LEtDSCH DAGBLAD. N3. 9926 Maandag; -4-- .Titli. A3. 1892. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Ëjn moordenaar. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per poatl-^O. Afzonderlijke Nommore0.05. PELTS DEE ADVEETENTIÉN: Van 1G regols 1.05. Iedere regel meer fQ.17%. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het inea9seoren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 2 Juli. Door de afdeeling Loiden van don Bond van Nederlandsche Onderwijzers is het vol gend adres met Memorie van Toelichting aan B. en Ws. van Leiden gericht: „Aan HEI. B. en Ws. der gemeente Leiden. „Edelachtbare Hecren, „De afdeöiing Leiden van den Bond van Ncderlar sche Onderwijzers (goedgekeurd by Kon. Besluit van 22 Maart 1S90) verzoekt TJJSdelacbtb. beleefd, in de aanhangige voor stellen in zake de regeling van de jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen de vol- j .gende bepalingen op te nemen a. Aan iedere school zijn 2 eerste onder- wijzers of onderwijzeressen. b. De derde ondorwijzors en ondorwyzores- f sen genieten eone minimum-jaarwedde van ƒ550, met uitzicht op verhoogingen van 50 tot een maximum van 700. „Bovenstaand verzoek steunt op gronden, die in bijgaande Memorie van Toelichting uit eengezet zijn. Namens de afd. Leiden van den Bond van Ned. Ond., Leiden, (w. g.) L. Van Oeveren, Voorzitter. "28 Juni 1892. J. M. Vos Jz., Secretaris." Memorie van Toelichting. Adressante acht zich verplicht U hare ■erkentelijkheid te betuigen voor het goede, dat in do voorgestelde wijzigingen te vinden is. Nochtans neemt zy de vrijheid in Uwe welwillendheid cenigo opmerkingen aan to bevelen, dio zjj onder meer zou to berde go bracht hebben, wanneer Uw College haar vereerd had met de uitnoodiging, hare won- schen meer in bijzonderheden kenbaar to maken. Vergeleken met andere plaatsen, als: Am sterdam cn 's-Gravenhage, is te Loiden het aantal betrekkingen van eersten onderwijzer relatief zeer klein. Terwijl in do hoofdstad aan iedere school met 8 leerkrachten twee, en in 's-Gravenhage op een personeel van gemiddeld 12 onderwijzers twee tot vier eerste onderwijzers aangetroffen worden, telt men er hier slechts eon. Neemt men nu in aanmerking, dat te Loiden ongeveer 130 onderwijzers werkzaam zijn, verdeeld o/or olf scholen, dan behoeft het geen Dezen klimmen in boide steden op tot ƒ1400, torwijl te Loiden hunne jaarwedde slechts ƒ1200 za bedragen. nader betoog, dat de kans om eersten te worden, al zeer gering is. De ervaring leert dan ook, dat soms in jaren oene dergelijke betrekking niet openvalt. Deze ongunstige verhouding zou vool verbetering ondergaan door verdub beling van het aantal eerste onderwijzers. Bovendien was dan aan iedere school eon derde onderwijzer minder noodig, waardoor de vooruitzichten van dozen iets gunstiger zouden worden. Verder wijst adressante met den meesten nadruk er op, dat de derde onderwijzers, be houdens de exceptioneele gelegenhoid om tot tweoden bevordord te worden, met de aan neming dor voorgestelde regeling in geen enkel opzicht gebaat zullon zyn. De waarheid, dat de arbeider zijn loon waard is, behoort ook voor dio ambtenaren erkend en betracht to worden. Men zal toch gereedelijk toegoven, dat iemand, die oenige jaren zijne betrekking met ijver en toewijding heeft waargenomen, meer geschikt is voor do vervulling zijner plichten en dus aanspraak heeft op hooger bezoldiging dan een eerstbeginnende. Mindere geschiktheid voor het afleggen van examens en tegenspoed kunnen oorzaak zijn, dat een goed derdo onderwijzer zijn leven lang zich moet vergenoegen met het maximum van 000. Hoewel adressanto erkent, dat voor den dorden onderwijzer do exceptioneelo be vordering tot tweeden een voordeel is, doet het liaar leed, dat met alle ambtenaren dior klasse uitzicht hebben op een meer bevredi gend maximum. In de huidige omstandigheden heeft do derde onderwijzer meestal den leeftijd van 25 a 28 jaron bereikt, eer hij in eene lioogero klasse overgaat. Bovendien moot hij dan nog 6 jaren wachten, eer hem een salaris van ƒ1000 ten deel valt. Eene traktenionts- regeling, die de mogelykhoid uitsluit, dat eene gansche klasse van ambtenaren, welko eene reeks dienstjaren achter den rug hebben, in de toekomst aanspraak maakt op ecnige be langrijke verhooging van inkomsten, mag niet billijk genoemd worden. Op grond van het voorgaando kan men eene bezoldiging tot een maximum van 700 geenszins als een maat regel van weelde beschouwen. Werd dit cijfer aangenomen, dan zou het verschil tusschen het maximum van den derden en dat van den tweedon onderwijzer, evenals thans, ƒ300 bedragen, terwijl bij do aanneming van de voorgestelde wijzigingen dat verschil nog ƒ100 grooter zal zijn. Ook betreurt adressante het, dat de mini mum jaarwedde van den derden onderwijzer mot 50 verminderd is. Het heeft allen schijn, 40.) Voor zijne eigen vertrekken doet hij niets. Met piëteit voor hetgeen zijne ouders, groot- en overgrootouders reeds had omgeven, laat hy daar de oude meubelen uit den roccoco- tijd staan, gunt hy den ouden portretten in met goud gestikten rok, helm en pluimhoed hunne oude plaatsen. De gewichtige dag brak eindelijk aan. Een zonnige, schoone Meimorgen werd door de klokken ingeluid on Bennewitz, do plaats, waar volgens afspraak het dubbele huwelijk zou worden voltrokken, was gehuld in het groen der versieringen en in vlaggen. Clarissa ging naar haar kamertje en bad; Ludmilla was gisteren reeds aangekomen en thans bezig, den plooien van het atlas kleed behoorlijke vormen te geven. Met behulp van haar kamermeisje paste zy de japon aan en oefende zy zich voor den spiegel, om haren sleep in de meest bevallige plooien te laten ■tallen. I Richard zat in de groote eetzaal alleen aan t oatbyt met do vrouw des huizes. De bruiloftsgasten waren óf nog niet aangekomen, óf hadden zich op hunno kamers teruggetrok ken. Het ontbijt smaakte hem uitstekend; hy sprak den wyn en de spy zen goed aan, als zou hy op jacht. Thans trad ook Bruno binnen hij was reeds gekleed. Geiyk men do behoefte gevoelt, allen strijd, allen twist by te leggen vóór men aan de tafel dos Hoeren plaats neemt, om het Heilige Avondmaal te gebruiken, zoo voelde ook hy den drang zich met zyn broeder Richard te verzoenen, vóór dit gewichtige gedeelte van zyn leven werd afgesloten. „Richard", sprak liy, terwijl hy hom zacht- kens de rechterhand op den schouder legde, „binnen een half uur staan w>j voor God, om uit de hand des priesters ons goluk te ont vangen; ik gevoel my gedrongen met u Verbaasd zag Richard zijn broeder aan. „Laat my met rust met die priestersviel hij hem in de rede. Hij stond op, veegdo zich met het servet langs don mond, wierp den doek achteloos op de tafol cn verliet het vertrek, zonder te letten op het wynglas, dat hy had omge worpen en welks donkerroode inhoud zich over het witte tafelkleed verspreidde. Weemoedig zag Bruno hem na. Hy kon hot niet begiypen hoe een mensch, die op alsof Uw College is uitgegaan van de onder stelling, dat alleen ingezetenen van Leiden (die by hunne familie en derhalve goedkoop kunnen inwonen) tot die betrekking zullen benoemd worden. Alleen in dat geval zou het voorgestelde cyfer eenigszins te verdedigen zyn. Adressante kan echter niet aannemen, dat Uw College bet in het belang van het onder wijs zou achten, uitsluitend ingezetenon tot derden onderwyzer aan te stellen. Do voor- deolen van den aanvoer van vorsch bloed in het onderwijzerscorps liggen to zeer voor de hand, dan dat het noodig zou zijn die nader in het licht te stellen. De aanneming der aanhangige voorstellen zal ten gevolge hebben, dat onderwyzers van buiten niet licht er toe zullen overgaan naar Leiden te solliciteeren. Geschiedt dit echter toch, dan zal de benoomde met 500 moeten rondkomen, tenzy hij be middelde familie bezit, die hem in de koston van zijn onderhoud tegemoetkomt. Maar dit laatste geval doet zich zoo zelden voor, dat men met die uitzondering geen rekening behoeft te houden. Adressanto koestert de h. i. niet ongegronde vrees, dat zelfs de groot ste economische vernufton te kort zullen schieten, zich van ƒ500 behoorlyk to voeden, te kleeden en daaruit verder die uitgaven te bestryden, welke de levenswyzo van een be schaafd mensch noodzakelyk maakt. Hieronder volgt eeno wanhopige, doch helaas, niet ge slaagde poging, om evenwicht te brengen tusschen de uitgaven en inkomsten van een toekomstig Leidsch derden ondorwyzer. Pensioen10. Kost en inwoning360. Vuur en licht«18. Bovenkleeding«40. Ondcikleeding10. Schoeisel«12. Studiebenoodigdlieden20. Belasting3. Dokter en apotheker«10. Samen. f 483. Na aftrek van deze allernoodzakelykste uit gaven (die zeker niet te ruim genomen zijn), biyft er dus nog beschikbaar een saldo van ƒ17 per jaar, d. i. ruim 4'/2 cent per dag, voor: reizen (om familie te bezoeken), exa- menlcosten, uitspanning, lidmaatschap eener voreeniging, enz., al te gader zaken, die men niet bestempelen kan met den naam van weelde-artikelen. Adressante vleit zich met de hoop, dat bovenstaande cijfers Uw College zullen over tuigen van de noodzakelijkheid, het bestaande minimum van 550 tc handhaven." het punt stond een zoo ernstigen stap te doen, welke over geheel zyn leven zou be slissen, in zulk eeno stemming kon zyn. Thans hoorde hy een opgeruimd gelach hy herkende het: 't was zyne schoonzuster Ludmilla. Soms had haar hartelyko lach zyne ernstige stemming wel eens verdrevenheden, op den trouwdag, sneed doze lach uit den mond eenor bruid, die in het volgend oogen- blik met den man barer keuze voor Gods altaar zou staan, hem door de ziel en deed al zyne hoop verdwijnen, welke h\j op haar had gevestigd. De klokken kondigden den middag aan. De poorten van het slot werden geopend; een bloemig pad leidde van het huis door den hof en het park naar het kleine gods huis. Eene saamgedrongen menigte zette aan beide zyden den weg af, dien de paren moesten volgen. Twaalf jonge meisjes, in de schilderachtige dracht van het land, treden naar buiten en strooien met volle handen bloemen over den weg, en de boeren en dienaren van 't huis hou den met bloemen versierde bogen omhoog. Eerst komt de leeraar; dan, aan den arm haars verloofden, bleek en schoon als eene waterroos, de edele gestalte van Clarissa; vervolgens, lachend als de Meimorgen, Lud- Een algemeen geacht ingezetene van Delft, de civiel-ingenieur de heer P. A. Kore- vaar, is aldaar op 67-jarigen leeftyd overleden. Dat zyne bekwaamheden op technisch ge bied hoog werden geschat, blykt wel het best uit het feit, schryft do „D. Opmerker," dat hem van heinde en ver werd opgedragen poldergemalen te bouwen; hy heeft er dan ook niet minder dan 71 gezet, soms 9 in een jaar, waarvan een te Bazel, benovens 7 water molens; ook bracht hy 9 droogmakingen tot stand en diverse andere werken. Zoo heeft hij indertijd te Swinemünde, by Stettin, een meer drooggemaakt. De overledene was secretaris-penningmeester van denAbtswoud- schen Polder en lid van het Kon. Instituut van Ingeniovrs. By het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wotsontwerp tot verlenging' van het tydvak, waarbinnen de voorloopige maatregelen tot behoud der vicarie-goederen gelden, werd leedwezen betuigd dat deze ge wichtige zaak weder vertraagd zal worden, hoewel de Staats-commissie reeds lang ge reed is. Men drong op eene spoedige beëin diging aan, betreurde dat er rodenen scbynen te bestaan tot geheimhouding van het ver slag dier Staatscommissie en meende dat de verlenging slechts twee in plaats van drie jaar behoefde te duren. By het onderzoek van de verhooging van. hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1891, werd gevraagd of het te weinig afschrikwekkende van het verbiyf in do Rijks werkinrichtingen en do huizen van bewaring wellicht heeft medegewerkt, dat de bevolking in die inrichtingen in 1891 vr|J sterk is ge stegen. Volgens hot „Berliner Tageblatt" zullen do erfgroothertog en de erfgroothertogin van Baden dezer dagen te Schoveningen komen. De vorstin van Waldeck-Pyrmont, go- boron prinses Louise van Glücksburg, de tweede echtgenoote van den regeerenden vorst, vader van H. M. de Koningin-Regentes, is, naar de „Külnische Zeitung" meldt, voor spoedig bevallen van een zoon. Hoewel hot port der brieven naar en uit do Nedoriandsche bezittingen en koloniën in Oost- en West-Indië is verminderd tot 12l/t ct. per 15 gram, hebben de porten, volgens eene mededeeling van den minister van koloniën, in de Nederlandsche koloniën evenwel nog geene verandering ondergaan. Tevens vestigt men er de aandacht op, dat van 1 Juli af expressebestelling in het verkeer met Frank- ryk is toegelaten. milla en Richard. De bruidsjonkers, moest officieren in schitterende uniform, vergezellen de jonge dames, die als bruidsjufiers fun- geerenfamilieleden en genoodigden sluiten den stoet. De zon scheen warm op deze schare; do vogels zongen en uit de kerk drongen de akkoorden van orgelspel en koorgezang naar buiten. Weer bogonnen de klokken te luiden door de hand des priesters waren de beide paren voor het leven met elkander vereenigd. XIII. Ludmilla, die zich in korten tijd tot eeno volle, weelderige vrouwengestalte had ont wikkeld, keerde juist van een wandelrit naar Krieme terug. Het was een schoone herfstmorgenin allerlei kleurschakeeringen strekte het bosch zich uit; de gele bladeren staken schilder achtig af tegen enkele groene takkenfriscli woei de morgenwind door Ludmilla's lokken en kleurde hare wangen met een lieflyken blos. Hare stemming scheen echter weinig met de natuur overeen te komen. Er lag een trotsche trek op haar gelaat; het zenuw achtig trekken der lippen, het bewegen der fijne neusvleugels duidden aan, hoe toorn haar vervoerde. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9