezees. In de afgeloopen week slaagden voor het notariëel staatsexamen voor het eerste gedeelte, de heeren: C. Kasteleyn, te Breukelen-Nyenrode; C. H. J. A. Bredius, te Utrecht; J. Tuymeiaar, te HaarlemJ. P. P. C. Fledderus, te 's-Gra venhage; J. C. Ten Gate, te Groningen W. Van Teijn, te Amsterdam, en A. W. J. A. IJsko, te Hoorn, en voor het tweede gedeelte de heeren: J. P. Van Wlsselingh, to 's-Gra venhage; J. C. Vethake, te Eindhoven; mr. G. P. Ter Braak, te Eibergen; R. P. C. De Moor, te Zeist; mr. J. L. Nierstrasz, te Rot terdam; H. E. Wiersema, te Rozondaal; mr. J. H. D. Schenkenberg van Mierop, te Rot- tordam, en W. H. Post, te Amsterdam. B\j het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, van 20 Juni tot 9 Juli 11. te 's Gravenhage gehouden, zijn, naar orde van de eindranglyst, de navolgende heeren toegelaten: S. Cohen, J. D. L. Le Febvre, W. G. Van Wottung, W. Frying, G. J. Staal, A. A. Gobius, H. II. F. J. Nusselein, J. Chr. Van Eerde, M. De Kat, W. Chr. Thieme, L. C. Westenenk, A. E. Holle, M. M. Luch- singer, L. F. Broekveldt, L. Tip, H. P. Van der Horst, E. J. Van Lier, M. Knappert, P. A. Ouderaans, dr. Chr. Swaving, N. M. C. Verweij Mejan, F. C. Vorstman, mr. Ch. F. A. Milders, mr. J. Th. Stok, mr. W. Do Veer, J. Ph. Fesevur, E. L. K. Schmülling, L. R. Wentholt, A. H. Spaan, K. A. James en B. H. G. Wittenrood. Het Kurhaus te Scheveningen verkocht gisteren 1950 dagkaarten en had tot heden 4362 abonnementen uitgegeven. De heer J. A. Smith, van Northampton, sedert twintig jaren eon cor voornaamste Engelsche wielrijders en winner van om streeks 200 pryzen, is eergisteren dood aan den weg gevonden by Grafton Regis. Ztfn wiel lag by hem. In den laatsten tijd klaagde h\j over pijn in de borst en men denkt dat zyn dood een gevolg is van over-vermoeienis. De minister van financiën, de heer Pierson, en de minister van marine, de heer Jansen, zijn heden door de Koningin-Regentes te Soestdyk ontvangen. Het aantal betalende bezoekers van de Sporttentoonstelling te Scheveningen bedroeg gisteren 3647. Van 3—10 Juli gingen door de tourniquets 28,683, en sedert, de opening (1 Juni) 138,430 personen. De geheele opheffing van den dienst en het bureau betreffende den aanleg van Staats spoorwegen zal het volgend jaar plaats hebben. Tegelijkertijd zal dan ook vervallen de be grooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen, welke telken jare aan do Staten Generaal werd ingediend. Eenige gedetacheerde ambte naren zullen dan by het personeel van het ministerie van waterstaat overgaan. De regehngscommissie der afd. Postdui ven ter Sporttentoonstelling heeft besloten wegens te geringe deelneming de internatio nale tentoonstelling van postduiven op 15 13 Juli niet te laten doorgaan. Van eene welingelichte zyde deelt men aan de „Amst. Ct." mede dat de commissie, welke zich ten doel heeft gesteld om dr. Schaepman, ter golegenheid van diens zilveren priesterjubilé, een huldeblijk aan te bieden en daar. oor onder do katholieken geldelijke bijdragen inzamelt, heeft besloten den .jubi laris op diens feestdag, den loden Aug. a. s., voor de ingezamelde bijdragen geen souvenir te doen vervaardigen, maar het bedrag der bijdragen hem ter hand te stellen. Een album, bevattende do namen der schenkers van bij dragen, zal daarbij gevoegd worden. Do eersto openlijke stap tot voorberei ding van hot „XXIIste Nederlandsche Taai en Letterkundig Congres", dat in 1893 te Arnhem zal plaats hebben, is Woensdag C Juli gedaan. Op eene uitnoodiging van den burgemeester van Arnhem, kwamen in den foyer van „Musis Sacrum" een groot aantal stadgenooten byeen, die zich bereid verklad den deel uit te maken van de RegeJings- commissio. Na een inleidend woord van den burgemeester, werden in het bureau (uitvoe rend comité) benoemd de heeren dr. L. H. Slotemaker, 1ste voorzitter, mr. E. H. Karsten, 2de voorz., mr. F. N. L. Aberson, lsteonder voorzitter, mr. A. J. Kronenberg, 2de onder- voorz., M. A. Sipman, 1ste secretaris, jhr.mr. P. J. A. A. M. Van Nispen, 2de seer., A. S Van Oldenborgh, 1ste penningmeester, A. J. L. Sprenger, 2de penningm., C. G. S. baron Van Heemstra, mr. A. H. Philips en P. G. Van Schermbeek, leden. (De sub commisslén zullen later worden benoemd.) Nadat dr. Slotemaker het voorzitterschap der vergadering had overgenomen, werden op zyn voorstel by acclamatie benoemd tot eeré- voorzitters mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, Commissaris der Koningin in Gelderland, en jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nyevolt, burgemeester van Arnhem. De offic. van gez. 2de kl. W. Schilper oort is met 1 Aug. a. s. geplaatst aan booid van Hr. Ms. stoomschip „Johan Willem Friso," ter vervanging van den offic. van gez. 2de kl. P. L. Van der Harst, die met go- noemden datum wordt overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Van Galen." Het stoomschip „P. Caland", van Bal timore naar Amsterdam, passeerde 9 Juli Wight; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Juli kaap Rocca. Eerste huwelijksafkondiging van 10 Juli. O. T. Kagie jm. 25 j. en P. J. C. v. d. Berghjd. 24 J. J. Ven Drunen jm. 25 j. en W. Metscbcr jd. 21 j. F. H. Kriek jm. 24 j. on F. li. Van Iterate jd. 25 j. M. Do Haas jm. 26 j. en C. A. Bentz Jd. 20 j. J. De Vos Jm. 24 j. en M. <J Borgman jd. 22 j. J. L. H. Van Berkel jm. 24 j. en J. M. Van Dam jd. 23 J. H. Verver Jm. 24 j. en M. Van Zuijlen jd. 22 j. Oihciécle Kennisgevingen, Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat on hr- icn door de firma VAN DE ROTTE on 8CBOUTLN kennis ie gegeven van het door haar ingesteld b-i .t p in zake de voorwaarden, waaronder aan h»ar ver gunning is verleend tot oprichting van rene yxn* ij en her ulaaieen van eene locomobiel in het ptr 1 Nieuwe Riji No. O5. Burgemeester en Wethouders voornc 1, Leider., DE KANTER, Burgome-atvr. 11 Juli 1892. E. KIfiT, Secretarie.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3