De algemeone beraadslaging over de bela&tingontwerpen werd in eene avondver gadering van de Tweede Kamer op Vrijdag voortgezet. De conclusie, waartoe de heer Bahlmann na eeno uitvoerige redevoering, vaak afdalende in bijzonderheden, welke de voorzitter bij de artikelen beter op hare plaats achtte, kwam, was, dat het grondbezit evenveel blijft betalen, Let onroerend goed meer dan het roerend goed zal betalen, evenzeer als de nijverheid en de kleine burgerij meer zullen moeten bijdragen. Hierdoor is een kiem van ontevreden- 11 aid in de wet gelegd, waarbij het kapitaal schijnbaar een offer brengt aan de schatkist. De heer Tijdens,' ofschoon beamende dat de arbeidende klasse van. de voorgestelde aecyns- ontheffingon niet veel zal voelen, zal door vóór te stemmen nemen wat te krijgen is. H(j protesteerde echter tegen den toeleg om geheele belastinghervorming te doon vooraf gaan aan kiesrechtregeling, welke in het land, vooral in het Noorden, meer gewenscht wordt dan deze weinig boteekenendeac;ynsontlasting, welke veel verder ware uit te strekken, indien aan den eisch naar eene progressieve inkom stenbelasting werd voldaan. Met ontkenning dat de anti-revol. party stelselmatig verzet tegen de belasting-ont werpen voert, drukte de heer A. Mackay vooral op de wenscheiykheid, om ze met be hulp van alle partyen tot stand te brengen (teekenen van instemming), opdat geeneeen- zydige regeling wet worde. Overigens zette hij de bezwaren omtrent eene afzonderiyke invoering der vermogenbelasting zonder de bedryfsbelasting en de klachten omtrent druk op don landbouw nader uiteen en onder steunde hy het denkbeeld, om een lager cijfer voor de waardebepaling van het onroerend goed aan te nemen. Na ropliek van den heer Van Velzen diende da minister van financiën van wederantwoord, waaruit alleen nog valt aan te stippen, dat hy de quaestie van wynaccyns en successie reeds hoeft overwogenhet beginnen dor vrystellingen mot f 25,000 niet wenscht; ver lichting van druk op de winkeliers meer verwachtte van herziening van het personeel de péréquatie en de bedryfsbelasting eerder zal inkomen dan de kiesrechtregeling en do minister geen party- doch een nationaal werk wil tot stand brengen als begin van verdere belastinghervorming. De algemeene beraadslaging is dezen, avond gesloten en de Kamer verdaagd tot a. s. Donderdag. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat de heer N. J. Schoorel tot secretaris der ge meente Boskoop werd benoemd. Namens en in tegenwoordigheid van den Raad werd de jubilaris door den burgemeester, den heer H. La Coultre, met dien dag geluk gewenscht, en hem ter herinnering door den Raad eene marmeren pendule met dito coupes ten ge schenke aangeboden. Ook door eenige inge zetenen werd hem een geschenk, bestaande uit een gouden horloge, vereerd. Van het raadhuis en van de woning van den burgemeester en der raadsleden wapperde C9 driekleur. Door den gemeenteraad van Delft zyn benoemd aan hot gymnasium tot leeraar in de klassieke talen dr. J. Berlage, conrector van het gymnasium te Sneek; in hetHoog- duitsch de heer F. Tynstra, te Leeuwarden, No. 2 der voordracht, en in het Fransch do heer A. Cohen, to Groningen. Aan den heer A. A. Heskes werd, wegens vertrek naar Rotterdam, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de lioogere burgerschool. De Vereeniging tot bevordering van onderwys in handenarbeid vroeg en verkroeg eene subsidie. Tot gemeente-ontvanger te Gouda is d»»r den gemeenteraad benoemd do heer "W. Lotsy, burgemeester van Bodegrave, met 9 stemmen, terwyl de heer J. M. De Kempenaer, 1-urgemeester van Voorschoten, 5 stemmen op zich vereenigde. Voorts werd 1 blanco biljet ingeleverd en 1 stem uitgebracht op den heer N. Osti. Aan den heer J. Trince, med. cand. te Gouda, is door de faculteit der geneeskunde aan de ryks-universiteit te Utrecht do gouden medaille toegekend voor zyn antwoord op eene door die faculteit uitgeschreven prys- vraag. Daarby werd verlangd eene op eigen proefnemingen steunende critiek van de onder zoekingen van E. Heubel omtrent het her leven van het hart uit den toestand van schyniu'o V'.ikomen lykverstyving. Ds uitslag der overgangsexamens van i *n ar- rursus is, dat alle volontairs van het eerste en tweede m het hooger studiejaar zyn overgegaan, nameiyk in het tweede de korporaalsBrodhaag, De Ranitz, Van Leeuwen, Bakker, Harmsen, Oudendyk en Valkenburg, en in hot derde de sergeantenKoester, Brandon en Vis. Gemengd Nieuws. Een levonsmoede. Een persoon, die ovordag gisteren een feestje had bijge woond en des avonds nogal „aangeschoten" was, liep omstreeks halolf op de Garenmarkt by het Steenschuur in vry zwaaiende bewe ging, al roepende dat hy zich zou doodschie ten. Zoo ver kwam het echter niet, maar opoens hoorde de aldaar geposteerde schild wacht een plomp in het Levendaai, op het gerucht waarvan ook andere personen kwa men toeschieten, w. o. eveneens de heer L. P., die dadelyk te water sprong en, niettegen staande de aldaar heerschende vry zware duis ternis, don drenkeling, die reeds ver weg bleek te zijn, nog mocht redden. Met de hulp van dr. N., die ook weldra aanwezig was, werd de drenkeling, die zelf in het water schynt gesprongen te zyn, weer bygebracht, waarna hy naar zyne woning werd geleid. Deze week werden op „Rhvnzigt" genomen 832 zwembaden door heeren en 41 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. De afdeeling „Amsterdam" van den S.-D. Bond heeft tegen morgen-, Zondag namiddag halféén, eene openbare vergadering in „Constantia" uitgeschreven, ter verwelko ming van den aan do maatschappy en de zynen teruggegeven partygenoot Geel. Alsdan zal het woord worden gevoerd door de heeren Polak, Kamphuizen en Hermans. Al het hulppersoneel, in dienst der Staatsspoorwegmaatschappy aan het cen- traal-bureau te Utrecht, is gisteren buiten dienst gestold. Met ingang van den lsten October a. s. worden ook alle hulparbeiders op de stations dier Maatschappy ontslagen. Deze besluiten zyn een gevolg van den ingevoerden bezuini gingsmaatregel. Wegens ernstige ongesteldheid van zfin vader, is •Tequah genoodzaakt naar Engeland te vertrekken. De laatste séance te Zwolle zou daarom gisteravond plaats hebben. Men meldt uit Baarn: Woensdag middag trachtte een jongmensch van omstreeks 23 jaar zich toegang te verschaffen tot het Koninklyk paleis op Soestdyk. Hy werd echter door de politie gevat en naar Baarn gebracht. Op de vraag, wat hij van plan was, ant woordde hy, dat hy het voornemen had te gaan stelen. Donderdag is hy naar Utrecht overgebracht. Men denkt met iemand te doen te hebben, die in de gevangenis een onder komen zoekt. In een schaapsstal by Ahlhorn, niet ver van Oldenburg, sloeg de bliksem in en doodde 270 schapen. Aan boord van de paketboot „La Plata", van de „Messageries Maritimes", had eeno ontploffing plaats, waardoor drie stokers gedood werden. In een bericht uit Pittsburg, in Pennsylvanië. wordt gemeld dat ten gevolge van de werkstaking der smeden in den omtrek 150,000 werklieden reeds sedert Donderdag leegloopon. Ten westen van het Alleghani gebergte zyn 250 smederyen gesloten. Boven dien zyn 50,000 werklieden in 200 glasblaze rijen, die gesloten moesten worden, werkeloos. Het bestuur eoner smedery van de Com pagnie Carmesi zou het door het arbeids- syndicaat voorgestelde loon hebben verleend. Men hoopt dat de andere werkgevers het zelfde zullen doen. BUITENLAND. Duitschland. Nagenoeg algemeen geven de dagbladen in Duitschland te kennen, dat zy, in den stryd tusschen de regeenng en vorst Yon Bismarck, zich aan de zyde der eerste stellen, maar evenzeer wordt door velen betreurd, dat het gouvernement zoo heftig tegen don oud-kan selier is opgetreden. Zelfs de vrije conser vatieve „Post", die dikwyis hare kolommen der regeering ter beschikking stelt, keurt do polemiek der „Nordd. Allg. Ztg.af en ver maant tot gematigdheid, daar by een twist alleen Duitschlands vyanden voordeel kunnen hebben. Het is te hopen, dat Von Bismarck dezen raad ter harte neemt, want zoo hij antwoordt, zal Caprivi niet zwygon. Deze is van mee ning en dat de keizer het daaromtrent met hem een6 is, lydt geen twyfel dat Yon Bismarcks uitlatingen aan Duitschlands buitenlandsche politiek afbreuk deden en op den duur den vrede zouden kunnen in gevaar brengen. Von Bismarck - heeft later opnieuw een onderhoud gehad met een journalist, nl. met een redacteur der Münchener „NeuesteNachr waarin hij verklaarde dat hy parlement en pers als eene noodzakelijke controle op de regeering beschouwde. Volgens Yon Bismarck had hy hot vertrouwen van keizer Alexander III in hooge mate bezeten en op dat ver trouwen alleen berustten degoedebetrekkingen tot Rusland. „Ik ben by den Duitschen keizer in ongenade gevallen en weet niet waarom. Yan eene verzoening kan niet gesproken worden, want de keizer is niet by my in ongenade gevallen. Als de keizer de ongenade opheft, is alles weer by 't oude." De verwy- dering, die ook aan kuiperyen te wyten was, deed hem innig leed en hjj had gehoopt, eerst by ziekte of dood de leiding der zaken te zullen neerleggen. Do kosten voor den bouw van een Centraal-station te Hamburg worden op 34 millioen mark geraamd, te betalen door Ham burg, Pruisen en de Lübeek-Büchener spoor- weg-maatschappy. Italië. De gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben den koning van Italië verzocht, een scheidsrechter te be noemen in do quaestie der visschery in do Behringzee. Uit Rome wordt gemeld dat men het eens is geworden over den „modus vivendi" voor de voorloopige handelsbetrekkingen tus schen Italië en Spanje op den grondslag van het Spaansche minimum-tarief. Italië zal op Spaansche producten dezelfde tarieven toepas sen, welke voor Oostenryk, Zwitserland en Duitschland golden. Gri'OOt-Bz-itannië. Gladstone heeft inderdaad de reis naar Mid-Lothian voortgezet; zyn toestand is dus gunstig. In de geheele pers van binnen- en buitenland treft men beschouwingen aan over den vermoedelyken uitslag van den stembus strijd; de verwachting, dat de liberalen het pleit zullen winnen, wordt vry algomeen uit gesproken. Men vermoedt echter niet dat het nieuwe parlement eene groote meerderheid, zy 't dan tor rechter- of tor linkerzyde. be zitten zal. De mynwerkersbond van Lan cashire en Chesshire hoeft een manifost uitge vaardigd, waarby alle mynwerkors worden opgeroepen alleen die candidaten te steunen, welke de stellige belofte geven den wette- lyken achtuurswerkdag te zullen helpen tot stand brengen. Die van Midland sluiten zich by deze verklaring aan en eischon bovendien nog, dat do patroons by de wet verantwoor- delyk gesteld zullen worden voor alle onge lukken in de mynen. De ontvangst, aan Gladstone te Edinburg bereid, overtreft alle tot heden hem gebrachte ovatiën. Hy werd aan het station Merchiston ontvangen door eene talryke deputatie, met lord Rosebery aan het hoofd, die hem het welkom toeriep. De stoet reed van het station naar Haymarket en moest door de Maitland- en Quoensferrv-straten naar Dalmeny trekken. Het is alsof de aanval, waaraan Gladstone heeft blootgestaan, het enthusiasme nog hooger deed sty gen. De weg was versierd met honderden vlaggen. Aan het einde van het Myrtle-terras reed hy door eene eerepoort; ook op den Dalryweg was er eene opgericht. Bijna ieder huis was versierd. Hy heeft den nacht doorgebracht op Dalmeny, waar hy om zeven uren was aangekomen. Donderdag sprak hy in Edinburg en gisteren vertrok hy naar Glasgow. De verkiezingsreis zal een week duren. Ook te "VVarrington, Lancaster en Carlisle heeft hy eenige woorden gesproken. Te War rington zeide hy te hopen, dat deze plaats in de voorste ry der zegevierende liberale party zou zyn. De Engelsche pers zegt hot volgende over Gladstone's verklaringen ten opzichte van zyn home-rule plan: De „Standard": Het onbestemde in de ver klaringen toont voldoende aan, in welken zin de groote vraag van home rule door Gladstone wordt opgevat. De „Daily News" meent dat vele bestrijders van home-rule zyn gaan gelooven, dat deze maatregel goed kan werken. Hun, die wilden weten, waarin het zelfbestuur zoude bestaan, heeft Gladstone alle gewenschte inlichtingen gegeven in zyne rede, welke van groote op rechtheid en helderheid getuigt. Zelden gaf een staatsman zyne denkbeelden nauwkeu riger aan. De „Daily Chronicle" schrijft: Hoewel de verklaringen niet zoo volledig zyn, als mo- gelyk was, bevatten zy niets wat strjjdt met de steeds door ons voorgestane deck beelden. Er zyn groote concessies in onzen geost gedaan. Aan den anderen kant is het jammer, dat verwezen is naar het noodlottig ontwerp van 1886, dat door niemand kan worden vordedigd. De „Daily Telegraph" zegt dat, gelyk men kon verwachten, de op home-rule betrekking hebbende zinsneden eene herhaling zyn van de hoofdbeginselen der toelichting tot het beruchte ontwerp van 1886. Do „St.-James's Gazette" zegt dat het zeer wel mogelijk is, dat de broodkorst, die Gladstone trof, niet met boos opzet werd ge worpen. Er is nameiyk in sommige streken van het land een gebruik om met peperkoek te werpen als een wensch van voorspoed, 'c Is dus best mogelyk dat de vrouw, die de brood korst wierp, eene vurige bewonderaarster van Gladstone was. Spanje. Ten gevolge van de Donderdag in de Kamer aangenomen wet, waai by op de beursaffairesï eene nieuwe belasting wordt gelegd, hebber,3 de wissel makers en financiers te Madrid be sloten zich van het doen van zaken te ont houden. Er werd dus gisteren aan de beurs niets gedaan, zoodat ook de officiëole noteering der openbare fondsen ontbrak. Dezo houding l heeft een9 ernstige zyde, want bij eenigen duur zou daaruit eene vorwarring in finantiëele I zaken kunnen ontstaan. De opposanten reke nen, dat de ingestelde belasting alle winst: naar de schatkist doet vloeien en de zaken' hun geone verdienste meer zullen opleveren Deze belasting zal nog een ander gevolg hobbon, namelijk, dat daardoor de operation! buiten de wisselmakelaars om bevorderd worden, d. w. z. zonder eenigen officiëolen waarborg. Een bericht van heden uit Madrid meldt het volgende: Eene deputatie van effecten makelaars heeft zich naar don minister van financiën begeven, ten einde op to komen tegen de wet, waarby een inkomend rech' wordt ingesteld van 1 pet. op öebeursopera tién. De minister antwoordde dat de wet. noodig was, waarop de deputatie ontevreden'v' vertrok. Men zegt dat de regeering voorne ti- mens zou zyn de corporatie te ontbinden, in I dien do makelaars by hunne houding voll harden. Brazilië. Eene te Nieuw-York ontvangen depeclie uit Valparaiso geeft eene andere lezing over het bombardement van Porto-Alegro, dan in de reeds ontvangen berichten voorkomt. Het oorlogsschip „Marajo" (van de regee ring) begon den aanval, welke reeds door generaal Castilho, het hoofd der opstande- lingen, was verwacht. Alle batteryen onder bevel van generaal Velasquez beantwoordden het vuur der „Marajo", terwyl de kanonneer- booten „Henrique" en „Cammosin" een moord dadig vuur op het regeeringsvaartuig richtten. 1 De „Marajo" werd genoodzaakt af te deinzen i en werd door drie kanonneerbooten zóó scherp achtervolgd, dat de opstandelingen zich vleiden I het vaartuig te zullen bemachtigen, voordat het in 't ruime sop kwam. Dezelfde depeche bevat berichten over een verwoed gevecht te Yiamo, ten zuidoosten van Porto-Alegro, by het meer van denzelfdecjl naam. Na eene hardnekkige worsteling, welks v drie uren aanhield, werden de bondstroepen door Castilho geslagen. Onder de gesneuveldeD I noemt men Quero, een bekend republikein. I Een ander -gevecht te Bade, in het zuiden I der provincie, eindigde insgelijks met eenel overwinning voor CastUho. Tolegrammcu. WASHINGTON, 1 Juli. De Senaat heeft met 29 tegen 25 stemmen het wetsontwerp! van Stewart aangenomen voor vrije aanmun I ting van zilver, met een amendement, dat alle zilveren pasmunt, welke zich in de schat' kist bevindt, zal worden hermunt. KAAPSTAD, 1 Juli. Het Parlement d;:| Kaapkolonie heeft met algemeene sterar>'| de overeenkomst tssschen do regeering t'l de Nederlandsche Spoorwegmr.at?ch,qppy go ei-I gekeurd. PRETORIA, 1 Juli. Yan offieiëele z. -l

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6