Leiden, 9 Juli. Finantiëel Overziclit. De berichten der verschillende beurzen duiden op een bfina algemeenen stilstand van zaken, een toestand, welke door de cholera- berichten niet voel kans heeft te zullen ver beteren. Daarenboven is nu het seizoen der divi dend-aankondigingen langzamerhand voorbij, waardoor ook het doen van speculatie-zaken voor oen goed deel een einde neemt. Aandeelen Hollandsche Spoorweg maatschappij komen door de dalende be weging zoo langzamerhand tot den prijs, welke meer in overeenstemming is met den oogen- blikkelijken toestand. Het laat zich niet aan zien dat aanmerkelijke verbetering spoedig ophanden is. Eene gunstige tegenstelling werd gevormd door de aandeelen Z u i d-A frikaansche Spoor en de pandbrieven der N e d -Z ui d- Afrikaanscho Hypotheekbank, welke zich beiden in eene belangrijke prijsverhooging konden verheugen. Dozo rijzing stond natuur lijk in verband met het succes, dat de nieuwe Transvaalsche leening heeft gehad, ofschoon het onderpand der pandbrieven (dus de zeker heid) door deze leening geono verandering heeft ondergaan. Deze nieuwe leening, groot f 30,000,000, is met bijzonder gunstige resul taten aan de markt gebracht. Reeds eenige dagen vóór de inschrijving was opengesteld werd in deze stukken handol gedreven met twee pCt. premie boven den inschrijvings prijs. Het feit, dat het huis Rothschild deze leening heeft genomen, is zeker een bewijs, dat het krediet van het land niet slecht wordt geacht. Naar aanleiding van de verschillende be richten, dat voor do ter inwisseling aange boden coupons 3 pCt. Portugal, certifi caten voor het onbetaald gebleven s/3 ge deelte zouden worden uitgereikt, heeft de regeering te kennen gegeven dat deze maat- rogel by haar geheel onbekend is en zij niet tot uitgifte daarvan zal overgaan. Verder is wan verschillende zijden twijfel geopperd over do toekomstige uitbetaling der coupons van de tabaksobligatiGn, daar in Portugeesche dagbladen op heffing een er couponbelasting werd aangedrongen. Door de regooring is thans officieel bekend gemaakt dat door haar nooit aan eene dergelijke vermindering is ge dacht, daar de tabakleening, uitgegeven tegen verpanding van bepaalde inkomsten, niet kan worden behandeld op dezelfde wijze als de overige Portugeesche schuld. Volgens opgaaf in de officiëele regeerings- courant sluit do begrooting voor het jaar 1892/93 met een tekort van 5,800,000 mil- reis. Nu is evenwel hierbij de rente op de buitenlandsche schuld ten volle gerekond. Wanneer echter de rente op de obligatie- schuld met 50 pCt. wordt verminderd, zooals eerst gedurende do onderhandelingen was vastgesteld, dan nog zou het déficit 800,000 milreis bedragen, terwijl bij deze cijfers geone rekening is gehouden met de voortdurend belangrijke vermindering dor inkomende rechten. Langzamerhand wint de overtuiging veld, dat, hoe teleurstellend de door de Portugeesche regeering genomen maatregel ook moge zfin, de tegenwoordige regeling alleen de juiste is, in verband met hetgeen door Portugal op den duur zal kunnen worden nagekomen en waarschijnlijk zal men goed doen, door zich langzamerhand aan het denkbeeld te gewennen, dat in do eerste jaren eene verhoogde rente betaling onmogelijk zal blyken te zijn. Russische fondsen waren over het algemeen in flauwere stemming, voornamelijk onder den indruk der cholera-berichten en de tamelijk ongunstige vooruitzichten van den oogst. Daarenboven zullen de uitgebreide voor zorgsmaatregelen togen de ziekte, welke op groote schaal zullen worden toegepast, ten gevolge hebben, dat geregelde handel in die districten in lioogo mate wordt belemmerd. De stemming werd nog meer gedrukt door geruchten, dat do regeoringen van Duitsch- land, Oostenrijk en Italië hare grenzen willen sluiten voor alles, wat uit Rusland komt, zoowel personen als goederen. Do raad van commissarissen van den W a r s c h a u - W e e n e r - spoorweg zal eeni- gen zijnor leden naar St.-Petersburg afvaar digen, om te trachten eene gunstiger beschik king te verkrijgen omtrent hot besluit, dat voortaan tot directeuren der Maatschappij slechts Russische onderdanen kunnen worden aangewezen. De toestand in Span j e blijft even hachelijk, terwijl de regoering tot nu toe niet gelukkig is geweest in het vinden van afdoende maat regelen tot verbetering der geldmiddelen. Ten einde die te versterken, is eene belasting ingevoerd op alle wissel- en beurs-affaires en is besloten om Yau de coupons der binnen- landsche schuld 1 pCt. korting te heffen. Voor het oogenblik blijven de coupons der buiten landsche schuld hiervan vrijgesteld. De plannen der nieuwe leening zyn voorloopig ingetrokken, daar de noodige medewerking hiertoe ontbrak. In eene der eerstvolgende zittingen der Cortes zal dit onderwerp opnieuw worden behandeld. "Vermoedelijk zal de leening eene binnenlandsche zyn. In V e n e z u e 1 a is hot eind der binnen landsche onlusten nog niet te zien; de ver schillende partijen staan heviger dan ooit tegenover elkaar. De handelsberichten maken melding van totalen stilstand van zaken. Hoewel niet met burgeroorlogen te kampen hebbende, is het niet onmogelijk dat, door de toenemende moeilijkheden der Arge n- tynsche financiën, de betaling in goud dcf obligatiën 1886/87 niet lang meer zal kunnen worden volgehouden. Een ongunstig ver schijnsel is het, dat de goudpremie wederom dag aan dag stijgende is. Voor Amerikaansche Spoorweg waar den was de stemming lusteloos, veroorzaakt door de berichten van ernstige onlusten in het ijzerdistrict te Pittsburg, vergezeld van ongunstige beschouwingen omtrent den koorn- oogst. Op de Preferente aandeelen Denver Rio Grande wordt geen dividend uitgekeerd. Do directie wil hiertoe niet overgaan zoolang do vlottende schuld niet geheel is afgelost. Wel is het bedrag hiervan reeds aanzienlijk ingekrompen (op 31 December 1891 bedroog dit 800,000 dollars, thans nog 500,000 dol lars) on is voor het overblijvende genoeg dekking aanwezig, doch men wenschle voor het oogenblik deze fondsen te behouden en alleen uit de winsten het achterstallige aan te zuiveren. Do Canadian Pacific kondigt een half- jaarlijksch dividend aan van 2'/j pet. Yan dit dividend is l'/2 pet. van de door het Canadeescho gouvernement verleende subsidie (in 1893 eindigende), terwijl 1 pet. uit de winsten der Maatschappij is toegevoegd. Do ontvangsten bedroegen in de laatste week van Juni 61,000 dollars meer. Vermoedelijk zal door de directie der Louisville en Nashville een dividend van l'/2 pCt. worden aangekondigd, hoewel over hot algemeen op 2 pCt. wordt gerekend. De ontvangsten bedroegen in de maand Juni 187,000 dollars meer. Rijnlandsihe Bank. BUITENLAND. Frankrjj Ic. Met buitengewone animo worden te Parijs de plannen ontworpen voor de tentoonstelling in 1900. De permanente commissie voor ten toonstellingen ontving reeds de officiëele aan schrijving om rapport over het brengen der tentoonstelling buiten Parijs, op het manoeu- vorveld van Bagatelle bij Longchamp. Dit terrein is aan het water gelegen, doch zou door spoorwegen met Parijs en Versailles verbonden moeten woiden. Aan den ontdekkingsreiziger luitenant Mizon, te Parijs, is eergisteren een feestmaal van 400 couverts aangeboden. Verscheidene ministers waren aanwezig. Zondag zal hy door het Aardrijkskundig Genootschap worden ont vangen. Eene mej. Jeanne Chauvin is in de grooto gehoorzaal der „Ecole de droit" te Parijs in de rechten gepromoveerd. Do verdediging van hare dissertatie duurde twee uur. Naar het schijnt, is zy niet voornemens pogingen aan te wonden om te praktizeeren, maar stelt zij zich voor lessen te geven. De Kamer heeft gisteren aangenomen het voorstel tot prorogatie der surtaxe op petroleum, met het amendement-Pichon, hou dende dat de prorogatie zal duren tot 31 December a. s. Duitsehland. Do voortgezette dagelyksche polemiek der „Hamb. Nachrichten" vindt steeds sterker tegenspraak bij de verschillende dagbladen. Vooral wordt gelaakt dat Von Bismarck onlangs aan Von Caprivi gebrek aan opvoeding verweet. Von Caprivi's taktiek om de uitge vaardigde stukken in den „Reichsanzeiger" openbaar te maken, vindt byna algemeen goedkeuring; afi wordt althans doorniemand afgekeurd. Ook de „Nat.-Zeitung" zegt dat na deze openbaarmaking de voortzetting cler Bismarcksche polemiek in den tegenwoordigen vorm niet meer mogelyk is. Von Caprivi heeft zfin plicht gedaan, toen hy voor Von Bismarck waarschuwde. Indien laatstgenoemde zjjne aanvallen voortzet, zullen er ook onder z'yne trouwste vrienden velen worden aange troffen, die genoeg staatkundig inzicht hebben om te begrijpen, dat verzwakking van het aanzien der regeering en des keizers alleen kan dienen om het buitenland genoegen te doen Geen echt vaderlander kan Von Bismarck volgen op den weg, welke hij thans is ingeslagen. Het verschijnen der beide bescheiden in den „Reichsanzeiger" beschouwen de meeste bladen als een vernietigend einde van Von Bismarcks politieke rol. Men gelooft dat hier mede alles medegedeeld is, wat Von Caprivi tegen Von Bismarcks drijven officieel ge daan heeft. Eene aanvankelijk onbeduidende woorden wisseling, in het Kaffee Bauer te Leipzig tus- schen den Franschen consul-generaal Jacquot en eenige andere aldaar aanwezige personen en waartoe eerstgenoemde aanleiding zou gegeven hebben, ontaardde gisteren in eene vechtpartij, welke de tusschenkomst der politie noodzakelijk maakte. De heer Jacquot verzette zich tegen do politie, doch werd door vyf agenten naar het bureau gevoerd. Na zijn naam en qualiteit te hebben opgegeven, werd hij weder ontslagen. Italië. Een Italiaansch blad stelt voor om, ten einde aan alle mededinging tusschen Parijs en Berlijn een einde te maken, de wereld tentoonstelling te Rome te houden. Vacqueri schrijft in de „Rappel" dat de Italianen evenals de Duitschers kunnen doen wat zij willen. Europa kan dan tusschen drie tentoonstellingen kiezen. Grroot-Britannië. De hoogeschool te Dublin viert deze week den dag, waarop zij voor 300 jaar werd op gericht en eeno menigte geleerden uit Enge land en uit den vreemde (ook uit Nederland) zijn daartoe overgekomen. Zooals gewoonlijk by dergelijke feesten, is aan vele geleerden een graad honoris causa verleend. Zoo werd van de buitenlanders aan prof. Arm. Vambéry van Pest en den heer Leroy Beaulieu de graad gegeven van doctor in do letteren. Minder gewoon was echter, dat ook schilders, als sir Fred. Loighton en de heer Alma Tadema, alsook Henry Irving den graad van doctor in de letteren verkregen. Toen dit besluit by de studenten bekend werd, ontstond zulk eene geestdrift, dat zjj den gevierden toonoelspeler op de schouders namen, in triomf ronddroegen en vervolgens neerzetten op de bovenste stoeptreden van den ingang, welke hy niet verlaten mocht, vóór hy eene redevoering had gehouden. Na afloop der benoemingen had het „300- jarig feestmaal" plaats, waaraan meer dan 600 personen deelnamen. Bij deze Dublinsche feesten hield prof. dr. H. Oort, de vertegenwoordiger der Leidscho universiteit, in het Engelsch eene rede, welke de algemeene bewondering wegdroeg. Do „Globe" maakt hiervan melding in een artikeltje onder het opschrift: „The booming Dutchman." Daarin zegt het blad dat do Engelschen altijd veel te gering van de Neder landers denken en dat zij een flink volk zijn, zoowel op het gebied van studie als in alle sport. Zy rijden goed schaatsen en hunne vaardig heid op het ijs vernietigt de faam hunner traagheid. Zy zyn niet meer onervaren in cricket en lawntennis. De heer Ooms heeft door zfin schitterend optreden pas bewezen, dat do Dutchman ook op dit gebied nummer één kan zyn. Ook onder de wielrijders zijn de Nederlanders de eersten. „Waarlijk", be sluit het avondblad, „van alle rassen op het vasteland geven de Nederlanders de meeste moeite als mededingers in deze takken van sport, waarvan wij sedert vele geslachten het monopolie hadden". Tot gisteravond waren gekozen1C5 con servatieven, 25 unionisten, 135 Gladstonïanen, 4 Parnetliston, 12 anti-Parnellisten. De conser vatieven winnen 13, de unionisten 6, de Glad - stonianen 43 zetels. De minister van landbouw Chaplin en do minister van oorlog Stanhope zyn herkozen. Jackson, secretaris voor Ierland, en lord Hamilton, eerste lord der Admiraliteit, zijn met groote meerderheid herkozen. Herbert Gladstone is herkozen met eene meerderheid van 353 stommen, tegen 2256 by de vorige verkiezing. In de provinciën zijn de vergelijkende cijfers gunstig voor Gladstone. In Ierland winnen de anti-parnellisten het van de vrienden van don ongekroondon koning, Te Cork werden O'Brien en Healy mot eene meerderheid van 1850 stemmen gekozen. O'Connor viel te Kilkenny-City met 140 stem men minder dan do anti-ParnelIist Curram Gisteron (Vrijdag) had te Londen slechts ééne verkiezing plaats, en wel te Deptford, benevens 64 verkiezingen in andere plaatsen, i vooral Engelsche graafschappen. Pennsylvania. De werkstaking in Pennsylvania heeft, ge lijk men weet, tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Eerst was getracht eene schikking tusschen patroons en werklieden tot stand te brengen, doch Maandag bleek het dat alle schikking onmogelijk was. Do. president van de Carnegie Company ver zocht den vrederechter van Alleghany om hulp. Deze wendde zich tot het comité dei- werkstakers en zei, dat zyne hulp ingeroepen was, ten einde te voorkomen, dat de werken beschadigd werden. Het comité antwoordde echter, dat het voor de orde instond. De vrederechter hernam, dat hy toch 50 man naar Homestead zou zenden. Hierop ant woordde het comité, dat het dan niet langer verantwoordelijk voor do orde wilde blyven. Een paar dagen later verlieten twee schuiten, welke door eene stoomboot getrokken werden en waarop zich 200 politie-agenten bevonden, Pittsburg en begaven zich naar Homestead. De werklieden waren gewaarschuwd. Zy plaatsten een kanon by de landingsplaats en maakten van stalen en ijzeren staven eene barricade. Toen de politie by de landingsplaats- aankwam, was het reeds duidelijk te zien, dat men haar niet vreedzaam aan wal zou laten komen. Duizenden mannen, vrouwenen kinderen stonden op den kant. Plotseling werd er van eeno der schuiten geschoten en onmiddellijk werd dit schot van de zyde der werklieden beantwoord. De agenten schoten met Winchester geweren; de werklieden met revolvers. Weldra ontstond er oen geregeld gevecht. Do werklieden zwoeren, dat zy de politie niet aan land zouden laten komen. Ongeveer te zeven uren trachtten vijftig agenten op den wal te springen. Zy werden echter met een kogelregen ontvangen en moesten afdeinzen. Uit latere telegrammen weet men, dat thans het geheele district in de macht der werk stakers is. Zoowel in den Senaat als in het Huis van Afgevaardigden hebben interpellaties plaats gehad omtrent het gebeurde te Homestead en er wordt op aangedrongen, dat er een comité benoemd zal worden, om de zaak te onderzoeken. Dondordag-namiddag to halfdrie is in dc feestzaal van do Sporttentoonstelling te Scbe- veningen de internationale jury geïnstalleerd met een woord van welkom, in de Fransche taal uitgesproken door den regeeringscommis- saris baron Van Brienen van de Groote I.ir.dt. De jury is samengesteld als volgt: J. G. Robbers, Amsterdam, directeur-uit geversmaatschappij „Elsevier", klasse litera tuur over alle klassen; dr. Van Voelderen, Schoveningon, hygiëne (kl. 67); C. Bisschop, kunstschilder Scheveningen, schoono kunsten (gr. 11); jhr. II. Clifford, Den Uaag (visscher(j groep 7); W. Galjaard, rijtuigmaker, Den Haag (kl. 2 lederwerk en tuigen); mr. J. D. C. C. W. baron do Constant Rebecque, inten dant der kon. paleizen (Scbev. schoone kun sten 11); L. J. S. Van Kempen, Den Haag, (zilver en goud kl. 57); E. W. De Filliotaz Goethart, Apeldoorn, (kl. 18 jachttropeedn, enzdr. IV. G. Van de 'Wall, Arnbom, paarden arts 1ste kl. (kl. 3 hoefbeslag); H. Veder, Rotterdam, kunstschilder (gr. 11 schoone kunsten); E. H. IVelsink, Amsterdam (kl. 53 tabak, sigaren, sigaretten); C. Becht Jr., firma Becht en Dyserinck, Amsteidam (smeed- en ijzerwerk kl. 61); H. J. Bos, lid der firma J. Bos en Zonen, Rotterdam (kl. 62 céramique, porselein, kristal)T. A. O. De Ridder, Katwijk a./d. Rijn, burgemeester (gr. 7 visscherij); gep. kol. Bergansius, Delft (kl. 8 en lömilit. en jaehtschietwapenen en munitie); G. v. d. Pot, Rotterdam, cargadoor (kl. 21 en 25, zeil- sport en roeisport, enzF. H. Van Malsen, Den Haag, lid van den gemeenteraad (kl. 54 en 55 ameublementen); J. A. Bakker, Den Haag, (kl. 52 eetwaren)G. De Wijs, com mandant der brandweer, Den Haag (68 red dingstoestellen); J. F. Hoffman, Rotterdam (zeil- en roeisport, enz., 24 en 25)J. Van Stolk, Volzen (kl. 11 en 12 honden-inrichtingen en voeder); jhr. mr. J. A. Do Jonge, Den Haag (13 groep Alpenisme).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2