naar Batavia, vertrok 30 Juni van Genua; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, arriveerdo 1 Juli te Genua; de „Bot terdam" arriveerde 30 Juni van Amsterdam te Nieu^ ïork. Bij koninklijk besluit is de heer T. P. C. Van Dooren, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Eindhoven W. G. Van Eymeren, thans commies der telegraphie lsto kl. Benoemd by het wapen der inf., by het 5de reg., tot majoor* de kapitein S. S. P. De Lang Evertsen, van hot 7do regiment. Bepaald dat het aan den kapitein R. H. D. Groeneveld, van het 1ste reg. inf., toegelegd pensioen geacht moet worden te zijn ver leend op zyne aanvrage, tot het bedrag van 1560 'sjaars De met verlof hier te lande aanwezige 2de luit. der inf. van het leger in Nederl.-Indië J. Zwaanshals, ter zake van lichaamsgebre ken, met ingang van 1 Juli, oervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer P. J. De Koek, arts, met den lsten dezer benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht. De leeraar by de opleiding van machinist- leerlingen te Hellevoetsluis W. Valkhof?, met 1 Aug. a. s., eervol uit zyne betrekking ont slagen. Aan den hoofd-officier en aan de twee hier onder vermelde subalterne officieren, op de grondon en met toepassing van de wetsarti kelen, daarby voor ieder hunner in het byzon- der aangogeven, pensioen toegekend, tot hot bedrag als achter ioders naam is uitgetrokken F. A. Egter, (op aanvrage) majoor by het 5de reg. inf, f1650; M. A. A J. Van Neck, (onder tookenning van den rang van majoor op aan vrage) kapitein bi) het 8ste reg. inf., 1560 J. G. Portogies, kapitein by het 6de reg. inf., 1406. Aan dr J. G. Van Deventer, leeraar in do wis- en natuurkunde aan de Kon. Mil. Acade mie te Breda, op daartoo door hem gedaan verzoek, met 27 Aug. a. s. een eervol ontslag uit zyne evengemeldo betrekking verleend. Gemengd NiouwSi Van do gehouden verloting der voorwerpen van de „Practische Ambachts school" alhier liggen do trokkingslysten by de boekhandelaars en aan do Ambachtsschool zelve ter inzage. De slagersbediende, van wien gisteren door ons met lof melding word ge maakt als waarschuwer der machinisten van de byna botsende stoomtrams, is genaamd Hen drik Meyer, 16 jaar oud en in betrekking by den heer A. De Leouw, vloeschhouwer to Oegstgeest. Sedert eenigon tyd wordt op de iyn PleinKurhaus van do Haagsche tram weg-maatschappij langs den ouden Scheve- ningschen weg gereden met twee aan elkander gekoppelde open wagons, hetgeen voor con ducteur en paarden allesbehalve gomakkelyk is. De politie kan dit niet verbieden, aangezien hot in de politie-verordening voor Den Haag niet strafbaar gesteld en dus ook niet ver •boden is. Door de politie te 's-Hage is gister- avond op het Zieken een man aangehouden, dis geruimen tyd geloden tot 8 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Sedert had hy de wyk genomen naar Antwerpen en had 'teerst gisteren gewaagd weder in het land te komen. Waarschynlyk om de politie te verschalken, was de man te Delft uit de tram gestapt en had van daar zyne reis naar Den Haag te voet voortgezet. Door het afglydon van eene tree plank verwondde zich gisteren aan het Staats spoorstation te 's-Hage een wisselwachter. Per rytuig werd hy naar zyne woning vervoerd. Te kwart vóór tienen gisteravond brak er eon felle brand uit in eene houten loods, dienende tot bergplaats van bouwmaterialen, onz en staande op een open terrein achter ia aanbouw zynde panden, tusschen de Bloem- kweeker- en St.-Mariastraat te Rotterdam. De uitslaando vlammen hadden spoedig zulke afmetingen, dat men zo op de Groote Markt zien kon. Spoedig waren een groot aantal handbrand- spuiton en eono stoomspuit aanwezig. Te elf uren was men den brand meester en een half uur later was hy geheel gobluscht. Do loods, toebehoorende aan den heer C. J. Visser, wonende aan de Kruiskade, is voor de helft mot den inhoud geheel afgebrand en ook aan hot overige gedeelte, zoomede het daarin ge- borgene, werd groote schade toegebracht. Door dezen brand was het stoomtramver- keer tusschen de gemeenten Rotterdam, Oud- Delfshaven en Schiedam van 10 uren tot halftwaalf gestremd. Ongeveer tegelykertyd, dat er voor dezen brand gealarmeerd werd, werd ook de hulp der brandweer vereischt in de Cockensteeg, al waar even vóór 10 uren een zware binnen brand ontdekt word in het benedenhuis van een pand, ingericht tot berg- en werkplaats van hout en toebehoorende aan A. Van den Brand, koopman in alle houtsoorten. Door do werking van twee spuiten was deze brand ruim een halfuur later gebluscht. Kort Ie voren had ook nog, ten gevolge van het vallen van een brandenden petroleum- toestol, een begin van brand plaats gehad in den kelder van een pand aan de Kruisstraat, welk pand bewoond wordt door den heer P. Buning. In den kelder waren meubelen ge borgen. De brand werd met eene slang der waterleiding gebluscht. Des voormiddags was eveneens een begin van brand ontstaan in een lompenpakhuis in de Romeinsche gang op den Schiedamschen dyk. Nadat do brand door werkvolk ontdekt was, werd de deur door een agent van politie opengeslagen en daarna de brand met emmers water gebluscht. De eigenaar was niet aan wezig en het pakhuis onbewoond. (N. R. C> In verband met loopende ge ruchten te Amsterdam, dat het plan bestond gisteravond in de galery van den tuin van het Paleis voor Volksviyt wanorde te veroor zaken, was reeds in den namiddag door het bestuur der Galerijmaatschappy aangeplakt, dat de galerij van af 7 uren zou zijn gesloten. Een vyftig politie-agenten waren voor moge lijke gebeurtenissen aan de vier ingangen van het gebouw geplaatst, maar er verschenen niet anders dan nieuwsgiengen. Ook in de Utrechtschestraat was het vry vol, op het Rokin daarentegen veel leeger dan vorige avonden. Het bleek echter dat de relletjes niet uit, maar alleen verplaatst waren. Vóór hot Centraalstation kwamen in den loop van den avond velen byeen, om de terugkomst van Geel af te wachten, maar toen omstreeks kwart voor tienen bekend werd dat de door H. M. begenadigde niet kwam, trok men onder het zingen van socia listische liederen naar „Constants", onderweg óóns door de politie gestoord. In het ver gaderlokaal werd omstreeks kwart over tienen eene buitengewone openbare vergadering geïmproviseerd. De eerste spreker trachtte aan te toonen dat het gemeentebestuur met twee maten meet, en noemde het verder een verblydend teeken, dat de geest van verzet en ontevre denheid levendig blyft. Nadat nog een ander het woord had gevoerd, verzocht de secretaris van den Centralen Raad zooveel mogelyk op straat kalm te zyn. „Dat kan", zeide hy. „Gaat niet naar de galery, want er staan 100 agenten om u er uit te slaan." Hy ontvouwde een programma voor het afhalen van Geel, waaruit bleek dat de ontvangst van dezen Zondag grootsch zal zyn en gaf daarna eene les in de alsdan tegen over de politie te volgen tactiek. Omstreeks halfelf ging de vergadering kalm uiteen. Ondert.usschen had zich op den Yygendam eene af en toe talryke menigte verzameld om het den laatsten tyd veelbesproken Volks koffiehuis, waar op eene bovenzaal een harmo nie-orkest speelde. Omstreeks kwart voor elven begonnen de kwajongens uit dit publiek zich te verzamelen en te fluiten. Langzaam lit pen zy op, telkens omkykende of het publiek volgde. De nieuws gierigen gingen werkelyk mede, en wel in de richting naar de Nieuwmarkt, waar men party hoopte te trekken van de ©enigszins opgewonden stemming over de aanstaande verplaatsing van de dagmarkt. By het Oost-Indische Huis gingen de jeug dige betoogers op den loop, daar op den Klo veniersburgwal eenige helmen zichtbaar wer den. Do nieuwsgierigen bleven een tameiyk Hinken oploop vormen. Omstreeks denzelfden tyd ontstond op hot Rokin een oploop, daar tegenover de studenten sociëteit eene donderbus, volgens anderen een pistool, werd afgeschoten. Later had weder een oploopje plaats, waarvan een dronken man het middelpunt vormde. By eene poging om den man to arre6teoren, stuitte de politie op verzet, iets, wat by de tegenwoordigo oploopjes nog niet was voorge komen. Toch was over het algemeen de nieuws gierigheid van het publiek naar de kwajongens streken belangryk minder dan den vorigen avond. (A. II.) Gisternacht, omstreeks half- drie, ontstond te Amsterdam een ernstige brand in het dameshoedenmagazyn van de heeren Mack Co., op de Leidschestraat No. 36. De brandweer rukte met groote macht aan en spoedig waren drie stoomspuiten en twee brandkranen in werking, zoodat het gelukte binnen een uur de vlammen meester te wor den. De winkel en do eerste verdieping zyn geheel uitgebrand en er is veel waterschade goleden. De bewoners schenen eerst niet het ge ringste van den brand te bemerken. Door iemand uit de buurt en een agent van politie werd alarm gemaakt met de huisschel, doch aanvankelyk zonder eenig resultaat. Eerst toen de nachtschei naar het dienstboden kamertje ontdekt en geroerd was. ontwaakten de bewoners uit hun diepen slaap. Er was echter geeno mogelykheid meer om het huis langs de trappen te verlaten. Over hot dak heen moesten de vrouw des huizes, twee winkeljuffrouwen, dienstboden en twee kinderen, een meisje van 10 en een jongetje van 6 jaren, trachten zich te redden. Deze gevaarlijke poging slaagde gelukkig en nog maar juist bytyds, aangezien eenige minuten later de vlammen uit alle verdiepingen te gelyk sloegen. De belendende perceelen loden geene schade. Aan de eene zyde grenzen do nieuwe „Stores" van De Gruiter aan het uitgebrande huis Gisternamiddag had in de Malie baan te Utrecht de internationale harddravery plaats, welke uitgeschreven was door de Utrechtsche Harddravery-vereeniging „De Sneeuwpost." Het weer was gunstig. Er was veel volk van buiton. Do pry zon waren 250, ƒ100 en 50. De paarden konden naar verkiezing ingespannen of onder den man worden gereden. Ingeschreven waren 21 paarden. De pry's van f 250 werd gewonnen door de bruine merrie „Marianne", eigenaar de heer A. T. Witteveen, te Rauwerd, door S. "Witte- veen onder den man gereden; do 1stepremie van 100 verwierf de schimmelhengst „Krylaty", eigenaar Coets de Bosson, te Amers foort, voor een sulkly ingespannen, gereden door Leopold; terwyi de 2de premie van ƒ50 werd toegekend aan den schimmelhengst „Jonge Tabor II," eigonaar J. Iioele, van Buiksloot, eveneens voor een sulkly ingespannen, gereden door A. De Ridder. De kampstryd was eerst om by halfacht afgeloopen. Te Groningen, waar hy gevangen zat, kwam gistermorgen officieel hot bericht, dat aan Geel gratie was verleend. By de mededeeling van dit bericht aan Geel, was hy zeer dankbaar en biyde. Hy gaf zyn voor nemen te kennen, om onmiddellyk naar Am sterdam naar zyne moeder te gaan. Des middags om halféón werd hy in vryheid ge stold. Intusschen verneemt de „N. Gron. Crt." dat hij gisteravond nog in de „Toekomst", hot vergaderlokaal der sociaal-democraten, is geweest en eerst hedon naar Amsterdam vertrekt. Do „Neue Freie Presse" bericht: De bekende Nederlandsche tooneelspeler W. Van Zuylen, de criticus J. H. Róssing en de decoratieschilder J. C. Maandag zyn van Amsterdam naar Weenen vertrokken, om op de tentoonstelling studiën voor een nieuwen schouwburg te maken. Uit Arasterdam wordt gemeld dat dit be richt een canard is. Weder spree kt men van nacht e- lyke overvallen te Parys. In den nacht van Zondag op Maandag b. v. werden een jong- mensch en eene dame, die hy naar huis ge leidde, door eenige schelmen overvallen, die verscheidene revolverschoten op hen losten en hen half dood lieten liggen. De grootste en duurste hond van de wereld is een St.-Bernard, die „Lord Bute" heet en waarvoor een Amerikaan 19,000 dollars heeft betaald. Het dier is by de schou ders 1 M. 10 hoog en heeft 26 pryzen behaald. De Russische regeering heeft met het oog op de cholera kolonel Wendrich met uitgestrekte volmacht naar het zuiden gezonden en liy staat bekend als een man, l die voor krachtige maatregelen niet terug deinst. ReeÓs is er sprake van dat by het gansche spoorwegverkeer met den Kaukasue zou schorsen en de stoomvaart op de Kaspi sche Zee verbieden. Begrypelijk is het, dat men in Rusland eene nadering der cholera ditmaal met nog meer bezorgdheid dan anders aanschouwt, want de toestand der bevolking in de vele dis tricten, die dezen winter door hongersnood geteisterd zyn, geeft reden tot de vrees, dat de cholera daar zeer vele slachtoffers maken en oen gunstig terrein voor hare verbreiding vinden zou. En ook voor dit jaar laat zich de oogst nog niet rooskleurig aanzien, omdat eene menigte akkers onbezaaid gebleven is door bet gebrek aan do middelen om ze te bebouwen. In het Oostenrijksche Parlement is reeds eene interpellatie gedaan om te vernemen wat de regeering te Weenen denkt te doen om het dreigende gevaar uit hot Oosten af te wenden, waarby oen der Weener dagbladen de opmerking maakt, dat de cholera voor Oostenryk zelden of nooit gevaarlyk werd, wanneer zij zich in het Westen vertoonde. De Weener hoogleeraar Drasche echter vreest niet eene nadering der cholera uit Azië of het zuid-oosten, op grond voornamelijk van het feit, dat de cholera reeds sedert 1888 in Klein-Azie heerscht, zonder zich naar Europa uitgebreid te hebben. De beroemde epidemioloog vestigt daarentegen de aandacht op het gevaar voor Europa uit het heerschen der cholera in Abessinië, waar zy sedert Mei jl. zich sterk heeft uitgebreid, ook naar de aangrenzende Italiaansche bezittingen. Daar deze ziekte zich blykens de ervaring van vroegere jaren sneller en gemakkelijker voort plant lang den zeeweg, gelooft prof. Drasche dat men de maatregelen van voorzorg in het Suezkanaal zoo streng mogelyk moot blijven toepassen. Dan houdt hy het er voor, dat Europa ook dit jaar van de gevreesde ziekte verschoond zal blijven. Hot door eenige Italiaansche bladen ver spreidde bericht, dat vyf choltra-gevallen te Brindisi zouden zyn voorgekomen, wordt offi cieel tegengesproken. Verder wordt gemeld dat de epidemie nog het sterkst te Baku heerscht. Men heeft het plan geopperd de 6traten dor stad met petro leurn te besprenkelen als ontsmettingsmiddel. De regeering heeft den apothekers gelast alle desinfectiemiddelen tegen zeer lage pryzen verkrfigbaar te stellen. Op verschillende plaat sen aan de Russische grens- is eene quaran taine ingesteld van drie tot zoven dagen, terwyl alle voedingsmiddelen onderzocht wor den en er voorloopig op den Trans Kaspischen spoorweg geene goederen verzonden mogen worden. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Delahaye heeft de Regeering in de Kamer gisteren geïnterpelleerd over het gebeurde tusschen het hof van assises der Seine en de jury in hot dezer dagen gevoerd proces Drumont-Burdeau. Hy verweet den president van het hof, dat dezo het verdict aan de jury als 't ware heeft ontwrongen. Na eenig debat ging de Kamer, met 309 tegen 202 stemmen, tot de eenvoudige orde van den dag over. - De minister van financiën heeft in den Ministerraad medegedeeld, dat de rekening over het afgeloopen jaar een batig saldo van 94 millioen franken zal opleveren. - Uit St.-Etienne wordt gemeld dat gister avond een geschrift is aangeplakt, waarin de mynwerkers, die niet weggezonden zyn, wor den verwittigd, dat zy, indien zy heden het werk niet hervatten, zullen beschouwd worden als ontslagen. In eene vergadering, welke gisteravond door den raad van beheer gehouden werd, heeft men besloten de hulp der politie in te roepen, ten einde de vryheid van arbeid te hand haven. Uit vrees voor ongeregeldheden van de zyde der werkstakers zullen agenten v3n politie by de mynschachten ronden doen. Spanje. Te San-Sebastian is gisteren eene heftige vechtparty ontstaan tusschen Spaansche en Duitsche matrozen, waarby van het mes werd gebruik gemaakt en welke eerst door de tusschenkom9t der politie kon bedwongen worden. Vyf Duitsche matrozen zyn in hech tenis genomen; negen der Spanjaarden zyn gewond. Do bevolking is zeer opgewonden en er is eene samenscholing voor het Duit sche consulaatsgebouw. - De minister van buitenlandsche zaken

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2