Hedonmorgen te elf uren nam de roéiwed- stryd op den Amstel een aanvang, waarvan de uitslag elders in dit nommer wordt vermeld. De minister van koloniën begaf zich gisteren naar Sae?,tdyk ter audiëntie by H. M. de Koningin-Regentes. Do mirïisier van justitie heeft aan de Tweeda ÏKanner ƒ50,000 aangevraagd als eersten tennyn van ƒ250,000 voor den bouw van een rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Avereost, gemeente Dedemsvaart. In verband met de noodzakelijkheid zoo ^poedïg mogelijk maatregelen te nemen ter voorziening, in tyd van oorlog, in de behoefte aan drinkwater voor de stelling van Amster dam, heeft de minister van oorlog bij supple- toire begrooting een bedrag van ƒ100,000 aangevraagd, ten einde in het begin van September a. s. een aanvang met het werk te maken. Zijn voornemen is 2 stollen zoet water-vijvers te doen maken, met een geza- menlyken bassin-inhoud van 250,000 M5., waardoor, met inbegrip van den aankoop van grond, eene totale uitgave van pl. m. ƒ1,100,000 zou gevorderd worden. Hot bestuur van het Alg. Ned. Werk lieden-Verbond heeft zich tot H. M. de Koningin- Regentes gewend met een adres, waarin wordt, herinnerd aan hetgeen in de rede tot opening van de zitting der Staten-Generaal op 15 Sept. van het vorige jaar is gezegd aangaande: lo. leerplicht; 2o. maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, en 3o. maat regelen tot verzekering van het lot van oude en verminkto werklieden. Genoemde bond dringt op spoedige regeling dezer vraagstukken aan en brengt onder de aandacht der Regeering een en ander van hetgeen kan worden be schouwd als algemeone slotsom der bespre kingen, in de algemeone vergadering van den bond gehouden. Afdrukken van dit adres zyn gezonden aan de ministers en de leden der Staten-Generaal. Het eerste gedeelte van het examen voor surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zal dit jaar te's-Gra- venhage worden gehouden op 13 Juli a. s. en volgende dagen, en het tweede gedeelte mede aldaar op 8 Augustus a. s. en volgende dagen. Voor het eerste hebben zich een 50-tal, en voor het tweede een 20-tal sollicitanten aan gemeld. De commissie voor het eerste examen be staat uit de heeren: B. K. Boom, prov. inspec teur te Groningen, voorzitter; dr. G. J. M. Coolhaas en B. J. F. Varenhorst, beiden leeraar aan de H. B.-school aldaar; P. Byleveld, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam, en J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B. school te Amersfoort. De commissie voor het tweede gedeelte bestaat uit de heeren: J. J. T. Evers, prov. inspecteur te Middelburg, voorzitter; mr. P. A. Tukker, notaris te DelftA. O. J. Schindler, G. R. J. De Quay, A. P. Van Beusekom en P. P. E. Hoefnagels, controleurs der directe belastingen, enz., onderscheidenlijk te Amster dam, 's-Gravonhage, Delft en Roermond. Gemengd Nieuws. Andermaal was de speeltuin „Vreewijk" hedenmorgen voor een paar uren het terrein, waar vele jeugdigen van jaren zich kostelijk vermaakten. De leerlingen van eene der Christelijke scholen alhier toch vierden daar, onder toezicht hunner onderwijzeressen en onderwijzers, den verjaardag van het hoofd der school. De jubilaris was mede getuige van de gepaste vroolykheid bij en de tevreden heid over al hetgeen genoten werd. Toen de warmoezier Vermond zich gistermorgen naar zijn tuin buiten de Morsch- poort nabij „Rhynzigt" begaf, kwam hy tot de teleurstellende ontdekking, dat zyne schuur was opengebroken, hot zich daarin bevin dende kippenhok hetzelfde lot had ondergaan en 10 kippen en 1 haan, alsmede do aan wezige eieren, waren gestolen. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Men schrijft ons uit Alfen a/d. Rijn, dd. 2S Juni: Een zeer treurig ongeval heeft jl. Zaterdag alhier plaats gehad. Een 38-jarig meisje, dochter van zekeren B., brood- en koekbakker in de Eruggestraat alhier, heeft zich ver dronken. Hedenmorgen is haar lijk opgevischt. De bidder heeft geweigerd om de gebrui kelijke aanzegging aan do huizen der inge zetenon te doen, terwijl het publiek, dat in hooêo matö Verontwaardigd is over de han delingen Van gemelden B. en sijne vrouw, die de stiefmoeder van de verdronkene is, thans ook besloten heeft alle inkoopen of bestellingen bij hom achterwege te laten. Dat hy daarom spoedig weder naar zyne vorige woonplaats Amsterdam terugkeere, is voor hem, volgens onzen berichtgever, wel wenschelyk. Gisteravond werd te 's-Graven- hage jacht gemaakt op twee manspersonen, die men op het dak van het gebouw der Tweede Kamer ontdekte en wier aanwezigheid op deze verheven plaats in verschillenden zin argwaan opwokto. De meest aannemelijke lezing voor dezen tocht is dat de bezoekers, nagezet door de politie, die kort te voren op het Singel met burgers slag had geleverd, de vlucht hebben genomen en langs de brandladder van het Kamerlokaal de wyk naar het dak hebben genomen. Ook daar wisten zy aan de achtervolging der politie te ontkomen. Door den Hoogen Raad zijn ver nietigd de drie vonnissen van het kantonge recht te Haarlemmermeer, waarbij de voor zitter on twee leden van het bestuur der Yereeniging tot stichting en instandhouding van eene school met den bijbel te Aalsmeer tot boete werden veroordeeld wegens het, als eigenaar van privaten in de gemeente Aals meer, die privaten niet in overeenstemming brengon met de te dien aanzien gemaakte voorschriften. Ook deze requiranten zyn niet strafbaar geoordeeld en van alle rechtsver volging ontslagen. Wegens diefstal en oplichting zijn door de politie te Halfweg twee per sonen, F. P. en H. J. v. L., gearresteerd, die Zaterdag pas na een langdurig verblijf in het huis van arrest in vrijheid waren gesteld. Z a t e r d a g n a c h t verliet een schipper, die in zijn schip aan de Rijnkade te Utrecht gerust lag te slapen, zyn bed en liep in luchtig nachtgewaad over het touw, wTaarmede het schip aan den wal was be vestigd. Een onderofficier ving den slaap wandelaar op, die, ontwaakt, geen kans zag terug te keeren langs den smallen weg, dien hy was gekomen. Toen snelde de politie toe met eenige planken, waarop de schipper weder behouden op zyn schip terugkwam. (U. D.) Omtrent de Staalbron in de Haarlemmermeer verneemt de „Haarl. Crt." dat de koninklyko goedkeuring op de statuten der Maatschappy verkregen is. Den 29sten Juni zal te Haarlem eene vergadering van inschryvers gehouden worden tot het be- noomen van commissarissen, terwyl op 30 Juni de akte van oprichting gepasseerd wordt Te Rotterdam is van twee huizen in den Hang, aan de achterzyde in het water van den Steiger uitkomende, ter hoogte van de Steigersche kerk, de onderpui geheel in gestort. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. Te Arnhem stond gisternacht eene vrouw op het punt moeder te worden. By het verplaatsen van het ledikant viel de brandende petroleumlamp in haar bed en stond spoedig alles in vlam. Men kon de vrouw gelukkig nog tydig do trappen afdragen en op eene veilige plaats bezorgeneen uur later had zy een zoon. Een stalhoudersknecht, die by don brand hulp wilde bieden, viel daarby door een zolderluik en brak, behalve drie ribbon, het sleutelbeen. Bewusteloos werd by naar het ziekenhuis getransporteerd. Huis en inboedel, beide verzekerd, bekwamen veel schade. Het „Nbld. v. h. Noo r den" meldt dat do vrouw van den gewezen gemeenteveld wachter te Norg zich Woensdag naar H. M. de Koningin te Groningen heeft begeven, om genade te vragen voor haren veroordeelden echtgenoot. De vrouw van den heer Yan den Berg, hoofd eener school te Leeuwarden, die dienstmeisjes gratis in handwerken lesgeeft, heeft het portret in lyst van H. M. ontvangen met eigenhandig byschrift. Te Veonendaal is W. S. Boers gevangengenomen. Hy had nog gevangenis straf te ondergaan, ter zake beleediging van de Koningin-Regentes. Men meldt uit Enkhuizendat Zaterdagnacht by den vuurtoren aan de Yen een tjalkschip is gezonken. Omtrent de opva renden verkeert men nog geheel in het on zekere. In den laatsten storm is by het Enkhuizer Zand een tjalkschip vergaantwee der op varenden, de schipper en zyn zoon, kwamen in de golven ou\) do overigen werden gered. Beide wrakken worden door tonnen aange wezen, daar zy gevaarlyk voor de scheepvaart gelegen zyn. Hedennacht is te Utrecht een man, wonende in do Hoogstraat, dood gevon den niet ver van zyne woning. De keurmeesters van de visch aldaar heb ben hedenmorgen op de Botmarkt eene party bot afgekeurd en in beslag genomen. Gisteren boden zich op de week markt te Joure meer dan 100 arbeiders aan de hooiboeren aan. Slechts 5 konden werk krygen. De „KrasnapolskiWintergarden Company (limited)", welke in Oxfordstreet te Londen eene inrichting in den geest der Amsterdamsche heeft gesticht, verkeert in proces met eenigen der aannemers. Zaterdag jl. is de vordering van een dezer, den heer A. Chambon, voor de „Oueens Bench" aan hangig gemaakt en de behandeling eene week uitgesteld. Wegens de gerezen moeilykheden is het bestuur tydeiyk afgetreden en de heer Krasnapolski als officiéél beheerder opgetreden. Daar de ontvangsten goed vooruitgaan, ver- v trouwt men dat de jonge inrichting dezen stoot te boven zal komen. Omtrent de personen, die ver dacht worden de ontploffing in het café Yéry veroorzaakt te hebben, wordt nog gemeld dat zekere Bricou en zyne vrouw te Parys in hechtenis zyn genomen. Bricou heeft ver klaard dat zekere Francis het plan ontworpen heeft en dat op zyne kamers de bommen gemaakt zyn. Hy leefde met zyne moeder, zyne vrouw en drie kinderen in de Rue Beaubourg. Verscheidene anarchisten kwamen hem daar steeds bezoeken. Vier dagen vóór de ontploffing moet hy aan iemand verteld hebben, dat L'Hërot niet lang pleizier zou hebben van het aanbrengen van Ravachol. De ontplofbare stoffen werden niet bewaard in de kamer van Francis, maar in die van eene vrouw, welke in hetzelfde huis woonde. Eene week geleden is Francis naar Londen ver trokken. Sedert eenigen tyd werden aan het Duitsche gezantschapshotel te Parys ge durig dreigbrieven ontvangen. Men kon den schryver dier brieven maar niet ontdekken. Donderdag-middag jl. vervoegde zich eene dame, Félicie Matzelle geheeten, aan het commis sariaat van politie en eischte de brieven terug. Zy beweerde dat zy die in groote verstrooiing aan het gezantschap gericht had. Toen men niet spoedig genoeg aan haar verlangen vol deed, wierp zy zich in een aanval van woede op den commissaris en krabde hem by her haling in het gelaat. Het bleek, dat de onge lukkige vrouw krankzinnig was. Men seint uit Chicago, dd. 28 Juni: Het water stygt in den omtrek der stad met schrikwekkende snelheid. Onder de be volking heerscht groote ontsteltenis. In enkele wyken bereikt de vloed reeds de tweede ver dieping. Verscheidene dorpen staan geheel onder water. Men zegt dat de overstrooming ver oorzaakt is door de kwaadwilligheid van eenige grondeigenaren, die eikaars erven trachtten te verwoesten en daarom den dyk der 87ste straat doorstaken, welke het meer scheidde van het dal. Een liefdesdrama. Te Berlyn maakt veel sensatie do zelfmoord van de jonge, beeldschoone danseres uit den circus Renz, mej. Martha Chmelicke, genaamd Her zog. De schoone was te St.-Petersburg in kennis gekomen met den secretaris van Vorst Galitzin, met wion zy in het buwelyk zou treden. Voor eenigen tyd berichtte haar eene vriendin uit St.-Petersburg, dat do secretaris haar ontrouw was en dat er niets van het huwelyk zou komen. Vrydag hing de onge lukkige zich op. Eenige uren na haar dood kwam een brief van den secretaris, meldonde dat hy zyn woord hield en haren als zyne bruid te St.-Petersburg wachtte. Zy rust thans met dien brief op het hart in de lykkist. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft de heer Greffe de Regeering geïnterpelleerd over de handels betrekkingen met Spanje. De minister Ribot antwoordde dat de on derhandelingen nog niet zyn afgeloopen, maar de regeering gemeend heeft den modus Vi vendidie thans van kracht is, niet te moeten opheffen. Naar men uit Madrid meldt, zal van 1 Juli a. s. af het minimumtarief worden toegepast, in afwachting dat de wisseling van nota's zal zyn afgeloopen en de uitslag van't weder- zydsch onderzoek betreffende het sluiten van een definitief handelsverdrag bekend zal zyn. Byna alle landen, met inbegrip van Enge land, zullen de van kracht zynde conventiën handhaven. Kapitein Mayer is met groote plechtig heid begraven. Er waren tal van officieren in den lykstoet en de minister van oorlog had zich laten vertegenwoordigen. Men merkte ook op den afgevaardigde Camille Dreyfus en den directeur van de „République fran^aise," den heer Reinach. De leerlingen van de Polytechnische School volgden het lyk van hun leermeester naar de laatste rustplaats. Ongeveer 2000 personen waren by de begra fenis als genoodigden tegenwoordig. Het duel Mores Mayer heeft den senator Lecomte op de gedachte gebracht het voorstel- Hérold, betreffende het duelleeren, te hernieu wen. Dit voorstel werd in 1877 gedaan en was van denzelfden inhoud als een, dat in 1851 door eene commissie der Nationale Ver gadering werd aangenomen. Hoewel in 1883 over het voorstel-Hérold door den afgevaar digde Griffe gunstig werd gerapporteerd, is het toch nooit in behandeling gekomen. Het eenige artikel van dit wetsvoorstel luidt: „Het duel is een misdaad. Ieder, die deelgenomen heeft aan een duel, kan gestraft worden met hechtenis van één maand tot eón jaar en 100 tot 2000 franken boete. De ver wonder in een duel is te straffen met twee maanden tot twee jaar en 200 tot 5000 franken boete. Een duel met doodelyken afloop geeft één tot drie jaar en van 500 tot 10,000 franken." Ook de heer Cluseret deponeerde aan het bureau der Kamer een wetsontwerp, groot negen artikelen, tegen het duel. Hy zal den voorzitter verzoeken te mogen voorstellen de urgentie der stemming over die wet. E> ii i t se li 1 »ncL In een opstel van de „Nordd. Allg. Zei- tung", als hoofdartikel onder den titel „de Bismarck-week" geplaatst, komt de ryks- kanselier Von Caprivi op tegen de aanvallen van Von Bismarck, in het door dezen te Weenen gehouden gesprek, op zyne (Caprivi's) buitenlandsche staatkunde, voornamelyk wat Rusland betreft. Het verwyt, dat de buitenlandsche politiek niet meer wordt geleid in het belang van het land, maar naar persoonlyke neigingen en gevoelens, grenst aan landverraad. Minst genomen had de regeering, r.iet om zichzelve, maar om der wille van het ryk, mogen verwachten dat voor dergelyke aan vallen, tegenover het binnen- en buitenland, feiten waren aangevoerd. De regeering zou, door het openbaarmaken van stukken, welke aan het departement van buitenlandsche zaken berusten, zich tegen deze in duisternis gehulde aanvallen kunnen verdedigen, en zoowel het binnen- als het buitenland aldus in staat stellen een op dege- lyke gronden rustend oordeel te vellen. Maar dergelyke openbaarmaking is onmogelijk, wegens de buitenlandsche personen en regee ringen, welke in die stukken ter sprake worden gebracht. De tegenwoordige regeering ziet het oordeel dor geschiedenis met gerustheid te gemoet; zy schuwt hare critiek niet. Zy laatmenigen aanval thans met stilzwygen voorbygaan, niet uit vrees voor openbare behandeling, maar uit overweging van hetgeen, naar hare opvat ting, de belangen van het ryk vorderen. Von Bismarck is te Augsburg gisteren om 10 uren aangekomen. Hij werd begroet door den burgemeester Fischer. Evenals overal heeft de bevolking hem met geestdrift ontvangen, 's Avonds is hem de eore-punch geschonken, terwyl 100 leden van zangvereenigingen de „Wacht am Rhein" zongen. Uit Bredon (by Potsdam) wordt, dd. 27 Juni, gemeldDe keizer doopte heden do van stapel loopende aviso met eene rede, waarin hy zeide dat uit den slanken, lichten bouw van het vaartuig bleek, dat het, aan vredes werken gewyd, den kinderen des keizers en zyne echtgenoote vreugde verschaffen zal. Het schip zal, zeide de keizer, den naam dragen van een burcht in het Schwabenland, welke zyn naam schonk aan het konings geslacht, waarmede het Duitsche volk zoo nauw verbonden is, en dat met en voor dit volk arbeidt en in den kryg het voor zal gaan; ik doop u „Hohenzollern." Voor de Duitschers komt er uit Afrika weder eene Jobstijding. In Usagara zouden namelyk volgens een

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2