N°. 9933. Dinsdag 13 «Juli. A®. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Prol'. K. Martin op Oost-Ceraui, in Boeroe. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S meenden1.10. frenco per poet1-40. ACzonderiyka Nommera.0.05. PB.IJ8 DER ADVERTENTIE»! Ven 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17|. Grootere lettere neer pleetarnimte. Tew het incasaeeren holten de stad wordt ƒ0.10 toetend. OfHciëele Kennlsgeyingen. Borgemeeater en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van K. F. W. VAN LUYSEN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van «ene vetemelterij in het percoel Janvosaensteeg 52 Gelet op de artt. en 7 der Wet van 2 Juni 187o (BtaaUblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met de belagen op de Secretarie dezer gemeen'o ter visie gelogd ie alsmede dat op Haandag 25 Juli a&Dst., 'e voormiddags te elf uren, op het .Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven •m bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemoeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Juli 1892. E. KIST, 8ecretaris. Leiden, 11 Juli. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb- Den den minister van binnenlandsche zaken verzocht een wetsontwerp tot verandering der grenzen van de gemeente Leiden en van de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest enZoe- terwoude te willen bevorderen. De minister heeft aan het college daarop ■eenige nadere inlichtingen verzocht, waarvan het onderzoek nog aanhangig is. Krachtens raadsbesluit van 2 Juli 1891 werden, ovenals in het jaar 1890, voor het jachtseizoen 1891/92 permission uitgereikt voor het jagen op waterwild op de Vroon- wateren tegen betaling van 12 per stuk. Uitgereikt werden 14 permissiën meteene opbrengst van ƒ168. B. en Ws. geven den gemeenteraad in over weging in het aanstaande jachtseizoen gelijke wOzo van behandeling te volgen en hun Col lege te machtigen om voor het jachtseizoen 1892/93, dat geopend wordt met 1 Augustus a. s., wederom permissiën voor jagen van waterwild op do Vroonwateren uit te reiken, -tegen betaling van 12 per stuk. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van dr. P. H. Roessingh, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat de zoon van adressant J. H. Roessingh sedert 28 Maart jl. de lessen aan het Gymnasium ge regeld volgt en den lsten Juni het voorbe houden toelatingsexamen met gunstigen uit slag heeft afgelegd, en dat twee zonen den l.'Jden Juni jl. toegelate» zyn tot de Jongens school 1ste klasse. B. en "VVs. geven daarom in overweging aan adressant wegens vestiging in de ge beente: lo. vrijstelling of terugbetaling te vorleenen van schoolgeld voor zijn zoon, leerling van het Gymnasium sedert 28 Maart jl., over de eerste twee kwartalen van den cursus 1891/92; 2o. terugbetaling to verlèenen van school geld voor twee zonen, leerlingen van de Jongensschool 1ste klasse sedert 13 Juni Jl., over de maanden April en Mei dezes jaars, tot een bedrag van 15. Naar aanleiding van art. 3 van het reglement van beheer, dragen best uurderen dor Stedelijke "Werkinrichting de volgende dubbeltallen -voor van de leden van het be stuur buiten don gemeenteraad, die den lsten Juli a. s. moeten aftreden, zijnde de heeren: di. D. Do Loos, dr. J. G. Van der Sluys en F. De Stoppelaar, welke weder opnieuw be noembaar zijn. o. Dr. D. De Loos en dr. A. Kroon: 2o. Dr. J. G. Van der Sluys ■en J. B. Zuurdeeg; 3o. F. De Stoppelaar en C. Bonger. In verband mot de discussiën, gevoerd over het tarief voor het duinwaterverbruik per meter in de gemeenteraadszitting van 17 Maart jl.. deelen B. en Ws. mede dat door hen voorloopig is goedgekeurd het volgend tarief, als proeve vast te stellen voor de levering van duinwater per meter door de Leidsche Duinwatermaatschappij voor de eerste 1000 meter/*0.33 per meter, van 1000 tot 1500 meter ƒ0.30, tot 2500 meter 0.27s, tot 3500 meter 0.25, tot 6500 meter ƒ0.225, tot 8000 meter 0.20, tot 10,000 meter ƒ0.175, tot 27,000 meter ƒ0.15, van 27,000 meter 0.12, met dien verstande, dat de oerste meters tot 1000 met 0.33 en vervolgens de 500 metera daaren boven met ƒ0.30 en wat daarboven is met ƒ0.275 zal worden betaald, terwijl, wanneer men zich voor het minimum der bovenge noemde hoeveelheden verbindt, voor al het gebruikte water het voor die hoeveolheden gesteld bedrag zal worden botaald. Door hem, die zich b. v. voor 1500 meters minimum verbindt, zal alzoo voor al het door hem gebruikte water tot eene hoeveelheid van 1500 meters slechts worden betaald een bedrag van ƒ0.30 per meter, enz. Onder overlegging van de verzoekschriften van de heeren doctoren G. M. Kruimel en W. De Jong, om in hunne betrekking van Stads- Genees- en Heelkundige te worden ge continueerd, deelen B. en Ws. den Raad mede dat er by hen tegen de inwilliging van de verzoeken geene bezwaren bestaan. Zy geven derhalve in overweging gunstig op de verzoeken te beschikken en de ge noemde doctoren wederom voor den tyd van drie jaren in hunne genoemde betrekking te bestendigen. Ook deelen zy mode dat er geene beden kingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van den heer C. W. Deenik, om eervol ontslag uit zyne betrekking van derden on derwijzer aan de Jongensschool lsto klasse, wegens zyne benoeming tot onderwyzer te Zaandam, zoodat zy in overweging geven aan adressant het gevraagd ontslag eervol te vorleenen, ingevolge zyn verzoek met ingang van 16 Augustus a. s. Onder overlegging van het verzoek van den Gemeente-Architect, den heer D. E. C. Knuttel, om eorvol ontslag wegens zyne be noeming tot Ryks-Bouwmeester, geven B. en Ws. in overwoging aan adressant eervol ontslag te verleenen als Gemeente-Architect, met ingang van 1 Augustus a. s. Door den heer J. Loeber wordt bij adres verzocht eene strook gemoentegrond te ver krijgen in verband met de verbetering van het hem toebehoorend perceel aan het Rapen burg No. 62. De bedoeling van adressant is een vrij sterk vliegenden gevel te lood te plaatsen, terwijl na iDgesteld onderzoek door de Commissie van Fabricage is gebleken dat tegen de inwil liging van het verzoek geen bezwaar bestaat. B. en Ws. geven daarom in overweging: lo. te verklaren, dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook ge meentegrond ter lengte van ongeveer 7.5 meter en ter breedte van ongeveer 10 centimeters, gelegen voor het perceel Rapenburg No. 62. 2o. dien grond in eigendom af te staan aan J. Loeber, ten einde verheeld te worden aan het hem toebehoorend perceel Rapenburg no. 62, tegen betaling van eene koopsom van 5 per centiare en van de kosten van overdracht.. De commissie van financiën bericht dat zij de suppletpire staten van begrooting en de staten van af- en overschrijving, dienst 1891, van het R.-K. W ees- en Oudeliedenhuis en het R.-K. Armbestuur heeft onderzocht. Vermits dat onderzoek tot geene bedenkingen aanleiding heeft gegeven, stelt zy voor die staten goed te keuren. Naar aanleiding van een verzoek van den heer J. B. Meynen, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor z\Jn pupil G. P. C. Harmsen, die den 19den Mei jl. voor liet laatst delessen aan het Gymnasium beeft bijgewoond, geven B. en Ws. in overweging vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor genoemden jongeling over het laatste kwartaal van den cursus 1891/92. Door den heer A. Dieben, onder Zoeter- woude, wordt bij r.dres vei zocht om, tot af voer van zeepwater uit zyne bleekexy aan den Witten Singel, eene buis te leggen dwars door de Singelsloot en den weg naar de Sin gelgracht. Bij inwilliging van het verzoek, zeggen B. en Ws., zou niet alleen de sloot worden ver sperd, maar bovendien de Singelgracht wor den verontreinigd, zoodat er, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, van eene gunstige beschikking geen sprake kan wezen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan adressant te kennen te geven dat er bezwaar bestaat de gevraagde vergunning te verleenen. Noch by de commissie van fabricage, noch by B. en Ws., bestaat bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van Joh. Yan Leeuwen, te Noordwykerhout, tor bekoming in eigendom van grond langs den Haarlem- mertrekweg, terwijl de voorwaarden dezelfde kunnen zijn als waaronder by raadsbesluit van 31 Maart jl. grond langs den Haarlem- mertrekweg in eigendom is afgestaan aan P. De Kan. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan Joh. Yan Leeuwen, te Noordwykerhout, in eigendom af te staan een gedeelte grond langs den Haarlemmertrekweg, gelegen onder de gemeente Noordwykerhout, ter grootte van 810 centiaren, nader op te meten, tegen betaling van ƒ0.28 per centiare en van do kosten van overdracht. De uitslag der overgangsexamens aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier is als volgt: lste klasse, 28 leerlingenonvoorw. bevor derd IS, voorw. 2. 2de klasse, 15 leerlingen; onvoorw. bevor derd 11, voorw. 4. 3de klasse, 20 leerlingenonvoorw. bevor derd 18. 4de klasse, 26 leerlingenonvoorw. bevor derd 25, voorw. 1. Aan het toelatingsexamen werd doelge- nomen door 29 leerlingen, waarvan 21 ge plaatst werden in de lste, 2 in de 2de en 2 in de 3de klasse. Vier leerlingen voor de lste klasse werden afgewezen. Hedennamiddag ontvingen wy het ge drukte verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1891, door B. en Ws. aan den gemeenteraad aangeboden. Wy komen daarop nader terug. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen42, 21,50, ƒ4.50 en /2.25. Bij gelegenheid van de 115de algemeene vergadering en het congres der „Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" zal Dinsdag-avond in den Parktuin te Am sterdam een concert worden gegeven door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden. De tuin zal a giorno verlicht wor den, terwyl het feest van den avond met een vuurwerk zal worden besloten. Door den Raad der gemeente Zoeter- woude is tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Heerenstraat aldaar be noemd mej. A. H. De Bruijn Kops, van Leiden. In dit ,iaar zal ook oen paardenpad door den Weipoortschen weg gemaakt worden over eene lengte van 887 meter van af de spoor weghalte tot de woning van den heer W. .3. Van Yelsen. Langzamerhand wordt dus de geheele ge meente van die bestrating voorzien. Aan den maaltijd op het paleis Soesiidyk waren Vrijdag aangezeten jhr. mr. Godiïn de Beaufort, oud-minister van financiën.; baron W. Röell, kamerheer, en generaal Jackson, buitengewoon adjudant. De burgemeesters vag Baarn en Soest waren ook wedor do gasten, benevens de hofhouding van *HH. MM. de Koninginnen, en van H. K. H. de groother togin. van Saksen. De groothertogin van Saksen keert niet Dinsdag, maar Woensdagochtend naar Duitsch- land terug. Men meldt dat H. K. H. naar Helgoland gaal5. Door w$len den heer J. A. Fiora is aan- de R.-K. parochiekerk van den H. Antontus te Haarlem gelegateerd de som van ƒ4000, vry van successierechten. Naar het „Vad." verneemt, is de gene- raal-majoor Beyen, lid van den Raad van State, vry omstig ziek. De vriendschappelijke bijeenkomst van de leden der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal 28 Juli te Apeldoorn worden gehouden. Door jonkvrouwe L. C. Yan Heemstra, onlangs te Leeuwarden overleden, is aan de diaconie der Ned.-Herv. gemeente aldaar ver maakt de som van 1000. De laatste brieven van don Leidschen hoog leeraar Martin, 7 Mei op Temate gestempeld, bevatten nog eenige bijzonderheden, waarmede men zich in de eerste weken zal moeten ver genoegen. Het is hem nog gelukt, een vier- daagschen uitstap van Waliaai naar Oost-Ceram te maken. Veel fraais was daar niet te zien, doch hy heeft nu het geologisch, profiel van het eiland compleet. Met zyn gastheer, den luitenant Yan Bloemen Waanders, voer hy don 19den April de Ajer Basar op tot aan het kleine Alfoorendorp Waizama. Na het smalle strand, met rhizophoren begroeid, volgt een laagland met aanplantingen van klappers, pisang en suikerriet. De Ternatanen, die de kampong Ajer Basar bewonen, hebben grootere en beter gebouwde huizen dan hunne buren, die echter een zekeren schoonheidszin en weelde van hen hebben aangenomen en zich van de Alfoeren in het binnenland door meerdere beschaving onderscheiden. Hoogerop was de alluviale grond met hoog, scherpsnijdend gras bedekt; het dichte, moerassige bosch leverde geene steenon op on wemelde van muskieten er volgde heuvelland van circa 60 meter hoogte. Bij Waizama intusschen breekt het verhaal af, doordien er een blaadje is achter gebleven. Uit een schetskaartje blijkt, dat de reiziger, na nog een eindweegs deaelfde zuid oostelijke richting gevolgd te hebben, zich oostwaarts naar de Toeloearang heeft gewond, waarlangs hy opnieuw de noordkust, en zoo weder westwaarts, geheel of ten deele te land, den post Wahaai bereikte. Van hier werd by door den resident afgehaald en naar Boeroe gebracht. Op Boeroe ligt in het noordoosten de hoofd plaats Kajeli aan de baai van dien naam juist daar, waar in de:i vlakken alluvialen grond twee riviertjes, Ajer Kajeli en Loe- mahiti, naar zee stroomen. Het water ry st soms tot in de huizenmen ziet er schijnbare mols- hoopen, door kreeften, opgeworpen, en tal van. raoerasvogels wadwi door het slyx, waarin, broedboomen en pisangpalcien wortelen. Ver der landwaarts liggen de aanplantingen der bevolking (938 Mahoraedanen, 135 Christe nen, 35 Chineezsn. en IS fanatieke Arabieren) tusschen hoog hout. In het zuiden verryst de Batoeboewa^ tot 800 meter toe, meer zuid- oosteiyk de 250 meter hooge Kakoesan (by de zeelieden, moeder en dochter geheeten.) Naar beide deze toppen, waarvan men niet eens weet of er menschen wonen, wcüdon voor deze gelegenheid wegen uitgekapt. Het lage Kajli, waarvoor zy,vande see uit gezien, eon beU'.igwokkenden achtergrond vormen, heeft £een zeer welvarend aanzien. Meest armoedige woningen, met ofap of iiipa, zelden met, gabbagabba gedekt, soms met eene afge schutte voorgalery en donkere kamertjes daar achter de keuken staat veelal op zichzel vo. Men j draagt er sarong en, baadjeop den hoofddoek rust eene kleine muts. Het manvolk rookt opium en laat do vrouwen het "werk doen;

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1