straatjeugd het sti st vertegenwoordigd was, werd tot een pp.. t aangespoord en het go- volg was, dat nu m optocht naar de sociëtet trok met roóde vlaggetjes. Daar geraakten een paar stude .t ;i in het gedrang en vielen er klappen. Met- steenen werd or naar de studenten op den koepel geworpen. De politio kreeg weldra versterking en joeg de menigte uiteen. Tegen do kolommen, waarop de koepel rust, waren intusschen biljetjes met socialistischo strfiileuzen aangoplakt. De troep trok in optocht naar liet Konings plein, blikbaar met het doel eone manifes tatie voor het huis van den burgemeester te houden. De politie van het oude gymnasium voor kwam dit echter, door op de brug bij de Heerengracht den optocht uiteen to jagen. Een inspecteur on een agent kregen steen worpen, echter zonder gekwetst te worden. Een man werd gearresteerd, doch bjj gebrek aan bewijs de steenworper te zijn, weder losgelaten. Ook de agenten op het Rokin maakten gebruik van don wapenstok en enkelen hunner ontvingen steenworpen. Enkele arrestatiën weiden gedaan. Eerst laat in don nacht kwam het Rokin tot rust. Evenals Maandag-avond kwamen ook gister avond de socialisten op het Rokin bijeen. Op de stoep van perceel 77 word door oen der leiders tot de hem oraringendo knapen eene korto rede gehouden, waarin het wachtwoord werd gegeven: „Do Park schouwburg." Door de Damstraat trok de uit ongeveer 60 mannon bestaando bende, waarbij zich vele nieuwsgierigen hadden aangesloten, naar de Plantage. In de Jodenbreestraat, achter het anato misch laboratorium, werd de bende door een aantal politie-agenten gestuit. Men trachtte met don wapenstok het op stootje uiteen te dryven, waarbij eenige vrou wen en kinderen onder den voet geraakten. In het gedrang werden eenigo vensterruiten ingedrukt, o. a. aan het perceel 95. De socialisten, die eeno trompet en eenige roode lappen met zich voerden, trokken ver volgens langs den Parkschouwburg, waar anen wat schreeuwde, en gingen toen den- ■zelfden weg terug. Herhaaldelijk worden rijtuigen en op de St.-Anthoniesluis ook eene tram aangehouden. Toen do troop, met do nieuwsgierigen, ongeveer uit 400 personen bestaande, de brug voor de Damstraat genaderd was, gingen velen op den loop, daar van de St.-Pieters- hal eene 40 man sterke politiemacht uitrukte. Op dit oogenblik het was omstreeks half- twaalf drong de politio naar voren en werd begroet mot eenige steenon, welke door kleine jongens werden medegevoerd. De politio deed daarop met den stok in de hand een frontaanval. Een groot tumult volgde. Velen vluchtten naar do Hoogstraat, anderen drongen door de politie heen en werden, toen zy zich weder verzamelden, te kwart voor twaalven op den Vygendam uiteengejaagd. Tegelijkertijd had ook in de Warmoesstraat eene botsing met de politie plaats, waarbij een agent, wiens helm van het hoofd werd geslagen, de sabel gebruikte, daar hem, even als oenigen collega's, de stok was ontnomen. Terwijl eenige sterke patrouilles de buurt doorkruisten, worden voor het Coinmandants- liuis 45 agenten opgesteld, die na een klein half uur inrukten. Tal van nieuwsgierigen bleven op den hoek van don Vijgendam on de "Warmoesstraat bjjeen. Een deel van de rumoermakers bleef zich .tusschon de menigte bewegen, zonder tot een •optreden der politie te dwingen. Langzaam ■dunde ook deze groep, zoodat te kwart voor Ot nen alles rustig was. Alleen had toen in de Warmoesstraat nog eene botsing tusschen burgers plaats, waarbij de politie echter niet optrad. Men s c h r 11 f t uit Rotterdam aan de „Amst." Ct." „Het vonnis van liet Haagsche gerechtshof, dat het vonnis, waarbij kapt. Bakker door de rechtbank alhier wegens doodslag, gepleegd in zijne hoedanigheid van gezagvoerder, op den stoker Blom, aan boord van de „Obdam", ver oordeeld werd tot een j lar gevangenisstraf, veranderde in drie maanden, den beschuldigde vrijsprekende van doodslag, maar hem ver oordeelde wegens mishandeling, heeft onder onzo werklieden grooto ontevredenheid op gewekt. Deze ontevredenheid is tot verontwaardi ging overgeslagen, toen het Zaterdag bekend werd, dat daags te voren ter Beurze een adres was nodergelegd, waarin aan ^H. M. do Koningin-Regentes gratie verzocht wordt voor kapt. Bakker. Onzo werklieden willen een contra-adres verzenden, waarin aan H. M. do Koningin- Regentes verzocht worden zal afwijzend te beschikken op het verzoek om gratie on zoo mogolijk kapt. Bakker oeno zwaardere straf op te leggen. Men bedoelt waarscliynlyk, dat H. M. Haren invloed zal aanwenden, waardoor het Openbaar Ministerie by hot gerechtshof appèl zal aan- teekenen, opdat de zaak komen zal voor den Hoogen Raad. Ook is men zeer verontwaar digd op do directie van de „N.-A. S.-M.," die niet alleen kapt. Bakker handhaafde ais ge zagvoerder, maar hem heeft aangeboden, als hfj zyne gevangenisstraf zal hebben volbracht, bij haar oene lucratieve betrekking aan den wal te gaan vervullen." Te Venloo wist Zondag een anderhalfjarig kind eene flosch met carbolzuur te bereiken en dronk er uit. Onder de hevigste pijnen is het kind een uur later bezweken. Uit Stiens meldt men aan de „N. R. C." van 24 Juni: Even benoorden ons dorp, aan den Bildtdijk, kreeg eergisteren een visscher twist met zyn zoon, een jongen van 1G jaar, over het ge bruik van een net. De moeder, die zich ook daarin mengde, werd door den zoon zoodanig met een luiwagen op het hoofd geslagen, dat zy hevige wonden bekwam en men voor haar leven vreest. De schoondochter (die het mot d9n ouden man niet te best kon vinden) nam het voor den jongen op, waarop zy dermate door den vader met de tang word afgeranseld, dat ook zij moeite zal hebben het te boven te komen. Eene sraokkelary op groote schaal is ontdekt te Montreuil. Eene tabaksfabriek was aldaar opgericht in een huis, met uit België ingevoerde machines van de laatste vinding. Men maakte er sigaren, sigaretten en tabak in pakken, by grooto hoeveelheden. Onlangs legde de Fransch-Belgische douane do hand op eene uit Belgiu naar Montreuil gezonden machine, bestemd tot het persen van tabak in pakken. Een onderzoek werd ingesteld en verleden Zaterdag legden de ambtenaren der directe belastingen, vergezeld van gendarmen, beslag op meer dan 6000 pond tabak en het geheele materiëel der fabriek. Het huis was verhuurd aan zekeren Gonnot, en de eigenaar verklaart niet te weten welke zaak daarin werd gedreven. Uit Chicago wordt gemeld dat de overstrooming allo zaken doet stilstaan. 3500 personen zjjn werkeloos. Het verlies, dat houtkoopers en timmerlieden lijdon, wordt op 10,000 ponden sterling geschat. Internationale Roel wedstrijd tc Amsterdam. Vervolg.) Vierriems Oulrigged Gieken (Seniores). Baan 2000 metor. Deelnemers: 1steafdeeling: „Triton" van Utrecht; „de Amstel" van Amsterdam 2de afdeeling: de „Ibis Rowing-Club" van Londen; „Nereus" van Amsterdamde „Bremer Ruderverein von 18,82" van Bremen. Pry's: een kunstvoorwerp, aangeboden door de studentonroeivereeniging „Nereus", beno vens oene zilveren medaille voor den stuur man en iederen roeier, behaald door „de Amstel", in 7 m. 23J/s sec. Do tweede aankomende was de „Bremer Ruderverein", in 7 min. 29 sec. De derde aankomende was „Triton" in 7 min. 295/5 sec. Single Sculling Outrigged (Juniores). Baan 2000 meter. Deelnemers: „de Hoop", „Neptunus" en „do Amstel", allen van Am sterdam; „Njord" van Leiden. „Nereus" van Amsterdam had zich teruggetrokken. Trys: eene verguld zilveren medaille, be haald door „de Amstel", in 8 min. 12 sec. De tweede aankomende was „Neptunus", in 8 min. 15 sec. Daarna „Njord" en „de Hoop", in S min. 32'/5 sec. Tioeeriems Inriggcd Gieken (Seniores). Baan 3700 meter. Deelnemers: „de Amstel" on „de Hoop" van Amsterdam; „Triton" van Utrecht. Prys: eene verguld-zilveren medaille voor don stuurman en iederen roeier, behaald door „do Amstel", in 16 min. 50 sec. De tweede aankomende was „Triton", in 17 min. 8:/s sec. 1 Yuiriems Inriggcd Gieken (Juniores). Baan pl. m. 3700 meter. Deelnemerslste afdee ling: „Njord" van Leiden [ploeg „N. N."; de heeren F. v. d. Willigen, J. J. RaafT, H. Beek huis, H. Vervoort, slag, en J. Loopuit, stuur- nianj; „de Maas" van Rotterdam; „Nereus" van Amsterdam. 2de afd.: „de Amstel", „do Hoop" en „Neptunus", allen van Amsterdam. Pryseen kunstvoorwerp, aangeboden door de „Virgines Amstelaedamenses", benevens eone zilveren medaille voor den stuurman en eiken roeier, behaald door „Njord" van Leiden, in 14 m. 52'/5 sec. De tweede aankomende was „Nereus", in 15 m. 8VS sec., en de derde aankomende „de Amstel", in 15 m. 14 sec. Njord behaalde alzoo den prys in den wedstryd voor tweericmsploegcn (Juniores), eene vaandelmedaille, uitgeloofd door de stad Amsterdam, en drie zilveren medailles, bene vens den prys in den belangwekkenden wed stryd voor vieniemsploegon (Juniores), waar door een dubbele zege behaald werd. Do stryd toch, welke te Oudshoorn op het feest van „Hollandia" door do jury ongeld'g word ver klaard, ten gevolge van de aanvaring van „de Maas" en „Nereus", zou in dezen kamp tevens worden uitgevochten, en, behalve het door de Virgines Amstelodaemenses uitge loofde beeld met de medailles voor roeiers en stuurman, vielen derhalve ook de Hol la n d i a-medaillos den Njord mannen ten deel. Deze overwinning, de achtste eerste prys, dien Njord in dit seizoen heeft behaald, heeft het meesterschap van Njord's ploeg over die van Nóre as ten slotte overtuigend bewezen. Hulde aan de heeren Vervoort, Beekhuis, Raaff en Van der Willigen voor de wyze, waarop z»j de meerderheid van Njord's fraaien styi hebben aangetoond. Nog dient te worden vermeld, dat niet de heer Andró de la Porto, zooals gisteren stond aangegeven, doch do heer J. Loopuit de ploe gen gestuurd heeft. Aan de Leidsche winnaars van de medaille der stad Amsterdam en van den damesprys werden door de verschillende Senaten zeven kransen aangeboden. De wedstyd was om halfzes afgeloopen. Honderden, ja, misschien duizenden hadden zich naar de Amsteloevers gespoed, om daar op de met zeer veel smaak gedecoreerde di yvende tribune, waarop 1200 toeschouwers plaats vonden, of in de vele botters en tjotters, die langs den wal gemeerd lagen en die allen in feestdos gestoken waren, eone plaats te zoeken, vanwaar zy den wedstryd te water konden overzien. Op do rivier gleden booten en bootjes, gieken en riggers elkaar in vroo lyke bedryvighoid voorby. Do geheele ruimte der tribune was in drie afdeelingen verdeeld, eene voor autoriteiten en genoodigden, eene voor de studenten en de dorde voor gezelschappen met dames bestemd. Natuurlyk was voor een welgevuld buffet gezorgd. Terwyl tegen olf uren het publiek was komen opdagen, leverde de tribune een zeer feesteiyken aanblik op. Zy was omgeven van groene balustrades met sierboomen, en aan lange masten wapperden tal van vlaggen, waaronder die van de aan den kamp deelne mende roeiveroenigingen. Voor den senaat was eene groote boot: „de Diana" van gebr. Zur Muhlen. Daar bevonden zich, behalve het Senaatsbestuur, de burge meester, do leden van het Dagelyksch Bestuur, vele civiele en militaire autoriteiten met hunne dames aan boord. De gebouwen van de roei- vereeniging „De Amstel" en „De Hoop", beide met vlaggentooï versierd, herbergden hare leden en tal van dames op de frissche waranda. Voor de pers was, evenals voor de jury, eene afzonderlyke, met vlaggen getooide boot beschikbaar gesteld, waarop een commissaris van orde het bevel voerde. Terwijl de laatste stryd gestreden werd, speelde aan don rechteroever van den Amstel, even voorby het „IJzeren hek", eene tragisch- comische scène af. Een oud volbloed Amstel-lid had den wed stryd den geheolen dag op een rywiel ge volgd. Door een paar vrienden wordt hem in zyne snelle vaart een gelukwensch met de door „de Amstel'' behaalde 4 pryzen toegeroepen, en dien groet willende beantwoorden, kwam hy onvoorzien en onverwachts in onzachte aanraking met een telegraafpaal. Onze fitch ryder duikelt, en in zyn val naar den Amstel - oever sleurt hy een heer en eene dame mode. Tableau in het kabbelend stroomkristal. Zoodra alle drie druipend van het water weder op het droge waren, ontstond er een allesbehalve vriendschappelijk colloquin. Nog voordat kaartjes gewisseld waren, bood do fitchryder alle vergoeding van schade en ook zyno verontschuldiging aan. Maar nauwelyks hadden beide heeren met elkander kennis gemaakt, of het was excuus op excuus over onvoorziene ramp en drift. Want nu bleken beiden les amis te zyn van een mutual friend (tableau, handslag en handslag). Mynheer on mevrouw begaven zich in eene door don fitchryder inmiddels spoedig geroepen vigilante huiswaarts en vermaakten zich over eon kosteloos bad. De zeil- en roeivereeniging „de Amstel" heeft gisteravond don voor haar zoo heug- lyken dag op feestelyke wyze besloten. De in grooten getale met hunne dames opge komen leden werden onthaald op een con cert, waardoor het verblyf op hot fraaie plankier nog eens zoo vroolyk was als anders. Het feest werd door prachtig weer begunstigd. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Vriendelyk verzoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende: In uw nommer van Maandag-avond komt een bericht voor over „Musis Sacrum." Ik ben het met u eens dat dergelyke uit roepen, als 11. Zondagavond gedaan,zeerhin- derlyk zijn voor de leden van bovengenoemde Sociëteit, doch voor hen niet alleen; ze zyn ook hinderlyk voor velen zich noemende „luisterende kantleden." Het meerendeel der kantleden is natuurlyk goedgezind; naar my dunkt, kon er ook ge- makkelyk voor gezorgd worden, dat in 't ver volg zulke uitroepen, welke slechts uit do minst ontwikkelde klasse kunnen voort komen, achterwege bleven. Zou, vraag ik u, Mynh. de Red., de buiten kant van het gedeelte van het Plantsoen, van het begin tot 't einde van Musis Sacrum," niet afgesloten kunnen worden tydens do Muziek uitvoeringen, en dan de goeden moeten zoo als gewoonlyk door de kwaden lyden - b. v. een toegangsbewys van 5 cents geheven kun nen worden door Burgemeester en Weths.? Yan dien buitenkant was dan ste'lig do kalmte van het daar staand of zittend kantledenpubliek m. i. verzekerd. De andere grieven, o. a. het loopen der be dienden, enz., dat óók hinderlijk is voor de luisterende kantleden, kunnen insgelyks veel verbeterd wordenmen doe eenvoudig de grove kiezelstoenen vervangen door fijno ol desnoods worden do gangpaden bestrooid met zand en goed onderhouden. En dan, Mynh. de Red., zie ik de con certen op „Musis Sacrum" in myn drooir byna gelykstaan mot de Haagsche-Bosch Uitvoeringen. U zeer dankende voor de plaatsruimte noem ik my, achtend, Uw. Dr. W. N.f luisterend kantlid lleercn Taalkundigen! Waarom is een martelaar: iemand die ge martoid wordt; terwyl oen folteraar ieman< is: die foltert? Waarom zegt men: bediende, in plaats vai bediener? Een leek. BUITENLAND. Frankrijk. In een onderhoud met de Spaansche gevo machtigden omtrent het Fransch-Spaansc handelsverdrag heeft de minister presider Loubet verklaard, dat de Fransche regeerin gebonden is door het minimum-tarief en dj zy geene concessiën ten behoeve van Spaai sche wynen onder dat tarief kan toekennei De modics vivendiwelke op 1 Juli a. s. i werking treedt, zal eindigen zoodra men t< de overtuiging is gekomen, dat do onderhal delingen niet zullen slagen. In een onderhoud met den minister Rib< heeft de gezant der Yereenigde Staten va Noord Amerika bevestigd, dat de gezantschap attache der V. S.f kapitein Borup, is tent} geroepen. Hy wordt beschuldigd van on vreemding van stukken uit het departemei van marine. De markies De Morés, die wegens zi duel met kapitein Mayer naar Mazas was ovc gebracht, is voorloopig in vryheid gesteld. Italië. Volgens de te Rome verschijnende „Capital houdt men zich in de staatkundige en mi taire kringen druk bezig met de houding v Zwitserland tegenover Frankrijk aan de lts

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2