DAGBLAD. N°. 9932. Mauudas; XI «Juli. A0. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. ZSJM MOORDENAAR. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por S maandenf 1.10. Franco per post1X0. 1 Afzonderlijke Nommcrsn 0.06. PRIJS DHR ADVERTENTIÉN: Yan 16 regels f 1.05. Iedere regel meor ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt /0.10 berekend. sl, Gemengd NieuifF». Een 36 jarige ongehuwde be hanger, C. J. F. P. genaamd, zonder yaste woonplaats, kwam op 17 Mei 11. op een buiten onder Voorburg om een stuk brood vragen en ontvreemdde daar btf die gelegenheid een paar pantoffels, hetwelk h\j vervolgens te gelde maakte. Te dier zake had hjj zich giste ren voor do Haagsche rechtbank te verant woorden, alwaar een drietal getuigen den ton liste gelegden diefstal bevestigde, welko ook door bekl. werd bekend. Twee getuigen ver klaarden bovendien, dat zy by de ontmoeting van bekl. hadden betwijfeld of h(j wol goed bij het hoofd was. Dezen twyfel kon de subst- officier van justitie mr. Pleyte evenwel niet deelen en, daar de diefstal voldoondo was be wezen, requireerdo by bekl.'s veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Mr. P. Polvliet, als verdediger optredende, meende dat ei termen waren om oen onderzoek te doen in stellen naar don toestand van bekl.'s ver standelijke vermogens, ton einde te kunnen beoordeolen of bekl. al dan niet toerekenbaar is. Overigens vroeg pleiter, voor 't geval bekl. wel toerekenbaar werd bevonden, om hem zyne straf in gemeenschap te doen ondergaan, omdat hij een ongelukkig, zeer eenzelvig per soon is, die by zyne ouders geen onderkomen kan vinden. Uitspraak over eene week. Donderdag 7 dezer word door Machiel Rademaker, scharenslijper, wonende te Alfen, te Haarlem vermist zijn 12-jarige zoon Hendrik, gekleed in bruin pilow pak, mot zwarte pet en klompen. Opsporing is gevraagd. Daar zich te "VVoubrugge nog geen genoegzaam aantal vrijwilligers voor de brandweer aldaar heeft aangemeld, stellen B. en Ws. dier gemeonto do gelegenheid open, zich daarvoor nog tot en met Dinsdag 12 dezer te kunnen aanmelden. Een werkman van de genie te Haarlemmermeer had het ongeluk met zijn duim zoodanig in eene machino te geraken, dat die vermoedelijk afgezet zal moeten worden. Allo werklieden by de genie zyn tegen ongelukken verzekerd. De tentoonstelling van bloemen, heesters, aardbeziën en zuivel te Aalsmeer, welke op 13, 14 en lö Juli a. s. is vastge steld, zal geopend worden door den voorzitter der Holl. Maatschappij van Landbouw, den heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, lid van de Eerste Kamer. Door verschillende hooge bezoekers, o. a. den Commissaris der Koningin van Noord-Holland en leden van Gedeputeorde Staten, zyn toezeggingen gedaan. Het aantal inschrijvingen overtreft de ver wachting, vooral wat de bloemen aangaat. Woensdag werd het volks- en schoolbad te 's Gravenhage zoodanig bestormd door personen, die daarvan gebruik wilden maken, dat de tusschenkomst der politie moest ingeroepen worden om den geregelden gang van zaken te verzekeren. Alle badcellen waren voortdurend bezet; het aantal sproeibaden, dat genomen werd, bedroeg ruim 400. Vooral het jonge Holland meldt zich voor deze ver- frisschings- en reinigingskuur aan. Ook werd van de vrouwensproeibaden ge bruik gemaakt. De eigenaar te Rotterdam van twee prachtige rashonden verkocht dezen in don afgeloopen winter: de een aan een heer in België, de ander aan een hoor te Utrecht. Dezer dagen kwamen de beide honden, een paar dagen na elkander, aan hGt adres van hun vorigen meester terug; allo teek enen gaven duidelijk te kennen, dat zy een langen weg hadden afgelegd. Zy zullen aan de eige naars weder worden teruggezonden, met ver zoek er beter voor zorg te dragen. De „N. Pr. Gr. Crt." schrijft: Naar wy nader zijn ingelicht, heeft zich het treurige geval met Derk Van der Meer (niet Roelf Van der Meer), waarvan wy in een vorig nommer melding maakten, toegedragen als volgtVyf dagen na de verwonding werd eerst de hulp ingeroepen van dr. Reyenga, die onmiddellijk den patiënt opereerde. De bloedvergiftiging was toen reeds te ver gevorderd, om te kunnen worden gestuit, zoodat de patiënt eenige dagen later in het ziekenhuis, waarin hij opgenomon werd, overleed. Gister namiddag omstreeks zes uren ontstond er brand in do woning van een winkelier aan den Oudendijk te Dubbeldam. In korten tyd was alles een prooi der vlammen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oor zaak onbekend. Giste ma middag is een koppel stang van den goederentrein Hollandsche spoor, welke te vier uren uit Deutichem te Zevenaar moet aankomen, tusschen Wehl en Didam gebroken. Het voorste en het achterste ge- deelte liep dientengevolge op elkander, zoodat i hot geheele spoor werd versperd- Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Tilburg is de 78-jarige A. M. uit de pakdeur van den zolder eener fabriek gevallen en door de bekomen hersenschudding kort daarna overleden. Deibier, de Parysche beul, is toch rechtstreeks naar Parjjs teruggekeerd, zonder zich te Montbrison op te houden. Men leidt daaruit af, dat Ravachol nog niet ter stond ter dood zal worden gebracht. De heer Lagasse, de advocaat van Ravachol, is door Carnot ten gehoore ontvangen. De president hoorde hem met groote opmerkzaam heid aan en onderhield zich met hem over verschillende bijzonderheden van het proces. Men weet echter niets naders omtrent het onderhoud. Mariette Soubert werd nog tot eene extra maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy na hare veroordeeling had geroepen: „Dat is schandelijk, ik zal me wreken I" Zij zal nu nog te Montbrison terechtstaan, wegens be- leediging der gendarmen tijdens het proces- Ravachol. In het rechtsgeding omtrent den moord van den knaap te Xanton zyn eenige deskundigen gehoord over het al of niet waarschijnlijke van hot plegen van don moord door eon kosher (Joodschen slachter). Een der geneesheeren verklaarde pertinent dat de moord niet door een Joodschen slachter kon zijn gepleegd, omdat by eene koshorsnede de luchtpijp en de slokdarm mag worden doorgesneden, terwijl hier het geheele strotten hoofd en bovendien de wervelkolom waren afgesneden; bij het kosherslachten mag de wervelkolom niet worden aangeraakt. Verschillende geneesheeren, die later ge hoord werden, waren allen van meening, dat or in allen geval niet aan een „ritueelen moord" te denken viel en dat de moord niot door een slachter was gepleegd, noch door een Joodschen noch door een Christen. Verder heeft het verhoor der deskundigen ook nagenoeg de zekerheid opgeleverd, dat do knaap in de schuur van Küppers, waar het lijk gevonden is, om het leven gebracht moet zyn. Voor dit laatste werd o. a. als afdoend bewys aangemerkt, dat in de saam- geknepen handj^ zich hetzelfde stroo bevond, dat in de schuur lag; voorts dat het in de schuur govonden bloed gelyk stond met de hoeveelheid, welke de knaap kan verloren hebben. i Met welk instrument de snode is toege- j bracht, durfden de deskundigen niet uitmaken stellig tegengesproken werd de verklaring van een hunner (den plaatselijken deskundige dr. Bauer) dat de snede hoogst vermoedelijk met een der messen van den beschuldigde Buschoff toegebracht zou zyn. Volgens nadere berichten uit Kleef heeft het Xantener raoordproces oon opzienwek- kenden keer genomen. De voornaamste ge tuige a charge, de metselaar "Wesondrup, die vroeger by BuSfchoff knecht geweest is, maar door hem ontslagen werd wegens onbehoorlijk gedrag en vooral wegens antisemietische scheldwoorden tegen de kinderen van Buschoff, werd op voorstel van den verdediger des beschuldigden niet beëedi>d. Hierop deelde de ambtenaar van hot openbaar ministerie mede, dat tegen "Wesendrup reeds een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld, onder ver denking, dat hy den knaap Johann Hegemann vermoord zou hebben. In Spanje hooft, zegt men, een duel plaats gehad, waarbij de twee heoren gezeten waren op bicycles. Op een gegeven sein gingen zy daarop zitten en reden zy tegen elkander in met een navaja in de rechterhand. Een der heeren kreeg een stoot in de borst, van den ander werd de arm doorboord. Do hoofdbo waarder in de ge vangenis van Montpellier hoeft een aardig komplot ontdekt. Martini en Dexomple, beiden ter dood veroordeeld, Baze, die levenslang zitten moet, en de markies d'Albi, die wegens diefstal en zwendelary tien jaren te goed heeft, hadden van buiten vjjlon, breekijzers en valsche baarden weten te krygen en stelden zich voor te ontsnappen, waarbij zij er op rekenden drie beambten uit den weg te moeten ruimen. Een rijtuig zou hen in do buurt wachten. Het opzet is door een medegevangenever- raden en do verschillende werktuigen en baarden zijn in 't stroo dor gevangenis ge vonden. De heeren werden in do boeien ge slagen on daar do juiste dag ook verraden was, trachtte de politie hot rijtuig met zijn voerman te snappen. Dooreen of ander teeken was men echter vermoede] yk gewaarschuwd, zoodat men geen medeplichtige heeft kunnen pakken. Een idylle. Johann Dulovecz, een 70-jarig grijsaard te Magyarpatak, Honga- ryo, was onlangs nog eens verliefd geworden en getrouwd. Zyn vrouwtje had eene scherpe tong, zoodat sedert zijne bruiloft 's mans rust voorbij was. Dezer dagen naderde hy haar liefkoozend en verzocht haar eens even do tong uit to steken, waarop hy daarin vlug zyne tanden zette en do tong afbeet. Do oude minnaar lieefc thans rustin do govangenis. 52.) Bollmeyer stond lotterlyk met open mond, neus en ooron hem na te gapen. „Dat moet ik zeggen", riep hy, toen hg eindelijk van zijne verbazing bekomen was, „dat moot ik zeggon!" - Meer kon hij niet uiten. „Christiaan, Himmeldonnerw6tter, waar zit do kerel, mijn hruinlje, myn bruintje!" Christiaan, de stalknecht, ylde naar don stal om „Lise" op te tuigen. „Snel, vlug, dat brave dier moet hier uit het raltonnest, enfin, neem nog een bekvol, want gy zult niet spoedig hier weer hooi kunnen vreten In geen tyden was de ambtsraad zoo vlug in den zadel gesprongen, de arme „Lise" zuchtte en zweette onder zyn zwaar lichaam. „Myn God, gerechte Hemel, wat is er ge schied?" riep do oude Dora, toen zy den ouden, dikken heer op het plein vreeselyk hoorde vloeken en schelden, omdat de stal jongen niet by do hand was. „Hemelsche vader, spoedig, spoedig zal hy komenriep ze hem uit het venster toe, „do jongen moest wat koffie voor my branden!" Het gezicht van Dora's goedig, door het vuur geblakerd gelaat scheen den ambts raad nog meer in woodo te doen ontsteken. Had hy haren raad gevolgd, dan zou hy eene dergolyke behandeling niet hebben ondergaan. Dat ergerde hem. „Ik ezel - oude ezell" riep hy herhaal- deiyk. Het scheen byna, alsof hy Richards voorbeeld wilde toepassen op de oude Door, want zonder haren stortvloed van vragen en uitroepen aan to hooren, ylde hy naar zyne kamer en wierp de zware deur zóó hard dicht, dat het gansche huis stond te schudden. De oude was voor Doortje een raadsel reden genoog om een slapeloozen nacht te hebben, want iets, dat Bollmeyer voor haar geheim hield, beteekende evenveel als een groot ongeluk Baron Bruno was naar Par(js gegaan zyn eerste gang gold het hotel, waarin zyn broeder als het ware gevangen werd gehou den. De voornaamste schuldeischers, een Engelschman en eenigen zyner vrienden, vormden de wacht. Uiterlyk zeer hoffelyk, met opvallende opmerkzaamheid voor Lud- milla, woonden zy in hetzelfde huis, gingen zy met hen om, doch zonder hen ook slechts één oogenbhk uit het oog te verliezen. In zulk een pynlykon toestand vond Bruno hen; hy betaalde den hoeren hunne vorde ringen en wist met hunne hulp ook de zaken to Nizza en te Parijs te schikken, waarby bleek, dat ongehoorde woekerwinsten werden getrokken De heeren beloofden Bruno, in het belang der familie, een voortdurend stilzwygen over doze onaangename zaken te bewaren en trok ken daarna, hoogst voldaan over het optre den van den baron, weder naar Nizza. Het was geene vroolyko rois, welke Bruno deed met zyn broeder en zyno schoonzuster. Voorloopig roerde hy de toekomst in het geheel niet aan, doch in stilte overlegde lijj wat hem verder te doen stond. Dat een geheele ommekeer in beider leefwijze nood- zakelyk was, behoefde geen betoog meer. Bruno was terneergeslagen. Doch meer nog dan de ontredderde toestand hunner financiën, bedroefde hem de verhouding, waarin do beide ec'ntgenooten met elkandor leefden. Het ontbrak niet aan onverkwikkelijke scènes en Ludmilla's houding tegenover de Engel schen, die eigenlyk hunne gevangenbewaar ders waren, was z66 coquet, zóó uitdagend geweest, dat hjj, de strengo aristocraat, de Noord-Duitsche edelman, zich daarover had geschaamd. Zyn broeder Richard schoon daarin niets byzonders te zien, een bowys, hoezeer zyne liefde voor Ludmilb. was bekoeld, hoezeer zyn eergevoel had geleden. „Ja, ja, verwoest van don stam tot in het hart", zuchtte hy en pynigde zyne hersenen om een middel te vinden, dat dit alles zou kunnen herstellen. Zaken hielden hom in Keulen achter, zoo dat hy broeder en schoonzuster aan hun lot overliet en hen alleen naar het vaderland liet vertrekken. Onderweg worden nog ver schillende der bekende scènes afgespeeld, tot eindeiyk Ludmilla kortweg weigerde haren echtgenoot naar Krieme te volgen. Hoe ook mevrouw Yon Rabenhorst, die aan hot station was, haar trachtte te overreden, Ludmilla hield vol, steeg in het rytuig der barones en reed met haar naar haar landgoed. „Misschien is dit nog wel het beste, arm kind", zuchtte de oude dame, toon zy na een zwygenden rit thuis waren gekomen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 7