N°. 9926. Maandag 4 «Juli. A". 1892. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. jKikeriki. LEIDSCÏÏ DAG-BLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVBRTENTIËN: Van 16 repels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Oroorere lettere naar plaatsra:rnte. Voor het inc&eseeren bnjten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit noimncr bestaat uit DRIE Bladen. Aan de Abonné's daarop, -wordt bö dit nommer verzonden No. 41 van Kikeriki. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der Vlot van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bot toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, eehade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeeDe kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. P. VER BOEVEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van bergplaatsen van verfwaren cn aanverwante artikelen in de percoolen Haarlemmerstraat No. 149 en Dullebakkersteeg No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 JuDi 1892. E. KIST, Secretarie. Leiden, 2 Juli. De overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens, in het Gebouw op de Pieterskerkgracht alhier, zullen plaats hebben op "Woensdag 6 Juli a. s. De regeling er van is als volgt: lsto klasse: 10—10*/.» u. Hoogduitsch 103/4 ll'/j u. aardrijkskunde; ll1/,—12 u. Nederlandsch. 2de klasse: 10 103/4 u. Fransch103/v ll1/, u. Engelsch; IJ1/, 12 u. cyfer- en stelkunde. 8de klasse: 10 10*/4 u. meetkunde; 10-/4 11 geschiedenis; ll'/o 12 u. plant- en dierkunde. 4de klasse: 10 lO'/a u. scheikunde; 10*/--11 u- staatswetenschappen; 11ll'/, u. mechanica; ll1/»—12 u. natuurkunde. De tentoonstelling van teekeningon zal worden gehouden op Donderdag, Vrydag en Zaterdag 7, 8 en 9 Juli, van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren, in de kleine concertzaal der Gehoorzaal (ingang Aalmarkt). De gunstige indruk der Harmonie-con certen, door hot stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie, onder leiding des heoren Mann reeds meermalen in den schoo- nen tuin van „Zomerzorg" gegeven, is nog niet uitgewischt, getuige de goede opkomst, welke gisteravond daar ter plaatse ten deel viel aan het eersto der vier abonnements-har- monie concerten, dezen zomer door hetzelfde corps te geven. Het was een schoone avond en er werd kunstgenot gesmaakt. De uitvoering der ver schillende nummers, waaronder ook voorkwam wijlen C. Lau's verdienstelijke „Fantaisie über Motive aus W. A. Mozarts Zauberflöie'ge schiedde als van het keurcorps to wachten is en werd met aandacht gehoord, al dreigde deze enkele oogenblikken afgeleid te zullen worden door het zuiver, lieflyk gekweel van een met de musici wedijverend, op een boom tak gezeten zangvogeltje. Nog eens: het was in alle opzichten een schoone avond, welke inderdaad deed verlan gen naar nog meer zulke. De alhier tot arts bevorderde candid-arts P. "NV. Striening is bestemd tot officier van gezondheid 2de klasse by het O.-I. leger. Bij do Leidsclie Spaarbank werd in de maand Juni ingelegd f 59,144.31'/^ terugbe taald f 41,403.00, terwjjl zijn afgegeven 114 nieuwe en geheel afgelost 79 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9249 inleggers bedroeg uit. Juni f 1,707,585.95. Te Kampen werden gisteren als apothe kers-bediende geëxamineerd 3 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Toegelatende heer P. C. Van der Valk, van Leiden, en de heer B. E. Wolda, van Amsterdam. M\- -De trekvaart tusschen Den Haag en Dek t vóór de vaartverbreeding" is de ti tl van een prachtwerk, dat door de firma Mouton en Co., te 's-Hage, in een keurig kleed ge stoken, de wereld ingezonden wordt. Nu die oude trekvaart met zijne pittoreske gedeelten weldra tot de geschiedenis zal behooren, zullen vele bewoners der provincie Zuid-Hol land dit werk willen bezitten als eene her innering aan vroegere dagen. Maar ook de liefhebbers der schoone kunsten zullen zich dit prachtwerk gaarne aanschaffen, omdat de heer A. L. Koster do zorg op zich genomen heeft voor de 12 etsen, welke het werk zal bevatten. En da1; hy daarin zeer gelukkig geslaagd is, bewijzen de tot nu toe verschenen 3 afleveringen, waarin 6 van geest tintelende etsen voorkomen en waarin hij ruimschoots gelegenheid heeft gevonden te toor.en dat hij behoort tot de meest artistieken onder zijne kunstbroeders. Als bewys voor die bewering herinneren wjj slechts aan de laatste afle vering der „Kunstkroniek", waarin eene zeer mooie ets naar een typig schildery van Israe s voorkomt. Ten slotte wijzen wjj er op, dat de tekst van de hand des heeren Johan Gram is, een der meest gezellige causeurs onder onze Nederlandsche letterkundigen. Alzoo factoren genoeg, om aan de onderneming der firma Mouton een gunstigen uitslag te verzekeren. De collecte voor het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewap6nden dienst in de Nederlanden heeft te Zoeterwoude opgebracht de som van f 43.33 De kapitein-intendant L. J. Mulder, hoofd der keurings-commissie bij het cent raai-maga zijn te Amsterdam, is toegevoegd aan den hoofd-intendant to's-Hage, en wordt te Am sterdam vervangen door den kapitein-inten dant "NV. A. H. Doorman, die gedetacheerd is geweest by de fabriek van de heeren Krantz te Leiden. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 30 Juni van Lissabon; do „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 30 Juni te Dar-es-Salaamde „Zaan dam", van Amsterdam naar Baltimore, is 1 Juli Lizard gepasseerd; de „Deucalion", van Arasterdam via Liverpool naar Java, arri veerde 30 Juni te Liverpoolde „Prins Wil lem I", van West-lndië naar Amsterdam, vertrok 1 Juli van Havre. By Koninklyk besluit is met den 16den Juli a. s.lo. de officier van administratie der 1ste kl. J. Langereis, wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning vana. een pensioen van /"1200 'sjaars, en b. eene var- hooging van dat pensioen, voor werkelijk verblUf in militairen dienst in 's Ryks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, ten bedrage van f 900 'sjaars; 2o. bevorderd tot off. van adm. 1ste kl. de off. van adm. 2de kl. P. Van Teutem, en tot off. van adm. 2de kl. de adjunct administrateurs J. F. W. In de Betou en C. Mathol. Aan jhr. mr. D. A. W. Van Tets van Gou- driaan, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van H. M. de Koningin te Konstan- tinopel, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder-grootkruis der orde vau den Medjidió, hem door Z. M. den Sultan van Turkije geschonken. Benoemd tot opzichter 2de kl. voor het stoomwezen F. Vaas, te Helmond, en H. J. Hendrikse, te Yiissingeo. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst dor landmacht, tot off. van gez. lste kl. de id. 2de kl. D. W. Schepers. Gemengd Nieu>vs. Omtrent de waarde van melk- suiker voor do voeding van zuigelingen en zwakken bevat „De Huisvrouw" een artikel van dr. S. Sr. C., te Leeuwarden. Reeds by herhaling heeft hy zijne leze ressen bezig gehouden met het onderwerp: De voeding van zuigelingen. Zoo wees hy in zyne jongste opstellen„Melkboer en melk inrichting", op de voor- en nadoelen van de melk, verkregen langs beiderlei wegen. Dat het voordeel genoegzaam geheel aan de z\jde dei- melkinrichting was, trachtte hy te doen uit komen door de byzondei heden mede te deelen omtrent de exploitatie van dit onschatbaar voedingsmiddel voor zuigelingen en jonge kinderen in twee inrichtingen in ons land. BU die gelegenheid stelde hy ook in het licht het nut van zoogenaamde gesteriliseerde of kiemvrye melk, welke door sommige dezer inrichtingen geleverd wordt. By vroegere ge legenheden vestigde hy de aandacht op de sterilisatie der melk in huis door middel van den melkkoker van prof. Soxblet. Altemaal ver beteringen in de kindervoeding, welke van ónsclfütbare waarde zijn voor do gezondheid onzer kinderen in de gevaarlijkste periode van hun leven. Het strekt hem tot genoegen, te hebben mogen vernomen dat alle deze wenken ge- reeden ingang hebben gevonden bij verstan dige moeders; het gebruik, dat zoowel van Soxhlet's toestel als van de gesteriliseerde melk der melkinrichtingen wordt gemaakt, neemt met den dag toede vooroordeelen wyken door eigen ervaring en die van anderen. By al dien vooruitgang bleef er echter nog eene leemte kleven aan die soort van kinder- voedsel, doordien een voornaam bestanddeel er byna geheel in ontbrak. Men weet dat de melk voor zuigelingen zoowel als voor zwakken en bejaarde lieden, zooals die van do koe komt, niet in alle opzichten geschikt is om aan haar doel te beantwoorden. Zy is wat men noemt: „te zwaar'", dat wil zeggen, dat koemelk to veel eiwit of kaasstof en te veel vet (boter) bevat, in verhouding tot de overige bestanddeelen der melk tegenover die van vrouwenmelk. Maar bovendien bevat zij tegenover deze laatste te weinig melk suiker. De beide eerste verschillen tracht men te compenseeren door de toevoeging van water by de koemelk, naar gelang van den leeft yd des kinds, en wel het meeste in de eerste levensmaanden. De gebrekkige vertering van do kaasstof dor koemelk ontstaat, doordien deze in ver houding van het zog te weinig melksuiker bevat, dat nog aanzienlijk minder wordt, als die melk tot op twee-derden met water wordt aangelengd, waardoor juist het tegen overgestelde verkregen wordt als noodig is tot eene goede voeding, bij 't stijgen van het. suikergehalte tot do 4do maand. De schrijver toont aan dat de gesuikerde gecondenseerde melk, welke ongelooflijke hoeveelheden rietsuiker bevat, wel het aller minst geschikt moet worden geacht voor eene doelmatige kindervoeding. Maar de gewone toevoeging van rietsuiker by de melk is voor vele kinderen even schadelijk. Wol ziet men tal van kinderen met zulke gesuikerde melk groeien en bloeien, maar nog tal van anderen lijden aan ingewandsziekten, en de moeders weten niet waardoor. De toevoeging van gewone suiker en do onttrekking van melk suiker zyn daarvan voor oen goed deel do schuld. De geneeskundigen, met dit feit in kennis gesteld, hebben in den laatsten tyd aan do voedsters dan ook geraden, om geene gewone, maar melksuiker aan de koemelk toe te \oegen. De melksuiker is echter lang zoo zoet niet als rietsuiker, iets, dat voor den zuigeling onnoodig, zelfs schadelyk is, en was tot j dusver zesmaal zoo duur als witte suiker. Bovendien is op hare zuiverheid niet altijd j met zekerheid al te gaan. Do vervalschingen j daarin bleken maar al te vaak. 1 In ons land is thans eeno byzondere ge- legenhcid tot stand gekomen om melksuiker I van uitstekende qualiteit tegen betrekkelijk matigen prijs te verkrygen. Do zoo gunstig bekende Albumine-fabriek te Leiden heeft in den handel gebracht blikken bussen van een half kilogram van dat product, dat zij tegen slechts 90 cents verkoopt, terwijl de melksuiker van anderen veel meer kost. Op en by deze bussen is gevoegd eene gebruiks aanwijzing, benevens een oordeel van be roemde professoren over het verschil in waarde van de riet- en melksuiker voor zui gelingen en zwakken. Wat de gebruiksaanwijzing betreft, zoo volstaat dr. S. Sr. C. met de mededoeling, dat bij het mengsel water en melk tot eene hoeveelheid van 20 gram of twee eetlepels (afgestreken) melksuiker voldoende is. Deze hoeveelheid wordt in de Soxhlet-flescbjes van verschillenden inhoud vóór het koken gedaan, om na het kokingsproces nog eens duchtig den geheelen inhoud door te schudden. Wie geen gebruik maakt van den Soxhlet-toestel, kan by het koken van de kindermelk op gelijke wijze te werk gaan en in dezelfde verhouding melksuiker toevoegen. De aldus met melksuiker verzoete melk wordt niet alleen op den duur beter verdragen, maar schijnt ook beter in den smaak van den zui geling te vallen, want by het gebruik van zulke mengsels ontwaart men minder afkee- righeid in het melkgebruik, dan vaak voor komt bij door rietsuiker verzoete melk. De mondholte blijft daarby meer gespaard voor gistvorming, zoodat er minder gevaar voor spruw ontstaat. Naargelang van| den leeftijd van het kir.d vermeerdert of vermindert men de hoeveel heid melksuiker in eene gegeven hoeveelheid melk, en wel zoo, dat in de eerste drie maan den op een mengsel van 150 2u0 gram in elk, even zooveel melksuiker wordt toegevoegd, als later op mengsels van 250 - 300 (volumens) gram melk. Wat hier voor zuigelingen is aangeveerd, geldt evenzeer voor kinderen op meer gevor derden leeftijd en voor zwakke en herstellende volwassenen. Ook voor lien is het gebruik van gesteriliseerde melk zeer aan te bevelen. Do schryver beveelt die vooral aanjvoor jongens en meisjes, die aanleg hebben tot kliorziekte en longtering. Ter bevordering der digestie acht hy bet wenschelyk, dat ook daarby eene geringe hoeveelheid melksuiker gevoegd wordt. Dit moet dan op dezelfde wyze geschieden als by de bereiding voor zuigelingen. Inzonderheid kunnen wy, aldus vervolgt dr. S. Sr. C., het gebruik van gesteriliseerdo melk, met melksuiker verzoet, aanbevelen aan jonge dochters en gohuwde vrouwen, dio aan maagneurose, mot moeieiyke spijs vertering lijden. Dit dagolyksch gebruik heeft meer blijvend effect en voldoet veel meer dan alle zoogenaamde zenuwmiddeltjes, do broomkali en het glaasje port of cognac incluis. Deze laatsten prikkelen de maagwanden te veel en wekken een kunstmatigen honger, dio niet beantwoordt aan eene goede voeding. De gemakkelyke verteerbaarheid der aldus verzoete melk voorkomt ook het oprispen en do zuurvorming, by maagverslyming, dio maar al te vaak door het gebruik van dub- belkoolzure soda getemperd wordt, doch welko op den duur even schadelyk werkt als de andere middelen, die geen natuurlijk bestand deel des lichaams uitmaken. Z jlkeiyderessen moesten het gebruik van rietsuiker geheel vervangen door dat van melksuiker, ook als ze koffie of chocolade gebruiken. ook by nog vele andere kwalen is het gebruik van melksuiker aan te bevelen. Melksuiker, hoopt de schryver, zal voortaan in geen welgeorderd huisgezin, vooral met kinderen, gemist worden. En als het gebruik daarvan meer algemeen wordt, dan twijfelt hy niot, of de prys van dit uitstekend voedings middel zal gaandeweg dalen, zoodat het onder het bereik van velen zal komen, die er zich tot dusver van moesten onthouden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1